JOOP DODERER ALS DOOLITTLE GEEN SWIEBERTJE P/po mogelijk in speelfilm en op televisie Huwelijksperikelen met harde dialogen TELEVISIE VANAVOND Hou het scherm in 't oog TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK Kunst en Kunstenaars PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 ^A< DELDEN Joop Doderer is buiten de rol van Swiebertje een lange, bijna statige figuur. Een gentleman, beslist geen zwerver. Eerder een tamelijk strenge hoofdonderwijzer of een rij-examinator. Hij praat over „My fair lady", de suc cesvolle musical, waarin hij de rol van de vuilnisman Doo- Uttle speelt. „Geen enkele 'krant", zegt bij, „trok een vergelijking met Swiebertje. God ziij dank. Dit is een volkomen andere rol. Het is een bewijs, dat je je vak verstaat als men je niet associëert met de figuur, die je al veertien jaar op de tele visie speelt. Na afloop kwa men er wat jonge mensen handtekeningen vragen. Heel leuk was, dat daar een jonge man van achttien jaar en zijn meisje bij waren. Die jongen vroeg een handtekening, die ik moest zetten op een kaart van Swiebertje, die hij tien jaar geleden van m'ij had gekregen. Gek, als je zo'n boom van een vent ziet staan met zo'n Swüe- bertjeskaart". Een andere reactie kwam van Johan Kaart, die vroeger de rol van Doolittle speelde. ,,H5j reageerde erg uitbundig. Let terlijk zei hij tegen me: „Je bent een buitengewoon goede en eervolle opvolger geweest Dat streelde mij wel. Waj ken nen elkaar al zoveel jaren, dat ik een warm gevoel kreeg van dat compliment. Allereerst omdat Johan er was en ten tweede omdat je elkaar als collega's complimenten kan geven. Al mijn vrienden en collega's waren in de zaal, zoals Lee Geels en Riek Scha- gen. Die rol van Doolittle is verruk kelijk om te doen. We werden gesteund en geholpen door een voortreffelijke regisseur, een onvoorstelbare man, deze Sven Age Larsen,, waar ik erg veel steun van heb gehad en veel van geleerd heb. Joop Doderer zit sinds 1939 in het vak. Hij spreekt over 27 jaar acteurschap, omdat hij de vijf oorlogsjaren niet mee telt. Nederlandse Comedie, Co- media. het gezelschap van Jo han Kaart, de groep van Jan Musch, zeven jaar Wiim Sonne- veld („dus ik weet iets van zingen en dansen af") Daar tussen door veel werk voor de radio (o.a. Koek en ei) en te levisie. „De eerste Swiebertje dateert van 1950. Toen zijn er drie of vier afleveringen ge maakt. In 1958 zaten ze met een openge vallen plek en werd Swiebertje weer van stal gehaald. Dat is een jaar doorgegaan met alle gevolgen vandien". Swiebertje „Swiebertje is een moeilijke af faire. Hij is een nationaal in stituut geworden. Hij hoort bij de inventaris. Door Swiebertje heb ik een zekere bekendheid gekregen. Dat is prettig voor een acteur. En ik ben ook niet van plan om te stoppen met Swiebertje. We werken toch bijzonder prettig en met veel plezier. Het is een vrienden club. We lopen privé bij el kaar niet de deur plat, maar als er een verjaardag is dan Is het hele Swiebertje-team van de partij. Ik geloof, dat ik zou stoppen als het plezier in Swiebertje zou ophouden. Het ontbreken van plezier is de doodsteek voor zo'n program ma". Is er verschil tussen de Swieber tje van 1958 en van 1972? „Ik merk dat zelf niet. Er zal wel verschil zijn. Je wordt ou der. Zelf tracht ik het type vast te houden. Het program ma als geheel is gegroeid van een kinderstrip tot een strip voor volwassenen. En het 's zo, dat ik vrij druk goochel met de tekst. Als er aanlei ding voor is zal 'ik niet nalaten een dwaze grol uit te halen. Dat maakt zo'n uitzending le vendig en spontaan". In werkelijkheid zegt Joop Dode rer een vrij ernstig mens te zijn. Wel optimistisch, goedge luimd en altijd bereid de zon zij te zien maar niet zo'n grol lenmaker als Swiebertje zou doen veronderstellen. „Wel ben ik een groot kinder vriend. Ik heb zelf een dochter van izeven, die regelmatig kijkt en wel eens meespeelt, als er kinderen nodig zijn. Kinderen reageren ook leuker dan volwassenen. Zelfs als ök in een hotel zit te lunchen komen vaak genoeg kinderen naar mijn tafeltje en die vragen netjes: mag ik een handtekening van u, meneer Doderer. Volwassenen behan delen je meer als ouwe jon gens. Die komen op je toe stappen, geven je een mep op je schouder en roepen: Ha die Swiep. Dat vind ik niet leuk. Dan denk ik kom dan bij me zitten en maak een praatje. Maar ik geloof dat ze zo rea geren uit een soort verlegen heid, omdat ze met hun hou ding geen raad weten. Overi gens vind ik het fijn om her kend te worden. Ik zie er een erkenning in. Het is veel pret tiger dan wanneer de men sen zeggen: Wie is dat ook weer? Want waar doe ik het dan voor? En je wordt overal bijgehaald en ingesleept. Heb ben ze ergens geld voor nodig, dan word ik op de schouder getikt. Ik krijg veel verzoeken van directeuren van inrichtin gen voor spastische kinderen, dat is een vergeten groep. Ik ga vrij veel van die inrichtin gen af. Het ds heerlijk om die kinderen te amuseren Foto's en sneep uit te delen. Als je populair bent moet je met die populariteit wel iets doen, vind ik. En wij, het hele team, zijn altijd dankbaar dat we zoiets gedaan hebben". Het Swiebertje-zijn vreet hem als acteur wel voor een deel op. Men vergeet bijvoorbeeld, dat hij Mecky Messer in de Driestuiversopera en ook een rol in het drama Oranjehotel heeft gespeeld. „Maar mijn meeste rollen 2)ijn komisch. Dat venvacht het publiek van mij. En waarom zul je de mensen niet amuseren. Er «s toch al zoveel ellende in de wereld." Passief Hij staat erg passief tegenover het experiment in de toneelwe reld. „We zijn twee jaar met de Joop Doderer-show op stap geweest. Daar wordt dan wel eens op neergekeken. Maar ik herinner mij, dat wij in het Rembrandttheater in Arnhem voor een uitverkocht huis speelden, terwijl op datzelfde moment een of ander experi ment plaats vond in de stads- Joop Doderer: „De mensen willen lachen in het theater" schouwburg voor veertig men sen. De mensen willen in het theater niet nog eens met pro blemen geconfronteerd wor den. Ze willen eruit, zij, la chen. Men is een beetje uitge keken op dat experimentele gedoe. Het bloot is een stukje privéleven. Dat zijn slaapka mergeheimen. Die hoef ik niet op een toneel te zien. Dat vind ik een inbreuk. „Van een film als Blue Movie" word ik la cherig. We hebben nu van al les gehad. Sex op de film, bloot op toneel. Wat nu nog? Je kunt niet verder. Je moet een stap terug doen, maar je moet eerst een dieptepunt doormaken om weer naar een hoogtepunt te gaan". Over zijn hobby's sprekende, zegt hij verwoed films te ma ken om onder meer de buiten opnamen van Swiebertje vast te leggen. Documentatiewerk, zou je kunnen zeggen. Voor de familiekring. En misschien is het aantrekkelijk voor het to neelmuseum. Paardrijden doet hij graag, maar contractueel (My fair Lady en Swiebertje) geldt een verbod om paard te rijden, te schaatsen en te skieën. „Ze moeten een beetje voorzichtig met me zijn. Die producties zijn te duur om ri sico's te lopen. Dat wil zeg gen: ik mag wel paard rijden. Maar als er iets gebeurt moet •ik zelf betalen". Joh. M. Pameijer 'K V Cor Witschge als Pipo is blij de oude rol weer op zich te kunnen Marijke Bakker als het even kan weer Mammaloe (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zoals wij gisteren al meldden bestaat er een kans, dat we volgend jaar weer een serie Pipo op de tv krijgen. Dit hangt sa men met de vergevorderde plannen voor de aanmaak van een speelfilm over Pipo van nor male duur, bestemd voor vertoning in de bios coop. Ondanks het feit, dat Pipo destijds van de tv verdween en plaats moest maken voor een andere serie, is de geestelijke vader, Wim Meuldijk, de door hem geschapen clown niet ontrouw geworden. Hij heeft een heel nieuw verhaal rond deze figuur gebouwd, waarop hij het fiat kreeg van de heer Carel Das, direc- teur-tv van Cinecentrum. Carel Das: „Of Pipo als speelfilm in de bioscoop komt en ook nog op de tv zal verschijnen is niet helemaal zeker, maar bij Cinecentrum be staan ernstige plannen om het ervan te laten komen. Wim Meuldijk heeft een draaiboek ver vaardigd, waarop hij ons fiat heeft gekregen. Hij heeft zich thans teruggetrokken om de scè nes verder uit te werken. Op ons advies heeft hij ervoor gezorgd, dat hij onbereikbaar is, zo dat hij niet kan worden gestoord en van zijn werk gehouden. Ik heb goede hoop, dat dit draaiboek in uitgewerkte staat tot een speelfilm zal leiden. Wat de vertoning op de tv betreft zijn wij natuurlijk afhankelijk van de omroe pen. Maar toen wij in eerste instantie deze naar hun eventuele interesse in Pipo vroegen werd er zeer positief gereageerd. Momenteel zijn wij in onderhandeling met de VARA, maar dit wil helemaal niet zeggen, dat het dan ook op de VARA-tv komt. De onderhandelingen kunnen nog afspringen. Ook anderen kunnen er misschien nog tussen komen en zelfs is er kans, dat het feest helemaal niet doorgaat. Wij vin den het wel een gelukkige omstandigheid, dat Cor Witschge zich bereid heeft verklaard zijn oude rol van Pipo de Clown weer op zich te ne men. De vroegere moeilijkheden om geld etc. mogen als verleden tijd worden beschouwd". Cor Witschge, die op het ogenblik als Pipo in het hele land voorstellingen geeft, is erg in zijn schik met de uitnodiging: „Gelukkig is al dat geharrewar om geld en om de rechten van filmpjes en foto's voorbij. Ik hoop maar dat al les doorgaat. Per slot ben ik toch de enige ech te Pipo. Speciaal op mijn verzoek speelt Marij ke Bakker, net als vroeger, Mammaloe. Samen met haar treed ik in het land op en zonder de echte Mammaloe ben ik geen knip voor de neus waard. Hoewel Marijke waarschijnlijk nog niets van de uitnodiging weet zal ze zeker toestem men. Jammer genoeg komt Petra niet meer te rug. Zij is zo langzamerhand een jongedame gèworpen". „Net toen het licht werd", is een verhaal over een leraar die in verband met zijn politieke loop baan In conflict met zijn vrouw komt. Zij beschuldigt haar echt genoot ervan een verhouding te hebben met een 16-jarige leerlin ge. De beschuldiging is vals. De man verdedigt zich met bittere, vlijmscherpe opmerkingen. De man en de vrouw staan pal te genover elkaar maar als de nood aan de man komt blijken ze niet zonder elkaar te kunnen leven. Deze film van de Cana dese tv kenmerkt zich door de verrassende dialogen. Ned. II, 20.50 uur. Tweede Kamer verkiezingen Marcel van Dam geeft een prog nose van de eerste uitslagen. Ned. I 19.05 uur. Van gewest tot gewest Drachten is de snelst groeiende plaats in Friesland. Na de oor- log is het inwonertal gestegen van 9000 tot bijna 34000, voorna melijk door vestiging van indus trie. De vestiging van nieuwe industrieën en de uitbreiding van bestaande is nu tot stil stand gekomen. Wil Drachten toch verder groeien? Hoe zit het met de leefbaarheid na zo'n sn.lle groei? Ned. I, 19.15 uur. Tweede Kamer verkiezingen Uitslagen en commentaren van de fractievoorzitters. In de pauze opnamen van een optreden van circus Boltini. Ned. I, 20.21 uur. Javaanse dansers Voor de liefhebbers zendt de AVRO vanavond weer een pro gramma uit van de Javaanse hofdansers van Jogjakarta. Deze keer staat Béksan Golek of De Strijd op de Reuzevogels op het programma. Herbert J. da Silva leidt het gedanste verhaal in en gunt daarbij de kijker een blik achter de schermen van dit unieke folkloristische dansensem ble. Ned. II, 20.21 uur. Negen levens Tussen april en oktober verzorgen de stuntvliegers van de RAF. Red Arrows, gemiddeld vier shows per week. Zij vliegen met hun bloedrode geschilderde straaljagers heel laag boven de grond en dan weer op z'n kop. Het roemruchte stuntteam haalt de meest onwaarschijnlijke staal tjes uit. Deze documentaire laat zien wat er allemaal voor komt kijken alvorens de mannen in de 'ucht hun kunsten uithalen. Ned. 11 21.40 uur. Javaanse hofdansers op tv Bijlmermeer rijp voor kabel-tv AMSTERDAM (ANP) Vol gens de fractie van D'66 in de Amsterdamse ge meenteraad zal de Bijl mermeer een van de ex perimentele Inrichtingen voor kabelomroep moeten zijn. De gemeente zou ex perimenten met kabeltele visie actief moeten steu nen en bij het ministerie van CRM moeten aan dringen op spoed bij het ontwerpen van een expe rimenteerregeling. D'66 meent, dat de kabelte levisie in de Bijlmermeer een sociale functie heeft. Zij zou een positieve bij drage kunnen leveren tot de oplossing van de sa menlevingsproblemen in dit stadsdeel, die zich door conventionele midde len slechts zeer ten dele laten oplossen. De ge meente zal aldus de nota middelen moeten vinden om lokale tv in de Bijl mermeer in de zeer na bije toekomst mogelijk te maken. NEDERLAND I Bibelebons r Ti ta t r Journaal i uur Tweede- Kamerverkiezingen r Van gewest tot gewest r Tweede- Kamerverkiezingen r Journaal r Tweede- Kamerverkiezingen NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal AVRO: 19.05 uur De laatste der Mohikanen 20.00 uur Journaal »20.21 uur Javaanse hofdansers 20.50 uur Net toen het licht werd (film) 21.40 uur Negen levens (documentaire) 22.05 uur Kenmerk 22.10 uur Leerhuis 22.50 uur Journaal 22.55 uur Studio sport BELGIfc NEDERLANDS 17.30 uur Jevanjong 19.14 uur Fabeltjeskrant 19.19 uur Keurig Frans 19.25 uur Politietribune 19.40 uur Weerbericht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Dubbeldekkers 20.35 uur Broederlijk Amazonië 21.50 uur Horen en zien 22.10 uur Internationale muziekweek van Luzern 23.00 uur Journaal kleur. NEDERLAND I r School-tv r Ti-ta tovenaar r Journaal r Beertje Colargol r Zwijgen is goud r Popeye r Journaal r Berichten uit de sa menleving r Bint (tv-spel) r Meester mag het raam open r John Knox r Kerk en theologie r Horen en zien r Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur Het goud van de Kraaienberg 19.30 uur Beter samen 20.00 uur Journaal 20.21 uur Grand Gala van het Nederlands populair 21.45 uur Zorgen voor de men sen van morgen 22.25 uur The Relations 22.35 uur Den Haag vandaag 22.45 uur Journaal 22.50 uur Teleac BELGIE NEDERLANDS 14.00 uur School-tv 18.00 uur Fabeltjeskrant 18.05 Calvin en de kolonel 18-30 uur Jonger dan je denkt 19.10 uur Let op met vuur, de as kan de uwe zijn 19.40 uur Hier spreekt men Ne derlands 19.45 uur Journaal 20.10 uur Europa nu 20.25 uur De kleine waarheid 21.20 uur Verover de aarde 22.10 uur Gastprogramma 22.50 uur Première 23.20 uur Journaal HILVERSUM I 18.30 VARA-Dansor- E.O.: 19.00 Klankbord: actualiteiten. Informatie en commentaar. 19.15 (S) Wij hebben een woord voor de we reld: koorzang. 19.35 (S) Kerkorgel- 20.25 De Hug klankbeeld. 20.45 (S) Woensdag, avond-finale: gevarieerd program ma. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten la Carte: verzoekplatenpr - Bangla Desh III). 19.50 Verkiezlngt Generaal (20.00- LiVERSl'M III HILVERSUM II NOS: 18.00 Spiegel NOS: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 - afloop Tweede Kanterverklezingèn. (20.00-20.02 Nieuws: 20.10-22.00 Voet bal rechtstreekse reportages van AjaxCSKA Sofia cn van FC Twente —Las Palmas (In de rust. 21.00- 21.10 Nieuws en verkiezingsuitslagen). HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag mét een gaat je. met om 8.00 Nieuws zoek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Ider 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Podium vo< ïatschapplj-lnformatle kleuters. 10.10 Arbeldsvl mlnen (gr.). (11.00 Nieuws. 11.03 Radiojournaal.; 11.30 (S) Rondom Twaalf een uur allerlei voor le dereen. met om 11.55 Beursberich ten. 12.30 (S) Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Alert'. op het vlak van muziek en maatschappij. 13.50 (S) De wereld van de Opera: beschouwingen over opera's. 15.00 (S) Voor de |ri| ia. 11.55 Mededelingen. 12.00 Öns volkslied, waan en waarheid. 12.20 (S) Orlmoaradlo: Kinderkoor sen. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM 1 8.00 Te Deum 30 (S) Licht ensemble. 13.45 (S) Llcl.t orkest (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) In kleine bezetting: strijk kwartet m. moderne muziek. 15.15 De Bijbel maakt nieuwsgierig ge sprek over Schriftwoorden. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Studio 6: middag magazine. 16.30 Hier (S) Regio-rechtstre - Kom over de Brui, Nieuws. 17.32 Hier en nu. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van L Gelderen Show. (8.00 Nieuws.) F- KRO: 9.00 Nieuws. 9.03 KRO-op- Drle: Dlscjockeyshow (10.00 en 11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.03 Van i twaali tot twee: KRO's pauzepro- 1 gramma met om 13.00 Nieuws en i om 13.03 Raden maar14.00 Nieuws. 14.03 Dlscjockeyshow (15.00 Nieuws). NOS: 16.00 Nieuws. 16.03 De daverende dertig (17.00 Nws.). Vandaag heeft het uur der waarheid geslagen en uiteraard preludieerde t.v. gisteravond op de Tweede Kamerverkiezingen. Er waren drie participanten: VARA, NCRV en NOS. Bij alle drie was er sprake van een om zichtig afstand-nemen. De VARA bood „Stem jong, want anders blijven ze altijd de baas", programma dat infor meerde over het standpunt van jonge kiezers. Hans (PvdA) Kombrink zocht ze op in tal van situaties. Ons frappeerde vooral de onze kerheid en ook de politieke on wetendheid bij vele jongeren. Voor wat t.v. betreft zou dit kunnen wijzen op een verkeerd gerichte voorlichting. Immers: de politiek heeft de af gelopen tijd een groot stempel gedrukt op de t.v.-programma's. Voor wat de jonge kiezers be treft is dat kennelijk doodge woon niet overgekomen. T.v. heeft derhalve gefaald en zal zich moeten bezinnen op de vraag hoe een zo belangrijk on derwerp wèl op indringende wij ze op het scherm kan worden gebracht. Attractief vonden we de uitzen ding van NCRV's Hier en 1 Vooreerst om de „kettingdebat- formule" die we erg geslaagd vonden om politieke opponenten gelijke rechten te geven. Voorts was er de attractieve medewerking van het Farce Ma- jeure-team die de uitzending het loodzware karakter ontnam die politieke uitzendingen zo onge nietbaar plegen te maken. Waar dan weer tegenover staat dat de „progressieven" en de „confessionelen" goed aan bod kwamen, maar dat de VVD en ook DS'70 werden doodgezwe gen. Onze eigen politieke voorkeur gaat noch naar WD, noch naar DS'70 uit. Maar we menen dat de NCRV-rubriek hier duidelijk een steek liet vallen. De NOS deed het in „Den Haag vandaag" voorzichtig aan. Ze beperkte zich tot het tonen van foto's met neutraal commentaar. Die foto's waren van Dolf Tous- saint en geweldig goed. Den Haag vandaag maakte er een uitzending van die boven eigen gemiddelde lag. Vg- Het Quartetto Brahms geeft, on der auspiciën van het Istituto Italiano di Caltura per I Paesi Bassi, op woensdag 6 december zijn eerste concert in ons land. In Op Gouden Wieken, Scheve- ningseweg Den Haag, worden werken uitgevoerd van Mendels sohn, Martinu en Brahms. Het 246ste Zingende Zolder-con cert wordt vrijdag 8 december gegeven in de zaal van het Haags Cultureel Trefpunt, Laan van Meerdervoort 16, door het Grancini Trio, bestaande uit Dulci Ouwerkerk viool, Lous Goossens cello en Ro van Hes sen piano. Op het programma staan werken van Brahms, Pij per en Roussel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2