Noordwijkse raad ingenomen met bouwplannen voor boulevard Ambtenaren onderwijzers en zijn geen Noord wij kers Geschil tussen Noordwijk en de provincie streeknieuws Stroef overleg in bakkerijbedrijf VVV-Katwijk wil subsidie gemeente meer van de Feest universiteit Over de tong Ideaal Boom-plantdrift PAGINA 5 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT NOORDWIJK De Noordwijkse raad is wel ingenomen met het i bouwplan van een drietal NoordwijKse hoteliers aan de Koningin I Wilhelmina Boulevard. „Een knap plan", zei Bedijn (PvdA), dat voor de badplaats een impuls kan zijn nu hotels een verouderde zaak blijken te worden". Schaafsma (VVD) juichte de moderne aan pak toe. maar ook hij had, evenals de heren Vogelaar. Bedijn en Schelvis, bedenkingen en reserves. „Een belangrijk plan" verklaar de Alkemade (KVP), al zag hij de familiehotels van weleer met weemoed verdwijnen. KATWIJK De eerste fase van het verkeers- en milieu project van de wljkvercnl- glng Hoornes is afgesloten. Deze eerste fase behelsde de controle op fietsen der school gaande jeugd in de wijk. Van de 427 gekeurde fietsen bleek 33,8% niet In orde. Als de staat van de ver lichting bij 't onderzoek had betrokken was men gekomen op 48.9%. Tijdens de controle was het voeren van verlich ting niet verplicht. Fietsen goedgekoerd zijn politie voorzien van een stickertje. Niet goedgekeurde fietsen kunnen door Vele fietsen niet in orde wederom voor keuring wor den aangeboden. Intussen is het project zijn tweede fase ingegaan. Die omvat de problemen op het Hoornesplein. Daar mag men geen fietsen en brom fietsen neerzetten. Fietsen dienen in speciale rekken te worden geplaatst die bij de toegangen tot het winkelplein zijn opgesteld. jaai otin|j fijHet miljoenenproject omvat ook bars, dancings en dergelijke, en met het oog op de aangrenzende king! woonwijk werd het college op het hart gedrukt er voor te zor gen. dat de zaak later niet uit straat geen tochtgat?", vroeg Benschop (prot. chr.) en hij at tendeerde op de kop van de Hoofdstraat als voorbeeld, waar het zand soms bergenhoog op stuift. s he; de hand kan gaan lopen. „Hebt Daarvoor v de hand te voorkomen, dat een situatie zal gaan ont staan als thans bij het Casi no?", informeerde de prot. chr. fractievoorzitter Vogelaar. Bij de besprekingen met de onder nemers dient op dit facet de na druk gelegd te worden. Van Riemsdijk (gem. bel.) had zorgen over de financiering. Als er tijdens de gefaseerde uitvoe ring drama's gebeuren, is de el lende niet te overzien. „Wordt een overkapping van de School- i de ontwerpers al gewaarschuwd, deelde burge meester mr. Bonnike mede. Het bouwplan was bij wijze van kennisgeving aan de raad voor gelegd. alvorens het college in overleg trad met de provincie. De gemeenteraad zal in een la ter stadium zeker in de zaak worden gekend, ook al omdat een overbouwing van de School straat in het geding is. Verder is er een nauw overleg met de provincie, verklaarde wethouder Van Duin. NOORDWIJK Het georgani seerd overleg tussen werkne mers en werkgevers in de bak kersbedrijven verloopt wat be treft de vakantieregeling onbe vredigend. Hiervan maakte voorzitter Wijnands van de AVG Bodegraven staat er financieel goed voor BODEGRAVEN De gemeente Bodegraven staat er financieel nsdat gezien niet slecht voor. Het ge- meentebestuur heeft de *raad een begroting voor 1973 aange- e boden met een post voor on- tot voorziene uitgaven van ruim 160.000 gulden. dage 15 B. en w. menen dan ook dat in ^18.4 het komende jaar de plaatselij- elinj ^e belastingen niet hoeven wor- aiiee den opgeschroefd. Wel gaan ;e?ijU misschien enkele legestarieven omhoog en zal de rioolbelasting ^'van worden verhoogd. Dit laatste in i var verband met het oog op de 14.00- bouw van een zuiveringsinstalla- v Donderdag 21 december gaat de a raad van Bodegraven over de w- begroting vergaderen. afd. Noordwijk, gisteren mei-1 ding tijdens de jaarvergadering in rest. Flora. De werkgevers willen van overleg over deze zaak niets weten en I zij vinden daarbij ook de plaat- selijke overheid nog geheel aan hun zijde. Zelfs in 1972 acht men blijkbaar de werknemers nog niet mondig, aldus de heer Wijnands. Na de behandeling van de jaar stukken er was een voordelig i saldo van 1552,79 ging men over tot de bestuursverkiezing. De aftredende bestuurders, de heren H. de Haas. H. Gordijn, L. Doove en P. Vink zagen zich bij acclamatie herbenoemd. De heer W. den Elzen stelde zich niet herkiesbaar. De voorzitter dankte hem voor het vele werk, dat hij jarenlang voor de afde ling had verricht. NOORDWIJK De aansluiting van de Van de Mortelstraat op de nieuwe provinciale weg, blijkt een geschilpunt te zijn tussen de gemeente Noordwijk en het pro vinciaal bestuur. Oorspronkelijk was overeengekomen wij hebben dat zwart op wit, aldus wethouder Van Duin dat de verlengde Van de Mortelstraat evenals de Van de Mortelstraat zelf, uit vier banen zou bestaan. Mogelijk vanwege de krappe fi nanciën maakt de provincie thans bezwaren tegen het plan. Noordwijk De contouren van de parallel-boulevard in Noordwijk aan Zee gaan zich aftekenen. Hard wordt er gewerkt aan het gigantische miljoenenprojekt, dat samen met de realisering van andere plannen tot een volledige modernisering van de badplaats zal leiden. Op het ogen- 1 Zij wil de aansluiting beperken tot blik is men hard bezig met de aanleg van het hoofdriool (zie foto). Daarmee alleen al is een bedrag gemoeid van 160.000 gulden. een tweebaansweg en dreigt de bijdrage te zullen verminderen. Wethouder Jansen meende dat de gemeente in een beroepspro cedure sterk zou staan. De be heerder der financien had overi gens nog een plezierige medede ling. Voor de scholenbouw in Boerenburg had de gemeente 1,5 miljoen gulden kunnen le nen, zodat dit project kan wor den uitgevoerd. De stand op de befaamde staat G was thans van dien aard. dat Noordwijk boven de rode schrap was geko men en zelf weer projecten kan financieren, zonodig ook de ver lenging van de Van de Mortel- Liefst zestig mille méér KATWIJK VVV hield gisteren verzoek om subsidieverhoging in hotel Noordzee aan de Boule- met 60.000,-". vard een feestelijke najaarsver- Over het centrumplan heeft WV Matthias neemt afscheid van dirigent Warmond Albert Meij gaat de Warmondse muziekvereniging Matthias, waarvan hij 25 jaar dirigent is geweest, wegens ge zondheidsredenen verlaten. Hij wordt opgevolgd door de heer Jan Meij. Ter gelegenheid van het afscheid i van haar vertrouwde dirigent i geeft Matthias morgenavond in I het Trefpunt een concert: aan vang 20.00 uur. gadering in verband met het 75-jarig bestaan. Een vergade ring die opmerkelijk druk werd bezocht. „Het voorseizoen was gelukkig goed, maar het hoofd seizoen was bepaald minder gunstig" stelde mr. J. v. d. Plas in zijn openingswoord. Twee redenen voerde hij daar voor aan: de nog slecht functio nerende vakantiespreiding en het slechte weer. Dat heeft be halve voor de seizoenbedrijven ook voor VVV nadelige gevolgen opgeleverd. „Helaas is onze fi nanciële positie niet bijzonder rooskleurig. Ondanks een zuinig beleid en hoge contributies heeft VVV zich tot het gemeentebe stuur moeten wenden met het nog wel wat te wensen. Katwijk blijft wat betreft uitgaans- en vermaakmogelijkheden sterk achter. Met smart wacht VVV daarom op de herbouw van het centrum, dat door geleidelijke afbraak praktisch functieloos is geworden. Na de pauze bestond gelegenheid vragen te stellen aan een forum, dat speciaal was gevormd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van VVV. Het forum bestond uit: J. N. Strijkers, directeur Nat. Bu reau voor Toerisme, N. W. Bou- wes, eigenaar Bouwes Hotels Zandvoort, dr. J. Bergman, wet houder toerisme gemeente Kat wijk, Chr. Verplancke, directeur van de Katwijkse VVV. De he ren Bergman en Bouwes toon den zich tegenstanders van de invoering van toeristenbelasting. De eerste omdat daarmee niet de profiteur wordt getroffen, maar de klant, wat de concur- rentiepositie van Katwijk moei lijker zou maken, de heer Bou wes omdat de kosten van admi nistratie hoger zouden zijn dan het bedrag dat de belasting zou opleveren. Lange tijd waren de sluitingstijd van horecabedrijven en het ge brek aan dansgelegenheden in Katwijk onderwerp van discus sie. „De ervaring met dansgele genheden in de omgeving is niet zo best", merkte wethouder Bergman op. „Het publiek is van dien aard dat zoiets voor Kat wijk niet gewenst lijkt". Dokter Bergman zegde wel toe de kestie van de sluitingstijden ivjoORDWIJK Het ppr-raadslld voor horecabedrijven in het col- pc R|tjtjer poneerde in de laat- lege van B. en W. aan de orde s(e raai|SVergadering de stel- te zullen stellen. Mr. J. v. d. j|n dat ambtenaren, politiea- Plas stelde dat er in Katwijk genten en onderwijzers geen geen dansverbod is, dansgele- genheden vond hij niet belang van de toeris meer in het belang jeugd. Slecht-weer- kwam ook ter sprake. „Met slecht weer komt de toerist in Katwijk te kort" vond wethou- j der Bergman. „Over de moge- Iijkheid wordt in het gemeente- 1 bestuur vaak gesproken. Z^als met alles gaat echter ook hier de kost voor de baat uit". Noordwljkers zijn. Dit gebeurde bij een voorstel om garantie te verlenen voor de rente en aflos sing van premiewoningen in Boerenburg en Duinpark. Wor den deze huizen wel allemaal aan Noordwijkers verkocht, wil de De Ridder weten. Bij de tien aanvragers van garantie, zou den vier ambtenaren zijn en dut vond hij niet juist. .Dit de reinste demagogie". Voor de gemeente Leiden wordt 1975 een jaar van hooggespan nen verwachting. De universi teit. „Bolwerk van de Vrijheid", viert dan haar 400-jarig be staan. Dat wordt helemaal geen ruig feest maar het moet wel 550.000,- kosten. „Kan het niet wat minder?" vroeg maandag jl. de universiteitsraad zich af. En een van de leden, de heer Bangerd van de TAP-fractie, re kende de leden voor, op welke posten bezuinigd zou kunnen worden en welke hij wilde voor zien van het stempel „Voor mij hoeft het niet". Op die manier zou men practisch alleen met de bijdrage van het rijk een waardige herdenking kunnen houden en zou men een vVeffee politicus waart er geblinddoekt door de politieke werkelijkheid? Oplossing .enhjke som kunnen bijver- Dc man met ta, Vl aller Hans Wiegel. reageerde De Geus", want deze mensen maken goedekope wo ningwetwoningen vrij". Wethou der Van Leeuwen van volkshuis vesting vroeg vertwijfeld welke kant de ppr dan op wilde. ,u en wij hebben steeds doorstroming voorgestaan en doordat deze mensen een woning kopen, krij gen wij de beschikking over goedkope huizen voor de minst draagkrachtigen. Dat is juist wat wij willen". Mej. Koopman (kvp) vestigde de aandacht op moeilijkheden bij het onderwijs, als de gemeente geen woning ter b eschikking stelt, laten sollicitanten het af weten. Uit de discussie kwam naar vo ren, dat voor de koopwoningen in het Duinpark zoveel gegadig den waren geweest, dat velen moesten worden afgewezen. Over de toewijzing is onbehagen ontstaan, zei Bedijn (pvdA) en de mensen wenden zich dan tot raadsleden, doch deze kunnen hen ook niet Informeren waar om aan anderen wel en aan hen geen huis is toegewezen. Ver schillende raadsleden drongen er bij het college op aan bij de toewijzing de tommissie voor woonruimteverdeling te betrek ken. „Al schakelt u de gehele gemeenteraad in, dan blijft men toch zeggen, dat die ambtenaar en die onderwijzer wel een huis heeft kunnen kopen, en zij niet", repliceerde de wethouder. „Ik twijfel geen moment aan de integriteit van het college", ver klaarde mej. Koopman, maar meer openheid kan misverstan den wegnemen, Vogelaar was het niet met haar eens. De ver deling van woonruimte is vol gens de wet een taak van het college. Wethouder Van Leeu wen bleef weinig heil zien In het raadplegen van dc woonruimte- commissie. Het debat werd be sloten met de toezegging van de voorzitter, dat een en ander In het college besproken zou wor- Gehoord op de publieke tribune, tijdens de Leidse gemeenteraads vergadering: „Het lijkt wel of wij psychiaters zijn, die de patiënten zitten te bekijken". Joop den Uyl heeft zijn kabinet eens goed uit het zonnetje gezet. Is er al een schaduwkabinet van het schaduwkabinet? stem niet verloren Op het Sociologisch instituut door Rijksuniversiteit te Leiden is iemand werkzaam, die ijvert voor het communistisch ideaal. Als je in een ideaal gelooft, moet je er ook naar handelen. En dus maakt hij kwistig gebruik van gemeenschapsgelden om eigen portemonnee en partijkas niet te belasten. hAangezien de komende verkiezingen een keerpunt kunnen betekenen waarbij de CPN groot gewicht in de schaal kan leggen", zendt de ijveraar per universitaire post, in rijksenveloppen manifesterende en begeleidende brieven rond geschreven met een rijksschrijfma chine op een rijksstencil en vervolgens met een rijksmultiplicator vermenigvuldigd op stapels rijkspapier. En dat alles om de Leidse studenten aan te sporen om op 29 november op de CPN te stem men. Henk Bonarius vroeg maandagavond in de vergadering van de universiteitsraad aan het College van Bestuur („Niet dat ik de CPN nou zo vijandig gezind ben maar...") of er voor dergelijke cor respondentie een regeling getroffen is tussen de CPN-leden en het Sociologisch Instituut, of dergelijke praktijken, zonder regeling toe laatbaar zijn en of er nog andere politieke groeperingen zijn die. al dan niet met een regeling, van universitaire post gebruik maken. Maar het kwaad was reeds geschied, schrale troost: als het keer punt bereikt is. zal de CPN de kosten wel aan het volk herbetalen. kunnen bijv dienen ten behoeve van Leiden, de stad die 400 jaar hospita ge weest is. De heer Bangerd wilde aan zo'n jubileumgeschenk één enkele voorwaarde verbinden: het zou voorzien moeten worden van een forse, bronzen plaquette waarop zou staan, wie de geef ster was. „Anders gaat het net als met Laurens Jansz Coster" excuseerde hij zich. En toen nam de raad even de tijd om tussen alle gezeur en gedram door de te luisteren naar de verklaring. „Twee Amerikanen doen Europa in veertien dagen. Ze zijn op de culturele toer en komen op de Grote Markt in Haarlem. Staan ze voor het standbeeld van Laurens Jansz voor de historici onder U: dat is de uitvinder van de stoommachine —en zegt de een tegen de ander „Wie is dat?" „Weet je dat niet: dat is Rem brandt van Rijn. de man van „Die Kleine Nachtmuzik", je weet wel. en hij neuriet Beethovens vijfde symphonie. De raad was overtuigd. Boomfeestdag is weer in het verschiet. Dat feest is ontstaan uit een oproep die de Verenigde Naties in 1957 deden om het planten van bomen over de hele wereld te bevorderen. Het woord „milieu" leek in die dagen nog niet uitgevonden. Pas na de onheilsprofetieën van de Club van Rome, we ven velen er een macabere cultus omheen. Ande ren willen de verwachte ontwikkelingen „in juis te proporties" blijven zien en slaan naar het an dere uiterste door. Dan zijn er degenen, die me nen dat de waarheid in het midden ligt. Met de beste bedoelingen ijveren ze voor „Milieube heer", kennelijk niet beseffend dat milieu zich niet beheren lóét: milieu beheert zichzelf. Elke ingreep werkt verstorend. Juist in de categorie van „beheerders" zijn velen bezig het markante gezicht van Holland, planma tig en voortvarend blijvend te verminken. De boeren boeren niet best? Dan moeten de weiden recreatieve bestemming krijgen, redeneren zij. Dan krijgt de toenemende bevolking uit de grote steden de ruimte. Daarom worden historische en karakteristieke polders leeggezogen tot diepten van 35 meter en méér: wonden, die nooit meer helen. En wéér laat men het zand? Dat dient voor de aanleg van wegen en steden die het (na tuurlijk) milieu verder verstoren. Omdat een stedeling zich niet kan recreëren zon der heuvels, maakt men prachtige polders tot vuilstortplaats: als de belt hoog genoeg is, moe ten bomen dienen om dc schande te bedekken. Maar de dwaasheid bereikt haar toppunt, als In het kader van de (overigens respectabele) boom feestdag, ledereen overal bomen gaat planten. Zo is er een actie voor het stichten van twee Llbelle- bossen en nu moet er bij Schiphol in de Haar lemmermeer een ,,5-de Baan-Bos" komen. In het kader van dit warrige soort milieuzorg krijgt „dit ruige, onbespoten bos, temidden van de een tonige akkers een milieuverbeterende rol te ver vullen". Jawel: zo spreekt men over de scheppingen van Leeghwater en Cruquius, die Hollands naam ves tigden in de hele wereld! Als men bomen wil planten om het milieu te ver beteren. zou het dan niet zinniger zijn dat aller plantdrift zich richt op het Nationale Park „De Hoge Veluwe", dat door de recente storm zo deerlijk gehavend werd?

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5