SCHEIDENDE DIRECTEUR WERD RIDDER ëss Eigen inkomen Leiden omhoog NIEUWE BRUG OVER DRECHT GEOPEND NKY-vrouwen kwart eeuw Rijnsaterwoude geeft subsidie aan het Spant widient u meer dan f.20500,-per jaar? stad en randgemeenten Voorlichting begroting verdaagd VOETBAL Markt berichten PAGINA 3 ZATERDAG 2 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Gistermiddag heeft de heer J. Melse afscheid genomen als directeur van ge meentewerken in de rijk met bloemstukken versierde raad zaal. De scheidende functionaris heeft de Noordwijkse gemeen- In zijn toespraak releveerde de bekendmaakte, dat de heer Mei- tanten opriep voor de functie se was benoemd tot ridder in de van technisc hdirecteur. behoor- Orde van Oranje-Nassau, waar- de de heer Melse tot de 73 ge- na hij de hoge onderscheiding gadigden. opspelde. I Noordwijk nam de tijd voor een De scheidende directeur LEIDEN Door verhoging van lig verschil van 18.000.-. Me gemeentelijke heffingen zal Lel- dat al schraapt de gemeente den de eigen inkomsten in het voor 1973 60.000,- méér van de komend begrotingsjaar moeten straat. verhogen. De^ staatssecretaris personele belasting, thans nog j_. 250 opcenten, is per raadsbesluit schap ruim 23 jaar gediend. Op de receptie waren o.a. aanwezig het college van B. en W. een aantal raadsleden, de hoofden van de verschillende gemeente lijke diensten en een select ge zelschap genodigden, onder wie tal van directeuren en oud-di recteuren van bedrijven uit het gewest .vertegenwoordigers van het Ned. Gasinstituut, vrienden en bekenden. De afscheidshulde kreeg een hoogtepunt toen bur gemeester mr. J. M. Bonnike burgemeester de carrière van de scheidende directeur, die na de MTS een paar jaar in het be drijsleven had gewerkt en daar na in dienst trad van het GEB te Amsterdam. Van hier ging de heer Melse in 1940 naar Mid delburg. Daar maakte hij oorlog en bevrijding mee en zette hij zich in voor de wederopbouw. In het ambtelijk apparaat klom hij op tot adjunct-directeur. Toen in oktober 1947 de gemeente Noord- wijk in een advertentie sollici- weloverwogen keuze, aldus de burgemeester, want pas op 27 juni '49 volgde de benoeming van de heer Melse tot directeur. den in de bedrijven van een passing In de aanbeveling werd een badplaats met pieken in het ge- van gas reeks respectabele karakterei- bruik tijdens het genschappen opgenoemd: vol- De burgemeester herinnerde i de Noordwijkse gemeentewerken, de heer Oranje Nassau opgespeld door bur- hardend, energiek, actief, inven tief, opgewekt, methodisch, nauwkeurig, vlug, net, correct, vriendelijk en ook nog een wei nig impulsief. Ook te Noordwijk werd de heer Melse direct be trokken bij het wederopbouw- werk. Tevens kreeg hij te ma ken met de typische moeilijkhe- talrijke belangrijke zaken, die onder directie van de heer Mel se waren voorbereid en tot stand gebracht, zoals de span ningsomzetting, modernisering van het pompstation in het Lan- geveld, fluoridering van het drinkwater, de uitbreiding van het waterwingebied en de toe- zan hogedrukberging U hebt het bedrijf tot uw bedrijf gemaakt". In de hul de betrok de burgemeester ook al deze jaren tot steun was ge- mevrouw Melse, die haar man weest. Na het officiële gedeelte bestond er voor de burgerij ge legenheid de heer en mevrouw Melse te feliciteren met de ko ninklijke onderscheiding en hen, met hun kinderen, nog vele goe de jaren toe te wensen. Binnenlandse zaken heeft daartoe richtlijnen uitgegeven. Die komen erop neer, dat de straatbelastingen minimaal 27% van de kadastrale opbrengst zullen bedragen voor gebouwde eigendommen en 13,5% voor on gebouwde eigendommen. De op brengst van de straatbelasting zal daardoor bedragen: 2.511.000,-. Vergeleken bij de thans gangbare heffing is dat een nadelig verschil van 24.000.-. De rioolbelasting norm zou op 66,- per jaar komen, gerekend over 30.000 aansluitingen waar bij b. en w. voorstellen 22% (thans 20%) te heffen van de kadastrale opbrengst voor ge bouwde eigendommen. Hetgeen neerkomt op een voordelig ver schil van 66.000. De reinigingsrechten zijn vastge steld op 35,- per emmer. Voor Leiden betekent dat een voorde- i 14 augustus met ingang I juni 1973 verhoogd tot 425. De meeropbrengst is bestemd de dekking van personeelslasten bij de schooladviesdienst en eni ge extra-inkomsten in de wel zijnssector. Om aan de door de staatssecretaris gestelde te voldoen, zou de personele belasting opnieuw verhoogd moeten worden met minimaal 268 - 250 18 opcenten. B. en w. achten het evenwel op dit moment ongewenst om opnieuw een voorstel tot verhoging van het aantal opcenten op de hoofdsom van de personele be lasting in te dienen. Het hieruit voortvloeiende nadelig verschil bedraagt 46.800. De totale op brengst van de voorgestelde ta riefsverhogingen blijft daarmee 13.200,- boven de door de staatssecretaris voorgeschreven LEIDEN Namens de redactieraad heeft de heer Van der Nat gis termiddag de nieuwe Universiteits Almanak aan het College van Bestuur van de Leidse Universiteit aangeboden. Sprekend uit naam van het college, prees prof. Cohen het boekwerk als creatief, inven tief, functioneel en traditioneel. Een werk, waarvan hij meende dat wanneer het z'n werk gedaan heeft en in de kelder of op zolder wordt gezet na jaren nog altijd de moeite van het inkijken waard zal zijn en dan reden zal geven om trots te zeggen: ,,Dat was mijn almanakt een werk uit mijn tijd". »o kom over de brug giro 7600 LEIMUIDEN De nieuwe brug kost. Alle werkers aan de brug"* over de Drecht werd gistermid- werden door de gedeputeerde dag door dr. R. Eijsink, gedepu- bedankt. teerde van Z.-Hoiland, openge- De gepensioneerde brugwachter steld voor alle verkeer, nadat het noodbruggetje voor fietsen en voetgangers eigenhandig door burgemeester H. L. Breen was gesloten. Het verkeer nam onmiddellijk gebruik van de nieuwe overbrugging, temeer daar de Willem van der Velden- weg nu ook gereconstrueerd is, hoewel tengevolge van de weersgesteldheid nog niet ge heel afgewerkt. Voordat gedeputeerde en burge meester beiden over de (nieu we) brug kwamen, had de heer Breen in de raadzaal van het gemeentehuis de bruggebouw in het verleden gememoreerd. Hij deed een beroep op de automo bilisten vooral veilig te rijden: ,,als men bedenkt, dat er jaar lijks bijna een dorp met een be volking zo groot als Leimuiden in het verkeer omkomt (en dat alleen in Nederland), dan geeft dit toch wel te denken. Dr. Eij sink zei, dat na de voorgaande obstakels er nu weer een nieuw is. Helaas is er geen andere mogelijkheid, langzaam rijden blijft een eis. De in 1861 ge bouwde brug kostte 5000,- de huidige heeft een miljoen ge- Ko de Koning (69) zei, dat de oude tolbrug naar Aalsmeer is gegaan, maar dat hij de slinger heeft gehouden. Het viel hem te zwaar, er afstand van te doen. Zijn vader en broer Klaas heb ben vele jaren deze brug be diend en hadden tot ongeveer 20 jaar geleden ook nog een tol te bedienen; erg belangrijk, want die tol bracht het geld laadje. De tolbestorming in 1929 herinnerde hij zich nog als de dag van gisteren. Na de open stelling van de nieuwe brug werd dit feit feestelijk gevierd in zaal Keijzer. Burgemeester Breen merkte nog op, dat Leimuiden bereid is, ook de Drechtbrug in de buurtschap aan de provincie over te dragen en wees op het levensgevaarlij ke kruispunt Provinciale wt0 Vriezenweg. Hij achtte niets te veel gevraagd als hierin op kor te termijn verbetering wordt ge bracht: ,,dat deze weg in de toekomst bestemd is voor lokaal verkeer, is niet ter zake. Het is nu de belangrijkste verkeersa der van Alphen naar Amster dam en daar hebben we op dit moment rekening mee te hou den". LEIDEN Ter gelegenheid van het nieuw in gebruik ge nomen pand aan het Rapen burg hield architectenbureau Kroneman gistermiddag 'n re ceptie. Het pand aan het Ra penburg dat vroeger een be zit was van Catena, is geheel gerestaureerd. Het gehele in terieur is aangepast en de ruimte van kantoor en teken kamer is optimaal. Ter gelegenheid van de ope ning werd een expositie ge opend van de Leidse schilder Pasman. Geëxposeerd zijn een veertig-tal schilderijen, die door de heer Langman uitgezocht, een representatief beeld geven van de schilder en zijn kunne. De schilder zelf was aanwezig om aan eenieder eventuele inlichtingen omtrent zijn werkstukken te verschaffen. Hij deed dit op een zeer ge zellige wijze en trok menig geïnteresseerde. De gehele maand houdt de heer Krone man „open huis". Snackhar „De Toren" open Groenoordhal moet 50 mille meer opbrengen LEIDEN Om de exploitatie-uit komsten van de Groenoordhal voor het jaar 1973 te verbete ren, moeten de inkomsten van het complex met 50.000 stij gen. Er zijn al mogelijkheden gevonden voor het opvoeren van de revenuen met 38.000. De overige 12.000 mag niet op de veemarkttarieven drukken omdat bij een verder opvoeren van de markttarieven rekening gehouden dient te worden met een sterk teruglopen van de aanvoer. Daarom zullen de nog ontbrekende 12 mille uit de sec tor van de evenementen moeten komen. B. en w. stellen de gemeenteraad voor de inkomsten van de Groenoordhal te verhogen door de parkeergelden te verhogen van 0,75 tot 1 per dag. Dit zou resulteren in een meer-op- brengst van 7.000 per jaar. Door een aanpassing van de tarie ven met ingang van het tijd stip, waarop het sportseizoen 1973—1974 wordt geopend voor het gebruik ten behoeve van sportbeoefening, zal de Groenoordhal 31.000 per jaar méér gaan opbrengen. NIEUWKOOP - De dames van de afdeling Nieuwkoop van het NKV hebben gisteravond op feestelijke wijze in het parochie huis het 2-jarig jubileum ge vierd van de afdeling. De bijeenkomst werd onder ande ren bijgewoond door burgemees ter Van Montfoort en echtgeno te, pastoor Wüst en tal van zus terverenigingsleden. Allereerst werd hulde gebracht aan de ..dames van het eerste uur", die vanaf de oprichting lid zijn. Twaalf van deze leden- door-dik-en-dun werden voor het voetlicht in de bloemetjes gezet, door de presidente mevrouw De Groot. Een van de leden, mevrouw Van der Laan droeg een levens schets van de afdeling (op rijm) voor en nam de gelukwensen van het gemeentebestuur met een „envelop met inhoud" in ontvangst. De muziekvereniging ..Eensgezind" kwam de jubila- ressen verrassen met een gloed- Dé twaalf dames volle serenade, waarna enkele lidmaatschap v leden een blijspel opvoerden. zet. HAZERSWOUDE - Gisteren avond werd onder grote belang stelling de nieuwe snackbar van V. P. van Vliet geopend in het voormalige levensmiddelen- bedrijf van C. Kroon. Het pand is geheel gemoderniseerd. De voorzitter van de Middenstands federatie van Hazerswoude-dorp verrichtte de officiële opening. Hij wenste de nieuwe snackbar houder veel succes toe. De naam van 't eethuisje is „De Toen". Voorschoten over de brug o VOORSCHOTEN De jeugdac- tiegroep van „Kom over de Brug" organiseert zaterdag. 9 december, een manifestatie in het Cultureel Centrum. Tijdens deze manifestatie komt Sipke van der Land spreken over het doel van de actie „Kom over de Brug". Er zijn ook andere spre kers. Voor de muzikale omlijs ting van het gebeuren hebben medewerking toegezegd: ,,Mère de Dieu". Kees Koedood en Luuk Aalbrecht, Proof of Inspi ration (een Jesus rock Group) en Teil the World. Er wordt een forum gehouden. Voorts worden er films vertoond over Surina me. India en Zuid-Afrika. Deze films worden toegelicht door medewerkers van „Kom over de Brug" uit Oegstgeest. Door de belangeloze medewerking van alle muziekgroepen en sprekers kan de opbrengst van de mani festatie geheel ten goede komen aan het werk van de kerken overzee. De jeugd van Voorschoten heeft het evenement toegespitst op één project: de bouw van een internaat voor gehandicapte boslandkinderen (indianen en bosnegers) in Paramaribo. De actie-dag is niet alleen voor de jeugd maar ook voor de oude ren bedoeld. Inlichtingenzijn on der nummer 01717-2403 telefo nisch te krijgen bij Gerard Ves- LEIDEN In verband met het overladen werkprogramma van de gemeenteraad hebben b. en w. van Leiden besloten, de voorlichtingsavond over de be- groting-1973 en over de techniek van het begroten te verdagen. De avond was uitgeschreven voor donderdag 7 december, ders avonds om acht uut in de Burgerzaal van het Stadhuis. De avond wordt nu een week la ter gehouden op donderdag 14 december, zelfde plaats en zelf de tijd. De voorlichtingsavond was voornamelijk belegd ten be hoeve van gemeenteraadsleden, dagbladredacties en besturen van organisaties. Niettemin zijn belangstellende burgers van harte welkom voor zover de ruimte dat toelaat. LEIDEN De loting voor de tweede ronde van de wedstrijd om de beker heeft bij de zondag- amateurs voor de clubs uit de Leidse regio het volgende resul taat opgeleverd: CVV—LFC, Rijpwetering—Hermes DVS, Al phen—VDL, Floreant—Olympia, Esto—EDS, VVSBHMSH, Hil- legom—Dubbeldam, BI. Zwart— Nieuwenhoorn, RKAVV—Bode graven, ASC—Quick Steps, DSO Teijlingen. Oegandese ministers waren te traag KAMPALA (Reuter) President Amin heeft vier van zijn minis ters ontslagen omdat zij het tempo van de regering niet kon den bijhouden. De vier ministers zijn met pen sioen gezonden op advies van de defensieraad, het hoogste mi litaire orgaan van Oeganda. Het zijn geen slechte ministers, maar zij kunnen de snelheid niet bihouden waarmee de rege ring van de tweede republiek werkt. Zij hebben de raad ge kregen naar een andere betrek king te solliciteren als zij dot willen. MARKTBERICHTEN - RENDSVEEN Bloc dec. 1972 Anjers S Marimba. Zorlna 23-29. Baccare 71- (2. Motrea. Esther Otarim. Belinda 45-62. Hyacinten 30-57. Strelltsla 1.85-2. Troschrysant rond 2.10-3.30. An. Freesla's 1.05-3.05. Iri; anjers 1.55-2.25. Na ilata 90.1.2.' Gerbera 41. g. •santen 23-53 p.s in en 37-62. i 3.90. Tros- ssen Early 2.90-6.20; B I 5.40-8.90: B II 2.30. 4.80: C I 610-7.30; C n 3.60-5.90; boerenkool 23-46: spruiten 5S: spits-1 kool So. knolselderie 19.45. andijvie 20-65; breekpeen p kist: 3.20.6.60; uien p. kist: 5.30-8.&0: bloemkool io II 27-76: 12 II 70-83: 12 II 51 Aan- Lynch behaalt overwinning in parlement DUBIN (Rtr./AFP) - Premier Jack Lynch van de Ierse repu bliek heeft gisteravond een gro- VOORSCHOTEN Gisteren werd in het Cultureel Centrum te Voor schoten de 22ste tentoonstelling van de vogelvereniging „De Vo. gelvrienden" geopend. Een zeer groot aantal prachtige zang- en siervogels uit den lande en van daarbuiten prijkten in hun kooi tjes langs de wanden. Zoals al tijd was de belangstelling voor deze keur-expositie bijzonder groot. De zangertjes en prater- tjes zijn nog te zien: vandaag tot 22 uur en morgen van 9 tot 17 IJsclub huldigt H. van Ruiten ALKEMADE Op de jaarverga dering van de Alkemadese ijs- club, gisteravond in „De woelige baren", werd de heer H. v. Rui ten gehuldigd omdat hij 30 jaar zijn bestuursfunctie had ver vuld. De dankbare speech van voorzitter Van Rijn ging verge zeld van een doos sigaren en een plantenbak. De vergadering besprak verder ïspeen 176.01 kg. de contributieverhoging door nu 7,50 gulden per lid be taald moet worden. 10 gulden voor een gezinskaart en 2,50 gulden voor donateurs. het GROENTEVEILING LEIDEN (1 dec Appelen 26—36. Champignons ■ardappelen 2"—21. An. 49—52. Kroten, gekookt 65. -41. Rode kool 12—IS. Spruiten A 62—67 3 35—3.80 Spruiten B 50-54. Prei 2 —55" maten A 5.90-7.20. Tomaten B 6.20. Tomaten C 3.10. Tomut. CC 250. Uien mlddelgrof 22—46. Witlof 124— 158. KnolsedertJ 33-45. Sin A 20-27. Sla B 14-17. Bleekselderll 25. Bos- Sttea 9498. Selderij 14-16. parlement te Dublin. Zijn streden wetsontwerp dat de uit schakeling van het verboden Ierse republikeinse leger beoogt, werd met 70 tegen 23 stemmen aangenomen. Vele le den van de oppositie in het 144 De ijsclub heeft verder zetels tellende parlement ont hielden zich van stemming. De oppositie zag af van haar plan tegen het wetsontwerp te stem men na de bomaanslagen die gisteravond in het centrum van Dublin zijn gepleegd. Bij deze aanslagen kwamen twee men sen om het leven en raakteh er minstens 200 gewond. RIJNSATERWOUDE De rand van Rijnsaterwoude heeft i.v.m. te late inzending de bezwaarschriften van J. Timmers en J. Over- devest niet ontvankelijk verklaard. Mevrouw Bonder merkte op, dat enkele malen de inwoners niet waren gewaarschuwd tegen stopzet ting van de drinkwatervoorziening. Burgemeester Breen zou de be trokken instanties hiervan in kennis stellen. De raad ging akkoord met een subsidieverlening aan het Spant te Leimuiden van 25.000. In de volgende raadsvergadering zal een verzoek van het Stichtings bestuur van Het Spant om een groter bedrag in behandeling worden genomen, aangezien het verzoek pas kort voor de raadsvergadering in handen van de gemeente was gekomen. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Bijlmermeer om meer punten voor de bejaarden der gemeente. In dat verband vond hij het noodzakelijk, dat er banken werden geplaatst op bepaalde pun ten. Burgemeester Breen antwoordde, dat hij het hier helemaal eens was maar dat de grond bij de Leidsevaart, die hij daarvoor geschikt achtte, niet in het bezit was van de gemeente. Hij hoopte, dat in de toekomst het mogelijk zou zijn deze plannen te verwezenlij ken. De heer Hartveld verzocht om verbetering van de Vriezenweg. De burgemeester zou de daarvoor aangewezen instanties op hun plicht wijzen. komend seizoen tiviteit op het proeram staan, en wel een trimclub, waarvoor de nodige ruimte en accommo datie beschikbaar is. Naast de gewone winterse activiteiten zal men deelnemen aan de Brasem loop en wekelijks zal er op vrij dagavonden weer een bus rijden naar de Jaap Edenbaan. BOSKOOP Hotel Florida heeft een nieuw inte rieur. Het ziet er allemaal prachtig uit. De stoffering is ge leverd door de firma Kamphuis uit Groningen en het schilder werk is verzorgd door de firma van de Kloet uit Waddinxveen. Alle Boskopers worden uitgeno digd eens een kijkje te gaan ne men het is de moeite waard. Delft Nalionuul Steunpunt AIWA' DELFT (ANP) Delfl lal wor- den opgenomen in de rij van be langrijkste nationale toeristen- gemeenten. dan wordt het de hoogste tijd om u op de hoogte te stellen van de aantrekkelijke voorwaarden vooreen ziektekostenverzekering bij het zilveren kruis: king óók voor specialistisch* en pollkllms Géén extra premie bij verblijf In het bullenli individueel verzekerden Onopzegbsardoor Het Zilveren Kruis. Bovendien een premie zonder commercieel element én snelle afhandeling van schade claims. Dmcrole behandeling bij alk der zestien over het land verspreide Afdelingen van Het Zilveren Kruis. Volledige openbaarheid san tllf verzekerden van premie ontvangsten, uitgaven en gevormde Vraag vrijblijvend onze verzekertngsvoorwaarden, ook voor collectieve verzekeringen. wenst Inlichtingen over do voorwaarden voor INDIVIDUELE verzekering o *»j. mwv.» COLLECTIEVE verzekering In ongelrankeerde envelop Ie zenden e Stichting Hel Zilveren Kruis Hooidkanioor Machtiging No. 1 Noordwijk VEREN|l stichting HET ZILVEREN! KRUIS »rdwi|k.l f 19 - 66411 aektckostenveizekering

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3