Vandaag uitspraak kort geding m Leren kleren uit land van S0.000meren Peron kondigt akkoord aan Herv. Synode sterk verdeeld over ambt Aktie Stem jong..." Specialisatie van rechters CeidóeSoiwo/nt GEEN SURROGAAT Nog geen totale overeenstemming Haags gesprek Auto bij botsing in brand Dode en zwaar gewonden onder Hazerswoude/RD Eén op de tien aehter mgr. Gij sen Werkgroep Hilversum 3 treedt af LEIDSE COURANT nfortabele wikkeljassen zijn in voor het voorjaar. Beide jassen zijn an soepel olijfkleurig lamssuède. Opgestikte zakken en brede revers euren de modellen op. De lange pantalon is van hetzelfde materiaal Van onze mode-redactrice ISTERDAM Een kleine collectie gevarieerde leren kleren van Tiitala uit Finland trekt in een flitsende show door Europa en [wam na Kopenhagen, Londen en Wenen, gisteren in Amsterdam. Finse mannequins en dressmen toonden modellen voor deze winter i komende lente tegen een achtergrond van schitterende kleuren- a's en muziek uit het land van de 60.000 meren. en Hellemaa, de vrouw van Friitala's directeur (kleinzoon van de oprichter) is de begaafde ontwerpster van een zeer geraffineerd so bere mode. In kwaliteit, coupe en kleur overtreffen haar exclusieve modellen al bet bestaande in deze sector. oor de winter heeft zij verrukkelijke jassen gemaakt uit roodbruin aniline-nappa met witte, zwarte of oranje pelsgarnering, als redin gote of met bindceintuur voor de vrouw, geknoopt voor de man. Van hetzelfde materiaal een uitermate chic driedelig tailleur. lammycoats uit Iceland-suède zijn uniek van kleur en makelijk: liaturel-greige of blauw met naar buiten gstikte naden waartussen le voeringvacht in smalle bontpluizen uitpiept. vart voor de winter en wit voor de zomer is het fascinerend lams- nappa, dat als broek of overall de mooie meisjesheupen (en die van de man) omsluit gelijk een glad en glanzend slangenvel. Er horen shirts met vleermuismouwen en lumberjackets met ribboorden bo ven. Evenals dit zwart en wit moet ook het coppernappa wel vlies- gdun geslepen zijn, want het is zo soepel dag een platgeplooide rok I zwieren kan en een chemisier in de taille op elastiek- gerimpeld kan Ieren kleren zijn al naargelang hun bestemming passend als een landschoen of vloeiend. Het toppunt van elegance mogen de 'loeiende wit nappa avondjaponnen heten. Ze worden koel geëscor- i door de heer in safari-smoking, prijzen beginnen bij circa 150,-. Tot hoe hoog ze klimmen kan nagaan, wnt ook in Nederland Is deze Finse leermode te krij- bij vefschillende zaken en alle Bijenkorven. Van een onzer verslaggefsters. DEN HAAG De aktiegroep 18+ hoort vandfaag of het ministerie van CRM al dan niet wordt ver plicht om Ihaar aktie bedoeld om jonge kiezers tot stemmen aan te sporen te subsidiëren. Gisteren speelde voor de Haag se Rechtbank een kort geding over deze kwestie, dat was aan gespannen door het Ned. Cen trum voor Democratische Bur gerschapsvorming, initiatiefne mer van de aktie. Het ministerie van CRM. WILDE GEEN SUBSIDIE VERLENEN, OMDAT NAAR HAAR OOR DEEL DE AKTELEUS STEM JNG ANDERS BLIJVEN ZE ALTIJD DE BAASüü PARTIJ POLITIEK GEBONDEN WAS. Het ministerie had in beginsel wel subsidie toegezegd voor 50.000,-, toen de leus voor de aktie nog luidde „stem jong an ders krijft je vader zijn zin". Deze leus werd door de aktie groep veranderd toen bleek dat de jongeren zich hierdoor niet aangesproken voelden. Raadsman mr. M. G. Rood zei in zijn pleidooi voor de aktiegroep dat CRM-staatssecretaris Von- hoff bij het beoordelen van de leus wel wat erg overgevoelig was gebleken. Hij daagdde de staatssecretaris uit om uit het informatiemateriaal van de ak tie iets te lichten dat zou wijzen op het opdringen van een partij politieke keuze. Mr. E. Droogleever Fortuin, die namens de staat optrad, wees er met nadruk op dat officieel nooit een subsidie was toege zegd voor de aktie 18+. Hij stelde daarom dat het ministe rie nooit een subsidie ingetrok ken kon hebben. „Door de leus verandert ook de aktie". Vanavond gevecht ClayFoster Mohammed Ali, beter bekend als de bokser Cassius Clay, voor- j spelde dat hij vanavond half- zwaargewicht kampioen Bob j Foster in acht ronden zal ver- i slaan. Het gevecht zal officieel j twaalf ronden tellen. In afwach- ting van zijn gevecht met Cas sius Clay onderbrak half-zwaar- gewicht Bob Foster (foto links) gisteren even. zijn training om wat te gokken. Het gevecht vindt plaats in het Sahara Thoe Hotel in Staleline, in de Amerikaanse staat Nevada. Voorstel iverkgroep: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er blijkt veel be hoefte te bestaan aan meer ge specialiseerde rechters. De werkgroep „herziening rechter lijke organisaties" onder leiding van prof. mr. K. Wiersma stelt een specialisatie voor in een so ciale rechter, een boedelrechter, een vaste politierechter, een meer gespecialiseerde kinder rechter, een vaste rechter-com- missaris, een rechter voor eco nomische delicten en een kan tonrechter verbonden aan een rechtbank die zich op verkeers delicten zou kunnen specialise- De werkgroep heeft voorgesteld, dat een in te stellen staatscom missie de minister van Justitie advies zal uitbrengen over de herziening van de wetgeving be treffende de rechterlijke macht. De werkgroep is bij zijn advies uitgegaan van een specialisatie binnen de rechterlijke macht en een concentratie en integratie van rechtspraak door verminde ring van het aantal gerechten. De kantongerechten zouden kun nen worden opgeheven en wor den geïntegreerd in de recht banken. ^ZELFS DEN UYL vindt, dat je met openheid en duidelijkheid niet te ver moet gaan. Daarom wordt de formatie van zijn schaduwka binet voorlopig niet met een uitroep-, maar met een vraagteken afgesloten. Want er zijn nog open plekken: iedereen mag raden of daar straks mensen van de P.v.d.A. of D'66 komen te zitten die pas „ja" zeg gen als ze de overwinning zwart-op-wit hebben, of dat er sprake is van een annonce: „Nog enkele plaatsen open voor confessionelen in los verband". We kunnen ons voorstellen dat sommigen in het linkse blok hiervoor voelen om voor het eventuele minderheidskabinet de kans op een bestaan van redelijke lengte te vergroten, terwijl anderen (wellicht ook Den Uyl zelf) geloven op die manier nog een brug te kunnen slaan naar een meerderheidsgroep in KVP en ARP. Per slot van rekening is het partijbestuur van De Zeeuw dan toch maar bezweken voor de druk om een paar dagen na de verkiezin gen te gaan praten over de koers van de katholieke Kamerfractie tijdens de formatieperiode. F)IT KAN betekenen dat de linkse KVP-vleugel wil proberen te ver- hinderen dat tegenover het totaal van de linkse drie een groter geval gezet gaat worden door een optelsom inclusief VVD èn DS'70. D.S.70. Maar het kan ook wijzen op een poging tot de afspraak om een aan tal linkse KVP-ers de vrijheid te geven voor eigen rekening „ja" te zeggen, als Den Uyl hun een van de open plaatsen in zijn team aan biedt. Daarover juichen we niet. We kunnen ons voorstellen loyale oppositie van een christen-democratische oppositie bij een links minderheids kabinet (eerder althans dan loyale socialisten ten opzichte van een christen-democratisch minderheidskabinet), maar geen garanties daarop in de persoon van enkele kabinetsleden. Dat wordt een onduidelijke vertoning, dus een surrogaat. Hetzelfde Is de mogelijkheid dat de reservering een aantal oud-leden van de K.V.P. o1 A.R.P. geldt. W/'ORDT DEN UYL premier van 'n minderheidskabinet, dan moet hij doen wat hij steeds zo dringend aanbevolen heeft: duidelijkheid betrachten en niet meewerken aan de bouw van een paar Trojaanse DEN HAAG (ANP) De ministers en staatssecretarissen van bui tenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben gisteren in Den Haag overeenstemming bereikt over een aantal aspclen van het ge meenschappelijk standpunt waarmee het Westen wil deelnemen aan de voorbereidende besprekingen over een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, die morgen in Helsinki beginnen. Het overleg over een veiligheidsconferentie, het voornaamste onderwerp van gesprek is vandaag voortgezet. Vliegtuig met ton marihuana neergestort SHOW LOW (AFP) In de om- goving van Show Low in Amerikaanse staat Arizona is een vliegtuig verongelukt waar mee een ton marihuana uit Mexico was gesmokkeld, vlieger kwam om het leven. Vier personen die de lading op wachtten, zijn gearresteerd toen zij het lijk van de vlieger trachtten te bergen. Dag behandeling psychiatrische patiënten van een onzer verslaggevers UTRECHT Patiënten in een psychiatrisch ziekenhuis verlie zen bij langdurige opname het contact met de maatschappij, waardoor die maatschappij als iets onzekers wordt ervaren. De heer M. Oosterlee, die vanmid dag in Utrecht promoveerde op zijn proefschirft „psychiatrische dagbehandeling voor psychiatri sche patiënten, die dan 's avonds en 's nachts gewoon thuis zijn. De eenheid met het eigen milieu wordt daardoor niet verbroken en de „gevangenisallure" van de oude psychiatrische zieken huizen verdwijnt. „Verschillen de patiënten hebben wel de be handeling, maar niet de gehele huisvesting van een ziekenhuis nodig. Opname in een zieken huis kan dan de behandeling on gunstig beïnvloeden". Ministr Schmelzer, die de confe rentie presideert, verklaarde dat nuanceverschillen van inzicht aan het licht zijn gekomen. Een van deze punten is hoe de Euro pese commissie vertegenwoor digd zal zijn in Helsinki, wan neer de voorbereiding van de economische aspecten van een conferentie over Europese veilig heid en samenwerking ter sprake komt. Over het beginsel dat de Europese commissie moet worden betrok ken in de voorbereidende bespre kingen in de Finse hoofdstad is iedereen het eens. Een ander verschil van mening bestaat over besprekingen over wederzijdse troepenvermindering in Midden- Europa, Frankrijk voelt niets voor een dergelijke conferentie. Aanhangers van ex.president Juan Peron van Argentinië krijgen er nog steeds niet genoeg van hun liefde voor hem te uiten. De straten van de voorstad van Rio de Janeiro, waar Peron een villa bewoond, zijn dagelijks gevuld met zijn aanhangers, die juichend door de straten trekken. Lagerhuis achter loon maatregelen LONDEN (Reuter) Het Britse Lagerhuis heeft met 292 tegen 263 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de maatregelen van de regering om lonen, prij zen, huren en dividenden gedu rende een periode van negentig dagen te bevriezen. de 17-jarige Koudekerker omkwam. HAZERSWOUDE Een verkeers ongeval op het kruispunt Rijn- dijk/Bruggestraat/Rhynenbur- cherlaan te Hazerswoude-Rijn- dijk heeft gisteravond, om streeks half zes, het leven ge kost van de zeventienjarige W. Brommers uit Koudekerk aan den Rijn. n de auto, die volkomen uit brandde. bevond hij zich met de bestuurder N. van Harskamp, die zich uit zijn benarde situatie wist te redden, evenals nog twee andere inwoners van Kou dekerk aan den Rijn. Zowel de beer J. Brommers sr. 54-jarige vader van het slachtoffer, als de 49-jarige heer J. van Hars kamp, broer van de chauffeur, is met ernstige brandwonden en een hersenschudding naar het Leidse Academisch Zieken huis vervoerd. De auto, waarin het viertal was gezeten, stond op het kruispunt voorgesorteerd op de Rijndijk, om de Bruggestraat in te rij den. Een andere personenwa gen, eveneens uit de richting Leiden gekomen, stond daarach ter. Op een gegeven moment passeerde de bestuurder van een vrachtwagen deze twee wa gens aan de rechter zijde om in de richting Alphen aan den Rijn verder te rijden. Daarbij zou de chauffeur om veiligheidsredenen zijn voertuig naar links hebben moeten trekken, waarna de auto, waarin de vier Koudeker- kers waren gezeten, werd ge rammeid en onmiddellijk in lichter laaie stond. De erachter staande personenwagen werd hierdoor ook in de botsing be trokken. Inmiddels werd óók nog een uit de richting Alphen aan den Rijn komende personenwa gen in de botsing betrokken. De personenwagen van de Koude kerker Van Harskamp brandde uit (en daarbij moest de Ha- zerswoudse brandweer o.l.v Soeters in actie komen), twee andere personenwagens waren total loss. De vrachtwa gen werd licht beschadigd. Slangen gestolen door jongens van 13 en 14 jaar Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM De dertien slan gen die zondagnacht werden ontvreemd uit diergaarde Blij- dorp in Rotterdam, blijken te zijn gestolen door drie jongens van dertien en veertien jaar uit Rotterdam. De politie vond de slangen terug in de terraria van de jongens. Het waren drie koningspythons, drie kleine boa's, vier kleine rotsboa's, een tuinboa, een vier- streepslang en een gele rattens- lang. Op Cape Kennedy wordt alles in gereedheid gebracht voor de lancering van de Apollo 17 op 6 december. Hier wordt een brandstof-controle uitgevoerd. Kees Hazevoer krijgt Wessel llekenprijs HILVERSUM (ANP) De Wes sel llekenprijs 1972 is dit jaar toegekend aan de 24-jarige pia- j nist/orkestieider/componist Kees Hazevoet uit Amsterdam. Van één onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde synode heeft In haar vergade ring van gisteravond het advies van de commissie van rapport overgenomen om nog geen defi nitieve beslissing te nemen over het ambtsrapport, zoals dat door de Leidse hoogleraar prof. dr. H. Berkhof is geproduceerd. Uit de reacties op dat rapport is duidelijk geworden dat het ambtsrapport van prof. Berkhof verdeeld is ntvangen. Het ernstigste bezwaar dat tegen Secretaris-generaal ds. F. Lands- het rapport werd ingebracht was wel dat men de bijbelse fundering van zijn ambtsopvat ting onvoldoende achtte. Van verschillende kanten ook daar waar men niet meer afwij zend stond tegenover belangrij ke uitspraken van het rapport Berkhof is dan ook aange drongen op een steviger, meer verantwoorde fundering van het ambt in de heilige schrift. i stelde voor een commissie te vormen die zou moeten na gaan of er in de reacties van gemeenten op het ambtsrapport van Berkhof wellicht wat meer overeenstemming valt te be speuren dan nu naar voren is gekomen Ook prof. Berkhof had eerder in de discussie een voorstel van gelijke strekking gelanceerd. De synode heeft dat advies overgenomen. BUENOS AIRES (Reuter) Een stralende Juan Peron heeft jui chende aanhangers vannacht in Buenos Aires meegedeeld dat leiders op het gebied van poli tiek, arbeid en industrie het eens zijn over ezn gemeen schappelijke houding voor de te rugkeer naar een constitutioneel bewind. De eerste stap is genomen", zei de oud-president van Argentinië op het balkon van een restau rant, waar hij vijf-en-een-half uur geconfereerd had met der tig politieke partijen en vak- bonds- en zakenorganisaties. „Wij zijn overeengekomen dat alle Argzntijnse Burgerorganisa ties een eensgezinde houding aannemen", zei hij voorts tot ongeveer 5.000 mensen die tij dens de lange vergadering bui ten hadden gewacht. Hij drong er bij alle politieke partijen, vakbonden, werkgevers en orga nisaties cp aan, met zijn recht vaardigheidspartij (peronisten) samen te werken voor „het toe komstige geluk van het Argen tijnse volk". Scherpschutters In Z.-Limburg HEERLEN (ANP) Tien pro cent van de Zuidlimburgse be volking blijkt het helemaal eens te zijn met het beleid van de bis schop van Roermond mgr. dr. J. Gijsen. Zevenentwintig pro cent is het gedeeltelijk eens en gedeeltelijk oneens. Negentien procent keurt het beleid hele maal af, vijftien procent kan of wil geen mening geven, negen entwintig procent is niet geïn teresseerd. Dit concludeert het Heerlense in stituut voor research en marke ting uit een op eigen initiatief gehouden enquête onder ruim vijftienhonderd in Zuid-Limburg wonende personen van dertien jaar en ouder. Bijna driekwart van de Zuidlim burgse katholieken wees een ab soluut leergezag van de kerk of. Tachtig procent vindt dut een kerkelijke ambtsdrager aller eerst zorg moet dragen voor de concrete noden van de mede mens. van de politie stonden op do da ken ils onderdeel van de veilig heidsmaatregelen tijdens de eer ste uitvoerige politieke bespre kingen redert zijn terugkeer na 17 jaar ballingschap. In de stra ten patrouilleerden militairen. Maar er deden zich geen inci denten voor. HILVERSUM De leden van de werkgroep Hilversum 3, die twee jaar geleden in een uitvoe rig rapport een aantal nood zakelijk geachte reconstructies van het derde radionet heeft voorgesteld en nadien ook nog tal van aanbevelingen en voor stellen heeft gedaan, zijn afge treden. De belangrijkste reden daarvan is de „frustratie, die bij de werk groep is ontstaan door het af wijzen door hogere beleidscolle- ges van nagenoeg alle voorstel len van het Hilversum 3-pak- ket". Al sinds 1968 wordt er ijverig nnar gestreefd om Hilversum 3 een duidelijk gezicht te geven, maar ondanks de nog steeds toenemende populariteit van Hilversum 3 cn ondanks het feit, dat de zender thans vol waardig is geworden, zitten de beleidsfiguren bij de verschil lende omroepen er nog steeds danig mee in hun maag. Drs. Vroom hoofd afd. geschiedenis van Rijksmuseum AMSTERDAM (ANP) - Tot hoofd van de afdeling Neder landse Geschiedenis vun het Rijksmuseum in Amsterdam is met terugwerkende kracht tot 1 november benoemd drs. W. H. Vroom, sinds 1971 aan deze af deling verbonden als weten schappelijk medewerker. De heer Vroom (42) studeerde aan de universiteit van Amsterdam. Voor zijn komst naar het Rijks museum was hij als conservator van de historische topografische atlas van Amsterdam verbon den aan de Gemeentelijke Ar chiefdienst.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9