Moeilijkheden bij Leids museum Universiteitsraad laakt dure viering „De Goede Herder" verlaat Zoeterwoude Na 112 jaar van gebed en werk Hearing over De Sitterlaan stad en randgemeenten 400 jaar Leidse Universiteit ,0m ,72 DINA 3 DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 -r LEIDSE COURANT [DEN Ruim een half mil- en, uitsluitend voor de feeste de herdenking van het vierde juwfeest van de Leidse univer- ^eit. Dat idee heeft gister- vond harde kritiek gevonden in i universiteitsraad. De kritiek erd het duidelijkst verwoord —por de heer Bangerd van de ^P-fractie die zei: „Ik vind fct a-sociaal om in deze tijd fote feesten en diners te ge- ™~"kn. Kosten van meer dan een llf miljoen: daar zijn de tijden lan-|et naar". Hij drong aan op so- trheid en op „een gebaar naar nus i gemeente Leiden, die ons ierhonderd jaar gastvrijheid teft verleend". was niet zijn bedoeling, nega- ef te staan tegenover een her- pnking maar hij wilde voorko- ien, ,.dat ik na het congres in ƒ150.000,— met het thaamrood op de kaken door de Leidse wijken zal lopen" .Hij opperde, de 35.000,die het ministerie van O en W in het vooruitzicht heeft gesteld, voor de herdenking te gebruiken, ten einde van het half miljoen, dat dan volgens de begroting over blijft, een „monument" voor Leiden aan te schaffen in de vorm van een practisch, maat schappelijk geschenk voor de bevolking van Leiden. Woordvoerders v^n andere frac ties maakten vooral bezwaar te gen vorm en inhoud van de her denking, die blijkens het eind rapport van de Commissie Eeuwfeest-1975 te weinig op de maatschappij gericht is. Ook werd het congres-thema, „Vrij heid", te vaag geacht; een be grip waarmee men alle kanten op kan. „Men kan zo gemakke lijk onder de begoocheling van een woord komen", meende de ■"■IIDEN De bewoners van de De Sitterlaan kunnen donderdag in t aula van de Lorentzschool, Lorentzkade 61, hun mening geven ver de verbeteringsplannen van de De Sitterlaan. Aanvang 20 uur. ,'wee ontwerpen zijn te bezichtigen in de etalage van levensmiddelen- «drijf J. J. A. van Schie, De Sitterlaan 17. aag. de P,annen is' men ervan uitgegaan dat de De Sitterlaan een dub- cha-fcle funktie heeft, nl. die van een weg voor doorgaand verkeer én reci-r°r bestemmir|gsverkeer (bediening en parkeren bewoners). rwe-| eerste plan (A) gaat ervan uit dat het oorspronkelijke profiel van de (e weg zoveel mogelijk behouden blijft. De bestaande rijstroken jrijgen een grotere capaciteit door het verplaatsen van de parkeer- 'fcroken naar de middenberm. Door asfalteren zou het trillen van de >eg aanzienlijk verminderd kunnen worden. Een nadeel is echter, lat glad asfalt uitnodigt tot hogere snelheden. 1 plan (B) scheidt het doorgaand verkeer van het bestemmingsver- jws. eer- Op de plaats van de huidige middenberm zou een aparte 20.02 easfalteerde rijstrook kunnen komen voor het doorgaand verkeer. et bestemmingsverkeer kan op ventwegen rijden (zoals bij de eiin- .ammenschansweg), voordelen zijn: veiliger verkeerssituatie bij de i op ruispunten en minder trillingshinder. Nadeel is dat men de De Sit- romer!aan dan nog maar op drie in plaats van vier punten kan over- teken, nl. bij de Lammenschansweg, Lorentzkade en de Franchi- 'Inontlaan. i derde mogelijkheid is handhaving van het bestaande tracé, par eren op dezelfde plaats als nu, verbreding met ongeveer een meter koste van middenberm en asfalteren van het wegdek. heer Van Duin, die graag een wat beter gefundeerde uitwer king kreeg van wat met een (bij gelegenheid van de herden king te stichten) Inter-universi- tair instituut voor vrijheids vraagstukken wordt bedoeld. Een andere kritiek was dat niet „Vrijheid" maar „Bevrijding" het congresthema zou moeten zijn omdat dat meer toegespitst zou kunnen worden op de vraag: „Hoe brengt men pro- 1 cessen van bevrijding op gang, zowel binnen de universiteit als daarbuiten". Als men Vrijheid als thema kiest, zo meende de verdediger van dit standpunt, de heer De Lange, dan zou men het ook voor 1973-1974 al zoveel mogelijk op de agenda's van fa culteiten en sub-faculteiten moe ten plaatsen: Zou het mogelijk zijn. van het begin af aan „vrij heid" te vatten in termen van recht? Wat zouden de oorzaken zijn van het feit dat de Univer sele Verklaring van de Rechten van de Mens die in 1948 werd uitgegeven, nog steeds niet is omgezet in termen van politiek denken? Dat zou in het kader van de herdenking een veld van onderzoek kunnen zijn, voerde de spreker aan. Adam Vonde ling achtte geen enkele reden aanwezig om feest te vieren omdat universiteit en maat schappij nog zo ver van elkaar staan. Hij pleitte voor soberheid waardoor gelden ter beschik king zouden komen voor de de mocratisering van menselijke verhoudingen: in onderwijs, psychiatrische hulp, milieube heer etc. Het verweer van de aanwezige commissieleden was, dat de commissie niet op de eerste plaats op een feest ge mikt heeft maar op een herden ken: een viering, die door stijl en eenvoud zo waardig mogelijk zou zijn. Pas wanneer de uni versiteitsraad weet. wat hij wil, is het mogelijk, vast te stellen wat de commissie kèn. De universiteitsraad nam na veel palaver het besluit, een beslis sing over de viering nog uit te stellen om de inhoud van het programma herzien en ook de financiële facetten van het evenement nader te beschou- - Donderdag organiseert MTGS, scholierenvereniging van de Rembrandt scholengemeenschap een in de Stadsgehoorzaal met Freek de Jonge en Bram Vermeulen in ..Neerlands hoop in Panama". kanvang 20 uur. De avond is voor iedereen toegankelijk. Over het inmiddels vermaarde duo hoeft kouwelijks iets gezegd te worden. Toen zij vorig jaar met hetzelfde programma optraden in het Rijn lands Lyceum, behaalden zij voor een uitverkochte zaal een groot succes. Degenen die toen voor een lichte deur stonden, kunnen nu kaarten bestellen bij Rembrandt scholengemeenschap, Burggravenlaan 2, Kan der Brandelerkade 24a, Vijf Meilaan 210 en Prinses Marijkelaan 4 (Voorschoten). Aan de zaal zijn ze yanaf half acht verkrijgbaar. 'ftlDEN Aan de directeur en twee medewerkers van het Rijksmuseum van Geologie en Wineralogie is door het college van bestuur van de Leidse uni- 'ersiteit buitengewoon verlof 'erleend. De leiding van het nuseum wordt voorlopig waar- tenomen door dr. G. L. Krol, -.oud-chef geoloog bij de N.V. Milliton Maatschappij. t college i bestuur heeft t een onderzoek te doen naar de omstandigheden waaronder en de wijze waarop de directeur en het personeel hun functies uitoe- tenen. college meent dat het gevaar dreigt van een onhoudbare *erksituatie, die een doelmatig functioneren van het museum kan belemmeren en de ar beidssfeer kan schaden. Tot dat oordeel is men gekomen door dat bij de directeur en het per soneel blijkbaar uiterste be zorgdheid bestaat over de huidi ge gang van zaken. De commis sie heeft tot taak om, als daar toe naar haar mening aanlei ding is, binnen de wette'ijke be palingen en de organisatiestruc tuur van het museum voorstel len te doen tot opheffing van eventuele gebreken. De commissie bestaat uit prof. mr. T. Koopmans, mr. dr. L. Margadant en de heer W. F. H. Verver. Over de ontwikkelingen' in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie rapporteerde mr. K. J. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de uni versiteit gisteravond aan de Universiteitsraad, dat het perso neel van het museum na het vertrek van de directeur op ei gen initiatief verkiezingen heeft gehouden voor een Museumraad ad interim. ,Als dit op regelmatige wijze ge beurd is en er is niets dat op het tegendeel wijst dan is er tenminste een vertegen\.<. i- digend lichaam", stelde hij vast. De heer Cath meldde voorts dat een commissie van onderzoek haar werkzaamheden vortzt.. Zij kan elk personeelslid horen, dat gehoord wil worden, maar het personeel wordt niet ver plicht, door de commissie ge hoord te worden. „De Goede Herder" was ongeveer een eeuw een slotklooster, achter welks tralies het gebed een even grote rol speelde als het werk daarbuiten. ZOETERWOUDE Het kloos ter van De Goede Herder aan de Hoge Rijndijk te Zoe terwoude gaat zijn poorten sluiten. 112 jaar geleden werd het gesticht als een veilig toevluchtsoord voor vrouwen en meisjes. Het in ternaat dat hun tot onderdak was, werd twee jaar geleden al gesloten bij gebrek aan personeel. Nu gaat ook het klooster dicht. Het is oud en koud, vochtig en hol. Niet langer voor bewoning ge schikt. Het wordt vefkocht om er de bouw mee te be kostigen van een tehuis voor bejaarde zusters in Bloemen- daal. De zusters, die nog in Zoeterwoude zijn achterge bleven werden verspreid over de vier andere huizen die de congregatie in Neder land heeft. Op zondag 26 no vember 's middags van 3 tot 5 uur, is er voor alle vrien den en bekenden van de communiteit gelegenheid om afscheid van hen te nemen. Het vertrek van de zusters uit Zoeterwoude lijkt een stapje terug in de bloeiende ontwik keling, die de congregatie van de Goede Herder door maakte. Maar de laatste moeder-overste, zuster M. Joanna Timmermans ziet het als een „reculer pour mieux sauter" de congregatie is per slot van rekening van Franse origine en zegt: „Door gebrek aan klooster roepingen is er binnen de congregatie een personeels gebrek ontstaan. Daardoor rees de noodzaak één van de huizen van de Nederland se provincie te sluiten. Dat lot trof het klooster op de Rijndijk: het oudste en voor bejaarde zusters niet meer geschikte. De bejaarde zus ters gaan naar het nieuwe huis in Bloemendaal. Daar zullen ze naar we hopen een mooie oude dag beleven, om zo nog een waardevolle in breng te hebben vooral door hun gebed, voor het werk van de congregatie en van de Kerk, onder andere in Nederland. Misschien geeft het gebed, samen met het of fer van alle religieuzen, weer nieuwe roepingen in de toekomst en bloeit ons werk, wat we hier moeten opgeven, ergens anders weer op..." Door zo'n opbloei kwam „De Goede Herder" ook in Ne derland terecht. In 1651 ge sticht. had de congregatie zware klappen van de Fran se Revolutie moeten verdu- Er moest een spirituele door bijtster als zuster Marie Euphfasie Pelletier van de zusters van O.L. Vrouw van Liefde voor komen om het werk van de „réfugiées" voor in nood verkerende vrouwen opnieuw heilig vuur in te blazen en in 1835 inter nationaal te organiseren. Tijdens haar leven (17961868) stichtte ze 110 vestigingen met 3.000 zusters, verdeeld over 16 p.». mies op alle vijf Monseigr. Van Vree, bis schop van Haarlem, verzocht Mère M. Euphrasie gene „De Goede Herder": 112 jaar lang een veilig toevluchtsoord, sluit zijn poorten. raal-overste van de congre gatie van de zusters van O.L. Vrouw van Liefde van de Goede Herder te Angers in 1860 om ook een vesti ging van de congregatie in zijn diocees te stichten. Hetzelfde jaar nog ging zijn wens in vervulling. De con gregatie kreeg (van de erf genamen) het landgoed „Oud Meerburg" aan de Rijndijk te Zoeterwoude. Daar werd de Nederlandse provincie ge vestigd. Er waren „ver schrikkelijk veel" weldoe ners: de een gaf een stukje grond, de ander geld, een derde een paar koeien. Drie Nederlandse zusters, die hun opleiding in het moeder huis te Angers hadden ge- Gebouwen afgesloten wegens vergrijzing had, vormden de aanzet van een communiteit, waarin se dertdien ruim 5000 zusters werden geprofest. Zo kort na het herstel van de bisschop pelijke hiërarchie was dat een hele onderneming in het protestantse Holland. De eerste overste in een rij sia. Ze werd al spoedig opge volgd door zuster M. Jozef Everard, die zich grote ver diensten verwierf voor de provincie. De congregatie stelde (en stelt) zich ten doel, jonge meisjes (maar ook meerder jarigen en in de nazorg volwassen vrouwen) die door hun karakter, door familie- of maatschappelijke proble men, hulp, begeleiding of speciale opvoeding nodig hebben, bij te staan. In dut werk hadden de zusters in I860 maar weinig erva ring. Het begon met een klein groepje meisjes, die in die dagen nog vrijwillig kwa men aanlopen „om zich van opleiding, waarmee ze van elf was moeder There- hun zondige levenswandel te bekeren". Ze werden ook wel „boetelingen" genoemd en er is sprake van „wonderen van bekering". Het was moeilijk o maan werk voor de réfugiées te komen: subsidie was een nog onbe kende weelde en daarom be sloot de leiding van het huis, een wasserij te beginnen. De wasserij had een nog alles behalve industrieel karakter. Het bisdom was de eerste klant. Alle togen, altuarlin- nen, superplies en lijfgoed werden met de hand gewas sen. En dat met zeer beperk te middelen. Want toen Alida Vlasveld uit Hazerswoude zich als eerste postulante aanmeldde, bracht ze haar eigen wastob- tijd nog elke dag heen en weer naar huis. Toen Alida Vlasveld als zuster Lidwina geprofest werd, was dat de eerste plechtige pro fessie na de reformatie in Nederland. In de loop der jaren steeg het aantal protégées van De Goe de Herder tot 150 per jaar gedurende de oorlog waren het er zelfs 200 die gere geld in het huis te Zoeter woude verbleven: de helft van hen was in blijvende zorg en meerderjarig. Zo hebben in de loop van 110 ja ren bijna 5000 meisjes en vrouwen voor kortere of lan gere tijd aan de Rijndijk een toevlucht gevonden. Circa 50 ouderen zijn nog in blijvende zorg. Van hen is de helft naar het huis in Velp en de rest naar de vestiging in Bloemendaal gegaan toen het internaat te Zoeterwoude in januari 1970 door gebrek aan krachten gesloten moest worden. Sinds de vestiging van de Goede Herder in Zoe terwoude werden vanuit dit provincialaat vijf andere ne derzettingen in de Neder landse provincie gesticht: in Bloemendaal een observatie huis en kostschool, in Velp een internaat, in Tilburg een internaat dat enkele jaren geleden naar Someren werd verplaatst, In Djakarta een internaat en in Almelo een internaat, waarvan eerlijk heidshalve gezegd moet wor den dat het onder de Duitse provincie hoorde maar later aan de Nederlandse pronvin- cie werd overgedragen. Door het gebrek aan roepingen „vergrijsde" de congregatie zo sterk, dat er behoefte kwam aan een tehuis voor bejaarde zusters. Dat werd gebouwd in Bloemendaal. Het is nu gereed. Maandag 4 december wordt het betrok ken, althans wordt het grote huisraad uit het oudste klooster,' dat te Zoeterwoude, erheen verhuisd. W uiteindelijk de bezittingen van de congregatie langs de Mcr-burger Wetering voor b "n*n!ng krilgcn, 's nog niet bekend. Maar wat die .'inning ook zal zijn, succes kan niet uitblijven want het is grond, waarop goede initiatieven tot hoge oioci kunnen komen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3