Griekse kerk negeert problemen KORTE METTEN NIKOLAOS BLIJFT IN WERELDRAAD Kerk in Rhodesië in conflict met regering Muzikale tips voor inkopen op het nippertje VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Terwijl diverse studenten in Athene nog klagen over ge knoei met de studentenverkie zingen, is nu een vrijwel gelijk conflict uitgebroken in de hië rarchievan de Grieks-orthodoxe kerk. De plenaire vergadering alle Griekse bisschoppen heeft deze week gekozen voor de nieuwe permanente synode twaalf leden. Twaalf bis schoppen hebben geweigerd hun stem uit te brengen omdat de enige kandidaten bisschop pen waren, die voorgedragen zijn door Hieronymus, de aartsbisschop van Athene. Bisschop Augustinos van Fiori na verliet de zitting uit protest over deze beperking van kan didaten, terwijl een ander. Am- brosius van Eleftheroupolis ver klaarde: „Ik ben genoodzaakt te vragen op welke criteria de aartsbisschop de nieuwe leden van de synode gekozen heeft. In werkelijkheid bestaat hier geen vrijheid van keuze. Dit is een parodie, die de waardig heid van de synode aantast". Verwacht wordt dat de nieuwe synode weinig moeilijkheden zal opleveren voor aartsbis schop Hieronymus. Vijf syno deleden werden metropoliet sinds de tijd dat Hieronymus voorzitter is. De bisschoppenconferentie heeft verder niet veel gepres teerd, behalve dan haar ver oordeling van de vrijmetsela rij. Van diverse kanten is kritiek uitgeoefend op het lage r.iveau van de besprekingen op de bis schoppenconferentie. ..De pro blemen die besproken zijn. be staan niet of zijq zo onbelang rijk dat ze verwaarloosd kun nen worden", zo schrijft een regeringsgezinde krant. „Ande re kerken trachten een greep te krijgen r-> de vraagstukken van deze tijd. Maar de Griekse kerk besteedt daar geen aan dacht aan en vergeet haar ei gen verplichtingen". Vanwege zijn inzet voor het bevorderen van de wereldvre de is paus Pauius VI door het Rode Kruis van Columbia on derscheiden met de vredesprijs „Guillermo Leon Valencia". Deze prijs, genoemd naar de vo rig jaar gestorven president Columbia verleent het Rode Kruis in Columbia elk jaar aan iemand die zich op speciale manier verdien stelijk heeft gemaakt voor de wereldvrede. Het Oostenrijkse episcopaat heeft dezer dagen van gedach- i gewisseld met mgr. Pietro Palazzini, secretaris van de Romeinse congregatie voor de geestelijkheid, over de in Oos tenrijk opgerichte nieuwe pas torale raden, zoals parochie- raad, priesterraad en diocesa ne pastorale raad. Mgr. Palaz zini is in Oostenrijk op uitnodi ging van de bisschoppenconfe rentie. De Romeinse congrega tie zal naar verwacht wordt volgend jaar een reglement uitvaardigen voor pastorale ra den. De Nederlandse theoloog en psycholoog prof. dr. H. Fa- ber, oud-voorganger van de Ned. Protestanten Bond in Wassenaar hoopt op 4 decem ber de dag te herdenken waar op hij 40 jaar geleden te Vel- sen—IJmuiden als voorganger van de vereniging van vrijzin nig hervormden het predik ambt aanvaardde. Sinds 1971 is dr. Faber buitengewoon hoogleraar in de godsdienst psychologie aan de theologische faculteit van de katholieke ho geschool te Tilburg. tie van de zusters van de H. Familie Dominicanessen van Neerbosch, honderdvijfentwin tig jaar. De congregatie heeft op vijfentwintig plaatsen in ons land huizen, onder andere in Den Haag en Naaldwijk. Aan de katholieke universi teit van Nijmegen is ds. J. E. van der Geest vandaag gepro moveerd tot doctor in de lette ren op een proefschrift, geti teld „Le Christ et Panelen Tes tament chez Tertullien". Pro motor was prof. dr. Chr. Mohr- mann. Ds. Van der Geest werd in 1933 in Den Haag geboren. Sinds 1965 werkt hij als zieken huispredikant in het Psychia trisch Centrum „Schaken- bosch" in Leidschendam. Sinds 1970 is hij tevens als supervi sor betrokken in het pastorale nascholingswerk voor pastores in het kader van de Klinische Pastorale Vorming. Ds. Van der Geest woont te Voorscho- i heel Afrika: „Geen De patriarch van Alexandrië en heel Afrika, Nikolaos VI, wil de Wereldraad van Kerken in de toekomst toch blijven ondersteu nen. Met deze verklaring heeft de orthodoxe patriarch eerdere berich ten ontzenuwd, waarin sprake was dat de patriarch het van het grootste belang achtte dat zijn kerk zich zou terugtrekken uit de Wereldraad van Kerken. Patriarch Nikolaos verklaarde tevens dat zijn kerk zich bezig houdt met het probleem van de eenheid der orthodoxie en dat ze bepaalde visies van verschillende oecumenische deskundigen, die niet behoren tot de Wereldraad van Kerken, verwerpt. Minder feest op weekdagen in Italië Het Vaticaan heeft er geen overwegend bezwaar tegen om, op aandrang van de Ita liaanse regering het aantal door-de-weekse feestdagen te reduceren en ze zo nodig naar de volgende zondag te ver plaatsen. Een en ander is door doorgaans goed geïnformeerde Vaticaanse kringen bekend ge maakt. Sinds 1917 zijn er in Italië elf kerkelijke feestdagen, die op werkdagen vallen. Men wacht dat het Vaticaan bereid is Nieuwjaarsdag (1 januari), Driekoningen (6 januari), het feest van de H. Josef (19 maart) en Maria Onbevlekte Ontvangenis (8 december) de Italiaanse kalender kerkelijke feesten te schrap pen. In de afgelopen jaren heeft het Vaticaan reeds in verschillen de andere landen vergelijkbare feestdagen geschrapt of ver schoven. Vertegenwoordigers van ver schillende politieke partijen in Italië hebben herhaaldelijk aangedrongen op het vermin deren van het aantal kerkelij ke feestdagen, vooral met het oog op het aantal niet-produc- tieve arbeidsdagen. De katholieke kerk in Rhodesië zal al haa~ scholen, die open staan voor blanken en zwarten sluiten, als het wetsontwerp door het parlement zal worden aangenomen, waarin de Afri kanen wordt verboden katho lieke scholen voor zwarten en blanken te bezoeken. De verhouding kerk en staat is door dit wetsontwerp verslech terd. Eerder werd die verhou ding overigens ai ernstig ge schaad door de veroordeling van de directeur van de katho lieke uitgeverij „Mambo- press", Albert Plangger. Deze uit Zwitserland afkomstige priester-Journalist is tot vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld op beschuldiging van het voeren van „subversieve acties." Plangger had onder meer een interview gehad met de bis schop van Umtali, mgr. La- mont. Deze deed daarin een oproep aan alle christenen in Rhodesië een door de metho disten bisschop Abel Muzore- was geleide Afrikaanse natio nale beweging te steunen, om zo de „onrechtvaardige sociale verhoudingen, waardoor het volk wordt onderdrukt, te kun nen oplossen." Enkele dagen geleden heeft de regering pater Josef Rutishau- ser het land uitgezet, naar men aanneemt omdat hij het, door zijn sociaal-politieke en gagement, de regering te las tig zou hebben gemaakt. Caritas in beraad over eigen positie Het uitvoerend comité van Ca ritas Intemationalis heeft zich de afgelopen dagen tijdens een bijeenkomst in Rome bezig ge houden met het In praktijk brengen van de besluiten en aanbevelingen van de algeme ne vergadering van Caritas In temationalis. Ook heeft zich beraden over de eigen po sitie van de organisatie, haar verhouding tot andere hulpor ganisaties en tot de pauselijke raad „Cor Unum." Op de agenda van het uitvoe rend comité stonden ook actue le hulpprogramma's voor Viet nam. Soedan, het Nabije Oos ten. Boeroendi, alsmede voor de slachtoffers van de natuur rampen op de Philippijnen. in Oceanië en in Korea. Kerk in Oostenrijk op bres voor gastarbeiders „Ook gastarbeiders moeten verkiesbaar zijn voor de on dernemingsraad en hun sociale zekerheid moet door langere arbeidsovereenkomsten worden gegarandeerd". Aldus de Oos tenrijkse bisschoppen in een herderlijk schrijven over de buitenlandse werknemers. Volgens het Oostenrijks episco paat moeten de gastarbeiders de gelegenheid krij„en om hun ge'.innen te laten overkomen. ..om een eind te maken aan de schadelijke scheiding". Even eens achten zij het een doodge wone plicht van sociale recht vaardigheid dat de buitenlan ders bij ambtelijke instellingen en in ziekenhuizen over tolken kunnen beschikken. Sprekend over de zielzorg on der gastarbeiders, zeggen de Oostenrijkse bisschoppen dat hier behalve speciale aalmoe zeniers ook een taak ligt voor de andere prireters. Tom en Marie Ann Het jaar van de boze kabouter De fies.'ftEurjE,)=-^ (mm. meaeepcuy.' I l^azf^/y^r 1 V jpcxdswit/ u Zwemster Karen Moras stopt SIDNEY —Karen Moras, een der talenten die de impasse waarin het Australische zwemmen tot 1968 verkeerde, heeft doorbro ken, stopt met de wedstrijd sport. Karen Moras is achttien jaar. Karen Moras heeft aangekondigd dat zij tegen de lichamelijke geestelijke problemen van topsport niet meer is opgewas- Vast staat dat Karen Moras, die zelf als veei ..enjarige op de Olympische spelen van Mexico brons won op de 400 meter vrije slag. de niets en niemand ont ziende opmars van Shane Gold moeilijk heeft kunnen verwer ken. Toch wil Karen Moras het zwemmen niet helemaal verge ten. Zij is van plan trainster te worden. Tsjechen voor tennisduels in ons land DF.N HAAG Een Tsjechische tennisploeg, bestaande uit de nationale kampioene Libuse Ku- zelova, Drahomira Matejkova en de heren Pavel Brejcha, Pelr Hutka en Jiri Marik zal van 9 tot en met 15 december uitkomen in r«n aantal wedstrij den in Ned nd, op 15 decem ber o.a. in Den Haag 'Maria- i hoeve). Voor de wedstrijden i zijn vier Nederlan 'se ploer-.en in verschillende samenstelling als tegenstander geformeerd met Hordi)1:, Th:in"„ Hemmes, Flou ry, Lnudin Sanders, Marijke - Schaar, Elly Appel, Judith Salo- me, Tlne Zwaan, Nellemieke j Brouwer en Anneloes Schot- horst. Op alle toeren klinkt muziek Nog niet klaar met het afwerken van het verlangenlijstje van relaties die van mu ziek houden? We ontvingen en beluister den de laatste novemberdagen een aantal platen dat bijzonder geschikt is voor in kopen ,,op het nippertje". De trefwoorden waaronder we ze rubriceren, geven al aan dat er weer voor elck-wat-wils bij is. GEDDA Een nieuw operarecital van Nicolai Gedda, de veelzijdige tenor die in de muziek-dra- matiek alles schijnt te kunnen. Door diverse or kesten begeleid zingt Gedda op H.M.V. C063 29044 uit Travlata, Rigolejto, Werther. Manon. Freischütz, Martha. Undlne, Eugen Onegin en als verrassing uit Glinka's „Das Leben fllr den Za- ren". Die aria herhaalt Gedda's bijkans onbe perkte vocale mogelijkheden. Maar voor zijn sterke voordracht zijn Manon en Rlgoletto al even geschikte voorbeelden. SCHWARZKOPF Ook voor Elisabeth Schwarz kopf is de tijd gekomen dat de grammofoonplaat de herinnering aan haar stralende en tegelijk ont roerende stem levend moet houden. Op HMV C063—02331 zijn het Mozart, Brahms, Wolf, Grieg en Richard Strauss die de onvergetelijke Weense sopraan het materiaal leveren voor een recital met veel diepgang en weinig effectbejag. Luistert wat Schwarzkopf maakt van Grieg-liederen welke zo gemakkelijk sentimenteel worden. En stel met ons de vraag wie Brahms zo zingen kan als zij. Aan de vleugel Geoffrey Parsons en Gerard Moore. BENZl Robert Benzi stond voor het Residentie- Orkest. toen dat van Philips (6580—4170) opdracht kreeg Saint-Saëns „derde", de orgelsymfonie, weer eens op de plaat vast te leggen. Benzi doet zijn uiterste best om Saint-Saens' romantiek doorzichtig te houden, waarbij orgelsolist Feike Asma zich wel met enige moeite zal hebben moe ten aanpassen. In het begin lijkt het opname re sultaat wat wazig: daarna is de plaat veel beter. VARSI Donorah Varsi, uit Uruguay afkomstig pianiste, is deze herfst op diverse Nederlandse podia opgetreden. Voor Philips (6500—094) speel de ze een Chopin-recital met twee ballades, het scherzo in cis en de sonate met de treurmars. Dinorah levert Chopin-spel in de overgangsstijl tussen de oudere en de jongste pianistengenera tie: geen overtrokken accenten, een redelijk vlot tempo, maar wel de gevoelige toucher zonder welke Chopin's lyriek niet klinken kan. BACH Een bekend drietal, de violisten Pinchas Zukerman en Itzhah Perlman plus dirigent Da niel Barenboim hebben Bach's beide vioolconcer ten plus het „dubbelconcert" op één plaat aan de orde gesteld (HMV C065—02236). Perlman speelt het concert in E; Zukerman met een nog mooie re toon het g-moll-concert. Zijn er van deze twee solo-concerten nog diverse andere aanbevelings waardige opnamen, het dubbelconcert door Perl man en Zukerman is een der beste die we ken nen. Maar een niet gering deel van de lof die deze plaat verdient gaat naar dirigent Baren boim en de manier waarop hij het Britse kamer orkest, begeleiden iaat. LISZT Wie kent Liszt's orgelcomposities? Phi lips frist het geheugen op door Daniel Chorzem- pa, organist uit Minneapolis, op het Flentropor- gel van de Rotterdamse Doelenzaal een recital te laten geven (6500376)Een Instrument dat vol doende registermogelijkheden heeft om de ro mantiek van Liszt aan haar kleuren te laton ko men. Chorzempa speelt een preludium met (het In de vorige eeuw bekende trucje) een fuga op de noten B-A-C-H, een zeer pompeus „Tu es Pe trus", een paar transscripties waaronder een op Mozart's „Ave verum" en - mooiste stuk - een Trauer-ode. Liszt weet in het algetneen beter met de piano dan met het orgel raad. Maar wie in zijn platenverzameling van curiositeiten houdt, heeft hier een leuke kans. WAGNER Iets dergelijks geldt trouwens voor H.M.V.-C 063—02319: een plaat met minder be kend orkestwerk van Richard Wagner. Wie „Wagner" en „ouverture" combineren moet. denkt natuurlijk eerst aan „TannhMuser". Maar onder leiding van Marek Janovski, speelt het London Symphony Orchestra minder bekende Wagner-ouvertures. „Die Feen" en „Das Liebes- verbot". Daarna een paar marsen met als gran dioze uitsmijter de grote feestmars die Wagner componeerde ter ere van het eerste eeuwfeest der Amerikaanse onafhankelijkheid. Leuk is het resultaat bij een ontdekkingsreis, of al deze jeugd- en gelegenheidsmuzlek van Wagner ergens voor- en nabeschouwingen op de grote Wagner zijn. „Ja" vinden wij. KING'S COLLEGE „Lest best" zeggen we met overtuiging van een 2de aflevering van „De Psal men van David" door liet King's College Choir uit Cambridge, Koorzang In dit schijnbaar simpe le genre van zo'n perfectie dat het eenvoudig niet beter kan. Een ideale plaat ook voor de komende kerstdagen (HMV CSD 3717). G. v. L.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15