Geen boodschap ter bemoediging Hervormde synode wil contact tussen richtingen in kerk Korte metten Bouwbonden verbaasd over CAO-voorstellen PAUS PAULUS VIERT KERSTNACHT LANGS DE SPOORLIJN Hervormde synode WOENSDAG 22 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT De generale synode van de Ne derlands hervormde kerk heeft het breed moderamen ge vraagd om in overleg met een brede werkgroep te komen tot het opstellen van een reëel plan, tot het leggen van con tacten tussen de verschillende richtingen in de kerk. Met name heeft de synode aange drongen in dat plan ook voor stellen op te nemen met be trekking tot de thematiek die in de ontmoeting tussen de verschillende richtingen aan de orde zou moeten komen. De hervormde synode die thans haar najaarsvergadering in Driebergen houdt kwam tot dit verzoek aan het breed mo deramen naar aanleiding van de nota die door secretaris- ge neraal ds. F. Landsman was geproduceerd over de polarisa tie en de pluriformiteit in de hervormde kerk. Deze nota is tot stand geko men naar aanleiding van de bespreking in de vorige syno devergadering over de beslis sing van de hervormde genera le financiële raad om onder bepaalde voorwaarden subsi dies uit de generale kas te ver strekken voor het werk op het terrein van de vorming, het jeugdwerk en verenigingen en stichtingen van de modaliteit van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. De synode had in die bespre king vooral naar voren ge bracht, dat geen organisatori sche besluiten meer genomen zouden moeten worden zonder het geheel van het geestelijk beleid in ogenschouw te ne- Over de zo verlangde commu nicatie tussen de verschillende richtingen zei de hoogleraar prof. dr. H. Jonker, dat men de tegenstellingen niet al te simplistisch zou moeten zien. Naar zijn mening zijn met name de theologische tegen stellingen veel sterker dan de verschillen in richting binnen de kerk. Hij vroeg zich af of vanuit de kerk met name niet eens een waarschuwing zou kunnen uit gaan aan het adres van de maatschappij-kritische theolo gen die de zaken geheel en al omdraaien. „De huidige theolo gie wordt gerationaliseerd. Men gaat uit van de samenle ving en probeert daarop de bijbel van toepassing te laten zijn, terwijl het juist de bijbel zou moeten zijn waarop we onze handelingen op af zouden moeten stellen", aldus prof. Jonker. De secreatris- generaal ds. F. Landsman deelde de mening van prof. Jonker en gaf te kennen zelf van mening te zijn, dat dit gesprek al te lang is uitgesteld. De Wereldraad van Kerken heeft er bij president Borda- I berry van Uruguay sterk op aangedrongen in zijn land de burgerrechten weer te herstel len. „Een dergelijk opzij schui ven van rechten kan tot exces sen lelden, welke het menselijk geweten zullen beschamen en niet bijdragen tot het verdwij nen van haat en spanningen in onze maatschappij en het op- 'I lossen van haar problemen", aldus de Wej-eldraad in een brief aan de president. De r.k. St. Nicolaaskerk in IJsselstein, die afgelopen zon dag na vier jaar restauratie werkzaamheden weer in ge bruik genomen is, is door paus Paulus tot basiliek verheven. Bij de officiële ingebruikne ming waren onder meer kardi naal Alfrink en staatssecreta ris Vonhoff van CRM aanwe zig. De kerk dateert uit 1887. Het Vaticaan heeft dezer dagen gewaarschuwd tegen het zgn. Heilige Land-fonds dat in verschillende landen geld inza melt. De beweringen van de mensen achter het fonds „goe de banden te hebben met de H. Stoel en met de lokale ker kelijke autoriteiten in het H. Land", blijken nergens op te berusten. Het Vaticaan vindt dan ook dat men het fonds geen geld moet toevertrouwen. Voor het eerst na de lang durige burgeroorlog in Zuid- Soedan is de Zuidsoedanese bisschoppenconferentie in de districtshoofdstad Juba bijeen gekomen. De zeven bisschop pen en apostolische admini stratoren van het land beraden zich onder leiding van de pro nuntius in Khartoem, aartsbis schop Calabresi, voornamelijk over de problemen rond de we deropbouw van de kerken en het kerkelijk leven in Zuid-Soe- dan. Kardinaal Alfrink is van mening dat iedere kans om aan de vrede te werken benut moet worden. In een brief aan het oud-strijderslegioen heeft de kardinaal dat onlangs bena drukt, nadat hem van die kant was verweten dat hii had „ge flirt met de anti-christ", te we ten dr. Le Van Loc, een verte genwoordiger van het commu nistische bevrijdingsfront in Vietnam. Het spijt de kardi naal dat zijn bedoelingen bij het legioen niet goed zijn over gekomen. Dezer dagen heeft het Vati caan zoals gemeld bekend ge maakt dat paus Paulus in de kerstnacht een heilige mis zal opdragen in de buurt van een in aanleg zijnde spoorlijn. Aan vankelijk lag het in de bedoe ling dat de paus de kerstnacht mis in de half klare spoortun nel onder de Monte Soratte op zou dragen. Men is daar ech ter van terug gekomen, omdat de drie kilometer lange en acht meter brede „kathedraal" het wel moeilijk zou maken om te kunnen spreken van een echt „meevieren" van de gelo- Het is traditie dat de paus de kerstnachtmis in de Sixtijnse kapel opdraagt in het bijzijn van leden van het corps diplo matique. Paus Paulus heeft deze feestelijke, maar wat ste riele atmosfeer met kerstmis al twee maal ontlopen. In 1966 ging hij naar het door een overstroming geteisterde Florence en in 1968 naar Ta rente. Het idee om de paus op hun werkterrein uit te nodigen is van de tunnelbouwers zelf af komstig. De leiding van het bouwwerk stemde met het idee in en schreef op perkament een plechtige uitnodiging, die door de plaatselijke bisschop aan de paus werd overhan digd. In de uitnodiging werd gewe zen op de bijzondere band van paus Paulus met de parochies waarbinnen de spoortunnel wordt gebouwd. De beide paro chies vallen namelijk onder de abdij van de H.H. Vincentius en Anastatius, van welke abdij paus Paulus persoonlijk de voorzitter is. Hoewel in de uitnodiging het tijdstip van zijn komst aan de paus was overgelaten, koos paus Paulus zelf de kerst nacht. Hij zal dan met een speciaal voertuig de tunnel in rijden om daar de werklieden te begroeten. De nachtmis zal hij daarna opdragen bij de tunnelingang. Verwacht wordt dat zeker duizend arbeiders met hun familie de viering op het bouwterrein mee zullen maken. De kathedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidsevaart te Haarlem, levenswerk van ar chitect Jos Cuypers, ziet er van buiten florissanter uit, dan de situatie van binnen rechtvaar, digt. De basiliek is aan restau ratie toe. Het dak lekt en er moeten nog meer onderhouds werkzaamheden worden uitge voerd. Daartoe is de Stichting Kathedrale Basiliek Sint Bavo in het leven geroepen (giro 2715042) die tijdig de nodige in grepen wil doen om ervoor te zorgen, dat de Haarlemse kathedraal, die in mei vijfenze ventig jaar bestaat, de toe komst krachtig in de ogen kan kijken. Hoewel Monumenten zorg subsidieert zullen er nog enkele tonnen eigen kapitaal bij elkaar moeten worden ge bracht. KERK EN WERELD Aantal pelgrims naar Lourdes blijft stijgen Het aantal Nederlanders, dat aan een van de bedevaarten naar Lourdes deelneemt, stijgt nog ieder jaar. In totaal zijn er dit jaar 9884 pelgrims per trein en vliegtuig naar Lourdes gereisd: met de Limburgse be devaarten 3215, met de NKV- bedevaarten 1980 en met de Vereniging van Nederlandse Bedevaarten (VNB) 4689. Uitgetreden hoogleraar wil bond van vrije christenen De Weense hoogleraar In de theologie, dr. Hubert Mynarck, die vorige week uit de rooms- katholieke kerk is getreden, wil een bond van vrije christe nen op gaan richten. Zo be richt althans het in Wenen ver schijnende katholieke weekblad „Die Furche" In het jongste Het blad bekritiseert het uit treden van de hoogleraar, die tot voor kort werkzaam was in het bisdom MUnster, als „ver krampt en excentriek" en in scene gezet. „Tot aan zijn spectaculaire brief aan paus Paulus. waarin hij de paus van zijn uittreden op de hoogte bracht, heeft Mynurek nooit ge twijfeld aan welk dogma dan ook". Hij had, volgens die Furche alleen kritiek op de be stuursvorm van de katholieke kerk. Die Furche is van mening dat dr. Mynarek zijn persoonlijke problemen heeft misbruikt als een aanklacht tegen de paus en zijn vroegere priester-colle ga's. „Als hij in zijn brief aan de paus schrijft: de priester als mens. met zijn crotisch- sexuele problematiek schijnt u, heilige Vader, nauwelijks te in teresseren". dan kan men, al dus het blad wel zeggen, dat hij zijn doel voorbijschiet. Suske en Wiske De beze boom- zalver Tom en Marie Ann Het jaar van de boze kabouter Jan Boon in Museum Bredius In het Museum Bredius wordt van 2 december (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De generale synode van de Nederlands hervormde kerk heeft tijdens haar vergadering gisteravond in Driebergen be sloten de concept-boodschap opgesteld door een door haar benoem de commissie niet in stemming te brengen. Deze boodschap was bedoeld „ter bemoediging en voorlichting" en was een gevolg van de verschijning van het Getuigenis vorig jaar oktober, waarin een aantal prominente hervormden de puntjes op de I zette wat de kern van het belijden betrof en met name bepaal de politieke ideologieën binnen de verkondiging van de kerk met kracht van de hand wees. In een vergadering van vorig jaar was dehervormde synode met dit getuigenis al uitgebreid be zig geweest met als gevolg een motie, waarbij werd besloten tot het uitgeven van een boodschap ter voorlichting en bemoediging aan de gemeenten. Een com missie stelde een ontwerp-bood- schap samen maar de synode toonde zich in haar vergadering van februari niet erg gelukkig met het ontwerp. Professor dr. H. Jonker, die sprak als adviseur van de syno de. maar tevens een van de op stellers- van het getuigenis, kon de aansluiting in de nieuw ge formeerde concept-boodschap gisteren niet vinden. „De bood schap loopt op een andere rail", zo zei hij. Voor prof. dr. H. Berkhof was dit aanleiding om in een emotioneel geladen verklaring te zeggen, dat hij het wel eens was met de boodschap, maar dat hij onmo gelijk zijn stem eraan kon ge ven als de mensen van het Ge tuigenis er zich niet in herken den. Hij stelde voor het stuk wel te publiceren en de strijd om het Getuigenis voorlopig Men besloot uiteindelijk met alge mene stemmen de concept-bond schap ter beschikking te stellen als discussiestuk van de ge spreksgroepen die zullen worden gevormd naar aanleiding van de nota over „de weg van het belijden der kerk", die maan dag is besproken. De concept- boodschap zal samen met deze nota ook aan de kerkeraden worden gezonden. tot met 14 januari 1973 een tentoonstelling gehouden van grafisch werk van Jan Boon. Deze kunstenaar, die lunge tijd in Den Haag woonde en werkte, hoopt op 2 december a.s. zijn 90ste ver jaardag te vieren. Hij is vooral bekend geworden door de oude stadsbeelden die hij in zijn werk vastlegde. In de jaren vóór de eerste wereldoor log was er in Nederland een grote groep grafici die zich - in navolging van C. H. Zllcken - toelegde op het uitbeelden van stadsgezichten. Jan Boon had nauwe contacten met dr Abraham Bredius. Hij vervaardigde een houtsnede van de gevel van het Museum Bre dius en schilderde later ook dr. Bredius zelf. UTRECHT (ANP) De drie bouwbonden hebben gisteren in een reactie op de werkgevers- voorstellen voor dc bouw-cao gezegd dal ze er verbaasd oVer zijn dat dc werkgevers een cao voor drie jaar willen afsluiten. Volgens de bonden maakt de onzekere sociaal-economische si tuatie een meerjarige cao onmo gelijk. Daarbi jkomt nog dat de werkgevers in hun loonsvoor- stcllcn voor drie jaar de nullijn aanhouden. De werkgevers hebben voorge steld, eind 1975 de 40-urige werkweek in te voeren en in 1973 geen enkele arbeidstijdver korting toe te passen. De bouw bonden menen daarentegen dat zeker „ezien de situatie in de bouwnijverheid in 1973 al een begin miet worden gemaakt met de werktijdverkorting (41 1/4 uur per 1 januari a.s. en 40 uur per 1 januari 1974). Ook het optreden van het kabi net-Biesheuvel stemt de bouw bonden niet tot tevredenheid. In het NVV-blad „Dc Bouwer" geeft deze bouwbond het kabi-1 net een onvoldoende. De bouw-' bond vreest bovendien dat do komende winter een plek In de werkloosheid te zien zal geven. Deze wordt volgens hen voor een belangrijk deel veroorzaakt do „ze jaaroc nseateif-rrvere door „zes jaar conservatief re geringsbeleid. dat vooral onder het kabinet-Biesheuvel de gevol gen van het niet goed besturen van onze economie in een zeer grote werkloosheid zichtbaar

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15