Dr. Ruppert (AR) nu informateur na neen van De Gaay Fortman lijmaker Schreiner- employe's in Dahomey gegijzeld Saigon bereid akkoord te onder tekenen Minimumloon naar f 939,90 ALCOHOLCONTROLE ROND FEESTDAGEN Onderzoek naar politieoptreden tegen Surinamers Verlies N.S. op vervoer f 265 min Chimpansee als tandarts verdien'n echte BON 64e JAARGANG NO. 11870 DINSDAG 5 DECEMBER 1972 £eidóc(Souxaiit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 per mm. Telefoontjes ƒ2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar ƒ101,95. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE Ned. I: 20.21 uur De Onedin-lijn; 21.45 uur Van uit is die tekst over Michel v. d. Plas. Ned. II: 20.21 uur Mensen mensen met als gast mr. Pieter van Vollenhoven: 22.05 uur In Hier en nu een reportage over de Ierse republiek en aandacht aan het kinderspeelgoed. Zwaar bewolkt met plaatselijk re gen of buien, maar vooral in de ochtend ook opklaringen. Eerst nog stormachtige, maar morgen tot hard of krachtig afnemende wind uit zuid tot zuidwest. Min. ong. 4 graden. Max. rond 8 gra den. Woensdag zon: 8.32—16.30. Maan 9.25—16.39. Schev. hoogw. 3.18 -15.32 laagw. 11.1423.34. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman werd als eerste aangewezen als kabinetsformateur. Hij wilde echter voor deze functie liever niet in aanmerking komen. Koffie duurder thee goedkoper DF.N HAAG De prijzen van koffie en poederkoffie worden met ingang van morgen met 4 tot 10 cent per 250 gram ver- hoofd. In oktober j.l. werden deze rijzen reeds met 12 tot 23 cent verhoogd. Aan de ander kant wordt een aan tal soorten thee in pakajes en zakjes met 2 tot 4 cent per ver pakking goedkoper. 1 Dr. M. Ruppert. lid van de Raad v in Staten I heeft gisteravond van de Koningin opdracht gekregen een onderzoek in te stellen gelijkheden tot het vormen van een nieuw ka- binet. DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen verwachten dit jaar in de sector personenvervoer een verlies van 265 miljoen, waardoor de totale verliezen van de NS over de afgelopen ja ren zijn aangegroeid tot onge veer 917 miljoen. Het verlies ad 265 miljoen is aanmerkelijk groter dan oor spronkelijk geraamd 190 mil joen). Dit verlies zal door het Rijk worden gedekt in het kader van de handhaving van de dienstverrichtingen in het perso nenvervoer. Jongetje (8) doodt broertje met vaders jachtgeweer HELMOND (ANP) De 5-jarige Peter van Oort uit Helmond is door zijn 8-jarig broertje Harry in de ouderlijke woning doodge schoten met het jachtgeweer van hun vader. Het ongeluk ge beurde zondagochtend, terwijl de ouders nog lagen te slapen. De kinderen moeten bij het spe len het jachtgeweer hebben ge vonden. dat onder een kast in de huiskamer verborgen lag. Spelenderwijst moet de oudste jongen het op zijn broertje heb ben gericht onder te weten dat het geladen was. Toen hij de trekker overhaalde werd Peter door een dodelijk schot hagel getroffen. De vader bleek geen vergunning te hebben voor wa penbezit. CHICAGO - (AP) Chimpansees reinigen hun tanden met twijgjes en trekken met hun vingers tan den, bij zichzelf en bij andere dieren, al dus de Amerikaanse psycholoog dr. W. N. McGrew. McGrew heeft op de Tulane-universiteit, bij New Orleans, een groep chimpansees bestudeerd die in de vrije natuur waren geboren en nu leef den op een groot stuk afgezet terrein dat bij de universiteit hoort. geerde als de „tan darts" voor de groep, nu en dan kreeg zij een patiënt die zij dan het gebit ging reinigen, met een wijsvinger en een duim en soms ook met behulp van een stokje. Als het verzet erg DEN HAAG Na de weigering van het A.R.-Eerste Kamerlid prof. De Gaay Fortman (vader van PPR-fractieleider Bas de Gaay Fort man) heeft koningin Juliana thans dr. M. Ruppert (AR) lid van de Raad van State als informateur benoemd. Hij zal een onderzoek in stellen naar de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet „dat zich verzekerd weet van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging, dan wel mag vertrouwen voldoende steun in de Tweede Kamer te zullen ondervinden." Dr. Ruppert is lid van de Raad van State sinds 1959. Van 1945 tot 1959 was hij Eerste Kamer lid voor de AR. Hij komt uit de christelijke vakbeweging. Van 1947 tot 1959 was hij voorzitter van het C.N.C. Hij was onder meer lid van de Stichting van de Arbeid, de S.E.R., curator van de Utrechtse rijksuniversi teit en voorzitter van de protes tants-christelijke arbeidersnatio- nale. groot was liet Belle het er maar bij, wa ren de patiënten wil liger dan ging zij aan het werk. Dr. McGrew had ook ge zien dat zij met de vingers een melktand weghaalde bij een der chimpansees, en ook dat anderen dat bij zich zelf deden. (Van onze parlementaire redactie) de ministerraad vorige week heeft bekendge- li a a /-> tiai ,Qi maakt, dat het minimumloon structureel met 3 DEN HAAG - Het minimumloon zal worden verh0,gd. Daarn,„, gaal dit vanaf 1 januari aanstaande rond f 939.90 Ioon automatisch omhoog als aanpassing aan de per maand Of 216.90 per week bedra- loonontwikkeling in feat bedri,fsleven. Deze aan- gen. passing bedraagt, net als bij verschillende so- Deze getallen zijn thans voorlopig berekénd, nu ciale wetten, 5,94 pet. De weigering van prof. De Gaay Fortman kan onder meer ver band houden met het feit. dat de progressieve drie, P. v.d. A., D'66 en PPR, zelf een minder heidsregering willen vormen en niet wensen mee te werken aan de vorming van een meerder heidskabinet met een of meer christelijke partijen. Daar tege nin gaan zou ook een conflictsi tuatie met zijn zoon kunnen ver oorzaken. Intussen is er van de KVP-Lim- burg ernstige kritiek gekomen op de KVP-top en fractieleider mr. Andriessen. „Terwijl de overgrote meerderheid van de partijraad dringend heeft gead viseerd geen enkele regerings verantwoordelijkheid meer te aanvaarden en in de oppositie te gaan, praat Andriessen dood- DEN HAAG In de periode rond de jaarwis seling zal in alle delen van Nederland, even als dat het vorig jaar het geval was, bijzon dere aandacht worden besteed aan de be strijding van het gebruik van alcohol in het verkeer. De alcoholcontrole-actie zal ge schieden in samenwerking tussen de Centra le Politieverkeerscommissie de verkeers- commissie Openbaar Ministerie en Veilig Verkeer Nederland. Het vorig jaar (de acties tot bestrijding van alcohol in het verkeer begonnen n november en eindigden in februari) werden ruim 110.000 automobilisten geconroleerd. Geble ken is dat toen op iedere 310 automobilisten er één onder invloed van alcohol verkeerde en niet in staat was het voertuig naar beho ren te besturen. De politie deelde bijna 12.000 processen verbaal uit wegens techni sche gebreken aan het voertuig, het onder onder invloed van alcohol verkeren en het niet hij zich hebben van de noodzakelijke autopapieren. De Gewestelijke Politie Verkeerscommissies zullen eind deze maand op meerdere plaat sen tegeijk in Nederland controleacties hou den. Ze zullen een sterk verrassingselement hebben, doordat ze gespreid zullen worden naar tijd, datum en plaats. Bij alle controles zal het accent liggen op het alcoholgebruik, maar andere verkeersovertredingen zullen niet worden vergeten. te laten dragen. Dit alles wekt het vermoeden dat er in KVP-top toch mensen zijn die willen regeren tot de partijdood erop volgt", aldus de KVP-kring Limburg. De kring is ervan overtuigd, dat deze houding toe zal leiden dat het partijka der het geheel zal laten afweten en dat de KVP in de naaste komst van de kaart zal worden geveegd. gemoedereerd verder ever on- Mr. Andriessen heeft zich vanmor- derhandelingen die kennelijk tot gen bereid verklaard te gaan doel hebben de KVP opnieuw praten met de Limburgse regeringsverantwoordelijkheid KVP-ers. Oprichter van machine fabriek Den Holder overleden LEIDEN In de leeftijd van 73 jaar is plotseling overleden de heer L. den Holder, oprichter van Machinefabriek Den Hol der, waaruit in later jaren te vens de Handelsonderneming Den Holder is voortgekomen. Als eenmansbedrijfje begonnen aan het Galgewater, heeft de heer Den Holder in een tijdsver loop van een halve eeuw een bloeiend en modern bedrijf we ten op te bouwen met circa 70 werknemers, die zijn relaties over de genele wereld verspreid heeft. Een tragische bijkomstig heid is, dat de heer Den Holder, die reeds enige jaren weduw naar was, juist enkele dagen voor zijn dood weer in het hu welijk was getreden. Uw mooiste nachtrust heet De "harde" matras taet alle comfort Van'n "zachte"! Ijrakacel een produkt van i__normei boxmeer Rechtstreeks geleverd door: Van der klugt Haarlemmerstr. 202 Leiden iVAN OER KLUGT Raadhuisstr 247 Alphen Het slaapkamercentrum Grachtweg 59-61-63 Usm De Amerikaanse adviseur Henry Kissinger verlaat de luxueuse villa van een.Franse industrieel in Sainte Gemme, na een gesprek met de Noordvietnamese onderhandelaars. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Vijf werknemers van het Haagse bedrijf Schreiner Luchtvaarttechnische Handelmij zijn veertien dagen geleden in de Afrikaanse kuststaat Dahomey in gijzeling genomen. Aanleid'tot gevangenneming van de drie vliegers en twee technici van rei ner zou zijn, dat bij een proefvlucht over het presidentieel p leis van het staatshoofd van Dahomey gevlogen zou zijn. De Schreiner-werknemers waren op het vliegveld van Cotonou in Da homey bezig drie Alouette-3 helicopters in elkaar te zetten. De toe stellen moesten vervolgens naar het buurland Nigeria gevlogen wor den. Na afloop van de eerste geslaagde proefvlucht begonnen de moeilijkheden. Twee vliegers en twee technici werden daags na de proefvlucht gear resteerd omdat zij boven het presidentieel paleis gevlogen hadden. Enige dagen later werd ook de derde vlieger aangehouden. De toe stellen werden onmiddellijk in beslag genomen. De mannen zijn in middels in een hotel ondergebracht, maar hebben slechts een be perkte bewegingsvrijheid. PARIJS (UPI/RTR) De De villa in Saint Amerikaanse en Noordviet- Germaine waar namese delegaties hebben gisteren in Saint Gemmes de laatste ronde gehouden van het Vietnamees over leg. DEN HAAG (ANP) De gevolmachtigd minister van Suri name, dr. J. D. V. Polanen, zal een grondig onderzoek in stellen naar het gedrag van de Amsterdamse politie ten aanzien van Surinamers. Vooral het recente optreden van enige politiemannen tegen een Surinaams echtpaar is hiertoe aanleiding. Het echtpaar zou zonder enige reden mishandeld zijn. Minister Polanen zal over deze zaak een onderhoud hebben met de Nederlandse minister van Justitie. In Rotterdam heeft een Marok kaan, die werkzaam is in Brus sel, een klacht ingediend naar aanleiding van mishandelingen die de Rotterdamse politie hem aangedaan zou hebben. De Ma rokkaan was naar ons land ge reisd om zijn broer zijn pas poort achterna te brengen. Op het politiebureau in de Maas stad wilde men hem fouilleren, wat de Marokkaan weigerde. Daarop ontstonden schermutse lingen, waarbij de Marokkaan een gebroken neusbeen en enke le wonden aan het gezicht op liep. Hij zou met een gummi knuppel geslagen zijn. De Zuidvietnamese onderhande lingsdelegatie in Parijs ver klaarde dat Saigon er niet aan denkt een vredesakkoord mede te ondertekenen als Hanoi zijn 300.000 in Zuid-Vietnam geleger de militairen niet op zijn eigen gebied terugtrekt. In Washington wordt verwacht dat de houding van Saigon met betrekking tot een akkoord zou versoepelen. Hanoi daarentegen zou bereidheid hebben getoond inzake de troepenterugtrekking, maar het zou nooit officieel er kennen dat het troepen op Zuid- vietnamees gebied heeft. De 230 jaar oude boerderij ..De Schaauwert" in het Gelderse Voorst is gistermorgen door brand totaal verwoest. Het aanwezige vee kon op enkele stuks na in veiligheid worden gebracht. De schade loopt in de tonnen. Nieuw soort nylon kruipt niet meer ARNHEM (ANP) - Enka Glanzstoff te Arnhem heeft een type nylongaren voor lingerie ontwikkeld dat permanent anti-sta- tisch is. Volgens F'nka Glanzstoff Is deze vinding uniek, omdat lingerie er door niet meer omhoog kruipt, niet langer meer knettert en geen klam ge voel meer geeft. Met de produktle van het nieuwe garen is reeds be gonnen. Partijraad P.v.d.A. bijeen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Zaterdag komt de partijraad van de P.v.d.A. bij een ter bespreking van de poli- tieke situatie. Deze vergadering j is van belang, omdat de j P.v.d.A. dan haar politieke op stelling duidelijk al omlijnen. Eon vlorkleurenbelpoint mot zelf kleur' kiezend mechaniek, in mat verchroomde uitvoering en verpakt in een luxo mte- rieurdoosje Het aanbrengen van een nieuw abonnemont wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker' Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post- zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden als nieuw kwartaalabonnee op Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 1 (4.kleurenbalpolnt) naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1