LTB op de bres voor land- en tuinbouwers Maatschappelij ke dienstverlening in de Duinstreek gecentraliseerd Horeca-project op papier rond Bollen- duin- en vlietstreek B. en W. van Noordwijk: Provincie heeft veel haast met de gewestvorming 5 DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 leidse courant AARLEM/NOORDWIJKERHOUT De Katholieke Land- en Tuin- ciee| bouwbond, LTB, de georganiseerde belangenbehartiging van de ka- tholieke ondernemers in land- en tuinbouw, is niet van plan toebe- wor- reidselen te maken voor een winterslaap. Men zou dat trouwens ook Deze niet kunnen, want er staat te veel op het spel in deze bedrijfssector, bben Uiterste waakzaamheid blijft geboden. Van groot belang is daarbij de voorlichting over het uitgebreide dienstenpakket van de LTB, want over een zoveel omvattende belangenbehartiging waarvoor ''deze bond zich inzet, mag geen enkel misverstand bestaan. De LTB ■jheeft het nuttig en noodzakelijk geoordeeld, dat er enkele gerichte acties op touw worden gezet om een gedegen inzicht te verschaffen aan degenen die nog niet weten wat er allemaal binnen de LTB ,,te koop" is. inul oeg Fen Sroot gedee,te van het werk van de LTB gebeurt ..achter de het schermen", maar het zijn activiteiten, waar men wel degelijk iets vjn. voor „koopt" met het lidmaatschap van de bond. Men denke maar - eens aan het georganiseerde overleg (op gewestelijk en landelijk ni est- veau). waarbij ook deze land- en tuinbouworganisatie is vertegen- die woordigd. Vaak wordt vergeten, dat resultaten die uit dit overleg dan "aar voran komen, slechts dank zij intensieve bemoeienissen wor- om- den bereikt. Wat dit laatste betreft behoeft alleen maar te worden was gewezen op het feit. dat binnenkort een begin wordt gemaakt met de invoering van een pensioenvoorziening van zelfstandigen. Hier- het door wordt het aan de zelfstandigen toegestaan, een deel van hun te inkomen belastingvrij te reserveren ten behoeve van hun oudedags- voorziening. Vooral door de agrarische standsorganisaties is hierop te steeds met klem aangedrongen, eer- Een van de acties, die meer duidelijkheid willen geven aan de talrij ker ke facetten'van het LTB-vverk, wordt gehouden binnen .de LTB- ijke kring De Duinstreek, globaal omvattend de gemeenten Noordwijk, I Noordwijkerhout, Vogelenzang, Lisse en Hillegom. Ieder die zich be niet I trokken voelt bij het werk van de organisatie wordt zo uitvoerig mogelijk geïnformeerd over alle onderwerpen, waarbij men een be- roep kan doen op de LTB. Eveneens wordt hierbij aandacht besteed aan het werkterrein van de verschillende diensten en instellingen, die met de LTB zijn verbonden, bijvoorbeeld de Grondzaken- en Vestigingsdienst en het Boekhoudbureau. De actie richt zich tevens tot de niet-leden; immers: onbekend maakt onbemind. In het kader van de voorlichtingsactie wordt, speciaal voor de ge meenten Noordwijk, Noordwijkerhout '/2 v°or Vogelenzang, een grote informatieavond gehouden op vrijdag 24 november a.s. om 8 uur, in café Van Geest, Zeeweg 7a in Noordwijkerhoud. Een derge lijke vergadering is eveneens in voorbereiding voor Lisse en Hille gom. Tijdens deze bijeenkomsten zullen verscheidene LTB-bestuurs- leden, alsmede enige medewerkers van het LTB-secretariaat, aan wezig zijn om op alle vragen een antwoord te kunnen geven. Dat de actie tot nu toe bijzonder goed aanslaat bewijzen de vele schriftelij ke en telefonische reacties, die de laatste weken op het secretariaat te Haarlem zijn binnengekomen. De ongeveer 550 katholieke niet-leden van de LTB, die men met de wervende actie hoopt te bereiken, zijn over het algemeen werkzaam in het bloembollenbedrijf. Inmiddels is de KVOB, de kath. vereni ging van ondernemers in het bloembollenbedrijf, met een nauwe band verbonden met de LTB (de KVOB-voorzitter heeft automatisch zitting in het dagelijks en hoofdbestuur van de LTB). De koppeling van beide instanties is hierdoor al zo gelukkig, omdat KVOB-leden, indien nodig, steeds een beroep kunnen doen op de instellingen en diensten van de LTB. Een overtuigd voorstander van de standsorganisatie in het algemeen en van de LTB/KVOB in het bijzonder, de heer C. G. M. Meskers die van 1959 tot december 1967 voorzitter van de KVOB is geweest heeft onlangs zijn mening gegeven over het feit. dat veel bloem bollenkwekers nog niet zijn aangesloten bij zo'n organisatie. „De meeste van de niet-aangesloienenaldus de heer Meskers. „staren zich blind op bloembollenzaken alleen en menen, dat het lidmaat schap van de KAVB of de Bond voldoende is. Zij gaan eruun voor bij, dat men als ondernemer nog met een zo groot aantal andere zaken te maken heeft, die eveneens belangrijk zijn en juist bij de standsorganisatie grote aandacht krijgen. Ik noem in dit verband de sociale positie van d ondernemer zelf. verzekeringen tegen arbeids ongeschiktheid, de opbouw van een belastingvrije pensioenreserve, de financieringsproblemen bij bedrijfsovername en bij verdere ont wikkelingen van het bedrijf. Ik denk ook aan moeilijkheden tenge volge van bestemmingsplannen of op handen zijnde onteigenige, aan allerhande juridische zaken, waar men als zelfstandig onderne mer mee. te maken kan krijgen, aan vrijstelling van milituire dienstplicht waar de LTB in bemiddelt; kortom, het is te veel om op te noemen". Natuurlijk brengt het lidmaatschap van een standsorganisatie kosten met zich mee. Geen enkele organisatie, op welk terrein ook. is in staat, een groot aantal taken afdoende te verrichten, zonder dat dit met financiële offers gepaard gaat. Men moet hierbij echter beden ken, dat men de contributie in vele vormen veelal ongezien weer terugkrijgt. De heer Meskers acht het opmerkelijk, dat men voor de kost, die voor de baat uit gaat, vooral onder de jongeren meer begrp gaat opbrengen. „Er is, naar ik heb vernomen, een snel groeiende be langstelling voor de Jongerenorganisaties van de LTB. Ook in de Bollenstreek is hiervan een nieuwe kring opgericht, die het ufgelo- pen winterseizoen succesvol van start is gegaan. De noodzaak van een lidmaatschap van de standsorgnnisatie /al ongetwijfeld mede hierdoor in een ruimere k ing worden ervaren", zo vertrouwt oud- KVOB-voorzitter Meskers. ede-; had- J had- lijke nh KATWIJK/NQORDWIJK Al enige tijd is in de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Noordwijk en Valkenburg een nieuwe stichting voor maat schappelijke dienstverlening aan het werk. De nieuwe stichting, zeer toepasselijk „Duinstreek" geheten, is ontstaan door fusie van zes kleinere instellingen in deze plaatsen. De fusie is voortge komen uit een maatregel van de minister van CRM, die tot doel had dat grotere instellingen ef ficiënter en doelmatiger zouden gaan werken. Grotere organisaties kunnen door grotere perso neelsbezetting namelijk meer specialisten aan- 1 trekken, die hun taak beter kunnen vervullen. De minister heeft voor de totstandkoming van fusies van stichtingen op dit gebied een termijn gesteld Wanneer die termijn is verstreken, wordt aan kleinere instellingen de benodigde subsidie ont ij houden. I De binnen de stichting De Duinstreek gebrachte in- I stellingen zijn: Stichting Chr. Gezinsverzorging voor Katwijk en Valkenburg: Prot. chr. Stichting 1 voor maatschappelijke dienstverlening uit Noord wijk, De Kath. Stichting Centrum voer maat- ter schappelijke dienstverlening ook in Noordwijk, de Sass Diaconale commissie voor gezinsverzorging van eeft de Ned. Hervormde Gemeente te Rijnsburg en lec als laatste de Gereformeerde Stichting voor de maatschappelijk werk en gezinsverzorging Rijns- aatrf burg en Valkenburg. tegen Ruim twee-en-een-half jaar geleden begon het eer- jonf ste overleg om te komen tot een fusie van ge- reger noemde instellingen. Dat ging in samenwerking je". met een provinciaal bureau voor bestuursbegelei- ding. Vertegenwoordigingen uit de diverse kerken en van de reeds bestaande instellingen hebben er heel wat tijd aan moeten spenderen voor de zaak aatre ron(j was op 1 juli was het toch zo ver dat de •Is tw stichting officiële goedkeuring kreeg van de mi- no( nister als zogeheten a-instelling. 2n in De besprekingen verliepen in Katwijk het minst ewel v]0(_ Een aantal mensen zagen bezwaar in een act; samenwerking tussen protestanten en katholië- ij de; j^en. ]n Rjjnsburg, Noordwijk en Valkenburg wo- ls fad gen ^ze bezwaren niet zo zwaar, ïomisl Secretaris W. F. Ie Feber beschouwt de tot stand edt- koming van een samenwerking tussen katholie- aaa J ken en protestanten op het terrein van maat- schappelijk werk als een groot winstpunt voor de streek. „Het gaat om één gemeenschappelijk doe!, namelijk de mensen die in de goot zijn ge raakt daaruit helpen. Gezamenlijk is het moge lijk deskundigen aan te trekken die daarvoor no dig zijn. Dan wordt het minder belangrijk van welk principe men uitgaat. Het uitgangspunt is in feite hetzelfde". Artikel 1 van de statuten van de stichting stelt dan ook duidelijk dat de stichting êrkent dat de maatschappelijke dienstverlening een opdracht is vanuit het evangelie. De bijbel beschouwt zij daarbij als het enige richtsnoer. De hulp die de stichting wil bieden is echter voor iedereen. Juist anderen daarom niet bij de stichting zouden wil len of durven aankloppen. De stichting heeft mo- menteel 120 personeelsleden Dat lijkt erg veel maar het is nog veel te weinig om de taak waar voor de stichting zich gesteld ziet naar behoren te vervullen. Het aantal personeelsleden zal daartoe moeten verdubbelen. Het ernstigst is de onderbezetting op die plaatsen waar nog weinig i personeelsleden waren zoals in Katwijk. Daar hadden de oude instellingen nog geen van alle een maatschappelijk werkster in dienst. Eén van de vier maatschappelijk werksters waarover de stichting beschikt komt zo snel mogelijk naar Katwijk. Daar waren wel twee maatschappelijk werksters in dienst van de gemeente Katwijk. „Dat zijn geen echte maatschappelijk werksters" stelt de heer le Feber. Hij beschouwt ze als so ciale onderzoeksambtenaren. Wanneer men bij de gemeente aankomt om hulp bekijken zij de fi nanciële kant van de zaak en vragen eventueel een financiële tegemoetkoming. Daarna laten ze echter het gezin los. Er is van die zijde geen be geleiding, vindt de heer le Feber. Dat is de stich ting van de kerkgenootschappen wel van plan. Iedereen kan bij de stichting aankloppen voor ge- Koninklijke brons voor P. Ronbes LISSE Burgemeester Berends van Lisse heeft gisteren de bronzen versierselen van een koninklijke onderscheiding opge speld bij de heer P. Rou- bes. Dat gebeurde in de direc tiekamer van de Kon. Maat schappij voor de bloembollen- handel N.V. De heer Roubes Is 40 jaar bij dit bedrijf werk zaam. Zijn specialiteit Is het tulpenziekzoeken. Tijdens de huldiging kreeg de jubilnris van adj.-directeur L. v. Stcenwljk een envelop met inhoud. Noordwijkerhout Voor de gebittenverzorging van de schooljeugd zijn werkzaamheden maandagmorgen bij de St. Victorschool aan de hebben de gemeentebesturen van Noordwijk, Noordwijkerhout en Kerkstraat. Verheugd over deze nieuwe prachtige accommodatie Voorhout een dentalcar aangeschaft. Kosten rond f 140.000,—. De had de schooljeugd een groot deel van de gevel hleurenvol versierd, wagen is ondergebracht bij de Schooltandverzorgingsdienst en startte Sint Nicolaas in Voorschoten VOORSCHOTEN - Sint Nicolaas zal Voorschoten morgen offi cieel bezoeken. De Goedheilig- man komt aan bij „Allemans- geest" en vertrekt vandaar om drie uur In een oude hofwagen voor een rondrit door geheel Voorschoten. Alle wijken zullen bezoek krijgen cn de tocht zal eindigen bij „Het Wapen van Voorschoten". Vanaf vrijdag, zal Sinterklaas Iedere dag tot uan zijn verjaar dag een korte tocht door het dorp maken en daarna kinderen ontvangen in zijn tijdelijke resi dentie „Het Wupen van Voor schoten". Toegangsbewijzen voor Sinterklaas zijn te verkrij gen bij de deelnemende Voor- schotense winkeliers. maatschappelijk werk. Onder ;ing of alge- -® «- o da, laatste JVW. ÏMlïlOtllS O komt naar Zoeterwoude ;ing stervé ;ten j aargt jfsgeb verstaat men bijvoorbeeld gezinsproblemen, op voedingsproblemen, woningproblemen enz. Men kan op twee adressen terecht bij de stichting: j in Katwijk aan den Rijn aan de Rijnstraat 20, de oude kosterwoning naast de gereformeerde kerk I en in Noordwijk aan de Voorstraat 31. Op dat laatste adres wordt regelmatig spreekuur gehou- ZOETERWOUDE Donderdag den. Bij de personeelssamenstelling streeft men avond brengen mgr. Simonis en naar een bezetting naar rato van de grootte van j vicaris W. v.d. Ende een bezoek de deelnemende levensbeschouwingen. Ook bij de aan het dekenaat, hulpverlening wordt ernaar gestreefd zo veel mo- i zij willen graag op de hoogte ko- gelijk rekening te houden met de levensbeschou welijke achtergrond van het gezin. Men wil na melijk het karakter van de gezinsopvoeding zo veel mogelijk continueren. Binnenkort zullen een directeur en een administra teur bij de stichting in dienst treden. Samen met een aantal nog te benoemen staffunctionarissen zullen zij de leiding gaan geven aan het korps maatschappelijk werksters en gezinsverzorgsters. Om voor een subsidie als a-instelling in aanmer king te komen moet de stichting een gebied be strijken van minstens 75.000 inwoners. Dat aantal haalt men met de gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Noordwijk en Valkenburg net niet. Daarom zal de stichting misschien worden uitgebreid met de gemeente Voorschoten of Wassenaar. Wie gebruik wil maken van de diensen van de stichting kan bellen, schrijven of langskomen op één van bovengenoemde adressen. Helaas blijft er steeds werk aan de winkel voor instellingen die zich bezig houden met maatschappelijke dienstverlening. men van wat er in het dekenaat leeft en willen van hun kant graag informatie geven en in gaan op vragen die gesteld wor den. Aan het begin van de avond zal er door vicaris W. v.d. Ende een inleiding worden gehouden over het onderwerp: „Samen kerk zijn". Als ge spreksleider zal de heer L. Ca- nisius fungeren. Uitnodigingen voor deze bijeenkomst zijn ge richt aan de leden van de deke nale raad, parochie. P.C.I., het kerkbestuur, bestuursleden en dirigenten van de koren, leden van de werkgroepen, de onder- wijsteams van de basisscholen, de kosters de begeleidingscom missie van het pastorale plan „Toerusting" en de pastores. De bijeenkomst is in de Chris tus Dienaarkerk. Bouw Wilhelmina-boulevard VALKENBURG In het Dorpshuis werd gisteravond een concert gegeven door de drie koren, die Valkenburg rijk is. Het waren het gemengd koor Advendo, het meisjeskoor Allegretto en het kinder koor De lofstem. Het concert werd gegeven om meer donateurs voor de koren te werven. In totaal deden l.r>0 personen aan de uitvoering, j die onder uitstekende leiding van Peter Bontje en mevrouw Eriks- Zonneveld stond, mee. Op de foto: het koor „Advendo". NOORDWIJK Enkele jaren ge- wel oirca 24 meter, leden namen enkele Noordwijk- Van beneden naar boven vallen -fi se ondernemers het initiatief om aan de Koningin Wilhelmina Boulevard nieuwe vestigingen op te richten, na afbraak van de bestaande, die vanuit het oogpunt van exploitatie niet lan ger doelmatig geacht konden worden. Voor het gemeentebestuur van met een plan op tafel te komen, tieneinde te komen tot samen werking van alle betrokkenen, opdat de realisering van één ge zamenlijk project mogelijk zou dit project de volgende hoofd- groepen van bestedingen te on-1 derscheiden: ten eerste een par- keergarage met een stallings- ruimte 325 daart» WASSENAAR 0md„ biJ vorige Open huis hij politie Wassenaar nber 10 t 13 horecagelegenheden, boe tiekjes en recreatieve attracties en vanaf de tweede bouwlaag •appartementen tot een totaal van 314 stuks. •terwijl er verder aan de oostzij de gemeente-eigendommen bij betrokk enzijn. Een gedeelte van de Schoolstraat zal overbouwd worden. kunnen worden. Op deze sugges- De ontwikkeling van het bouwplan w f. Feber lie hebben de ondernemers po sitief gereageerd en het resul taat is geweest, dat op initiatief van de heren Van Beelen Wijn tjes en Hellenberg een bouw plan is ontwikkeld Een perceel van 1,3 hectare zal voor ongeveer 65% bebouwd worden met een bouwwerk, waarvan de lengte ongeveer 200 meter zal bedragen. De grootste hoogte bedraagt acht lagen of geschiedt door de NV Centrale Opbouwbelangen Rotterdam, drie o.m. ook promotor is geworden van de Lijnbaan in de Maas stad. Deze vennootschap heeft de architectengemeenschap Van den Broek en Bckema als ont werper aangetrokken. Het pro ject zal een investering van en kele tientallen miljoenen ver gen. Het wordt in afgeronde fasen gerealiseerd. gelegenheden de belangstelling voor een bezichtiging van het nieuwe politiebureau en voor een nadere kennismaking met het werk van de politic bijzon der groot bleek aan het einde van deze week weer „open huis" gehouden in het bureau aan de Hofcampweg. 14 tot 16 uur is iedereen er wel kom. Begonnen wordt aan de bezoekers enige films te verto nen over het werk van de poli tie. Daarna kan men een kijkje nemen in het gebouw, waar hier en daar vitrines zullen zijn op gesteld met bezienswaardighe den. Op de verschillende etages van het gebouw zullen leden van het politiekorps aanwezig i toelich- het geven ting. zijn, wordt aanvangstijden van de lilm- voorstelingen zijn: vrijdag avond 19 20 en 21 uur, zaterdag 10, 11, 14 en 15 uur. Kinderen beneden 14 jaar zullen aleen worden toegelaten als zij in ge zelschap zijn van volwassenen. Marlmbu KATWIJK a A I Carta. Esther Ofiirlm Strelltzin 27, Heleconla chrysanten 21-64 per s RIJN Wa speen p •5.80, II 3.60-7.BO, It t 7 30-10 20, II 2 00-4 GO. CI I 90, II 440-4 60, Andijvie 17-47. selderie 1. boerenkool 36-44. knolscldcrle 21-48, pi Cl 1.3-67, bleekselde- rlo 31-83. rode kool 23. breekpern p kivl 2.20. b«.speen 67-82. b|.,emkol.n 8 II 20-88. 10 I 67. 12 I 74 A .i.\ i u a speen 130.000 kg. dere gemeenten in de Bollen! streek teneinde de samenwefi king op diverse terreinen te be vorderen. de gewestvorming. Over de gewestelijke discussie ill de Bollenstreek verder nog tij melden, dut drs. S. van Keulen, medewerker vun de Ver. vaii Ned. Gemeenten cn de Kume) van Koophandel te Leldeij woensdag 22 november over ól gewestvorming zal spreke i Kring Bedrijven Bloembolle! streek. Pluais Fiorettl-collegi 20.09 uur. Het Lister raadslid II A. Smith, bepleiter var het Gt west Bollenstreek, spreei maandag 27 november in ht Trefpunt in Lisse over de pn blematiek voor het Samenwe kingsorgaan Vakcentralen. NOORDWIJK/LISSE - B. en W. van Noordwijk zijn van mening, dat er te overhaast wordt ge handeld door de provincie op het punt Met de andere Bollenstreek-ge meenten (uitgezonderd Sassen- helm) is het college van Noord wijk van mening, dat er ook ge keken had moeten worden naar samenhangen op sociaal-geogru- fisch en economisch gebied in plaats van alleen naar de ge richtheid op een bepaalde kern. Noordwijk blijft derhalve op de ingeslagen weg voortgaan, zo is medegedeeld, en zal in de dc- cembervergadering een voorstel doen om een gemeenschappelij ke regeling aan te gaan met an-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5