Financiële positie van Noordwijk zeer gunstig Levensgevaarlijke situatie in R'veen Goedkope woningen in plan Kerkvliet St.-Willibrord wil sociale bouw in Zoeterwoude veilig stellen streeknieuws HANS PEIL ERE-LID VAN DE KAMELEON Gemeenteraad Noordwijkerhout tegen verhoging van belastingen Persgaskastje omvergereden PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE De Zoeter- aangedrongen alle mogelijke woudse woningbouwvereniging spoed te betrachten. St. Willibrord gaat de gemeente vragen Ie onderzoeken hoe de °P^e goed bezochte sociale woningbouw veilig ge- "m® steld kan worden. De woning bouwvereniging is met haar ad viseurs bereid mee te denken en mee te werken om de sociale bouw in de op stapel staande nieuwe plannen van Zoeterwou de op zo kort mogelijk termijn te realiseren. In verband met de stijgende bouwkosten wordt er bij de gemeente dringend op droege Van Egmond en Jacobs en 3 de koffieconcert LEIDEN Het derde „koffie concert op de zondagmor gen" heeft tot nu toe de grootste belangstelling gekre gen. Velen waren voor de aanvang nog onbekend met de totale programmawijzi ging tengevolge van de toe voeging van het ensemble „Arti vocali antiche", en e< zekere teleurstelling w: daarover wel te bespeuren. Het nieuwe programma bood veel goeds. Het was gewijd aan wereldlijke en kerkelijke muziek van J. S. Bach. Niet temin betreuren wij het toch, dat daarbij teveel aandacht is gevraagd voor het vocaal ensemble en dat „Musica df camera" min of meer in dï hoek is gezet. Want niet al len in „Arti vocali antiche" hebben stemtechnisch het zelfde niveau, en dat was een gemis dat zich deed gel den, ofschoon de muzikaal artistieke benadering er ze ker was, vooral in de ensem bles. De sopraan Alinda de Nijs en de tenor Harry Geraerts h=bben beiden wel de stem- mlddelen, maar zij zijn nog niet toe aan de gave ont plooiing, die een solistisch optreden nu al rechtvaardigt. Naar onze smaak onjuist ook was het tempo dat Alinda de Nijs teveel getrokken hield in het bekende lied „Bist du bei mir" uit het „Notenbüch- lein fllr Anna Magdalena". Het is een liefdeslied met een ernstige tekst, maar geen drama. In feite hebben solistisch de bariton Max van Egmond en de contratenor René Jacobs, een stemtype dat wij in ons land nauwelijks kennen, het geheel gedragen. Dit geldt voor hun uitvoering respec tievelijk van de solo-cantate „Amore traditore'' voor bari ton en obligaat-cembalo, van „Willst du dein Herz mir schenken" voor contratenor en continuo, en voor hun op treden in enige Kerstaria's uit het Weihnachtsoratorium. Naar ons gevoel lag echter het hoogtepunt van deze morgen in het kostelijk uitgevoerde Quodlibet, een aaneenschake ling van dwaze teksten, waarin „der Backtrog" een grote rol heeft. In dit ensem ble willen wij toch ook Har ry Geraerts een open doekje geven voor zijn humoristisch aandeel. Zoals reeds gezegd, heeft „Mu sica da Camera" een te be scheiden plaats gekregen, die beperkt bleef tot obligate partijen. Hulde echter voor de cembalist Ton Koopman, die hier opvallend werk deed. B. Rijnders. ring van woningbouwvereniging leverde voorzitter Ploeg kritiek op de Provinciale Planologische Dienst, die aan de gemeente heeft laten weten dat deze haar doel in plan West einde I is voorbijgestreefd. Er zijn volgens de PPD in dit plan te veel woningen in de vrije sector gebouwd waardoor foren sen zijn aangetrokken. Hoe dat economisch haalbaar is heeft de PPD niet aangegeven. Iet is echter wel een realiteit, dat de PPD de opzet en de uit voering van de plannen West einde II en III anders wil zien. Hierop inspelend en mede gevolg van de hoge grondprijzen heeft het gemeentebestuur een herzien plan ontwikkeld waarbij een verdeling is toegepast van 40% woningwet. - 40% premie- huur en premieverkoopwoningen en 20% ongesubsidieerde wonin gen. Hierbij wordt de restrictie gemaakt dat deze percentages mogelijk iets gewijzigd kunnen worden i.v.m. de economische haalbaarheid. Dat zou in de praktijk betekenen minder so ciale bouw en meer vrije sector. AZC verbetert 4 kringrecords ALPHEN Tijdens nationale zwemwedstrijden in Dillen heb ben leden van de Alphense Zwem Club vier kringrecords verbeterd. Aan de wedstrijden namen 15 ver enigingen deel, waaronder BZPC, LZ '86, Katwijk, de Zijl/LGB en AZC. De belangrijkste prestaties waren: 4x 50 m. vrijeslag meisjes 0/10 j.AZC 2.24.0 (nieuw kringrecord). BZPC 2.25,4: Idem jongens: AZC 2.30,2 (nieuw kringrecord), BZPC 2.37.1, ZIJL/LGB 2.40.0, Katwijk 2.41.8: 4 x 100 m schoolslag meisjes 0/14 J.: AZC 5.45.2 (nieuw kringrecord), ZIJL/LGB 6.09.6; Idem jongens: AZC 3.52.1 (nieuw kringrecord): 4 x 0/12 J.: BZPC NOORDWIJK De door de atletiekvereniging „De Spartaan" georganiseerde strandloop i sportliefhebbers waren gisteriddag naar het Langeveld gekomen om aan het begin van he; tief te strekken op trajecten van 4 en 8 km. De Sint loste ditmaal het startschot. HAZERSWOUDE De leden van de Hazerswouds/Koudekerkse zanggroep Kameleon deden, tij dens het concert ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, hun naam en faam van „het koor met de inzet" alle eer aan. e Kameleons demonstréérden met hun stem de inzet, waar voor dirigent Hans Peil het af gelopen decennium zich steeds de grote voorvechter had ge toond. „Maak ervan wat je er van maken kunt", zei Peil al tijd. En dat maakten zijn pupil len dan ook helemaal waar, te meer omdat zij nu in het Groe- nendijks parochiehuis voor het In aanwezigheid van onder ande ren Hazerswoudes wethouder P. A. Th. v.d. Werf en zijn Koude- kerkse collega W. van Vegten, met hun echtgenoten, en onder het speurend oog van de c ram an van het Hazers woudse filmjournaal deden de Kame leons een grote greep uit de zak van hun vocale kunnen. laatst onder Hans Peils leiding optraden, want hij is inmiddels naar Oisterwijk verhuisd. Kees Morsch wacht nu de taak, om het werk, dat zijn voorganger met zo veel elan (aldus Kameleon-1 Zandbergen) de afgelopen tien jaar heeft opgebouwd, voort te zetten en uit te breiden. Hans Peil werd later in besloten kring door voorzitter Cor Zand- transpiratie bergen het eerste erelidmaat schap van Kameleon aangebo den. De leden verrasten hem bovendien met een elektrische grasmaaimachine. Aarlanderveen raakte de Coedheiligman toch NOORDWIJK Na een uiterst moeilijke periode, vertoont de financiële positie van de ge meente Noordwijk een aanmer kelijk gunstiger beeld. De be groting voor 1973 sluit met een batig saldo van 986.205. Hier van gaat 750.000 naar het fonds voor ontwikkelings- en sa neringsplannen. Het resterende bedrag van 236.206 is geraamd op de post voor onvoorziene uit gaven. Uit de cijfers blijkt dat er een goed financieel beleid is voerd. Twee factoren hebben bijgedragen tot de verheugende ontwikkeling: in de eerste plaats de groei van de gemeen te met als gevolg daarvan een grotere algemene uitkering uit het gemeentefonds en ten twee de de wijziging van het uitke ringssysteem voor de kosten van sociale zorg, die de gemeente een voordeel opleverde van rond 464.000. Toch heeft deze gunstige ontwikkeling een bitter bijsmaakje, delen B. en W. aan de raad mede. Door de centrale financiering is de gemeente na melijk niet in de gelegenheid de ruimte op de gewone dienst naar wens te benutten voor nieuwe voorzieningen. Twee maanden geëist tegen Sassenheimer SASSENHEIM Tegen een 25-ja- rige loswerkman uit Sassenheim is voor de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van twee maanden geelst waarvan een maand voorwaardelijk. Verdachte had door bijna geheel Europa een spoor van schulden achtergelaten door gebruik te maken van vervalste giroche ques e.d. In gezelschap van zijn schoonzuster en haar drie kin deren had hij tijdens zijn inter nationale escapades ongeveer 80.000 km. met de auto afge legd. De eis van de rechtbank gold slechts de oplichtersprak tijken in Nederland. In Zweden en Oostenrijk heeft de Sassen heimer ook reeds een gevange nisstraf uitgezeten. Vonnis 14 december. Doeshaven wordt verbeterd LEIDERDORP Watersportver eniging „Doeshaven" te Leider dorp gaat de jachthaven verbe teren. De kosten zullen onge veer 30.000,- bedragen. Het geheel betreft een driejaren plan voor verbetering en ver fraaiing van de gehele haven, te beginnen bij de haveningang en in de 3e fase eindigend bij de steigers langs de rijksweg. De voor fase I geplande werkzaam heden omvatten: verbetering van de havengingang, verbete ring van de walkanten, het doortrekken van de lichtleiding tot de Does wal, het verzwaren van de waterleiding, zodat de druk verbeterd wordt, het creë ren voor ligplaatsen van zeilbo ten en het vervaardigen van tenminste 2 jollensteigers van 10x4,75 m. Ook aan de verfraaiing van de jachthaven zal in het komende seizoen aandacht worden be steed. Met de uitvoering van deze werkzaamheden zal een bedrag gemoeid zijn van onge veer 35.000,-, Dit jaar wordt een batig saldo verwacht van 29.000,-. Dit bedrag wil men storten in een fonds waaruit tzt een helling (kosten: 3 ton) zal worden bekostigd. Het liggeld wordt verhoogd tot 10 gulden per m2 Goede postduiven- show in Lisse LISSE De postduivenhouders- vereniging De Oude Blauwband heeft afgelopen weekeinde één van de mooiste postduivenshows uit haar bestaan georganiseerd. De keurmeesters Hagers en Pas- schier roemden tenminste de kwaliteit van de 337 duiven die werden tentoongesteld. De vol gende duivenhouders vielen met hun vogels in de prijzen: G. Roodenburg, C. Zuidhoek, de gebr. Van der Ploeg, C. Oppe- laar, N. de Kuijpers en S. Kos- Nico Zaal (89) leert de Alphense jeugd hoe koekversieren in zijn werk gaat CINT-NICOLAAS is toch wel heel bijzondere, een grijs aard met een enorme conditie. Afgelopen dagen dook hij diverse plaatsen in deze streek op. Zo werd hij zaterdagmiddag in een paar uur tijds gesigna leerd in Rijpwetering, Aarlan derveen, Alphen en Sassenheim. In Sassenheim bracht hij bezoe ken aan diverse clubhuizen speeltuinen. Overal kregen de kinderen cadeautjes. De zak van de Goedheiligman schijnt niet leeg te kunnen, want later in Rijpwetering was hij ook zeer gul in het Dorpshuis de jeugdleden van de plaatselij ke sportverenigingen. In Aarlan derveen maakte de Sint met mu ziekvereniging DSS en de plaat selijke ponyclub een rondgang door het dorp. In het dorpshuis ontving hij later de leden van de speeltuinvereniging. Eerder op de dag was hij enige tijd de kantine van sportvereniging Aarlanderveen. In Alphen kwam de Sint weliswaar niet, maar zijn komende verjaardag stond wel centraal bij het koekversie ren in De Bron. Niet minder dan rond 200 man zijn daar uren bezig geweest met dit oud-Hollands gebruik. Enthou siast hierover was onder andere de heer Nico Zaal (89 jaar) die verklaarde als negenjarige knaap al in Alphen aan dit fes tijn te hebben meegedaan. NOORDWIJKERHOUT —De ge meenteraad van Noordwijker hout, verdeeld in twee afdelin gen,heeft zich overwegend ver zet tegen de voorstellen van het gemeentebestuur om de riool- en de straatbelasting nogal sterk te verhogen. B. en W. hebben de meerdere op brengsten uit de belastingverho ging enerzijds nodig om de begroting sluitend te maken en anderzijds om een vooruit strevend onderwijsprogramma in feite door de raad zelf vast gesteld tot uitvoer te bren gen. Naast noodzakelijke inves teringen ter vervanging van be staande kapitaalsprojecten wil len B. en W. in 1973 uitvoering geven aan de opdracht van de raad om het openbaar kleuter en lager onderwijs van de grond te tillen, de school in De Zilk te vernieuwen, een nieuwe school te bouwen in de nieuwe wijk Victor III en uitbreiding te geven aan het bijzonder kleuter- Het merendeel van de raadsleden gelooft niet in dit ambitieuze jaarprogramma. Het meent, dat het toch niet lukt en dat daar om de noodzakelijke belasting verhoging beperkt kan worden. Die beperking zou als het doorgaat de belastingbetaler een voordeel opleveren van rond 34.000 of bijna 3 per in woner. De heer G. J. Maarse- veen (PCG) viel dit contra-voor stel sterk aan. „Jarenlang is het Noordwijkerhoutse gemeen tebestuur er op aangevallen, dat hier niets tot stand kon komen. Nu heeft men een ambitieus pro gramma opgesteld.dat nota bene door de raad is vastge steld, en nu weigert men de daarvoor nodige gelden op tafel te brengen." In de raadsvergadering van 19 de cember a.s. wordt het antwoord van b. en w. op de vragen en op merkingen van de twee afdelin gen van de raad in behandeling gebracht. Dan zal blijken of de raad in meerderheid bereid is de gelden op tafel te brengen, die nodig zijn om het leefkli maat in Noordwijkerhout te ver beteren. ROELOFARENDSVEEN Heel Roelofarendsveen is in de nacht van zaterdag op zondag opge schrikt door een immens lawaai. Het tumult werd veroorzaakt door gas dat onder een druk van 60 atmosfeer ontsnapte uit een kastje in een voortuintje van dr. Van Klink aan de Flo- raweg. Het persgaskastje was Gezin werd geëvacueerd dig ter plaatse,kon weinig doen. De instructies van de Gasunie waren dat men nergens aan In de raad mocht komen. Klink evacueren. Van de zij de van de Gasunie klopte de alarmering niet bijzonder. De brandweer werd van het kastje naar-de muur gestuurd. Pas om kwart over drie was de vakman aanwezig om het gas af te slui- omvergereden door een Leide- Het gevaar bleef echter, dat door met zijn sportwagen. De man had door nog onverklaarba re oorzaak de macht over het stuur verloren. De brandweer, mede door het nieuwe alarmsysteem zeer spoe- het roken van sigaretten of het ontsteken van vuur het ontsnap pende gas in brand zou vliegen. De brandweer kon daarom niet anders doen dan het verkeer stilleggen en het gezin van Van Alkemade is ove rigens al meerdere malen gea geerd tegen de persgaskastjes in de voortuintjes. Men vindt dat de kastjes de tuintjes niet alleen ontsieren, maar dat ze tevens een gevaar inhouden. Dat dat inderdaad het geval is is nu overduidelijk gebleken. NOORDWIJKERHOUT Op de plaats van de voormalige boer derij Kerkvliet In De Zilk is ruimte voor de bouw van onge veer 30 woningen. Die plaats vormt het sluitstuk van het bouwplan Wassenaar - het door een streng bouwverbod onbruik bare stuk grond noordelijk van de bebouwing Wassenaar uitge sloten - waarop nog kan worden gebouwd. Op dit stuk grond rust een boekwaarde van ƒ300.000. Bij verkoop voor premie- en vrije sectorbouw komen deze kosten eruit. Als er woningwet woningen moeten worden ge bouwd, legt de gemeenschap er enige honderdduizenden guldens op toe. lingen van de raad tijdens de begrotingsbehandeling van me ning dat de gemeenschap een offer moet brengen. Op 19 de cember a.s. of later, wanneer de gebieden in de gemeent, welke daarvan nog verstoken zijn. Desnoods wordt het onder houd van de wegen daarvoor wat uitgesteld. het plan in de gemeenteraad ter Uit meerdere fracties van de raad tafel komt, valt de beslisissing. Aan de verschijning van het communicatie-blad De Ge- meentegids is een einde geko men. In meerderheid volgt de raad het voorstel van B. en W. om in plaats van het viermaal 's jaars verschijnende blad. meerdere malen per jaar een of kolommen te kopen in werd gevraagd wat gedaan kon worden aan de partiële leer plicht. In Noordwijkerhout is geen gelegenheid om dit onder wijs te volgen. Wij zijn aange wezen op Leiden en Haarlem. Maar wat wordt er gedaan aan begeleiding van de ouders en stimulering van de leerplichti- gen? „De Noordwijkerhouter". Maar Tégen subsidiëring van het vor- dan moeten de ambtenaren wél de stadhuistaal afleren en beter begrijpbaar gaan schrijven. Al die moeilijke woorden en inge wikkelde zinnen schieten hun doel ver voorbij. Ook de ouderen deden bij het koekversieren in De Bron ijverig mee en W. hebben de raad ge vraagd zich er op te bezinnen of de bebouwing van dit stukje grond wel dan niet met zware De gemeenteraad heeft B. en W. tot zeer zware subsidie van het gevraagd om meer aandacht te grondbedrijf moet plaatsvinden. schenken aan de voorzieningen In het algemesn w;.ren de afde- in riolering en waterleiding voor riingsinstituut „De Mast" klaarden zich duidelijk twee le den van de VVD. Het is wegge gooid geld. De heer A. de Jong (VVD) was daar beslist tegen. Wel overheerste de mening bij de raad, dat aan de uitvoering van het werk nog wel het een en ander mankeert. Men drong aan od een gesprek met bestuur en leiding van „de Mast".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4