IRA-LEIDERS IN HET NAUW Stakende Aziaten bestormen vakbond Rumoer in Italië over vrijlating leidster tehuis VERNIELING VAN AUTO'S SLIPSCHOOL CcidócSommit Zuidierse grond te heet onder de voeten Verpleegster vermist Herziening strafrecht actueel probleem in leger Landbouw- proclukten duurder Discriminatie in Engeland DINSDAG 5 DECEMEfc-K la/z Cisteren is in Londen de film Alice in Wonderland in première gegaan. De hoofdrollen worden ge speeld door de 16-jarige Fiona Fullerton en Peter Sellers. Van c correspondent Van onze correspondent IOME De Officier van Justitie in Rome heeft een in krachtige taal gesteld bezwaarschrift in gediend tegen het vonnis tegen een voormalige kloosterzuster, die zich, als hoofd van een kin dertehuis, aan kindermishande ling had schuldig gemaakt. Toen in 1969 de politie en functio narissen van de gezondheids dienst bezoek brachten aan het Santa Rita-instituut voor gehan dicapte kinderen uit arme of ou derloze gezinnen, vonden zij vijftien van de vierentwintig kinderen naakt aan hun bedden vastgeketend. Ze waren over dekt met hun eigen ontlasting en blauwe plekken. Volgens ge- tuigeverklaringen werden de kinderen met knuppels en mat- tekloppers geslagen en ze kre gen net genoeg te eten om niet onmiddellijk dood te gaan. Acht kinderen overleden. Het hoofd van het instituut, Maria Diletta Pagliuca (63). .een voormalige non, werd slechts schuldig be vonden aan mishandeling en tot vier jaar en acht maanden ver oordeeld. Daarvan werden er twee kwijtgescholden wegens haar verdiensten op het gebied van kinderverzorging". Hierte gen is de officier in het geweer gekomen. De vrijgelaten Maria Pagliuca leeft nu van de fond sen die zij heeft kunnen opbou wen uit de giften ten behoeve van haar tehuis. LONDEN De politie van Dublin heeft aan haar Britse collega's inlichtingen en foto's overgeseind van bekende IRA-leden die, nu het voor hen te warm wordt in de zuidierse republiek, de benen zouden kunnen nemen naar Ulster of naar Enge land, het traditionele toevluchtsoord van de Ie ren. Aan de Britse zee- en luchthavens is de con trole aanzienlijk verscherpt. Zoals dit in dergelijke omstandigheden steeds het geval is, zullen weer talrijke Ierse verzetslieden door de mazen van het net glippen. In Groot- Brittannië wordt de IRA beschouwd als een poli tieke organisatie, wat haar meteen recht van be staan geeft. Alleen in de republiek Ierland, die haar ontstaan voor een groot deel dankt aan de Ira, is het zogenaamde Iers Republikeinse Leger illegaal. Ofschoon de nieuwe anti-Irawet nu van kracht is in Ierland, heeft de regering van Dublin nog geen speciale maatregelen genomen om de verzetsorganisaties op te rollen. Vermoed wordt dat de voorspelde massa-arrestaties nog enkele dagen op zich zullen laten wachten. De huidige passiviteit van Dublin is evenwel een Ierse oplossing. Zij geeft de Iraleden een goede kans om te ontsnappen. Hun lei ders hebben de toestand onder zocht en sindsdien zijn de mees te vogels al lang gaan vliegen. Sommige verzetsmannen zullen een tijdje ondergedoken blijven in eigen land. Anderen, die nog niet op de Britse zwarte lijst staan, zijn naar Ulster gevlucht. .EEUWARDEN (ANP) De rijkspolitie van Ooststellingwerf zoekt sinds zaterdagavond naar een 18-jarige verpleegster van het verpleeghuis „Beatrixoord" in Appelscha, fet meisje, K. van der W, afkom stig uit Joure, is zaterdagavond "om tien uur door familieleden bij de poort afgezet, omdat ze om half elf in dienst moest. Zij verscheen echter niet. op haar werk. De politie vermoedt dat ze in overspannen toestand is weggelopen. Men denkt in elk geval niet in de eerste plaats aan een misdrijf. Rijkspolitie en militairen zijn thans begonnen met het doorzoeken van de bos sen van Appelscha. Vliegramp door technisch mankement ANTA CRUZ (UPI) Een tech nisch mankement aan een van de motoren heeft zondag de vliegramp op het Los Rodeos vliegveld van Tenerife veroor zaakt lit is maandag meegedeeld door de gouverneur van Tenerife, Antonio del Valle Menendez. Het ongeluk kostte aan 155 men sen het leven. ié conclusie is bereikt na bestu dering van de „zwarte doos", het apparaat dat alle technische gegevens van een vlucht opte- ent. Het apparaat werd onbe schadigd tussen de brokstukken Van het toestel gevonden. Groningen weert auto's uit binnenstad GRONINGEN (ANP) De raad van Groningen heeft gister avond de omstreden nota voor de binnenstad aanvaard met 22 tegen 17 stemmen. Vóór stem den PvdA, D'66, CPN en PSP. Enkele punten uit de nota: Hand having van het karakter van de binnenstad, terugdringen van het gemotoriseerd verkeer, veel voetgangersgebiedf i, geen par keergarages in het stadshart (wel aan de rand van het cen trum) en een selectieve grond- politiek. Geen bekentenis in Naaldwijkse steekpartij NAALDWIJK De 20-jarige in woner van De Lier, die als ver dachte is aangehouden in ver band met de dodelijke steekpar tij, zaterdagavond in Naaldwijk, heeft nog geen bekentenis afge legd. Tijdens een vechtpartij na café-bezpek werd zaterdag de 19-jarige Ab Fokkes door een messteek in het hart geraakt. Het mes is nog niet gevonden. De verdachte heeft wel toegege ven, dat hij met het slachtoffer gevochten heeft, maar niet dat hij het mes gehanteerd heeft. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de fatale steek is gevallen tijdens een vechtpartij om het mes. Whitlam krijgt formatie opdracht CANBERRA (Reuter) De gou verneur-generaal van Australië, sir Paul Hasluck, heeft de lei der van de Labourpartij, de 56- jarige Gough Whitlam, opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Hij aanvaardde tevens het ontslag van premier William McMahon. liberaal, wiens regering bij de algemene verkiezingen van za terdag werd verslagen. Giftige vaten op stortplaats BRUNSSUM (ANP) Op de centrae vuilstortplaats in Nieu- wenhagen bij Heerlen zouden sinds 9 november veertig vaten „met zeer gevaarlijke giftige stoffen" liggen. Dit heeft het PvdA-raadslid Betuw meege deeld tijdens de begrotingsde batten in de gemeenteraad van Brunssum. Volgens de heer Betuw heeft een transportbedrijf de vaten „van de Daf-fabriek in Born" daar gedeponeerd. B. en W. van Brunssum verklaarden nergens van te weten, maar zegden toe onmiddellijk een onderzoek te laten instellen. President Ramon Ernesto Cruz (boven) van Hondu ras is gisteren door een staatsgreep van het leger ten val gebracht en opge volgd door de opperbevel hebber van het leger. ge. neraal Oswaldo Lopez Arl- lano (foto onder). De Dans-afdeling van het Kon. Conservatorium te Den Haag zal op vrijdag 8 december een demonstratie geven in de Re monstrantse kerk aan de Laan. Buiten het klassieke ballet wordt zowel modern als carac- tère getoond onder leiding van René Vincent. Het Burton Green Kwintet geeft op zondag 17 december een jazz-concert in Theater PePijn te Den Haag. Van t t onzer verslaggevers ZAND VOORT— Vandalen hebben in het afgelopen weekeinde huis gehouden op de slipschool van Rob Slotemaker op het circuit van Zandvoort. Alle zes de les auto's werden min of meer zwaar beschadigd en in het les- gebouwtje werd ingebroken. Mo gelijk is sprake van een wraak actie, maar zowel de politie als de heer Slotemaker tast over de motieven en de daders in het duister. „Het leek wel een slagveld toen we maandagochtend hier kwa men". zegt de coureur/slip schoolhouder. Het zijn wel deskundigen geweest, want ze wisten de contactdraden te ver binden. Ze zijn aan het rossen gegaan met de wagens. Eén vonden we er op z'n kant, twee lagen in een kuil met kapotte versnellingsbak en één lag er in een sloot. Met enkele wagens is over betonblokken gereden, waardoor de onderzijde Hink be schadigd werd, versnellingsbak en achteras waren kapot". „De slipschool ligt ook zo afgele gen". zegt de heer Slotemaker. Hij wil nu een alarmsysteem la ten aanleggen. De slipschool is gisteren maar een paar uur ge sloten geweest. De cursisten van maandagochtend kregen les in eigen auto's. Vandaag hoopt de gedupeerde slipschoolhouder drie vervangende wagens te hebben. Pionier ook naar Saturaus IOUNTAIN VIEW (UPI) De NASA heeft meegedeeld dat wordt overwogen de pionier-Il, die eigenlijk bestemd is voor een reis naar Jupiter, naar de met ijs bedekte planeet Satur- nus te zenden; een reis die ze ven jaar duurt. f daartoe besloten zal worden 1 hangt af van de vraag of de Pionier-10, die op 3 maart van dit jaar werd gelanceerd en in december 1973 Jupiter moet be- ftiken, veilig door de gordel met planetoiden heen komt, en of de Pionier-10 ook de straling van Jupiter goed doorstaat. Het ruimteschip is nu halverwege j Jupiter. Fusie vier padvinders organisaties DEN HAAG Afgevaardigden van Het Nederlandse Padvlnd- stersgllde de „Nederlandse Gid sen" de „Katholieke verken ners" en de „Nederlandse Pad vinders" hebben gisteren de fu- siebesluiten afgerond, die eer der in afzonderlijke ledenverga- d?ringen zijn genomen. Dit betekent, dat de vier organi saties per 1 januari 1973 gaan fuseren en één nieuwe vereni ging oprichten onder de naam „Scouting Nederland". Ruim honderdduizend meisjes en jon gens en twaalfduizend vrijwilli ge leidsters en leiders zullen in Scouting Nederland het eigen tijdse spel van verkenner spe len, dat nu ruim zestig jaar gel den door Baden Powel werd op-r Universitair nieuws NIJMEGEN - Aan de kath. univ. te Nijmegen is de heer J. E. L. van der Geest gepr. tot dr. in de lett. op proefschr. „Ie Christ et l'ancien testament chez Teru- tillien". Prom. pr. dr. Chr. Mohrmann. Dr van der Geest, geb. in 1933 in Den Haag, is zie kenhuispredikant bij het psych. centrum Schakenbosch te Leid- schendam. EINDHOVEN Aan de TH te Eindhoven is de heer J. J. M. Wijtvliet geprom. tot dr. in de techn. wetensch. op proefschr. „ultimate retention time accura cy in compter assisted chroma tography". Prom. prof, dr ir A. I M. ICeulemans en prof dr G Guichon. Dr Wijtvliet is geb. in 1941 te Den Haag. UTRECHT Aan de rijksuniv. te Utrecht zijn ges!, voor het kand. ex. psych.: J. M. H. Steenhuis, Den Haag; P de Wit, Hazers- woude. Kand. ex. andr.: Mevr W. M. Th Putman Cramer- van Hees te Oegstgeest. Subsidie voor proefstations groenteteelt DEN HAAG De proefsta tions voor de groenteteelt in Alkmaar (volle grond- teelt) en Naaldwijk (on der glas-teelt) en het proefstation voor de fruit teelt in Wilhelminadorp (Zeeland) kunnen ver moedelijk blijven be staan,. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen be sloot vorig jaar de subsi die aan deze proefstations in te trekken. Het Land bouwschap wil nu deze subsidie overnemn. De schapsvergadering zal morgen beslissen over het bestuursvoorstel tot over neming van de subsidie. Het Rotterdams Phllharmonisch Orkest zal voor het eerst sinds vele jaren het concertseizoen besluiten met een Beethovency- clus op 10, 17 en 24 mei 1973. Twee concerten worden geleid door Edo de Waart en één door de jonge Duitse dirigent Bern- hard Klee. Gouaches, objecten en tekeningen van Maggie Weld. Hans Dijk- horst en Felix de Rooy worden geëxposeerd in de zaal Philippo- na te Den Haag, Hoogstraat hoek Plaats, van zaterdag 9 t/m zaterdag 30 december. rmalige Duitse lucht- mochtgeneraal Friedrich Christian Christiansen is 't afgelopen weekeinde op 93- jarige leeftijd bij Rends- burg (Sleeswijk-Holstein) overleden. Van mei 1940 tot het eind van de Twee de Wereldoorlog is hij be velhebber geweest van de Duitse weermacht in Ne derland. Het Arnhemse bij zondere gerechtshof ver oordeelde hem in 1948 tot 112 jaar gevangenisstraf wegens vergrijpen tegen 't oorlogsrecht. Op 19 decem ber 1951 werd hij in vrij heid gesteld. (Van een onzer verslagge vers). DEN HAAG Een van de meest actuele problemen in de krijgsmacht is de herziening van het strat en tuchtrecht. Dit zegt een door het ministerie inge stelde stuurgroep in een rapport „een verkenning van maatschappelijke in vloeden in de krijgs macht". De groep consta teert, dat in de afgelopen tien jaar rond de Neder landse krijgsmacht een on welwillend klimaat is ont staan. „Randverschijnse len als haardracht, groet- plicht en ceremonieel teke nen het beeld, dat de kran telezer zich van de beroe ringen binnen de krijgs macht maakt. Een bedenkelijk verschijnsel acht de stuurgroep het geleidelijk verdwijnen van een zakelijke en open discussie „Zo ontstaat een noodlottige kring van verweer tegen aanvallen op een wijze, die de aanvallen alleen maar kan versterken en op haar beurt tot sterker tegenweer leidt. Dit kan alleen worden doorbroken door zo objectief en nauwkeurig mogelijk na te gaan welke fouten er kleven aan het huidige functioneren van de krijgsmacht". Het ontbreekt aan een open ge- dachtenwisseling over de krijgs macht, ook in haar politieke as pecten. De stuurgroep onderscheidt drie beleidsmodellen voor de krijgs macht: het militaire, het ambte lijke en het bedrijfsmodel. Dit laatste model acht de groep ze ker voor verdere toepassing bruikbaar. DEN HAAG Om de boeren te laten meegaan In de algemene inkomensontwikkeling, moeten de producentenprijzen voor landbouwprodukten in Neder land volgend jaar met minstens 5 tot 6 pet gemiddeld stijgen. Eigenlijk zou de prijsstijging gro ter moeten zijn. Dan zouden de boeren een stukje kunnen inlo pen op de achterstand van 5 tot 6 pet die zij vergeleken met de algemene inkomensontwikkeling hebben opgelopen sinds 1968 als gevolg van prijsbevriezing en te krappe prijsverhoging in de EEG. Dit staat in een nota van het se cretariaat van het Landbouw schap. Dc boerenorganisaties uit de EEG voeren thans over leg over de prijsstijgingen zoals zij die graag zouden zien. KABINET MET EIGEN DECENTRALISATIE AfOET HET NEDERLANDS kabinet zo'n compact geheel blijven als het ondanks zijn groeiend aantal ministeries en staatsse cretariaten nog steeds is? Prof. Steenkamp heeft zich in een vraaggesprek voor het ambtenarenblad ARKA ook in die vraag ver diept met als resultaat de suggestie om binnen het kabinet het werk ook wat te decentraliseren. Steenkamp is niet tegen een kernkabinet, een kleine groep van minis ters die samen met de premier de hoogste verantwoordelijkheid dragen en die in belangrijke kwesties door het uitzetten van grote lijnen voor een slagvaardiger en duidelijk beleid zouden kunnen zor gen. Maar de top-adviseur van de K.V.P. ziet minstens evenveel heil in het plan om straks de Nederlandse regering te verdelen in vier sectoren, die met een zekere zelfstandigheid zorgen voor coör dinatie tussen aanverwante departementen en die als onderdelen van de ministerraad bewerkstelligen, dat die raad zich meer kan bezig houden met de werkelijk belangrijke vraagstukken. Als een mogelijke indeling noemt prof. Steenkamp dan de sectoren sociaal-economische-financiële zaken, welzijn (onderwijs, maat schappelijk werk en cultuur), internationale zaken (inclusief ontwik kelingshulp en defensie) en algemeen bestuur (inclusief justitie en verkeer). Zo'n indeling zou dan niet onmiddellijk geformaliseerd moeten worden, maar een aantal jaren als experiment beproefd worden. Klippen rkIT PLAN -STEENKAMP verdient de voorkeur boven een andere onlangs gedane suggestie: verminder het aantal ministeries drastisch en laat een aantal super-ministers met bijstand van staatssecretarissen met uitgebreider bevoegdheden het regeringsbe leid voeren. Want dit komt in feite neer op centralisatie in plaats van de broodnodige decentralisatie. Toch doemen er ook bij het plan-Steenkamp direct enkele klippen op. Enkele onderdelen van de staatstaak bijvoorbeeld landbouw en volkshuisvesting passen niet gemakkelijk in zijn sectoren-ont werp. Voor andere taken moeten eerst hangende kwesties opgelost worden, wil de decentralisatie dwars door de sectoren heen niet on middellijk nieuwe voorzieningen eisen: ruimtelijke ordening, milieu bescherming en de Europese integratie bijvoorbeeld komen daar voor in aanmerking. Volgende kwestie is, dat de ministers die betrokken zijn bij het werk in een bepaalde kabinetssector aanzienlijk meer teamgeest zullen moeten opbrengen om zo'n experiment gesmeerd te laten lopen. Kan dit zonder dat één van de aanwezige ministers in de sector fei telijk de opdracht krijgt om als primus-inter-pares op te treden? Moet dat, dan is in feite het kernkabinet ook gevormd en dan be hoeft er niet zo heel veel te gebeuren of binnen de korst mogelijke tijd is onze departementen-indeling In een door elkaar bestaan van superministeries en gewone ministeries herschapen. In een land als Nederland met zijn veel-partijenstelsel eist dit bij de kabinetsforma tie een nog uitgebreider politieke weegpartij dan nu al noodzakelijk is. Waarschijnlijk denkt prof. Steenkamp in het kader van zijn plan om eerst maar eens te beginnen met afspraken over een bepaalde inde ling in sectoren teneinde de praktijk te laten uitwijzen wat er na een experimentele periode gedaan kan worden. Maar de kabinets formateur, of als hij zulks niet doet de premier, zal de regering die met het experiment gaut beginnen dan toch meer moeten vertellen dan alleen maar het feit dat er gedecentraliseerd gaat worden. Met andere woorden: bij de kabinetsformatie zal de indeling in sectoren grondig besproken en bezegeld moeten worden. Moeilijk moment ]k|"ISSCHIEN is het dan toch zo gek niet om maar met de instel- ling van een soort van kernkabinet te beginnen; een kernkabi net bestaande uit ministers die minder vanwege het departement dat ze gaan leiden en meer vanwege hun persoonlijkheid de taak mee krijgen om het werk in de sectoren op gang te brengen. Of dit allemaal in 1973 ul kan? We vrezen dat de politieke situatie van dit moment zo moeilijk is, dat informateurs en formateurs de handen vol krijgen om binnen redelijke tijd enig kabinet op de been te brengen. Misschien kan één van de nieuwe ministers dan wel in het bijzonder belast worden met de opdracht om een reorganisatie van het kabinetswerk uit te werken. Wat iets anders is dan het inzien van plannen waartoe na het uitko men van het rapport van de toenmalige commissie-Van Veen onze regering zich in feite beperkt heeft. Weigering niet onverwacht /"VPZIEN behoeft de weigering van prof. De Gaay Fortman om als informateur op te treden niet te wekken. Want op het eerste ge zicht zijn er al een paar redenen te bedenken welke de anti-revolu tionaire senator ertoe gebracht hebben om de koningin te vragen voor haar opdracht te mogen bedanken. Ten eerste is er het feit, dat een informatie-opdracht aan hem niet strookt met het advies dat de politieke leider van prof. De Gaay Fortman's eigen partij heeft uitgebracht. Ten tweede wordt de posi tie van informateur wel wat delicaat als hij in die kwaliteit moet praten met een nabijstaand familielid, „mr. Bas", die te kennen heeft gegeven allen neen opdracht aan Den Uyl als zinvol te beschou- Ten derde zou men ook nog in aanmerking kunnen nemen het feit dat De Gaay Fortman hoewel één maal succesvol in het verleden ook al eens zonder resultaat bezig geweest is Nederland aan een nieuwe regering te helpen. En toen onder omstandigheden welke minder moeilijk waren dan de huidige politieke en parlementaire constella tie. LOUGHBOROUGH (AP) - Meer dan tweehonderd Aziatische fa brieksarbeiders hebben gisteren De luchthaven Schpho. is sinds g.stern, een hurtdefrihlator r./k. Dit is een apparaat dat doeltreffend kan werken bi/ een hartinfarct. De hartdefibrilalor werd geschonken door de Nederlandse Hartstichting, die het apparaat op haar beurt aangeboden kreeg van de Inkooporganisatie Nederland bij de opening van een nieuw gebouw. In elf Nederlandse voetbalstadions staat reeds een hartdeflbrllator. Na overhandiging van het toestel werd een demonstratie gegeven. het hoofdkwartier van hun vak- was het hoogtepunt van een sta- bond bestormd en het pand eni- king waarbij het rassenpro- ge uren lang bezet gehouden. Dit bleem rechtstreeks betrokken Zij was, door 500 Aziaten, zes we ken geleden in een textielfa briek begonnen, oorspronkelijk in verband met looneisen. Daar na gingen de stakers beschuldi gingen uiten over rassendiscri minatie f* het geheel zou kun nen leiden tot een grote Indus triële revolutie waarbij de on geveer 750.000 niet-blanke werk nemers in het land betere voor waarden gaan eisen De stakers te Loughborough zeg gen dat hun vakbond samen met de werknemers was over eengekomen de staking te zullen breken door blanke arbeiders de plaatsen te laten innemen van stakende kleurlingen en door deze laatsten niet het recht te geven inspraak te hebben In de bond. Er waren al tal van te kens dat er iets broeide in de rassenverhoudingen in Groot- Brittannië, maar de actie te Loughborough schijnt de vak bonden toch zeer te hebben ver rust. In een raport van de over heid was in november de waar schuwing uitgesproken dat er in de industrie niet genoeg werd gedaan om kleurlingen te bevor deren tot leidinggevende banen. Bovendien zijn grote verschillen In betaling geconstateerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9