Hartinfarct aanleiding vliegramp «I Ir. Knottnerus: Landbouwoorlog met VS om graan Idealistische politiek Kort na een ruzie V oorwaardelijke straffen voor folteraars Slavernij in Brazilië Elke wouw voortaan mevrouw katholieke volkspartij lijst 2 trans andriessen NSDAG 21 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Aantjes: IR-kabinet pen klasse beter lit de AR. fracties in Ie eerste en tweede kamer is een kabinet e formeren dat een klasse beter is dan jet verkiezingskabi- jet van de linkse jrie". Dat zei A.R.- jractieleider Aantjes [isteravond op een Ijeenkomst in Mid delburg. Hij noemde bet begrijpelijk dat nog geen minister van Defensie voor dit kabinet gevonden is, gezien de verdeeld heid in de P.v.d. A en de grote bezuini gingen die deze mi nister voor zijn reke ning zou moeten ne- jweJoen. 'er*|ntjes vroeg zich yoorts af waar prof. De Galan, die wel in Pe' vor'Se schaduw- kabinet zat, thans ge- roD 6'even 's- ^at de PvdA schaduwminis- ter Den Doel heeft la- ten vallen noemde Aantjes „begrijpe- De lijk"» "aar is ka merlid Schaefer wel e"~ de beste man voor volkshuisvesting? Aantjes zei, dat uit opzet en samenstel- sa- "nB van het Nnkse verkiezingskabinet blijkt hoe het scha- is duwkabinet de vorige keer „geen serieuze is zaak" is geweest, bij jantjes zei ook nog dat Den Uyl zich de op- er- merking van een ers Duitse socialistische an minister zou moeten >nd aantrekken, dat de C.D.U. zondag verlo- ren heeft door teveel te polariseren. lantjes deed ook een uitval naar de VVD toen hij zei de lijn van de VVD-minis- ters Geertsema- Langman te verkie zen boven de lijn van de fractieleiders Wie- gel-Van Riel. Hij he kelde het grove ge schrijf van Van Riel in8 I in „De Telegraaf" en ze' „Elsevier", waarmee er" volgens Aantjes de de heer Wiegel zijn in- i stemming heeft be- de i tuigd. kantjes vroeg voorts n.a.v. het VVD-rap- port over misbruik van sociale verzeke ringen: waar blijft eer. VVD-rapport over misbruik van fiscale wetgeving door hogere inko- mensgroepen? Ook vroeg hij: waar de zorg blijft van de VVD voor de zwak- keren in de maat je schappij die geen prestaties kunnen le- Dr. B. de Gaay Fortman: Van onze pari. redactie DEN HAAG Dr. Mr. Bas de Gaay Fortman heeft on danks zijn 35 jaar en zijn vijf kinderen nog iets van de student die het zo goed met de wereld voorheeft. Deze christen-radicaal keer de de AR partij zijn va der is Eerste Kamerlid voor de AR en hoogleraar aan de VU de rug toe, omdat die partij volgens hem te veel compromissen sluit. Zagen andere bekende gerefor meerden veelbelovende zoons zoals Joop den Uyl, Han Lammers (wethouder Amsterdam) en schaak grootmeester Donner ook anderen partijen kiezen, Bas zocht en zoekt het in een radicale vertolking van de christelijke boodschap. Deze juridisch-geschoolde econoom is deskundig op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking. Hij doceerde aan de universiteit van Lusaka in Zambia en maakte zijn werk daar af, toen hij hier vorig jaar al Kamerlid was geworden. In de korte tijd dat hij kamerlid is, is hij niet aan zijn zetel blij ven plakken. Op eigen kosten reisde hij naar Suriname, bezocht werknemers in fabrieken (als hij daar werd toegelaten, wat dik wijls niet het geval was), sprak met soldaten in legerplaatsen. Een kamerlid die zich graag ter plaatse op de hoogte stelt van wat er onder de mensen leeft. Buitenparlementaire acties zijn wel aan hem besteed. Bas de Gaay Fortman is een idea list, begaan met de onderliggende mens in eigen land en in de we reld. In zijn politieke opvattingen komen geen grenzen voor, daar voor heeft hij te veel gezien van de noden in de ontwikkelingslan den. Als radicaal kiest hij voor het welzijn en tegen de atoomwa pens, voor een zuiver milieu en tegen een ongebreidelde economi sche groei, voor medezeggen schap en inspraak van iedereen. Ook bij hem gaat het om het con sequent toepassen van de christe lijke naastenliefde. Vandaar de radicale afkeer van atoomwapens en Navo-politiek. Is de PPR van oorsprong een clubje van afge scheiden KVP-ers, al gauw werd het een soort alternatieve PSP.. Enige „werkers van het eerste uur" zoals oud-minister Bogaers vertrokken gedesillusioneerd. Toen de PPR bij de vorige ver kiezingen maar heel weinig steun kreeg, vertrok ook het oud-ka merlid Paul Janssen. Ook bij de komende verkiezingen zal de PPR wel een kleine club van idealisten blijven. De invloed en betekenis ervan wordt echter niet zozeer bepaald door de beperkte aanhang, als wel door het feit dat de PPR meedraait in de progres sieve combinatie met PvdA en Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Gezagvoerder Stanley Key, van de Bea- Trident Pappa India' met bestemming Brussel, die zondagmiddag 18 juni vrij* De Trident .Pappa India' was ge doemd om neer te storten, om dat de buitenkleppen van de vleugels ingetrokken waren toen de snelheid slechts ongeveer 160 knopen bedroeg. Door het ge brek aan stuurkracht vielen de motoren stil en begon het toe stel achteruit te glijden. wel onmiddellijk na de Toen was er geen houden meer start van de Londense omdat in de cockpit vlieghaven Heathrow neer- stortte had een hartinfarct op dat ogenblik verkeerden de gedurende de twee minuten twee jonge co-piloten vermoede- Eerst huis ijlsteravond was in de politieke radio-zend- tijd de Nederlandse e* Middenstandspartij P- weer aan de beurt. de Aan het eind van de in uitzending vroeg de N.M.P.-spreker de luisteraars hem op te bellen, maar daar nog wel even een uurtje mee te wach ten. De reden: „Ik heb eerst tijd nodig om naar huis te ko men". Tegenvoeter De Jong van de D.M.P. pakt die za ken toch anders aan. Catherine: stem op mijn man KVP-lijsttrekker Frans Andriessen is er in navolging van zijn opponent Den Uyl toe overgegaan om ook zijn echtgenote in de politieke strijd te werpen. In politie ke tv-zendtijd zagen de kijkers Frans en Catherine kuierend met de hond door Bilthoven (hun woon plaats). Even later richtte Ca therine zich ook zelf tot de kijkers en spe ciaal tot de vrouwen. „Ik was al enthou siast voor de K.V.P. voor ik mijn man leerde kennen. Stem straks op de partij van mijn man. Hij is een goede Koning André I „Juist nu wij in prin ses Beatrix en prins Claus de meest idea le, moderne mensen hebben is het tegen over hen eenvoudig schandalig op dit moment de discussie over het koningschap te openen". Dat zei VVD-voorzitster Haya van Someren gisteravond in Arn hem, n.a.v. een uit spraak van PvdA- voorzltter André van der Louw. Deze had gezegd, dat onze de mocratie pas volwas sen is als het Neder landse volk zelf zijn staatshoofd kan kie zen. Haya: „Het ont breekt er nog maar aan dat Van der Louw zelf koning wil worden". dat het vliegtuig in de lucht was. Al de 118 inzit tenden van de Trident kwa men om het leven. Het was de grootste ramp in de ge schiedenis van de Britse luchtvaart. De onthulling over de lichamelij ke toestand van gezagvoerder Key werd gedaan tijdens de openingszitting van het openba re onderzoek, dat gisteren be gonnen is en plaats vindt in het I Piccadilly Hotel van Londen. Men verwacht, dat het onder zoek ruim een maand in beslag zal nemen. De procureur-generaal Sir Peter Rawlinson, verklaarde dat cap- tein Key, voor hij zich aan boord begaf stevig geruzied had met collega's over de geplande j staking van Britse piloten, waar tegen hij gekant was. Onmiddel lijk nadat de Trident van de grond kwam, ging er iets mis. Op dat moment begonnen in de cockpit waarschuwingslampjes te flitsen, maar de gezagvoer der reageerde er niet normaal op. Het passagiersvliegtuig was me chanisch volkomen in orde toen het naar Brussel vertrok. De pro cureur-generaal is van oordeel, dat de ramp veroorzaakt werd door menselijke vergissingen in de cockpit. Een medisch onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat captain Key bij het ongeluk niet bewus teloos was. Hij leed echter wel aan ernstige pijn in de hart streek, zodat hij niet normaal kon reageren en handelen. paniek. Zij hadden niet dé tijd om de vergissingen weer goed te maken. „Pappa India' viel neer al een steen. Het toe stel brak in drie stukken en een deel ervan vloog in brand. Een vrouw barst in tranen uit nadat de vonnissen in het proces in Lyon gevallen zijn. Voirinissen ïn proces inzake brand in danszaal LYON (Rtr.) In Lyon is giste ren uitspraak gedaan in het pro ces inzake de brand in de dans zaal „Clnq-Sept" te Saint Lau rent du Pont, waarin twee Jaar geleden 146 jonge mensen de dood vonden. Vijf beklaagden kregen voorwaardelijke gevan genisstraffen wegens doodslag, wat verontwaardigde kreten ont lokte aan de ouders van de om gekomen jongelui. De enige overlevende eigenaar van de danszaal, Gilbert Bins, die tot twee jaar voorwaardelijk was veroordeeld, moest door advocaten en politie tegen de woedende menigte in bescher ming werden genomen. De burgemeester van het dorp, Pierri Perrin. klaagde over het vonnis van tien maanden voor waardelijk. „Dit is een eenzijdig vonnis. Van nu af aan wil nie mand meer burgemeester in Frankrijk worden", zei hij. Verwacht wordt dat zowel advo caten als officier van justitie in hoger beroep zullen gaan. In het zwaar getroffen nationale park De Hoge Veluwe wordt ai hard gewerht c herstellen. Alle p.k.'s helpen. i de stormschade te Premier Biesheuvel: „Geen behoefte aan scherts- kabinet" (Van een onzerverslaggeefsters) DEN HAAG Minister-president Biesheuvel heeft geen behoefte aan een „scherts-kabinet", voor de verkiezingsuitslag bekend is. Hij zei dit in commentaar op het vorige week door de pro gressieve drie gepresenteerde schaduwkabinet. (Ook dr. W. Drees, lijstaanvoerder van DS'70, schijnt niet gelukkig j met het schaduwkabinet. Hij zei zelfs dat het in elkaar timmeren van een schaduwkabinet in j strijd met de grondwet is. ..Een goeie klucht", zo betitelde i VVD-lijsttrekker aHns Wiegel het schaduwkabinet. Eerder noemde de heer Wiegel de be lastingen in ons land schandalig hoog, iets waar premier Bies heuvel 't volstrekt niet mee eens kon zijn, zo vertelde hij gister avond in Alphen a.d. Rijn. Op een politieke debatavond in Eindhoven vermeldde staatsse cretaris Vonhoff gisteren, dat het ministerie van CRM „Geen eiland van vreugde kan zijn in een zee van moeilijkheden". De heer Vonhoff zei dat hij so ciaal-culturele voorzieningen on dergeschikt wil maken aan so ciaal-economische ontwikkelin gen. Levenslang NEW DELHI (Rtr.). De laatste gouverneur van Oost-Pakistan. dr. A. M. Malik, is door een speciaal tribunaal in Dacca tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, zo heeft het officië le persbureau van Bangladesj bekendgemaakt. BRASILIA (UPI) De 20-jarige Braziliaan Jose Emilio de San- tana heeft een officiële klacht ingediend volgens welke hij en 78 andere kleine boeren als sla ven zijn verkocht aan een plan tage-eigenaar buiten de stad Novomundo, in de noordoostelij ke staat Goias. Santana en anderen slaagden erin te ontsnappen. Enkelen werden weer gegrepen door bewakers en kregen slaag. De man door wie zij verkocht werden, zou Di- vino heten. Deze had hen aan getroffen in het door droogte ge- tisterde Pernambuco. (ADVERTENTIE) automatiseringstechniek meet-, regel- en besturingsinstallaties Schiedam (010)269485* Vliegtuig stuurloos bi] landing 'DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Luchtvaart heeft giste ren de 31-jarige bestuurder-in structeur H.R.C. uit Den Haag gestraft door het uitspreken van een berisping. De raad was met de directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaart dienst van oordeel dat hij ern stig in zijn taak is tekortgescho ten toen hij met de 28-jarige leerling-bestuurder J. C. de W. uit Delft op zondag 10 oktober 1971 in de omgeving een nood landing wilde beoefenen. Op een gegeven ogenblik meende elk der bestuurders dat de ander het vliegtuig bestuurde, met het gevolg dat het toestel onbe- stuurd het voor het oefenen van de noodlanding gekozen Weiland aanvloog. Toen de instructeur op het allerlaatste moment in greep om een rij bomen te ont wijken viel het vliegtuig neer. DEN HAAG Ir. C. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité en van het Landbouwschap, verwacht „een hevig gevecht" in de handel in landbouwprodukten met de Verenig de Staten. De VS willen meer exporteren, onder andere meer graan. In de VS krijgen boeren thans evenwel een vergoeding voor het braak laten liggen van landbouwgrond in plaats van er graan op te telen. De VS zouden graag zien dat Europa zijn veel duur dere graanproduktie stopt en zijn graan uit Amerika betrekt. BRUSSEL (ANP) De krijgsraad van het Belgi sche Luik heeft gisteren zes Belgische para-com mando's veroordeeld tot voorwaardelijke gevange nisstraffen, variërend van vijf maanden tot 16 dagen. De proeftijd is drie jaar. Een officier (een luitenant) van 30 jaar kreeg de zwaarste straf: vijf maan den voorwaardelijk. De au diteur-militair had onvoor-1 waardelijke straffen geëist. Het zestal behoort tot het derde bataljon para-commando's, dat vorig jaar november betrokken was bij internationale oefenin gen in de buurt van Spa en El-1 senborn. Bij die oefeningen wer-1 den „krijgsgevangenen" ge- maakt. Om van deze gevangen j genomen „vijanden" (eveneens Belgische militairen) inlichtin gen los te krijgen, ging het zes- tal over tot het toepassen folteringen. „Zet een boom op" Hoge Veluive vraagt stekje bij te dragen HOENDERLOO (ANP) De directie van het door de stormramp van vorige week zo zwaar getroffen nationale park ,,De Hoge Veluwe". heeft besloten de uit alle hoeken van het land spontaan aangeboden hulp samen te voegen tot een nationale sta-sterk actie „Zet een boom op". De storm heeft zoals ge meld met orkaankracht vijftigduizend bomen in het park geveld. Heel Nederland kan nu tegenwind geven. Na de opruimingswerkzaam heden waaraan met man en macht wordt gewerkt, zullen nieuwe bomen wor den aangeplant. Men kan daartoe „een stekje bij dragen" door tien gulden over te maken aan „De Hoge Veluwe" te Hoen- derloo. (Postgiro 853642). Als dank zullen de schen kers op I mei een „Hoge Veluwe Boek" ontvangen, tot de uitgave waarvan de parkdirectie thans heeft besloten. Het boek met circa 120 platen zal het park laten zien in al zijn pracht en praal. Twee doden bij aanslag in Ulster BELFAST (Reuter) - Bi) het doorzoeken van een leegstaand huis in een dorp aan de grens van Noord-Ierland met de Ierse republiek zijn gisteren twee Britse soldaten gedood bij een bomontploffing. Sedert 1969 zijn nu 142 Britse soldaten in Noord-Ierland op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Staking in Griekenland ATHENE (Reuter) De Griekse federatie van bankemployés zeeft gistoravond een vieren- twintig-uuursstaking voor vrijdag uitgeroepen voor de ongeveer iO.OOO bankemployés in Athene en Piraeus. De staking is een protest tegen een wetsvoorstel dat voorziet in staatscontrole op de gezondheids- en pensioen fondsen van de organisaties. O.-Duitsland in Unesco? ganisatie. De algemene confe rentie moet vandaag over deze kwestie stemmen, maar voor de toelating worden geen moeilijkheden meer verwacht. PARIJS (Rtr.) - Het bestuur Wordt Oost Duitsland formeel toe van de V.N.-organisatie voor on- gelaten dan is dat het eerste derwijs, wetenschap en cultuur lidmaatschap van een V.N.-in- (Unesco) heeft gisteren una- stelling voor de DDR; West- niem gestemd voor toelating Duitsland is in 1951 tot de Unes- van Oost-Duitsland tot deze or- co toegelaten. Knottnerus zei dit gistermiddag in Den Haag op de bijeenkomst van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan. Knottnerus ontving de gouder Gevers Deynootmedaille 1972 wegens zijn zonder ophouden ij veren voor de belangen van Minister Lardinois boer en tuinder. Ir. Wellen, directeur-generaal van het ministerie van Landbouw, gaf de H.M.V.L. in overweging, gezien het steeds krimpend aan tal ondernemers in de land bouw, vanwege bedrijfsvergro- ting, nauwer te gaan samenwer ken met de katholieke en pro testantse landbouworganisatie om uiteindelijk tot één organisa tie te komen. Hij wees erop dat het proces van bedrijfsvergro- ting en afvloeiing uit de land bouw zal worden geremd of ge stopt als in de toekomst niet louter het gewin maar ook be houd van het landschap een doel van de landbouw wordt. In dat geval houdt Nederland een groot aantal agrarische onder- niet op de bijeenkomst omdat hij in Brus sel de EEG-ministersvergade- ring moest voorzitten die onder meer een nieuwe groente en fruitverordening zal vaststellen. Maar voorzitter W. Jas excu seerde ir. Lardinois graag om dat de minister immers bezig was zijn belofte aan de West- landse tuinders in te lossen dat J maatregelen zullen worden ge- nomen tegen de dumpimporten-! van tomaten en komkommers uit Oosteuropese landen. De „gevangenen", een groepje van een luitenant en vier man. werden gekneveld, aan handen en voeten opgehangen, geslagen en met behulp van een veldtele foon me' electrische stroom be werkt. Ock zetten de para's hun gevangenen een emmer op het hoofd waarop ze een half uur lang met stokken sloegen. De krijgsraad overwoog dat deze behandeling buiten iedere trai ning viel die een militair moet ontvangen, dat ze een inbreuk betekende op de rechten van de mens en een „aanslag op de menselijke waardigheid". Om dat het zestal echter goede an tecedenten had en nooit eerder veroordelingen had opgelopen werden voorwaardelijke straffen opgelegd. Een van de slachtof fers werd een symbolische scha devergoeding van 1 frank (onge veer zeven cent) toegewezen. v> V) AMSTERDAM (ANP) Bl| HM gemeentevervoerbedrijf Amster dam zal van nu af aan iedere vrouw met „mevrouw" worden aangesproken en aangeschre ven, ook al is ze ongehuwd, zo wordt in het personeelsorgaan „Contact" aangekondigd. De dames in het bedrijf wordt ge vraagd er zelf aan mee te wer ken door bij het opnemen van de telefoon zich aan te kondigen als meviouw. Wel wordt er re kening mee gehouden, dat jonge meisjes daar misschien moeite mee zullen hebben. „Hen zullen wij dan cok niet dwingen", al dus het personeelsorgaan. redelijkheid De vrouw deed de deur een eindje open. „Zo", zei ze, „u wilt zeker ook mijn stem hebben. Vertel maar: wat hebt u te bieden." „Het spijt me" ik. „Ik kom uw stem niet kopei In mijn politiek is geen plaats voor koeien met gouden ho rens. Wensen hebben wij genoeg. Maar niet alles kan tegelijk. Dat zou ons land naar een bankroet leiden. We moeten ons steeds afvragen: wat móét er gebeuren. Maar ook: wat kan er gebeuren. Een gulden kun je maar één keer uitgeven. Daarom: geen luxe beloften, die je toch niet waar kunt maken. Een politiek van veilige vooruitgang. Meer heb ik u niet te bieden." „Klinkt niet onredelijk", zei ze „U hoort nog wel van me. Op de 29e."

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7