75 km gereed van Holland- Twenteroute SUBARU PITTIG EN PRIJZIG JAPANSE WEGWIJS ZELF DOEN lÜlNSDAG 21 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF Pagina 13 15 onder redactie van Guido Halleen Het aardige van de wetenschap KONIJNEN - WORMEN - AARDE Regenwormen zijn voor de mens nog belangrijker dan men al wist. Een Britse wor menteler hoopt dit jaar 75 mil joen regenwormen te verkopen aan hengelaars en aquarium- bezitters; de dieren zijn dus in economisch opzicht belangrijk. Wormen gedijen het best in verse konijnenmest, vlak onder de konijnenhokken. Daarmee slaat de teler twee vliegen in een klap. Onder goede omstandigheden brengt een worm wel 200 nako melingen voort. Bovendien wordt de konijnenmest door de worm in waardevolle compost omgezet, die dan als teelaarde in de handel wordt gebracht. Deze compost leent zich bij voorbeeld zeer goed voor de teelt van champignons. Boven dien doen de wormen in de ko- nijnenstallen de sterke ammo- niaklucht verdwijnen. Zo ziet men maar: zowel konijnen, wormen als teelaarde te koop Pulsar In de Krabnevel, het restant van een supernova, die de Chi nezen in het begin van de elfde eeuw hebben waargenomen, heeft men enige jaren geleden een pulsar ontdekt die per se conde ongeveer dertig keer om zijn as draait. Deze pulsar is een oerdichte neutronenster van tien kilometer doorsnede en zo extreem compact dat hij alleen maar uit neutronen be staat en dat een stukje ter grootte van een dobbelsteen miljoenen kilogrammen weegt. De straling van deze pulsar is zowel visueel als radiotelesco- pisch waarneembaar en be strijkt ook het röntgenbereik. In de buurt van de Krabnevel is nu een tweede pulsar ont dekt. Een ballon heeft op veer tig km hoogte duidelijk rönt genstraling (kenmerk van een pulsar) uit de richting van de Krabnevel aangetoond, die een pulsperiode (de straling is pul serend, d.w.z. een eindeloze opvolging van maxima- en mi nimawaarden) van nauwelijks 3.8266 seconde te zien gaf. Dat zou ongeveer tien keer zo snel zijn als de reeds bekende neu tronenster in de Krabnevel. Er is een kleine mogelijkheid dat de waargenomen straling af komstig is van de radioster NP0527 met een pulsperiode van 3.734 seconden. Om geheel uitsluitsel te krijgen moeten er meer waarnemingen worden gedaan. In ieder geval schijnt het dat de pulsars minder on gewone verschijnselen zijn dan men voordien gedacht had. Poolkap De temperatuur aan de noord pool is duidelijk aan het stij gen en daarom smelt de pool kap sneller dan door meteoro logen was verwacht. Dat meent althans de poolreiziger Bernt Balchen, die in 1919 als piloot van Byrd met hem over de noordpool vloog. Balchen zegt persoonlijk de berichten over het smelten van het pool ijs gecontroleerd te hebben tij dens een reeks recente vluch ten boven Labrador, Groen land, Noorwegen, Noord-Cana da en de poolzee. „Over een jaar of veertig hebben we daar misschien een open oceaan". Balchen heeft al eerder voor zegd dat de poolzee omstreeks het jaar 2000 ijsvrij zal zijn. Hij vermoedt dat de stijging van de temperatuur het gevolg is van vulkanische activiteit in de Filippijnen. Noordpoolijs.straks open oceaan? Er is zö veel dhz-parket te koop, dat men door de bomen het bos niet meer zou zien. De merken even voorbijgaand, kunnen we parket o.a. Indelen naar soort: massief (van dik tot dun), lamellenparket, pa neelparket en mozaiekparket. Er is los te leggen parket, en (het meeste) te lijmen parket. Voor wie er geen ervaring mee heeft, en niet van plan is er een heleboel geld voor uit te geven, is een mozaiekparket met een geheel afgewerkte (gelakte) toplaag wel het aan trekkelijkst. Er is zelfleg-par- ket vanaf ca. 14 tot ca. 70 gul den per vierkante meter. Een moderne manier om een nieuwe vloer te maken is de zogenaamde strooivloer. Op een vlak afgewerkte onder grond wordt eerst een kleur laag gezet, en na droging daarop een kleurloze plastic laag. In die nog natte laag worden kleurschilfers ge strooid. Daarop weer een laag heldere plastic, schuren, en nog enkele lagen plastic. Voor al voor keukens, doucheruim ten enz. is dat een decoratieve maar in de eerste plaats ge makkelijk te onderhouden vloer afwerking. Niet zo goedkoop, maar erg mooi is een mozaiekvloertje. In een doucheruimte loopt het niet zo in de papieren. Mozaiek tegeltjes zijn er in talloze kleu ren en vormen. De ondergrond moet goed schoon en vetvrij zijn. Het mozaïek kan het best in een laagje bouwlijm worden aangebracht. De voegjes kun nen met hetzelfde materiaal worden afgewerkt. Alvorens een nieuwe vloer bedekking wordt aangebracht (of het nu nylon, parket tegels of een strooivloer is) zal in vele gevallen eerst geëgali seerd moeten worden: geheel vlak gemaakt. Dat is op het eerste gezicht puur vakwerk. Maar met een modern egali seermiddel, bestaande uit een kwartskorrel In kunststof, be reiken enigszins handige doe- het-zelvers ook heel goede re sultaten. Wie een vloer vernieuwt, doet maar half werk als hij de oude plintjes laat zitten. Meestal zien die er slecht uit, want het plint is een van de talrijke stiefkinderen van de huizenbouwers: veelal een slecht geschaafde, slecht ge schilderde vurehouten 1st. Snelle opknapbeurt: koop hard- I,our et latjes (in m» houtsoort die past bij het interieur) van b.v. 14 x llA cm indien de plint inderdaad 1*4 centimeter dik is, zet die met koploze spij kertjes bovenop de oude plint en meet nu de totale hoogte van de plintlijst. Snij nu stro ken fineer ln die breedte, en lijm die met kontaktlljm erte gen. Erg gemakkelijk fineer is voor dit doel het ca. I mm dik ke dhz-ftneer „finiplex". Als de vloeren opgeknapt worden, bekijk dan eens of het mogelijk en wenselijk is drem pels te verwijderen. Drempels zijn lastige dingen. Tussen twee ln elkaar lopende ruim ten, die beide een nieuwe vloerbedekking krijgen, kan zo'n drempel er te voren wor den uitgehaald. Vloer glad bij werken. De deur zal, met het oog op tocht, van een extra strip moeten worden voorzien. Drempels plegen vaak los te zitten, en de schroeven vast zetten wil dan niet lukken om dat de houten klos in de beton nen vloer doodeenvoudig loe ligt te rammelen. Haal de schroeven eruit, zet de klosjes met een vulmiddel vast en be vestig de boel opnieuw. Nog beter: zet de drempel vast met een tweecomponentenlijm, of met een vulmiddel op kunst stofbasis. Een betonnen zoldervloer, een garagevloer en dat soort dingen, schreeuwen om een praktische afwerking waarvoor men echter vaak niet veel geld over heeft. Een zoldervloer mag niet stuiven, 'n garage vloer moet goed van olie en vet kunnen worden gereinigd. Dat kan allemaal met kunst- stofbetonverven. Dat is eigen lijk geen „verf", maar 'n pvc- produkt dat mét de kwast strijkbaar is. Te koop in diver se kleuren. Een houten vloer die hin derlijk kraakt, moet worden bijgespijkerd. Het kunstje be staat hieruit, dat men de spij kers schuinsweg inslaat. Aan de ene kant van elke plank naar rechts aan de andere kant naar links. Is een houten vloer niet vlak meer omdat alle planken holgetrokken zijn, leg er dan een laag hardboard op en spijker die vast. Spijkers om de 25 cm. Leg de platen niet recht maar diagonaalsge- wijs. Een gladde badkamer- of douchevloer kan levensgevaar lijk zijn. Een hele nieuwe af werking, om hem wat stroever te maken, is niet altijd nodig. Plak er zelfklevende anti-slip- strips op. Die zijn ook te koop in bloemvorm. Onderdeel van E 8 Deze week is een belangrijk gedeelte van de Holland-Twen- teroute officieel geopend. Het gaat om een nieuwe 75 km lan ge wegverbinding (2x2 rij stroken) van klaverblad Hoe velaken tot rijksweg Holten- Markelo in Twente. De Holland-Twenteroute staat op de wegenkaarten officieel aangegeven als rijksweg 1, de autosnelweg, die Amsterdam via Amersfoort verbindt - met het oosten des lands. Vanaf Hoevelaken vormt deze rijks weg niet alleen een onderdeel van de Holland-Twenteroute. maar ook van de Europaroute 8 (E8) van Londen naar War schau. Het Nederlandse deel van de E8 begint bij Hoek van Hol land en eindigt in de toekomst bij de Nederlands-Duitse grens in de buurt van Oldenzaal. De E8 verbindt Den Haag, Utrecht, Amersfoort, Apel doorn, Deventer en Hengelo. Omdat het Duitse deel van de E8 nog niet is gerealiseerd heeft het nu gereedgekomen gedeelte meer nationale, dan internationale betekenis. Voor al midden-Nederland en Twen te profiteren van deze nieuwe rechtstreekse verbinding met westelijk Nederland. De stads kern van Apeldoorn wordt er door verlost van het doorgaan de verkeer. Het volgende gedeelte van de nieuwe weg, dat tussen Hol- ten/Markelo tot aan de nieuwe provinciale weg Goor-Rijs6en zal in de loop van 1974 gereed komen. Die provinciale weg zal dan ook klaar zijn. Daarna komt de doortrekking naar de aan te leggen rijksweg 35, die Alrqelo, Hengelo en Enschede met elkaar zal verbinden, aan de orde. Deze aansluiting zal in 1976 gereed moeten komen. Daimler-Benz en Hanomag- Henschel bundelen import bedrijfswagens Uit de overname van Hano- mag-Henschel bedrijfswagens door het Daimler—Benzoon- cern op 1 januari 1970 hebben de importeurs van beide mer ken ln ons land nu ook de kon- sekwenties getrokken. AGAM, Importeur van Mercedes-Benz personen- en bedrijfswagens, en HABIM Importeur van Ha- nomag-Henschel bedrijfswa gens tot en met tien ton, heb ben besloten met ingang van 1 januari aanstaande een nieuwe onderneming to stichten, die de import zal verzorgen van zowel Mercedes-Benz bedrijfs wagens als de Hanomag-Hen- schellijn. De nieuwe importorRanisatie gaat Mehaco Bedrijfswagens heten. Hierin zullen Agam en Habim leder voor de helft deelnemen. De distributie van de wagens zal voorlopig nog I zowel vanuit het Agam gebouw te Utrecht als het Habimge- bouw te Den Haag geschieden, in afwachting van een nieuw te bouwen vestiging. Agam zal zelfstandig de distri butie van Mercedes-Benz per sonenwagens blijven verzor gen. De Habim in Den Haag telt op het ogenblik bijna 100 personeelsleden en de Agam ln Utrecht bijna 200. De Mehaco zal het personeel van de Ha bim en een deal van het perso neel van de Agam overnemen. Hierover is overleg gaande met de vakbonden. De Mehaco zal de op een na grootste importeur op de Ne derlandse bedrijfswagenmarkt zijn, gerekend naar het aantal eenheden. Naar geldomzet komt de Mehaco zelfs op de eerste plaats. Het marktaandeel over de eer ste drie kwartalen van dit jaar van Hanomag-Henschel (alle gewichtsklassen vanaf 2000 kg) bedroeg 13,2 pet en dat van MercedesBenz 9,9 pet. Een gezamenlijk marktpercentage van 23,1. Volkswagen was eer ste met een marktaandeel van 26, Ford derde met 13. DAF vierde met 11.6, Bedford vijfde met 4.2. Scania zesde met 2.6 en Volvo zevende met 2,6. Deze genoemde merken had den derhalve een gezamenlijk marktaandeel van 83,1 pet. OOK KOP LAMPEN EN ACHTER LICHTEN LATEN WASSEN BIJ DE POMP De KNAC heeft de Bond van Automobiel-, Garage- en aan verwante bedrijven (Bovag) en de benzinemaatschappijen ge vraagd te willen bevorderen dat bij benzinestations niet al leen de voorruit, maar ook de koplampen en de achterlichten worden gewassen in het belang van de verkeersveiligheid. Deze behandeling, is van groot belang in deze tijd van het jaar tijdens mist en wanneer er pekel is gestrooid. Het be reik van koplampen wordt aanzienlijk gereduceerd door de vuile lens. Juist in verband met de steeds veelvuldiger voorkomende en omvangrijker mist-ongevallen betekent dit betrekkelijk kleine detail in de dienstverlening bij een pomp een positieve bijdrage aan de verkeersveiligheid. De achter lichten moeten ook in optimale conditie zijn. Dit geldt speciaal bij mist, waarin de afstand waarop men een normaal ach terlicht kan waarnemen niet veel meer is dan 23 meter en bij een mistachterlicht 54 me ter. Nadat drie jaar geleden een poging om vaste voet op West- europese grond te verkrijgen mislukte, heeft het Japanse concern Fuji Heavy zich nu als zesde Japanner gepresen teerd op de Nederlandse markt. Dit gebeurt dank zij de medewerking van de Amster damse Rijtuigen Maatschappij (ARM), die het importeur- schap op zich heeft genomen van de door Fuji geproduceer de Subaru-personenwagens. ARM is reeds importeur van Saab. Saab en Subaru gaan volgens de ARM heel goed sa- i men. Ten eerste is het prijs verschil voldoende groot en ten tweede hebben de wagens een I gemeenschappelijke eigen schap, het zijn beide op de voorwielen aangedreven auto's. Het programma van de Subaru omvat een 2- en 4-deurs Sedan, 1 een vijfdeurs combinatiewagen j en een sportcoupé. Alle wa- gens zijn uitgerust met een 4- j cilinder watergekoelde boxer- motor, inhoud 1400 cc. Opmer kelijk is de overeenkomst wel ke de Subaru-krachtbron ver toont met die van de Lancia- Een korte kennismakingsrit met de 2-deurs Subaru Sedan wees uit dat de wagen vrij veel pit onder de motorkap heeft. Wij noteerden een tijd van 10 seconden om van 0 op 80 km te komen. De wagen ziet er netjes afgewerkt uit. Standaard op alle modellen een radio en hoofdsteunen op de voorstoelen. Achter uitklap bare raampjes. De besturing is zeer indirect, de draaicirkel opmerkelijk klein. De koffer is niet al te groot, maar opmer kelijk diep. In hoeverre de Subaru het op de Nederlandse markt zal „doen" is moeilijk te voorspel len. De belangstelling in ons land voor Japanse wagens neemt steeds meer toe. Daar van profiteren echter voorna melijk Toyota en Datsun. An dere Japanse merken als Maz da, Honda en Isuzu blijven aanzienlijk achter. De prijslijst voor Nederland van de Subaru is als volgt: Su baru 2-deurs Sedan 9690 gul den, 4-deurs Sedan 9.990 gul den, 5-deurs combi 10.990 den en 2-deurs coupé gulden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13