Kies uw eigen programma KVP - ARP - CHU PvdA - D'66 - PPR VVD DS'70 2 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Is het in de poli tiek allemaal „een pot nat" zoals men zo graag zegt? Dat is het zeker niet. Ten bewijze hiervan is er het aantal partij- 'en, dat op 29 november dingt 'naar de gunst van de Neder- 'landse kiezer van 18 jaar af. Van uiterst links (C.P.N.) tot ui terst rechts (S.G.P.) hebben deze 16 partijen ieder hun eigen program, dat het welzijn in alle opzichten van de mens centraal heeft staan. Maar dit welzijn zal door bijvoorbeeld de C.P.N., de linkse uiterste, totaal anders uit gelegd worden dan door de S.G.P., de uiterst rechtse partij. En daarom gaat het voor de kiezer. Voor iedere kiezer zal het daar om van het grootste belang zijn dat hij gaat stemmen. Want ie dere stem houdt een bepaalde beslissing in. Iedere stem, die niet uitgebracht wordt kan een bepaalde beslissing tegenhouden, kan ook aan een andere beslis sing (die de niet-stemmer wel licht niet gewild heeft) de door slag geven. De kiezer moet er namelijk van uitgaan, dat fer vente aanhangers van politieke partijen in ieder geval naar de stembus gaan, zeker op 29 no vember. De niet-stemmers wer ken door hun niet verschijnen daarom automatisch mee aan de kansen van partijen met een grotere aanhang. En juist dat is niet de bedoeling van de niet- stemmers. omdat zij niet weten op wie of wat te stemmen. Ze zien het niet meer, zoals ze dat uitdrukken. Vandaar, dat wij op deze pagina een soort vergelijking trekken tussen acht partijen, waarom het deze keer vooral gaat. Deze acht partijen vormen een soort blok, dat van de confessionelen en dat van de zoals zij zich noemen Linkse Drie. Daar ko men de V.V.D. en D.S.70 bij. Zij hebben bij deze verkiezingen bij het samenstellen van de nieuwe regering een sleutelpositie. De vraag is namelijk: komt er een regering van de Linkse Drie of van de confessionele Drie??? Dan worden het zogenaamde minderheidsregeringen. Regerin gen dus, die in de Tweede Ka mer een minderheid tot steun hebben, omdat geen van beide blokken, zoals het er thans uit ziet, de meerderheid bij de ver kiezingen zal behalen. De meer derheid moet namelijk 75 (ka merzetels) plus een (kamerze tel) zijn. Maar minderheidsregeringen lig gen niet zo gunstig op de politie ke markt, tenzij zij voor gerui me tijd de steun kunnen krijgen van andere (niet-regerings)par- tijen. Die kans is niet erg groot. De V.V.D. en D.S.70 zijn daar om sleutelfiguren, omdat de twee politieke blokken het beste kunnen regeren, wanneer zij de V.V.D. en D.S.70 aan hun kant kunnen krijgen. De vraag blijft echter, of de confessionele Drie en de Linkse Drie dit willen. Van beide kanten zijn daartegen al vele bezwaren geopperd, poli tieke bezwaren vooral. Daar naast is er nog altijd een grote stroming die KVP en PvdA wil samenbrengen, hoewel politici van beide partijen dit de laatste tijd ver van zich afzetten. En juist dat politieke spel maakt de verkiezingen van 29 november zo boeiend. Maar vooral zo spannend. De uitslag van de komende verkiezingen bepaalt de koers van de komen de regering. De opkomst van zo veel mogelijk kiezers is als ge volg daarvan deze keer belang rijker dan ooit. Een zij het globale vergelij king tussen de politieke pro grams van deze twee politieke blokken en de V.V.D. en D.S.70 hofdrolspelers van nu kan wellicht helpen het beeld van deze acht politieke partijen iets duidelijker te maken. Dan zal blijken, dat het allemaal lang niet ,.een pot nat" is, zoals ve len dikwijls denken. Natuurlijk gaat het bij alle par tijen om de mens. die centraal dient te staan. De vraag is al leen maar, hoe de partijen dit in hun opvattingen zien. De partij programs zeggen er meer van. Het uiterlijk, de imago, het al of niet vlotte optreden van de politicus is het lang niet altijd. Ook niet het verbetene, het ge lijkhebberige, het gedrevene van de politieke woordvoerder, of de lijsttrekker. Politiek vraag in deze bijzonder ingewikkelde tijd veel meer. dan alleen maar knap. handig, hu moristisch of scherp debatteren. Politiek is per slot van zaken geen studentensoos. ook geen vrijblijvende discussieclub en nog minder een verzameling ru ziezoekers. Politiek is (zoals dezer dagen een man zei. die promoveerde): ,,De kans van de kiezer, om op zoek te zijn naar geschikte ver tegenwoordigers die zijn wensen waar kunnen maken. Grond gedachte: Welzijn eist wezenlijke hervormingen, bevrijding uit verouderde structuren Grotere democratisering maatschapplijk leven medezeggenschap voor alle burgers, ongelijkheid weg nemen Vrijheid, verdraagzaamheid, gelijke kansen voor ieder een Vrijheid krachtig verdedigen; zakelijke en zuinige poli tiek voeren; inflatie krachtig bestrijden Democrati sering bestuur: algehele grondwetsherziening invoering beperkt distriktenstel waarbinnen even redige vertegenwoordiging snelle invoering gewestwet met directe verkiezingen algehele grondwetsherziening districhtenstelsel invoeren 1 gekozen kabinetsformateur 1 afschaffen Eertse Kamer 1 positie parlement versterken 1 onafhankelijke ombudsman aanstellen rechtsstaat en democratie krachtig handhaven; ge weld en intimidatie bestrijden geen distriktenstelsel; alle politieke stromingen moeten in parlement aan bod kunnen komen efficiënter beleid; bestuursprocedures vereenvoudi gen; tweejaarlijkse begrotingen; langere termijn-planning; betere departementale indeling; kiesdrempel van 3 percent Democrati sering onderneming: beroepsrecht ondernemingsraad tegen onredelijke be slissingen van de ondernemingsleiding bevordering experimenten bedrijfsdemocratie klachtrecht voor individuele werknemer wettelijke regeling fusies en andere machtsconcen traties overheidscontrole op gebruik economische macht. bij grote banken en grote ondernemingen een door parlement benoemde commissaris die jaarlijks ver slag uitbrengt inspraak werknemers bij belangrijke bedrijfsbeslis singen werknemers krijgen evenveel invloed op samenstel ling raad van commissarissen als alle andere be langhebbenden tezamen afwijzing van nationalisatie en socialisatie uitbouw van werk ondernemingsraad, die blijvend gezien moet worden als samenwerkingsorgaan in het belang van de gehele onderneming verdere structuurhervorming onderneming meer zeggenschap werknemers Abortus etc.: uitgangspunt: bescherming geboren/ongeboren leven. wettelijke regeling voor euthanasie, orgaan-transplan tatie. sterilisatie abortus: alleen aanvaardbaar als lichamelijk of gees telijk welzijn van de vrouw naar medisch/sociale indicatie ernstig wordt bedreigd bij abortus gelden dezelfde regels als bij iedere andere medische ingreep stimulering gebruik voorbehoedsmiddelen vrijwillige sterilisatie opnemen in ziekenfondspakket onderzoek naar verbetering anticonceptie erkenning van het recht van gehuwden en ongehuw- den op desgewenst ondergaan van abortus; artsen daartoe niet verplichten beslissingsrecht bij vrouw, na overleg met arts anti-conceptionele middelen goed verkrijgbaar stellen 1 Onderwijs: invoering gratis onderwijs tijdens leerplichtige leeftijd nationaal plan voor gehele onderwijs voorrang voor kleinere klassen bij kleuter/basis onderwijs hoge prioriteit vorming werkende jeugd kleinere klassen geleidelijke afschaffing schoolgeld leerplicht voor kleuteronderwijs uitbreiding leerplicht werkende jongeren verhoging collegegeld ongedaan maken medezeggenschap in bestuur van ouders en leerlingen gelijke kansen voor iedereen; goed onderwijs hét breekijzer bij uitstek voor verbetering maatschappe lijke verhoudingen; juist kinderen uit minder-bevoor- rechte gezinnen goede startkans geven leerplicht onderwijs geheel kosteloos uitbreiding partiële leerplicht werkende jongeren geleidelijke verhoging leerplicht tot 18 jaar meer culturele vorming op scholen gelegenheid voor permanente vorming bieden Welzijn: meerjarenplan sociaal-cultureel welzijnsbeleid kaderwet voor subsidiëring culturele/vormingsaktivi- teiten grote aandacht jeugd/jongerenwerk en de sport. wettelijke financieringssysteem vervangt subsidie stelsel wijkcentra voor voorlichting, advies, medische bege leiding enz. meerjarenplan voor recreatie en sportbeleid welvaart en welzijn onverbrekelijk met elkaar ver bonden; het welzijn meer gewicht geven dan in het verleden geen bevoogding, maar ondersteuning waar nodig nationaal bejaardenbeleid integratie in maatschappij van gehandicapten verdere uitbouw maatschappelijk werk 0 1 Positie werknemers: Welvaartsvast pensioen van 70% van het laatst ge noten inkomen voor iedereen Wettelijke jongerenstatuut voor 14jarige werk nemers bezitsvorming via vermogensaanwas- en winstdeling- regelingen achterstand inhalen voor minimumloners, bejaarden, kleine zelfstandigen en invaliden minimum-loon sneller laten stijgen gelijke beloning mannen—vrouwen arbeidssituatie werkende jongeren verbeteren wettelijke pensioenregeling geen eigen risico ziekenfondsverzekering afschaffing onderscheid particuliere en ziekenfonds patiënten optrekking a.o.w. verantwoord eigen risico bij ziekenfonds verdere inkrimping kinderbijslagvoorzieningen bestrijding misbruik sociale voorzieningen overheid moet lust tot ondernemen niet hinderen bevordering zelfstandige krachten in maatschappij lage inkomens sterker laten stijgen AOW/AWW op peil netto-minimum-loon, na afrek bejaardenpremie ziekenfonds vereenvoudiging sociale wetgeving Financiën/ economie: haasje-over van lonen en prijzen stoppen bestrijding inflatie niet opleggen, maar vrijwillige medewerking opwekken stuk inkomensgroei afstaan voor gemeenschap jaarlijkse stijging van belastingdruk van 0,5% maxi maal; op langere termijn drukverzwaring afzwakken stijging premiedruk sociale verzekering max. 0,75%; op langere termijn afzwakken beheersing overheidsbestedingen, bedrijfsinvesterin gen en particulier verbruik hogere inkomens matigen en openbaar maken stijging belastingdruk met 0,6% per jaar belasting op vermogenswinsten stijging vermogensbelasting, omzetbelasting, loon- en inkomstenbelasting belasting- en premiedruk te hoog vergeleken met om ringende landen vrijwillige inperking lonen/prijzen nodig; zo niet dan moet regering ingrijpen overheidsuitgaven: zo zuinig mogelijk beleid; zeer voorzichtig doen met nieuwe uitgaven; overbodige taken afknappen kritische toetsing overheidsuitgaven blijvende toepassing inflatiecorrectie subsidies doorlichten belastingtarieven stabiliseren bewust investeringsbeleid voor het noorden en zuid limburg bestaansmogelijkheid zelfstandigen zeker stellen -9, 3! 1 Milieu: wetgeving richten op voorkomen van alle milieu vervuiling econo'mische groei alleen accepteren zolang veront reiniging leefmilieu binnen „verantwoorde grenzen" blijft als uitgangspunt moet gelden: „de verontreiniger betaalt" vijfjarenplan milieubeheer strenge wetgeving tegen hinder en vervuiling economische groei ombuigen, meldingsplich investe ringen meer greep op ruimtelijke ordening natuurgebieden (Veluwe, Waddezee) beschermen krachtige bevolkingspolitiek economische groei blijft dringend nodig; belangrijk deel van welvaartsgroei besteden voor verbetering leefklimaat; milieuvervuiling krachtig bestrijden al deze problemen slechts oplosbaar wanneer Neder land het bevolkingsvraagstuk centraal stelt meer wettelijke maatregelen om hinder en vervulling tegen te guun vervuiling internationaal aanpakken bescherming natuurgebieden qar Bouwen: meer betaalbare woningen bouwen verschuivend meerjarenplan koppelen aan krotoprui ming en woningverbetering bevordering eigen-woningbezft voor minder-draag- krachtigen geleidelijk invoering kostprijshuren gekoppeld aan huursubsidies voor minst-betaalden in '77 170.000 woningen per jaar exta steun voor stadsvernieuwing en -sanering, nieuw huur-subsidiestelsel (subsidie per woning) geen exta huurverhoging 20 percent tegen huurharmonisatie ruime overheidssteun voor volkshuisvesting, met name aan kwaliteitsverbetering bevordering eigen woningbezit speciale overheidszorg voor woonsituatie in grote steden aandacht voor kwaliteit bouw (tegengaan geluids hinder) individuele huursubsidies woningwetbouw alleen voor laagstbetaalden voorrang voor laagbouw nieuwe woonvormen stimuleren Ont wikkelings hulp: opvoering van de Nederlandse bijdrage-steun aan regeringen en aktiviteiten die minst-bedeelden willen helpen, vooral in Latijns-Amerika in '76 1,5 percent van nationaal inkomen welvaart in onwikkelingslanden vergroten via stimu lering van eigen ontplooiing Nederlandse bijdrage op huidige peil handhaven vestiging industrieën in ontwikkelingslanden stimu leren bij uitbreiding Nederlandse bedrijven bekijken of uit breiding niet beter in ontwikkelingsland kan ge beuren a nqe Defensie: wederzijdse, evenwichtige vermindering van bewape ning en strijdkrachten stopzetting kernproeven, meer gebieden kernvrij maken handhaving defensieuitgaven op redelijk peil, waarbij kwaliteit boven kwantiteit gaat verbetering leef- en werkklimaat in krijgsmacht uitgaven verlagen krijgsmacht democratiseren alle kernproeven verbieden Nederland vrij maken van kernwapens Navo-lidmaatschap kritisch bezien: geen wapens leveren aan Griekenland en Portugal bijdrage aan Navo op peil houden, kwaliteit opvoeren Nederland blijft lid Navo efficiency krijgsmacht bevorderen overschakeling op beroepsleger onderzoeken Spreiding rijksdiensten: „De overheid zal met kracht een goede spreiding van de bevolking en de werkgelegenheid moeten bevorderen. Hiervoor is nodig: de versnelde vestiging van industrieën, dienstver lenende bedrijven, en overheidsdiensten buiten de randstad Holland; een verdere verbetering van de infrastructuur in de minder dicht bevolkte gebieden en van hun verkeers verbindingen met de randstd; een ruimelijke reconsructie van de randstad Holland met behoud van het zgn. „'groene hart". „Het beleid gericht op spreiding van de rijksdiensten wordt in overleg met de daarbij betrokkenen met kracht voortgezet. Om de bevolkinngsdruk op de Haagse agglo meratie te doen afnemen wordt een plan ontwikkeld om rijksdiensten over te plaatsen naar enkele stimulerings gebieden (bijv. het noorden en zuid-limburg). Bij het spreidingsbeleid wordt gestreefd naar doeltreffende maatregelen zowel inzake de sociale en financiële be geleiding van alle betrokkenen als inzake strukturele problemen die in de Haagse agglomeratie kunnen ont staan". „Spreiding van niet volstrekt aan de randstad gebonden werkgelegenheid over de rest van het land en in het bij zonder over het noorden en oosten, levert een essentiële bijdrage aan de verhoging van het welzijn in de rand stad en aan de welvaart en daarmee ook het welzijn in noord en oost Nederland. Essentiële economische activi teiten zullen daardoor in de randstad tevens de nodige expansieruimte krijgen, zonder verdergaande extreme aantasting van het milieu". „Betere spreiding van de werkgelegenheid over het land, ook door een afgewogen spreiding van rijksdien sten. waarbij mede met de belangen vun de ambtenaren en hun gezinnen rekening wordt gehouden".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11