Bijles alleen niet zinvol voor taalarmoedige peuter Trouwen in auto waarin koningin Wilhelmina goedendag zwaaide Prijzen voor een mooi voortuintje Leiden doet begrotings boekje open In Geerpolder zoekt men de petroleumlamp weer op stad en randgemeenten Parkeren: ergernis op Jan van Goyenkade In Zoeterwoude comité voor muziekonderwijs >AGINA 3 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT J EIDEN Voor een geïnteres seerd gehoor van jeugdige wer kers en werksters op het gebied van kleuteronderwijs heeft de Haarlemse psycholoog R. Ger- stel gisteravond in de mensa van Augustinus een uiteenzet ting gegeven over zijn ervarin gen met taalcompensatiepro- gramma's en het verschijnsel taalarmoede op scholen in pro bleemwijken van onze grotere steden. De heer Gerstel hxeft het vormingswerk op drie Haar lemse volksscholen van nabij meegemaakt en wat hij heeft opgedaan op de scholen in typi sche Haarlemse probleembuur ten (Harmenjansweg e.o., de Thorbeckestraat en in Heemste de) heeft zonder meer zijn pa rallellen in de Leidse stress-wij ken de Kooi en Plan Noord, waar de taalarmoede in onge schoolde arbeidersgezinnen het grootst is. 'aalarmoede is het verschijnsel, dat kinderen Uit sociaal lagere milieus reeds op 3- en 4-jarige leeftijd een veel kleinere woor denschat hebben dan kinderen uit meer welgestelde, sociaal hogere milieus. Dit vindt zijn oorzaken in het verschillende culturele patroon, waarin de kinderen worden opgeleid. Een ernstig gevolg hiervan is, dat voor een kind uit een sociaal laag milieu de kans om „ho gerop" te komen geringer is dan voor een kind uit het sociaal ho gere milieu, ongeacht zijn intelli gentie en de eventuele aanleg voor het volgen van het voortge zette onderwijs. Door Amerikaanse psychologen zijn, met het oog op deze pro blematiek, „taalcompensatiepro- gramma's" ontworpen. Deze hebben tot doel, de woorden schat van de achtergestelde kin deren door een extra begelei ding te vergroten. Zo wordt ge probeerd de achterstand in te lopen. In ons land hebben deze programma's navolging gevon den. Studenten observeren het kind in de peuterspeelzaal, per kind worden 150 zinnetjes „ver zameld". Dat is, aldus de heer Gerstel, een maand werk. „Onze ervaring is, dat bij de miheuverschillen een tendens optreedt naar afstandvergroting tussen 3 en 4 jaar. In de Har- menjanswijk zijn we niet voor uit gekomen en in Heemstede waren de 4-jarigen veel verder dan de 3-jarige peuters". Ook opvallend was, dat geïsoleerde buurten een lagere „score" heb ben dan meer ontsloten woonwij ken. Bij het volgen van de Heemsteedse kinderen bleken de begrippen meestal te zijn ge richt op prestaties; hier kenden de peuters het woord „kunnen", in tegenstelling b.v. met de kin deren in de Thorbeckebuurt, die meer „hebben" en „mogen" ge bruiken. „Taal wordt bij deze kinderen meer voor het geven van instructies dan voor het ge ven van informatie gebruikt", zei de Haarlemse psycholoog. Een conclusie van de heer Gerstel was, dat invoering van taaipro gramma's bij jonge kinderen niet veel zin lijkt te hebben. „In Haarlem worden de moeders meer ingeschakeld bij de peu terspeelzaal. Ik zie ook veel meer in het aanbieden van er varingen door leidsters bij het vrije spel van de peuter. De re laties moeten niet alleen op de taaikant zijn gericht, maar die nen veel ruimer te worden ge nomen. Zo gaan in de Haarlem se nieuwbouwwijk Schalkwijk (met totaal uiteenlopende mi lieus) de ouders zelf binnenkort met medewerking van de ge meente een peuterspeelzaal run nen". Volgens de heer Gerstel worden de jonge kinderen over het alge meen thans beoordeeld op een aantal vage complexe dingen. „Bij het vormingswerk gaat het om het leren van basisvaardig heden, wat niet veel tijd in slag neemt. Hierdoor kan ook de studieduur teruggebracht worden en het kost minder geld. Een groot pluspunt ook is, dat bij een belangrijk aantal ouders een groter bewustzijn groeit voor wat er op de school te doen is". De heer Gerstel legde de nadruk op meer democratise ring in het onderwijs, teneinde de situaties op de scholen te verbeteren, „omdat de school een verouderd instituut is dat herzien dient te worden door een aantal te nemen „verlichte" maatregelen. Onder meer zal de vakstudie aan de praktijk ge koppeld moeten worden". Over verschillende gegevenheden werd uitvoerig van gedachten gewisseld: is de taaicompensa tie niet op de eerste plaats ge richt op de vergemakkeling van het onderwijs geven van de le raar en niet op het verruimen van de mogelijkheden voor het kind?; zijn de compensatiepro- gnamma's bedoeld om de kinde- ren beter aan te passen aan de door de sociaal heersende groe- j pen voorgeschreven (onder wijs) structuren? Ook het onontbeerlijke werk van de huiswerkgroep „Bijlesdienst Kooiwijk" werd in de discussie betrokken. De studenten die hier ongeveer 60 kinderen bege- j leiden worden niet gezien als in de buurt indringende onderzoe- j kers. Samen met de leidsters en ouders wordt hier geprobeerd iets op te bouwen. Ook in de j Kooiwijk en in Plan Noord ra- ken de ouders gemotiveerd, zo kon men gisteravond getuigen. Schuttersveld niet langer parkeerterrein LEIDEN Meijers' Aannemers Bedrijf (MAB) begint maandag met het uitzetten van het bouw terrein voor een nieuwe kanto renflat langs de Schuttersveld- weg. Daarmee komt een einde aan de tijdelijke parkeergele genheid, die op dat terrein was gemaakt. Met ingang van woensdag 29 november a.s. kan er niet meer worden gepar keerd. Met de bedrijven die vanaf de Schuttersveldweg be voorraad moeten worden, zal door de aannemer contact wor den opgenomen teneinde de be reikbaarheid tijdens de bouw zo goed mogelijk in stand te hou den. LEIDEN Gebleken is, dat er behoefte bestaat aan nadere uitleg en informatie de achtergron- de ge meentebegroting van Leiden en over de betekenis van de onlangs uitgebrach te financiële stuk ken. Begroten is een ingewikkelde bezigheid maar bo vendien wordt het systeem van meer jarenramingen dit jaar voor het eerst In Lelden toege past. En dat maakt het nog extra inge wikkeld. Daarom nodigt het gemeentebestuur van Leiden de be langstellende bur ger uit voor een voorlichtingsbij eenkomst over de gemeentefinan- ciën. Deze bijeen komst wordt gehou den op donderdag. 7 december, 's avonds om acht uur in de Burgerzaal van het Stadhuis. Op deze avond, die wordt georgani seerd door de dienst financiën, in samenwerking met het bureau voor lichting, spreekt de heer H. A. Visser, directeur van de dienst financiën, over enkele alge mene begrippen, de structurele tekort positie van Leiden, en over de kern punten van de hui dige financiële poli tiek van de ge meente. Er is ruimschoots ge legenheid tot het stellen van vragen. Maar omdat de bij eenkomst een infor matief karakter heeft, is het niet de bedoeling, dat de politieke inhoud van het financiële beleid van het ge meentebestuur wordt besproken. LEIDEN Trouwen doe je over het algemeen maar eenmaal in je leven. Je kunt die beslissende dag helemaal voor jezelf reser veren en onherkenbaar als bruid en bruidegom de formaliteiten tot een minimum beperkt houden. Als de financiële ruimte er is, kan het gelukkige paar er met pomp and circumstance ook een gloriedag van maken met de hele familie in het kielzog en aan de welvoorziene dis, die dan tenslotte hals over kop wordt afge broken voor de huwelijksreis waarmee men de onbekende toe komst tegemoet treedt. In verreweg de meeste gevallen laat je je op je trouwdag rijden door lieden die voor jóu zich keurig in livrei hebben gestoken en je toelachen, alsof het hun eerste ont roering is die ze op andermans trouwdag ondergaan. Ofschoon hun bewogenheid zuiver zakelijk is en ze al weer aan het volgen de trouwtje denken dat ze die middag nog moeten afwerken. Maar als zo'n huwelijksdag toch een droom moet worden in een entourage die enige eisen aan het budget stelt, dan kunnen we iedere kers verse man-en-vrouwy die in Leiden en naaste omgeving hun nieuwe •status op zich nemen, een suggestie aan de hand doen. Waarom zou je van je trouwdag geen ko ninklijke aangelegenheid ma ken? Het lijkt ons een ongeë venaarde mededeling, als je tegen iedereen die het maar horen wilt, kunt zeggen: ik ben getrouwd in de auto waarin koningin Wilhelmina haar onderdanen minzaam goedendag heeft zitten zwaaien. Kostelijk idee, niet waar? En toch, beste men sen, is dit sinds enkele we ken in Leiden mogelijk, als je bereid bent,, er met een zekere nonchalante luchthar tigheid een paar handjes vol inflatoire Nederlandse gul dens extra tegenaan te gooien. Inderdaad, omdat J. J. de Jong en Zonen, Zeemanlaan ,12 te Leiden („voor moderne en klassieke trouwauto's"), gehoor heeft gegeven aan de liefde voor de oude autohob by, die de firmanten eigen is, kunnen H. H. Bruidegoms hun bruiden zich doen neer vlijen op de achterbank van een super old-timer, waarop ook de Moeder des Vader lands zich gedurende enkele jaren na de laatste oorlog heeft geïnstalleerd. Het blos je van weele bij de bruiden is dan wel terecht, is werkelijk een dot van een slee die De Jong van de trouwauto's op stal heeft staan: een Cadillac V8-zij- klepper, in 1938 naar Neder land gekomen en hier van een speciaal opgebouwde car- Het De Cadillac die jarenlang dienst deed als hof auto rosserie met open dak (een Sandberg was de eerste eige- unicum) voorzien. Jonkheer naar en hij bepaalde de bo- ken van de oorlog was de Iandauette-Iimousine zeer exclusief, omdat er maar twee van zijn gemaakt; de tweede is in de oorlog verlo ren gegaan al ondergedo ken op een van de boerderij en van jonkheer Sandberg in Noord-Brabant. Bij het glo ren var Nederlands bevrij ding werd de uitzonderlijke Cadillac, die thans in Leiden rondrijdt, in bruikleen afge- staan aan het Koninklijk Huis. In 1944 betrad koningin Wilhelmina voor het eerst sinds mei 1940 Nederlandse bodem via de grens met Zeeuws Vlaanderen nadat zij uit de geleende Cadillac was gestapt. Een andere hofauto was niet voorhanden, want het hele koninklijk wagen park stond óf in Duitsland, óf was ergens illegaal uit het gezicht verdwenen. Omstreeks 1949 ging de tijde lijke hofauto terug naar jhr. Sandberg, die hem tot hal verwege de vijftiger jaren als statieauto gebruikte. Ver volgens kwam de zwart glan zende wagen in particuliere handen van ene meneer Van Koosten in Huizen die hem eind '58 in de originele staat liet restaureren en een tijd later doorverkocht naar de heer H. A. Karthaus te Oegstgeest. Op het ogenblik stelt De Jong iedere trouw lustige in staat, er mooi weer mee te spelen. St. Nico- laas is er al mee ingehaald in Voorschoten en van de week reed de Cadillac trots z'n eerste trouwpartij. „Hij is dorstig", zegt Ron de Jong, „hij zuipt benzine: 1 op 3,5. Nou is zo'n bruiloft wel wat duurder, maar dc exclusiviteit blijft gehand haafd". Een meisje in de buurt zei: ,,'t lijkt me enig, als bruidje in zo'n auto, nóu!" U moet maar denken: een dagje hoogtij op dit vor stelijk leer blijft in het (hu- welijks)geheugen gegrift. LEIDEN De toenemende par- keerdrukte rondom het juridisch studiecentrum aan de Hugo de Grootstraat heeft ergernis ge wekt bij de raadsleden Kuyper (D'66) en Amptmeijer (PSP). „Niet alleen wordt er op straat hoeken geparkeerd maar ook op de trottoirs, die met name op de Jan van Goyenkade toch al smal zijn. Daardoor is er b.v. voor moeders met kinderwagens geen doorkomen meer aan", schrijven zij uls toelichting bij een vraag of B. en W. bekend zijn met deze misstand. De situatie is vooral op beide hoe ken van de Hugo de Grootstraat met de Jan van Goyenkade on aanvaardbaar, omdat daar te genover de trap van de Jnn Goyenbrug uitkomt. Die brug wordt door voetgangers zeer druk gebruikt. Voelen B. en W. zich voor mogelijke gevolgen van de situatie verantwoorde lijk, willen de vragenstellers weten en wat voor maatregelen zijn B. en W, voornemens te treffen. Zelf doen ze een paar suggesties die net tegen het parkeren gericht zijn om ten slotte te informeren, of het col lege bereid Is. op korte termijn ook maatregelen te nemen. 9 VOORSCHOTEN Vanaf a.s. donderdag is er weer ge legenheid voor de bewoners zich te laten onderzoeken op tuberculose in het gezond heidscentrum nan de Wijn- gaardenlann. De tijden: do. 30 nov.: 17.30-19.45 uur; vr. I dec. en ma. 4 dcc. 14.00— 16.15 u. en 17.30—19.45 u. iOETERWOUDE In de verga dering van 28 september besloot de Zoeterwoudse raad om (i.v.m. de hoge lasten) niet toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling inzake de streek- muziekschool „Rijnakkoord". Naar aanleiding hiervan heeft een groep inwoners van de Hoge Rijndijk besloten een co mité te vormen om zelf een mo gelijkheid te creëren om toch in de muzikale vorming van Lu i kinderen te kunnen voorzien. lit een enquête naar de behoefte aan muzikale vorming voor kin deren is gebleken, dat deze zo danig is, dat er een redelijke basis is om op kort termijn een cursus algemene muzikale vor ming te organiseren. Uitgegaan wordt van één les per week (45 minuten) aan kinderen van 5—7 jaar en één les per week aan kinderen van 7—9 jaar. Op wat langere termijn wordt gedacht aan uitbreiding met blokfluitles- sen. Voor de tegen lessen is reeds een leraar gevonden. Om dit alles te kunnen realiseren is een gemeentelijke subsidie on ontbeerlijk. Voor 1973 wordt ee subsidie gevraagd van 1.91T en voor 1974 van 2.490. Dit gebaseerd op 50% van de sa' rispost van de leraar en 5C van de door de ouders gezame lijk verschuldigde curcusgelde Burgemeester en wethoudei juichen dit initatief van hart toe. Ze hebben de raad voorge steld de gevraagde subsidies te verlenen. De door het comité in overweging gegeven subsidie maatstaf willen ze vooralsnog niet overnemen maar later be kijken. de veiling EMM ROELOFARENDSVEEN Voor voorlichtingsavond van dc Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gisteravond in de kantine van de veiling be stond enorme belangstelling. Men kwam aanvankelijk stoelen tekort. De belangstelling ging voornamelijk uit naar de prijs uitreiking van de afgelopen zo mer gehouden tuinkeuringen door wethouder J. S. Wagenaar. De le prijs In de categorie voor tuinen werd toegekend aan: L. v.d. Oord, Irenelaan 11, De Kaag; G. P. v.d. Zwet, Galgen- kade 4, Oude Wetering; P. W. v.d. Zwet, Dljkstraat 2k, Roelof- arendsveen; J. H. ter Horst, Vosterstraat 10, Oude Wetering; G. P. M. de Koning, Langewcg 30, Roclofarendsveen, T. Th. Wessclman, Westeinde 67 D, Roelofarendsvcen, J. W. Spruit, de Baan 15, Oude Wetering. Dc le prijs in dc categorie bedrij ven werd verworven door dc Coöp. Bloemenveiling „E.M.M.- Roelofarendsveen". Bloemschikken •EIDEN De dienstencentra in Leiden houden, in verband met het naderende Kerstfeest, weer een cursus bloemschikken voor 65-plussers. Belangstellenden wordt verzocht, zich van te vo ren op te geven. De data: 4—1118 dec. Gerecht 10 tel. 43503 5—12—19 dec. Driftstraat 49a. tel. 49726 (aanvang beide 2 uur). 1219 dec. Dijkstraat 2a. tel. 49698 aanvang 10 uur. 7—1421 dec. speeltuingebouw „Ons Ei land", tel. 43503; aanvang 10 ZOETERWOUDE - Met het kor ter worden van de dagen erva ren de bewoners van de Geer- polder opnieuw dat de electrici- teitsvoorziening miserabel is. Vanaf half zes laten de T.L.-lam- pen het geheel afweten, de gloeilampen verspreiden slechts een spaarzaam licht en het ge bruik van allerlei huishoudelijke apparaten is onmogelijk. Dat betekent allerlei ongerief welke veel wrevel oproept. Lezen is bijna onmogelijk zo ook het ma ken van huiswerk door de jeugd die ook geen gebruik kan ma ken van haar platenspelers. Veel ergernis geeft ook het bij zonder slechte t.v.4>eeld zodat de arbeidzame bevolking uit de polder 's avonds een' aantrekke lijk stuk ontspanning en infor- Veel ongerief door gebrekkige stroomvoorziening matie moet missen. Dat geldt Ook vorig jaar in het donkere met name op zaterdagavond jaargetijde openbaarde zich wanneer steeds de electriciteit deze moe olieden welke ook op een extra „laag pitje" gaat. heel goed merkbaar zijn in het gedeelte van de Zuidbuurt dat aan de Geerpolder grenst. In de zomermaanden is er in het ge heel geen overlast. Dat wijst dus duidelijk op een onvoldoen de capaciteit van het kabelnet dat in het jaargetijde waarin be langrijk meer electriciteit wordt gebruikt aanleiding geeft tot ernstige moeilijkheden. Regel matig doen de bewoners hier van hun beklag bij de Leidse Lichtfabrieken. Leverancier van de stroom. Er is het één en an der geëxperimenteerd om hierin verbetering aan te brengen, zonder succes overigens. De op lossing schijnt te liggen in de bouw van een z.g. transforma torhuis. Hierover zouden onder handelingen worden gevoerd maar het einde van de misère is nog niet in zicht. Ondertussen blijven de bewoners van dit ge bied, dat pas in de vijftiger ja ren op het net werd aangeslo ten. zich behelpen. Bij dc fami lie Van Leeuwen, die wel in het bijzonder met dit euvel kampt is zelfs de petroleumlamp weer opgezocht. Alkemade de dames en heren die de tuinkeuringen hadden verricht. Hij legde voorts uit waarom de contributie wordt verhoogd tot 26 gulden per jaar. Uitbreiding van het dienstvcrleningspukkrf staat daar tegenover. De heer Sar- neel memoreerde ook dot de burgemeester vun Boskoop, Ba ron van Dcdem, afgelopen za terdag is gekozen tot voorzitter van het hoofdbestuur. Baron van Dedem is de opvolger van de oud-burgemeester van War mond, jonkheer Von Fisenne, die het ledental In zijn ambtspe riode heeft zien groeien van 6000 naar ruim 30.000. De heer Hemmes vun het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit uit Den Haag gaf een overzicht van de samenstelling van het bestuur van het Pro- duktschap, waarin producent en handel in zijn vertegenwoordigd maar waarin de consument nog ontbreekt. Vervolgens werd door mevr. van Doesburg, voe dingsdeskundige van het Pro- duktschap voorlichting gegeven over het gebruik van groenten en fruit dit aan de hand van dia's, waarna men in de pauze kon proeven van een groente- snack alsmede kon deelnemen aan de gratis verloting van zak jes fruit. De voorlichtingsavond van het Produktschnp werd daarna besloten met het verto nen van enkele kleurenfilms.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3