^Adviesbureau voor onvolledige gezinnen van start Leiden stemt Onderste Boven TWEE SOLISTEN VAN FORMAAT - ARP-karavaan trekt door de Leidse regio „Betoverende Bruidsnacht' in LAK-theater Moeilijkheden in bestuur Hengelaarsbond stad en randgemeenten Aandacht van Kamer gevraagd Een poëtisch bewegingsspel R JGINA 3 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Mai IIDEN Vandaag Is het ad- kiesbureau voor weduwen, we- |uwnaar<: en hun kinderen ge- ipend. Het is gevestigd: Jac- ^iues llriusplantsoen 9G, tel. 4404 (na 1 december 61112). De ledoeling is, dat het adviesbu- eau een aanvulling is op de be- gaande hulpverleningsmogelijk- ieden. Waar nodig is, wijst men Ie weg daar naartoe. Maar het Kajil voora! de gelegenheid geven WI|an v/eduwen en weduwnaars im te praten met iemand die lezelfde ervaring heeft opge- en dus weet waarover nen praat en hoe men zich kan roeien. I adviesbureau wordt dan ook iezet door weduwen en/of we- luwnaars, die het werk pro Deo |oen. Dcor de Nederlandse We- 1 (uwen- en Weduwnaarsbond zijn lij op deze taak voorbereid. In jevallen, waarin zijzelf geen faad weten met het hun voorge legde probleem, kunnen zij een doen op het hoofdbestuur i ran genoemde bond, dat niet al leen beschikt over deskundige inedewerkers, maar ook contac ten heeft met verschillende dienstverlenende instituten. Art- geestelijken, instellingen roor sociaal- en maatschappe lijk werk in deze regio zijn op ,^de hoogte gesteld van de oprich- ling van het adviesbureau en jewezen op de mogelijkheid tot ichakeling ervan. Men is tot mchjieze nieuwe vorm van specifie- te hulp gekomen, omdat steeds ïeer bieek dat veel „beroeps- iulpverleners", zoals maat- ■^Achappelijk werkers, niet of on- ildoende op de hoogte zijn van eigen problemen van wedu- i en weduwnaars, vooral die iet opgroeiende kinderen. Op le sociale academies wordt bij voorbeeld nog nagenoeg niets Onderwezen over de moeilijkhe- waarmee een onvolledig ge- g=Jcr.fronteerd kan worden. Ihalvc ven, Tilburg, Breda, Rotterdam, j Den Haag en Haarlem advies- j bureaux voor weduwen, weduw- naars en hun kinderen gèstart. j Afhankelijk van de ervaringen i die men opdoet en de financiële I mogelijkneden van de (niet-ge- subsidieerde) landelijke bond, zal men trachten dit aantal snel uit te bieiden. Ingang AZL aan Rij nsburgerweg maandag dicht LEIDEN De reconstructie werkzaamheden aan de Was- senaarseweg zijn thans zover gevorderd, dat met ingang van maandag de aldaar gele gen ingang voor gemotori seerd verkeer van het Aca demisch Ziekenhuis weer zal worden geopend. Dit betekent tevens, dat de in gang aan de Rijnsburgerweg voor gemotoriseerd verkeer weer wordt gesloten, en dat tot het terrein weer uitslui tend toegang wordt verleend aan motorvoertuigen voor zien van een door het zieken huis afgegeven geldig par keerbewijs. Leiden Gisterenavond werd in de grote zaal van Augustinus aan het Rapenburg een verkiezingsforum gehouden in het kader van het regelmatig georganiseerde ..politiek café". De opkomst was bijzonder groot en de discussie levendig, maar nieuwe politieke gezichtspunten waren niet aan de orde. n c LEIDEN Heel Leiden stemt op 29 november a.s. Onderste Bo ven: in plaats van de lijsttrek ker van de politieke partij die de voorkeur van de kiezers heeft, krijgt de onderste candi- daat van die partij hun stem. Dat is „Onderste Boven" stem men. Deze actie, waardoor een comité de aandacht van alle po litieke partijen wil vestigen op de problematiek van Leiden en Uitstel streek- energiebedrijf een strop voor Oegstgeest OEGSTGEEST Indien de ge meenschappelijke regeling i streekenergiebedrijf Rijnland I niet in werking treedt per 1 ja nuari 1973, betekent dat voor de gemeente Oegstgeest dat er een geraamd bedrag van 200.000 gulden gemist wordt. Dat houdt in dat de gemeentelijke belas- tingen nog verder omhoog zul len moeten dan tot nu toe door het college is voorgesteld en op de geraamde bezuinigingen voor 1973 nog verder bezuinigd zal moeten worden. De vraag of het Streekenergiebe drijf in januari een feit zal wor den blijft tot dusver onzeker. Bij de behandeling in de Leidse raad hebben eenmaal de stem men gestaakt en is het onder werp de tweede keer uitgesteld. Op het ogenblik is de ontwerp regeling in behandeling in Leid se raadscommissies voor enkele wijzigingen in de tekst. B. en W. van Oegstgeest hopen dat een en ander eind van deze maand zijn beslag krijgt, waar door de regeling alsnog (even tueel met terugwerkende kracht) op 1 januari kan in gaan. Concert bij kaarslicht Violist Howard Gottlieb. lona Weidse rei'°- Vrijdagavond Bi-üppreekt hij in „Open Hof" aan ter deel uit van een verkiezings karavaan van de ARP. Deze be gint om 10 uur bij het winkel centrum Oegstgeest en trekt vandaar via Warmond en Sas- senheim naar Lisse, waar rust wordt gehouden in „Het Vier kant". Via Noordwijk gaat men naar Katwijk, waar de bewinds- man omstreeks 11 uur de rede- j rij Ouwehand bezoekt en zal spreken met de daar werkende Joegoslavische vrouwen. Bij re- derij N. Parlevliet wordt de lunch gebruikt. De stoet gaat via Rijnsburg naar Leiden, waar men omstreeks I 13.45 uur hoopt aan te komen. j Bij „De Waag" zal minister Boer- tien met marktbezoekers spre ken. Intussen trekt de karavaan verder. In Voorschoten sluit de minister er zich weer bij aan na een bezoek aan „De Vliethorst" (15.30 uur). De stoet eindigt bij het winkelcentrum van Wasse naar om ca. 17 uur, waarna het AR P-gezelschap zich zal ver mengen onder het winkelende publiek. Dubbel-expositie in H. Hartschool Leiden Op 23 november a.s. wordt In de H. Hartschool op donderdag om 20.00 uur een „dubbelexpositie geopend. Geëx poseerd worden kindertekenin gen uit de gehele wereld en te keningen van leerlingen van de H. Hartschool. Aan de tentoonstelling is tevens een informatiecentrum verbon den waar ouders zich kunnen oriënteren op het gebied van creatieve materialen en hulp middelen. De tentoonstelling is geopend op donderdag 23- en vrijdag 24 november van 4 tot 9 en op zaterdag van 12 tot 5 uur. LEIDERDORP De kaarsen in de Dorpskerk in Leiderdorp hebben dinsdagavond geschenen over de hoofden van het duo Howard Gottlieb (viool) en Mi chael Isador (piano). Een nog stralender licht heeft de indruk wekkende lijst van anteceden ten, betrekking hebbend op hun muzikale loopbaan, die deze twee solisten ter introduktie be geleidt. Met spanning hebben wij dit concert dan ook tege moet gezien. Van de twee heeft vooral de pia nist Michael Isador een sterke indruk achter gelaten, muzikaal dominerend in het programma- deel voor de pauze. Dit is ge deeltelijk toe te schrijven aan de keuze van werken: de Sonate in e kl.t. van Mozart en Beetho- vens Sonate in G gr.t. op. 30 nr. 3, waarin de pianopartij een ge prononceerd karakter heeft. Mi chael Isador heeft hier een mooi rond toucher laten horen, ge paard aan 'n bewonderenswaar dige muzikaliteit en intelligen tie. In samenspel was Mozart het meest te waarderen door verzorgd muzikaal evenwicht van beide uitvoerenden, hoewel de violist hier geen dankbare partij was beschoren. De Beet- hovensonate gaf hem meer gele genheid tot muzikale ont plooiing. Maar tengevolge van een lichte gejaagdheid verliep het samenspel in het derde deel niet helemaal vlekkeloos. Maar dit was dan ook de enige aan merking die overigens niet van overheersende aard was. Op uitdrukkelijk verzoek van de concerterenden (dus buiten ver antwoordelijkheid van K. en O.) voerden zij na de pauze het Vioolconcert van Tsjaikofski op. 35 uit, een keuze die wij hebben betreurd. De violist kreeg hier natuurlijk alle gelegenheid zijn cantilenen te laten schitteren, maar het is een hachelijke on derneming, een orkestpartij te vervangen door een piano-trans criptie en zeker in dit concert. De orkestratie vergoedt veel van de zwakheden, waaraan het werk mank gaat. Maar een pia notranscriptie maakt het rond weg banaal. Daarom verliep dit concert niet in stijgende lijn. waaraan ook de toegift: een fondantachtige - Kreislerbewer- king (Gluck), samengevat met „Melodie" niets kon verande ren. Jammer, want Howard Gottlieb en Michael Isador heb ben bewezen, hun instrument meesterlijk te beheersen, en kunstenaars van formaat te zijn. Iets dat zij met een an der programma na de pauze nog overtuigender hadden kun- B. RIJNDERS Natasja and Emile, winnaars van „Gouden Oogst" 1972 en Ne derlandse afvaardiging naar het festival van Palermo, funge ren op woensdag 22 november als gast-discjockey's in het Oc- kenburgh Marathon Center aan de Wijndaelerweg. De toe gang tot dit exclusieve disco-gebeuren is gratis, de zaal gaat open om 21.00 uur. De single van Natasja and Emile, Sweet Neeny" begint overigens goed te lopen. Woensdag zal hij der halve vast onderdeel zijn in het programma van dit duo. haar „stress-wijken", Is nu reeds een succes. Yvant bij de verkiezingsbijeenkom sten die verscheidene politieke partijen in Leiden hielden, is steeds weer gebleken, dat de kamerleden, die kwamen spre ken, de confrontatie met de pro blemen van de achtergebleven wijken serieus namen. Dat uitte zich in concrete toezeg gingen van alle politieke kanten om na de verkiezingen terug te komen om goed inzicht in de materie te krijgen. Bij die gelegenheid zullen de door het actiecomité gedane sugges ties om de problemen te ver lichten of op te lossen aan de orde kunnen komen. De toezeg gingen zijn zo talrijk geworden dat het er de schijn van heeft dat het overgrote deel van de toekomstige Tweede Kamer be langstelling voor de situatie heeft. „Onderste Boven" is nu bezig, de verwezenlijking van de toezeg gingen voor te bereiden. In fe bruari a.s. wil het comité een aantal kamercommissies uitno digen voor een bezoek aan Lei den. Dan zullen de zaken ook „onderste boven" behandeld worden: de Kamerleden zullen niet achter de groene tafel kun- kramerij te bedrijven. Ze zullen het publiek in de zaal vormen na eerst met eigen ogen de stad gezien te hebben, wat er alle maal aan schort. Achter de ta fel zullen verschillende forums van Leidse ingezetenen de moei lijkheden en wensen van de stad uitleggen en vragen van de kamerleden beantwoorden. Zulke forums zullen er moeten zijn voor Onderwijs, Welzijnsza ken, Volkshuisvesting en Finan ciën. De voorbereiding van deze ontmoeting zal heel wat inspan ning vergen van tal van Leide- naars. Maar alleen door deze inspanning bereikt de actie hnar doel: betere kennis van zaken in de Tweede Kamer en daar door betere en vooral snel- klere oplossingen. Met de pro blemen van haar wijken als voorbeeld, dient Leiden een al gemeen belang. Want in Neder land zijn zo'n zestig gemeenten die samen ruim 160 buurten en wijken bevatten, waar zich met Leiden vergelijkbare situaties voordoen. Als heel Leiden op 29 november Onderste Boven stemt, zal men in de Kamei* weten, dat het Lel den ernst is. Tot voordcel van vele andere achtergebleven wij ken in Nederland. ZOETERWOUDE De 2HB0-vereniging Sint Lidwi- na start in januuri weer met een EHBO-cursus. Deze zul bestaan uit 12 lessen op Wbensdngavond van 20-22 uur in het Wit-Gele kruisgebouw, aan de Korte Miening. Men wordt verzocht zich nu reeds op te geven bij de volgende bestuurslede: J. B. N. v. Diemen, Weipoortseweg 93a, tel. 1382; mevr. J. A. Ovrr- devest-Wclp, Eloutstraat 19, tel. 1816; mej. M. W. v. d. Salm, Weipoortseweg 97. tel. 1453. Leiden Het vrijzinnig Christelijk tehuis voor ouden de „Van der Willigenhof" wordt op 7 december offi cieel geopend door mr, Gi C. van der Willigen, oud-burge meester van Leiden, naar wie het huis is genoemd. Het complex is gelegen aan de Apollolaan 264, bij de Brahmslaan. De opening be gint om 15 uur. LEIDEN „Dit is geen typisch studententoneel. Het is een po ging om onberedeneerbare dingen poëtisch te laten worden. Deze vorm van theater is juist niét voor studenten bestemd die vaak alles doodredeneren. Zet dat maar gerust in je krant, graag zelfs!" Aldus Willem Siere, vierde-jaarsstudent aan de Akademie voor Ex pressie te Utrecht. Op een koude zondagmiddag zitten we te pra ten in de onverwarmde foyer van het LAK-theater, twee etages boven de hermetisch afgegrendelde Consumarkt aan het Leven daal. Onderwerp van gesprek: „Betoverde Bruidsnacht", van Jacques Hamelink, dat hij als eindexamenopdracht regisseert en dat vrijdag a.s. in hetzelfde LAK-theater in première gaat. In het zaaltje naast ons is het een lawaai van jewelste. Vijftien studnten, merendeels leden van de eNVé Drama (het Leidse studententoneel) leven zich luidruchtig uit na een dag van hard repeteren en schijnen totaal geen last van de kou te hebben. Als Willem Siere ze echter even later weer tot de orde roept om nog één keer het hele stuk door te nemen, blijkt er binnen de kortst mogelijke tijd weer een maximum aan concentratie aanwezig te zijn. Als uit het niets zwellen de beangstigende klanken van een rouwzang aan, afgewisseld met de vreugdevolle klokken van een bruiloft. Enkele acteurs kondigen aan dat er op één dag een hu welijk en een begrafenis plaats zullen vinden en het stuk is weer begonnen. Ruim een half jaar zijn de repetities al aan de gang. In april begon men met zintuig-training en fysieke training. De bedoeling was hieruit geleidelijk een voorsteling te laten groeien en als leidraad werd de „Betoverde Bruidsnacht" van Hamelink gekozen. Dit „stuk" gekenschetst als een „mysteriespel voor stemmen', is door Hamelink oorspronkelijk als hoorspel geschre ven. Het is opgebouwd uit sprookjes- en mythe-achtige verhalen op het thema van de vergankelijkheid, die schijnbaar onberede neerd ontspruiten aan het toevallige samenvallen van huwelijk en begrafenis. De originele teksten van Hamelink bleken echter niet integraal bruikbaar te zijn voor scènische verbeelding. Uit gaande van innerlijke ervaringen tijdens de training werden de teksten met moeite omgesmeed zodat de definitieve voorstelling eigenlijk pas langzaam gegroeid is. Zo ontstond een poëtisch- emotioneel bewegingsspel", waarvan de uitvoerenden hopen dat Een opname van de repeties van de „Betoverde Bruidsnacht", die vrijdag in Leiden in première gaat. het bij de toeschouwers ook inderdaad emotioneel iets losmaakt. Van deze bijzondere interpretatie van Hamelink worden in het zodat deze ertoe komt het onbegrijpelijke intuïtief te aanvaarden. LAK-theater twee voorstellingen gegeven: vrijdag 24 en maan den. dag 27 november, aanvang 20.15 u. Paul Korenhof LEIDEN In het bestuur van de Hengelaarsbond voor Lelden en omstreken zijn moelljkhcden gerezen, waardoor de heer J. Mark geschorst is als lid en voorzitter van de bond. Over het conflict en de daarop vol gende schorsing houdt de bond een bijzondere ledenvergadering op 23 november in het Sint An- tonius Clubhuis, Lange Mare, Leiden. De vergadering wordt voorgezeten door de heer P. van der Pompe, vlce-voorzltter. Het besluit tot schorsing van de ex-voorzitter is genomen in een voltallige bestuursvergadering met vijf stemmen voor en één tegen. Met instemming van de penning meester, de heer L. J. Hurting, heeft het bestuur van do Henge laarsbond over de moeilijkheden een brief geschreven aun de Of ficier van Justitie te 's-Graven- hage. Deze brief zal tijdens de vergadering worden voorgele- zal de leiding van handen worden gc- »en gewoon lid der om een neutrale Zwembad Poelmeer vroegei dicht zen. Hie de avond in geven van vereniging, gang 1 i zaken te waarborgen. Zo mogelijk zal diezelfde avond een nieuwe voorzitter worden gekozen. OEGSTGEEST De beheerscom missie van het zwembad Poel meer heeft aan B. en W. van Oegstgeest geadviseerd over te gaan tot vervroegde sluitingstij den in verband met noodzakelij ke bezuinigingen en personeels tekort. De nieuwe tijden zouden dan zijn: april en mei: 20 uur (1 uur vroeger), juni. juli en augustus 21 uur (ongewijzigd). 1 t/m 14 september 20 uur (1 uur vroe ger). 17 t/m 28 september 19 uur (2 uur vroeger). Met heel mooi weer zou het bad in mei en september tot 21 uur open kunnen zijn, mits er vol doende personeel beschikbaar is. De commissie wijst er verder op dat het onverstandig zou zijn het zwembad tussen de middag te sluiten. De belangstelling is bi j mooi weer juist da n erg groot. Bovendien is het bc- zwaurlijk de dagjesmensen naar huis te sturen. Op de begroting van Poelmeer zal het openblij- ven-in-de-middagpauzc van wei nig invloed zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3