SINT PER LUCHTPOST NAAR CUMULUS Dank zij de „205 toch heerlijk avondje aan boord van t weerschip MLD maakte van de routine een deugd PAGINA 3 LEIDSE COURANT MAANDAG 4 DECEMBER 1972 VALKENBURG Sinterklaas avond zonder pakjes is als dikke havermoutpap zonder zout: niet om door te komen. Maar zo'n pakjes-loze Sinter klaasavond. ver van huis. op de rand van de poolnacht, dat moet wel het toppunt van troosteloosheid zijn. Een troosteloosheid, die de 62 man aan boord van het weerschip „Cumulus" reëel onder ogen moesten zien. Al vanaf zestien november dobberen ze met hun schip rond in een noordelijk vakje van de Atlantische Oceaan, waar de postbode niet dage lijks langszij kan komen. Op verzoek van de Rijkslucht vaart Dienst onder welke dienst het schip valt wierp daarom de Neptune van de Marine Luchtvaart Dienst donderdagmiddag tijdens een navigatievlucht de Sinter- klaaspost bij het schip af. Een van de verslaggevers maakte de vlucht mee en geeft een indruk van de ope ratie. O ja, kapitein W. dq Boer uit Oegostgeest doet u al len. thuis, de groeten. Alles is wel aan boord nu het heer lijk avondje toch is geko- VALKENBURG De oceaan. Grijs en im mens. Nu eens zonnig en vriendelijk. Dan weer somber en kil onder hoge wolken landschappen. Maar steeds van een in drukwekkende verlatenheid. Urenlang dreunen de motoren en trekken de brede schroefbladen in een zilveren aureool onze Neptune door een verheven weids heid. Dan kraakt het in de koptelefoon. De twee de vlieger, LTZ Maas, meldt: ,,Ik geloof, dat 'ie daar is. Stuurboord vooruit! Geloven en zeker weten is hetzelfde, om trent 60J Noorderbreedte en 2° Ooster lengte. Want er ligt in de verste verten maar één schip: het Nederlandse weer schip „Cumulus". Voor de mannen aan boord van het vliegtuig is het een soort boei, die ze op het verste punt van hun routine-navigatievlucht moeten ronden. Maar vóór ze „de 205" weer naar huis brengen, zullen ze eerst de sinterklaas- post bij het schip afgooien. En dat geeft een avontuurlijk en romantisch tintje aan de verre, verre reis. Voor de 62 mannen aan boord van de „Cumulus" was het donder dagmorgen nog de vraag of de Goéde Sint wel zou komen. Aan een Noors radiostation hadden ze laten weten, dat ze erop re kenden. Maar bij de „briefing" - woensdagmiddag op Valken burg - was het nog niet zeker of de post het schip deze keer wel zou bereiken. Vorige maand had de vliegtuigcommandant na een uur of drie vliegen besloten om maar weer naar huis te gaan. Nu was de weersverwachting gun stig. Maar er was storm op til. Een depressie lag als een uitge zakte nier op de weerkaart. De bovenste krul ervan naderde de plaats waar de „Cumulus" ronddobbert voor het doen van meteorologische waarnemingen en als navigatiesteun voor de luchtvaart: Ruim 350 mijl Commandant Eiff en tweede waar nemer Boss verifiëren de instru menten. dwars voor de Noorse kust. Het was de moeite van het probe ren waard. Want als het weer schip al onbereikbaar bleek, dan zou de bemanning van de 205 toch ruimschoots de gele genheid krijgen, alle aan boord voorhanden navigatie-instrumen- ten te testen. En dat was uitein delijk het doel van de vlucht. En dus hesen zich dertien man nen in oranje overall en geel zwemvest toen de slaap nog zwaar over Valkenburg hing. door de bodemluiken van de Neptune omhoog naar flight deck en staartruimte. Met een astmatische zucht ontwaakten even later stuurboords- en bak boordsmotor. Huiverend en met klagende remmen zocht de tot postduif geworden onderzeeboot jager een weg naar de start. Zwijgend bedienen de twee man nen op de bok - eerste vlieger sergeant C. P. O. Jansen en co pilot LTZ II oc Maas - routineus een geheimzinnig ritueel temid den van tientallen knoppen, wij- zerplaatjes en meters. Alle aan dacht is voor de motoren, die voorlopig het eerste maar ook laatste woord hebben. De enige stemmen die zich doen horen, komen krikkemikkerig uit de koptelefoon. Het is nog donker in de grijze hulk. Rondom op de grijze panelen geven alleen de oranje-verlichte opschriften een zwak schijnsel. Een korporaal brengt - als op een lijnvlucht - de ochtendkoffie rond. Dat betekent dat het toe stel zijn kruishoogte van 8 9.000 voet heeft bereikt. Het lijkt of de spanning weg is. Een spanning, die niet denkbeeldig is. wanneer men bedenkt, dat zich behalve een dozijn mensen ook pakweg vijftien ton benzine en voldoende springstoffen aan boord zijn om een geslaagd oud-en-nieuw te vieren. Als de zon een bleek licht zeeft door de astro-koepel in het dak - kijk, als er wat gebeurt, pak je deze handle" - blijkt pas de samenhang tussen de raadselachtige panelen. Ze vertalen voor de ingewijden de bevindingen van ECM. solar,- sonar, loral en consul-systemen. Draaiende zonnetjes, levenslus tige wurmen, miniatuur-vuur werkjes en lampjes, die als de ogen van een slaperige oude heer luiken en lichten, geven infor maties. waarmee allerlei radio signalen gepeild en geanaly seerd kunnen worden naar soort, sterkte, afstand en rich ting. De wereld heeft geen ge- „Now Now Now Korporaal Damsteeg smijt de cortainer in het gat. heimen voor vliegtuigcomman dant LTZ II oc W. J. Eiff en zijn tweede waarnemer, LTZ III S. L. T. Bos. De verkeersleiding op Spijkerboor meldt zioh met kennelijk plezier in haar werk. Een prettige, so nore stem voert gesprekken in een soort cijferschrift. Koel, za kelijk, geen woord teveel. Elke zin wordt afgesloten met de „pip" van een frisdrank zonder prik. Dan gaat de proviandkist open. Of de heren trek hebben in een appeltje. In het grijs van de Noordzee komt even later een zwart stip je in zicht. Precies onder een wolk, die het steeds weer even verdoezelt. De waarneming wordt naar voren doorgegeven. Even later komt de onthulling: een Britse onderzeeër. Inmiddels maalt de radar op zijn fluorescerende scherm de Ne derlandse Waddeneilanden aan steeds fijner gruis. De Schotse kust ondergaat eenzelfde lot. Dan is er niets meer dan een ha gelbui van stipjes op het scherm, die treiterend kort op lichten. Buiten is er de verhe ven verlatenheid van een einde loos wolkèndek. Kleuren. Niets dan kleuren. Nooit eindigende variaties van grijs, geel. bruin.' rose, goud en oogverblindend wit. dat - als de Neptune er in duikt - zo troebel en dik is als karnemelk. Een keer verlegt de vlieger zijn koers om een onweersbui te ont lopen, hoewel die hele schuim taart er eerder verlokkend dan verraderlijk uitziet. Werkelijk: je hoeft geen stickies te roken om high te worden van dit feest van grillig verlopende vormen en kleuren. Hoewel het nooit verveelt, is het uiteindelijk toch op een charmante manier eento nig. Er is geen begin of eind aan en je kunt op elk moment ophouden of opnieuw beginnen met genieten zonder een streep te missen. Elk half uur geeft de piloot zijn positie op aan wie het maar horen wil. Dan komt, als een soort strijd kreet door de koptelefoon de melding: „Ui geloof, dat 'ie daar is. Stuurboörd vooruit". Het is 12.31 uur. We hebben pre cies vier en een half uur gevlo gen, als het doel in zicht is. De „Cumulus" is op de grauwe golven kleurig als het dobbertje van een sportvisser. Zwarte romp, grasgroen dek, bruin-wit te opbouw en een okergele pijp met zwarte rookkap. Wat is ze maar klein. Bijna niet te gelo ven, dat op dat schip 62 mannen - zeelieden, technici, meteorolo gen en radiodeskundigen - een maand lang samen leven. Je moet geestelijk wel ijzersterk zijn of volslagen maf om dat vol te houden: een maand in af zondering, twee weken thuis en dan weer een maand „eruit". Het krijgsplan is, op een hoogte van 300 voet - 100 meter) aan lijzijde van het schip de post af te gooien. In drie runs. Elke run een container. Dan zullen de containers vanzelf naar het schip toe drijven, waar ze wor den opgepikt. Daarvoor is nodig dat eindrichting en kracht tor plaatse nauwkeurig bekend zijn. De piloot meldt zich, als de Neptune hoogte en snelheid mindert. Hij kondigt aan. dat er een verslaggever van de Leidse Courant aan boord is en infor meert of er opvarenden uit Lei den of omgeving aan boord zijn. Op het achterdek, bij de hangar waar de weerballons gevuld worden, en op het bovendek langs de railing staan manne tjes enthousiast te wuiven. Van de „Cumulus" kraakt het antwoord terug. „Dit is kapitein H. de Boer, Juf- fermansstraat 15, Oegstgeest. de enige aan boord uit regio Lei ken. Liggen sinds de zestiende den. We zijn de 13e vertrok- hier. We hebben aardig weer gehad. Het wordt hier om negen uur, scheepstijd, licht. Maar om half twee 's middags gaat het schemeren en om twee uur is het al pikdonker. Het is dus maar goed, dat u niet een half uur later gekomen bent. Er staat 20 tot 25 knopen wind. Zuid oost 7. Ht klaart nu op. Aar dig weer voor de tijd van het jaar. De dertiende worden we afgelost en de zestiende zijn we weer thuis. De volgende rit lig gen we tussen Groenland en IJsland. Dan krijgen we dus geen post. De post is echt wel iets, waar je naar uitkijkt. Ik hoorde dat het weer thuis niet zo mooi is geweest. Hoop dat het nu wat beter is. We zijn als weerschip wel verplicht, goed De operatie is inmiddels In volle gang. Het bodemluik is open. Korporaal-constabel T. Dam steeg uit Den Haag heeft aan pen brede canvasriem op de rand ervan positie gekozen en korporaal-fotograaf Zuurmond uit Katwijk ligt voor het open achterraam in stelling. De run wordt ingezet. „Klaar voor droppen. Nov. now NOW!" steeg smijt de gele bus in het gat. Het ripcord knapt. Dam steeg, gerenommeerd boord-co- mediant meldt: „Container weg, constabel ook bijna". Dan is er de „tik" van de „Cu mulus", die laat weten dat ie dereen de groten moet hebben van kapitein De Boer en van de heer Aalders van de rederij van Nievelt - Goudriaan. De vraag blijft: „Is de eerste container aangekomen?" Antwoord: „Ja. Kwam wat ver. Varen er nu heen". Tweede run. Opmerking Damsteeg smijt de gele bus in 't 'm op de meter hebben". „Now now NOW!" En weer suist een gele bus naar be neden. Kennelijk weer te ver. Maakt iemand de opmerking: „Mik die andere in de schoor steen. Het is tenslotte Sinter klaas". Damsteeg: „Moeten ze eerst de Spaanse vlag hijsen". In afwachting eerst een „fly past" voor de fotograaf. Ge knipt. Na een kwartier wordt de eerste bus aan boord gehesen. Derde rub. 3de run. „Now now... NOW!" Ndg een rondje voor de fotograaf. Hij maakt zich zorgen om de schemering, die al duidelijk is ingezet. En dan. als de 205 al weer op weg is naar de 8.000 voet, komt de mededeling dat ook de derde bus is opgepikt. Zevenentwintig minuten heeft de hele actie geduurd. Luik en venster zijn weer dicht. Een ha gelbui ranselt als een mitrail- leurssalvo tegen de romp als de Neptune door een wolkenflard zijn weg naar huis zoekt. De hele weg terug vliegt het toe stel een wedstrijd tegen de on dergaande zon. Allengs wordt bet uitzicht bluuwiger en vager. Maar pas beneden de zuidrand van Doggersbank, als er nog ongeveer een uur te vliegen Is, wint de zon. In de Neptune valt de schemer. Alle lampjes glim men weer rood en groen. Pre cies negen uur en vijftig minu ten nadat het vertrok, keert het vliegtuig terug op Valkenburg. Er zijn enkele nfwijkingen aan het instrumentarium vastgesteld en de post is bezorgd aan boord van de „Cumulus". Opdracht uitgevoerd. J. BAKKER

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3