Kans op tolheffing in Zuid-Holland 1 Inbrekers leefden van Sociale Dienst en van kraken NAVO: Russen bedreigen zeeverbinding „Ik heb die kassier niet neergeslagen" Theologie mag niet worden tot sociologie Korte metten Kruidendokter: Gedeeltelijke invoering^ tweede onderwijsdag werkende jongeren j per regio onmogelijk 8 Rahnen „Derde confessie" meer aandacht geven Griekse synode wil grotere gezinnen Liturgie per bus in bisdom Breda Scherpe kritiek in Duits land op boeken over Jezus DINSDAG 21 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT USD Pagina li Van een onzer verslaggevers ALMELO Een voor Neder land unieke vorm van samen werking tussen rijks- en ge meentepolitie heeft in het oosten van het land geleid tot de ophel dering van 90 brandkastkraken en 144 inbraken die sinds janua ri van vorig jaar werden ge pleegd in Twente en de Gelder se Achterhoek. De afgelopen twee maanden werden 21 ver dachten gearresteerd, 10 van hen verkeren thans nog in ver zekerde bewaring. De krakers en inbrekers, afkom stig uit Almelo, Hengelo, En schede en Gronau (Duitsland) maakten op hun rooftochten 350.000 gulden buit en richtten daarbij een schade aan die on geveer 100.000 gulden bedraagt. Het verdere onderzoek dat wordt ingesteld door een recher cheteam van rijks- en gemeen tepolitie zal nog enige maanden in beslag nemen. Er worden meer arrestaties verwacht. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat voor het merendeel der gearresteerden die een uit kering van de sociale diensten genoten de buit bij inbraken en kraken de hoofdbron van inkom sten was. Het feit dat de meeste arrestan ten niet werkten maar wel in dure auto's reden, veel uitgin gen en hun huizen verbouwden maakte hen al geruime tijd ver dacht. Het was voor de politie moeilijk vat te krijgen op deze organisatie waarvan kleine groepjes kris-kras door elkaar werkten. BONN (Upl-Reuter) De politie ke commissie van de Noordat- lantische verdragsorganisatie heeft een rapport opgesteld waarin de NAVO dringend wordt verzocht oorlogsschepen te sturen naar het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan om de be- voorradingslijnen voor olie te beschermen tegen „een ernstige Russische dreiging". De militaire commissie behandelt een voorstel om de Russische vloot in de Oostzee in te sluiten door het leggen van mijnen en het installeren van raketbases die de uitgangen naar de Noord zee in geval van oorlog moeten bestrijken. Dit is uit vertrouwe lijke en diplomatieke bronnen in Bonn vernomen. De verschillende NAVO-commis- sies zijn gisteren en vandaag in Bonn bijeen ter voorbereiding van de plenaire vergadering van het „NAVO-parlement" die morgen zal beginnen. Aan deze vergadering, die tot zaterdag duurt, nemen ongeveer 200 par lementariërs uit 14 NAVO-lan- den deel. Onder hen bevindt zich de Nederlandse progressie ve schaduwminister van buiten landse zaken Max van der Stoel (PvdA) die een rapport zal in dienen waarin president Nixon wordt bekritiseerd voor zijn pri- vé-onderhandelingen met Mos kou. Sportwereld AMSTERDAM De nieuwe Ne derlandse wielerprofploeg Cana da Dry/Gazelle heeft weer twee renners gecontracteerd: Juul Brüssing en Jan Spetgens teken den voor twee jaar. MADRID De Spaanse fabriek „Motor SA", die onder meer het merk Derbi produceert, heeft zich teruggetrokken uit het ra cewezen. De Derbi-motoren zijn gedurende twaalf jaar door di verse coureurs met wisselend succes bereden. INZELL De Westduitse schaat- senrijdersbond (DEG) wil dat ook bij recordpogingen de tijden electronisch worden waargeno men. Een onderzoek tijdens het Europees kampioenschap voor dames 1972 in Inzeil heeft aan getoond dat met de hand ge stopte tijden ongeveer 0,2 secon de „beter" zijn dan electro nisch waargenomen prestaties. Tot nu toe stelde de ISU dit al leen verplicht bij internationale kampioenschappen. Verkeersopstoppingen zijn ook in Zuid-Vietnam geen bijzonderheid. Hier worden ze echter niet veroorzaakt door een rood verkeerslicht maar door gevechten, zoals bij de stad Phu Hoa op deze foto. Terwijl het Zuidvietnamese leger in gevecht gewikkeld is met guerilla's wacht de bevolking gelaten tot de weg weer vrij is. Beraad over Vietnam voortgezet WASHINGTON (DPA) Presi dent Nixons adviseur dr. Henry Kissinger en de Noordvietname- se onderhandelaar Le Due Tho hebben gisteren in Parijs vijf- en-een-half uur onderhandeld. Het gesprek werd vandaag voortgezet. Zoals bekend, gaat het mogelijk om de laatste onderhandelings ronde voor de ondertekening van een vredesregeling. Juwelensmokkel in Tokio TOKIO (AFP) De douane van het vliegveld van Tokio heeft een goede vangst gedaan op het gebied van juwelensmokkel. Er werd een Chinese vrouw uit Hongkong gearresteerd die in haar bagage voor een miljoen gulden aan diamanten en ande re kostbare stenen verborgen had. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kans is niet uit gesloten, dat het provinciaal be stuur van Zuid-Holland zal beslui ten tot het heffen van tol op nieuwe wegen. Dit geldt dan vooral voor de nieuwe wegen rond Dordrecht, aldus Gedepu teerde dr. J. P. van Praag gis teren op een bijeenkomst, waar op hij de financiële moeilijkhe den van de provincie Zuid-Hol land beschreef. Als gevolg van de financiële pro blemen zal de provincie pas in de jaren na 1975 de wegenbouw op gang kunnen brengen. Dr. van Praag toonde zich nogal on gerust over de financiële situa tie van zowel de provincie als de gemeenten in Zuid-Holland. „Onze provincie is een van de welvarendste gewesten van Ne derland, maar wij zitten het krapst bij kas", zei hij hierover. De provincie is daardoor tot een selectief beleid gedwongen. (Van een onzer verslaggevers) VESSEM „Ik heb kassier De Lange niet neergeslagen. Ieder een weet, dat ik voor dat soort geweld de man niet ben". Aldus ontkende kruidendokter Van de Moosdijk gisteren, dat hij een rubberhamer had gehanteerd, toen hij er met zijn (nog steeds onvindbare) broer Frans van door ging met 1,2 miljoen gul den. Van dat bedrag is inmiddels 350.000 gulden teruggevonden. Ook gisteren en vandaag werd weer, op aanwijzing van de kruidendokter, gezocht in de bossen bij het dorpje Vessem in Noord-Brabant. „Ik wil er heus aan meewerken het geld terug te vinden. Dat scheelt mij in m'n straf". Van de Moosdijk en zijn broer blijken in bomen waarbij geld begraven was kerven gesneden te hebben. Meer dan een uur heeft de politie vergeefs gezocht bij een boom waarvan Van de Moosdijk zei zeker te weten dat er veel geld bij lag. Mogelijk dat broer Frans de politie al voor is geweest. ,,U moet be grijpen, dat ik over mijn broer Frans niets wil vertellen". „Zo'n overval zit eigenlijk hele: maal niet in mij", aldus de kruidendokter, „De enige klaring is, dat ik drie jaar ben opgejaagd en achtervolgd door allerlei mensen die me de nek wilden breken. Ze hebben helemaal gek gemaakt. Daar door is het zover gekomen. Voor mijn gezin, dat er niets mee te maken had, is het wel het allerergste". Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Het Is organisato risch niet mogelijk de tweede onderwijsdag per week voor 15- jarige werkende jongeren vol gend jaar gedeeltelijk per regio uit te voeren. De toezegging die premier Biesheuvel hierover in oktober heeft gedaan in de Tweede Kamer is dus in de praktijk niet uitvoerbaar. Volle dige invoering van de tweede dag is volgens de meerderheid van de betrokken onderwijsor ganisaties wel uitvoerbaar mits aan een aantal, voornamelijk fi nanciële, voorwaarden wordt voldaan. Dit is gebleken tijdens het beraad dat op uitnodiging van minister van Veen (Onderwijs) gisteren in Utrecht is gehouden tussen ambtenaren en vertegenwoordi gers van organisaties die zijn betrokken bij het onderwijs vormingswerk voor werkende jongeren. In regio's, waar men desondanks toch invoering van de verplichte tweede onderwijsdag wenst, moet dit alleen worden toege staan als alle onderwijsinstitu ten voor part-time onderwijs in staat zijn de jongeren op te vangen, zodat er een voldoende keuzemogelijkheid bestaat. Het meningsverschil over het al dan niet mogelijk zijn van volle dige invoering van de tweede dag bleef ook gisteren bestaan, hoewel het merendeel van de deelnemende onderwijs- en vor- mingsorganisaties het wel mo gelijk acht. De andere organisa ties bleven van mening dat dit organisatorisch niet haalbaar is. Bankrovers gegrepen DÜSSELDORF (DPA) - In sa menwerking met de Nederland se en Belgische politie is in Heinsberg (Noordrijn-Westfalen) een internationale bende auto dieven gearresteerd. De acht leden van de bende zou den in West-Duitsland tenminste 70 auto's gestolen hebben, die in 3elgië en Nederland werden verkocht. Bovendien zou de ben de begin dit jaar in Haaren na bij de Nederlands-Duitse grens een bank beroofd hebben. joods Palestijn ivïl worden en kaapster trouwen HAIFA (REUTER) Een| tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeelde Pa-I lestijnse commandostrlj-| der heeft de Israëlischer minister van DefensieJ Mosje Dajan, verzocht i mogen trouwen met een| Arabisch meisje dat le venslange gevangenisstraf! heeft gekregen wegens! haar aandeel in de kapingf van een Belgisch passa-l giersvliegtuig. De man. de 35-jarige Mo hammed Selim Moegrabi,I is al gehuwd. Zijn en acht kinderen wonen H in Beiroet. Moegrabi zegt besloten teH hebben de joodse gods-F dienst aan te nemen. Hij had het meisje, de 19-jari-jAu, ge Therèse Halasse op dejem televisie gezien en was op haar verliefd geworden.' De Palestijn zei te wetenjn dat ook het meisje joodsi wilde worden. Toen Moegrabi gevraafd werd hoe het dan met, zijn vrouw en acht kinde ren moest, antwoordde deze: „Die kunnen in Bei roet wel voor zichzelf zor gen". Rèina Prinsei Geerligsprij voor W. J. Otten Amsterdam )anp) Vrijdag november zal in de aula vai Lutherse kerk aan het Spui Amsterdam de Reina Prin aan de heer W. J. Otten uit i Geerligsprijs worden uitgerj| sterdam voor zijn gedichten!* del „Een zwaluw vol zaagsfr Egisabeth Lampe uit beek krijgt een eervolle ding voor haar korte verhaï De Nederlands-Belgische stond onder voorzitterschap J Jaap Harten. Op een oecumenische bijeen komst in Karlsruhe heeft de katholieke Duitse theoloog Karl Rahner nog eens nadruk kelijk gewezen op het bestaan van de zogenaamde „derde confessie". „Op de een of an dere wijze behoren wij eigen lijk allemaal al tot die derde confessie", aldus prof. Karl Rahner. Tot de „derde confessie", be horen volgens dr. Rahner, alle mensen die van mening zijn dat zij zich tussen de bestaan de kerken bevinden, in hun daadwerkelijk christelijk be wustzijn nauwelijks van elkaar verschillen en dat verschil be wust ook niet willen. Het gaat er volgens Rahner om feiten, grensgevallen en mogelijkhe den van dit godsdienst- sociolo gisch fenomeen te analyseren en duidelijk te maken hoe de officiële kerken zich hier te genover moeten gedragen. De christenen van de „derde confessie" waren volgens Rah ner al lang van mening dat zij, ondanks de officiële opvatting van de kerken daarover, een gezamenlijk credo belijden. Dit is in de kerkelijke praktijk van vandaag ook al merkbaar ge tuige de oecumenische vierin gen, de vraag naar geza menlijk godsdienstonderricht, gemengde huwelijken, geza menlijke bijbelvertalingen en liturgieteksten. „Men be schouwt, aldus Rahner, de in tercommunie of de open com munie reeds als normaal en houdt het streven van de kerk om dit tegen te houden, voor onverstandig en onchristelijk". Karl Rahner sprak de hoop uit dat de „derde confessie" de bestaande kerken niet los zal laten, omdat dit tot een volle dig bankroet van het christen dom zal leiden. Tegelijkertijd deed Rahner een oproep op de leiders der kerken geloof niet onmiddellijk te identificeren met woorden uit de H. Schrift of met de theologieboeken, maar aan ieder brokje geloof, dat onder de christenen van vandaag leeft aandacht te schenken. Diezelfde leiders zouden zich volgens Rahner eens af moe ten vragen of de „derde con- fssie" niet een theologische basis zou kunnen zijn voor een eventuele eenheid van de christelijke kerken. KARDINAAL KÖNIG Voor het eerst sinds 1969 is in Athene de Heilige Synode, het hoogste bestuursorgaan van de Grieks-orthodoxe kerk, bijeen gekomen. De vergadering, waaraan wordt deelgenomen door negenenzestig metropolie ten, wordt voorgezeten door aartsbisschop Hieronymos, de primaat van de Grieks-ortho doxe kerk. Op de synode, die tot 30 no vember bijeen zal blijven, zal onder meer van gedachten worden gewisseld over de be scherming van het gezin en het streven naar grotere gezin nen in verband met de stagne rende bevolkingsgroei in Grie kenland. Er zal in de synode ook gedis cussieerd worden over een rap- Aartsbisschop Hieronymos, primaat van de Grieks-ortho doxe kerk en voorzitter van de Heilige Synode, die momenteel in Griekenland wordt gehouden. port over de activiteit van de Heilige Synode in de afgelopen drie jaar. Men verwacht dat er kritiek zal worden geleverd op het rapport, omdat sommige metropolieten van mening zijn dat de benoeming van een twaalftal bisschoppen tot lid van de synode in strijd is met het kerkelijk recht. „Juist de theologische facultei ten staan tegenwoordig in een bijzonder spanningsveld. Ze staan enerzijds bloot aan kri tiek en verdachtmakingen, maar ontmoeten anderzijds ook tegenstand vanwege een oprechte bezorgdheid". Aldus kardinaal König, aarts bisschop van Wenen, bij gele genheid van het eredoctoraat in de theologie dat hem werd uitgereikt bij het 350-jarig be staan van de Paris-Lodron uni versiteit van Salzburg. Uitdrukkelijk vroeg de kardi naal vrijheid voor het theologi sche onderzoek en de leer, dat naar zijn mening tot het we zenlijke van de universiteit be hoort. „Er zijn er die het als een beperking van het vrije onderzoek ervaren als de kerk bij een bepaalde gelegenheid een vermanend woord spreekt. „Voor anderen zijn theologi sche faculteiten broedplaatsen van nieuwe dwalingen en in fectiehaarden voor onzeker heid, onrust, die de vernieti ging van het geloof veroorza ken. „Voorwaarde voor de theologi sche wetenschap is de chris- tenlijke openbaring, het ge loof", zo betoogde de kardi naal. „Theologie, die losge maakt wordt van het geloof, mag dan sociologie, een verge lijkende wetenschap zijn, maar is geen theologie meer. Het is veel meer de opdracht van de theologie het geloof te verkla ren het beter te doen begrijpen en onnodige en vaak niet echte randverschijnselen uit de weg te ruimen". Kardinaal König, aartsbisschop van Wenen. De algemene secretaris van het Nederlands Bijbelge nootschap mr. F. L. S. F. ba ron van Tuyll van Seroosker- ken is door de assemblee van de wereldbond van bijbelge nootschappen (UBS) gekozen tot voorzitter van de ledenraad van deze organisatie, waarin zesenvijftig bijbelgenootschap pen uit heel de wereld samen werken. Een Tsjechische delegatie heeft namens de regering een reeks geheime besprekingen met de Heilige Stoel gevoerd. Het overleg ging over het be noemen van bisschoppen voor vakante Tsjechische bisdom men. Beide partijen hebben besloten de besprekingen in december in Vaticaanstad voort te zetten. De Oostduitse protestantse kerken hebben ruim een mil joen gulden bijeengebracht voor de uitvoering van het pro gramma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme. De helft van het bedrag is gebruikt voor hulp programma's in de „bevrijde gebieden" van Angola, Mazam- bique en Portugees Gulnee. een groep Spanse oppositielei ders, gearresteerd tijdens een geheim e bijeenkomst in het klooster van de paters Oblaten in Poluelo bij Madrid. De groep wordt ervan beschuldigd van plan te zijn een door de regering verboden vakbond te propageren. Onder de gevange nen is ook de priester-arbeider Francisco Garcia Salve tegen wie negentien jaar hechtenis is geëist. De Duitse bisschoppen zul len woensdag en donderdag in Königstein/Taunus bijeenko men. Het enige punt op de agenda is de voorbereiding van de komende zitting van het Duitse pastoraal concilie, dat in januari voor de tweede maal bijeenkomt. De bisschoppenconferentie van de Portugese kolonie An gola zal binnenkort een herder lijk schrijven wijden aan de gerechtigheid in het land. Daarbij zal men zich richten naar de beginselen van de jongste bisschoppen synode. De katholieke kerk in Afrika is de laatste tijd herhaaldelijk gekritiseerd door missionaris sen en lekenorganisaties we gens haar oude en te nauw geachte banden met de Portu gese machthebbers. Het bisdom Breda wil ernst maken met het pogen verkon diging en liturgie begrijpelij ker te maken en dichter bij de mensen te brengen. Om dat mogelijk te maken heeft het bisdom een autobus aange schaft uit de zogenaamde ex perimenten-pot en deze inge richt als een rijdend liturgisch dienstencentrum. Het is de bedoeling dat men met deze bus „het veld" in gaat, vooral naar de kleine pa rochies in Zeeland en West Brabant om daar met het ma- teriaaj dat men tot zijn be schikking heeft, de bestaande liturgie-groepen, vooral die van jongeren, te gaan voorlichten over de verschillende manie ren van liturgievieren. De bus is door vrijwilligers op „ludie ke" wijze beschilderd. Twee boeken over Jezus staan op dit moment in Duitsland bloot aan ernstige kritiek. Het betreft het godsdienstige leer boek „Jezus-zoon van God?" dat het Berlijnse Petrusblad graag verboden ziet door de Duitse bisschoppenconferentie en het boek „Jezus, mensen zoon" van de auteur R. Aug- stein, dat scherp veroordeeld is door kardinaa Jager van Paderborn. Het boek van Augstein, de uit gever van het weekblad Der Spiegel is naar de mening van kardinaal Jéger geschreven in een taal die kwetsend en voor het geloofsbegrip van een christen zelfs beledigend is.pe „Ik ken uit de laatste eeuwen geen boek dat ons geloof zo ri- goreus aangepakt en poogt te verwoesten als dit en dat danfe bovendien doet met zogenaam- de wetenschappelijkheid", al dus de kardinaal. „Ondanks al les spreekt uit het boek ook 1 een zekere droefheid", zo vindt! de kardinaal, omdat men tus sen de regels door, de nood van een mens kan lezen, die; eenmaal heeft geloofd en er nu tegen in opstand komt. Het boek „Jezus, zoon van God?", dat als leerboek wordt gebruikt voor scholieren van1 veertien tot achttien jaar,1 moet volgens het Berlijnse Pe trusblad worden verboden, vanwege de omstreden theoloj gie en de beperkte bijbelss boodschap die er uit spreekt. In het boek is, naast afbeeldin gen van Jezus, ook een foto opgenomen van Willy Brandt. Ook dit is van verschillende^ zijden heftig bekritiseerd. De CDU-afdeling Hessen heeft bij voorbeeld geëist, dat het boekj wordt vernietigd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10