Bodegraven herdenkt rampjaar in triplo Clubs in Rijn- en Veenstreek willen extra competitie N oordwijkerhoutse begroting sluitend door belastingen Moeders protesteren tegen slechte wegen in nieuwbouwwijk IJsclub huldigd de voorzitter rijn- en veenstreek iBos/coopse raad Bij opening bejaardenwoningen T HOETei-nOUTERST ins nu DE.KSmowOt GÉÉN ITOERBftO MAAP LAAfde KIlWEN KNVOEfjAD!!!!!fi|ET snKKBMBPDS Mannen kunnen zich laten onderzoeken Raadsagenda Gouden NKV-speld voor J. de Vog^el 97; PAGINA 7 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT BODEGRAVEN Dit jaar precies drie eeuwen geleden brak de hel los in Bodegraven. Ondanks de heftige tegenstand van prins Willem III van Oranje drongen de troepen van Luxemburg het laatste bolwerk van de Republiek der VII Verenigde Neder landen binnen om een begin te maken met een enorme ravage- tocht. In Bodegraven bleef geen grasspriet overeind en ook Woerden en Zwammerdam kregen hun portie. De historische Kring Bodegraven is lang geleden gestart met het organiseren van de herdenking van dit rampjaar; een karwei dat nu op een for na gevild is. Het programma dat de heren Piket, Beunder, Peters, Hamoen, De Graaf en Dijs hebben opgezet bestaat uit drie onderdelen. Op de eerste plaats is er het boekje van de hand van drs. J. F. A. Modderman waarin teksten, tekeningen en afbeeldingen een luchtig geheel vormen over de achtergronden en feiten in dit rampjaar. De heer Modderman, Ieraar geschiedenis en zich reeds jaren interesserend voor de historie van Bodegraven heeft heel wat speurwerk moeten verrichten om tot de samenstelling van dit werkje te kunnen komen. Onder meer stapels Franse correspondentie heeft hij uitgespit waarbij gegevens naar voren zijn gekomen die tot nu toe onder de stof waren blijven liggen. I De heer Beunder, woordvoerder van de historische Kring Bodegra ven: „Eigenlijk is het rampjaar een reeds afgezaagd onderwerp. Modderman echter heeft het gepresteerd om een geheel nieuw beeld van dat jaar te vormen, los van politiek karakter en in de geschiedenis verschenen publicaties daarover. Het ziet er gaafjes uit". Het rampjaarboekje zullen de Bodegravers elkaar op de avond van 5 december helaas niet cadeau kunnen geven want de eerste exemplaren zullen pas eind december te koop zijn. De prijs 7,50 gulden. Naast dit boekje is er de plaquette (40 x 25 cm. koper, gegoten letters)welke zal worden aangebracht onder in de toren van de kerk in Bodegraven. De kerk zelf streek in 1672 vanwege de verwoestingen ook het vaantje. De tekst op de maquette; On macht door baatzucht bewerkten verwoesting. Plichtsbesef in vrijheid deed herleven". Voorts komt op de plaquette ook nog een stoere leeuw voor met pijlenbundel en zwaard waaronder het jaargetal 1749. Voor Bodegravers die zich afvragen wat het jaargetal 1749 met Bodegraven te maken heeft het volgende: in 1749 waren weder om Franse troepenconcentraties langs onze grens en een aantal jeugdige Bodegravers die zich de verhalen van Het rampjaar nog herinnerden klommen met een blik vol haat de kerktoren in om daar boven op de spit de (Franse) haan van zijn plaats te rukken en daarvoor in de plaats de leeuw neer te planten. I Het plaatsen van de maquette gaat gebeuren op 28 december om 3 uur 's middags. Het programma van de historische Kring Bode graven wordt compleet gemaakt met een herdenking in de Dorpskerk eveneens op 28 december. De heer Modderman zal daar een inleiding van een uur houden over de gehele gang van zaken rond het rampjaar. Tijdens deze herdenkingsbijeenkomst neemt de bekende organist Herrrïan van Vliet de muziek voor zijn rekening. Hij zal hoofdzakelijk 17e eeuwse orgelmuziek ten gehore brengen. Ook speelt'hij een treurmars welke is gecompo neerd door de Bodegraafse organiset W. v. Rossum. I Na 28 december wil de historische Kring Bodegraven het dossier van de herdenking beslist niet sluiten. Men is van plan om in de komende jaren onder de Bodegraafse bevolking meer interesse voor de geschiedenis te gaan kweken dan tot nu toe het geval was. In het gemeentehuis kunnen belangstellenden alvast een beetje in de sfeer komen van het rampjaar 1672. In de vitrines in de hal van het gemeentehuis liggen tientallen voorwerpen uit gestald die op het rampjaar betrekking hebben. BOSKOOP De heer D. Koele- wijn doet dinsdagavond aan- 9 staande zijn intrede In de raad H van Boskoop. Hij is de opvolger ■wy van de heer T. Bier. Koelewim m De heer Koelewijn is geenonbe- kende in Boskoop. Sinds 1959 is hij verbonden aan de Ichtus- school waarvan hij nu 11 jaar hoofd is. Ook in politieke krin gen in Boskoop is Koelewijn een bekende naam. Het nieuwe raadslid is voorzitter van de plaatselijke afdeling van de CHU. Mevrouw Van Bodegraven onthult de gedenksteen op de gevel van de nieuwe woning. BOSKOOP De eerste 18 van de buurt, spandoeken, waarop tek- 54 in aanbouw zijnde bejaarden- sten stonden als: „Geen mod- woningen van de Stichting Be- derbad, maar wel voetpad", jaardenzorg Boskoop in de Ze deden dit met recht en reden nieuwbouwwijk Snijdelwijk West II zijn gisteren in gebruikgeno- men. De officiële opening van de eerste woning werd verricht door wethouder Tromm. Voor het zover was moest hij enig duw- en rukwerk verrichten om de deur van de woning van het echtpaar Hoofdman open te krijgen. Toen dat eenmaal ge beurd was kreeg het echtpaar Hoofdman een prachtig bloem- ;tU.k..aa^d.!" H" Westelijk programma ging in- van tussen door. In de gevel van de haar in maart 1972 overleden man die voorzitter en mede oprichter was van de Stichting Bejaardenzorg Boskoop. Na dit bu:ten-gebeuren werd kof fie gedronken in Hotel Neuf waar de heer Van Gemeren dankte voor de vele belangstel ling. Hij hoopt dat de modder wegen en bouwbedrijvigheid geen beletsel zou zijn voor de bejaarden om in Snijdelwijk te gaan wenen daar dit alles maar tijdelijk ongemak is. aandacht op deze toestand vesti- Wethouder Tromm zei dat de bouw van deze woningen veel want van „wegen" in deze nieu we wijk kan men niet spreken. Het zijn meer rivieren omringd door modder. e aan- en afvoer-„troepen" van de nieuwbouw rijden niets ontziend door deze bagger zodat de jeugd allesbehalve schoon thuis komt uit school. Nu zoveel gemeentelijke autoriteiten bijeen waren wilden de moeders van Gemeren, voorzitter de Stichting Bejaardenzorg. Voor de officiële opening protes teerden moeders en kinderen te gen de slechte straten in de nieuwe woning werd een ge denksteen onthuld door me vrouw W. van Bodegraven-Ka lisvaart ter nagedachtenis aan voeten in de aarde had maar door stug doorzetten van de stichting en met hulp van de ge meente hoopt men in het voor jaar het gehele complex klaar te hebben. LEIMUIDEN De voetbalvereni- 29 januari 1973, in de kantine gingen uit de Rijn- en Veep- van het Hoogmadese MMO. streek blijken de gedachte nog Op voorstel van het Zoeterwoudse niet te hebben laten varen, om naast de competitie van de KNVB respectievelijk afdeling Leiden een competitie voor de clubs uit deze regio's te organi- Principe van de clubs, waarvan de besturen bijeenkwamen in de kantine van de vereniging Kic kers '69 te Leimuiden, is dat deze competitie moet dienen als propaganda voor de voetbal sport. „Noem het een vriend- schapstoemooi, waar sportiviteit hoogtij moet vieren", aldus Martin Fase, secretaris van Ha- zerswoudse Boys. De wedstrij den zouden op een doordeweek se avond, als vervanging van een training3avond, gespeeld moeten worden. De gehele kwestie van de competitie van de clubs uit Rijn- en Veen- streekclubs zal overigens nog eens aan de orde komen op de eerstvolgende vergadering, op SJZ zullen de besturen van de Alphense voetbalclubs ARC, Al phen, Alphia en ARC, evennis die van Stompwijkse Boys, SVLV, Randstad Sport, RCL en SVOW worden verzocht ook toe te treden tot de belangenvereni ging van de Rijn- en Veen- streekclubs. Tijdens de vergade ring bepleitte de Rijpwetering- afgevaardigden voor de instel ling van een vast bestuur van de Rijn- en Veenstreekclubs. Zo ver wilden de andere nog niet gaan. maar wel wordt bestu deerd. een vaste contactman aan te trekken, die de zaken van de clubs uit genoemde re gio's gaat behartigen. Woubrug- ge-voorzitter Noordergraaf gaat zich nu intussen al ontpoppen als ccmtactman wat betreft vriendschappelijke wedstrijden van representatieve teams, die in de competitie vrij zijn. Kwiek krijgt 150.000 gulden voor verbouwing Nieuwveen De raad van NIeuwveen heeft gisteravond een principe-besluit genomen om 150.000 gulden beschikbaar te stellen voor de verbouwplan nen voor het gebouw Kwiek. Dit bedrag moet voorzien in de aanleg van een nieuwe vloer, het met een meter omhoog brengen van het dak, de aan passing van de verwarming, de verbouw van kleed- en wasloka len en de aanpassing van de vergaderzaal. Het raadsbesluit betekent dat de eveneens geop perde plannen om in plaats van verbouw, nieuwbouw (kosten 5 ton) te plegen, nu definitief van de baan zijn geschoven. SASSENHEIM - Tijdens de jaar vergadering van de Sassenhelm se ijsclub is gisteravond voorzit ter Buurman gehuldigd omdat hij 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur. Bestuurslid Vrij burg bracht in vogelvlucht de vele verdiensten van de heer Buurman naar voren en over handigde hem tenslotte een fraai wandbord met inscriptie. Op deze bijeenkomst werden tevens enkele organisatorische zaken afgehandeld. Besloten werd om de contributie te ver hogen. Man en vrouw in gezins verband betalen voortaan 6 gul den, personen vanaf 16 jaar be talen 4,50 gulden en voor de jeugd is de contributie bepaald op 1,50 gulden. De aftredende bestuursleden J. Dreef, H. Mans en M. Dofferhof werden herko zen terwijl de heer J. H. Karre- mans (naar hem is de nieuwe baan vernoemd) werd opge volgd door J. C. Karremans. De uitgetrokken 10 nummers vun de schuldbekentenissen van 100 gulden zijn: 1. 7. 11, 17. 59. 69, 77. 79, 81 en 95. Dc vier uitgetrokken nummers van 250 gulden zijn: 105, 120, 122, 137. 'Er Boskoopse moeders zetten hun protesten kracht bij met spandoeken. NOORDWIJKERHOUT De gemeente-begroting, met de bijlagen, staat vol wetens waardigheden. Zo vrezen B. en W. een afglijden van de adviescommissies voor B'. en W. tot afdelingen van de raad. Dat kan tot een aan tasting van de democratische verworvenheden leiden, door dat de behandeling door de raad zich enigszins ver plaatst. Verder vraagt het college zioh af of een té sterke vertegen woordiging van direct be langhebbenden in de com missie beheer der sportac commodaties geen bezwaren heeft. Als met de rijksautoriteiten tot overeenstemming gekomen kan worden gaat de rijkspo litie n& 1 juli a.s. naar de tuinbouwschool aan de 's- Gravendamseweg. Dan komt er in het gemeentehuis ruim te voor de afdelingen ge meentewerken en maat schappelijke zaken. „De Gemeentegids", het eens per kwartaal verschijnende publicatieblad der gemeente, gaat verdwijnen. Geprobeerd gaat worden mededelingen aan de burgerij via „De Noordwijkerhouter" te doen. Vanaf 1973 is er de mogelijk heid voor volwassen mannen een onderzoek te doen ver richten naar het voorkomen van borstcarcinoom. Het gaat via F.O.T.U. Leiden. Voor het zwembad ziet het er goed uit. Het gemeentebe stuur heeft de mogelijkheden om de bouw van het bad te financieren; er zijn reserves om de onrendabele top er af te snijden en in het budget is ruimte gereserveerd van af half 1975 100.000,- per jaar om tekorten te dek ken. Minder optimistisch is het ge meentebestuur over de na tuurlijke uitgroeimogelijk heid van het dorp. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat regering en provincie de touwtjes van de ruimtelijke ordening nauwer gaan aan halen. Het lukt niet erg met de bevolkingsconcentratie in de groeikernen als Zoeter meer. Men woont liever en goedkoper in de dor pen. En dat past niet in de plannen van de planologen. De ontwikkeling van het ge hele plan Victor III zal niet eenvoudig zijn. De organisatie Bescherming Bevolking ligt op één oor. In de begroting zijn voor dat in stituut de meest geringe be dragen uitgetrokken. Aan de meerjarenplanning wordt in samenwerking met het In stituut voor Bestuursweten schappen duidelijker gestalte gegeven. Een plan voor een optimale openbare verlich ting zal als eerste worden opgesteld. NOORDWIJKERHOUT De ge meente-begroting voor 1973 heeft voldoende inkomsten om de geraamde uitgaven te dek ken als enkele gemeentelijke belastingen worden verhoogd. De straatbelasting zal met 22,3% moeten worden verhoogd en de rioolbelasting met iets minder dan 10%. De opcenten op de personele belasting gaan enigszins omhoog en de eigena ren van honden gaan 1/6 deel méér betalen. Het zwaarst wor den de reinigingsrechten ver hoogd, n.l. met bijna 50%. Het gemeentebestuur gaat er hier bij vanuit, dat de dienstverle ning via de reiniging zo moge lijk kostendekkend moet zijn. Verder wordt ruim 40.000 van de totale ontvangst wegens rei nigingsrechten gereserveerd voor de jaren 1974 en volgende, wanneer het vuilverwerken via de V.A.M. zoveel meer zal gaan kosten, dat tariefsverhoging niet kan uitblijven. Daarvoor wordt ook nog eens ruim 50.000 gere serveerd uit de vergoeding, wel ke de gemeente Hillegom even tueel gaat betalen voor het stor ten van hun huisvuil op de belt van Noordwij kerhout. De verhoging van de belasting geldt in overwegende mate het sluitend maken van de begro ting en dient tevens tot dekking van de gestegen kosten. Voor magere jaren heeft Noordwij- kerhout een reserve van 975.000 terwijl daarnast reser ves aanwezig zijn tot een be drag van 2.100.000, waaronder de reserve voor het bouwen van een zwembad van bijna 640.000. Voor onvoorziene uit gaven in 1973 is 100.000 be schikbaar. waarvan voor de uit voering van het planningschema ruim de helft. Het grootste deel van de plan ningsruimte 1973 wordt ingeno men door het onderwijs. In het investeringsplan is rekening ge houden met de oprichting van een 12-klassige school in Victor III, een 6-klassige school in De Zilk ter vervanging van de H. Hartschool, een openbare school van - thans nog - drie klassen en lokalen voor het kleuteron derwijs zowel bijzonder als openbaar. Verder zijn dekkings middelen gereserveerd voor een nieuwe vuilniswagen en voor verdere investeringen van de al gemene dienst. De begroting van de Dienst Sport accommodaties sluit met een nadelig saldo van bijna 240.000. Voor de sport draagt iedere Noordwijkerhoutse inwo ner, van zuigeling tot grijsaard 19.75 bij. Het financieringstekort wordt per 1 januari 1973 berekend op bijna twee miljoen gulden. Hierin is een bedrag van miljoen gul den begrepen, dat nodig is om 't zwembad te bouwen. Voor even tuele rentelasten voor het zwembad in 1973 is nog een be drag van 21.700 beschikbaar. Meisje uit water gered HAZERSWOUDE - Zevenjarige Leny van Waay uit Hazerswou- de-dorp is haar plaatsgenote mevrouw J. van 't Woud ecuwig dank verschuldigd. Het meisje was op de Voorweg, ter hoogte van het gemaal „Endcvclt" met haar fiets te water geraakt door toedoen van de wind. Mevrouw Van 't Woud slaagde erin het meisje tijdig op het droge te brengen. ALKEMADE De aanbieding van een nota met structuur schets voor de bestuurlijke inde ling is een van dc belangrijkste zakeo die maandagavond in de raadsvergadering vwn Alkemao* aan de orde komen. Verder staat ter behandeling op de agenda: Vaststellen van het bestemmings plan „Rijpwetering"; beschik baarstelling van een krediet voor vervanging van het brand- alarmeringssystcem voor de bluseenheid Rijpwetering; be- i schikbaarstellcn van een krediet voor het verplaatsen van dc „Koebocht" van de heer A. C. v.d. Méér te Oud Ade alsmede het overnemen van een stuk grond; voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van onderhoud van de Zwarte- weg te Oud Ade; voorstel tot hot ruilen van gronden, gelegen in het bestemmingsplan „De Gogh"; voorstel tot het verko pen van gronden voor de bouw van 49 gesubsidieerde eigenbe- zitswoningen ten noorden van de Middenweg te Roclofarends- veen; voorstel tot het verkopen van aan de Zuidhoek gelegen gronden aan de heer P. H. I. J. van Ruiten en het overnemen van de door deze aldaar aan te leggen wegen en plantsoenen; voorstel inzake de ingcbruikgc- ving van de lokalen van de nog in aanbuw zijnde kleuter- school aan dc Lupincstraat; voorstel tot het benoemen van een tweetal leden in de door pe riodieke aftreding ontstane va catures in het ollcge voor de verlening van bijstond. Districtsbestuurder Fontein speldt de gouden onderscheiding bij de Jubilaris op. HAZERSWOUDE Tijdens de vergadering van het bestuur van de Industriebond NKV, af deling Hazerswoude-Koudekcrk aan den Rijn, is de heer J. de Vogel uit Hazcrswoude-Rijndljk gehuldigd wegens zijn vijftigja rig lidmaatschap van de R.K. vakbeweging. In de woning i bestuurslid N. Boere, waar de bijeenkomst •plaats vond, speldde districtsbe stuurder Fontein uit Den Hnog de onderscheiding in goud op (zie foto). Afdelingsvoorzitter P. Zandbergen overhandigde het geschenk van de Hazerswoud- se/Koudekerkse leden van de Industriebond NKV. St. Nicolaas- viering in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - De Vrije Jeugd Recreatie organi seert a.s. vrijdag een St. Nlco- laasviering in dc Alkcburcht. Dc viering is voor jongens en meisjes van 11 tot cn met 15 Jaar. Op deze avond, die om 19.00 uur begint worden allerlei spelen gedaan. Het inschrijfgeld is twee kwartjes. De V osseschans: naam van nieuwe school in Aardam AARDAM De nieuwe r.k. ba sisschool In Anrdnm gaut „De Vosscschans" heten. Dc nieuwe school wordt waarschijnlijk eind december opgeleverd. De Oegstgeestse kunstenaar Ste- phan Buys heeft opdracht ge kregen een speelconstructie ie ontwerpen. Het ligt in de bedoe ling dat ouders van leerlingen bij de uitvoering betrokken zul len worden. De speelplaats zul1 nu enigszins van opzet worden gewijzigd. Het schoolbestuur Is hiermee akkoord gegaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7