EEG-akkoord over standpunt Helsinki Eerste Aziaten komen vrijdag m Vietnam bereidt zich voor op komend bestand F- Dr. W. Drees tegen pressiegroepen Portugezen in Mozambique hesehoten Patiënt wellicht terrorist amropiersonfiind' Oud dorp onder Avignon 9P 'OENSDaG 22 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Binnen drie uur eerste prognose DEN HAAG (ANP) Tussen half tien en tien uur op de avond van de verkiezings dag, woensdag 29 no vember, verwacht de verkiezingsdienst van het ANP de eerste prognose te kunnen geven van de einduit slag. Deze verwach ting zal gebaseerd zijn op de dan beken de uitslagen van 300 gemeenten, waaron der zich enkele grote moeten bevinden. Om tot het totale beeld van de uitslagen te komen, met inbegrip van de voorlopige ze telverdeling van de nieuw-gekozen Twee de Kamer moet de verkiezingsdienst de uitslagen verwerken van 863 gemeenten (in 1971 871 gemeen ten). Deze verwer king geschiedt met behulp van een com puter. De verkie zingsdienst neemt daarom zijn intrek in het gebouw van Phi lips Electrologica Nederland in Rijs wijk. Maar de com puter doet het werk niet alleen. In het Philipsgebouw zullen 150 medewerkers aan het werk zijn. Vanuit elke gemeente wordt onmiddellijk na de eindtelling de uitslag doorgebeld naar de verkiezings dienst, waar veertig telefonistes van de Haagse PTT het cijfermateriaal op schrijvende telmachi nes verwerken en trole onderwerpen. i Daarna gaan de uit slagen via twaalf ter- minals de computer in, die ook controle mogelijkheden heeft. De verkiezingsdienst heeft het plan enkele malen op de uitsla genavond een prog nose te maken, en wel aan de hand van de trend die bij een Igeii groot aantal gemeen ten uit een vergelij- j king van de cijfers I met die van 1971 kan worden opgemaakt. Jagbladen, radio en 1 televisie worden rechtstreeks vanuit het Philipsgebouw bediend. De in pons banden verwerkte uitslagen gaan van hieruit naar de kran- i6n teredacties. De radio nieuwsdienst ANP geeft het cijfermate- mmm riaal vanuit het ver kiezingscentrum on middellijk door zodra het beschikbaar is. De NOS brengt al- s leen prognoses recht- DEN HAAG Wat beweegt ie mand om een punt te zetten ach ter een briljante, ambtelijke car rière en zich in de ongewisse, harde politiek te storten? Het antwoord van dr. Willem Drees jr. was dat hij op zijn 47ste „wel eens iets anders wilde doen". D .t antwoord was niet volledig: Drees dacht in de praktische poli tiek meer te kunnen doen tegen de invloed van de pressiegroepen. Willem Drees heeft met zijn vader, de bejaarde staatsman, gemeen dat hij erg op de penning is. Als topambtenaar bij het ministerie van Financiën moest deze gezag hebbende deskundige op het ge bied van de overheidsfinanciën toezien dat allerlei pressiegroepen de rijksuitgaven omhoog stuwen. En ook was en is het voor hem moeilijk te verteren dat allerlei mensen profiteren van rijkssubsi dies terwijl ze zelf geld genoeg hebben om meer voor het water en de elektriciteit, het buskaartje en de kunst uit te geven. Toen in juli 1971 het kabinet- Bies heuvel startte - met twee minis ters van DS'70, van wie Drees op Verkeer en Waterstaat - drukten zijn ideeën over het „profijtbegin sel" een sterk stempel op het ka binet. Biesheuvel had de steun van DS'70 nodig om een meerder heidskabinet te vormen, maar de onervarenheid in de praktische politiek van Drees en de Brauw werd een obstakel en leidde mede tot de kabinetscrisis van juli dit De briljante carrièremaker en in ternationaal befaamd deskundige die Drees op het gebied van de overheidsfinanciën is, kan het studeerkamerstof soms niet van zich afschudden. Dat kon hij ook niet toen hij minister was en hij zijn collega-ministers soms „las tig viel" met ellenlange deskundi ge betogen en doorwrochte nota's. Nu Drees na zijn ministerschap weer snel kamerlid is geworden, kan hij vanaf het spreekgestoelte een stortvloed-betoog houden over bijvoorbeeld de invloed van de vakbeweging. Zijn afdwalingen kunnen best boeiend zijn, maar het is net of de doctor nog als buitengewoon hoogleraar voor de studenten van de Economische Hogeschool in Rotterdam staat te doceren. Ook op partijvergaderingen van DS'70 kan deze lijsttrekker flink uitweiden, maar toegegeven moei worden dat hij flink heeft nage dacht - waar niet alle politici zich tijd voor gunnen - en heel zinnige ideeën verkondigt over bijvoor beeld de ruimtelijke ordening. Ook in het ene jaar dat Drees minister van Verkeer en Water staat was, wist men in hem een minister met een duidelijk ver nieuwend beleid. Of Drees na zijn briljante ambtelijke carrière meer zal worden dan een hobby ist en knappe, maar wat droge betweter in het politieke, moet •nog worden afgewacht. streeks vanuit Rijs wijk op het beeld scherm. De overige uitslagen worden met de camera in het centrum opgenomen en via een straalzen der naar de studio in Bussum overge bracht, waar ze op voorbedrukte kaarten worden overgeschre ven en vervolgens in beeld worden ge- De uitslagen gaan ook direct naar het zalen centrum van Krasna- polsky in Amsterdam. In dit centrum en de nabijgelegen Koop mansbeurs houden negen politieke par tijen bijeenkomsten. DEN HAAG Vrijdag rond het middaguur komt de eerste groep Aziatische vluchtelingen uit Oeganda in Nederland aan. De eerste groep, 40 personen, arriveert per KLM-lijn- toestel uit Oostenrijk op Schiphol. In Oostenrijk verblij ven ongeveer 1500 Aziatische vluchtelingen uit Oeganda. Zaterdagmiddag arriveert met de zelfde lijnvlucht een tweede groep van 40 personen. De eer ste 80 Aziatische Oegandezen zullen worden ondergebracht in het vakantieverblijf „De Zonne- DAR ES SALAAM (AP) Vrij- heidsstrijders hebben bij een zware artillerie-aanval op Portu gese installaties nabij de stad Tete in Mozambique „een groot aantal Portugese soldaten" ge dood, zo is in Dar es Salaam bekendgemaakt. Volgens het „Bevrijdingsfront voor Mozambique" zijn onder meer het algemeen hoofdkwar tier van de Portugese strijd krachten, het postkantoor, de nationale bank voor de overzee se gebiedsdelen en het Zambesi hotel onder vuur genomen. In Lissabon hebben Portugese mi litaire zegslieden dinsdagavond verklaard dat de berichten over de aanval op Tete geheel onjuist zijn. LONDEN LONDEN (AP) Twee Londense ziekenhuizen hebben bekend ge maakt dat zij een onbekende patiënt voor verwondingen aan gezicht en ogen hebben behan deld op verzoek van de Libische ambassade. Volgens het Britse persbureau BPA was de man waarschijnlijk een terrorist die gewond raakte „toen er iets met zijn bombrie ven mis ging". De Britse autoriteiten hebben ech ter geweigerd te bevestigen dat de man inderdaad een terrorist Navo keurt Amerikaans- Russische afspraken af hftV (UPI) De politieke com- Jissie van de NAVO heeft de nderlinge AmerikaansRussi- che afspraken, waarmee door resident Nixon in Moskou een egin is gemaakt, afgekeurd. !olgens de commissie zijn hier- oor „ernstige spanningen" in et westerse bondgenootschap iweeggebracht. i iklacht is vervat in een resolu- e die de „bilaterale Ameri cans—Russische diplomatie" pkelt. In de politieke commis- e hebben vijftig parletnenta- !ërs uit veertien landen zitting. Bestemming oor vergeten brillen ICON (AFP/Reuter) Met het Brs laten zoveel brillen in j iiegtuigen achter, zonder ze la- i |r te komen ophalen, dat de j merikaanse luchtvaartmaat- {happij „Trans World Airli- ïs" onlangs ten behoeve van t stichting „Nieuwe ogen voor behoeftigen" in Amerika een izameling hield in alle steden i Ver de hele wereld waar de iaatschappij vliegt. In minder J Bn vier weken werden 300 bril- In en 100 brillendozen, die in t vliegtuigen waren achterge iten en waarvan de eigenaar Ich niet heeft gemeld, naar few York gestuurd. De interna- pnale organisatie „New eyes ir the needy" heeft in de afge- Ipen 41 jaar van haar bestaan I een miljoen mensen aan een 1 oede bril geholpen. ADVERTENTIE) Achter uw Amro-Pierson Fund staan deAmroBanken Pierson, Heldring Pierson. Vertrouwd idee. solide vermogensbeheer •Het huisfonds van de Amsterdam-Rotterdam Bank en Pierson, Heldring Pierson. In Bonn in gisteren de Robert Schumannprijs toegekend aan Roy Jenk ins, ijveraar in de Britse Labourpartij voor aanslui ting bij Europa. De prijs wordt toegekend door een particuliere stichting. Eer der is Jenkins (tweede van rechts, naast hem zijn vrouw) al onderscheiden met de Karei de Grote- prijs. bloem" te Ede/Bennekom. De Aziaten nemen daar hun intrek in bungalows. „De Zonnebloem" is reeds eerder gebruikt voor de opvang van gerepatrieerden.De Nederlandse autoriteiten hebben in Oostenrijk contact gehad met 380 Aziaten. 128 van hen hebben tot nog toe voorlopig gekozen voor vestiging in Nederland. De verwachting bestaat, dat als het weekend voorbij is, het totale aantal Aziaten dat voor Neder- Minister Schmelzer en zijn Franse ambtgenoot Schumann verklaren r land heeft gekozen rond de 200 zal liggen. De Aziaten die volgende week in Nederland zullen arriveren, worden ondergebracht in Nieuw Milligen op de Veluwe, in het bungalowkamp „Rabbit Hill", van de met de Nillmij gelieerde verzekeringsmaatschappij En- De directeur-generaal van het mi nisterie van CRM, dr. G. Hen driks. tevens voorzitter van de begeleidingscommissie voor deze vluchtelingen, verklaarde gistermiddag dat hij niet zoveel moeite verwacht met de plaat sing van de Aziaten in Neder landse bedrijven. De beroepssa menstelling is nogal gunstig. Er zijn een aantal vakmensen on der, zoals kleermakers, schoen makers en monteurs, daarnaast handelsmensen en bank-em- ployés. tie in hoeverre men tot een eensluidend standpunt is gekomen. i de ministersconferen- S1GON (AFP/Reuter) Met het oog op het bestand dat mogelijk binnenkort afgesloten zal wor den, heerst er op het ogenblik een grote politieke activiteit in Zuid-Vietnam. De regering in Saigon is bezig colkscomités te vormen die de activiteit van de Vietkong en Noordvietnamezen moeten tegengaan als er „vroeg of laat" een einde aan de oorlog is gekomen. In bepaalde Zuidvietnamese pro vincies en vooral die in de om geving van Saigon, behoort de dag aan de regering van Saigon President van Zuid-Korea „sterke man''1 SEOEL (AP) Het Zuid-Ko- reaanse volk heeft gisteren bij een volksstemming met over weldigende meerderheid toege stemd tot het komen tot een „Koreaanse demokratie" die Park Tsjoeng-hie toestaat onbe perkt president te blijven en hem de beschikking geeft over nog grotere bevoegdheden. Hiermee zal in Zuid-Korea een eind komen aan de opvatting die men in het westen heeft van een demokratisch bestuur. en de nacht aan de Vietkong. Overdag pogen functionarissen van de regering in Saigon de bevolking de politiek van deze regering uit te leggen. Maar zo dra het donker is geworden, verschijnen leden van het Zuid vietnamese bevrijdingsfront die nauwkeurige richtlijnen geven voor het gedrag van de bevol king na de afkondiging van het bestand. Uit deze instructies zou onder meer gebleken zijn dat de guer rillastrijders van de Vietkong en de Noordvietnamese troepen tussen de dag waarop het be stand wordt getekend en het tijd stip van de uitvoering hiervan in het hele land, nieuwe aanval len zullen doen; zo zullen in die periode olie-opslagplaatsen, vliegvelden, artilleriebases, oor logsschepen en voorlichtingsbu reaus van de Zuidvietnamese regering aangevallen worden. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft intussen bekend gemaakt dat het noodprogram om Zuid-Vietnam vóór de alge hele terugtrekking van de Ame rikaanse troepen vol te stoppen met 10.000 ton nieuw militair materieel, is voltooid. Tot de nieuwe uitrustingen in het kader van het noodprogram behoorden ongeveer 600 vliegtuigen en heli kopters. Zuid-Vietnam staat wat omvang van zijn luchtmacht be treft nu op de vierde plaats de wereld. Een staking van ruim zes uur bij het openbaar ver. voer in Rome heeft een enorme verkeerschaos tot gevolg gehad. Het verkeer zat zo vast dat dit paar rustig tussen de rijen auto's door kan lopen. In „normale" omstandighe den een levensgevaarlijke onderneming. Schippers op Belg. Maas vrezen schade BRUSSEL (ANP) - Honderden schippers die met hun schepen vastliggen op de Belgische Maas, als gevolg van een sta king van de 175 sluiswachters, dreigen in moeilijkheden te ko men. De zware regenval van de laatste dagen heeft het water op de Maas doen stijgen, op som mige plaatsen zelfs 1,75 meter. De semppers vrezen ernstige beschadiging van hun schepen. Tussen de Franse en de Neder landse grens liggen momenteel zo'n 700 binnenschepen volko men vast. De schade die de schippers <Joor tijdverlies lopen, bedraagt nu naar schatting al honderddui zenden guldens. DEN HAAG De negen EEG-landen hebben maan dag en dinsdag in Den Haag een akkoord bereikt over de beginselen van het standpunt dat zij de ko mende maanden in Helsin ki, tijdens de voorberei ding van de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, naar vo ren zullen brengen. De ministers en staatssecretaris sen hebben in de Ridderzaal „in een sfeer van onderling begrip van samenwerking", vruchtbare besprekingen gevoerd, zo ver klaarde minister Schmelzer na afloop. Vandaag zijn in Helsinki de be sprekingen begonnen tussen de vertegenwoordigers der 35 lan den, die belangstelling hebben getoond voor een veiligheidscon ferentie. De besprekingen zullen wellicht tot eind januari duren. Daarbij moet worden vustge- steld of de conferentie met een redelijke kans op succes kan worden bijeengeroepen. Men is het er in Den Haag over eens geworden, dat de ambassa deur van het land dat op dat moment het voorzitterschap van de EEjG-raad bekleed, in Hel sinki het woord zal voeren over kwesties die naar het oordeel van alle landen onder de be voegdheden van de Europese gemeenschap vallen. Geen eenstemmigheid bestond over de vraag in welke mate moet worden gesproken over de algemene beginselen voor het verminderen van de troepen sterkte in Europa. Veertien van de vijftien NAVO-landen menen dat een veillgheidsconferentie zich ook werkelijk met veilig heidsproblemen moet bezig hou den, d w.z. dat zij althans de beginselen van troepenvermin dering moet aangeven. Frankrijk, dut tegen een blok-tot- blok benadering is gekant, on derschrijft dit standpunt niet. Het zal ook niet deelnemen aan de besprekingen over troepen vermindering die eind Januari zullen beginnen. Oude munten RIGA (TASS) Bij graafwerk zaamheden bij Valmiera, een stad in Letland, zijn Nederland se munten ontdekt. Een graaf machine stuitte op een vaas, waarin 209 munten werden aan getroffen. De munten dateren uit de tijd van de ZweedsPool se oorlog (1600-1629) en komen uit Polen, Nederland, Zweden en Riga. o AVIGNON (Frankrijk) (AP) - Tijdens opgravingen zijn in het centrum van Avignon in Zuid- Frankrijk de resten gevonden van pen dorp uit het neolithi- cum (jong-stenen tijdperk). Men was aan het graven voor de aanleg van een ondergrondse parkeergarage. Archeologen vonden overblijfselen van pen groot aahtal hutten, grote hoeveelheden aardewerk, vuurstenen pijlen, stenen bijlen en menselijke beenderen. De laatste waren bewerkt. Het dorp moet dateren uit het jaar 2.000 voor onze jaartelling. Verkeer onder Mont Blane in de war CHAMONIX (AFP) Het ver keer via de tunnel onder de Mont B'.anc wordt sinds maan-1 dag ernstig belemmerd. Aan de Italiaanse kant ligt 30 cm sneeuw, terwijl de toegangswe gen ock moeilijk begaanbaar zijn door ijsvorming. Voorts zijn er te weinig Italiaanse doua niers beschikbaar voor controle.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11