was aan Mens durf te leven amateur Witte niet besteed SS «41 -WITTE s aisbach&c AMSTERDAM MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers Den Haag „Dan denk ik altijd nog met weemoed aan mijn eer- ste, het eerste meisje van de zangvereniging Zelfs in een periode, die bol stond van High Noon, Elvis Presley en Oh ZIJ™'?. V".C"y f"**" Maar juist dat volledig gemis aan een heilig moeten, aan „schrij- boterham minder behoefde te eten, als het volk zijn teksten als „schaamteloos en zedeloos" van de hand wees. Op zulke mo menten was het voor hem een troost, dat er andere zaken wa ren, die hout sneden in zijn le- bleef dit lied bikkelhard over eind als de uitsmijter aller tij den op feestjes, verjaardagen. Dat mag achteraf geen verwon dering wekken. Het is namelijk één van de vele glansprodukten van een man, die met zijn lied jes telkens bewezen heeft, dat hij de vaderlandse volksziel als geen ander doorgrond heeft. brood op de plank" gaven Witte de gelegenheid om langzaam uit te groeien tot één van de meest gevierde tekst schrijvers van Nederland. In het sompige Zaanse land had hij zich al eerder ontpopt als de raddraaier van de ontspannings vereniging „Willem van Zuy- len", die op feestavonden de meezingers panklaar serveerde. Toen de eerste Zaanse autobus ging rijden schreef hij „Onze nieuwe autobus, dat is je wat, die rijdt je voor een dubbeltje naar het Mallegat, die stinkt niet en die hobbelt niet, die blijft ook nimmer staan. Ja onze nieuwe autobus, is de glo rie van de Zaan". 'Hij miste de boosaardigheid van tijdgenoot Eduard Jacobs, die als minstreel op zijn mesthoop de burgerij zijn honende hekel dichten toewierp, hij had ook geen behoefte om als Koos 8 Speenhoff in geklede jas boven de massa te gaan staan en als een nieuwe Messias te getuigen van schrijnend onrecht en bitte- - re armoe. Zelfs had hij weinig gemeen met de door hem be- Pro deo schreef hij in die periode wonderde Jean-Louise Pisuisse, ook het later terecht beroemd die zich het jofelst voelde op de Olympus, waar hij zich hulde in door hem zelf vervaardigde ar tistieke wierook. Toch wilde hij wel, verlangde hij soms hevig naar een pure kun stenaarsstiel, maar elk voorne men in die richting strandde op zijn nuchter zakeninstinct. Hij was en bleef Dirk Witte, zoon van een Zaanse bovenmeester, die hem met de paplepel had in gegeven, dat een fatsoenlijk mens met Jiard ploeteren een eerlijke boterham diende te ver dienen. Dat de zoon zich ontpop- i te als een wonderkind met een absoluut gehoor was aardig meegenomen, maar mocht een carrière in de business niet in de weg staan. Dirk kreeg wel een blikken fluit van zijn ouders om daarop de ledige uren weg te blazen, maar een baan met waardevast pensioen diende het doel te blijven, waarnaar hij Astu»jnp krachtie moest bliiven streven. ""I geworden „Mijn eerste meisje van de zangvereniging". Het aantal bejaarde dames in de Zaanstreek, dat zich er nu - veertig jaar na zijn dood - nog op beroept, dat zij indertijd mo del hebben gestaan voor dit liedje, werpt een helder licht op het overvolle liefdeleven van Witte. Overleveringen hebben later overigens uitgewezen, dat slechts één vrouw, Gonny Hap- pe, de schrijver heeft geinspi- reerd tot zijn ode aan de zang vereniging. Ze had hem op de Zaandamse kermis leren kennen en was hem anderhalf jaar la ter weer kwijt geraakt, omdat ze niet van zijn stand was. Haar vader was smid en kon zich nauwelijks meten met de autoritaire en cultuur-minnende TJf i fj-t siri fl Ol /l/ll' hoofdonderwijzer Witte. Mtns llU Uil LUI IIIVIUUI durf te leven. krachtig moest blijven streven. Vreemde eend Derhalve was Dirk Witte ge doemd om tot aan zijn tragische dood op een novemberavond in 1932 een gewaardeerde, inaar vreemde eend in de artistieke bijt te blijven. Terwijl, zijn vrienden de vaderlandse feest zalen afstroopten en uitputtende toernees naar verre wingewes ten maakten, bleef hij, waar hij met een kroontjespen was vast genageld. Hij was de pennelik- ker par excellence, die als di recteur van de nv. de Neder landse Mijnhouthandel te Am sterdam nimmer verzuimde om witte kocht van zijn laatste cen- door de bomen van zijn klein- ten een kaartje voor een klein kunst het bos van zijn gezeten kunstavond van Pisuisse in het burgermanschap te blijven zien. AmSterdamse Concertgebouw en Het schrijven van liedjes be- bracht na afloop een bezoek aan schouwde hij als vrljetijdsbeste- de meester. „Pisuisse ontving ding, waarvan echter de schoor- me in de stemkamer, half uitge- steen op zijn kapitale villa in kleed en na me aangehoord te Bussum niet kon roken. Hij hebben, verzekerde hij me, dat bleek de ras-amateur, die geen hij geen uurtje vrij meer had. Witte's glorietijd brak aan, toen hij Pisuisse leerde kennen. In diensttijd, die hij als soldaat-zie kendrager volmaakte, had hij de legerjhap al aan zich ver plicht met het lied: „Asperine voor je benen, asperine voor je buik, tegen blaren op te tenen, en als je je pols verstuikt, aspe rine voor je armen, voor je nek en voor je darmen, de soldaat jes één voor één, gaan met as perine heen". Later zou de Ra- dio-omroep-controle-commissie dit lied voor uitzending verbie den wegens de storende recla me-elementen. begenadigd dichter van onsterfelijke evergreens Ik drong aan en het slot was, dat hij toch mee naar het po dium ging om enkele liedjes aan te horen. Het auditorium bestond uit een zestal suppoos ten, die bezig waren de stoelen te dekken. Vreemd deed me al les aan, maar ik zag het gezicht van Pisuisse glunderen en toen ik opstond, verzocht hij me een avond bij hem thuis te komen. kür,"j'e'èleV'me'er' Vanaf dat ogenblik i„n we de Me„J dur( beste vrienden geworden en „,el elke dag heeft hi] veel van mijn liedjes bestaan De eersK regels voor zijn beroemde lied 'In het land van Noord-Scharwou' schreef houthandelaar Dirk Witte in de trein die hem en Pisuisse naar dit Noord-Hollandse dorp bracht. 'Het ging eenvoudig' zei hij later, 'want op Scharwou rijmt zo zalig veel'. Het meer inreed en verdronk. De 47-jarige Witte had de avond te voren uitvoerig op en rond het Rembrandtsplein „gestajjt" en op allerlei goede aflojoen het glas geledigd. Later zou zijn vrouw van de verzekering toch een uitkering krijgen, omdat bij de lijkschouwing was vastge steld. dat Witte in zijn auto een hartaanval had gekregen en daaraan was gestorven. De kostbare erfenis, die hij het Nederlandse volk naliet, bestond uit een handvol onsterfelijke liedjes, die de jaren moeiteloos hebben getrotseerd. Veertig jaar na zijn dood heeft de kunstenaar Witte dan toch glansrijk gewonnen van de suc cesvolle handelaar in mijnhout. Dirk Witte had het typische gezicht van een welvarende houthandelaar. Alleen zijn melancholieke spottende ogen verriedden de aard van zijn vrijetijdsbesteding. ik schreef, omdat er zo zalig veel op „wou" rijmt) en „Me mento vivere" door zijn toedoen zijn ingeslagen. Van een onbe kende dillettant ben ik een man geworden wiens levensliederen bekend zijn". Memento vivere Met name zijn „Memento vivere" bleek in staat om tussen Rode- school en Vaals het uitgelaten publiek op de stoelen te drijven. Het was geen poëtische tekst - een recensent 6chrecf onder meer: „het is vooral zijn Hol landse humor, boers gebarend, maar met verrassende flikkerin gen van olijkheid)-, het was ook geen credo van een gegrepen ziel, maar gewoon een stukje huisvlijt, dat Witte tussen zijn houtinkopen vervaardigd had: recht voor de raap en zonder franje.: „Je leeft maar heel kort, maar één enkele keer, als je straks anders wilt. grootpa gedaan, hoe doet er mijn neef en hoe doet er mijn vrind, en wie weet hoe of dat nou mijn buurman vindt, en wat heeft het fatsoen voorge schreven, Mens durf te leven. De mensen bepalen de kleur van je das, de vorm van je hoed en de snit van je jas. en van je leven. ze wijzen de paadjes, waarlangs je mag gaan, en roepen „oh foei" als je even blijft staan, ze kiezen je toekomst en kiezen je werk, ze zoeken een kroeg voor Je uit en een kerk, en wat je aan de armen moet ge ven, Mens durf te leven". in feite de hartekreet an een gesjeesde artiest, die zelf geronseld was voor de dans om het gouden kalf. Witte, die bij het klimmen der jaren het 1 goeddoorregen gezicht kreeg van de succesvolle zakenman (alleen zijn melancholieke ogen detoneerden in dat welvarende stilleven) verkocht zich met huid en haar aan de mammon, trouwde met de spilzieke doch ter van een steenrijke hande laar, nestelde zich in een pronk- ziek huis en teerde daar lang zaam in op zijn heimwee naar j de kunst. Naast zijn villa had hij een zomerhuisje laten bou- j wen, het houten paviljoen, waar hij zich steeds vaker in terug trok om te kunnen ontkomen aan de brooddronken vrienden, die in zijn huis het ene feest na het andere vierden. Het laatste j lied, dat hij daar schreef was „Als de zondag komt", een ode 1 die hij opdroeg aan Tenorino Davidsino. Het was dezelfde Louis Davids, die zijn melan cholieke liefdesliedjes „En toch zou ik van niemand anders kun nen houden" tot een klinkend succes zong. Erfenis Op het toppunt van zijn fortuin, op handen gedragen door dui zenden kleinkunst-liefhebbers, kwam voor hem het einde, toen hij op een novemberavond in 1932 in zijn Chrysler verblind werd door een tegenligger, de ringvaart van de Watergraafs- Zeshonderd bomen en een cheque LEIDSCHENDAM - Zeshon derd bomen voor wethouder van Dongen en een cheque voor het verpleegtehuis „Prinsenhof" begeleidden za terdagmorgen de feestelijke opening van het zeshonderd ste filiaal van de Algemene Bank Nederland in het win kelcentrum „Leidschenha- ge"- De bomen, behalve dr gehrui- elijke ook hemelbomen, sier- appelbomen en vleugelnoot- bomen, werden, op één na, symbolisch aangeboden Die ene grote spar stond al in het aan te leggen plantsoen bij het nieuwe ^ziekenhuis „Sint Antomushove" en toen de genodigden na de gebrui kelijke toespraken daar. ver welkomd door harmonie en drumband van „Klein maar Dapper", aankwamen, was er voor wethouder van Don gen een oorkonde waarin de schenking wordt vermeld. De bomen zullen succeslcvelijk geplant worden rondom „Sint Antoniushove", op de hoofdwegen langs het winkel centrum, rondom het ver pleegtehuis „Prinsenhof", bij de Patrijslaan en in het nieu we plan-Duivenvoorde. Voor de kinderen is er vrijdag 1 december om half vijf een „Ca!imero"-feestmiddag in de sporthal „De Fluit". Nieuwbouw7 Navigare ROELOFARENDSVEEN Navi gare Nederland, de nautische afdeling van Borsumij Sport BV, heeft deze week haar nieuwbouw aanbesteed. Het gebouw, dat 1700 m2 in be slag gaat nemen, zal langs de Rijksweg Den HaagAmster dam komen, ter hoogte van Roelofarendsveen. Het gebouw zal september/okto ber 1973 opgeleverd moeten worden. Met de konstruktie is rekening gehouden met eventue le verdere uitbreidingen in de toekomst. Navigare Nederland is de impor teur van Archimedes-Penta en Crescent buitenboordmotoren en de Nautilus boottrailers. ROELOFARENDSVEEN De studieclub houdt a.s. donder dag zijn ledenvergadering in de kantine van EMM. Op de aenda staat o.a. verslag en toelichting van de werkgroe pen. bespreking van het jaarprogramma en voorstel tot beroeming van de heer A. J. van Velzen tot tech nisch adviseur. bHAZERSWOUDE - De bi bliotheek van de Verenigde Provinciale Bibliotheekcen trales voor Zuid-Holland neemt vanaf vrijdag 1 de cember, tussen 15.30 en 16.30 uur, zijn standplaats in op het Raadhuisplein te Hazers- woudc-dorp. De bus is, zoals de afgelopen weken al het geval wai op woensdag avond, tussen 18.30 en 19.30 uur. gestationeerd op het aprkeerterrein naast het ge meentehuis aan de Rijndijk. L1SSE Damclub Lisse gen LDG II in winst om te zetten. Uitslagen: I (G. van der Stelt (res.)- II. H. Uit- tenbogaard 0-2; G. H. Balke- nende-A. Duivenbode 1-1; S. Lemmers-J. Faselaar 1-1; .1. van Horlck-H. Brouwer 2-0; A. van Rossen-A. Jansen 0-2; A. van Hove-J. Sladek 2-0; G. Slottje-A. Hakemolen 0-2; P. Boogaard-J. Allardie 2-0; P. v.d. Stelt-Mazurel 1-1; F. Reitsma-A. van der Putten 2-0; Totaal; 11-9 voor Lisse.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7