De gouden opdracht van Leo Steegman Sparta meer kwaliteit dan Ajax (en velen) menen Den Haag degradeerde zich tegen Den Bosch tot middenmoter ROTTERDAM De frontale aanval op het zenuwgestel van de menigte op de tribunes op „Het Kasteel" werd pal na de rust ingezet. Sparta was op 2—1 gekomen maar er was nog zo'n zee van tijd dat de Rotterdamse aanhang lijkwit werd bij de gedachte dat Ajax de tot dan toe niet getoonde grote kwaliteit te voorschijn zou toveren en de Amsterdamse fans met grote angstogen naar de klok keken die de minuten meedogenloos weg tikte. In het van sensatie en spanning kolkende stadion gebeurde van alles na dat tweede Spartaanse doelpunt. Suurbier vergat zich tegenover Heijerman, Cruijff glipte langs Ter Horst maar vond Doesburg op zijff weg, die, op van de zenuwen, even later buiten zijn ge bied Neeskens de bal ontnam en hem vervolgens tegen de grond kleunde. Geen gele kaart. Die had scheids rechter Corver kort tevoren wel binnen enkele secon den tweemaal getrokken: toen Keizer zonder meer Ter Horst schopte en Cruijff, die de gehele wedstrijd al liep te praten en te gebaren tegen Corver, zich incor rect uitdrukte. Keizer en Cruijff, binnen tien seconden de gele kaart. Inmiddels had een „overgekookte" toe schouwer een bierflesje op het veld geworpen. Hij werd door het publiek van het terrein gejaagd. En te midden van al dat tumult, van die schier ondragelijke spanning, vonniste Henk Bosveld bij beide eerdere doelpunten al betrokken het grote Ajax. Stuy, de zwakke stee in de Amsterdamse defensie, viel vergeefs: 3—1. Heftig trekkend aan een verse sigaret zei coach Stefan Kovacs na afloop: „Het waren domme doelpunten". Sparta's jonge maar ambitieuze en kundige trainer Leo Steegman reageerde daarop met: „Ik vind het niet collegiaal om zoiets te zeggen want het doet afbreuk aan onze prestatie. Hebben we soms niet laten zien dat we'meer kwaliteit bezitten dan menigeen wil denken? Het is toch waarlijk niet alleen onze grote inzet geweest". Op dat punt kon Kovacs hem bijvallen want zijn oordeel over Ajax was ver nietigend: „Gebrek aan inspanning, gehele elftal onder de maat". Hij draaide zich om en verdween. De spelers stelden zich lakonieker op, deden weinig of niets af aan de zege van Sparta en bleven het enigszins autoritaire trouw dat zij op het vebs hadden getoond na het nemen van een voorsprong. Zulk een vreemd doelpunt ziet men zelden. Ter Horst, de bewaker van Cruijff, werd gepasseerd. Ter Horst „pakte" Cruijff: vrije trap. Heele Nederland, en ver daarbuiten, weet hoe Piet Keizere zoiets opknapt. Doelman Pim Doesburg weet het ook. Nochtans stak hij geen hand uit toen de bal door Keizer, niet eens hard, over het muurtje werd gelepeld en met een curve in de „grote hoek" verdween (01). Op zo'n moment is. normaal gesproken, een wedstrijd tegen Ajax afgelopen. De Amsterdammers hadden ook het beste van het spel gehad. Blankenburg kon steeds ongehinderd opkomen omdat de Spar taanse verdedigers zich te zeer moesten bezig houden met de aanval van Ajax. Steegman: „In de rust spraken we af dat Blankenburg geen vrijheid meer zou krijgen. Hij zou op Bosveld, die zich los moest maken van Neeskens, in laatste instantie stui ten". Blankenburg werd „voor" niet meer gezien. Er werd ook afgesproken dat Sparta niet het stond toen al 1—1 uit angst op de zestienmeterlijn zou blijven hangen maar de middenlijn zou bezetten, met het risico dat Cruijff een pass zou oppikken en met zijn talent en snelheid zou kunnen doorstoten. Het bleken „gouden opdrachten". Ajax, gewend om met 1—0 de zaak rustig in handen te houden, be ging de fout die Steegman later haarscherp ontleedde. „Ajax werkte mee door terug te gaan en het tempo te drukken. Maar Ajax speelt te mechanisch. Als het even niet loopt, draait het he lemaal niet meer. Maar ze hebben zich ook vergist in onze kwa liteit". Een dure vergissing want na een tamme periode, waarin het duel al voor dood werd verklaard, ontstaken twee blunders van Stuy een heilig vuur bij Sparta. Eerst liet hij de bal los op een schot van Van Veen en mikte Kreuz op de paal, en daarna bij een schot van Kreuz, waardoor een treffer van Van Staveren met moeite kon worden voorkomen. Stuy reageerde ook veel te laat bij de vrije trap v/egens hands van Mühren. Bosveld deed of hij de vrije trap nam, liep door en Venneker schoot van ve rin; waarbij Kreuz de bal nog net zo veel aanraakte dat de te laat vallende Stuy kansloos was: 1—1. Sparta niet. De ploeg had onderkend dat er mogelijkheden waren en werd bezeten van een innerlijke drift, die bij Ajax ontbrak. Nog steeds meenden de Amsterdammers dat zij het duel alleen op kwaliteit zouden kunnen beslissen. Maar ook in Sparta huist kwaliteit. „Rommelaar" Heijerman, de onvermoeibare stoorder Willy Kreuz, de na de rust „gegroeide" Ter Horst die overal was waar enig gevaar leek te dreigen. En vooral Henk Bosveld, die ook weer bij het tweede doelpunt betrokken was. Van Staveren had hoog voorgezet en de bal zeilde over de handen van Stuy. Bosveld kopte voor doel, precies naar de plek waar Willy Kreuz vallend kon scoren: 21. Een klasse-doelpunt, al be weerde Kovacs van niet. Prompt werd de strijd keihard, trok Corver twee gele kaarten en trachtte Ajax de achterstand ongedaan te maken. Maar het stug ge verzet van Sparta en de moeizaam lopende aanvallen van Ajax verhinderden dat. Was de Spartaanse voorsprong te vroeg gekomen? Sparta trok niet terug, gedachtig de afspraak in de rust. Het anders zo sterke middenveld van Ajax Haan nauwelijks gezien wist geen raad met die taktische vondst om de middenlijn te bezetten. Cruijff liep zich steeds vast in de buitenspelval. Kovacs zette Rep in voor Swart, die geen voldoende kon halen. Rep evenmin. Hij liep verloren rond temidden van de scherpe persoonlijke duels, vooral tussen Ter Horst en Cruijff die steeds weer de Spartaan snel voor zich zag opduiken. Na een half uur volgde het geweldige doelpunt van Bosveld die daarmee uitgroeide tot de grote genius van de ploeg. Kovacs was al van plan geweest de onbetrouwbaar spelende Stuy te ver vangen. Sies Wever liep zich warm maar hij heeft last van een armblessure en toen hij enige oefeningen maakte en weer de arm voelde, riep Kovacs hem terug. Het opdringende Ajax werd nog bijna verrast toen Blankenburg, met de „dreiging Kreuz" te zacht terugspeelde en Van Staveren er bijna eerder bij was. Toen moest Sparta toch nog terug. Vier „levensgevaarlijke" hoekschoppen en een (klasse) doelpunt, maar in buitenspelposi tie, van Cruijff leverde het slotoffensief Ajax nog op. „Als we verdedigend waren gaan spelen, zouden Blankenburg en Hulshoff er weer uit zijn gekomen", stelde Steegman vast. Dat was óók al voorkomen. Want Sparta kon gisteren veel, erg veel. Ajax kan ervan meepraten. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 21 Keizer 01. 45 Venneker 11. 53 Kreuz 21, 76 Bosveld 31. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 32.000 (uit verkocht. Sparta: Doesburg: Venneker, Ter Horst, Eijkenbroek en Visser; veren. Ajax: Stuy: Suurbier, Blankenburg. Hulshoff en Krol; G. Mühren Van Veen, Walbeek en Bosveld; Heijerman. Kreuz en Van Sta Haan en Neeskens; Swart (Rep), Cruijff en Keizer. Trainer Kovacs sprak van .domme doelpunten"Het zal wel emotie zijn geweest want deze (tweede) treffer van Sparta ziet er niet zo „dom" uit. Bosveld (geheel linkskopte de bal uit een hoge voorzet van Van Staveren naar de plek waar Kreuz stond. Met een machtige sprong door de Oostenrijker (rechts) de bal achter Stuy. De voet van Krol wordt wel hoog maar ook te laat geheven. Mühren (tussen Bosveld en Krol) kijkt verbijsterd toe. EN HAAG De dreun, die FC Twente vorige week zaterdag aan FC Den Haag uitdeelde, blijkt bij lange na nog niet te zijn uitgewerkt. Dat heeft een handjevol publiek (maar 5000 toe schouwers) uit de Haagse agglomeratie duidelijk kunnen consta teren. Het resultaat van de ploeg die zich eens brutaal had aan gediend als aanvoerder van de subtop, moest tegen het als voor laatste op de ranglijst geplaatste FC Den Bosch met een doel puntloos gelijkspel genoegen nemen. Dit verliespunt voor FC Den Haag was beslist niet de oonsequentie van resultaat-voetbal van FC Den Bosch, maar FC Den Haag was over alle linies geen haar beter dan de gasten. De uitslag var 00 was voor trainer Remmers van de Bosschenaars een beloning van de taktiek die hij van te voren de onverzettelijke Bra banders had voorgekauwd. „In dit stadium van de com petitie is het voor ons hoofd zaak geworden om punten te halen. Normaliter zouden wij, gezien de situatie op de ranglijst, hier twee punten moeten laten liggen. Daarop heb ik mijn taktiek van vas te mandekking gebaseerd en ik moet zeggen dat die goed is uitgevoerd. In hoofdzaak heb ik het zwaartepunt ge legd op de verdediging, de aanval is tegen een hoger geplaatste ploeg secundair". Maar die verdedigende taktiek liet Remmers al snel varen omdat FC Den Haag hals starrig weigerde te komen en aanvallend erg zwak was. Hoe zwak blijkt uit het feit dat de eerste goede aanvals- actie, die meteen voor Den Bosch gevaar inhield, pas na zestien minuten in de tweede helft door een combinatie tussen de beste Hagenaar, Kila, en Berg plaatsvond. Dat was ook het sein voor FC Den Haag om wat meer druk te gaan uitoefenen, maar de in de voorhoedee op gestelde Bregman, Bres en in mindere mate Rood nat liepen vergeefs naar een betere vorm te zoeken. Fuglset Trainer Evért Teunissen: „In deze wedstrijd heeft men kunnen signaleren dat we Fuglset erg missen. Hij mag dan bekritiseerd zijn, een speler zoals hij kan door zijn intelligente spel tegen een ach?e-boede als die van FC Den Bosch voor gevaarlijke momenten zorgen. Met hem erbij hadden we meer sco ringskansen gehad, dan de twee van vanmiddag". De druk, die FC Den Haag in de tweede helft uitoefende, was echter van zeer korte duur, met wat meer Bossche koelbloedigheid zou die 0—0 nog desast reuser voor de Ha genaars zijn uitgepakt. Want enkele spelers van FC Den Bosch toonden een heilig ont zag voor de afweer van Mansveld c.s. Geheel onnodig overigens, omdat het defen sie-apparaat van FC Den Haag rammelde waardoor er ook bijna geen enkele aanval vanuit deze linie kon worden opgezet. Het Haagse midden veld, met een teleurstellende Berg en een naarmate de wedstrijd vorderde in vorm groeiende Aad Kila, kon be houdens enkele malen in de tweede helft, daardoor niet gevaarlijk worden. De Bos sche spelers Donker en Schuurman vormden samen een te groot obstakel in het centrum vóór de bekwame doelman Van der Pluym. Tang Teunissen: „Berg is een emi- menle voetballer, maar van middag zat hij constant in de tang bij Ciric en dan kan hij zich helemaal niet meer ont- FC Den Bosch ontregelde dus zeer effectief en als FC Den Haag even blijk gaf van tempoversnelling, werd prompt naar het wapen van het resultaatvoetbal gegre pen, door lange terugspeel ballen op doelman Van der Pluym. FC Den Haag ken te gen deze speelwijze het juis te wapen niet vinden. „In zo'n wedstrijd vraag je je dan ook weer af, waar blijft Bregman", aldus Teunissen, die. overigens niet teleurge steld, vervolgde: „Het zo veelste bewijs is weer eens geleverd dat je dan topscorer mag zijn in de eerste divi sie, maar dat je in een klas hoger nog veel moet leren. Ik heb Bregman wel gewis seld met Simon van Vliet, maar is die beter? Ik weet het niet. Overigens kan ik de spelers van FC Den Haag geen enkel verwijt maken. Ze hebben hard gewerkt, de bereidheid om te gaan was bijzonder groot. Wat moet je dan nog meer eisen? Hans Bres speelde met enorme in zet. maar in een wedstrijd met straffe mandekking komt hij er ook niet uit". Fanatiek Bres en Roodnat wisselden veelvuldig, maar het maakte niets uit. FC Den Bosch speelde zo fanatiek en met zoveel Inzet dat het ene punt meer dan verdiend is. „En", zei Teunissen, „FC Den Bosch is overeind gebleven, zonder naar grove middelen te grijpen, zoiets kan ik zeer waarderen". Hoewel van voetbal in het ge heel niet te genieten viel, was de spanning af e*i toe wel groot, maar dat kwam dan hoofdzakelijk door de vraag of FC Den Haag op el- gen veld niet het schip in zou gaan, beantwoord zou worden. De kansen zijn daartoe zeker aanwezig ge weest. Aanvoerder Wildbret kogelde voor de rust van dertig me ter rakelings naast en FC* Den Haag mocht zijn handen dichtknijpen dat in chaoti sche minuten een kwartier voor het einde Korevaar net óver in plaats van in eigen doel kopte. FC Den Haag heeft gisteren wel bewezen niet langer dc ploeg te zijn die Feyenoord terugwees (Teunissen: „Toch is er in wezen weinig in dc ploeg veranderd. Toen had den we Fuglset en nu niet), maar een middenmotertie van gelijke kracht als FC Den Bosch. Want een echte topclub rekent met zo'n te genstander wél af". (Ajax 7— 0, Feyenoord 40). FC Den Haag moet als eni ge profclub in de Haagse ag glomeratie wel erg snel wat gaan doen. want anders kan het dure restaurant dat men aan het neerzetten is, wel eens te groot blijken te zijn. BART HOOGDUIN Scheidsrechter HerrevoeU. Toe- t FC Den Bosch zo hardnekkig doen ker« en Van den Bersh; Wild bret. Clrlc en Gnioumnnv Vree burg. Van Os (Salflschberger) Sinds jaren W7EER doemde de vraag op waarop maar woord kan worden gevonden: waarom imi'jdt het publiek 't veld van Sparta? Gisteren was het bomvol maar op an dere zondagen laat het pu bliek grotendeels verstek gaan. En toch speelt Sparta aantrekkelijk, valt er altijd wat te beleven op „Het Kas teel", al is het muur een ne derlaag tegen Excelsior des tijds. Toch ook iets opzienba rends, net als gisteren toen Ajax werd verslagen op een wijze waarvoor de Amster dammers alleen hun eigen mindere spel als excuus aan voeren. Daardoor kwam Feyenoord weer alleen aan de leiding. Een vreemde si tuatie want Feyenoord is momenteel niet de sterkste ploeg. Maar zo wordt het wel een competitie die een sensa tioneler verloop kan krijgen dan sinds jaren het geval is geweest. Moeilijk l~hE naar t briljante neigende •^openingsrede, die jhr. mr. Quarles van Ufford zaterdag op de buitengewone leden vergadering van de KNSB in Utrecht uitsprak. bevatte enige belangrijke zinsneden. De „schaatsvoorzitter" stipte aan dat verminderde belang stelling voor de amateur sport desastreuze gevolgen kan hebben. Hij sprak van „de schade zoveel mogelijk beperken", stelde dat hij de profs veel dollars toewenste maar vroeg zich af wat ach ter hen staat: slechts een za kelijke onderneming met za kelijke belangen. Door zijn woorden schemerde de twij fel aan een langdurig optre den van de profs maar hij kon niet verhelen dat de con currentie momenteel enorm groot is. Daarom achtte hij het de hoogste tijd om de amateurbepalingen te verrui men. Ook al om te voorko men dat sterke amateurs zullen overstappen. Die ver ruiming zal echter maur een fractie zijn van wat de prof- organisatie kan bieden. Het is duidelijk: de amateur- schaatssport bevindt zich in een uiterst moeilijke situatie. Van twee een J korte bestaun in geslaagd het publick in de hoofdstad in behoorlijke getalen achter zich te krijgen. Tenminste zo belangrijk als het aantal toe schouwers dat zich de laatste tijd naar het Olympisch Stu- dion begeeft, is echter het feit dat de voetbalsupporters FC Amsterdam als nieuwe club hebben geaccepteerd. Als „de tribunes" dc ploeg willen aanmoedigen, hoort men niet eenmaal een club mootje dat DWS of Blauw Wit aanmoedigt. De nnnm die wordt gescandeerd is: Amsterdam. In Den Haag is dat wel anders. In het Zui derpark hoort men nog steeds slechts één naam: ADO. Ook hier konden twee clubs pas na lange, emotio nele besprekingen komen tot één vereniging: FC Den Haag. Het wordt tijd dat de profclub in de Residentie ook wordt ondersteund met de naam die moet aangeven dat van twee clubs één is ge maakt. Saneren i~kOK de voHeybalwereld wor- stelt met een Ajax—Feyen oord syndroom. Dc posities van Deltalloyd/AMVJ en Blokkeer zijn voor de volgen de ploegen zo onaantastbaar geworden dat men zich of kan vragen: hoe muak je zo'n volleybalcompetitie inte ressant. De Ncvobo dacht cr iets op gevonden te hebben door een halve voorcompeti tie in te stellen waarbij zelfs voor de verlies leidende ploeg mits dtze twee sets wint nog een bonuspunt In het vooruitzicht werd ge steld. Toen Blokkeer op zaterdag 25 november tegen Delta lloyd/AMVJ twee sets had gewonnen nam het genoegen in de laatste vijfde set met een genadeloze afstraf fing, want 't had immers toch 1 punt. Om de competitie in teressanter te maken en het niveau te verbeteren, zou een vergaande sanering zijn aan te bevelen, waarbij de topspelers uit de resterende ploegen in enige teams kun nen worden ondergebracht zodat Blokkeer en Delta lloyd/AMVJ in eigen land concurrentie krijgen. Resul taat zou zijn dat beide ploe gen zich elke week zouden moeten inspannen en niet, zoals nu, tweemaal per jaar eis ze elkaar ontmoeten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9