Uitkering hogere AOW in januari Opzoek naarhuge rente? MacStiofain drinkt water Kamervragen narcosefouten Overbesteding nu afgestopt ÊcidócSouAcmt BEPERKTE PREMIESTIJGING VOOR VERZEKERINGEN Minister Nelissen U krijgt tot 61% bö de postspaarbank Markten WOENSDAG 29 NOVEMBER 1972 I.EIDSE COURANT DEN HAAG ANP De verhoogde uitkeringen van de A.O.W., de A.W.W. en de W.A.O. die zoals wij gisteren meldden per 1 januari niet onbelangrijk zullen stijgen, worden in de loop van januari reeds uitbetaald. Dit geldt niet voor de kinderbijslagen, die vanaf het tweede kind eveneens verhoogd worden per 1 januari. De uitkeringen van deze bijslagen volgen aan het einde van het eerste kwartaal 1973. Voor de bejaarderverzekering heeft de regering an 1973 in to taal 13,9 miljoen beschikbaar Prinses Sybille van Zweden overleden Prinses Sybille vatï Zweden, de moeder van de Zweedse kroon prins Carl Gustaf, is gister middag op 64-jarige leeftijd in het koninklijk paleis van Stockholm overleden. Prinses Sybille was een dochter van hertog Karl Eduard van Sak sen Coburg-Gotha. Zij trouw de in 1932 met de Zweedse prins Gustaf Adolf die op 26 januari 1947 om het leven kwam toen 'n KLM-vliegtuig op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup verongelukte'. Bij dat ongeluk kwam ook de Ameri kaanse zangeres Grace Moore Eerste Kamer: Parkeer plaatsen financieren uit rijkswegen fonds DEN HAAG (ANP) Zeer tegen de zin van minister Udink (Ver keer) heeft de Eerste Kamer zich gisteren in meerderheid uitgesproken voor de financie ring uit het rijkswegenfonds van parkeerfaciliteiten in grote ste den. Met 43 stemmen voor en 13 stem men tegen nam de Kamer i melijk een motie-Martini (D'l aan, waarin deze wijze nanciering van parkeer, heden wordt voorgesteld, Minister Udink had aanvaarding van deze motie dringend ontra den. De gemeenten, zo zei hij, dragen zelf verantwoordelijk heid voor de financiering van •parkeergelegenheden. Ook wees hij er op, dat in het rijkswegen fonds voor dit doel geen geld aanwezig is. De fracties van VVD en SGP, het AR-Kamerlid Elfferich en zes KVP-senatoren deelden zijn me ning. een onzer verslaggeefster.) DEN HAAG De Tweede Ka merleden Polak en Zoutendijk (beide VVD) hebben de minis ters van Onderwijs en Weten schappen en van Volksgezond heid en Milieuhygiëne schrifte lijke vragen gesteld over de uit latingen van prof. Smalhout, dat jaarlijks 200 patiënten overlij den aan narcose. n antwoord op de opermking van prof. Smalhout dat de narcose fouten „verdoezeld worden ach ter een rookgordijn" zei dr. R. M. Versteegh voorzitter van de landelijke specialistenvereniging dat het onmogelijk is dat dode lijke fouten in de geneeskunde verdoezeld zouden kunnen wor den. „Geen mens is onfeilbaar", aldus dr.- Versteegh, „en iedere ingreep, narcose, operatie, heeft risico's. k bewering van prof. Smalhout, dat de anaesthesist maar een derde van het honorarium van een chirurg krijgt, vecht dr. Versteegh eveneens aan. Wel wordt er rekening mee gehou den dat de anaesthesist minder kosten heeft en bij twee (kleine) operaties tegelijk aanwezig kan zijn. Us het werkelijk waar is, dat ge vallen als dat van Mia Versluis geen uitzondering zijn, dan zou den er in Nederland meer her sendode mensen liggen, maar zoiets hou je niet verborgen, al dus dr. Versteegh. 'e Leidse hoogleraar in de anaes- thesie, prof. dr. J. Spierdijk, merkte naar aanleiding van de rede van prof. Smalhout op, dat hij liever onder narcose ging dan in een staxi stapte. Leidse taxichauffeurs hebben zich deze opmerking erg aangetrokken en ning een toeter-concert aan. Prof. Spierdijk liet de chauf feurs weten, dat hij die opmer king niet persoonlijk bedoeld had en maakte een extra taxi rit om zijn woorden kracht bij te zetten. gesteld. De Ziekenfondsraad heeft uit de middelen van de verplichte ziekenfondsverzeke ring een gelijk bedrag uitge trokken. Met deze extra bijdra gen zal de premiestijging met ingang van 1 januari voor de bejaarden in de bejaardenverze kering beperkt blijven tot 15 procent. Een aantal bejaarden, die meer A.O.W. ontvangen en thans in de bejaardenverzekering zitten, behoeven niet bang te zijn, dat zij door de verhoging uit de ver zekering moeten. De toelatings grens tot deze verzekering en de premie-inkomensgrens wordt namelijk per 1 januari eveneens verhoogd. De toelatingsgrens wordt opgetrokken tot 13.407 gulden, de premie-inkomens grenzen tot 8.682, 9.692, en f 11.550. Richardson opvolger van Laird CAMP DAVID UPI/Rtr Presi dent Nixon heeft Elliot Richard son benoemd tot minister van defensie. Richardson die minis ter van onderwijs, gezondheids zaken en maatschappelijk werk was, volgt Meivin Laird op. Laird liet maanden geleden al weten dat hij van plan was als minister van defensie af te tre den. Richardson (52) staat be kend als het „wonderkind" van de regering Nixon. Man stort met hoofd op beton ALPHEN AAN DEN RIJN Tij dens bouwwerkzaamheden bij de firma Nestlé in Alphen aan den Rijn is de Rotterdamse ge velmonteur J. G. H. P. van een hoogte van bijna vier meter ge vallen en met zijn hoofd op een betonnen vloer terechtgekomen. Wonder boven wonder kwam de man er slechts met lichte ver wondingen af. Bende drug smokkelaars opgerold Dit zijn vier leden van een ben de van drugsmokkelaars, die door de Franse en Amerikaan se politie is opgerold. Van links naar rechts: de vroege re Mexicaanse generaal en Olympisch kampioen op de Spelen te Amsterdam (1928) Humberto Mariles, Marcel Mouchigian, Rachid Gahrbi en Max Rivera. In deze koffers zat pure heroine verborgen voor een bedrag van tweeëneenhalf miljoen gulden. De Amerikaanse en Franse politie slaagden er in de hand te leggen op een uit acht personen bestaande ben de smokkelaars. Integratie kleuter- en basisscholen (Van een onzer verslaggeefsters). DEN HAAG Staatssecretaris Schelfhout van Onderwijs wil in het schooljaar 1973—1974 een begin maken met de integratie van het kleuter- met het basis onderwijs. De samensmelting zou tot een schooltype moeten leiden, dat behalve voor de scholen ook voor de opleiding van onderwij zers en kleuterleidsters gevol gen heeft. De staatssecretaris wil het experiment op 200 scho len in Nederland laten starten. Universiteit bezet GENT (ANP) In Gent Is in de afgelopen nacht de faculteit van letteren en wijbegeerte bezet door enkele honderden studen ten. De bezetters protesteren onder meer tegen verhoging van de inschrijfgelden, tegen berperkingen bij de toelating van buitenlanders, tegen selec tie bij de inschrijving en tegen de „ontdemocratisering" van de universiteit. - Een Vhn onze parlementaire redactie DEN HAAG Dit jaar is de na tionale overbesteding tpt einde gekomen, zei minister Ne lissen (Financiën) gisteren de Eerste Kamer bij het debat over de begroting van Finan ciën. Dit blijkt volgens de minister vooral uit de betalingsbalans, die dit jaar, na een reeks van jarer, een positief saldo zal heb ben. Voor volgend jaar ver wacht de minister hetzelfde. De inflatie blijft niettemin bestaan De procedure die is gevolgd bij het tot stand brengen van het centraal akkoord tussen rege ring en bedrijfsleven (werkge vers en werknemers) is volgens de minister onvoldoende door dacht geweest. De regering zal in de toekomst tot een meerja- renakkoord willen komen. De Eerste Kamer ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met het dekkingsplan. Alle voorstellen werden aanvaard. ZOETERWOUDE Direct na het bekend orden van de gedetailleerde verkiezingsuit slag van de verschillende stembureaus in Zoeterwoude zal men hiervan kennis kun nen nemen op het adres van onze correspondent; Watertje 19. altijd safe Mr. B. Schmitz mogelijk in KRO-directie Van c - radio- en tv-redactie HILVERSUM - Het dagelijks stuur van de KRO heeft het al gemeen bestuur voorgesteld om per 1 januari 1973 mr. B. A. Schmitz, thans hoofd van de tv van de KRO, te benoemen tot directeur, belast speciaal met sociale en economische zaken. Mr. Schmitz volgt in deze functie drs. A. J. J. van der Made op, die op 1 april 1973 met pensioen gaat. Indien het algemeen be stuur zijn goedkeuring hecht aan deze benoeming wordt voor gesteld de heer R. H. G. Schoonhoven, thans plaatsver vangend hoofd van de tv-dienst van de KRO en chef van de in formatieve afdeling van de tv, te benoemen tot opvolger van de heer Schmitz. Ziekenhuis Rijnoord komt dit jaar bijna 4 ton tekort ALPHEN Het Alphense Zieken huis Rijnoord komt dit jaar 380.000 gulden op de exploitatie te kort. Het bestuur van het zie kenhuis wijt dit aan de verkor ting van de gemiddelde ver- pleegduur van de patiënten. Het bedrag zal worden vergoed door de gemeente Alphen. 56-jarige Amsterdammer hield er wel een heel bijzonder manier op na om zich een va zen- en beeldencollectie aan te meten: in diverse winkels in de hoofdstad stal hij deze voorraad bijeen. De man werd afgelopen maandag gearresteerd toen hij in een soevenirwinkel zijn hob by weer eens bedreef. 85. PtflitnmHHBBMHI koelen per k« le kwal. 6.35—5,80. 2e kwal. 4.76-6.20, 3e kwal. 4.60-4.70. vaarzen por kg. le kwal. 6.85—G,40. 2c kwal. 5,20—5.65. «tieren per k«. Ie kwal. 6.00-7.05. 2e kwnl. 6.20- 6,50, nuchtere kalveren per kg 1.30 1050—1225. pinken 100—1150. graskal- vi'ren 550—825, meatkalvercn 375— Tl11 111 120—200. kmum-l -n 205. Overzicht (resp, aanvoer, handel en prijzen): slmhtrunderen kk iii. r-knlm-nls maandag, kalf- en melkkoeien korter-stll-suiblclvare koelen gewoan-mo U g-on veranderd pinken klelner-lul. dm mlnder-alroef prljsh. moeilijk prljsh.; vette kalveren wei nig aanvoer geen handel en prijzen; nuchtere kalveren Kroter-levendlg- moellIJk-prUsh schapen en lamme ren als vorige week-wllllg-rulm prljsh. DOEOTNCHEM - Veemarkt (28 nnv.) Aanvoer: slachtvee 366, gebruik»vee 732. vette kalveren 4, nuchtere kal veren 1374. schapen 128, lammeren 14. Kelten 28. paarden 28, totaal 2658. Prijzen (In gulden» per stuk) melk- en kalfkoelen 1720—2435. meat- en weldevee 1280-1654, drach tige vaarzen 1636—2325. gust. zen 1300-1630, pink Krnsknlveren 490—895, b.k cn mest 320-520, kalveren v.d. «lacht 4680. schapen 95—166. lum- 960-1425, GEKRAAKT VVD-RAPPORT Maa Irra ..AR zelden is het rapport van een politiek studie-centrum zo ge kraakt als het rapport van de liberale prof. Teldersstichting over misbruik en oneigenlijk gebruik van de sociale wetgeving. In het politieke bedrijf is waardering ervoor schaars als palmbomen in de woestijn. Bij het bedrijfsleven staat niet alleen de vakbewe ging kritisch; de confessionele werkgeversorganisaties moeten er niets van hebben en de algemene werkgeversbond zet wel als kop boven een bespreking van het rapport „Nuttige suggesties van prof. Teldersstichting". maar laat in de tekst van de bespreking ook al bijna evenveel kritiek als waardering doorschemeren. Wat mankeert er volgens de critici aan het rapport? In de eerste plaats hebben de liberalen die deskundig heten inzake sociale wet geving, wel gevallen van misbruik opgespoord, maar zij laten in hun rapport in het midden of dit uitzonderingen dan wel symptomen van een breed-verspreide kwaal zijn. Dus vraagt de criticus in het NW-blad zich af. of de prof. Teldersstichting op die manier ook een onderzoek zou willen instellen naar het misbruik bij de belas tingwetgeving. Vele ondernemers en kapitaal-krachtigen zouden er dan slecht afkomen. ^TERECHT wordt van de kant der confessionele werkgevers opgc- merkt, dat de conclusie van het rapport niet opgebouwd zijn vanuit de tekst van het rapport zelf. De conclusies berusten op vaagheid, op onderontwikkelde politieke ideeën en op suggesties dia moeilijk objectief te noemen zijn. Door iedereen ook de NVV-critici wordt toegegeven dat er mis bruik van de sociale uitkeringen en de Algemene Bijstandswei plaats vindt. Maar het onbegrijpelijke van de samenstellers van het rapport is, dat ze weigeren uit te gaan van een conclusie die on langs nog in een proefschrift, van de Tilburgse socioloog dr. J. van Wezel, getrokken werd: „De overgrote meerderheid van de Neder landse werklozen, werkt liever desnoods voor een wat lager loon dan werkeloos te blijven." Om die redenen wijst dr. Van Wezel trouwens ook de loonsuppletieregeling af, welke het kabinet-Biesheu vel onlangs bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Niemand sluit uit dat de overheid wat meer frequent op misbruik zal moeten controleren. Maar het rapport van de Prof. Teldersstichting mag niet pretenderen daarvoor de juiste leiddraad verschaft te heb ben. De mensen die dit rapport samenstelden, hebben met „losse flodders" geschoten en dan wordt een probleem nooit in zijn kern geraakt. worden overgelaten aan minder-bevooroordeelde deskundigen, aan mensen die minder nauw betrokken zijn bij sommige uitvoeringsor ganen, welke door het wetenschappelijk centrum van de VVD in be scherming werden genomen. Pachman gaal schrijven over schaken en communisme MUNCHEN (Reuter) De Tsjechoslowaakse schaakgrootmeester Lu- dek Pachman heeft gis teren na aankomst in MUnchen gezegd dat de tekst van zijn laatste boek, dat hij half af heeft, binnen enkele da gen uit Tsjechoslowa- kije gesmokkeld zal worden. Vanwege de controle aan de grens had hij het zelf niet meer mee kunnen ne men. Hij hoopt dit boek, dat over schaken en communisme handelt, in januari klaar te hebben. Pachman zei dat hij het boek schrijft om de „mensen te vertellen hoe Ooit-Europa werkelijk is, hoe idealen zijn verminkt om een bureaucra tische dictatuur te vestigen". Het boek handelt ook over de periode die Pachman In Tsjechoslowaakse gevange nissen heeft doorgebracht. De familie Pachman had bij aankomst in MUnchcn via de grenspost Rozvadov nog maar 20 kronen (onge veer zes gulden) op zak. Zc willen in Bamberg nog een vriend bezoeken en dan door reizen naar Nederland, waar, zo zei Pachman, mijn werk goed ontvangen is. Hij wil zich uiteindelijk in West- Duitsland vestigen, en met schaken In zijn levensonder houd voorzien. Barbara Quin demonstreren hier een nieuw soort tennis dat het midden houdt tussen tafeltennis en lawn-tennis. Het wordt gevieren op een tafel gespeeld. Het racket is met darmsnaar gespannen en de bal is groter dan de gewone tennisbal. Van onze correspondent Roger Simons DUBLIN Sean MacStio fain heeft gisteravond voor de eerste maal sinds tien dagen een slokje water ge dronken. Korte tijd later dronk hij een kopje thee. Dit werd onthuld door zijn vrouw en een priester, die hem bezocht hadden in het militaire ziekenhuis. Waar nemers achten het moge lijk, dat MacStiofain's le ven nu gered zal worden, al is zijn toestand nog kri tiek. Zijn vrouw en hun 18-jarige doch ter Moira hadden drie uur door gebracht in het ziekenhuis, toen dc toestand van de IR A-leider plotseling kritiek werd. Een priester, Sean MacManus, broer van een Noordierse Lagerhuis lid werd bij het bed van MacStiofain geroepen. De priester vertelde nadien, dat de IRA-leider lag te ijlen, en voortdurend prevelde: „Ik hou van Ierland, ik wil er alles voor doen". De priester, die hem goed kent. MISPLAATSTE „TOETERS W7IE verkeersveiligheid bevorderen wil, möet niet alleen op grote risico's letten: gevaarlijk Inhalen, te hoge snelheid, vergeten voorrang te verlenen etc. Er zijn verschillende kleinere verkeersde licten die onder bepaalde omstandigheden ook mensenlevens kunnen eisen: fietsers en voetgangers zijn in dit opzicht door verkeerd oversteken, slechte verlichting ook de kleine oorzaak met ernstige gevolgen. Aan een soortgelijke oorzaak zijn anderzijds automobilisten schuldig, die de neiging niet kunnen onderdrukken om bij elk verkeersfoutje van een ander van hun afkeuring blijk te geven door maximaal ge bruik van hun claxon. Die wordt dan niet meer gebruikt om t« waarschuwen, maar om een voetganger, fietser of mede-automohi list in de vorm van getoeter uit te schelden. We vinden hem of haar die zo reageert een misplaatste „toeterix". Want meermalen is het gevolg dat de persoon aan wiens adres hel getoeter gericht is, zenuwachtig wordt of schrikt en op die manier juist het gevaar gaat veroorzaken, dat met een beetje zelfbeheer sing bij de automobilist-in-kwestie in de kiem gesmoord hud kunnen worden. Echt bekwame automobilisten misbruiken hun claxon op die manier niet; het zijn dus meestal automobilisten die ten onrechte menen dat ze goede en ervaren rijders zijn bij wie de „toeter los in da hand ligt". Ook in hun geval zou do politie door hen snel ter verant woording te roepen voor correctie vun hun verkeerde verkeersmen- taiiteit zorg moeten dragen. Zeker bij de huidige intensiviteit van het gemotoriseerd verkser moei iedereen die zich gedraagt alsof hij dc heerser-op-de-weg is. effec tief tot cn andere opvatting worden gebracht. zei toen tot hem: „Sean, als j< werkelijk van Ierland houdt, zorg dan dat je niet sterft, wanj als je dood gaat, zal in Zuid-Ier* land bloed vergoten worden." Ulster is gisteren hcrhaaldclIjK aangevallen vanuit de Zuidieo se republiek. Leden van de IR 4 kwamen over de grens om poli tiekantoren en militaire steunpi laren te beschieten met bazoo ka's.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13