J. H. Kroon geeft aan Die Schöpfung met dia's een extra dimensie Bu ssen iet liever om kwartier Philidor 3 en LSG 2 schaken concurrenten op afstand stad sport-streeknieuws Sociëteit voor gehandicapten in Leidschendam EERSTE PAAL TUINBOUWSCHOOL LEIDSCHENDAM Wat u ook moet weten KAMER VAN KOOPHANDEL: Huisvrouw zweefde te hoog PAGINA 4 DINSDAG 5 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT En dan komen nog 10.000 vlinders uit de laden kijl sen LEIDEN Op pakjesavond mogen we ons mis schien wel eens afvragen, wat er te vergelijken valt met gevulde speculaas. Nu trof het, dat ik dezer dagen de heer J. H. Kroon uit de Leeuwerikstraat figuurlijk tegen het lijf liep. De heer Kroon immers heeft op pakjesavond één van zijn zeldzaam voorkomende leeglopen de uurtjes, de enige ogenblikken dat hij bij de pakjes neerzit. De overige dagen van het jaar gonst de heer Kroon een paar maanden ge pensioneerd als onderwijsman aan de Chr. BLO-school aan het Plantsoen als een bezige bij die zijn geluk en voldoening puurt uit con structieve en schone dingen. De heer Kroon heeft een gevuld leven en de speculaas valt daarbij in het niet, want daar kun je niet einde loos van proeven. Vanaf zijn jongelingsjaren zit de heer Kroon al in de fotografie en al vóór de oorlog begon hij in kleuren te fotograferen. In de dertiger jaren was hij op dit gebied nog een soort pionier, slechts een doodenkel boek kon hem in deze richting een steuntje geven. Zijn aanleg voor tekenen (op de kweekschool ontwikkeld), zijn gevoel voor lijnen, kleur en vorm, voor licht en donker maakten het fotograferen voor hem een boeiend feest. „Een jaar of 25 geleden hoorde ik eens Die Schöpfung van Haydn op de grammofoonplaat. Ik niet zeggen, dat ik op de eerste plaats zo muzikaal ben, maar die klanken bleven bij me hangen en tegelijk zag ik beelden voor m'n geest, natuurtaferelen en dieren. Dat heeft me nooit meer losgelaten. Toen in '62 tijdens één van de eerste stereo-radiouitzendingen de Schöpfung weer eens werd uitgevoerd ben ik met een boekje in m'n hand aantekeningen gaan zitten maken over beelden die ik erbij kon hebben. Ik ben die muziek met fotografische beelden gaan combineren. Aan gedichten heb ik ook weieens gedacht, maar het is wel moeilijk een abstractie te fotograferen; dat is niet con creet genoeg". Al enkele jaren rijdt de heer Kroon nu met Haydn's Schöpfung op de band stad en land af en wordt hij gevraagd door reisverenigingen, de natuurhistorische vereniging, de boeren- en tuindersbond en de plattelandsvrouwen. De heer Kroon demonstreert dan een rijkdom aan mu ziek en kleurendia's: ongeveer 350 plaatjes bij de Schepping. Hij kon namelijk uit een paar duizend zelfgemaakte dia's kiezen. De schep ping van Haydn en de kleurgevoelige platen van de heer Kroon vullen elkaar op een geluk kig gekozen wijze aan. Over een paar weken kan bijvoorbeeld het Kath. Vrouwengilde van Opdam dit weer zelf ervaren. Omdat oud-onderwijzer Kroon eenmaal de hele Schöpfung zeer concreet in dia's voor zich zag kon hij er een kunst apart van maken. „Van vreugde brullend staat de leeuw daar", heet het ergens in het scheppingsverhaal en de heer Kroon voert in het muziek- en kleurenspel in derdaad een paar bruilende leeuwen ten tonele. Ook realiseerde hij de opgaande zon in de stij gende muziek en een andere dia bewijst, dat hij de neerploffende brandingsgolven duidelijk in de muziek heeft gehoord. „Niet eik oratorium zal even gemakkelijk te foto graferen zijn", vermoedt de heer Kroon; „met name Die Jahreszeiten lijkt me niet zo eenvou dig. Ik denk ook wel eens aan de Messiah van HSndel, een soort vervolgstuk op mijn Schöp- fung-opvoering: schepping en herschepping". Voorlopig heeft hij de jaargetijden nog niet op de band staan, maar mij dunkt dat de heer Kroon met zijn artisticiteit geen al te zware kluif zou hebben aan de seizoenenuitbeelding. Voor een buitenstaander heeft de heer Kroon nog veel meer noten op zijn zang als hij zich niet met De Schöpfung bezighoudt. Jarenlang was hij leider van een zeeaquariumclub, hij maakt al z'n eigen glanzende donkere meubelen zelf, herschept de overjarige keuken van zijn echtge note tot een moderne kookruimte, timmert en metselt om zijn woning up to date te maken. „Dat vind ik nou het knapste, dat m'n man net huis opknapt als een vakman", zegt mevrouw Kroon terecht heel trots, ook al heeft zij steeds weer een bewonderend oog voor haar mans enorme vlinderverzameling van zo'n 100.000 exemplaren. Ja, meneer Kroon is ook nog een gerenommeerde Prikkebeen, die zijn geprepa reerde en zorgvuldige gecatalogiseerde dag- en nachtvlinders secuur en deskundig in ontelbare laden in zijn zelfgemaakte kasten heeft opge borgen. Ze hebben allemaal met „de schepping" te ma ken, al die witjes, dikkoppen, zeldzame konin- ginnepages, trekvlinders (waarvoor hij heel Eu ropa is afgereisd), citroen- en hooivlinders, blauwtjes en vuurvlinders en parelmoervlin ders, exoten in de meest fantastische kleuren. De meeste nachtvlinders heeft de heer Kroon thuis op zolder gevangen. Daar zat-ie met een kwikdamplamp en vanuit het nabij gelegen bos (waar nu de Mytylschool ligt) kwamen ze met tientallen op het blauwe licht af. „Het worden er steeds minder", aldus Prikkebeen Kroon, „een avond met een lamp werken leverde vroe ger soms 300 exemplaren op, van de zeldzaam ste soorten zelfs (zo heb ik ook eens een tweede exemplaar in Nederland hier op zolder gehad). Tegenwoordig krijg ik hooguit op een avond 20 stuks van de gewoonste soorten. Maar ja, dat krijg je met die massale bespuitingen die de voedselplanten vergiftigen". Ons land telt bijna 300 vlinderverzamelaars, die met elkaar contacten onderhouden. Geen vlin der glipt door de mazen van hun netten en geen dartel gefladder in de zomer blijft onbe spied en er is nauwelijks een vlinderfamilie te vinden of zij is geboekstaafd en opgeprikt, met vermelding erbij tot in de finesses. Het uitzon derlijke van zijn hobby maakt van de heer Kroon nog geen eendagsvlieg: „Och, ik verza mel vlinders, een ander legt een collectie zweefvliegen aan, of verzamelt bijen, vlooien en luizen". „Dat óók al", reageer ik verschrikt. „Ho ho, meneer", komt vlinderexpert Kroon er tussen, „vergis u niet. Het mag dan geen dage lijkse pap zijn, maar vlooien en luizen heb je in een massa soorten. Nee, spectaculair zijn ze niet, maar er zijn boeken over geschreven en u zou eens naar al die determineertabllen moeten kijken. Tja, als luizenverzamelaar ben je na tuurlijk wel zéldzaam". Bij de heer Kroon op de schoorsteen staat achter glas in een kistje een handvol Braziliaanse ke vers. Griezels zijn er bij, een paar als een mannenvuist zo groot. „Een aardigheidje", zegt de heer Kroon en passant, „heb ik eens van een zeeman gekregen". Dood en eng laten ze hun blauwe ruggen en gelede poten zien. „U is geen liefhebber, zo te zien", merkt de heer Kroon glimlachend op. Nee, dan houden we het liever bij Die Schöpfung, daar zitten al vlinders, vogels en zeedieren genoeg in. Bij de heer Kroon staan ze naast de muziek met elkaar in verband. „Dingen die je ziet, wil je graag aan anderen laten zien. Velen lopen als blinden door de natuur". Als gids heeft de heer Kroon nog een heel tijdperk vóór zich. Ton Pieters LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse afdeling van het Rode Kruis wil, als daar vol doende belangstelling voor be staat, In het dienstencentrum „Duivenvoorde" maandelijks een sociëteit voor gehandicap ten gaan organiseren. Om de behoefte te peilen en gele genheid tot inspraak aan be langhebbenden te geven wordt vrijdagmiddag 15 december in „Duivenvoorde" om 14 uur een voorlichtingsbijeenkomst gehou den. Wie in aanmerking denkt te komen voor deelname aan de sociëteitsbijeenkomsten, moet zich uiterlijk maandag 11 de cember 12 uur aanmelden bij mevrouw van Pelt, tel. 3017 of mevrouw Roelofs, tel. 5740. In dien men niet over vervoer be schikt zal daar, ook voor bezoek aan de voorlichtingsbijeen komst, voor worden gezorgd. Ie dere gehandicapte tussen de 18 en 65 jaar zal de sociëteit, die maandelijks van half elf tot half vier zal worden gehouden, kun nen bezoeken. Het Rode Kruis denkt, behalve aan kaartspelen, aan puzzelen en handenarbeid zelfs aan kleine cursussen, maar de a.s. bezoekers van de soos kunnen op de voorlichtings bijeenkomst zelf de richting aangeven en zeggen wat men van welke bezigheden denkt. Het Rode Kruis doet een dringend beroep op autobezitters. (liefst *n beetje grote wagen) zich eens per maand voor het goede doel beschikbaar te stellen. erkzaamheden aan Kennedylaan EIDEN Morgen en overmor gen is de Kennedylaan tussen Brahmslaan en Churchllllaan voor alle verkeer afgesloten. Een deel van het wegdek van de Kennedylaan word openge broken in verband met werk zaamheden van de Leidse Duin water Maatschappij. Om de werkzaamheden goed te laten verlopen worden de bus diensten van de NZH gewijzigd. De route luidt nu: Bazelstraat, Churchilllaan. Voorschoterweg, Brahmslaan en terug: Kennedy laan, Bachstraat, Ed. van Bei- numstraat, Vijf Meilaan, Chur chilllaan en Bazelstraat. De hal tes zullen zo veel mogelijke af stand van de oorspronkelijke haltes worden iingesteld. LEIDSCHENDAM Onder luid gejuich van de ruim 130 leerlin gen van de lagere Tuinbouw school aan de Westvliegweg hebben de le klas-leerlingen Eu genie de Haan en Anjo v.d. Burg gistermiddag om 2 uur de eerste paal mee helpen heien voor de uitbreiding van de school. Verlaat's Houtbouw gaat er drie m lokalen bijbouwen: 'n groot te kenlokaal en 'n aula die met een vouwwand ook voor twee klaslokalen kan worden ge bruikt. Verder komen er nog toiletgroepen, garderobes, 'n leermiddelenberging en een keuken. De Stichting onderwijs instellingen van de LTB raamt de totale bouwkosten op hon derdduizend gulden. De uitbrei ding van de school, die met het nieuwe leerjaar niet minder dan zestig nieuwe leerlingen heeft gekregen en daarmee haar bestaansrecht opnieuw heeft bewezen, moet half fe bruari worden opgeleverd. HVL heeft een sponsor LEIDEN De Leidse handbal vereniging HVL, die volgend jaar dertig jaar bestaat heeft met de Leidse matrassenfabriek Olga een sponsorovereenkomst gesloten. Er is eencontract, voorlopig gebaseerd op drie jaar, opgemaakt, waaraan het Nederlands Handbal Verbond Inmiddels goedkeuring heeft ge hecht. De nieuwe verenigings- naam luidt nu Sanocel/HVL. Sa- nocel is een merkartikel van Olga. Zoals bekend wordt ook de tafeltennisvereniging Scylla I door Olga gesponsord. HVL was de tweede vereniging, die bij het NHV een aanvraag tot sponsoring indiende. Het Arnhemse Swift was de eerste. HVL kan de financiële steun van Olga goed gebruiken. De vereniging heeft met relatief hoge kosten te maken voor trai ning, veld- en zaalhuur en de verre reizen, die met name het eerste herenteam moet maken, doordat dat uitkomt in de op een na hoogste landelijke klasse elfhandbal. „Inspectie zit tuinders achter de broek" LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJKIn de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening vroeg mevrouw Schitz gisteravond aandacht voor de ongebruik te verdelgingsmiddelen die volgens haar bij boer en tuinder blijven liggen en ge vaar veroorzaken. Ze vroeg de middelen gratis weg te la ten halen. Twee bij uitstek deskundige commissieleden, de rozen- kweker Meewisse en de tuin- bouwinspecteur De Ruijter meenden dat het niet zo'n vaart liep. De heer De Ruij ter zei dut in de tuinbouw hoofdzakelijk middelen wor den «ebruikt die zeer snel af breken, „al zal er wel 'ns wat lippen" en de heer Mee wisse wees op de uiterst strenee coltre van de veilig heid-insoectie „Leeg fust kom! wel 'ns voor" zei de heer Meewisse. „daar h°b ik ok wel 'ns 'n bekeuring voor gehad". Voor de rest kan er naar zijn mening weinig ge vaarlijks gebeuren want de inspectie „zit ze verschrikke lijk achter de broek". - BOSKOOP De colleges van B. en W. van Boskoop en Waddinxveen gaan don derdagmiddag bij de vaste verkeerscommissie van Pro vinciale Staten hun bezwaren toelichten tegen de advoering van de secondaire weg 23 (Zoetermeerweg). LEIDEN De Leidse Post duiven Vereniging „De Snel- vlieger,, houdt op 9 en 10 de cember haar jaarlijkse ten toonstelling in „De Kleine Burcht". De toegang is kos teloos; belangstellenden zijn van harte welkom op zater dagavond vanaf 19.00 en op zondag vanaf 10.00 uur. WARMOND In Hotel "De Zon" wordt van 7 tot en met 11 december röntgenolo- glsch borstonderzoek ver richt. Inwoners tussen 16 en 24 jaar krijgen geen oproep. Wanneer zij toch een onder zoek wensen, moeten zij zich melden aan het lokaal. De tijden: 7 december van 17.30 20.00 u. 8 december 14.00- 16.30 u. en 17.30-20.00 u. 11 december 9.00-12.00 u. Overblijven in Leiderdorp LEIDERDORP In het clubge bouw aan de LI ndelaan 12 a is i per 1 december een ruimte be schikbaar gekomen, waarin het tweede overblijf centrum van Leiderdorp gevestigd wordt. it 'centrum, centraal gelegen t.o.v. de scholen, is behoudens gedurende vacantietijden op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tussen de middag ge opend. De kinderen, die van de overblijf-gelegenheid gebruik maken, kunnen na het eten nog een tijdje spelen onder leiding van twee leidsters. Men kan nog enthousiaste medewerkers gebruiken, die tegen een aardi ge vergoeding, de overblijver tjes een paar gezellige uurtjes willen bezorgen. Wie die taak op zich wil nemen, kan bij me vrouw L. N. Aalders, Laan van Ouderzorg 138, tel. 42.029 meer informatie krijgen. WARMOND De War- mondse raad komt vrijdag 8 december om 20.00 uur in openbare vergadering bijeen voor de algemene bewchou- wingeo van de begroingen. WARMOND Het spreek uur van de voorzitter en de secretaris van de woonruim teadviescommissie gaat he denavond niet door. Het spreekuur is verschoven naar volgende week dinsdag van 19.30—20.30 uur. LEIDSCHENDAM Bege leid door veertien kerstka bouters en twee kerstdames maakt de kerstman op 9 de cember 's middags om streeks 13.30 uur zijn intocht in Leidsenhage. Het winkel centrum is dan opgesierd met een 18 meter hoge kerst boom, die op donderdag 6 december in „Den Treek" te Leusden wordt gehakt. NOORDWIJK - Het NKV afdeling Noordwijk, vierde in het Royaltheater mt ruim 200 kinderen van leden het Sint Nicolaasfeest. Veel peu ters maaken hun opwachtin bi de Goedheiligman. De middag werd verder gevuld met het vertonen van enkele films. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heect 30 processenverbaal uitge reikt wegens verkeerd parke ren in het centrum. ROELOFARENDSVEEN De uitslag van de 10e ronden van de onderlinge competitie van de schaakclub „Utile Duci": Th. OlijerhoekSterk afgebr.; Olierook—P. Olijer hoek 10; Bouwmeester Jan v. d. Meer 1—0; Wind- horst— Jos v. d. Aart 1—0; WindhorstTon Olijerhoek 0—1Koppelaar-Nico de Jong 1—0; Ganzefles—Volwa- ter 10; Van Leur-Van Box stelen 10; AkerboomHar v. d. Meer 0—1; Ton Bakker A. v. d. Aart Vol- water—Jos v. d. Aart 0—1; Ton Bakker—Jos v. d. Aart 0-1. De politie in de Amerikaanse stad Amherst in Massachusetts heeft een nieuw middel gevonden in de strijd tegen de onveiligheid in het verkeer. Een blauw-witte auto met zwarte wenkbrauwen om de lampen is zo opvallend dat de automobilisten het gevoel krijgen voortdurend gecontroleerd te worden. LEIDEN Een 15-minutendlenst verdient de voorkeur boven een 10-mlnutendienst. Dit schrijft de commissie vervoer en verkeer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in een nota van aanleiding gemeentelijke rapport „het openbaar vervoer op korte joen gulden per jaar goedkoper is in de exploitatie; b. het in el kaar „weven" van twee of meer lijndiensten eenvoudiger wordt en het ook voor het publiek ge makkelijker te onthouden is. het In de nota pleit de commissie ver- De commissie der voor handhaving van de fo- rensenlijn 49 (Leiderdorp—Den Haag) en voor het instellen van een directe lijn Leiderdorp»—sta tion Leiden. e commissie is er een tegenstan der van dat de N S. buslijn 89 (AmsterdamDen Haag) de be bouwde kom van Oegstgcest aandoet. Dat houdt de reistijd te veel op. van Koophandel geeft echter de Volgens de commissie gaat Oegst- voorkeur aan een 15-minuten- geest er wel als enige randge- dienst omdat a. deze een mil- meente qua bereikbaarheid door In dit onlangs verschenen rapport stelde het gemeentebestuur van Leiden dat het streeft naar in voering van een 10-minuten- dienst voor alle busdiensten in Leiden. De verkeers- en ver- voerscommissie van de Kamer het openbaar vervoer op achter uit. Een rechtstreekse verbin ding Oegstgeest-centrum Leiden zal naar haar mening het voor gestelde lijnennet aanzienlijk vervolledigen. a groot te genstander van dat de ringlijn 13/14 vervalt. Ze vindt zelfs dat deze lijn een hoge prioriteit moet hebben en dat ze volledig gesloten moet zijn. In de nota wordt verder kritkek geleverd op de wijze waarop het mate riaal voor het gemeentelijke rapport is verzameld. Men vindt dat is uitgegaan van een te be perkt gebied en dat verkeerstel lingen op verkeerde tijstippen geleid hebben tot onjuiste con clusies en beleidsvoorstellen. LEIDEN Een 38-jarige huis vrouw uit Zandvoort is gisteren door de Leidse kantonrechter veroordeeld tot 60 gulden boete wegens te hoog vliegen. Op een mooie dag in april was zij met haar zweefkist opgestegen vanaf het vliegveldje Lange- veld. Op een gegeven moment vloog ze in de luchtcorridor Schiphol op een hoogte van ruim 600 meter, 200 meter ho ger dnn is voorgeschreven. Dit feit werd vastgsteld door de ge zagvoerder van een op Schiphol aanvliegende DC 9 die het prompt rapporteerde, de kantonrechter. „Door een onverwachte thermiek steeg ik plotseling naar die ver boden hoogte", was het verweer van de huisvrouw gisteren voor Nadat zij de rechter had beloofd nooit meer boven de toegestane hoogte te zweven, liet deze het bij 60 gulden boete. EIDEN Philidor 3 heeft de monsteroverwinning van concur rent LSG 2 op LSG 3 goed ter harte genomen. Tegen LSG 4 bereikte het een riante voor sprong van 6'A—iy2. Het jeugdi ge LSG 4 heeft tegen de gerouti neerde spelers van Philidor geen enkele kans gekregen. Het te grote klasseverschil was so wieso al beslissend voor de uit slag. De definitieve uitslag wordt geraamd op 82. De strubbelingen bij het treffen derd. Door deze nederlaag kwam Katwijk 2 langszij. Op bezoek bij Voorhout 1 werd een voorlopige 44 uitslag wegge- vist en gezien de stand van de hangpartijen verwachten terza- ke-deskundigen een 4!£5'/2 zege voor de Katwijkers. De goede vorm waarin Alphen 2 op het moment verkeert kenmerkte zich tegen Philidor 6. Op knap pe wijze werd een 45 voor sprong bereikt en een kleine overwinning zit Philidor 4Leiderdorp 1, indi- In 3A boekte Noordwijk 2, na reet veroorzaakt door het lakse optreden van de teamleider van Philidor 4, deed de wedstrijdlei der van de LSB besluiten de ge hele match over te laten spelen en wel op 18 dec. a.s. Einduit slag LSG 2LSG 3: 8^—1%. In de 2e klasse A stond als enige wedstrijd in de 2e ronde de ont moeting Voorschoten 3—Leider dorp 2 nog op het programma. Voorschoten 3 heeft zich knap hersteld na zijn nederlaag uit de eerste ronde: het bereikte een knappe 72 voorsprong. De hangpartij wordt uitgespeeld. De meest verrassende uitslag in de 2e klasse B was wel de ne derlaag van Leithen 1 teg« Boskoop 1: var.kelijk 3'/2—3V£ gelijk ge speeld te hebben, een benauwde 4i/2—5l/2 overwinning. De Noord- wijkers staan met Lisse. met 100 het 4de van Noord wijk veegde, op de 1ste plaats. In klasse 3B kwam LSG 6 met 4 —0 voor te staan tegen VTL 1. Het werd op gegeven momenl 53 en een gelijkspel zat in totdat VTL een gewonne* stand naar remise blunderde. Prognose 5l/2l'/i- Door dezt zege staat LSG 6 aan kop aan* gezien de strijd Voorschoten I Sassenheim 2 in een gelijkspel eindigde. De strijd om de laat ste plaats tussen Valkenburi 1Noordwijk 3 eindigde in 28 De afgang was Definitieve uitslagen: Klasse 3C eigenlijk al begonnen bij Alphen 2 (5—5) en heeft zich met deze nederlaag voortgezet. Het wa ren voo.al de lagere borden die het toch niet zwakke Leithen de das omdeden. In een ware Sint Nikolaas-sfeer werd het ene stuk na het andere weggeblun- KoudekerkLeiderdorp 3: 46; RoelofarendsveenLeimuiden 1: 2 stallen: Reed 2Ro vanche: 3V4—2Vi (na onderzoe! op onregelmatigheden); Katwijl 4—Valkenburg 2: 4>/2—1 ft (eers 5Vimaar Katwijk had eel ongerechtigde speler ingezet).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4