Conferentie in Helsinki, bijdrage tot veiligheid Kaas uit't vuistje naar stembus? HP c O "O Alles over de verkiezingen d||Jf)ENE Middenschool komt alleen onder pressie H. Wiegel: Jonge en speelse politicus O (O O O DENIEUWELINIE - „jgNDERDAG 23 NOVEMBER 1972 fiiet onder ndruk van schaduw kabinet tan onze parlemen taire redactie. |EN HAAG De confessionele politi ci zijn niet erg on- jdersteboven van de 'politieke daden die het progressieve kabinet van Den |Uyl zou verrichten, als dat na de ver kiezingen aan het {bewind zou komen. KVP-lijsttrekker jAndriessen, Aantjes jvan de A.R. en IKruisinga van de jCHU zeiden in lUtrecht gisteravond dat er in de priori- jitenlijst van het ressieve kabi- diverse zaken staan waar de con fessionele rege ook ivolop mee bezig zijn. Den Uyl en 'van Mierlo houden 'een slag om de 'arm. zei Aantjes. Alleen duidelijk zijn de progressieven """lover de verlaging BnSvan de defensieuit- met 300 mil- en verhoging de ontwikke lingshulp met 100 oubdriessen: „De pro- vor|gressieven preten deren een heel an- erdder beleid te voe- anjren, maar dat vind in het lijstje van dat urgente zaken niet tenterug. Den Uyl is Deer niet in geslaagd ten homogeen pro- jressief kabinet op netjde been te brengen, had daarom zijn Iracht beter kun- uuijnen teruggeven", kritiek had de op'KVP-lijsttrekker op progressieve eis oordat de „uitzonder- opJlijke huurprijzen" arjmoeten worden be- Deteugeld. Dat kan ia]sjvolgens hem alleen maar slaan op de huren van nieuw bouwwoningen. An- driessen bestreed dat de huren van oude particuliere huizen in geliberali seerde gebieden zo jSterk zouden zijn opgedreven. „Gekken werk Van onze partementaire redaktie. Den Haag Hans Wiegel, lijsttrek ker van de V.V.D., is de jongste fractieleider en tevens een van de gewiekste debaters in het parle ment. Zijn supersnelle carrière in de V.V.D. maakte dat hij zijn universitaire studie politieke we tenschappen niet heeft kunnen voltooien. Wiegel is ook buiten zijn partij snel een bekende poli tieke persoonlijkheid geworden. Dat is vooral te danken geweest aan de manier waarop hij zich zelf weet te verkopen. Spreek beurten van Wiegel trekken, waar hij komt, veel publiek. En hij slaagt er iedere keer weer uitste kend in om zijn gehoor te bespe len. Daarbij brengt hij in feite natuur lijk iedere keer weer hetzelfde verhaal, gebruikt zelfs dezelfde slagwoorden en uitdrukkingen, maar hij geeft er steeds een an dere omlijsting aan. „Wiegel weet weinig en kan daar veel mee doen", zo luidt een karakte ristiek van zijn collega-fractielei- der Andriessen van de K.V.P. Het grootste vernuft spreidt Wiegel ten toon in interruptiedebatten. Ook als hij zo'n debat inhoudelijk dreigt te verliezen, dan weet hij toch met onnavolgbare tegen woordigheid van geest een ant woord te plaatsen vaak niet over de zaak zelf dat hem weer „optilt". Wiegel, in de verkiezingsstrijd soms vergezeld door zijn kersver se jonge verloofde Pien Frede- riks, spreekt jongeren en ouderen wel aan. De jongeren omdat zijn losse manier van optreden hun bevalt, de ouderen omdat zij in Wiegels jeugd een stuk continuï teit van het eigen denkpatroon zien. Bij belangrijke beslissingen over ingewikkelde zaken lijkt hij minder zelfverzekerd te zijn. Hij verlaat zich dan graag op het oordeel van oude V.V.D.-rotten als senator van Riel en zijn voor ganger fractieleider mr. Geertsema. Als de V.ViD. soms tot koerswijzi ging genoodzaakt is zoals tij dens de jongste kabinetscrisis weet Wiegel zijn draai soepel te nemen. Zijn verdere toekomst is ongewis. Hij zou best nog eens minister van Binnenlandse Zaken kunnen worden of burgemeester. In ieder geval is hij niet het type dat lange tijd op een stoel kan blijven zitten. Voorlopig blijft het Binnenhof echter nog in de ware zin des woords zijn ,,speel"ter- sp/eid met de tekst: doe als wij, dan verandert er eindelijk iets in Ne derland. En dan komt het stemad vies: stem PvdA, of D'66, of PPR. Dat stemadvies wordt gegeven door zo'n 55 Nederlan ders. Hoogleraren, acteurs, cabare tiers, voetballers enz. Het langste stemadvies komt van de praatgrage Theo Koomen... VyD-lijsttrekker Wie gel kan er nu beter mee ophouden om prof. Pen steeds aan te halen om het progressieve re- geerprogram af te kraken, want ook prof. Pen beveelt de progressieve drie aan. Evenals de voetballer Epie Drost en Barry Hulshoff, Berend Boudewijn en Pier re Janssen, Ton van Duinhoven, Jasperi- na de Jong en Ton Ti-Ta-Tovenaar Lensink. Om Truus en Willem van Ha- negem niet te ver geten. Atoom- ivapens De meeste politieke partijen zijn tegen een eigen kern macht voor West- Europa. Alleen de WD spreekt zich daar niet over uit. Dat is gebleken uit een onderzoek van het interkerkelijk vredesberaad. De confessionele rege ringspartijen zijn tegen een Westeu- ropese kernmacht, omdat de politieke spanningen daar door worden ver groot. Zo'n kern macht is trouwens een veel te dure zaak, vindt de KVP. De PPR noemt atoomwa pens „verwerpelijk en immoreel". Jon geling van het GPV vindt dat regerin gen die de bijbel hooghouden wél over kernwapens mogen beschikken. Het Kamerlid Pronk meent dat het in terkerkelijk vredes beraad de politieke partijen aan het denken heeft gezet. Maar, voegde hij er aan toe, het buiten lands beleid speelt in deze verkiezin gen geen rol. Het gaat om lonen en prijzen... „Hetetro- geen stelletje Utrecht: „We mo gen het Nederland se volk geen links minderheidskabi net aandoen, zeker niet dit heterogene stelletje". Andriessen wil na de verkiezingen weer praten met WD en DS'70, maar dan zal de WD moeten meewerken aan staatkundige her vormingen (invoe ring gematigd dis trictenstelsels) en zal DS'70 de opvat tingen over het loon- en prijsbeleid moeten wijzigen. Staats secretaris migratie PPR-lijsttrekker Bas de Gaay Fortman heeft in Rotterdam gepleit voor een staatssecretaris die de migratievraag stukken en de be langen van minder heidsgroepen gaat behartigen. De pro blemen van gastar beiders, buitenland se studenten, Antil- lianen en Surina- mers, politieke vluchtelingen en Zuidmolukkers zou den de bijzondere aandacht van de speciale staatsse cretaris moeten krijgen. ïekkenwerk". zo betitelde indertijd de „freule" het 's nacht vergaderen in de Tweede Ka mer. Na 25 jaar Kamerlidmaatschap blijft freule Wit- tewaall van Stoet wegen achter de schermen nog steeds actief voor haar CHU. De freule vindt de verkiezin gen van volgende week volkomen overbodig. Vis Biesheuvel in >v^juli maar niet nach tenlange vergade ringen had gehou den, dan waren ideze verkiezingen SÉjer niet gekomen. De ministers waren in de nacht van de [breuk over hun toe- Iren, ze hadden (moeten stoppen en de volgende dag '.en verder gaan. Maar de heren moesten zo nodig hun zin hebben. Niemand heeft die nacht kun nen zien dat er ver kiezingen van zou den komen. Want dan hadden ze zich rog wel even be- dacht aldus de 7l-jarige freule, die (herstel van het vijf jpartijenkabinet als jenige óplossing ziet. Doe als wij I duizenden exem plaren wordt in de komende dagen een 'jft [grote folder ver- „mf ich LEIDSE COURANT Evenals de televisierubrieken staan ook de weekbladen bol van de komende verkiezingen. Wie nog niet is dol gezeurd over wat Barend en Joop en de twee Hansen willen en doen, moet ze maar allemaal kopen. Dat kost u 8.25 gulden. In de Haagse Post ziet de cabare tier Jaap van der Merwe het ook niet meer zitten. Zijn oor deel over de vaderlandse poli tiek in het uitvoerige interview: „Den Uyl is een overigens niet onhygiënische zwemmer in een beerput. Wat wij moeten doen is die beerput droogleggen. Hij kan het niet helpen". Ook een groot verhaal over de „wande lende jood" Meyer Lansky, die om zijn maffiapraktijken ner gens ter wereld welkom is. Over zijn uitwijzing uit Israël: „Een opmerkelijke zaak als in aanmerking wordt genomen, dat de meeste landen hun staatsbur gers nimmer zullen uitwijzen, Italië niet zijn gevluchte Ita liaanse maffialeiders uit de ver enigde Staten en Wesi-Duitsland geen uitgewezen Duitse nazi- misdadigers". In Vrij Nederland een Bibeb-inter- view met de paragnost Gerard Croiset, die alleen detective-ro mans leest, als liefhebberij bin nenhuisarchitectuur beoefent en zijn beste invallen krijgt achter het stuur van zijn auto. Hij kondigt aan met zijn helder ziendheidsactiviteiten te gaan uitscheiden. Voorts een reporta ge over de veeteelt, die tegen woordig bio-industrie heet en waarin de slachtdieren onder erbarmelijke omstandigheden worden opgefokt. „Anders zou het vlees te duur gaan worden", is het argument van de fokkers. Waarop de conclusie van het blad: „Maar er is best een me- thode denkbaar om dit duurdere vlees aantrekkelijk te maken. Het zou bijvoorbeeld bestempeld kunnen worden met het kwali teitsmerk „kwellingvrij tot stand gekomen". In een arti kel over kardinaal Alfrink wordt opgemerkt „dat hij ook als diplomaat is stukgelopen, omdat hij bepaalde contacten en belangrijke personen heeft verwaarloosd". Voorts een prachtig ingehouden portret van Nederlands nieuwste dichttalent Berend Lasseur, pas 26 jaar oud en al ongeneeslijk ziek met de dood voor ogen. Elsevier brengt deze week een wereldprimeur op het gebied van de Russische ruimtevaart: een exclusieve beschrijving van de technische samenstelling en een doorsneetekening van de Proton-raket, die vorig jaar het ruimtestation Saljoet in de cos- mos tilde. Zelfs de Amerikaanse waarnemers waren er nimmer in geslaagd achter de zorgvul dig geheim gehouden eigen schappen van dit gigantische ruimtewerkpaard te komen, zo meldt het blad trots. Wassenaar bliikt een nieuwe na- nier gevonden te hebben om ziin welgestelde burgerij tenen inbraak te beveiligen. Politie commissaris G. Boven: „We vragen alles wat maar enigszins verdacht lijkt, rreteen aan ons door te geven. Wees alert, stel len we. Bel de politie bij ook maar het geringste vermoeden, dat er iets niet pluis is. Dit on der het motto: wij zijn er voor u, maar u kunt er ook voor ons zijn. Uit het aantal toegenomen meldingen blijkt, dat ons ver zoek is aangeslagen. En de waarde van de bestrijding van de criminaliteit heeft zich in Wassenaar inmiddels in enkele gevallen al bewezen". De Haag se public-relationsdeskundige Max Beauchez doceert uit Ame rikaanse ervaring hoe de Neder landse politici wat meer popu lair kunnen worden. De verloof de van Wiegel vindt hij al een stap vooruit, maar „de Kenne dy's gingen met hun zwangere vrouwen op stap. Dat zijn drie vliegen in één klap: charme, liefde en moederschap. Dat ligt béter in de markt dan inflatie, prijscalculatiemaatregelen en inkomensverdeling". In de Nieuwe Linie het verhaal van Theo Heis, die ontslagen werd uit een psychiatrisch zie kenhuis, niet werd opgevangen en zelfmoord pleegde. Het jour nalistiek ongebruikelijke relaas wordt als volgt gemotiveerd: „Door te zwijgen ontkomen per sonen en instellingen, die een rol speelden in de geschiedenis die leidde tot de dood. aan kri tiek. Dat betekent ook dat alles blijft zoals het is". Een lekkere reportage voorts over een fat soenlijke Nederlandse huis vrouw uit Zeist, getrouwd met een veelverdienende socioloog, die in schemerige Turkse res taurantjes in Amsterdam op treedt als de buikdanseres Ya- semin. In Frankrijk en de Verenigde Sta ten is hexachlorofeen (dat ver werkt in babypoeder, al tot kin dersterfte heeft geleid) verbo den, maar de Nederlandse over heid heeft nog geen enkele stap gedaan in die richting, consta teert De Groene. Waarna een opsomming wordt gegeven van de hier verkrijgbare poeders, zepen, shampoos en sprays, die de gevaarlijke stof bevatten, Accent betoogt gedocumenteerd en terecht, dat slecht onderhou den auto's het verkeer bedrei gen. Een chefmonteur van een garage: „Als ik een wagen op de brug heb en ik voel eens aan een stuurstang, dan kan ik het niet laten tegen een klant te zeggen, dat er erg veel speling in zit. Weet u wat ze dan zeg gen? Zolang ik nog niet recht door ga als ik de hoek om wil. laat ik dat niet repareren, hoor. Jullie zijn veel te duur". De ac trice Emmy Huf ging naar dc nieuwe show van haar vriend Toon Hermans en oordeelt: „Zijn beste - het klinkt hard, ik weet het, maar de wereld is hard en de theaterwereld doet daar nog een schepje bovenop - zijn beste tijd lijkt voorbij". De twee Duitse delegaties zitten naast elkaar achte r hun franstalige naambord/es. casco Eigen handig: wordt in 9 dagen een huis ROTTERDAM (ANP) - Deze week nog worden in Tilburg de eerste 37 expe rimentele woningen opge leverd, waarvan de toe komstige bewoners de in deling zelf kunnen bepa len. De bezoekers van de doe-het-zelf- en creatieve vrijetijdsbestedlngs- beurs, die van 25 novem ber tot en met 3 decem ber in de Rotterdamse Ahoyhallen wordt gehou den, mogen allerlei varia ties in de indeling van het casco-huls uitproberen. Gedurende de negen ex- positiedagen zal tevens een casco geheel worden afgebouwd om de mensen te laten zien wat de mo gelijkheden zijn. Deze tweede beurs, die voor de doe-het-zelvers wordt gehouden, is dit keer twee maal zo groot als vorig jaar. De organi satoren leiden hieruit af, dat de belangstelling voor deze vorm van vrijetijds besteding nog steeds groeiende is. De grote be hoefte aan voorlichting op het doe-het-zelf gebied bleek vorig jaar, toen 50.000 mensen uit alle de len van Nederland naar de beurs kwamen. De be zoekers krijgen weer de gelegenheid allerhande materialen en gereed schappen uit te proberen. Hiervoor is een zoge naamde demonstratie- markt. Het gemeentelijk energiebe drijf van Rotterdam is op de beurs aanwezig om de mensen te laten zien wat men met elektrische in stallaties, huishoudelijke apparatuur, verlichting enz. zelf kan doen. Het GEB heeft op de beurs een „gruwelkamer" om de bezoekers voor te hou den hoe het niet moet. HELSINKI (RTR) De Finse minister van Buitenlandse Zaken Ahti Karjalainen heeft gisteren de voorbereidende besprekingen voor de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki geopend. Tot de vertegenwoordigers van de 34 deelnemende landen zei hij te hopen en te geloven dat deze besprekingen zullen bijdragen tot het scheppen van een toestand, waarin alle landen in vrede en veiligheid kunnen leven zonder inmenging van buiten in hun binnen landse zaken. De nu begonnen besprekingen zullen naar zijn mening nuttige resulta ten toevoegen aan de reeds bereikte resultaten aan andere confe rentietafels. Als voorbeelden daarvan noemde de Finse minister het Salt-akkoord, de verdragen tussen West-Duitsland en Polen en de Sovjet-Unie en het viermogendhedenakkoord over Berlijn. De kleinste deelnemers aan de conferentie zorgen voor de kleurrijkste afvaardigingen. Zo stuurde Liechtenstein een prins, Henri de Liech tenstein. en twee graven en het Vaticaan twee monseigneurs. Zweden zond de grootste delegatie, bestaande uit 16 diplomaten. Aan de conferentie nemen 34 landen deel met inbegrip van de Ver enigde Staten en Canada. Alleen Albanië heeft laten weten dat het geen belangstelling heeft. Nee, u gaat kiezen, maar thuis blijven de kazen. Want ons vuistje is hoogst onpartijdig:het kleinste partijtje kan op zijn steun rekenen. En we weten: een schaal vol gouden brokjes appelleert dan altijd aan de meerderheid. We zijn dus dik tevreden met een voorkeursplaats op uw boodschappenlijst. En di&r durven we gerust politiek te bedrijven: stem lekker, kies kaas! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wil de middenschool ooit tot stand komen dan zal het nodig zijn dat de bevolking pressie uitoefent en zelf activiteiten onderneemt. Dit schrijft drs. W. Olt- hof, directeur van de stichting wetenschappelijk onder zoek vakcentrales, In een brief bij het rapport „Dc jonge tiener en zijn school", dat de stichting heeft aangeboden aan het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV. De vakbeweging is de vurigste pleitbezorger van een midden- .school van drie of vier jaar in aansluiting op het basisonder wijs en voor alle jongeren, zo dat de voor het latere leven be slissende beroepskeuze niet op 12-jarige leeftijd hoeft te gebeu ren maar naar een latere leef tijd wordt verschoven. In fe bruari 1970 beloofde dc toen malige onderwijsstaatssccretaris Grosheide experimenten met de middenschool tijdens een bijeen komst met werkende jongeren. Maar vanuit het onderwijs werd nogal afwijzend en gereserveerd gereageerd. De experimenten moeten nog van de grond ko men. De middenschool was ook een punt in het actieprogramma 1971—195 van de drie vakcen trales. Daarin werden snelle ex perimenten op ruime schoal ge vraagd. Het actieprogrum ziet dc middenschool als een bclung- rijk middel om de ontwikke lingskansen van de arbeiders- jongen en het arbeidersmeisje, die in het huidige maatschappe lijke bestel gering zijn, te ver beteren. In het rapport wordt echter uitdrukkelijk gesteld dnt de middenschool niet gezien mag worden als het enige mid del lot onderwijsvernieuwing. Ook verbetering van kleuter- en basisonderwijs is belangrijk. CPN Den Haag Het district Den Haag van de CPN belegt vanavond een verkiezingsavond in gebouw Amicitia aan het Westeinde te Den Haag. Spre ker Is Marcus Bakker. Na af loop volgt een discussie. Aan vang acht uur. Pantalons DEN HAAG (ANP) De schadeloos stelling van de Tweede Kamerleden is met terugwer kende kracht tot 1 januari jongstleden drijfsleven in 1972 kondlgd is, dat bin nenkort een verdere twcede-kamerle- EINDHOVEN (ANP) Onbeken- j den hebben in de nacht van i maandag op dinsdag ingebroken 1 Rcn* in het magazijn van Royal-con- (ectle-lnduilrl, N.V. te Acht M« he IN.-Br.) Er werd een partij da-, l"r me,- en klnderpantalon, ont- vreemd ter waarde van' f 120 000 Van de daders ont- ,aar De verho8in8 breekt elk spoor. Vergoeding kamerleden 50.425,— per 1 januari jongstleden is geba seerd op de nacal culatie van 2.82 procent voor het overheidspersoneel over 1971 en op dc geraamde stijging van de Ionen en sa larissen in het par ticuliere bedrijfsle- ven in 1072 met 4% De binnenkort vast te stellen verhoging van de schadeloos- stélling zal uitgaan van de onlani". aan het overheldsperso* neel toegekende na calculatie over 1972 van 2,25 procent en de uitkering ineens van 4 proreot aan f dat personeel over,, dc maanden augus- tus tot en met de- cember 1972.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7