Vraag naar zuivere landbouwprodukten neemt toe LTB SCHOOLT DE JONGEREN Zevenhoven krijgt weer burgervader Ver bouwplannen voor gebouw in Nieuwveen Eerste narcissen bij matige bloemenaanvoer Gebruikers Dorpshuis zullen moeten betalen Ook inspraak in grote organisatie Coöperatie in ISieuwe Wetering breidt uit Wethouder dreigt op te stappen PAGINA 6 DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT NIEUWVEEN De raad van Nieuwveen gaat zich heden avond over verschillende ver- bouwplannen voor het gebouw Kwiek buigen. Dat is vorig jaar ook al gebeurd, maar men liet val, maar het gemeentebestuur de zaak toen rusten omdat de schijnt de kosten nu zelf in zijn hiervoor noodzakelijke subsidie geheel te willen dragen, van het rijk niet te verwachten Directeur gemeentewerken heeft was. Dat is nu nog niet het ge- een tweetal schetsen gemaakt. De een kost bij uitvoering bijna 5 ton, de ander 1,5 ton. Het col lege van B. en W. is voorstan der van dit laatste plan, waar aan als voordelen verbonden zijn dat de huidige grote vloer oppervlakte voor gymnastiek beschikbaar blijft (een aparte gymzaal zou kleiner zijn), ter wijl tevens de speeltuin behou den blijft. Voorts behoort uit voering in fasen tot de moge lijkheden. De inspecteur van de lichamelijke opvoeding bij het basisonderwijs heeft desge vraagd verklaard aan verbouw van Kwiek de voorkeur te ge ven boven nieuwbouw van een gymzaal. ROELOFARENDSVEEN Blijk baar is dit jaar het areaal met kaschrysanten nog weer iets toegenomen. Niet dat het hier door een overvoerde markt is geworden, integendeel, maar wel is er dagelijks nog een vrij gevarieerd aanbod. Verhoudingsgewijs zijn het de ge plozen stuks chrysanten die het minst talrijk worden. Dank zij een blijvend goede vraag wor den er zeer goede prijzen ge maakt. Wel wordt het vdor be paalde soorten (zoals Spiders) moeilijk om de normale en de jaarrond cultuur gescheiden te houden, temeer daar dit soms in de prijs maar weinig ver schil gaf. Echter niet in de laat ste dagen want de vraag naar jaarrondchrysanten nam ver houdingsgewijs zeer sterk toe en kwam maandag voor de gewone soorten belangrijk boven de 3,- per bos. Wel begint het er naar uit te zien dat het in de komen de weken mondjesmaat gaat worden met de bloemen. Dit niet-tegenstaande de eerste hya cinten en narcissen al weer zijn aangevoerd. Voor de narcissen Early Glorie was maandag ver antwoordelijk kweker W. J, Ho- genboom, de Baan 51, die zijn primeur met 3,20 per bosje zag beloond. Niettegenstaande de concurrentie van de import anjers uit de zuidelijke landen trok de prijs voor de goede kwaliteit Hollandse anjers juist nog wat aan. De best betaalde bleef de variëteit Charmeur met rond 65 ct. per stuk. Nu de an jers niet meer dagelijks gesne den worden loopt de aanvoer ui teraard belangrijk terug. Trou wens bij de rozen is het merk baar dat diverse kassen op ,,koud" zijn gezet, zodat ook dit oorzaak wordt van een kleinere Voor de goede kwali teit ook bij de rozen een stijging van de prijs. Bij de fresia's is het in hoofdzaak Golden Yellow die in grote partijen worden aangevoerd. Overwegend zeer redelijke prijzen met een uit schieter voor de enkele meer aparte soorten. De schaarser wordende Irissen, in hoofdzaak Ideal en Prof. Blaauw zijn het dieptepunt in prijs weer te bo ven, zodat nu weer van best betaald kan worden gesproken. Bij de diversen zijn nog van be lang Nerine, Gerbera's Lelies en voorts mag nog vermeld worden bij de potplanten Poin- settia, Cyclamen, potchrysan- ten, Begonia etc. NIEUWE WETERING Begin volgende maand wordt i Wetering het nieuwe bedrijfsgebouw van de coöperatieve i koopvereniging Proserpina in gebruik genomen. Het gebouw van Proserpina, dat begin december in gebruik wordt genomen. MR. VROLIJK KOMT PRATEN MET RAAD ZEVENHOVEN De Zuidhollandse gemeente Zevenhoven krijgt waarschijnlijk weer een burgemeester. Mr. Vrolijk, de commissaris van de koningin, gaat donderdagavond met de gemeenteraad van gedachten wisselen over een nieuwe man. Zevenhoven zit al sinds het vertrek van burgemeester Hogenboom zonder eerste burger. De functie wordt waargenomen door loco-bur gemeester Kool. In het verleden was de burgemeester van Zevenho ven tevens burgemeester van Ter Aar. Een dubbelburgemeester- schap acht men bij de provincie echter niet meer wenselijk. BODEGRAVEN Dit is het voormalige bankgebouw op de hoek van de Tol- en Brugstraat. Het bankge bouw, dat onderdak heeft geboden aan o.a. de Wereldwinkel en Gemeentewerken, zal zo spoedig moge lijk worden gesloopt. Al jaren ondervindt het verkeer hinder van het gebouw, dat hetkruispunt zeer on overzichtelijk maakt. Door de sloop wordt het mogelijk de Brugstraat te verbreden. Wassenaars raadslid treedt toe tot Open Appèl WASSENAAR Raadslid Jan G. Stegeman, die in het begin van dit jaar de toen overleden heer L. G. Oosterling opvolgde en sindsdien als eenling heeft deel genomen aan het werk van de raad heeft gisteravond ver klaard dat hij besloten heeft, toe te treden tot de fractie van „Open Appèl". Het bestuur en de leden van de „Groep Oosterling", die de heer Stegeman indertijd kandidaat stelden voor de raad, zijn daar mee intussen akkoord gegaan. In december zal de ledenverga dering van „Open Appèl" over de kwestie beslissen. De heer Stegeman verklaarde, dat het werk hem als eenling en tevens als fractievoorzitter zwaar is gevallen. Als eenling, zonder de steun van mede-fractieletden kan hij de verantwoordelijkheid voor het werk niet meer opbren gen, aldus zijn verklaring. Proserpina is een coöperatie van tuinders en landbouwers die bioIo-£ gisch-dynamische produkten verbouwen. Dat zijn gewassen die men*Jel teelt zonder gebruik te maken van chemische middelen. „Dyna-P? misch" duidt op het rekening houden met gunstige perioden waarop de tuinders bepaalde gewassen het beste kunnen zaaien. Deze werk- wijze heeft de laatste jaren zo'n opgang gevonden dat nieuwe behui- zing in Nieuwe Wetering noodzakelijk werd In 1947 werd de coöperatie opgericht. Doordat er aanvankelijk te wei- tL nig vraag naar de produkten was, draaide de coöperatie slecht. De laatste jaren is de vraag toegenomen. Een groeiend aantal milieu- bewuste consumenten ging zich hiervoor interesseren. De omzet v0 nam toe. De coöperatie breidde zelf ook uit en een georganiseerde consumentegroep ging er deel van uit maken. a De heer Wijgmans, verkobpehef in Nieuwe Wetering, „Deze groep "P verbruikers is voor onze coöperatie erg belangrijk. Zo'n nauwe sa- "n menwerking tussen producenten en consumenten is vrij uniek in Ne- ve derland. Er wordt immers afgeweken van het normale patroon, pro- |bli ducent-tussenhandelaar-consument. Omdat dit een andere vorm is !du ontstaat er een nieuwe geest in de economie. De produkten worden ke niet opgedrongen, maar afgestemd op de vraag. Reclame maken is zaï dan ook een vorm van propageren die niet gehanteerd wordt bij jani ons. Er is een nauw contact tussen bedrijf en klant". D< Inmiddels zijn er in het hele land land- en tuinbouwbedrijven en ver- m< enigingen. Ook is er een kring van wetenschappelijke onderzoekers Di zgevormd en er zijn handelsorganisaties ontstaan. Hoofdmotief van ;mi al deze mensen die hieraan meewerken: „Gezond eten, dus: gezond aa leven". |C. te LEIDSCHENDAM Wethouder H. L. van Dongen van openbare werken en ruimtelijke ordening zei gisteravond tijdens de be handeling van de begroting dat de opnieuw ingediende bezwa ren tegen plan-zuid „een heel bedroevende zaak" zijn. Hij zei zich afgevraagd te hebben of hij <vel wethouder zou blijven, „Wij mogen echter niet buigen voor ïieden, die hoewel met het recht aan hun zijde, de wet misbrui ken". De heer Van Wijk had hem meegedeeld bij zijn bezwa ren te blijven dat de brug bij de Dr. van der Stamstraat niet bij het bestemmingsplan paste. De heer Dekker c.s. blijven bij hun bezwaar vanwege de ge luidshinder die naar hun me ning de Landscheidingsweg zal produceren. De weg was door de bezwaarden 30 meter te dicht bij de geplande bebouwing ingetekend. De wethouder zei dat de kosten van de afscher ming van het geluid niet op de huren komen te drukken. „Het heeft niet mogen baten", zei de j wethouder. Het gevolg is nu dat het TNO-onderzoek dat het ge- meentebestuur over de geluids- hinder laat onderriemen niet ge lijk kan lopen met de verdere procedure voor het plan. STOMPWIJK/LEIDSCHENDAM Tijdens de begrotingsdebat ten van gisteravond heeft KVP- wethouder Bunnik, in antwoord op vragen uit de raad, een uit voerige uiteenzetting gegeven over de moeilijkheden die in Stompwijk zijn ontstaan rond het Dorpshuis, de commissie ad hoe en het sociologisch rapport. De ongerustheid rond het Dorps huis noemde de wethouder be grijpelijk. Het gemeentebestuur heeft echter een verbouwings- en inventarissubsidie gegeven van 22.000 gulden plus een jaar lijks subsidie van 5.000 gulden. Ondanks hei-haalde verzoeken hebben B. en W. nog steeds geen eindafrekening ontvangen. Het bestuur wil nu een subsidie van 35.000 gulden om onder meer een beheerder aan te trek ken, terwijl het indertijd het Dorpshuis zelf wilde runnen. De wethouder heeft het bestuur er toen op gewezen dat daarvoor minstens een pool van 30 man nodig was. De heer Bunnik he kelde ook het gratis onderdak verlenen aan verenigingen die van het Dorpshuis gebruik wil len maken. De fancy-fair die het bestuur jaarlijks zou organi seren en waaraan die verenigin gen dan moesten meewerken heeft, aldus de heer Bunnik, nog niet de helft van de gewen ste 6.000 gulden opgebracht. Het Dorpshuis heeft een belangrijke functie in Stompwijk en het be stuur zal aan verbruikers een vergoeding moeten vragen. De wethouder zei dat de commis sie ad hoe voor Stompwijk een groot aantal wensen heeft ge realiseerd. Hij dacht dat een klein aantal critici met klachten over de commissie kwam in de hoorzitting van enkele weken geleden. Van een „onder de ta fel werken" van wensen van Stompwijkers is geen sprake. De raad had geïnformeerd naar de wenselijkheid van het instel len van een gekozen wijkraad in plaats van de bestaande com missie. Wethouder Bunnik zei dat deze wens misschien in de enquête, die misschien toch nog zal worden gehouden, kan wor den opgenomen, want „voor wijkraden is vertrouwen nodig". De commissie voor Stompwijk heeft zeer veel werk verzet en over de agenda van iedere bij eenkomst kan overleg worden gepleegd met de wethouder of een van de ambtenaren, aldus de heer Bunnik. Homeopathie onderwerp in het Praethuys LEIDEN De homeopathie of natuurgeneeswijze is het onder werp van de praatavond, die woensdag 23 november in het Praathuys aan de Vrouwenkerk- koorstraat wordt gehouden. Dokter A. van 't Riet, homeopa- tisch arts in privaatdocent aan de Vrije Universiteit zal een in leiding houden en daarbij de mogelijkheden van deze genees wijze en haar plaats in het ge- neesklndig bestel van vandaag aangeven. LEIDERDORP De com missie financiën en belastin gen komt a.s. woensdag bij een om 20.00 uur. Op de agenda staat o.a. Het be schikbaar stellen van geld voor verbeteringen aan de muziekschool aan de Noord straat en het' beschiikbaar- sbellen van een krediet voor het herstel van het rieten dak van de boerderij aan die Achthovenerweg. Rozekweker Verwey uit Roelofarendsveen is sinds drie organisatie, waar je niet buiten kan", zegt hij. jaar aangesloten bij de LTB. „Een nuttige Nieuw bestuur IJsclub Lisse LISSE Tijdens de jaarvergade ring van de Lissese IJsclub gis teravond heerste er een opge wekte stemming. Geen wonder, want over een week wordt voor het eerst sinds 7 jaar een eigen ijsbaan onder water gezet. De Lissese IJsclub heeft een tijd- perk ingezet. Gisteravond werd afscheid genomen van ouwe ge trouwen in het bestuur: de he ren Wesselo en Randsdorp. Zij worden opgevolgd door de heren Lefeber en Nuij. De heer C. van j der Beede gaat de plaats inne- men van wijlen zijn vader P. van der Leede. De heer K. de Vries is het vierde jonge lid in het bestuur. Nu het zeker is dat de vereniging de komende win- I ter weer beschikt over een ijs- baan stromen de leden toe. Men hoopt binnen enkele weken 1500 leden te hebben. De contributie j werd bepaald op 6 gulden. Om de exploitatie van de nieuwe baan aan te kunnen is er een obligatielening van 250 gulden uitgeschreven. ROELOFARENDSVEEN In de land- en tuinbouwsektor kent men sinds anderhalf jaar de agrarische jongerenorganisatie van de L.T.B., welke naar me ning van het bestuur bij de be trokken bedrijfsgenoten nog te weinig is doordrongen van de belangrijkheid van dit organisa torisch samengaan. Voordien kende men in L.T.B. verband ook een jongeren-organisatie de K.P.J. (Katholieke Plattelands Jongeren). Met instemming van beide partijen werd de band tussen K.P.J. en L.T.B. verbro ken. Dit omdat bij de K.P.J. overwe gend jongeren waren aangeslo ten, die niet in de agrarische sektor werkzaam waren of werkzaam zouden worden. De nu bestaand»» agrarische jonge renorganisatie van de L.T.B. is dus praktisch uitsluitend voor jongeren die »n de agrarische sektor werkzaam zijn en van wie verwacht mag worden dat ze in de toekomst zelfstandig agrarisch ondernemer zullen worden. De belangrijkste aanleiding tot oprichting is geweest, dat als jongeren voor het feit komen te staan om als zelfstandige onder nemer een bedrijf te beginnen, zij voor zo complexe en zo uit eenlopende problemen worden gesteld, dat een begeleiding niet kan worden gemist. Daarnaast bood de oprichting de mogelijkheid om de toekomstige ondernemer vroegtijdig bij de georganiseerde land- en tuin bouw te betrekken, waarbij hij door vertegenwoordiging in be sturen en commissies in staat werd gesteld om aktief deel te nemen aan de besluitvorming over de diverse zaken. Hieraan blijkt een toenemende behoefte te bestaan, hetgeen niet verwon derlijk is als men bedenkt dat het land- en tuinbcuwbeleid in toenemende matt in internatio naal verband tot stand komt. In totaal zijn or lö L.I.B. kringen met een sektie toekomstige agrarische ondernemers, waar van de voorzitter zitting heeft in de jongerenraad. In iedere kring kunnen de jongeren verte genwoordigd zijn in het kringbe- stuur, afdelingsbesturen en in de vakbonden van de L.T.B. en vaksekties van iedere kring. Ook zijn de jongeren vertegen woordigd in het hoofd- en dage lijks bestuur van de L.T.B. UiteraarJ iwU men gaarne zien dat alle jongeren die onder deze groep thuis horen zich in deze jongerenorganisatie aktief zou den begeven. Voor h»t distrikt Veen- en Meerlanden, onvatten- de net rayon Aalsmeer. Ter Aar, tot Voorschoten, Stompwijk Voor wat betreft de voorbereiding en tussenliggende plaatsen, kan men zich als lid aan.nelden bij P. Jong, Lupinestraat 5, Roelof- arendsveen. Voor deze jonge ren is belangrijk, zoais "it on derstaande kortweg omschreven doelstelling van de (agrarische) L.T.B.-jongeronorgamsatie moge blijken, n.l. bijdrage te 'everen tot een goede voorbereiding op het Ljekomstige zelfstandige on dernemerschap: invloed uitoefe nen °d het beleid van de L.T.B., alsook co het landbouwbeleid. op hef toekomstige zelfstandige ondernemersschap -ei dienen o.m. de volgende vraagstukken de aandacht: financiei ingsaan- gelegenhcüen bij de bedrijfso vername; rentaDii.ieusvraag- stukken; de problematiek rond de bedrijfsoverdracht; verzeke ringsaangelegenheden; onderne- tingsvorm in de land- en tuin bouw: de prijsvorming van agrarische produkten en techni sche, scc.ale en economische ontw.kkelingen in de land» en tuinbouw. Wassenaar Op 26 novem ber is in de Messiaskerk te Wassenaar een „Applaus- dienst", aanvang 19 uur. Piet Taal zal spreken over kiezen of delen onder het motto „Modderartiesten". Verder zullen optreden Rob van Dijk en The Trumpets of Lord en het kerkkoor Jan en Alleman onder begeleiding van Herman Hilgeman. Na afloop koffiebar. Voorschoten Donderdag wordt de Kunstmarkt 1972 muzikaal geopend in het Am bachtshuis aan de Voorstraat te Voorschoten, aanvang 20.30 uur. De expositie is te bezichtigen: vrijdag en za terdag 11-21 uur, zondag 11- 17 uur. Er zijn schilderijen, grafiek, wandkleden, kera miek, sieraden, foto's, beeld houwwerken en pentekenin gen. Bij aankoop 20% rijks subsidie. Leiden Het bestuur van A.V.Holland houdt op 25 no vember een receptie in de zaal van Augustinus, Rapen burg 24, van 17.30 tot 19 uur. Dit gebeurt om het berei ken van de hoofdklasse te Leiden De Leidse Smal film Liga houdt vrijdagavond een bijeenkomst in de Rijn landflat aan de Bachstraat. Op het programma staan de voortzetting van het lidmaat schap van de NOVA en het vertoon van de film van het 30-jarig jubileum, gemaakt door enkele clubleden. Pro jectieduur ca. 1 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6