Volgend jaar veel meer hartoperaties Onzekere toekomst voor schip van Zwammerdam ÊcldócSotnont Zaak Pierre Clementi komt 6 dec. voor Rapport Telders- stichting te somber Produktiestijging van veehouderij wordt te groot Financiële zorgen rond zeldzame vondst Joodse betoging li Moskou's lostkantoor Beroep van Soeharto pp EEG GEBROKEN LETTERS Zuid-Moluks elftal naar Indonesië (VRIJDAG 24 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 NW: JTRECHT (ANP) Het NW vindt dat het rapport van de met de VVD gelieerde Telders- stichting over misbruik van de sociale wetten een veel te somber beeld geeft. Het rapport maakt een bijzonder oppervlak kige indruk en lijkt haastig voor de verkiezingen in elkaar te zijn gezet, aldus het NW in het offi ciële verbondsblad „De Vakbe weging". (et NW ziet reikhalzend uit naar eer rapport van de Telders- istichting over het misbruik van 'de belastingwetgeving: „want jaan dezelfde borreltafel, waar zo zwaar wordt gefulmineerd te gen misbruik of verkeerd ge bruik van sociale wetten, is het opgeven over de handigheid waarmee men de belastingen heeft ontdoken een geliefd ge spreksthema. En dit misbruik is waarschijnlijk groter van om vang dan dat van de sociale 'wetten", aldus het NW. DEN HAAG (ANP) Het aantal open hartoperaties zal in 1973 met S00 tot 1000 worden opge voerd. Dit jaar zullen ongeveer 1000 van deze operaties worden uitgevoerd in de verschillende hartchirurgische centra in Ne derland. De uitbreiding moet worden be reikt door het wegnemen van belemmeringen dn de bestaande universitaire centra. In het aca demisch ziekenhuis in Utrecht kan op korte term,ijn weer hart- chirurgie worden bedreven. De opbouw van een hartchirurgisch centrum in Maastricht, waar een medische faculteit in voor bereiding is, krijgt hoge priori teit ten koste van een dergelijk centrum in Eindhoven. Dit heeft de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiërtenvereniging, giste- I ren gezegd nadat hij een ge sprek met minister Stuyt van I Volksgezondheid heeft gehad I over de situatie van de hartchi- rurgie in Nederland. Volgens de heer Fievet streeft mi nister Stuyt ernaar in samen werking met het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de capaciteit van de universitaire centra uit te breiden. Gedacht kan worden aan opheffing van het personeelstekort in het aca demisch ziekenhuis in Rotter dam en een snelle benoeming van een hoogleraar hartchirur- gie in Utrecht. De patiënten die in Eindhoven op de wachtlijst voor operatie staan, kunnen, aldus de heer Fievet, in de centra in Nijme gen, Rotterdam of Utrecht wor den geholpen. 'e Boliviaanse regering heeft in de nacht van woensdag op donderdag de staat van beleg afgekondigd. Tot deze maatregel werd besloten wegens de .infiltratie van ambitieuze en onverantwoordelijke ele menten" in de vakbonden. Tanks hebben zich op pleinen va hoofdstad La Paz opgesteld. In de straten houden zwaar gewapende 'militairen de wacht. lARLEM In veehouderijkringen maakt men zich zorgen over een |e grote produktiestijging. Deze wordt mede veroorzaakt door ichaalvergroting van bedrijven. Voorzitter P. Verhoef van de vak- tond veehouders van de LTB sprak daar gisteren zijn zorg over uit »p de LTB-jaarvergadering. Het zal daarom moeilijk worden, zo zei lij, een drastische verhoging van de melkprijs te bedingen. Bij on- lerhandelingen daarover zal wel als eis gelden dat de totale kosten- fcijging zal worden doorberekend in de nieuwe melkprijs. h prijsbevriezing zou onaanvaardbaar zijn. aldus de heer Verhoef, fant het landbouwinkomen heeft nog steeds een achterstand van elf trocent te overbruggen. Het bestuur is wel bereid een inflatiebe- trijding'selement te aanvaarden uit verantwoordelijkheid voor de fele samenleving. e waardering van. het platteland lijkt plotseling omgeslagen te zijn >an een bijnarhaat naar een overdreven liefde. Wetenschapsmensen in natuurbeschermers willen het platteland conserveren. Daar zeggen fij "ee tegen. Creatieve planologen willen in Nederland .17 land- phapsparken inrichten. In enkele daarvan kunnen agrariërs dienst |oen als stoffering van het landschap. agrarische export van Nederland zal dit jaar 13,5 miljard gulden ledragen, met een batig saldo van 5 miljard, waarmee het nadelig kldo van de Nederlandse industrie teniet wordt gedaan. |7WAMMERDAM Waar over enige tijd lorries in ondergrondse „soepbanen" zullen rijden om de verschil lende paviljoens van het in aanbouw zijnde dorp voor 600 geeste lijk gehandicapten Hoge Burch van maal tijden te voorzien, heeft de aarde een uitzonderlijke archeo logische schat prijsge geven. In de kledder- greep van Hollands vetste klei liggen op het terrein van de Vereniging Johannes Stichting, die te Zwammerdam in de gemeente Alphen a.d. Rijn het dorp Hoge Burch doet verrijzen, de massief eiken res tanten van een 23 me ter lang en 3.80 meter breed Romeins binnen vaartuig. Een unieke vondst, want Romeinse schepen zijn zeldzaam. Het bekende „Romein se schip van Utrecht" was niet Romeins en van een 100 jaar gele den in Vechten gevon den schip is slechts een globale tekening over geleverd. „Het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de Amsterdamse universiteit heeft bij zonder avontuurlijk, maar ook fortuinlijk in Zwammerdam ge werkt", vertelde giste ren prof. dr. W. Glas bergen, archeologisch adviseur van het be stuur van de Vereni ging Johannes Stich ting, die op een pers bijeenkomst ter plaat se het vaartuig aan de 20ste eeuw presen- i het Romeinse castellum in Zwam- teerde. In de jaren '6f tot '70 reeds in Zwammer dam de resten opge graven van een Ro meinse vesting. In de eerste eeuwen van onze jaartelling moet het hier langs de zuid oever van de Oude Rijn, die in het moe rassige beboste, bijna onbewoonbare land de grens van het Romein se Rijk vormde, druk zijn geweest. De bed ding van de Rijn lag 'n paar honderd meter zuidelijker dan de hui dige. Er waren ook zij armen van de rivier en in een van deze zij takken is het Romein se schip van Zwam merdam langs een kade tot zinken ge bracht om bij de ka de-uitleg als zinkstuk te worden gebruikt. In het voorjaar werd in het verlengde van de „omtdekkingslijn" een vissersboot aan het licht gebracht, die he laas bij dragline-werk- zaemheden zwaar werd beschadigd en niet geconserveerd kon worden. Aan de ande re zijde van het nu blootgelegde schip dat leisteengruis heeft vervoerd ten behoeve van de fundamentlaag voor een tweede ves ting is de aanwezig heid geconstateerd van een ander vaartuig. Omdat op de vindplaats spoedig bouwwerk zaamheden zullen wor den ondernomen. moest worden overge gaan tot een onderzoek in dit voor de mens on gunstige, doch voor het schip zeer gunstige vochtige jaargetijde. Niet alleen het houten benedendeel van de (zeil)schuit die bij windstil weer voortge- boomd kon worden is thans voorhanden, bovendien kon nog een gedeelte van het bo venwerk worden uitge graven. Zeer vele vondsten zijn in en om het schip gedaan, waaronder een zwaar blok tufsteen, dat ver moedelijk een deel van de kroonlijst van de voorpoort van het cas tellum is. Tot „wat aarde bewaarde" be horen verder nog gave resten van kommen van een Trierse pot tenbakker, een bron zen schildknop met be- zittersmerken (de eige naar van het schild was lid van 'n ruiter- afdeling) en een ko misch pijpaarden beeldje, een vrouwe kopje dat misschien als rammelaar is ge bruikt. „Met wat we hier hebben gevon den". aldus prof. Glas bergen. „kunnen we een museum vullen". Volgens de hoogleraar vormen de rijke vond sten uit de eeuwen een probleem: wat doe we met dergelijke kostba re zaken? Tot nu toe heeft de opgraving een relatief gering bedrag gekost, ongeveer 5800 gulden, maar het is nog niet bekend wat er met de conservering moet gebeuren. Van een in Bremen gevon den koggeschip weet men, dat 12 jaar con- serveringswerk om tot een „koggarium" te kunnen komen, meer dan een miljoen gul den heeft gekost. Het Instituut voor Prae- en Protohistorie vraagt zich thans af wie er op deze manier „het schip in wil". Het is echter bekend, dat de provincie Zuid- Holland de archeologie een goed hart toe draagt. Van deze zijde is al te kennen gege- dat de vondst zeer belangrijk vindt. Met provinciale steun is het mogelijk, dit enige Romeinse schip, dat tastbaar be waard kan worden, in Nederland te houden. Wel wordt verwacht, dat dan als voorwaar de geldt, dat het schip in een Zuidhollands museum wordt opge steld. Hiervoor komt op de eerste plaats het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden in aanmerking. Ontvoerd kind dood gevonden VALENCIA (AP) In een buitenhuisje in de buurt van Valen cia in Venezuela Is gisteren het lijkje gevonden van een jon getje van 18 maanden oud dat zes weken geleden was ont voerd. Het kind, Jose Gregorio Limongi, was de zoon van een arbeider op een plaatselijk bedrijf van de Ford Motor Company. Men had de vader geschreven dat als hij 2.000 dollar betaalde, het kind zou worden teruggegeven. De vader stuurde geld, maar het kind bleef weg. Vijfvoudige moord in Texas LAREDO (AFP) Een boer uit de Amerikaanse staat Texas, die enkele jaren geleden al een gevangenisstraf heeft uitgeze ten wegens moord, heeft zich gisteren bij de politie in de stad Laredo gemeld met de mededeling dat hij de avond tevoren vijf mensen had vermoord.Op de door de dader aangewezen plaats vond de politie inderdaad de vijf lijken. Over de reden voor zijn daad heeft de man zich nog niet uitgelaten. o O SKOU (AP) Evenals woensdag ïbben ook gisteren Russische den gedemonstreerd in het oskouse hoofdpostbureau en idreigd daar in hongerstaking gaan. Insdag werden, nadat de de- lonstraties twaalf uur geduurd idden, dertig joden gearres- erd en gisteren tussen de ne- de zestien. De demon- raties werden gehouden, om te ■otestcren tegen het feit dat en geen toestemming kreeg 't land te verlaten en naar Is- 41 te gaan. Van de woensdag Arresteerde personen zijn gis pen ongeveer 13 losgelaten. Rome bant auto's uit binnenstad ROME (AP) Om te trachten particuliere au to's te gaan weren uit het verstikte centrum van Rome heeft de commissa ris der Romeinse ver keerspolitie voorgesteld het centrum in zeven klei ne gebieden te verdelen, en wel zodanig dat het nagenoeg onmogelijk is om per auto van het ene naar het andere te rijden. De voornaamste verbindin gen tussen die „eilanden" zullen dan alleen maar mogen worden onderhou den door bussen en taxi's. Men hoopt de nieuwe maatregelen al over enige dagen te gaan invoeren. BRUSSEL (AP) President Soe harto van Indonesië heeft een beroep gedaan op de Europese Economische Gemeenschap om te zorgen voor „betere toegang van onze produkten tot alle markten van de westerse lan den, zonder dat er belemmerin gen worden geschapen". Tijdens een buitengewone zitting van de Europese commissie, waaraan ook Soeharto deelnam, antwoordde de voorzitter van de commissie dr. Mansholt dat het de wens van de Europese ge meenschap was dat de ontwik kelingslanden volgend jaar deel nemen aan de intercontinentale onderhandeling over intematjo- nale handel. Studie over motor rijtuigen belasting DEVENTER (ANP) Staatsse cretaris Scholten (Financiën) vindt een studie noodzakelijk van de systemen van heffing, inning cn controle van de mo torrijtuigenbelasting. Deze studie zal gericht moeten zijn op de ervaringen in het bui tenland met bijvoorbeeld het vignettensysteem. Het zal van belang zijn na te gaan welk fraudepatroon in andere landen bij indcre stelsels aanwezig is. „Een ander systeem kan pas worden cverwogen als met re delijke zekerheid zou vaststaan dat fraude in een nieuw sy steem minder zal zijn dan nu het geval is". Protest bij kazernes tegen vonnis VYDM (Van r verslaggevers). WANNEER Sint en Piet op 6 december overspannen op een Spaans vliegveld arriveren, is dat de schuld van een der advi seurs bij consumentenbelangen. Want hij adviseerde de huisvrou wen elke chocoladeletter die Sint cadeau geeft, tot-en-met te con troleren; gebroken letters zouden niet geaccepteerd behoeven te worden, want daarom hebben de kinders via hun lijstje niet ge vraagd. Er zit een stuk redelijkheid in deze via winkelier en leverancier aan het adres van Sinterklaas gespuide kritiek. Die winkeliers en leve ranciers pikken het ook niet. wanneer andere firma's hun scheve toonbanken of cassa's met een paar krassen erop leveren. Maar wat de gebroken letters (en kapot speelgoed) betreft, daaraan zit dikwijls ook een stukje schuld van de geachte consumenten vast. \TOLGENDE week zal het graaien, knijpen en schudden in de schatkamers wel weer een hoogtepunt bereiken. En dan zullen er niet alleen letters die heel in de vitrines afgeleverd werden, ge broken worden. Goed; we kunnen stellen dat sommige verkopers er vanwege suggestieve reclame en uitstalling een beetje om vragen. Maar net als in het geval van de winkeldiefstallen geldt dat, indien bij de prijsvaststelling verduisteren en beschadigen verdisconteerd zijn, de éne consument dan toch maar voor het wangedrag van an dere consumenten boeten moet. Supermarkten en zelfbediening zijn plezierige dingen, maar het ge drag van de consument is er lang niet altijd beter op geworden. Al leen wie zelf schadevrij winkelt, werpe de eerste gebroken letters naar het hoofd van de „heilige man", met of zonder „tabberd an". DEN HAAG Het comité „Han den af van de VVDM", waarin een 25-tal jongerenorganisaties zit, wil dat de regering Biesheu vel de vonnissen die het Hoog Militair Gerechtshof 16 leden van de vereniging van dienst plichtige militairen heeft opge legd voor hun aandeel in de an- ti-groelactie en een sit-downsta- i king, via gratiëring ongedaan maakt „en de militaire autori teiten tot de orde roept". Het comité heeft alle werkende jongeren, scholieren, studenten en dienstplichtigen opgeroepen een scherp protest te laten ho ren tegen de vonnissen. Het co mité wil bij alle kazernes pjo- testvergaderingen gaan houden. 1 Geen verdere stijging: Rijn verwacht LOBITH (ANP) Rijkswater staat verwacht dat met een wa terstand van 13,65 meter boven NAP bij Lobith de hoogste wa terstand van het Rijnwater voorlopig is bereikt. Volgens de dienst wijst niets erop, dat deze stand, hoger zal wor den omdat in het gehele Duitse stroomgebied van de Rijn val wordt gemeld. Deze val zal vol gens Rijkswaterstaat misschien vandaag, maar zeker morgen ook in de Nederlands? Rijn zichtbaar worden. In Arnhem moesten gisteren maatregelen worden getroffen om verzakking van de Rimkade te voorkomen In Gelderland zijn vandaag enkele pontveren uit de vaart genomen omdat de toegangswegen onder water staan. Van een onzer ver slaggevers DEN HAAG Van donesische ambas sade is het initiatief genomen, om een lukkers uit Neder land met hun bege leiders naar Indo nesië over te vlie gen om op Ambon een voetbaltournee te maken. van CRM 35.000 gulden subsidie aangevraagd. buiten hen om ont plooide Indonesi sche initiatief om Voor de dekking van de kosten, beraamd De Zuid-Molukse or ganisaties in Neder land, hebben ern goodwill te kweken voor het Indonesië van Soeharto onder op 45.000 gulden, is bij het ministerie stig bezwaar ge maakt tegen dit de Zuid-Molukkers in Nederland. ROME (AP) Op 6 december komt te Rome de zaak voor van de bekende Franse filmacteur Pierre Clementi. Deze heeft dan al zestien maan den In voorarrest in Rome geze ten nadat hij was gearresteerd in het huis van een vriendin waar men verdovende middelen had aangetroffen. Negen maanden geleden had Cle menti via een internationale commissie van mensen uit de film- en toneelwereld verzocht eindelijk het proces te laten in gaan. Arrestanten moeten in Italië bij zonder lang gevangen zitten vóór hun zaak voorkomt, meest al als gevolg van ingewikkelde bureaucratische toestanden. Vrijlaten op borgtocht is in Italië niet mogelijk. In Clementi's geval waren er in het huis van Annamaria Lauri- cella waar de acteur logeerde, 20 gram cocaine, enige cnpsules Isd en buisjes met marihuana gevonden. Annamaria Lauricel- la werd al veroordeeld, zij kreeg twee jaar gevangenis straf. In september 1970 werden in hun villa bij Napels de Amerikann.se acteur William Berger en diens vrouw Carol gearresteerd nadat de politie daar zeven gram has jiesj had gevonden. Na zeven maanden te hebben ge zeten kwam Berger voor de rechter en werd toen vrijge sproken. Zijn vrouw Corol was twee maanden na haar arresta tie in de gevangenis overleden. De advocaat van Pierre Clemepti heeft gezegd dat de gezondheid en de geestelijke toestand van zijn difcat de laatst» tifó ermrig zijn achteruit gegaan. Clementi zou zijn cel niet meer willen ver laten en geen enkele bezoeker ontvangen. Boscomplexen verloren WESTERBQRK Eerst nu blijkt, dat de drie noordelijke provincies zeer grote schade ge leden hebben aan de bomen tij dens de hevige storm van 13 no vember. Men schat, dat zeker een half miljoen kubieke meter aan bomen verloren gegaan is. Dat is meer dan In één jaar In Nederland gekapt wordt. Volgers ir. G. Memclink, direk- teur van de Nederlandse Heide maatschappij zal de schade te vens een ernstige verstoring van de houtvoorziening opleve ren. Bovendien vreest hij, dat de boscomplexen, die gespaard bleven nu open liggen voor eventuele volgende stormen met alle gevolgen vandien. Kamerlid wil missie Nd.-Vietnam DEN HAAG (ANP) Het KVP- kamerlid Mommersteeg Is van mening, dat ons land moet bijdragen aan hel totstundbren- gen van een intcrnatlonual pro gram voor herstel en ontwikke ling van geheel Indo-China. Hij heeft minister Schmelzer (bui tenlandse zaken) gevraagd een missie naar Noord Vietnam te zenden. Een dergelijke missie zou, naar zijn mening, een eer ste aanzet kunnen zijn tot er kenning van Noord-v Woningbouw gestegen DEN HAAG (ANP) In oktober zijn 14.935 woningen gereed ge komen tegen 13.739 in dezelfde maand van vorig jaar. Begon nen is met de bouw van 16.155 nieuwe woningen (vorig Jaar: 11.526). Een on ander blijkt uit voorlopige cijfers van het cen traal bureau voor de statistiek. Russische raketproeven in oceaan MOSKOU (AP) - De regering van de Sowjet-Unie heeft be kendgemaakt dat zij met ingang van zondag en gedurende 37 da gen proeven met raketwapens gaat ondernemen in de Grote Oceaan, en dat alle schepen en vliegtuigen zijn gewaarschuwd zich niet in dat gebied bege- Barnard in politiek KAAPSTAD (REUTER) Pro fessor Christian Barnard, de wereldbekende pionier op het gebied van de hartoverplantirg, heeft verklaard, dat hij toege treden is tot de oppositionele ..Verenigde Partij" en zich kan- i didaat zal stellen bij de parle- i mentsverkiezingen. Weggelopen jongen (12) van uitputting omgekomen (Van een onzer verslagge vers) OTTERSUM Een zon dagmiddag uit Huize Ma ria Roepaan in het Noord- limburgse Ottcrsum weg gelopen 12-jarlge zwakzin nige jongen is dood aan getroffen in een welland bij Heyen. De jongen bleek van uitputting en honger te zijn omgeko- De jongen was weggelopen na een sinterklaasfeest. De politie liet vla de Re gionale Omroep Zuid een opsporingsbericht uitgaan, waarna een tip binnen kwam, dat in de omge ving van Heyen een kle dingsstuk was gevonden, dat beantwoordde aan het opgegeven signalement. Bij het afzoeken van de omgeving werd het stoffe lijk overschot van de Jon gen gevonden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13