„Het evangelie vliegt gewoon de pan uit" Grote buit maangesteente, foto's instrumentmetingen en observaties verwacht Vicaris W. v. d. Ende Korte metten CBS WIL INZICHT IN KERKELIJKE FINANCIEN PAGINA LEIDSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1972 „Overal in het bisdom zitten groepjes, die met iets bezig zijn, met de bijbel, met litur gie. Het evangelie barst ge woon de pan uit. Wij als be stuur van het bisdom willen ook dat dat allemaal naar bo ven komt. Dan kunnen we wat hier en daar gebeurt met el kaar in contact brengen, het geloof van de een naar de an der vertalen. Dat is de taak van de bisschop, van ons, van de priesters. Op zo'n manier is gezag iets wat van beneden naar boven komt. Op zo'n ma nier vinden initiatief van onder op en gezag van bovenaf el kaar". Een en ander werd zondagmid dag in de kathedraal aan de Mathenesserlaan in Rotterdam door de vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, drs. W. v. d. Ende naar voren ge bracht. Hij deed dat in een ge- dachtenwisseling met een groep gelovigen na afloop van een eucharistieviering, waarin hij vooral naar voren had ge bracht dat „terwijl de Heer is weggegaan, Hij het beheer van de kerk aan zijn dienaren heeft overgelaten". Vragen die vicaris Van den Ende zelf opwierp waren onder meer vragen als „Verwacht u troost en zekerheid van de kerk? zult u 'n steunpunt vin den bij het gezag, in de eigen beleving of bij een groepje? en hebt u hoop dat het met de kerk goed zal aflopen? Aan de gedachtenwisseling naar aanleiding van de predi katie, werd door een beperkte groep kerkgangers deelgeno men. Daarin kwam vooral naar voren dat moderne en traditionele gelovigen elkaar moeilijk vinden. Het verschil in opvatting omtrent gezag, leer en belijden en daarnaast het gezamenlijke streven om de door Christus gewenste een heid te bewaren, kwam ook uitvoerig ter sprake „We moeten heel wat voor de eenheid over hebben, betoogde vicaris v. d. Ende, maar als de eenheid verstikkend wordt zou het wel eens een eenheid kunnen worden, waar Christus zich niet meer thuisvoelt". „Teerste en moeilijkste" punt noemde vicaris V. d. Ende het verschijnsel dat de kerk zo weinig aanspreekt bij jonge ren. „Ik ben bang dat we zo bezig zijn met de kerkelijke strijd van onze dagen, dat we geen tijd hebben om in te ha ken op datgene wat de jonge ren ons aanbieden. Zeker voor mij is dat jongeren de toe komst van de kerk niet zullen zijn op ónze manier". De komende adventszondagen zullen de vicarissen Braun en Postma op eenzelfde wijze met de gelovigen in discussie tre den, steeds na de mis van kwart over twaalf. Vicaris drs. W. v. d. Ende De voorzitter van het Ro meinse secretariaat voor de eenheid, kardinaal Jan Wille- brands heeft de afgelopen da gen een officieel bezoek ge bracht aan de Lutherse We reldbond in Genève. Doel yan het bezoek was dat kardinaal Willebrands en de zes Vati caanse vertegenwoordigers met de staf van de Wereldbond over de oecumenische samen werking spraken. In 1969 had de secretaris-generaal van de Lutherse Wereldbond, André Appel reeds een bezoek ge bracht aan het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid. Mgr. J. Gijsen van Roer mond heeft dr. G. P. Stevens beschikbaar gesteld voor een benoeming tot docent in het kerkelijk recht aan de hoge school voor theologie en pasto raat in Heerlen. Per 1 januari krijgt hij eervol ontslag als rector van het sanatorium Hornerheide en de Maasland kliniek te Horn. „De meest geëigende vorm van eucharistievieren in pries tergemeenschappen is concele bratie. Ze versterkt de verbon denheid van de leden van de gemeenschap, is een volmaak tere afbeelding van de kerk en maakt de eenheid van het of fer en het priesterschap duide lijk". Dit staat in een verkla ring van de Romeinse congre gatie voor de godsdienst, die is afgedrukt in het laatste num mer van het Romeinse tijd schrift „Notitiae". De hervormde en gerefor meerde synodes zullen op 15 en 16 juni van het volgend jaar een gezamenlijke verga dering houden over de actie „Samen op weg", een actie die betrekking heeft op samenwer king en eenwording van de beide kerken. De hervormde synode komt verder in 1973 drie maal bijeen, van 19 tot en met 22 februari, van 18 tot en met 20 juni en van 19 tot en met 21 november. Op woens dag 21 februari wordt officieel afscheid genomen van secreta ris-generaal ds. F. Landsman. Per 1 maart wordt hij opge volgd door dr. A. v.d. Heuvel. Een aantal katholieken uit Litauen wil volgens „Elta Press", uitgegeven door emi granten uit Litauen in Rome, aan de Sovjet-regering toe stemming vragen het land te verlaten. In een petitie zouden zij de Sovjet-regering hebben gewezen op de toestemming tot emigratie, die aan de joden in Rusland is verleend. De katho lieken in Litauen vinden hun sitiatie vergelijkbaar met die van de Russische joden. Kardinaal Alfrink heeft als voorzitter van de internationa le katholieke vredesbeweging Pax Christl in een telegram aan de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferen tie gevraagd, aandacht te be steden aan het probleem van de principiële dienstweigeraars in dat land. De kardinaal verwijst naar de universele verklaring van de rechten van de mens, de docu menten van de bisschoppensy node en de resolutie, die op het jongste congres van Pax Christi in Straatsburg werd aangenomen. Ook Spaanse katholieken had- Kardinaal schrijft Spaans episcopaat over dienst weigeraars den hun bisschoppen reeds eer der verzocht aan deze proble matiek aandacht te willen be steden. De Spaanse bisschoppenconfe rentie, die de afgelopen week bijeen was, heeft een verkla ring uitgegeven waarin zij pleit voor het toestaan van po litiek pluralisme in Spanje en grotere vrijheid van menings uiting. Over het belangrijkste agenda punt - de toekomst van de be trekkingen tussen kerk en staat, is tijdens de bisschop penvergadering geen overeen stemming bereikt. Binnen tien dagen zullen de bisschoppen amendementen op het ont- werp-document over deze ma terie kunnen indienen. Daarna zal een nieuwe verste worden rondgestuurd, waarna schrifte lijk over het document zal worden gestemd. Vijf pastoors met „nieuwste nieuwe" katechismus In de loop van deze maand zullen 1800 pastorieën en 3000 scholen in Nederland het boelt je ,,'n Getuigenis van katholiek geloof" toegezonden krijgen. Het boekje, zestig bladzijden dik en uitgegeven bij J. H. Gottmer te Haarlem, bevat korte heldere formuleringen van wat de leer is van de katholieke kerk, welke haar aansporingen en wat de zin is van haar praktijken. Namens de vijf schrijvers van het boek, allen pastoor in een van de parochies in het bis dom Den Bosch, schrijft pas toor K. Gevers in het bisdom blad: „evenals zovelen onder gingen wij de onbevredigende situatie van leegte na het ver dwijnen van de oude katechis mus. De nieuwe katechismus, met enthousiasme begroet en gekocht, staat bij veel mensen nog op dezelfde plaats in de boekenkast". Met het boekje dat men ook in de boekhandel verkrijgbaar wil stellen wil men een „bepaalde categorie" helpen, om het ge loof te verwoorden. „Als pries ters verdriet het ons te moeten horen: ze weten het zelf niet meer, laat ze het eerst zelf maar uitzoeken. Wellicht is onze poging voor veel verbete ringen vatbaar. Wie weet komt er een volgende druk waarin voorgestelde verbeteringen verwerkt zijn", aldus pastoor Gevers. „Er bestaan gedetailleerde ge gevens over wat wij uitgeven aan roken en drinken, aan sport en ontspanning en aan zovele zaken meer, maar nie mand kan ook maar bij bena dering zeggen, hoeveel het Ne derlandse volk ieder jaar bij draagt aan de kerk. Aan de andere kant is ook niet be kend, waarvoor de gelden, die de kerken ontvangen, worden besteed". Dit zegt prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, erevoorzitter van de vereniging van kerkvoogdij en in de Nederlandse hervorm de kerk in een artikel in „De Kerkvoogdij", het maandblad van de vereniging. In dat arti kel doet hij een beroep op de kerken om mee te werken aan het verzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek daardoor nog beter inzicht te krijgen in het economisch ge beuren in ons land. Dat er over de financiën van de kerken maar uiterst weinig bekend is «ioncludeerde in 1967 ook de commissie-Van Wal- sum, die zich uitvoerig met deze matprie heeft bezig ge houden. (CBS) om ook de kerkgenoot schappen te enquêteren om Deze commissie en ook prof. Van Beusekom is van mening dat de bedragen, die de leden van de verschillende kerkge nootschappen vrijwillig voor hun kerk bijeen brengen, in het geheel van de nationale economie een belangrijke rol vervullen en dat het daarom van belang is dat men wat meer over de grootte van die bedragen te weten komt. Een betrouwbare schatting is niet alleer in de hervormde kerk niet mogelijk, maar even min in de gereformeerde ker ken en de rooms katholieke. In de R.K. kerk bestaat een ver regaande plaatselijke (diocesa ne) zelfstandigheid, waardoor een totaal overzicht ontbreekt. trow gebied. De geplande plaats van landing ligt op 20 graden 10 noorderbreedte en 30 graden 45 oosterlengte, in een vallei, die omgeven wordt door hoge bergketens, aan de zuidoostelij ke rand van de Zee der Rust (Mare Serenitatis). Dit gebied is gekozen vanwege het feit dat deskundigen ver wachten dat daar twee verschil lende bodemafzettingen te vin den zijn, een zeer oude en een zeer jonge soort. Primair staat de verkenning van de uitlopers van het gebergte ten zuiden van de landings plaats, waar men materiaal denkt aan te treffen uit de aller eerste ontstaansperiode van de maan, zo'n 4/2 miljard jaar ge leden. De vallei zélf bestaat uit zeer donker getint gesteente, dat volgens zeer recente waar nemingen „kortgeleden"; d.w.z. Apollo-17-commandant Eugene Cernan tijdens een oefening met de op de maanjeep geplaatste graviteitsmeter. Met dit instrument zal de invloed van de aantrekkingskracht van de aarde op het maanopper. vlak worden gemeten. In de nacht van woensdag op donderdag zal op de Ame rikaanse lanceerbasis Kaap Kennedy de voorlo pig laatste bemande maan- expeditie van start gaan. Dan zullen de astronauten Cernan, Schmitt en Evans met de Apollo-17 maan- waarts geschoten worden voor een reis van ruim 12y2 dag. Tijdens de expe ditie, die zowel uit weten schappelijk, als uit opera tioneel oogpunt de afslui ting van het Amerikaanse Apolloprogramma zal bete kenen, zullen Cernan en Schmitt ruim drie volle da gen doorbrengen op het maanoppervlak en zullen vanuit het om de maan cir kelende moederschip bijna zes etmalen lang uiterst belangrijke fotografische en instrumentwaarnemin gen worden uitgevoerd. De Apollo-17 vlucht zal al meteen spectaculair beginnen. Om de beoogde landingsplaats op de maan te kunnen bereiken, moet de lancering plaatsvinden op, of vlak na 21.53 uur, woensdag avond, Cape Kennedy-tijd. Dat is 3.53 uur, donderdagmorgen, Nederlandse tijd. Het zal de eerste maal zijn dat ettelijke miljoenen jaren gele den ontstaan moet zijn als een gevolg van vulkanische activi teiten. Drie excursies Het is de bedoeling dat, terwijl Evans alleen achterblijft in het om de maan cirkelende Apollo- moederschip, Cernan en Schmitt volgende week maandagavond om 20.55 uur, onze tijd, op de maan zullen landen. Dan zal ruim een etmaal zijn verstreken sedert de Apollo-17 zondagavond in een baan om de maan te recht is gekomen. De eerste excursie, in de nacht van volgende week maandag op dinsdag, zal grotendeels besteed worden aan het opstellen van een automatische waarnemings post, die een geschatte levens duur heeft van drie vijf jaar. Ook tijdens vier vorige maanex- pedities (Apollo-12, -14, -15 en - 16) werd zo'n station opgesteld en alle vier werken deze nog steeds voor 100 procent. Alles bij elkaar dienen Cernan en Schmitt met de maanjeep een afstand van 27 kilometer af te leggen, hetgeen 10 kilometer meer is dan de recordrit, die hun ex-collega's Scott en Irwin tijdens de Apollo-15 expeditie in augustus 1971 maakten. De maanjeep is, behalve met een kleurentelevisie en een complete zend-ontvangstinstallatie, ook uitgerust met een tweetal be langrijke meetinstrumenten. Het 'eerste moet variaties in de bo demgesteldheid onder de opper- vlaktelaag meten en o.m. aan wijzingen geven of het Taurus- gebergte wel of niet „diep ge worteld" is. Met het andere in strument zullen de karakteris tieken van een kilometer dikke oppervlaktelaag worden be paald, middels een serie kunst matig veroorzaakte explosies. Op die manier hopen de deskun digen erachter te komen of de maan mogelijk ijs of water ver borgen houdt. Afstandsmetingen Pas volgende week donderdag avond, tegen middernacht, zul len Cernan en Schmitt weer van de maan vertrekken en terugke ren naar het moederschip met solovlieger Evans. Deze zal het tijdens de gehele vlucht overigens ook niet ge makkelijk hebben, want hij is grotendeels verantwoordelijk voor het goed laten verlopen van een serie instrumentmetin gen en fotografische opdrach ten, uit te voeren vanuit de maanbaan. GERARD J. PLUKKEL Amerikaanse astronauten zonsondergang worden gelan ceerd. Voorheen wilde de NASA, i.v.m. een eventueel af gebroken start en de daarmee samenhangende reddingsactie op de Atlantische Oceaan, uit sluitend overdag bemande ruim teschepen laten vertrekken. De reeks successen, die tot nu zijn geboekt bij de Saturnus-5 lanceringen, is de reden ge weest dat men van dit veilig heidsprincipe is afgestapt. Ove rigens wordt deze nachtstart geen wereldprimeur. Eerder werden reeds de bemande Rus sische Sojoez-9 en -11 in het duister de ruimte ingebracht. De Apollo-17 gaat wel alle andere records, gevestigd tijdens vori ge maanvluchten, breken. Be halve dat het de langste maan- vlucht wordt, zal de Apollo-17 ook de recordtijd van ruim uur om de maan gaan cirkelen en zal ook het verblijf van Cer nan en Schmitt op het maanop pervlak met 75 uur het langste maanbivak gaan betekenen. Voorts verwachten de geleerden een reusachtige buit aan maan gesteente, foto's, instrumentme tingen en belangrijke vituele observaties. Deze moeten niet alleen kwantitatief, maar vooral ook kwalitatief de opbrengsten van de vorige vijf maanexpedi- ties verre overtreffen. De hooggespannen verwachtingen spruiten vooral voort uit de ka rakteristieken van de landings plaats in het z.g. Taurus-Lit-1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10