Werkloosheid in Den Haag mag niet stijgen PEUR STÜYVE Weer rust in heuvels van Golan HEATH ONTMOET IERSE PREMIER Weer hasj zending op Schiphol ontdekt Door spreiding rijksdiensten CcidócSoiVMMlt DOEL VAN PRIJSDEBAT WAPENS VOOR VIETNAM Gevluchte geleerde verdwenen '*•- 9'bENSDAG 22 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT i pittig wagentje uit de Fiat stal, dat met zijn 1800 cc motor 128 topsnelheid van 190 km per uur. Nog een bijzonderheid: een Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Premier Heath van Groot-Brittannië zal vrijdag de Noordierse crisis opnieuw bespre ken met een Zuidierse ambtgenoot, Jack Lynch, die morgenavond naar Engeland komt om er deel te nemen aan een debatavond van de Ox ford-Union". Lynch heeft zelf een onderhoud voorgesteld. Hij werd door Heath uitgenodigd om te komen dineren in Downing Street. Het gesprek van de premier en Lynch zal dan ook plaats vinden in een bijzonder gunstige atmo sfeer. De Britse regeringsleider gaat zijn Zuidier se bezoeker op de hoogte brengen van de per soonlijke ervaringen, die hij afgelopen week op gedaan heeft in Ulster. Premier Lynch hoopt één en ander te vernemen over de plannen, die in Londen beraamd worden om de Noordierse kwes tie eens en voorgoed uit de wereld te helpen. De regering zal deze plannen later we reldkundig maken in de vorm van een witboek. De gedachtenwisseling Heath-Lynch zal ook in het teken staan van het Zuidierse referendum, dat plaats heeft op 7 december. De bevolking van Eire zal stemmen over voorstellen om de grond wet van de republiek te wijzigen. Volgens het eerste voorstel zullen de Zuidieren stemgerechtigd worden vanaf hun achttiende jaar. Het tweede voorstel trekt echter veel meer de aandacht. Het beoogt een wijziging van artikel 44 van de grond wet. dat handelt over godsdienst en godsdienst vrijheid. Een deel van dit artikel is een doorn in het oog van de Protestantse Noorgieren. Gisteravond is een 30-jarige (katholieke) vrouw in Oost-Belfast doodgeschoten terwijl zij bezig was in de keuken. Haar man en vier kinderen waren op dat ogenblik elders in de woning. Men neemt aan dat de daders behoren tot protestantse execu- tieploegen. SCHIPHOL (ANP) Opnieuw heeft de douane op Schiphol 10 grote houten kratten in het vrachtgebouw ontdekt ingenieus uitgeholde en onzichtbaar dichtgeplakte planken, waarin per kist naar schatting 5 kg. hasjiesj was verborgen. De kostbare zending arriveer de via Frankfort, waar de hele zending ter camouflage van nieuwe labels was voor zien. De douane liet zich hierdoor niet misleiden, maakte één van de planken open, ontdekte er de hasjiesj in en wachtte als een kat voor een muizehol geduldig, tot er iemand de zending zou komen afhalen. Dat is echter niet geschied. De geadresseerde heeft volgens de Amsterdamse narcotica brigade kennelijk achter docht gekregen. Dat mag geen wonder heten, want deze maand heeft immers in alle dagbladen omstandig het verhaal gestaan van de enorme hasj-smokkel, die in dit soort uit Pakistan verzon den kisten was ontdekt. De narcotica-brigade wist daar bij een elftal hasj-dealers te arreteren, tien Pakistani en een Britse e fraaie langharige studente is de zeventien jaar oude Hannah q tdan, wonend in Tel Aviv. Zij zal Israël vertegenwoordigen bij de a. Imende Miss World verkiezing in Londen. Maar voor het zover is udeert Hannah ijverig door. al (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG —„Spreiding van de rijksdiensten mag niet tot ge volg hebben, dat de werkloos heid in Den Haag en omgeving toeneemt", aldus AR-fractie- voorzitter Aantjes gisteravond tijdens een voorgesprek, dat hij, KVP-minister Van Agt en staatssecretaris Kruisinga, had den met een onzer verslagge vers bij de gezamenlijke verkie zingsbijeenkomst van KVP, AR en CHU in de Haagse Pulchri Studio. Op dat moment kon niemand we ten, dat ook die verkiezingsbij eenkomst in het teken van de spreiding der rijksdiensten zou staan. Onder de talrijke bezoe kers in de overvolle zalen van Pulchri bevonden zich ook een kleine honderd ambtenaren van het CBS, die duidelijk lieten blijken niets voor overplaatsing naar Heerlen te voelen. Een woordvoerder van de CBS- ambtenaren wees erop, dat het CBS als gevolg van een even tuele overplaatsing naar Heer len zijn centrale funktie dreigt te verliezen en benadrukte dat mede daarom vooraf onderzoek naar de gevolgen van een over plaatsing noodzakelijk is. „Van mij zult u vandaag geen duidelijk ja of nee horen", zei mr. Aantjes. „We moeten er voor oppassen alleen aandacht te hebben voor onze eigen pro blemen en daarbij de proble men van zwakke gebieden als Zuid-Limburg en Oost-Gronin- gen uit het oog te verliezen. Wel ben ik het ermee eens dat de argumenten van het CBS-perso- neel ook zwaar moeten wegen. Hetzelfde geldt voor de argu menten van het Haagse ge meentebestuur". Tijdens de voorbespreking wees minister Van Agt er nog op, dat de spreiding van de rijksdien sten geen afname hoeft te bete kenen van de werkgelegenheid in Den Haag. Allen bleken het eens met KVP- Kamerlid Du Chatenier, die vond dat er nu eens een eind ge maakt moest worden aan de on rust onder het rijkspersoneel, die veroorzaakt wordt door de vele geruchten. KVP-Kamerlid Hazekamp wees erop dat men zich bij het sprei- dingsbeleid niet alleen tot Den Haag moet beperken. Ook Am sterdam en Rotterdam behoren tot de overbevolkte randstad. Volgens hem dient Schevenin- gen buiten de selectieve investe ringsheffing te vallen. Volgens mr. Aantjes zit het orga nisatorisch nog niet goed met de spreiding van de rijksdien sten. De nota van de regering hierover dient nog door de Ka mer behandeld te worden en dan zal zeker corrigerend te werk worden gegaan. De gisteravond aanwezige CBS- ambtenaren zijn er weliswaar niet in geslaagd de confessione le politici voor hun karretje te spannen, maar wel weten zij nu, dat de confessionelen erop staan, dat geen beslissingen worden genomen, zonder dat er sprake is geweest van een gede gen onderzoek naar de gevolgen voor het CBS zelf en voor de gemeente Den Haag. En boven dien, dat aan een beslissing ook overleg vooraf dient te gaan. De ook aanwezige PvdA-Kamer- kandidaat De Jong bevestigde dat ook in zijn partij geworsteld wordt met de problematiek van de spreiding der rijksdiensten. „Ook bij ons verschillen hier over de meningen". Voor aanvang van de eigenlijke verkiezingsbijeenkomst in het Haagse Pulchri Studio werden confessionele bewindslieden en Kamerkandidaten door een van onze verslaggevers al geconfron teerd met de problematiek rond de spreiding van rijksdiensten. Op de foto links achter de tafel minister Van Agt (KVP), AR- fraktievoorzitter Aantjes, staats, secretaris Kruisinga (CHU), de Haagse CHU-voorzitter De Kruyff, en verder de KVP-Ka- merkandidaten mevr. Van Heel, Du Chatinier en Hazekamp. UET LANGZAAM wegkwijnend licht van onze afstervende Tweede Kamer flikkert nog even op. Dank zij Den Uyl en zestien frac tiegenoten moet het kabinet, en dan in het bijzonder minister Lang- man. morgen om elf uur op het Binnenhof verschijnen om te luiste ren naar wat de oppositieleider aan te merken heeft op de versterk te rem. welke via een calculatiemaatregel per 15 augustus j.l. prijs stijgingen moet terugdringen, die hoger zijn dan het saldo van kos tenstijgingen en dalingen per eenheid produkt. De Partij van de Arbeid wil aan die maatregel een prijsstop koppe len, maar hij zal dan toch eerst het bezwaar moeten wegpraten te gen zo'n slop, als die de komende maanden juist ondernemers gaat treffen die zich tot dusverre fatsoenlijk aan de geest van een goed prijsbeleid gehouden hebben. Dn Uyi's initiatief heeft nogal wat bedenkingen opgeroepen. Heeft hij. intern, bij deze stap wel het hele oppositiefront achter zich? Wil hij op het laatste moment een soort van verkiezingsstunt uitvoeren die zijn PvdA via een toverlantaarn op een beeldenstrip de hoofdrol laat spelen in de sage van de nijvere huisvrouw, die strijdt tegen de vuige kapitalist? Wil hij nog wat extra dynamiet in de bom om het centraal akkoord tussen werknemers en werkgevers alsnog definitief te laten misluk ken? Probeert hij als oppositieleider dit kabinet te dwingen tot een stelling, die een zekere Den Uyl als eventueel nieuwe regeringsleider zou kunnen benutten als uitgangspunt om weer wat concessies te doen? Het betoog dat de Partij van de Arbeid morgen gaat afsteken, zal heel wat duidelijk moeten maken. Kans voor kabinet VroOR PREMIER Biesheuvel en minister Langman zou. als Den Uyl doorzet, het Kamerdebat het voordeel opleveren, dat zij zich dan ook officieel kunnen verdedigen tegen de soms op aantij- gingen lijkende kritiek, welke de oppositie tijdens de verkiezings- campagne over het hoofd van verschillende regeringsleden en hun politieke vrienden heeft uitgestort. Daarom zal het drs. Den Uyl c.s. niet te doen zijn geweest Maar ie mand die probeert anderen tot het laatste moment met het zitvlak op gloeiende kolen te drukken, kan daarbij zijn eigen hand ook wel eens branden. En we weten dat ook in de vakbeweging lang niet iedereen gelukkig is met een beleid dat de prijzen helemaal in de wurggreep drukt. Al was het alleen maar vanwege mogelijke consequenties voor het Ioonbeleid. nE VS hebben Zuid-Vietnam vóór de algehele terugtrekking van de Amerikaanse troepen volgestouwd met wapenen. Zodoende mag Zuid-Vietnam bogen op een luchtmacht die wat omvang betreft op de vierde plaats op de wereldranglijst staat. Een forse weelde voor een land waarin slechts een dunne bovenlaag in staat is de gebra den haan uit te hangen. De Amerikenen hebben ongetwijfeld de even cynische als gepantserde oude Romeinse zegswijze: „Si vis pacem, para bellum zo ge de vrede wilt. bereidt u dan voor op de oorlog' in gedachten gehad. Een slagzin overigens die een wapenhandelaar niet zou misstaan. Men behoeft niet veel fantasie te hebben wat er met zo'n cxhorbitante wapenvoorraad (10.000 ton nieuw materieel) gaat gebeuren in een land, waar men het ooit gepresteerd heeft, een slechts op papier be staand legeronderdeel te scheppen, waaivoor regelmatig fondsen en materiaal ter beschikking werden gesteld. Bepaalde aspecten van de kunst van het ..make money" zijn ongetwijfeld van de Amerika nen afgekeken. En zo zal men het even ongetwijfeld kunnen bele ven, dat de voor Zuid-Vietnam bedoelde wapens overal elders in de wereld aangetroffen worden. WENEN De Bulgaarse geleer de Seiko Spednoridski, die drie maanden geleden uit Joego-Sla- vië naar Oostenrijk vluchtte en van wie men zegt dat hij raket- deskundige is, wordt sinds zes dagen vermist zo heeft de Oos tenrijkse politie dinsdag meege deeld. De politie onderzoekt dc mogelijk heid of Spednoridski is ont voerd. AVIV (AFP) - Israëlische rlogsverslaggevers meldden Inmorgen dat er volmaakte Et heerst aan de bestandlijn psen Israël en Syrië, waar jteren hevige strijd is gele- rs. De Israëliërs die bij de stnadslijn wonen hebben de Icht in schuilkelders doorge bracht en zijn begonnen met het herstel van de schade, die door de inslag van Syrische granaten is veroorzaakt. Het waren de zwaarste gevechten van 27 maanden. Daarbij kwa men vliegtuigen, tanks en artil lerie in actie. Doel van de Is raëlische operatie was een ver- geldingsaanval voor de acties van Arabische guerrillastrijders in Syrië tegen Israël. Tegen de avond kwam een einde aan de urenlange strijd waarbij volgens Tel Aviv aan een front van 64 km. in de Golan-hoogvlakte zes Syrische Migs en 15 tanks wer den vernietigd. Er gingen geen Israëlische vliegtuigen of tanks verloren, maar wel werd een burger gedood en werden twee burgers en een soldaat gewond. Een Syrische woordvoerder deelde mee dat een Israëlisch toestel werd neergehaald, veer tien tanks werden vernietigd en vijf artillerie-batterijen werden uitgeschakeld. Hij zei dat een Syrisch vliegtuig werd getrof fen, maar dat de piloot veilig was neergekomen. De Egypti sche regering heeft in verband met de jongste gevechten tot „dringende maatregelen" beslo ten. Van welke aard deze maat regelen zijn is niet bekend. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant- rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Beloning voor hulp ontvoering Eiehmann TEL AVIV (AFP) De joodse Argentijnse advo caat Luther Hermann heeft van de Israëlische regering een bedrag van 10.000 dollar gekregen als beloning voor zijn inlich tingen die in mei 1960 leidden tot de ontdekking en ontvoering uit Argenti nië van Adolf Eiehmann, de beruchte jodenvervol ger uit het nazi-tijdperk. De beloning was al toege zegd in de tijd toen er jacht op Eiehmann werd gemaakt. Weduwen met kinderen hoeven niet te gaan werken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Rietkerk van Sociale Zaken is geenszins van plan weduwen be neden de 40 jaar met kinderen hun pensioen krachtens de alge mene weduwen- en wezenwet af te nemen en hen zodoende te dwingen te gaan werken, zoals gisteren uit een door ons gepu bliceerd bericht zou kunnen worden afgeleid.. De staatssecretaris heeft wel de suggestie gedaan teneinde de stijgende kosten van de sociale verzekeringen te drukkende leeftijdsgrens waarop nu een weduwe ZONDER kinderen recht op uitkering volgens de a.w.w. heeft (thans 40 jaar) te verhogen. Weduwen zonder kin deren zouden dan dus langer moeten blijven werken. De staatssecretaris ziet daarin geen bezwaar, temeer omdat toch steeds meer vrouwen gaan wer ken en omdat daardoor ook de discriminatiegevoelens bij onge huwde vrouwen zouden vermin deren. Er zijn van die eigenwijze stiren, die zich niet aan dc gevechts code houden, zoals deze afgelo pen zondag in Madrid. Stieren vechter ,,El Peraleno" ontsnapte ternauwernood aan de scherpe horens van het dier en maakte een zachte landing op zijn rug om vervolgens ongedeerd op dc grond terecht te komen. DC-10 voor KLM afgeleverd Tijdens een plechtigheid in Long Beach in California is gisteren de eerste nieuwe DC-10, de „Lud- wig van Beethoven", aan de KLM overgedragen. Dat gebeur de samen met de overdracht aan de luchtvaartmaatschappijen Swissair, SAS en UTA, waarmee de KLM nauw samenwerkt in de KSSU-groep. De maatschappijen hebben gezamenlijk 28 DC.10 toe stellen besteld, die alleen in uiterlijke kleuren en de uitvoe ring van het Interieur verschil len. De KLM heeft bij Douglas in totaal 8 DC-10 toestellen be steld en heeft een optie op nog één.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9