MIES BOUWMAN Katberine Hepburn als onfortuinlijke Maria Stuart TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND Hou het scherm in 't oog RADIO MORGEN Protest van Baptisten tegen Ev. omroep TERUGBLIK TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER *G VOOR EEN VAN DE ACHT HILVERSUM De kijk- en waarderingscijfers van de eerste uitzen ding van Een van de Acht in dit seizoen, op 21 oktober, laten een kijkdichtheid zien van 74 en een waardering van 82. Het eerste cijfer wil zeggen, dat er zo'n V/2 miljoen Nederlanders bo ven de 12 jaar hebben gekeken en als men in aanmerking neemt dat veel kinderen mogen opblijven om naar Eén van de Acht te kijken, dan is een schatting van 9 miljoen kijkers niet overdreven. tussen vergoding en verguizing Een familie verscheen met de grote trom als onderdeel BuUit naam van mijn vrouw, kinderen en kleinkinderen, verwanten en vrienden wie u al zo lange tijd zo uitzonder lijk prettige en opmonteren de spanning bezorgd hebt, houd ik u eraan u vanuit Vlaanderen te feliciteren bij de grote waardering die u in uw land betuigd wordt. U ge lieve onze welgemeende dank en wensen voor een verdere mooie toekomst te aanvaar den. U verdient meer lof dan onze povere woorden kunnen uitdrukken". ,,Het A.D. heeft het zeer goed ge zegd: Eens gezoend en daarna in de str. gedrukt, waar je ook hoort. Dat heb je zelf duidelijk genoeg bewezen. Voor ons hoef je je nooit meer te laten zien. Ook niet meer voor het grote publiek. Je ligt er voor goed uit. We kun nen van je tronie wel kotsen. Kleur hoef je niet te bekennen. Blijf maar bij je rooie rottroep. Het mag jou wel allemaal onaan getast blijven. Dat bewijst je mo raal, maar voor ons blijf je een stuk brutaliteit, die zijns gelijke niet heeft in de wereld". Dit zijn slechts twee briefjes tus sen vergoding en verguizing, waarvan Mies Bouwman er vele hééft gekregen in de jaren, dat zij haar showprogramma Een van de Acht opjoeg tot de hoogste kijk dichtheid en de hoogste waarde ring. Zij staan afgedukt in het fo toboek, dat over deze quiz ver- schenen is, opnamen van hoogte- Sid Labey-Vleesdragerlang recordhoudster met 15 opgaven van de 40 punten uit dit programma, dat zo- geschenken aan de lopende band, zaterdag /l. geklopt door de Haagse wel vanwege zijn formule als zijn 'c vaardige gastvrouw al zolang duurt zonder zijn verrassing te verliezen. Mies zelf heeft de quiz Een van de Acht uitgedacht. Zij vertelt dit in het boek en voegt eraan toe, dat er geen teams van markton derzoekers of deskundigen ooit be zig zijn geweest om uit te zoeken hoe je op zaterdagavond de Ne derlander aan de buis bindt. Er was gewoon een noodstituatie en daaruit is deze rubriek geboren. En over roem en algemene popu lariteit zegt Mies, dat het verve lend is om op straat nageroepen te worden. Maar als je iedere morgen langs de prikklok moet is dat ook hinderlijk. Zo heeft ieder een naast het plezier ook de na righeden van zijn werk. Ook populaire Nederlanders, die in het programma van Mies ver schenen. hebben een plaatsje ge vonden in dit fotoboek met toe lichtende tekst, van (oud-)minis- ter Luns tot Cruyffie. En boven- -ttt WPT dien komen die mensen in het licht, die samen met Mies werken aan de voorbereiding van dit veel- - Isfrjfc i V eisende programma, al was het ;*HI I Leen Timp maar, haar man, de Een van de Een van de Acht-shows was gewijd aan de Ned. krant, regisseur, die meedenkt en mee- Bij die gelegendheid werden krantepapieren japonnen ontworpen, doet. Hier een ontwerp van Dick Holthaus. TON OLIEMULLER Minister Luns bij Mies. Marianne Toorens met 16. Voor de allerkleinste kijkers- groep die van t.v.-crltici was het gisteren weer een treurige avond. Die groep, een man of zesfien als we het wel hebben, werd zowel De Onedin-lijn als I Hendrik VII onthouden. Twee voortreffelijke Britse series. I Dit omdat we, plichtsgetrouw als we zijn, kozen voor eigen producties die op het andere net als alternatief voor die Britse voortreffelijkheid werden gebo- Bij de NCRV was dat Goede oude koffergrammofoon, pro gramma daf met veel zorg wordt samengesteld en uitge voerd. Ons bezwaar blijft dat al te bewust wordt gestreefd naar authenticiteit. Dat betekent dat sommige ge weldige liedjes van weleer een stempel van karikatuur krijgen. We noemen „Onder de bomen van het plein", toch een gewel dig liedje. Thérèse Steinmetz, niet de eerste de beste, ging ten onder aan het feit dat ze Fien de la Mar moest imiteren. Als Thérèse haar eigen interpre tatie vandit liedje had kunnen leveren zou dat iets heel fijns geworden zijn. Het is een voor beeld dat ruim uitgebreid zou kunnen worden. Waarbij we aantekenen dat dit euvel voor minder serieuze liedjes niet gold. Ombudsman Marcel van Dam schitterde eenzijdig door proble men aan de orde te stellen waar de „andere kant" niet gehoord werd. Doodgewoon een kwestie van slechte informatie, vonden wij. „Het oproer kraait" was haast vertederend omdat het herinne ringen opriep aan de tijd die nog geen welvaart kende. De vormgeving was erg goed. De uitvoering ook bijna. Bijna, want naast vier bekwame voca listen trad ook samensteller Jaap v.d. Merwe op... „Van onderen" ging uit van een interessante formule: arbeiders laten praten met Andriessen en Den Uyl, zonder dat beide politi ci wisten wat de ander te zeg gen had. Frits v.d. Poel leidde die discus sie bekwaam en objectief. Toch viel het tegen, omdat er geen echte dialoog tot stand kwam. Frans en Joop speelden voor- zichtig-aan. Hun antwoorden le ken daardoor teveel op elkaar. Zelfs kregen we de indruk dat Andriessen er wat „progressie ver" uit kwam dan zijn rode op ponent. Vg. NEDERLAND I NOS 17.00 u ar De Kijkkast 18.35 u ar Ti-Ta Tovenaar 18.40 u ir Zendtijd CHU 18.55 u ar Journaal 19.05 uur Van gewest tot gewest 19.50 u ar Socutera 20.00 u ar Journaal 20.21 ui r Mary of Scotland 22.20 u ar Stromingen 22.45 ui r Studio Sport 23.10 ui r Den Haag Vandaag 23.20 u ar Journaal 20.21 uur De slag om de 4 tische oceaan Portret van Mal Voorberg Kenmerk Zendtijd PSP Journaal Teleac NEDERLAND II Eddy ready go Mee-leven Journaal r .Tpvaaiong r Wie weet wint r De fabeltjeskrant, r Keurig Frans r Politieke tribune 19.40 uur Mededelingen 19.45 uur Journaal 20.30 uur Dubbeldekkers 20.35 uur Als vogels in een 21.10 uur Schatten op zolder 21.45 uur Festival in Vlaandj 22.15 uur Hortn en zien 22.35 uur Journaal NEDERLAND I 10.45 uu r Schooltelevisie 18.35 uu r Ti-Ta Tovenaar 18.40 uu r Zendtijd DMP 18.55 uu r Journaal VPRO 19.05 uu r Beertje Colargol 19.20 uu r Zwijgen is goud 19.45 uu r Popeye NEDERLAND II r Groot nieuws r Het gouden land *a' r En nu mijn zoek lea r Nader bekeken r Kon. Militaire Kaf'1 r Afstellen voor wij8" (film) jm 23.00 uur U schrijft ons l« 23.15 uur Den Haag vandaaglaa 23.25 uur Zendtijd ARP nei 23.35 uur Journaal toe BELGIE NEDERLANDS 14.00 uur Schooltelevisie J1" 18.00 uur Fabeltjeskrant i°e 18.05 Calvin en de kolonel luv 18.30 uur Tienerklanken lij 19.10 uur Gastprogramma iev 19.40 uur Hier spreekt men [aa Nederlands eg De kleine waarheidper Vrouw en arbeid par Première |eei Journaal me Ombudsman blijft ook als Marcel van Dam minister wordt HILVERSUM Het programma De Ombudsman zal, ook als Mar jan Dam na de komende ver kiezingen deel zou uitmaken van een kabinet Den Uyl, in ieder ge val worden voortgezet. Pas nadat hem dit door de leiding van de VARA was verzekerd, heeft Mar fan Dam de benoeming in het alternatieve kabinet Den Uyl aan vaard. Mocht het kabinet Den Uyl wer kelijkheid worden, dan zal voor de vervanging van de heer Van Dam in de rest van het wintersei zoen een tussenoplossing worden gezocht, in afwachting van een definitieve regeling. Indien het kabinet Den Uyl niet daadwerkelijk tot regeren mocht komen, zal het programma onge wijzigd onder leiding van Marcel Dam worden voortgezet. John Ford, die als regisseur naam maakte met westerns en actiefilms om zo nu en dan met films als „The Informer" In 1935, „The grapes of wrath" in 1940 en „The quiet man" in 1952 in een ander genre de Oscar voor de beste regie in de wacht te slepen, heeft in zijn ruim vijftigjarige carrière ook eens 'n costuumfilm gemaakt. Dat was in 1936, toen hij zich zette aan de verfilming van het leven van koningin Maria Stuart met de toen 27-jarige Ka- therine Hepburn in de hoofdrol. „Ik dacht zelf na afloop van de opnamen, dat het er wel aar dig uitzag" weet Ford zich te her inneren „maar toen ik het eindre sultaat zag, begreep ik, dat ik me met dit genre historische kijkspe len beter niet meer moest be moeien". Vanavond krijgt men deze dure mislukking, waar Ford liever niet meer aan herinnerd wordt, op het scherm. „Mary of Scotland", gebaseerd op het ge lijknamige toneelstuk van Max well Anderson, is een nogal stati sche film geworden, waarin de re gisseur zich geen moment heeft kunnen uitleven. Katherine Hep burn als de onfortuinlijke vorstin, die na een rumoerig liefdesleven en een lange gevangenisstraf ten slotte op het schavot belandt, kampte met dezelfde moeilijkhe den als Zarah Leander en Vanes sa Redgrave na haar, om deze fi- KRO GRIJPT NAAST GEWENST BOUWTERREIN Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het ziet er niet naar uit, dat de K.R.O. haar voor uitvoering gereed liggende plan nen voor de vouw van een nieuw Uudiocomplex bij het omroepkwar- lier in Hilversum zal kunnen rea liseren. De commissie ruimtelijke ardening heeft zich niet kunnen rerenigen met het vorige week door B. en W. (opnieuw) gedane voorstel, bij het omroepkwartier grond aan de KRO te verkopen. De commissie ruimtelijke orde ning heeft de voorkeur gegeven aan het enige voor de KRO nog enigszins acceptabele alternatief van een stuk grond ten zuiden van Hilversum nabij het gemeen telijk sportpark. guur aanvaardbaar te maken. Ook nu weer zijn de rollen van haar minnaars Bothwell en Darn- ley dankbaarder dan de hare om nog maar niet te spreken van de rol van haar grote rivale Konin gin Elizabeth van Engeland, dit maal vervuld door Florence El- dridge, in het dagelijkse leven toen de echtgenoie van Frederic March, die in deze film de rol van Bothwell op zich neemt. Als Mary's Italiaanse vertrouwens man zien we de broodmagere John Carradine, een van de weini ge „vaste" krachten van John Ford in deze film en daarom mis schien onder diens regie het meest op zijn gemak. Ned. I 20.21 uur. Centraal Beheer nieuwe gebouw van Centraal Beheer te Apeldoorn. Ned. I 19.05 uur. Stromingen Het programma „Stroming" gaat over 18- tot 21-jarigen, die op 29 november voor het eerst naar de stembus mogen. Gaan zij wel of niet gebruik maken van hun pas verworven stemrecht? Waarom wel, of waarom niet, en wat den ken zij van politiek, politici, par tijen en partij-programma's? Hierover worden in het program ma gesprekken gevoerd met vier jongelui, Luc, Jacques, Marga en Saskia, die alle vier hun voor naamste motieven uiteen zetten en vervolgens met elkaar in dis cussie gaan. Ned, I 22.20 uur. Studio Sport In het programma Studio Sport van de NOS wordt aandacht be steed aan de spanningen waaron der trainers in het topvoetbal staan. Hiertoe zijn gesprekken ge veerd met o.a. Barry Hughes van Go Ahead, de Leidse dokter Spook en Jaap van der Lek, secretaris generaal van de Bond van Oefen- Eddy ready go In Eddy Ready Go, NCRV's para de van toppers, blijvers en smart lappen, vanavond veel Nederlands talent. We zien The Cats, Dizzy Man's Band, Gerard Cox en de nieuwe formatie Bonny St Clair en Rick Bell. Verder kunnen we de groep Cardinal Point ook wel Nederlands noemen. Een paar jaar geleden kwam deze formatie als „I punti Cardinale" uit Italië naar ons land en zijn sindsdien hier niet meer weg te denken. Verder zijn er The Pearls 2 lieve Engelse meisjes met het nummer „Je kwam je zag je overwon", en Apollo 100 met de negende van Beethoven. Ned. II 19.05 uur. De slag Van 1939 tot 1945 leverden de Duitsers verbeten gevechten om de heerschappij over de Atlanti sche oceaan. Jean-Louis Guillaud Daniel Costelle en Henri de Tu- renne maakte uit historisch mate riaal een documentaire over de slagen waarin de Nederlandse koopvaardij zo'n belangrijke rol speelde. Ned. II 20.21 uur. Marinus Voorberg Een filmteam volgde enkele we ken de dirigent Marinus Voor berg. Hij is muzikaal leider van het NCRV Vocaal Ensemble en voerde o.m. de wereldpremière op van Verleih uns Frieden van de Griekse componist Theodore Anto- niou. In dit programma ziet en hoort men Marinus Voorberg tij dens repetities en uitvoeringen. Ned. II 21.35 uur. Bonny St. Clair bij Eddy Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Unie van Baptistengemeenten In Nederland maakt ernstig bezwaar tegen de wijze waarop de Ev. Omroep donder dag 16 nov. jl. zonder enige dialoog een film uitzond over de Russi sche baptisten. Met name verzetten de baptisten zich tegen de presen- tatie van de heer Richard Wurmbrand, die „honderdduizenden chris tenen heeft aangeklaagd die zich niet konden verdedigen." De heer Wurmbrand is een allerwege omstreden figuur. Hij stelt de zeer gecompliceerde situatie waarin de christenen in Rusland zich be vinden op een zo eenzijdige en tendentieuze wijze voor dat de film een opzettelijke vervalsing van de werkelijke toestand genoemd moe< worden, aldus de baptisten. Als we willen komen tot een juiste beoordeling van de gecompliceerde situatie van de christenen in Rusland dan zullen we ons los moeteij maken van de anti-communistische acties van de heer Wurmbrand wiens informatie voor een deel volstrekt onbetrouwbaar is en vooij een ander deel ideologisch gekleurd is. Deze in alle opzichten zwart-wit uitzending, die een mengeling van feiten, valse uitleg en op vooroordelen berustende uitspraken is, zal: wellicht bereiken dat de fondsen van de organisatie van de heer Wurmbrand worden versterkt. Hoe groot de schade is die de zaakj van het evangelie in Rusland door z in acties wordt berokkend weten zij die de situatie van binnenuit kennen. Dezelfde films, die de heer Wurmbrand liet stuk knippen om er zijn verhaal aan op te hai gen, werden in hun geheel vertoond op een stu dieconferentie over de situr'-ie der Russische baptisten en evangelie christenen, die op 4 oktober jl. werd gehouden op het Theologisch S minarium van de Unie van Bap.isten Gemeenten in Nederland. Aa deze conferentie werd o.a. deelgenomen door leiders van het Europ se baptisme die meermalen en gedurende langere tijd bezoeken brachten aan gemeenten in de gehele Sovjet-Unie. De conclusies v deze studieconferentie zu'"sn t vr.enkort worden gepubliceerd. NEGEN MILJOEN KIJKERS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2