Nederlandse rietdekkers in Frankrijk het dak op Wat u OOK moet weten MAANDAG 4 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT J. Sprenkeling glunderend tussen het hoog opgeschoten riet. Voor de Heerhugowaardse grootverbruiker wordt 1973 een veelbelovend jaar. (Van een onzer verslaggevers) HEERHUGOWAARD Het oer-Hol!andse beroep van rietdekker wordt sinds enkele jaren ook tot ver buiten de landsgrenzen uitgeoefend. Het rietdekkersbedrijf Spren keling uit Heerhugowaard en Luyken uit Hippolytushoef gaan regelmatig naar Frankrijk op karwei, waar ze vooral dure landhuizen voorzien van een stijlvol rie ten dak en handen tekort komen. De vak bekwaamheid in deze families is zo'n beetje familiebezit. De baan op het dak is drie generaties lang een bijna vanzelf sprekende zaak. Het predicaat „interna tionaal" hebben de familiebedrijven sinds 1968. „Het buitenland" is Frankrijk. De Frans man in goede doen ziet in veel gevallen het rietgedekte huis als het toppunt van exclusiviteit. Het rieten dak zorgt dat een huis „eruit springt". Het landelijke ca chet gaat bovendien met doelmatigheid samen.Riet heeft karakter. Het materiaal dient nauw aan te sluiten bij dé daklijn. Een rieten dak loopt wel in de papieren. Zeker als vakmanschap en benodigd ma teriaal van over de grens moet komen. Noordhollandse rietdekkers hebben in Frankrijk een indrukwekkende lijst van opgeleverde karweien op hun naam staan. Allergrootste karwei was dat in de plaats Neufgrange. Hier werd in 1969 een dak oppervlak van 700 m2 met riet bedekt. Daar gingen voor twee volwaardige krachten en twee opperlieden 21 werkda gen inzitten. J. Sprenkeling (27) denkt er met plezier aan terug. Het te „bedekken" huis lag aan een doodlopende weg. Desondanks aan kijkers geen gebrek. Dagelijks kwa men er tientallen mensen fotograferen. Opdrachtgever was een plaatselijke arts. Werk over de grens is sinds 1968 een zaak van mondelinge recommendatie ge bleken. De relatie met de huizenhandel en architectenbureaus is niet minder be- lanrijk. De toepassing van riet als dakbekking is voor Frankrijk geen vanzelfsprekende zaak. Grondstof en vakmanschap ontbre ken totaal. De verwerking van dakriet moet door de heren-architecten van bui tenlandse voorbeelden worden afgekeken. Riet kan voor Frankrijk als statussym bool dienen. De dakwerkers uit Heerhugowaard en Hip polytushoef werken over de grens, zeven dagen per week. Nabij Rijssel staat een gereedschapwagen en een caravan, het tijdelijke woonverblijf. Het bedrijf heeft dit jaar al acht Franse karweien vol tooid. Een Parijse dame van Hollandse origine wilde in de achtertuin een priëel met rieten dak. Rondom Parijs kregen vele daken een „Hollands" dak. De eerste buitenlandse contacten dateren van 1967, toen in opdracht van een Fries zusterbedrijf een Franse opdracht werd aanvaard. Het rieten dak blijkt zich in Frankrijk zelf te verköpen. Een als maar dikkere order portefeuille wijst althans in die richting. Ook in eigen land kan overigens van toe nemende bedrijvigheid worden gespro ken. Er is een tekort aan rietdekkers en ook aan riet. Bedrijfshoofd J. Sprenkeling heeft de grondstof dicht bij de hand. Langs de Heerhugowaards ringvaartoevers wordt 40 bunder rietlnd van de provincie ge- Het kapitale karwei te Neufgrange: een Hollands dak van 200 vierkante nieter Bij uitzondering een laag-bij-de-gronds-kar- wef: een hondehok bij de franse villa. pacht. 1971 Gaf een slechte rietoogst. De schuld ligt bii de lage waterstand over langere perioden. Voor een goede rietve getatie Is een goede waterkwuliteit en een hoge waterstand een vereiste. Het rietgewas dit jaar staat er heel wat beter voor. Om deze tijd van het jaar is de branche veelal van de import afhankelijk. Lr komt jaarlijks riet uit Oostenrijk. Joego- slvië, Tsjechoslowukije en andere Oosteu- ropese landen. Noordhollandsc rietdekkers betrekken ook regelmutig riet van particuliere snijders bezuiden Amsterdam. De Sprenkelingen komen handen te kort om aan de vraag naar rieten dukbedekking te voldoen. Het buitenland geldt min of meer als geza menlijk werkterrein. Sprenkeling en Luy ken kunnen op hun terrein tot de Noord hollandse grootheden worden gerekend. F.en overoude bedrijfstak vindt ook in de twintigste eeuw de tafel nog gedekt. „Met hel dakriet is het een opkomende zaak", zegt Heerhugowaarder .1. Sprenke ling. „Dé ideale dakbedekking. Een huis wordt er heet noch koud onder. Riet houdt koel in de zomer en warm In de winter". De man wordt graag geloofd en kan het nauwelijks bijslolfen. Het eigen rietgewas staat er best bij dit jaar. En de opdrachtgevers staan te trappelen. Zaalberg hoopt op verdubbeling van winst LEIDEN De gang van zaken bij n.v. Koninklijke Nederland- sche fabriek van wollen dekens voorheen J. C .Zaalberg en zoon in het lopende jaar rechtvaar- de verwachting, dat de to tale winst over 1972 tenminste een verdubbeling te zien zal geven. Zo wordt gemeld in een bericht aan aandeelhouders over de overdracht van de wolspinnerij Van Wijk in Leiden (behorende j tot de Hollandse tapijt industrie I F.do en de Leidse dekenfabriek n Zaalberg. De integratie van deze bedrijven zal met terugwerkende kracht j van 1 januari 1972 af geschieden. Kardinaal Al flink maandelijks voor radio HILVERSUM (ANP) - Kardinaal Alfrink heeft zich op verzoek van de redactie van het KRO- radioprogramma „Kruispunt" bereid verklaard ééns in de maand de gast te zijn In deze rubriek. Het thema van de gesprekken zal in overleg met de kardinaal worden gekozen. Indien moge I lijk zullen vooral actuele zaken j de aandacht krijgen, maar ook onderwerpen van belang, die niet in de directe actualiteit I staan, zullen aan de orde ko men, aldus heeft de KRO mee- gedeeld. De kardinaal heeft zijn' medewerking aan „Kruispunt" toegezegd voor het lopende sei zoen 1972/1973. Het eerste ge- sprek zal plaats hebben zondag j 17 december op Hilversum II I van 12.00 tot 12.30 uur. SASSENHEIM In het jeugdhuis gaf het Ned. Zui vel Bureau een kaas-fondue demonstratie op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrouwen bond. Voorts werd er giste ren een verloting gehouden, waarvan de opbrengst, sa men met die van een eerde re kienavond, werd bestemd voor de actie „Kom over de brug". TER AAR De brandweer en de familie Groenewege zijn gisteren het slachtoffer geworden van een „grap". De brandweer ontving een melding, dat er bij de fami lie Van Eden aan de Lange- raarseweg 45 brand was uit gebroken. Daar aangekomen bemerkte de brandweer geen brand en ook de bewoner, de heer Groenewege, wist ner gens van. Bij navraag bleek dat enkele jaren geleden de familie Van Eden op dat adres had gewoond. ALPHEN Door onbeken de oorzaak reed de 23-jarige automobilist W. B. gisteren omstreeks half twaalf in plaats van de weg te volgen de dijk van de wegsplitsing aan de Kortsteekterweg op. Hij moest met ernstig licha melijk letsel in het Acade misch ziekenhuis worden op- De toekomst van het boek AMERSFOORT (ANP) De deelnemers aan het Colloquium over de toekomst van het hoek te Amersfoort hebben zich za terdag unaniem uitgesproken voor de instelling van een Raad voor het Boek. In een aanbeveling, die aan het slot van de twee dagen durende discussies werd aangenomen, wordt gezegd dat de centrale overheid zich wel laat adviseren door een Omroepraad en Persraad, maar dat er geen Raad voor het Boek bestaat. Aan het Colloquium, dat door de nationale UNESCO-commissie is georganiseerd in het kader van het internationale jaar van het Boek 1972, werd deelgenomen door 50 personen uit de wereld van het boek. Oudste inwoner van Alphen overleden ALPHEN Op 103-jarige leeftijd is zaterdagmorgen in het R.K. St. Jozefpension overleden de oudste inwoner van Alphen. de heer P. M. Jansen. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot heeft woensdagoch tend om half twaalf plaats op de Oosterbegraafplaats. Sparta sloot jubileumviering LEIDERDORP Met een recep tie in gebouw Irene heeft gym nastiekvereniging Sparta zater dagmiddag de viering van 60-jarig bestaan afgesloten. Op de receptie was onder andere aanwezig wethouder Meerbrug, die namens het gemeentebe stuur een paar ballen aanbood. Ook tal van afgevaardigden van andere gymnastiekvereni gingen boden cadeau's aan. Van de jubileumcommissie kreeg het jubilerende bestuur een bandre corder aangeboden. ROELOFARENDSVERN. Bloemen, t Spanish Sun 30-35, Nordlo. Belinda. Esther Oforlm 10-61, Bn<ura 54-58. Sonla 75-84. Hyacinten 60, Norlnc 36-65. Ilex Vertlcllnta 50-1,10, Gepl». zen ttuks chrysanten 29 49 p.sl. Troschrysanten 1.60-2.30, Idem Jaar- rond 2.30-3 25. Anemonen 41-68. Kre- ••ia'v 1 I: 1.7'!- N genomen. LISSE Het tweede tiental van de Damclub Lisse speel de voor de competitie tegen KDC III uit Katwijk met de volgende uitslag: Lisse II G. Slottje— KDC II C. van Kla veren 2—0, G. van der Voet G. Hoek 11, H. van Dru- nen—T. Huyt 0—2, C. v. d. Voet—C. v. d. Meer 2—0, C. Lemmers—W. Haasnoot 1—1, A. Verkerk—W. Vooys 0—2, C. de RooyP. Ouwehnnd 20, A. van NoortJ, Haas noot 1—1, J. Slottje—.B de Bruyn 1—1, M. Onos—L. v. d. Plas 0—2, totaal uitslag 10—10. HAZERSWOUDE Onder de receptiegangers, die za terdag het gouden bruid spaar H. R. Stravers-van Amsterdam in restaurant „Groenendijk" kwamen feli citeren, bevond zich ook bur gemeester .J ten Heuvelhof. Het was overigens een ko men en gaan op deze recep tie, want Straver vervulde in het verleden heel wat func ties in het maatschappelijk leven. Hiervan noemen we zijn 20-jarig lidmaatschap van de woonruimte-advies- commissie te Hazerswoude. HAZERSWOUDE - Vanwe ge Sint Nicolaasavond hou den burgemeester en wethou ders op dinsdag 5 december geen spri l.iiin HAZERSWOUDE In het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw te Hazers- woude-dorp wordt woensdag 6 december vanaf 20.00 uur een klaverjasavond gehou den. LEIDERDORP Tijdens het diplomazwemmcn van de zwemvereniging „De Does" slaagden de volgende kandi daten voor het A-diploma: Maria van der Haar. Linda Keyzer. Michiel Blans, Lida de Jong, Jos Anker, Johanna Pieterse, Geertje van der Sterre, Gerda van Zanten, Maartje van der Ploeg, Mi chael Pool. Jolundu van Wijk, Gert Jan Schreuder, Marlies Wjjnunds, Allee Hoogenberk, Jessica Terwiel, Joke van der Linde, Ray mond Gussenhoven, Francl- na van der Muas, Nicoline de Tombe, Henriette Win kler, Aai Hang Ho, Arie Ver boon, Mark van der Kwaak, Wim Creygthon, As'rid Beu- mer, Jacoba Roest, Jeroen Jorna, Murga Vink, Robert Jonge Vos, do heer M. de Wit, mevr. Choufoer. mevr. A. Vons. mevr. A. KLyscr man, mej. Th. van Wetten, mevr, J. van Rijs, mej. H. Melchlng. Diploma B: P. Hulswit, F. van Iterson, D. van Ekdom, S. Delfos, E. Hekkers, A. Mutgers, R. Heemskerk, J. Steen, G. Ko- nings. *- WOUBRUGGE De heren Jeu en Nagel zijn gekozen in het bestuur van IJsvereni ging Woubrugge. In de plaats van W. Keessen en A. de Jong zijn de heren J. Wolvers en G. Soontiëns ge kozen. Uit het jaarverslag bleek de vereniging een ba tig saldo van 667,15 te heb ben. - LEIDSCHENDAM - De commissie voor openbare werken en ruimtelijke orde ning komt vanuyond om 20.tin uur bijeen. Gesproken wordt o.a. over de resultaten van de hoorzitting over de mini-promenade aan de Prins Frederiklunn en de uit breiding van de parkeergele genheid achter de Burg. Van Duyvendijklaan. LEIMUIDEN Do uitslagen van de onderlinge schaakwed strijden In Lei muiden zijn: Groep I: J. v.d. MeerC. v.d. Meer 1—0, C. Steinhart P Vroomland 10. J. Brand—C. Zemel 'A—'A, L. HogcboomC'. Beuk 1—0. Groep II: G. SteinhartL. Hogeboom afgebr., C. Beuk P. Vroomland 01. J. Brand—C. v.d. Meer 1—0. Groep III: J. van Glabbcek J. Stiens 0—1, C. Krauk- man—L. Stiens 1—0, A v.d. Bos-Th. v.d. Meer I-O. W. Beuk—E. Knelange 1—0. Vo rige week speelde „De Door zetters" tegen Rnelofnrends- vcen. Uitslagen 2^7'A- 1. Th. Olijcrhoek—J. v.d. Meer 01, J. BouwmeesterG. Steinhart 0—I, 3. H. Wlcu- wint— C Zemel 0—1, 4. C. Sterk—C. Beuk «4Vi. 5. L. v. Berkcl—J. Brand i0, R. v. I eur—C. Beuk 0—1, 7. P. OlijerhoekL. Hoogeboom 0—1, 8. W. Oomen—K. Brug 0-1. H. Gal/evles-G. Roest 01. 10. L Koppelaar C. v.d. Meer 10. AARLANDF.RVEEN - Voor de tweede keer In korte tijd stonden gisteren de voetbal clubs Aurlunderveen en Sportief tegenover elkaar. Voor de rust had Aarlander- veen een duidelijk overwicht. Het werd 10. In de tweede helft ontstond er een onover zichtelijke situatie voor het Aarlanderveense doel, waar Sportief een strafschop uan overhield, die de gelijkmaker opleverde. Lisse Het grofvuil wordt woensdag a.s. opgehaald in wijk 3. wijk 5 en 's middags In wijk 4. R O II.OFAR ENDSVEEN Visclub „Het loo/c vissertje" heeft zijn jaarlijkse feest avond gehouden in de zaul van Heemskerk, m.m.v, het muzikale duo Bcrkcl-de Bruyn. Do prijzen van de af gelopen zomer-competitie werden uitgereikt. Kampioen was A. vun Es met 20700 gram. - LEIDEN - In het Acade misch Ziekenhuis zijn ge slaagd voor het examen longfunctielaborante: de da mes A. Ruhriem en M. van Kocrsel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7