Bollenkwekers mogen EEG-boot niet missen Noordwijk moet haast maken met nieuwe woonwijk Britse tv-ploeg filmt in Katwijk Meer speel terreinen in Noordwijk WELFARE VAN ZORGT VOOR RODE KRUIS AARDIGHEIDJE PARKEERCONTROLEURS OOK MILIEUWACHTERS 38 mille méér voor de sport n YYY krijgt geen hogere subsidie PAGINA 6 DINSDAG 5 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT HILLEGOM De Nederlandse bollenkwekers en met name de vakorganisaties zullen zo spoe dig mogelijk de krachten moe ten bundelen willen ze in de toe komst in EEG-verband de boot niet missen.Deze waarschuwing richtte mr. P. Brouwer, alge meen voorzitter van de LTB en lid van het Europese parlement gistermiddag tot de leden van de katholieke vereniging van on dernemers in hel bloembollen- bedrijf en een groot aantal ver tegenwoordigers van de vakor ganisaties tijdens de jaarverga dering in Treslong, Hillegom. Mr. Brouwer schetste de te ver wachten marktsituatie bij toe treding van Engeland, Ierland en Denemarken tot de EEG. Als voordeel noemde hij een uit breiding van het aantal consu menten tot 300 miljoen. Daaren tegen echter zal vooral de toe treding van Engeland moeilijk heden gaan opleveren. Temeer omdat voor het gelijktrekken van prijzen en teeltvoorwaarden een overgangstijd van vijf jaar is uitgetrokken. In die tijd zal Engeland er waarschijnlijk alles aan doen om de zelfvoorzie ningsgraad fors op te voeren. We moeten, zo zei mr. Brouwer, alle zeilen bijzetten om na vijf jaar nog wat aan de Engelsen kwijt te raken. Ook KVOB-voorzitter P. A. van Saase haakte in op de EEG-uit- breiding. Het streven om in Eu ropees verband tot een gelijk schakeling van de eisen ter zake gezondheid en kwaliteit te komen zag hij als een groot probleem vooral omdat Neder land op dit gebied een straat lengte voor ligt op andere lan den. .Gezien de geografische verschillen zal er in West-Euro pa nimmer sprake kunnen zijn van gelijke bitosanitaire voor schriften." Vanwege de hoge kosten voor het vak welke ver bonden zijn aan plantenziekte- kundige diensten en dergelijke vroeg hij zich af of op de lange duur de regelingen voor de ge zondheidszorg niet vereenvou digd moeten worden. NOORDWIJK Om de vervuiling van het dorp te gen te gaan, is het gemeentebestuur van Noord- wijk voornemens een milicuwacht in het leven te roepen. Deze krijgt tot taak inwoners en gasten meer begrip bij te brengen omtrent de voorko ming van verontreiniging van straten, strand en duinen. Speciaal wordt hierbij ook gedacht aan de verontreiniging, die vaak samengaat met het aanbieden van huisvuil voor de ophaaldienst. Naast het werk van voorkoming wan vervuiling, zal de wacht ook de taak krijgen van de opsporing van overtredingen op dit gebied. De Noordwijkse milieu-wacht zal bestaan uit drie personen, onder wie de beide parkeercontroleurs. Deze blijven ge durende de zomermaanden ook controle uitoefe nen op parkeerovertredingen. In de aktiviteiten om het milieu rein te houden, zullen ook de noordduinen worden betrokken. De voorlichting inzake het milieu, vinden B. en W. een belangrijke zaak. Zij verheugen zich er over, dat de scholen hierbij voorop lopen. Helaas ontbreekt in dit plan het in intensievere mate ophalen van grof vuil. Dit gebeurt thans eens in de vijf weken. Het gevolg is, dat dozen, en andere rommel blijft rondslingeren of dat men de plastic zakken volpropt met stoffen, die er niet in thuis horen. Waardoor de zakken scheuren. In Middelburg besloot de gemeente raad onlangs het grove vuil elke week op te laten halen. LISSE Deze maand precies een halve eeuw geleden besloot het kerk en schoolbestuur van de St. Agatha-parochie in Lisse een ULO-school te stichten in de lokalen van de St. Jozefschool aan de Heereweg. Sinds die bewuste datum (15 december om precies te zijn) heeft de ULO-school vele schoolhoofden zien komen en gaan. Ook het aantal klassen veranderde met de regelmaat van de klok. In 1951 zelfs werd de St. Jozefschool een te krappe behuizing en aan de Oranjelaan werd een nieuwe school neergezet. In 1965 ging men ook daar vandaan. Ondanks de aanwezigheid van het Fioretti-college is het aantal leer lingen blijven groeien. Momenteel zijn het er 265. Het gouden jubi leum wordt vrijdag 15 december gevierd met een officiële receptie in de aula om 20.00 uurLater volgt nog een jubileumherdenking met de ouders en voor de leerlingen is er een sportdag in de sporthal ge pland. Het jubileum wordt afgesloten met een receptie voor alle oud leerlingen op 22 december, eveneens in de aula van de school. Op de foto: schoolhoofd Brouwer van de jubilerende mavo. KATWIJK —Een Britse t.v.-ploeg onder leiding van Mr. John Swinfield maakte gisteren opna men in Katwijk. De Eastern Suffolk Broadcasting System is een regionale t.v. zender in het district Anglia. Het programma wordt gemaakt naar aanleiding van de Britse toetreding tot de EEG. Men wilde nu eens niet een verhandeling met cijfers en statistieken tonen, maar meer de menselijke zijde van de lan den in de EEG. Opnamen worden behalve in Kat wijk ook in Spijkenisse ge maakt. Katwijk en Spijkenisse onderhouden beide uitwisselin gen met plaatsen in het district. In Katwijk werden films ge schoten van Oud-Katwijk in kle derdracht bij de Oude Kerk het Andreashofje (foto), in de dui nen het treintje van de LDM en bij de firma N. Parlevliet Jr. Veel bekenden zullen in het pro gramma aan het woord komen, zoals visserijschooldirecteur H. Aschmoneit, Havo-leraar D. Postel, WV-voorzitter Mr. J. v. d. Plas en VVV-directeur Chr. Verplancke. Ook Sinterklaas komt in het programma voor. Het zal een onderdeel gaan vormen van een serie van vijf programma's die in de eerste week van het nieuwe jaar zullen worden uitgezonden. Katwijk zal het eerst aan de beurt komen, op 1 januari. De programma serie gaat heten „John Swin field goes to Europe". Na haar bezoek aan Spijkenisse zal de t.v.-ploeg door reizen via Duits land en Frankrijk naar Italië. Aula op de algemene begraafplaats NOORDWIJK - De dienst van gemeentewerken te Noordwijk heeft een nieuw plan ontwikkeld voor de bouw van een aula op de algemene begraafplaats aan de Oude Zeeweg. De commissie voor openbare wer ken heeft zich in principe ak koord verklaard met het schets- plan. Dit wordt thans verder uitgewerkt, waarna de kosten zullen worden begroot en een ontwerp-regeling voor het ge bruik zal worden opgesteld. Met de aanbieding van het plan wordt gewacht tot de bouw in het financieringsschema der ge meente kan worden ingepast. Men verwacht dat dit in het voorjaar van 1973 het geval zal zijn. NOORDWIJK - Op korte termijn zal er in Noordwijk een beslis sing moeten worden genomen over de plaats van nieuwe woonwijken. Anders zal het wo ningtekort weer tot de onaan- vaarbare hoogte van enkele ja ren geleden oplopen, zo vreest 't gemeentebestuur van de bloe- menbadplaats. Burgemeester Bonnike c.s. vindt dat al het mogelijke gedaan dient te wor den om binnen de kortste tijd in een nieuw bestemmingsplan aan de slag te kunnen gaan. NOORDWIJK Het gemeentebe- stuur van Noordwijk heeft een schema vastgesteld voor de aanleg van speelplaatsen in de gemeente. Boven aan de lijst staat de aanleg van twee speel-1 terreintjes tussen de flatwonin gen aan de Herenweg. Deze zijn bestemd voor kinderen van 2 tot 7 jaar. Het plan voor deze speelplaatsen is reeds gereed. renweg gereed gemaakt wor den. Oorspronkelijk wilde men eerst de speelplaatsen tussen de flatwoningen aanleggen om te voorkomen, dat kleuters bij ge brek aan speelgelegenheid bij huis, naar de speelplaats bij het kruispunt zouden gaan, hetgeen voor hen gevaar oplevert. In middels wordt aan de speel plaats bij de Voorstraat—Heren weg reeds gewerkt. De afzetting is al klaar en voor de voetbal lende jeugd zijn goals geplaatst. Voor speelplaatsjes aan de Tulp straat en Hyacinthstraat, be stemd voor de kleuters en jon gere schooljeugd, zal aan de ge meenteraad een plan worden voorgelegd. Met het oog op de beplantingswerkzaamheden, zal de aanleg in het najaar of voor jaar dienen plaats te vinden. Het terrein bij de Muscaristraat wordt, na egalisatie, voorzien van een gesloten dek. Daar dit terrein uit verkeersoogpunt ook goed bereikbaar is voor kleine kinderen (over het voetpad ach ter de Dr. Hadr. van Neslaan, zullen daar speelattributen wor den geplaatst en wel zo, dat de kleintjes en de grotere jeugd el kaar niet hinderen. In Boerenburg is aan de oostkant van de kleuterschool al enige tijd een speelterrein met klau ter- en klimtoestellen in ge bruik. Inclusief de beplanting bedragen de totale kosten 20.000.-. Er komt o.m. een ver hard veld voor basketball en volleybal. Ook voor Duinpark wordt een plan voor speelgele genheid uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling dat de eerste speelplaats gereed is tegen de tijd dat de eerste serie wonin gen wordt betrokken. HAZERSWOUDE Tussen het rijwielpad langs de Rijndijk te Hazerswoude en het sportcomplex van de voetbalvereniging St. Bernardus is oliemaatschappij Shell thans druk doende, om een benzine-service- station Je bouwen. Voetballers en publiek moeten de moddersituatie bij de toegang naar het complex der halve voor lief nemen, voordat het benzinestation over enkele maanden in gebruik zal worden genomen. KATWIJK De Katwijkse afdeling van het Rode Kruis heeft haar welfareorganisatie met zestien nieuwe vrijwilligsters kun nen uitbreiden. Daarvoor hebben de dames een cursus ge volgd van twaalf lessen, om een beetje in de materie thuis te raken. Welfarewerk beoogt bezigheid te verschaffen aan hen die. door een ziekte of handicap, niet voldoende afleiding heb ben. Langdurig zieken, reumapatienten, hartpatiënten en eenzijdig verlamden kunnen profiteren van deze activiteit van het Rode Kruis. In totaal worden in Katwijk en Valken burg wekelijks een zestigtal patiënten door vrijwilligsters be zocht. Al die patiënten worden thuis verpleegd. Mensen die in in richtingen verblijven worden door een aanwezig beroeps team beziggehouden. Aange paste therapie biedt men de patiënten. ..Dat kan zijn tim merwerk, maar ook bordu ren". zegt mevrouw C. An- deweg-v. d. Marei, die sa men met mevrouw C. H. van Duyvenbode-van Rheenen lei ding geeft aan het nu 43 vrouw sterke team. Zij heb ben het werk overgenomen van mevrouw A. van Bra- kel-Griffioen. „Een man bor duurt bij ons net zo goed als een vrouw". In het begin vinden ze het soms wel vrou wenwerk, maar als ze een maal bezig zijn hebben ze er best pleizier in". Patiënten kunnen het vervaar digde kopen tegen materiaal- prijs, wanneer zij dat willen. Het overgrote deel van de dingen die gemaakt worden, wordt van tijd tot tijd ver kocht. „Als de kasten uitpui len houden we een verko ping". vertelt mevrouw Van Duyvenbode. In Jun' heeft het Rode Kruis op de Katwijkse weekmarkt met een stand gestaan om de produkten aan de man te brengen. Het Rode Kruis gaat er van uit dat welfare- werk zich zelf moet kunnen bedruipen. Dat lukt in Kat wijk wel. De inkopen worden door de dames gedaan in Den Haag bij het centraal depot van het Rode Kruis. Daar heeft men speciale fa ciliteiten waardoor materiaal beneden winkelprijs kan wor den aangeschaft. De patiënten hebben een spaarkaart, die tegen het einde van het jaar wordt in gewisseld. Een minimumbe drag krijgen de patiënten daarop uitgekeerd. ..Het is beslist geen salaris", zegt mevrouw Van Duyvenbode. „zelfs geen verdienste. Het is een aardigheidje. Het zou ook onbillijk zijn om het werk te betalen, want ie mand met goede handen zou dan veel meer bijeen kunnen krijgen dan iemand met mindere mogelijkheden maar met een goede wil". Er is ook een groep patiënten die niets kan doen. Voor hen komt de welfarewerkster re gelmatig op bezoek voor een praatje of om een boodschap te doen. „U moet eens na gaan wat het betekent voor een langdurig zieke dat er regelmatig iemand speciaal voor hem of haar op bezoek komt". Gelukkig is deze laatst genoemde groep niet zo groot. elfarewerk is vrijwilli gerswerk. Maar de vrijwil ligster neemt wel verplicht-ni gen op zich. Minstens ander half uur per week dient zij Het bij „haar" patient te zijn. Wie een hardwerkende pa tient heeft kan daar geust nog wat tijd bijtellen, want de vrijwilligster moet goede ren voor haar patient afwer ken. Er wordt gestreefd naar variatie in de dingen die worden gemaakt. Dat is niet alleen voor de patient aan trekkelijker, maar ook voor de welfare. Het team van welfarevrijwil ligsters bestaat voornamelijk uit huisvrouwen. Behalve tactvol moet een vrijwillig ster ook trouw zijn. Daarom is het werk geschikter voor moeders van schoolgaande kinderen. De patient rekent op het bezoek van de vrijwil ligster en omgekeerd rekent de vrijwilligster dat ze wordt ontvangen. Wanneer het e in Katwijk en Valken- U ':t ulth.iv'cn zal be- oo'. het aantal vrijwilligsters moeten worden uitgebreid. Vooralsnog lijkt uitbreiding echter nog niet noodzakelijk. Dit jaar is overigens in Noordwijk minder gebouwd dan voorgaan de jaren. Gelet op het bouw schema voor het plan Duinpark en de benodigde tijd van voor bereiding voor een nieuw plan was daar ook niet aan te ontko men. In de periode van januari tot en met september jl. kwamen ge reed 72 premiekoopwoningen in Boerenburg. 48 premiehuur woningen in dezelfde woon wijk en 11 ongesubsidieerde koopwoningen. Verder 15 onge subsidieerde koopwoningen in Noordwijk-Binnen, 5 eigen wo ningen te Noordwijk aan Zee en 7 eigen woningen in het Lange- veld. Verwacht wordt, dat nog voor eind december 1972 gereed zul len komen: 12 premiehuurwo ningen in Boerenburg, 23 onge subsidieerde koopwoningen in Boerenburg, 3 ongesubsidieerde koopwoningen in Noordwijk-Bin nen, 2 eigen woningen te Noord wijk aan Zee en 1 eigen woning in het Langeveld. Tin totaal komt dit op een uitbreiding van het woningbestand met ca. 200 huizen. Op 1 oktober jl. waren behalve de reeds genoemde, nog 162 woningen in aanbouw: te weten 82 woningwetwoningen in Duinpark, 16 premie-huurwonin gen voor bejaarden (St. Je roen), 59 appartementen aan de Koningin Astrid Boulevard en 5 eigen woningen. Verder kan er op worden gere kend, dat het in 1973 gereed te komen verzorgingshuis voor be jaarden „St. Jeroen" veel op- schuifmogelijkheden zal opleve ren. Wat het Duinpark betreft, zullen daar gereedkomen in sep tember 1973 82 woningwetwo- nongen, tussen september 1973 en begin 1974 51 premie-koopwo ningen begin 1974: 38 woning wetwoningen voor bejaarden en alleenstaanden, midden 1974: 40 ongesubsidieerde koopwoningen, medio 1974: 8 premiewoningen (koop of huur), eind 1974: 75 woningwetwoningen, eind 1974: 22 ongesubsidieerde koopwonin gen en begin 1957: 51 premie koopwoningen. Boerenburg is het grootste bouw plan dat ooit te Noordwijk is uitgevoerd. Op 28 maart 1968 werd daar met de bouw begon nen en aan het eind van dit jaar zullen daar 1161 woningen staan. De realisering van dit object is vrijwel zonder enige moeilijkheid verlopen. NOORDWIJK In de begroting 1973 is een bedrag van 56.000,- geraamd voor subsidiëring van de sportverenigingen in Noordwijk, bijna 38.000,- meer dan in 1972. Dit is een ge volg van de verordening subsidiëring sportverenigingen. Voor het stimuleren en aktiveren van verschillende sportvormen onder de schooljeugd is eon bedrag van 2000,- op de begro ting gebracht. Het zal worden besteed aan de organisatie van schollerensporttoernooien. Het onderwerp veldsportaccommodaties bracht de gemeenteraad in de sportnota niet verder dan een signalering van de huidi ge accommodatie van do sportverenigingen, de behoefte op dit moment en de behoefte aan accommodatie op middellange en lange termijn. Dit alles in afwachting van het structuuron derzoek. De accommodaties van sport strekken namelijk ver der dan de sport op zich. Zij raken de structuur en de plano logie van Noordwijk. Het is dan ook noodzakelijk de accommo daties te bezien in het totaal van de ontwikkeling van Noord wijk. Nu binnen het kader van het structuur-onderzoek steeds duide lijker wordt, dat het centraal tussen de woonkernen gelegen gemeentelijk sportpark geen belemmering vormt voor deze ontwikkeling, zullen op korte termijn en in samenspraak met de sportverenigingen v.v. Noordwijk, NHC. MSV en Fluks, plannen in fasen worden uitgewerkt om te kunnen voorzien in de behoefte aan veldaccommodatie. De mogelijkheid wordt onderzocht om de voetbalvelden van SJC uit te breiden met één trainingsveld en/of een voetbalveld. Voor de binnenspor ten is er dringend behoefte aan twee gymnastieklokalen. De urgentieverklaringen zijn reeds aangevraagd. Het ligt in de bedoeling dat één van deze lokalen in Boerenburg komt en de andere bij de openbare school aan de Van Panhuysstraat. Een aanvulling van de sportnota met betrekking tot de denk sporten is in bewerking. NOORDWIJK Het bestuur van de Stichting VVV Noordwijk heeft aan het gemeentebestuur verzocht de jaarlijkse subsidie met 10.000.- te verhogen. Motieven hiervoor zijn de stijging van de sa lariskosten en de geldontwaarding. B. en W. achtten deze motive ring onvoldoende en stellen voor afwijzend op het verzoek te be schikken. WARMOND In het Tref punt wordt 20 december een kerstviering voor bejaarden gehouden. Aanvang 15.30 u. SASSENHEIM - Het inter kerkelijk comité Kerstzang- dienst organiseert 18 decem- de Pancratirskerk. Muv.kale meu.-v.e-. king wordt ver. eend vrouw Zaal Aanvang 19.30 u. SASSF.NHEIM De Sassen- heimse Damclub houdt a.s. maandag een planavond- in het Bruine Paard. Op deze avond zullen de avonden waarop wedstrijden worden gespeeld, worden vastge steld. Aanvang 20.30 u. BOLLENSTREEK In de vredehofkapel in Heemstede wordt weer een aangepaste I kerkdienst voor ge. andicapte J en hun gezinnen gehouden. Een meisjeskoor uit Haar lem verleent muzikale me dewerking. 'Hierna van de i dienst is „Kerstfeest". Aan- j vang 15.00 u.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6