Pedro weer boven water Mariene Dietrich als Russische keizerin Pierre Kartner wil met kanarie in kooi op tv Geen interview met Henk TELEVISIE VANAVOND Henk van Mokum hoort de klokken luiden Bij kijkgeld doktershulp inbegrepen TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Bromsnor contra Herman TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 4 DECEMBER 1972 llliMIIMÉIillllilIlllll DOOR TON OLIEMULLER EN ROELFIEN SANT NEDERLAND I Pierre Kartner is een harde werker. Naast zijn optreden in den - lande als oude grijsaard met de frivole zonen schrijft hij voor zijn 12 artiesten de ene hit na de andere en houdt hij zich bezig met de platenproducties en de zakelijke aangelegenheden van zijn stal. Maar dat is lang niet alles. Pierre krijgt, zo vertelde j hij ons, zo'n 240 brieven per maand met vragen die uiteenlopen van een verzoek om een nieuwe stofzuiger tot een dringend be roep te bemiddelen bij een gestand huwelijk. Pierre leest ze, en zijn vrouw en twee uitzendkrachten hebben er een dagtaak aan om ze allemaal te beantwoorden. Hoewel het bijna aan het ongelooflijke grenst omvat Piere's taak I nog meer. Het komt nogal eens voor dat men hem beschuldigt van plagiaat. Uit deze beschuldigingen komt dan een proces dat, S zo doet Pierre uit de doeken, altijd door de maistro wordt gewon- I nen. ,,Ik pik geen liedjes van anderen. Dan zou ik immers me- zelf in de vingers snijden. Het gebeurt wel dat ik een greep doe uit de stapel wijsjes die ik ooit in minder goede tijden heb ge- componeerd. Het gekke is dat die werkjes nu wel grote hits wor den. Gebeurtenissen, dat Wilma nu naar de top-tien heeft gezon gen, componeerde ik jaren terug". Wij vroegen aan Pierre Kartner of hij niet bang is voor de toe komst. We zitten immers op het ogenblik in een bloeiperiode van het Nederlandse lied die als we de „statistieken" goed bekijken weer voorbij zal gaan. Pierre kent geen angst. „Ik blijf schrijven zolang m'n deuntjes verkocht worden. Af en toe stijgt het idee bijna iedere week weer met iets voor de dag te moeten komen me wel eens naar de keel, maar dat is de con sequentie van het vak. Ik ben terecht gekomen in een sneeuwbal Pierre Kartner: „Ik pleeg geen plagiaat" die maar blijft rollen en steeds dikker wordt. Ik kan m'n artiesten toch niet teleurstellen. Het moeilijkste zijn de onderwerpen van de liedjes, de melodie heb ik altijd wel. Soms zit ik, terwijl ik op de bühne een nummertje zing, alweer iets anders te componeren. Ja.... het is een raar vak. Als het vaderlandse lied het niet meer blijkt te doen breng ik iets wat dan weer goed verkoopt. Je moet gewoon met de tijd meegaan. Misschien dat ik bij de Tros een programma in de stijl van Duys.ga doen. Ik noem het dan voor de baard weg en neem in plaats van de viskom een ka narie in een kooitje. Ik laat de mensen komen met de grootste aardappel en honden met vijf poten. Geloof maar dat zoiets loopt. Maar zover is het nog niet. Voorlopig denk ik aan de onverbiddelijke carnavalshit die ik twee weken voor het grootse gebeuren op de markt breng. Iiï cit Tros-programma „Op losse groeven" hebben we hem l allemaal kunnen zien. Henk van Mokum, de ster van de toekomst. De grote zwartgelok- te Amsterdammer met de wee- moedige stem. Wij hebben zijn j nieuwste levenslied. „Ik hoor de j klokken luiden, ze luiden voor I jou, jij hebt gekozen, jij bent zijn vrouw", kunnen horen, 'n Smartlap van- 't zuiverste wa- ter natuurlijk, want juist daar mee schijn je het in ons hitge- voelige landje het best te ma ken. Dat vindt Henk ook. Hij vertel de ons in het bekende Jordaan se café Rooie Nelis, waar hij iedere woensdagavond op treedt, dat hij zijn nieuwste singeltje beregoed vindt. ..De tekst is lekker pakkend. De mensen die zoiets horen denken altijd direct aan hun eigen situatie. Iedereen heeft wel eens een ongelukkige lief de gehad. Je moet brengen wat je voelt. Je moet een ge wone jongen spelen. Het is jammer dat mijn plaatje nog niet zoveel gedraaid wordt, maar m'n kennissen zeggen dat dat na de tv-uitzending pas goed gaat lopen. Je staat in zo'n studio wel even voor een miljoenenpubliek te zingen." De klokken luiden is niet Henk's eerste singeltje. Al eer der zette hij de liederen „Ik kom nooit meer terug". Er is niets veranderd" en „Pa is op dieet" op de plaat. Twee wat gevoelige werkjes, maar toch ook één dijenkletser. Henk blijkt, merkten we, helemaal niet zo'n „smartlappenjongen" te zijn. Het liefst maakt hij grappen en grollen. Henk be wijst hiermee dat hij een echte Jordaner is. Vandaar ook het pseudoniem van Mokum. Als klein ventje zong Henk al voor ooms en tantes tussen de schuifdeuren. In 1968 deed hij op aandringen van deze fami lieleden mee aan een songfesti- Henk van Mokum: „Je blijft lachen met al de smartlappen" val in de Jordaan waar hij de vierde prijs in de wacht sleep te. En zoals het zo vaak gaat, rolde onze held na dit succesje in het „Vak". Hij kwam in con tact met Willy Alberti en pro ducer Lion Swaab. De eerste zwarte schijf volgde al spoe dig. Henk is op het ogenblik een druk bezet man met een eigen publiek. Hij treedt op in Rooie Nclis, het café waar o.m. Willy Alberti en Johnny Jordaan met hun stem de glaasjes deden rinkelen. Iedere donderdag avond en zaterdagavond zingt hij Amsterdamse zalen vol. Ilenk is op de goede weg nu, maar hopen dat smartlappen- koning Pierre Kartner wat in hem ziet. Wie onlangs de medische quiz Dokter ja Dokter nee heeft beke ken heeft iets gemist. Namelijk een vragenuurtje na afloop. De gemiddelde Nederlander is wel zo bijdehand om niet met elk kwaaltje direct naar de dokter te lopen, maar af te wachten tot er een esculaap in zijn omgeving komt. Dan gauw even alle on definieerbare pijntjes opratelen en horen of het kwaad kan. Dat spaart lekker veel visites uit. Zo ook na de medische quiz. De panelleden zijn minstens een uur gratis aan het consulteren ge- weest na de uitzending. Nu vonden zowel dokter Gisolf als dokter van Trommel, dat er behalve gratis consultjes ook veel redelijke vragen bij waren: Daarom zullen dit soort vragen voortaan in de uitzending worden ingebouwd. De kijkers kunnen er alleen maar beter van worden. En kwaad kan een dokter er niet mee. Hij kan altijd nog net doen of hij gek is. Zo is bij het kijkgeld gratis doktershulp inbe grepen. Henk Terlingen, welbekend interviewer van sportlieden, die hem altijd weer graag te woord staat, omdat zij vinden dat het pu bliek recht heeft op informatie over dingen, die ons allemaal in teresseren en zeer ter harte gaan, hetgeen getuigt van groot be grip bij die sportlieden, is een tijd lang door het leven gegaan met de titel Apollo-Henkie, omdat hij via Amerika zulk boeiend commentaar bracht bij beelden van maanreizen. Hij was tot deze exacte begeleiding in staat, omdat hij ook in Amerika mensen bereid vond om hem antwoorden te geven op zijn vragen en zelfs meer dan dat. Later kwamen er wat moeilijkheden tussen de NOS en Henk Ter- lingen over de Apollo-projecten op de tv. Zodoende verdween Henk uit het beeld. Van de NOS mocht hij naar de maan lopen. De NOS heeft nu echter weer een beroep op hem gedaan, n.l. om samen met Peter Schröder vanuit Amerika voor de radio nacht- uitzendingen te verzorgen over de Apollodancering en de maan- wandelingen. Wij vroegen Henk of dit juist was en of hij de uit- g nodiging accepteerde om ten behoeve van radio-uitzendingen en g niet tv naar Amerika te gaan. Henk Terlingen: „Vraag dat maar aan de NOS. Ik geef geen in terviews weg en beantwoord geen vragen". Voor sportliefhebbers te hopen, dat Cruijff, Fadrhonc, van Hane- g gem. Nico Rijnders etc. er niet net zo over denken. Om over geïnteresseerden in het maanproject dan maar niet te praten. AVRO 19.05 uur Top-pop 19.30 uur En dan is moe d'r nog 20.00 uur Journaal 20.21 uur Peyton Place 21.10 uur Salto mortale j 22.00uur Televizier Magazine 23.00 uur Journaal 23.05 uur Teleac 19.30 uur Achtergronden van de bijbel 20.00 uur Journaal 20.21 uur Catharina de grote (film) Gebri Doro (film) Tele-zel Journaal 22.00 22.50 22-55 BELGIE NEDERLANDS NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal KRO 19.05 uur Familie Ashton 18.00 u ur Fabeltjeskrant 18.05 ui ar De woudlopers 18.30 ui af Zo zag ik het nooit 19.00 ui ar Tsjin-tsjin 19.10 ui ir Sporttribune 19.33 uur Keurig Frans 19.39 ut ir Weerbericht 19.45 ui ar Journaal 20.10 ui ur Elkerlyc 21.25 ui ïr Zo was Robert F. Kennedy 22.40 ui ir Journaal NEDERLAND I I 11.10 uur School-tv 16.15 uur Het zwarte jaar van zwarte Piet 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur De stratenmaker op NCRV 19.05 uur Het goud va Kraaienberg 19.30 uur Tweekamp 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mensen mei mensen 21.15 uur 22.05 uur 22.40 uur 22.50 uur 23.00 uur Hendrik VII Frisia Cantat Den Haag vandaag Journaal 20.00 i 20.21 i 21.10 i 21.15 i 21.45 i 22.25 i 22.50 i r Journaal r Onedin-lijn r Simon Carmiggelt De ombudsman r Van wie is die tekst De veiling Journaal België NEDERLAND II België-Nederlands 18.00 uur Fabeltjeskrant Skippy Tienerklanken Gastprogramma Hier spreekt men Nederlands 19.45 uur Journaal 20.10 uur Uit de dierenwereld 20.35 uur Houdt u van Brahms 22.30 uur Journaal 18.05 i 18.30 t 19.05 i 19.35 i HILVERSUM 1 18.11 Radlojourr m. NOS: 19.00 (S) programma met telefonische reuk- tles en lichte grammofoonmuzlek. 21.45 Het Europa van de negen (I) klankbeeld. 22.25 Bond zonder Naam. 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 Jaz a: kroniek over boeken, schrij- en toneel. 20.00 Nieuws. 20.05 ndoverdenking. 20.15 (S> Rappre- wijs: impressies Amsterdams HILVERSUM III 18.00 Nieuws. IS.02 Joost de ver Show AVRO: 19.00 Nieuws. Nederland-non-stop. 20 00 De Belgische rijkswacht heeft achteraf een verontschuldigen de verklaring uitgegeven voor het feit, dat zij Herman van Veen en zijn medewerkers op een nacht na een voorstelling vorige week zomaar van straat hebben opgepakt en op een po litiebureau hebben vastgezet. Iedere Belg, maar ook iedere buitenlander, dient te beschik ken over een deugdelijk identi teitsbewijs. Een van de mede werkers van Herman zou dit niet gehad hebben. En daarom moesten ze alle maal mee naar het bureau? Bij ons is Bromsnor allang een lachertje in een tv-serie. In België loopt hij nog echt rond. liiiiMiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiniin ekelljks dioverkeersmagazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Klassieke kamermuziek (S). EO: 14.00 Het woord der waarheid: theologie naai de Heilige Schrift, 14.15 (S) Klas ke muziek (gr.) H i::.on-iö 03 14.00 Schoolradio. 30 (S) Interlokaal op met om 15.30 Nieuws. 17.00 Over heidsvoorlichting: Link van Bruggen is in gesprek met de gezaghebber 4.25 Onder 3 Op bezoek bij de NASA: gesprek. Boekbespreking. 15.05 Licht en uit zicht: programma voor zieken en bejaarden. 16.00 Nieuws. 16.0.1 Klankbord: actualiteiten, informatie en commentaar. 16.10 (S) Voor de kinderen. 16.30 <S> Jeugdtner AVRO: 17.00 <S> Mob'"' jf eeglijk prograr HILVERSUM III ke i 17.55 Mededelinger weegiij- 9.03 Plar (10.00 Nieuws.) 1 Een opvallend vr HILVERSUM Als alles goed gaat komt morgenmiddag Pe dro weer boven water. Pedro is de Piet die verleden jaar niet terug wilde met Sinter klaas en in ons land achter bleef. Mies Bouhuys heeft over de avonturen van deze Piet in ons land een spel geschreven, dat morgenmiddag wordt uit gezonden. Pedro heeft zich schuil gehouden in een oude molen. Hij had het hier niet zo best. Arme Pedro. Hij bedoelde het allemaal zo goed, toen hij vo rig jaar besloot in Nederland te blijven. Nergens waren de mensen zo aardig, vond hij, en nergens de kinderen zo lief. „Leek het nou zo, of waren de mensen niet meer zo blij toen ze me op 6 december nog za gen lopen?" mijmert hij. „Wat zuilen we nou hebben?" riepen de mensen. „Nou moet het eens uit zijn met die onzin, hoor". „Ik ging een kamer zoeken. Maar het leek wel of er ner gens plaats was. De deuren gingen meteen weer dicht. Ik begon het te begrijpen. Ze had den er genoeg van. Ze wilden geen Pieterbazen meer zien. En tegen elkaar waren ze ook zo aardig niet meer... Voor het eerst merkte ik hoe koud het in Nederland kan zijn..." Ge lukkig stond Pedro niet hele maal alleen; hij had nog vriendjes: de kinderen Anna bel en Kamiel en Mies Bouwman. M.es hielp hem steeds aan baantjes: schoor steenveger. bakkersknecht, schippersknechtje, ijscoman, schoenmakertje, piccolo. Dank zij deze vrienden kwam alles nog goed. Dinsdag Ned. I 16.15 uur. In deze film, die gebaseerd is op het dagboek van de Russische keizerin Catherina II, verandert Mariene Dietrich in anderhalf uur van een jong, onschuldig prinses je, dat aan het Russische hof komt als vrouw voor kroonpreten dent Peter III, in een femme fata le, die uiteindelijk het Russische hof regeert. En dat alles, omdat Peter III (Sam Jaffé) lichtelijk debiel blijkt en zij daarom veld maarschalk Alexei (John Lodge) als minnaar accepteert, hoewel zij er later achter komt, dat deze ook de keizerin-moeder (Louise Dres ser) zijn gunsten geeft. De film is vooral opmerkelijk door de schildering van de zeden en gewoonten aan het Russische hof, die door de regisseur met zorg voor detail zijn uitgebeeld. Ned. I 20.21 uur. Peyton Place Rodney en Betty stappen eindelijk in het huwelijksbootje. Ada Jacks ontvangt Norman en Rita. Ned. I 20.21 uur. Salto mortale De Doria-familie bevindt zich in Parijs. De oude Carlo Doria heeft zich het hoofd op hol laten maken door een filmagent. In zijn dag dromen ziet hij zich als een twee de Emil Jannings. Ned. I 21.10 uur. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende In „Voor de vuist weg" pleegt Willem Duys twee stopwoorden te bezigen: fantastisch en onge looflijk. Dat gebeurt te pas en te onpas. Mogen wij nu ook even? En dan helemaal te pas: de der de aflevering van „Duys op zon dag" was een fantastisch en on gelooflijk-goed t.v.-programma. Met Ton van Duinhoven te gast lijkt dat niet moeilijk. Die man heeft verschrikkelijk veel, heel contrasterende karakters op t.v. gemaakt. Je kiest er een aantal van uit, keuvelt wat tussendoor en klaar-is-de-show. Maar het werd toch anders. We kregen inderdaad een aantal kostelijke herinneringen, bene vens een gloednieuwe versie van de Feyenoord-suppoost, die iets grandioos te vertellen had over ene meneer Van Duinhoven. Maar keuvelen was er niet bij. Want in het knap opgebouwde programma kreeg Van Duinho ven kans om heel wezenlijke dingen te vertellen over het vak dat hij dood-serieus beoefent, over de uitdaging die elk facet van dat vak voor hem betekent. De show kreeg een vrijwel vol maakte vormgeving door het heel bewust intieme karakter er van. Alle „pro-Ton"-geluigen spraken via de film, wat de een heid van het programma bevor derde. Het publiek in de studio kreeg uitsluitend als functie het onmisbare geluidsdecor te zijn. Duys op Zondag is hard op weg om naar de t.v.-top te reiken. Waarbij we uiteraard moeten vaststellen dat een acteur als gesprekspartner dankbaarder weerwerk biedt dan een zange res of een violist. Die zijn op hun best als ze gaan zingen of strijken, een acteur beoefent zijn vak zodra hij weet dat hij in-beeld is.... Interessant overigens om te ver gelijken met de andere AVRO- programma's van gisteren (die AVRO zocht het wat te exclusief in de „artistieke hoek"). Er werd ook met kunstenaars ge praat in AVRO-disque, Hier Pa rijs, hier Jan Brusse en in Avroskoop. Avrodisque kan een aardig pro gramma worden. Charmante Alice van Oppenheim keuvelde met een aantal artiesten van de platenmarkt en ze deed dat erg aardig. Jan Brusse liet aardige aspecten zien van Aznavöur, de snelende- mens achter een groot chanson nier. Van Collem sprak met Haanstra. Waardevolle uitzen ding die toch dat evenwicht miste tussen filmfragmenten en interview dat het programma van Duys juist fantastisch en ongelooflijk maakte. Vg. Achtergronden van de bijbel Mariene Dietrich als Catharina de Grote Nederlandse filmacademie in Am- aardbeving, waardoor het meren- sterdam. leidt de film zelf bij de deel van de woningen ernstig kijkers in. werd beschadigd. De bewoners Het dorp achter Gods rug, een do- verlieten het dorp. mede door de cumentaire van Albert Gols, geeft slechte verbindingen met de bui- het leven weer in het dorpje Ca- tenwereld. Alleen in de zomer- rijk, waar op het gebied van le- 'chem en Albert Gols. Gebri Doro. zorgt, dat hij allerlei formulieren Ücnic, een bergdorpje in het zui- maanden keren sommigen nog vensbeschouwing en godsdienst al- gemaakt door de al vanaf zijn elf- krijgt: voor een woning, voor den van Macedonië. Vroeger was voor een vakantie terug, omdat De tiende aflevering, die tot titel les in beweging was en de christe- de jaar in Nederland wonende Su- werk, enz. Calicnic bekend als centrum van het in Calicnic, dat 1500 meter het voetspoor van Paulus lijke leer gemakkelijk ingang kon rinamer Frank Zichem, vertelt En dan blijkt hem dat het leven houtsnijwerk, waar tevens de han- hoog ligt, zo heerlijk rustig is. kreg. behandelt Turkije, dat in vinden. over de held uit de Surinaamse in Suriname vele problemen kent, del in schapenkaas welig bloeide, de eerste eeuwen door het trekken Ned. II 19.30 uur. mythologie, Gebri Doro, die van- waardoor hij uiteindelijk gedesil- Een jaarlijkse traditie was er het Als woordvoerder van de enkelen, reizen van de apostelen Paulus uit het oerwoud op weg naar de lusioneerd de stad verlaat. De Feest van Sint Pieter, op welke die nog achtergebleven zijn in het Johannes vele christelijke ge- Zphri DnrO bewoonde wereld op een stille film „Gebri Doro" bevat veel kri- dag alle jonge paartjes van liet dorp, treedt op een gepensioneerd meenten ging tellen, zoals bijvoor- w ochtend Paramaribo binnenstapt, tiek op het geboorteland van dorp massaal in het huwelijk oud-partizaan, nu burgemeester beeld Antiochië. Efeze en Smyr- Op de late avond zendt de KRO- Hij valt op de stoep in slaap en Frank Zichem, maar Iaat ook de traden. Calicnic is nu leeg en ver- van Calicnic, die met 80,- per na. Het Klein-Azië van toen was televisie een tweetal dokumentai- wordt enkele uren later gecon- positieve kanten zien. laten, op een paar herders na. In maand moet zien rond te komen, een onderdeel van het Romeinse res uit, gemaakt door Frank Zi- fronteerd met de politie, die Frank Zichem, studerend aan de 1969 werd het getroffen door een Ned. II 22.00 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2