vs r: Ir firn' jc.xn lm If nam© i Schaatsbond kreeg fiat op nieuwe reglementen sponsoring met reclame De trucfoto in Inzeil Roos: Profs slavencontract I Strijd om schaatstitels Schuiten heroverde record Tilburg won tcnnistitel MAANDAG 4 DECEMBER 1972 A 4 '-V fA (Van volleybalmedewerker) De smash van de Oostduitse Hermine Schalier is zo hard en zo zuiverdat het door Ditty Hogendoorn (2) en Herma Karsten (4) gevormde blok, geen effect sorteert. DEN HAAG In sporthal O ver bosch ontving Detry-Haag '68 gisteravond zijn eerste tegen stander in de strijd voor de Eu ropa Cup voor landskampioenen. Na vrijgeloot te zijn geweest voor de eerste ronde, moest nu aangetreden worden tegen het sterke Dynamo uit Oost-Berlijn. Circa 600 toeschouwers wilden er getuige van zijn in hoeverre de Haagse meisjes zich met hun tegenstandsters zouden kunnen meten. Detry-Haag startte erg nerveus en had geen antwoord op de ef fectvolle opslag van de Duitse Anetta Heller. Bij 0—6 gebruik te coach Blok zijn eerste time out om te proberen de rust in zijn team terug te brengen. Dit scheen even te lukken want via onder andere Annemiek Verrips en Herma Karsten werd de sco re tot 2—6 teruggebracht. Hier na nam Dynamo het initiatief echter weer over en via 2—9 en 4—11 was na vijftien minu ten de eerste set met 415 be slist in het voordeel van de be zoeksters. Op dat moment was al duidelijk geworden, dat aan Oostduitse zijde de grotere fysieke kracht alsmede de lengte van vooral Hermine Schalier en Anetta Heller d'oorselaggevend waren. De teleurstelling bij de dames van DetryHaag '68 is na het kansloze verlies tegen Dynamo Berlijn zichtbaar groot. Var Annemiek Verrips, Ditty Hogendoorn, Annelies Visser, Herma Karsten, Annemiek van der Horst en Mathilde Brouwer. De smashes werden aan Oost duitse zijde meestal knalhard, bijna mannelijk geslagen. ENERGIEKER In de tweede set pakte Detry de zaken energieker aan. Er werd goed geblokt en ook het stoppen was beter verzorgd, waardoor de passes er nu goed uitkwa men. Na aanvankelijk een ach terstand van 5—1 opgelopen te hebben, gelukte het de Haagsen tot groot enthousiasme van het publiek de zaak weer recht te trekken: 55, mede door het goed blokken van de langste Haagse speelster Annemiek van der Horst. De Duitse coach Siegfried Kohier vluchtte daar op in zijn eerste time-out ten einde zijn meisjes weer in het gareel te krijgen. UTRECHT Tijdens de druk bezochte buitenge wone ledenvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrij- dersbond werd zaterdag de nieuwe reglemente ring betreffende sponso ring met reklame met grote meerderheid aan genomen. Alleen de De venter IJsclub, die prin cipieel niet tegen spon soring is, maar wel te gen de procentuele af dracht aan het trai ningsfonds van de KNSB, was tegen dq nieuwe reglementen. In een gloedvolle openingstoe spraak lichtte KNSB-voorzit- ter jhr. mr. Quarles van Uf- UTRECHT De nationa le schaatskampioenschap pen (dames en heren) zul len op 13 en 14 januari niel op de kunstijsbaan van Eindhoven worden ge houden. Door het onverwachte terug trekken van Eindhoven werd de KNSB genoodzaakt nog tijdens de buitengewone le denvergadering in Utrecht een andere kunstijsbaan de organisatie op te dragen. De keus viel op Heerenveen. In Eindhoven heeft de Stich ting reeds laten weten de profgroep van de ISSL toe gang te geven tot de ijsbaan. De (inmiddels geroyeerde) ijsclub is tevens bereid de organisatie van profwedstrij den op zich te nemen. De nationale juniorkampioen schappen heren zullen op 6 en 7 januari in Utrecht wor den gehouden: die van de dames op dezelfde datum in ford het standpunt van de schaatsbond ten opzichte van de profschaatsers toe. „Wij hebben begrip voor het be sluit van de rijders, maar betreuren de wijze waarop de profschaatssport is ont staan. De amateurtop heeft duidelijk schade geleden. De Nederlandse rijders hebben zich onvoldoende op de hoog te gesteld van de mogelijkhe den binnen de reglementen. Zij hebben uit vrees voor een schorsing of royement een paniekbesluit genomen". De voorzitter verklaarde in de ISSL (profbond) geen echte league of schaatsbond te zien. ,,'t Is 'n zakelijke onder in ing. die een overval heeft gepleegd op de amateur sport. Wij zullen in de toe komst geen negatief stand punt innemen. De KNSB zal bij de ISU (amateur- bond) alles in het werk stel len meer begrip voor de profschaatsers op te bren gen. Een samenwerking is voorlopig uitgesloten omdat de ISSL geen bond is", aldus Quarles van Ufford. Er werd uitvoerig aandacht besteed aan de contributie verhoging en de sponsoring. Na allerlei tegenwerpingen werd de contributieverhoging van 0,25 per jaar per lid met grote meerderheid aan genomen. Na een discussie van ruim drie kwartier werd ook het voorstel tot sponso ring met reclame aangeno- Reglementen Enkele punten uit de nieuwe reglementen zijn: een sponsor dient de Neder landse nationaliteit te bezit ten of te zijn ingeschreven bij een Nederlandse Kamer van Koophandel. sponsorcontracten kunnen alleen worden gesloten tus sen een sponsor en een ver eniging. voorzover betreft gewestelijke selecties meti het bondsbestuur, en nimmer met afzonderlijke leden van de selecties van de KNSB. een sponsorcommissie heeft tot taak de beoordeling van sponsorcontracten en het uit brengen van advies aan het dagelijks bestuur van de KNSB. de gesponsorde vereniging is verplicht een vastgesteld percentage te storten in het trainingsfonds van de KNSB, bijvoorbeeld tot duizend gul den geen afdracht, bij bedra gen tussen 1.000 en 2.500 gul den tien procent en van 2.500 gulden tot 5.000 gulden 15 procent. i de bij Detry wist de zaak tot 86 aardig in evenwicht te houden, maar na verschillende simpele fouten, vrijwel achter elkaar gemaakt, was de tweede set toch ook weer vrij eenvoudig voor Dyna mo: 8—15. In de derde set startte Detry- Haag met Nel Kooien voor An nemiek Verrips. De thuisclub was vol goede wil om in ieder geval te proberen één set in ei gen huis te houden. Dynamo kwam al snel op 20, maar door enkele goede smashes van Mathilde Brouwer werd de score weer genivelleerd: 22. Bij 24 vroeg Henk Blok 30 se conden rust, hetgeen zijn pupil len duidelijk nodig hadden. De try-Haag krabbelde terug tot 5—6, maar hierna drukte de Oostduitse kampioensploeg snel door tot 512. Het pleit voor de mentaliteit van Detry. dat de score weer tot 1012 kon wor den teruggebracht. Jammer ge noeg werd de wedstrijd beslist door drie forse fouten aan Haagse zijde, die evenzovele punten voor Dynamo oplever den. De hele partij had precies één uur geduurd. Coach Henk Blok maakte na af loop'niet de indruk een geslagen man te zijn: „Ach, je weet vooraf, dat je erg sterke tegen standers op bezoek krijgt. In dat team lopen allemaal speel sters uit de nationale en jeugd- ploeg van de DDR rond. De eerste set was van onze kant veel te nerveus. Na de tweede had ik toch wel hoop dat we de de bond aangesloten vereni gingen uitdrukkelijk verbo den direct of indirect vergoe dingen in welke vorm dan ook te aanvaarden. het is een lid van een bij de bond aangesloten vereniging verboden geldelijk voordeel te trekken uit het gebruik van persoon, naam of afbeel ding voor reclamedoeleinden. hetIs niet toegestaan op enigerlei wijze reclame te dragen of anderszins te voe ren in wedstrijden. De nieuwe sponsorreglementen zullen enige kernploegleden in moeilijkheden kunnen brengen. Het is verboden volgens de nieuwe bepalin gen individuele reclamecon tracten af te sluiten. Zoals bekend rijden enige kern ploegleden met trainingspak ken van de juweliers Ooster hof en Jeroen. Secretaris van de KNSB, Wim Comello, en geestelijk vader van het nieuwe bondsartikel, zei na afloop van de langdu rige vergadering: „Wij heb ben de kernploegleden al ge waarschuwd. Het is verbo den, en bij voortzetting zal de KNSB deze rijders onher roepelijk uit de kernploeg verwijderen". WIL VAN DER PLAS Henny Roos: „Niet ik UTRECHT Op de buitengewone leden vergadering van de KNSB werd Henny Roos, vice-voorzitter van de Intern. Schaats Unie en bestuurslid van de KNSB fel aangevallen door de afge vaardigden van het district Noord-Hol land/Utrecht. Henny Roos werd verweten „paniekvoetbal" te hebben gespeeld door zijn maatregelen en verklaringen inzake het profschaatsen. In zijn antwoord wees Henny Roos erop dat niet hij, maar de ISU de maatregelen heeft genomen om het profschaatsen een halt toe te roepen. Roos zei: „Ik heb voor de eerstvolgende ISU- vergadering in Kopenhagen (juni) enkele ver strekkende voorstellen klaar liggen. Als mijn voorstellen worden aangenomen, zal er een dikke streep gehaald worden door de huidige amateurbepalingen. Het zal dan alleen nog verboden zijn om tijdens internationale kam pioenschappen reclame te dragen. De sponso ring en de reclame zullen dan officieel wor den toegestaan. Ik wil wel benadrukken dat dit alleen een voorstel is"* Over de profschaatsers zei Henny Roos: „Zoals de zaken door de ISSL zijn aangepakt, is on toelaatbaar. De ISSL is geen league, maar een privé-onderneming met als oogmerk veel geld verdienen aan de schaatssport. De rij ders hebben nu een slavencontract. Men kan per maand worden opgezegd en men zal bin nen drie jaar niet voor een andere organisatie mogen uitkomen. Bovendien staan de rijders onder de wetten van de Amerikaanse staat Georgia. Ze hebben volgens hun contract -geen enkele wettelijke binding met Nederland. De ISU verwijt de ISSL ronselen. Maar als de ISSL een succes wordt, vrees ik de ondergang van de gehele schaatssport. En dat alles door een privé-onderneming, die zonder vorm van proces kan stoppen met de profschaatserij. Ik ben een warm voorstander van een profsectie in de ISU, maar beslist een tegenstander van zakelijke ondernemingen", aldus Henny Roos. Het gezicht van voorzitter Quarles van Ufford (links) toont de vreugde i nieuwe sponsorreglement. Verder van links naar rechts: secretaris Comello, vice-voorzitter Van Laer en penningmeester Egas. INZELL De ijsbaan van Inzeil zal niet door de Internationale Schaatsfedera- tie worden uitgesloten. Burgemeester Ludwig Schwabl maakte dit zaterdag middag bekend tijdens een persconfe rentie. Onlangs was in Inzeil een telegram binnengeko men met de mededeling dat de baan zou wor den uitgesloten en dat het wereldkampioen schap 1974 niet in Inzeil zou worden gehouden. Ludwig Schwabl zei dat er in het geheel geen sprake van is geweest dat hij de baan van In zeil beschikbaar zou hebben gesteld voor de profs van de ISSL. Schwabl: „De suggestie dat ik zoiets zou hebben gedaan, is gewekt door een Amsterdamse krant (de Telegraaf). Daarin stond een foto van mij naast een re clamebiljet van de ISSL waarop met grote let ters was vermeld dat in Inzeil profwedstrijden 1 zouden worden georganiseerd. Die foto echter is een vervalsing, een trucfoto. Ik heb voor het stadhuis geposeerd voor de plaat en ik durf met stelligheid te verklaren dat er bij ons aan het stadhuis nimmer een aanplakbil jet van de ISSL heeft gehangen. Ik zal er voor zorgen dat deze zaak recht wordt gezet". De Duitse Schaatsenrijdersbond heeft beslist dat voor het komende seizoen in Inzeil gekozen zal worden voor de amateurwedstrijden. De eerste internationale wedstrijden in Inzeil vielen zaterdag bijna in het water. De complete Noorse ploeg, die kennis had genomen van het verbod van de ISU in Inzeil wedstrijden te houden, stond op het punt te vertrekken. Richard Vorhammer, voorzitter van de West- duitse Schaatsenrijdersbond, verklaarde ech ter na een telefoongesprek met functionaris sen van de ISU dat het telegram geen „schor sing" betekende, maar een ernstige waarschu wing. Vorhammer stelde daarna met nadruk dat de profs van de ISSL in dit seizoen geen speciale trainingsfaciliteiten op de baan van Inzeil zullen krijgen. Van de andere kant zal men niet verhinderen dat de profs tijdens de normaal voor het publiek bestemde uren oefe nen op de baan. derde set in ons voordeel zou den kunnen beslissen. Jammer genoeg zijn er op de beslissende momenten toch weer foutjes ge maakt, die onnodig veel punten kostten. Het gekke is, dat we daar nu al het hele seizoen mee tobben". Zijn Duitse opponent Siegfried Köhler sprak na de strijd loven de woorden over de Haagse ploeg: „Detry-Haag is een goed team, waarin mij vooral Ditty Hogendoorn en Nel Kooien door hun goede spel opvielen". Ver der wilde deze jeugdige coach nog wel kwijt, dat zijn meisjes gemiddeld 21 jaar oud zijn en 1,78 meter lang die wekelijks driemaal op de training ver schijnen, waartegen de (noodge dwongen) enkele training van Detry-Haag wel schril afsteekt. ZURICH Patrick Sercu j heeft zaterdagavond het record over 1000 meter op overdekte banen verbe- terd. Tijdens het pro gramma van de zesdaag se van Zarich legde Sercu de 1000 meter met staan- de start af in 1 minuut 7,35 seconden. Het oude record stond sinds j 19 juli 1957 op naam van I de Engelsman Reg Har- ris, die zijn topprestatie (1.08.0) ook op de baan van Zurich had geleverd. Sercu verbeterde ook het baanrecord van amateur Xaver Kurmann, die vier jaar geleden met 1.07,86 sneller was geweest dan Harris. Roy Schuiten, de Neder landse amateur, is zater dagavond ruim een kwar tier het wereldrecord op de 4000 meter kwijt ge weest. Xaver Kurmann deed met succes een aan val, reed de afstand in 4 min. 59.40 sec. zestiende seconde sneiler dan Schuiten, die op 20 fe bruari precies vijf minu ten had gereden. De Ne derlander nam echter Vrijwel onmiddellijk re vanche. Ruim een kwar tier na Kurmann raasde Schuiten de 4000 meter af in 4 minuten en 53.52 se conden, waarmee hij het wereldrecord heroverde. De Westduits-Australische combinatie Albert Fritz/Wilfried Peffgen- Graeme Gilmore won de 20e zesdaagse van Zürich. De Nederlands-Liechten- steinse equipe Schuiten Hermann won de zes daagse voor amateurs. DEN HAAG De winter- clubcompetitie tennis is bij de dames gewonnen door Dash en bij de heren door Tilburg. Dash ver sloeg in Beverwijk de bondsploeg met 21, Til burg won in Hardenberg met 30 van de Hilver- sumse Lawntennisclub. Dames: DashBondsploeg 2-1: Annemieke Blom—Elly BlombergKrocke 60 62, Nellemieke Brouwer Tine Zwaan 57 26, Blom/BrouwerBolm- berg/Zwaan 63 36 6 2. Heren: TilburgHilversumse LTC 3—0: Jan Hordijk—Rolf Thung 76 63, Fred Hemmens Peter Schotz 26, 62 6—2, Hemmes/Hordijk— Thung/Scholtz 6—2 6—4.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16