lilMIII liESBia d0ENE ROKEN EIST PER DAG 37 LEVENS Eban vraagt EEG om steun Geschil over vliegen naar West-Berlijn HP c O "O JE ABN Spaarbiljet O O Keuken Catshuis niet geschikt voor warme maaltijd DENIEUWELINIE rN voorde slanke lijn Voor half geld vliegen naar Londen 1972/79 f 100,- groeit naar f150,- RAND- KRANT LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het lot van de weekbladen op een donderdag als deze is dat ze de grote actualiteiten - ver- kiezings- en Europacup-uitsla gen - moeten missen. De gis singen die ze doen, zijn inmid dels door de feiten achter haald. Daarom veel kruimel werk. De Haagse Post zoekt het bij een grote reportage over KRO's actualiteitenrubriek Brandpunt. Opperhoofd Ri chard Schoonhoven zegt: ,,Het gezicht zoals dat bepaald wordt door Ad Langebent en Aad v.d. Heuvel vind ik wat te beperkt. Het moet breder wor den. ,,Ed van Westerloo be schrijft de Brandpunt-filosofie als volgt: „Als je al onze hob by's nou in één zak gooit, dan krijg je Brandpunt". De politicoloog Hylke Tromp krijgt de kans om te keer te gaan tegen de NATO. „Een in nerlijk tegenstrijdige conceptie die geen veiligheid verschaft door afschrikking, maar in ge val van oorlog wel vernietiging garandeert". Voorts een onder zoek naar het reilen en zeilen binnen ENKA-Breda op dit moment waar „een rode streep van wantrouwen dwars door de fabriek loopt". Ajax-voet baller Johnny Rep over de gele kaarten die hij alsmaar krijgt: „Het is een heel erg vervelend ding, dat weet ik wel. Nou, er zit plastic op, ge loof ik. Maar ik ben er dood ziek van als ik hem zie". Vrij Nederland komt met een nog geheim rapport over het ondoorzichtige beleid bij de uitgeverij Elsevier, waar meer dan de helft van de onder- _Q O TJ vraagde werknemers ontevre den is. Voorts aandacht voor een Surinaams echtpaar, dat door de Amsterdamse politie mishandeld zou zijn, met de conclusie dat er moeilijkheden zullen komen als het zo door gaat, en een reportage over de marmerkoning Bruno Santane- ro - de weldoener van het Gro ninger tierpdorp Godlinze - die nu aan de bedelstaf dreigt te raken. Een van zijn werkne mers: „Het is een hebber, het is een rukker, het is een trek ker - je wordt er soms hele maal gek van. Maar het vol gende moment barst hij weer los in overdadige en onholland se gulheid. Hij is het prototype van de schizofreen. Hij beent zijn personeel uit, maar als zijn bedrijfsvoetbalclub wint, geeft hij wel aan alle elf spe lers een gouden medaille". Sportliefhebbers kunnen alles aan de weet komen over Oeki Hoekema van PSV, die in Eindhoven heimwee zit te heb ben naar zijn Friesland, aan Philips-apparaten alleen een citroenpers in huis heeft en bij wie de scheiding van zijn ou ders gunstig gewerkt heeft op zijn voetballoopbaan. „Je leert problemen zelf oplossen, zelf verwerken". In Elsevier kan de toekomstige nieuwe premier van Nederland - wie dat ook worde - al vast alles lezen over zijn ambtswo ning, het Catshuis. Het zal zijn vrouw interesseren dat de keu ken van dit buiten, waaraan het rijk jaarlijks 130.000 gulden uitgeeft, niet geschikt is voor het klaarmaken van een war me maaltijd. Andere reporta ges gaan over de chronische onderbezetting bij de rijkspoli tie, de laatste Amerikaanse maanvlucht op 7 december, en over de rol van virussen bij griep en kanker. Het blad is niet blij met de onthullingen van prof. Smalhout over de dood op de snijtafel. „Dat per jaar 200 Nederlanders aan nar- cosefouten sterven, is een fa bel, gebaseerd op schattingen, buitenlancTse enquêtes en ge brek aan betrouwbare gege vens. Het zaait paniek zonder reden en ondermijnt het ver trouwen in de Nederlandse anesthesisten". De waterjurist mr. D. Lasonder waarschuwt „Haags Rijnakkoord is een on heilspellende zaak". Het is vol gens hem wettelijk mogelijk om onze aardgasbronnen voor Frankrijk af te sluiten, wan neer dit land dwars blijft lig ment, net als pokeren. En (naar aanleiding van zijn pri- vé-onthullingen in zijn jongste roman): „Bij dit pokeren moet je niet alleen je huishoudgeld inzetten, maar alles wat je hebt, desnoods je eigen vrouw. Je moet desnoods je eigen vrouw verkopen. Voor „Het jaar van de kreeft" heb ik mijn vrouw verkocht". Met een knipoog naar Sinterklaas geeft het blad tenslotte een aantal pagina's vol boekbe sprekingen. gen. Tenslotte wordt alles over de kruidendokter nog eens op een rijtje gezet, en geeft het blad op de valreep adviezen voor Sinterklaascadeaus. De Nieuwe Linie legt het dos sier open van een moeder, die al dertien jaar vecht om haar tweeling terug te krijgen. „Het met een filantropisch sausje overgoten instiaiut van kin- Accent laat onze grote export bevorderaar Sidney van de Bergh aan het woord. Moet er door handel en samenwerking gestreefd worden naar een on geveer gelijk welvaartspeil voor alle landen ter wereld? „Nee, dat geloof ik niet. Al fleert, dat, ook in het westen, kinderen het bezit van de staat zijn als het er op aankomt, en dat de vrijheid van het indivi du een ingekapselde vrijheid is". Ook een groot interview met Hugo Claus. Schrijven heeft voor hem een spelele matologische verschillen. In hete tropenlanden kan het be drijf niet lopen als in Neder land. Het klimaat beïnvloedt de mensen. Kijk maar naar de Surinamers in Nederland, van wie je verneemt, dat ze soms niet op tijd op het werk ko- men, omdat ze zoiets onbe langrijk vinden". Voorts een uitvoerige reportage over sport en commercie, die kwetsbare banden hebben. In de genees kundige rubriek aanwijzingen voor hartmassage door leken op patiënten, die door een in farct getroffen zijn. „Artsen hebben bedenkingen tegen ha-tmassage door leken. Ja, maar zonder die massage gaat de patiënt die doodgaat, dood, In drie k vier minuten". De Groene constateert: „Het tijdperk van de vette Gro ningse klei is voorbij". Een onderzoek in dat gewest heeft geleerd: „Het blijkt dat 9-1 pro cent van de boeren pnder het minimumloon (3,95 gulden per uur) zitten en dat hoe langer men werkt, des te lager het uurloon is. Berekent men op dezelfde wijze de inkomens per bedrijfstype, dan ontstaat het volgende beeld: akkerbouw 3,30 gulden per uur (61 werku ren per week), veeteelt 2,40 gulden per uur (97 werkuren per week)". Inzake de prijsmaatregel ver wijt het blad de vakbonden, dat ze de weg van de minste weerstand gekozen hebben. „Gemiddeld bedingen de on dernemers op het ogenblik be halve hogere prijzen nu - ook in geld uitgedrukte hogere prijsstijgingen en dus grotere winsten volgend jaar. En creë ren ze zich op die manier - al weer: gemiddeld - een aardige uitgangsstelling. De werkne mers daarentegen gaan er niet op vooruit, al krijgen ze in 1973 een hogere loonsom uitbe taald. Dat laatste houdt voor hen vermoedelijk in, dat zij een reële loonsverbetering voor het jaar daarna ook wel weer op hun buik kunnen schrijven". Opvolger prof. Wieberdink Drs. Huysmans hoogleraar hartchirurgie ih Utrecht UTRECHT (ANP) Hartchirurg drs. H. A. Huysmans wordt de opvolger van prof. Wieberdink In het Academisch ziekenhuis In Utrecht. Di*. Huysmans is mo menteel verbonden aan het hartchlrurglsch team van het Utrechtse Antonlus ziekenhuis. De medische faculteit van de rijk suniversiteit in Urecht heeft be sloten de heer Huysmans offi cieel voor te dragen voor het gewone hoogleraarschap in de thoraxchirurgie (hart en long). Met dit besluit is een einde ge komen aan de impasse rond de opvolging van hart en vaatchl- rurg prof. dr. J. Wiberdink, die begin vorig jaar na een diep gaand conflict in het acade misch ziekenhuis met ontslag ging, nadat hem begin april 1970 een operatiestop door het toenmalige ziekenhuisbestuur was opgelegd. Kleurendia's op post kantoren DEN HAAG - De PTT zal in fe bruari beginnen met het verto nen van kleurendia's met recla meboodschappen in honderd postkantoren in Den Haag, Rot terdam, Amsterdam en voorste den. In elk van de postkantoren komt een projectieapparaat dat in negen minu'en tachtig dia's laat zien op een daglichtscherm. Onder de reclamedia's zullen er ook enkele zijn over PTT-dien- sten. Postkantoren zijn zeer ge schikt voor deze vorm var clame, vindt de PTT. DEN HAAG (ANP) Per- dag zijn er in ons land 37 sterfgevallen waarbij het roken een rol speelt. Deze raming geeft minister Stuyt van Volksgezondheid in de „ten geleide" van de Nederlandse bewerking van het Engelse rapport „roken en Gezondheid. Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van het K Konin gin Wilhelminafonds heeft dit rapport gisteren aange boden aan minister Stuyt van Volksgezondheid. Alle Nederlandse artsen zullen dit rapport krijgen. Zij kunnen dan wijzen op de ernstige bedreiging van de volksgezondheid die het ro ken van sigaretten vorm. Volgens het rapport is komen vast te staan dat sigarettenro kers een tweemaal zo grote kans hebben om op middelbare leeftijd te overlijden dan niet-ro- kers. Iemand die 35 jaar is en 15 sigaretten per dag rookt, zal gemiddeld 5'/i jaar korter leven dan een niet-roker. In het rapport worden preventieve Wie niet van het roken kan af komen wordt o.m. aangeraden, minder sigaretten te roken, minder te inhaleren, en een lan gere peuk weg te gooien. (ADVERTENTIE) SPECIAAL-CASSIS tijdelijk van J3?voor r Proef met muziek in postkantoren gaat voort DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Kruisinga (Verkeer) meent, dat de proefnemingen op een tiental-postkantoren met achtergrondmuziek moeten wor den voortgezet. Een beslissing over een definitieve invoering is afhankelijk van de resulaten van een enquete op deze proef- kantoren. In antwoord op vra gen van het PvdA-kamerlid Dol man deelt de staatssecretaris mee, dat een proef in het post kantoor te Velp heeft uitgewe zen, dat de achtergrondmuziek door het personeel algemeen en door de bezDekers in zeer hoge mate positief werd gewaar deerd. Het personeel bleek voortzetting voor te staan. Van 1600 ondervraagde bezoekers vond 70 procent het spelen van muziek pretti, 20 procent had een neutraal oordeel, terwijl 10 procent opgaf erdoor gehinderd te ziin. JERUZALEM (AFP) De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban heeft in een brief aan zijn Ne derlandse collega Schmelzer de Westeuropese landen ge vraagd in de Algemene vergadering van de Verenigde Naties niet voor een Egyptische resolutie te stemmen. Mi nister Schmelzer is op het ogenblik voorzitter van de raad van ministers van buitenlandse zaken van de EEG-lan- den. LONDON (AP) Goed ingelichte diplomaten hebben een nieuw twistpunt over Berlijn onthuld dat is ontstaan tus sen Oost en West over het gebruik der verdeelde stad als een internationaal luchtvaartcentrum. Zij meldden dat Oost-Duitsland verzoeken van Zweden en Oostenrijk om het recht te verkrijgen over Oost-Duitsland te vliegen heeft afgewezen, waardoor de luchtvaartmaatschappijen van deze twee neutrale landen van en naar Berlijn zou den kunnen vliegen. De weigering kwam nadat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk als de verantwoor delijke bezettende machten besloten hadden om Zweedse en Oostenrijkse luchtvaartmaat schappijen ladingsrechten in West-Berlijn toe te staan. Zwe den en Oostenrijk zeggen dat hun vliegtuigen Berlijn alleen economisch kunnen bereiken als zij de noord-zuid route kunnen gebruiken die over een groot stuk Oostduits grondgebied voert. Een der achtergronden van het geschil Is, althans vol gens de mening der Westerse geallieerde regeringen het pres tige van Oost- en van West-Ber lijn De communisten zouden hun vliegveld in het oosten van de stad willen uitbreiden tot een luchtvaartcentrum van eerste grootte, maar de Westerse lan den zouden dit met het Interna tionale vliegveld van West-Ber lijn willen gaan doen. De toe stand is nu zo dat Oost-Duits land er op aanstuurt alle rege lingen over het vliegverkeer naar en van Berlijn in de hand te willen hebben. Bij een dameskapper in Amstel veen kunnen de klanten zich j voortaan tijdens de behandeling j kreatief bezighouden. Deze dame werkt geconcentreerd aan een schilderstuk. (ADVERTENTIE) Eban schrijft dat een dergelijke extremistische resolutie de toe komstige vredeskansen in het Midden-Oosten ernstig in gevaar zal brengen. Volgens hem be reidt Egypte een nieuwe resolu tie voor om de resolutie 242 van de Veiligheidsraad (aangeno men na de juni-oorlog van 1967) teniet te doen. Israël hoopt dat de Westeuropese landen en de landen van Latijns-Amerika de Egyptische resolutie niet zullen steunen. In dat geval, zo schrijft Eban, zal de resolutie, als hij met meerderheid van stemmen wordt aangenomen, geen morele basis hebben. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken Mohammed Al- zajjat, heeft woendsdag de alge mene vergadering van de VN in overweging gegeven Israël te schorsen of uit te stoten als dat land op vredesinitiatieven blijft negeren. Ook vestigde hij de aandacht op de mogelijkheid van economische en militaire sancties. Meer vondsten ui Zwammerdam ZWAMMERDAM - Het Romeinse schip dat vorige week werd ge vonden in Zwammerdam zal ge conserveerd worden. Er is nog een tweede schip aangetroffen en andere scheepsdelen. Prof. Glasbergen, leider van het onderzoek ziet wel technische en financiële problemen, maar deze zijn zijns inziens wel op te lossen. Het ontdekken van deze archeologische vondsten heeft veel belangstelling gewekt. De laatste dagen zijn meer dan 600 mensen komen kijken. SCHIPHOL (ANP) De KLM en de BEA, die als zg. pool-partners gezamen lijk de geregelde luchtlij nen tussen Nederland en Engeland exploiteren, heb ben besloten ter bevorde ring van toeristische moge lijkheden een halfgeld-ta- rief in te voeren. Voorwaarden voor dit nieuwe in stant-tarief, dat met onmiddel lijke ingang van kracht wordt op de lijnen van Amsterdam naar Londen (voor 132) en van Rotterdam naar Londen (voor 126), is dat men niet van te voren vluchten kan boe ken. Dat kan alleen gebeuren op de vertrekdag zelf. Gelijktij dig dient men op te geven op welke dag zal worden terugge vlogen. Wijziging van deze re servering is niet toegestaan. Een tweede voorwaarde is, dat de terugreis niet eerder mag wor den gemaakt dan op de eerst volgende zondag. Overigens blijft het retour drie maanden geldig, zodat men ook weken la ter kan terugvliegen. Op een werkdag vertrekken en nog de zelfde week op een andere werkdag terugkomen is echter niet geoorloofd. Met het nieuwe instant-systeem hopen KLM en BEA plaatsen die open blijven in de lijntoestellen te kunnen vullen. Voor de reizigers die van het voordeeltje willen profi teren, is het goed te weten, dat het vlieguig vol kan zijn, zodat men op, een volgende vlucht moet wachten of zelfs van de reis moet afzien. Wie dit risico niet wil lopen. Dient zijn vlucht met flinke tussenruimte van te voren te laten reserveren, maar moet dan het normale tarief be talen. Explosie in Rome: 16 doden ROME (DPA/Rtr) In Rome zijn in de nacht van woensdag op donderdag zestien mensen om het leven gekomen en meer dan 60 gewond bij een explosie in een tien verdiepingen tellend flatgebouw in de arbeiderswijk j Prenestino. Aanvankelijk dacht men aan het exploderen van de ketel van de centrale verwarming, maar vol gens andere berichten zou er- look sprake kunnen ziin van een wapenmslagDinats of van een ontn'offing bij het maken van il legaal vuurwerk. Door de explo sie kwam de wijk, waar 600 i mensen wonen, zonder stroom te zitten. Het flatgebouw werd door zestig, meest kinderrijke gezinnen, be woond. in zes jaar en vier maanden dank zij do samengestelde interest van 6,6% per jaarl bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat .fiscaal voordeel kan opleveren cn u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79. Algemene Bank Nederland Ze weten het Amerikaanse veehouders heb ben het herhaaldelijk met natuurkenners aan de stok ovar de waarde van prairie- wolven in streken waar veel schapen worden gehouden. Een veehouder heeft op dit thema een wrang grapje be dacht. Hij plaatste een groot bord langs de verkeersweg met de volgende tekst: „Eet Amerikaans lamsvlees. Tien miljoen prairiewolven weten wel wat ze doen". Pauper Een Londensc rechter verbaas de er zich over dat Alan Ramsey, die een schuld had van bijna 100.000 Pond Ster ling, toch nog rondreed in een Rolls Royce een een Mercedes Benz, dat hij nog woonde In het exclusieve Mayfair, dat hij nog maat kleding droeg en dat zijn feestjes niet minder groots waren dan vóór zijn bank roet. „Is dat voor een pau per niet wat extravagant", wilde de rechter weten. „Ik meen van niet", antwoordde Ramsey. Hij had overal een voudige verklaringen voor. De auto's zijn van de firma die vroeger de zijne was en waarvan nu zijn tweede vrouw en een broer eige naars zijn. Ze hebben hem als adviseur in dienst geno men. Het huis in Mayfair staat op naam van zijn vrouw. Hij gaf het haar in het begin van het jaar In het kader van een huwelijks- schikking van 50.000 Pond Sterling. Wat de feestjes be treft: die geeft ziin vrouw. Hij doet haar het genoegen erop aanwezig te zijn. De hu welijksreceptie die hij de dag na zijn faillissement gaf in een sjieke club kostte hem 450 Pond Sterling, en bank roet of niet, de huwelijks reis ging naar Sankt Moritz in Zwitserland. Popster De 28-jarige Sylvester Stewart uit San Francisco, beter he kend als Sly Stone, leider vdn de popgroep Sly and the Family Stone, is gearres teerd, omdat hij In een ra diozaak, uitgedost in een cowboypak het publiek met een pistool bedreigde. Toon de politie met gillende sire nes voor het pand arriveer de, vond zij daar een man in leren jasje, spijkerbroek, cowboyhoed en een zilveren holster met wat een colt 44 leek. Volgens de politie zwaaide hij met het pistool, waarop de klanten en het personeel dekking zochten. Tegen de politie zei hij: „Hallo, Ik kom uit Fort Worth, Texas en Ik hen een cowboy". Hij kreeg een pro ces verhaal wegens bedrei ging. Het speelgoedpistool en de holster werden in beslag genomen. Zwanger De 70-jarige mevrouw Tong Rocngsldhi uit een dorpje hij Bangkok, die niet lang gele den is getrouwd met een man van 64 jaar, zegt zwan ger te zijn. De vrouw heeft een zoon van 53 uit haar eer ste huwelijk. De zwanger schap is gecontroleerd door enige vroedvrouwen. Mocht het tot een geboorte komen, dan kan hier worden gespro ken van een wereldrecord. Volgens het vermaarde „Boek of records" van Guin ness is de oudste nog moeder geworden vrouw de Ameri kaanse Ruth Allee Klstler geweest, die in 1957 tOtn tl 57 jaar en 127 dagen oud was, in Callfornlë het leven schonk aan een zeer gezonde dochter. Monument Amsterdam heeft een aanvul lende lijst opgesteld van be schermde monumenten. Op da lijst staan onder meer: het Centraal Station, De Bonneterie. verschillende kerken. Artls, Amstclhotel. Frascati, bruggen en... enige toiletgebouwtjes. Roken-drinken De Nederlander gaat steeds meer drinken en roken. Het h terverbruik hacjt zich in acht jaar verdubbeld. In 1971 dronken wc met z'n allen ge middeld 62,4 liter hier per persoon, tegen 57.4 liter in 1970 en 31,2 liter in 1963. Ook het wijnvorhrulk noemt sterk toe. In 1971 6.23 liter per hoojd van de bevolking, te gen 2,61 liter in 1963. Sigaren roken we minder. 99 per hoojd van de bevolking tegen 108 in 1970 en 135 in 1963. Daarentegen moor sigaret ten: vorig jaar gemiddeld 1486. tegen 1433 in 1970, 1262 in 1969, 1453 in 1968 en 1362 in 1963. Zeehondje Het particuliere opvangcen trum voor jonge zeehondjes in Pieter buren Friesland heeft oen financieel rugge- steunt/e gekregen. De 22-ja- rlge llarrie Willemsen uit Arnhem begon twee /aar ge leden een rctle voor zee hondjes toen drie jongens In Burger's Dierenpark te Arn hem dc zeehond Bolletje had den gedood. De opbrengst van zijn actie, 1269,- heeft hi/ thans aan het Friese op vangcentrum aangeboden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7