Goethals, Fadrhonc tevreden ANGST HEERSTE IN HEL VAN DEURNE Fadrhonc en de blunder van jewelste i die opvallende spelers, xvaar Nederland een gebrek aan had. Bij e lens (rechts), ook al een uitblinker van het Belgische team volgt de afloop met geheel andere gevoelens. zijn acties lijkt Aad Mansveld van schrik om te vallen. Angstig ook kijkt Theo de de Jong middentoe. Hey- meeste kansen. Het dichtst bij een doelpunt kwamen ze in de 65e minuut toen de ver opgerukte verdediger Thissen na voorbereidend werk van Dockx en Devrindt en een fout van Hulshoff steenhard tegen de paal ko gelde. De wijze, waarop Nederland op dat moment aan een ach terstand ontsnapte, was bij na identiek aan de situatie in de 30e minuut toen Heylens na een afgeslagen aanval van ver schitterend inkogel- de. Van Beveren toonde toen echter, waarom hij al zo dik wijls als doelman van we reldklasse is bestempeld. De sluitpost van de defensie, waarin Mansveld de gebles seerde Israel niet als organi sator kon doen vergeten, was van de elf Nederlanders de enige, die !het predikaat uit- De „hel" van Deurne kreeg een injectie. Onze mensen in Antwerpen, Herman van Bergem, Ton van Dalen en Jan-Pieter van Woensel doen er op drie pagina's verslag van. blinker verdiende. De Belgen telden daarentegen vele op vallende spelers. Rechtsback Heylens bijvoorbeeld en de middenvelders Van Moer kort voor het einde vervan gen door Verheyen en Dockx. België had ook twee uitblinkers in de voorste lijn. Naast Van Himst imponeer de namelijk ook Devrindt, die de toch niet tijdig her stelde Lambert verving en onherkenbaar was in verge lijking met zijn PSV-tijd. Onverwacht De ook voor de intens meele vende Goethals onverwacht goede vorm van de meeste Belgische spelers was echter niet voldoende om Nederland op de knieën te krijgen. Daarom blijft Oranje de gro te favoriet in groep 3. De tweede wedstrijd zal echter nog een forse kluif worden. België opereert graag vanuit een gesloten defensie het begon ook gisteravond aldus en toonde toen ook keihard te kunnen spelen en om dat Nederland voor eigen pu bliek toch wel gedwongen zal zijn meer initiatieven te ont plooien, kan de return toch nog een riskante aangelegen heid worden. Misschien kan Oranje straks weer beschik ken over Israel en Mulder. Het elftal krijgt dan wellicht meer ruggegraat. Maar er moet ook rekening mee wor den gehouden, dat de Belgen volgend jaar in ieder geval Lambert weer kunnen opstel len. Met hem zouden zij Ne derland gisteravond trou wens voor nog grotere pro blemen hebben kunnen stel len. De stand in groep 3 in het toernooi om het wereldkam- pioenschap luidt: België 4 3 1 0 7 10—0 Nederland 2 1 1 0 3 9-0 Noorwegen 3 1 0 2 2 4—12 IJsland 3 0 0 3 0 1—12 Raymond Goethals was tevre den. „Wc hebben behoudend gespeeld. Risico's konden wc nu eenmaal niet nemen." ANTWERPEN Het te ver doorvoeren van de koude oorlog kwam bondscoach Fadrhonc gisteravond bijna duur te staan. Toen een half uur voor de aftrap de opstelling aan scheids rechter Walker moest worden doorgegeven vulde Fadrhonc de na men van Johan Cruyff en Willy Brokamp niet en die van Gerrie Müh- ren en Wim Jansen wel in op het wedstrijdfor mulier. Of dat was gedaan om Ray mond Goethals te verrassen is na afloop niet duidelijk ge worden maar een feit is, dat Fadrhonc bij blessures geen spelers meer had mogen ver vangen, omdat de reglemen tair toegestane wijzigingen al hadden plaatsgevonden, toen toch Cruyff en Brokamp het veld betraden. Een on voorstelbare blunder van de Nederlandse bondscoach, die bij een blessure van bijvoor beeld Van Beveren niet alleen voor Oranje, maar ook voor Fadrhonc ver strekkende gevolgen had kunnen krijgen. Het zou im mers onaanvaardbaar zijn geweest indien Nederland de wedstrijd met minder dan elf spelers had moeten beëindi gen wegens het niet kennen van de reglementen. Dat risico heeft er trouwens erg lang ingezeten. België— Nederland was immers een grimmig duel, waarin de Ne derlanders 29 vrije trappen tegen kregen en de Belgen 15. Johan Neeskens was met 11 bestrafte overtredingen de ..topscorer". Leon Semme- ling was met z'n 32 jaar niet Frantisek Fadrhonc, de bonds coach verraste de Belgen met zijn .speciale" opstelling. Een enkele blessure echter had fatale gevolgen kunnen heb ben. alleen de oudste van de 22 spelers, die in aktie kwa men, maar ook in negatieve zin de meest opvallende Belg. Hij hoorde vijf keer een fluitsignaal na een te forse charge. ANTWERPEN Raymond Goethals was tevreden. De Belgische coach, die zich de dagen voor de „wedstrijd van het jaar" met graagte had gehuld In de rol van de zwakkere, moest na afloop toegeven dat zijn ploeg zich achteraf niet in dat keurslijf had behoeven te wringen. „Mijn team heeft boven ver wachting gespeeld", gaf de Belg als commentaar. We hadden gezien het aantal kansen eigenlijk moeten win nen. Vier keer hadden we een speler in kans positie. Nederland heeft maar een echte mogelijkheid op een doelpunt gehad. Goethals' collega Fadrhonc zei dat het spel van de Belgen hem niet had verrast. ,,Ik heb al maanden beweerd dat ze in dit soort wedstrijden boven hun kunnen spelen. Tegen Duitsland verloren ze door pech. We hebben België echt niet onderschat". Fadrhonc moest toegeven dat het duel in de Hel van Deur ne geen fraai kijkspel had opgeleverd. „Maar", deelde de emotionele bondscoach mee, ,,dat is niet zo verwon derlijk. Een kwalificatiewed strijd is nou eenmaal nooit mooi om te zien. Maar ik ben wel tevreden". Raymond Goethals stak niet onder stoelen of banken dat het Nederlands elftal hem was tegengevallen. „Ik heb De Jong, Keizer en Cruyff nauwelijks gezien". Piet Kei-' zer reageerde op deze op merking van de Belgische keuzeheer met „Dat moet hij weten. We hebben behoudend gespeeld. We wisten dat we een zware wedstrijd tege moet gingen. We mochten daarin geen risico nemen. Maar een gelijkspel in zo'n wedstrijd is voor het bezoe kende land een overwin ning". Over het geringe ren dement van de Nederlandse aanval zei de linksbuiten van Ajax: „Je kon niet in de diepte spelen, omdat in het centrum van de Belgische verdediging maar liefst drie man opereerden. Bovendien speelden ze met twee vleu gelverdedigers. Daardoor kon je tal van aanvalssyste- men niet toepassen". Wim van Hanegem was zeer ontevreden over zijn opgelo pen waarschuwing en ver baasd over het spel van de Belgen. „Het verbaasde me dat de Belgen tegenover ons verdedigende spel twee aus- putzers stelden. Ze konden kennelijk tijdens de wed strijd niet hun spelpatroon wijzigen. Het is natuurlijk bijzonder vervelend dat ik tc;;en die gele kaart ben op gelopen. I k hoop dat het geen schorsing wordt. Dat zou ik bijzonder naar vin- Teveel Tien jaar geleden werd het gouden jubileum van het NOC herdacht met o.a. een bijeen komst en koffiemaaltijd van medaille- en diplo mawinnaars van alle jaargangen van de Spe len. Dat werd een door- sland succes. Zaterdag, bij de herdenking van het diamanten jubileum, werd dezelfde formule gehanteerd. Zoals het hoort bij een jubileum was er een „feestrede naar", welke taak voor zitter Kerdel op zich had genomen. Hij spuide een enorme hoeveelheid parate kennis, waarvoor hij bewondering oogstte, maar tevens stelde hij daarmee zijn gehoor zo danig op de proef dat het feestelijke, dat aan de viering van een jubi leum inhaerent is, ver dronk in de spraakwa terval. Ruwweg de helft van de beschikbare tijd werd er gesproken. En dat is te veel van het goede. Met opsommin gen en cijfers kan geen one manshow worden opgevoerd, zoals de heer Kerdel deed. Onrecht Er is ex-bondscoach Kas- per Kardolus onrecht aangedaan. Hij heeft München niet gehaald, terwijl dat na de uitzen ding van Ham wel in ie ders verpachting lag, en hij moest afscheid ne men van zijn leerling, die na München zijn ge zichtsveld wilde verrui men. Dat waren klappen voor Kardolus, die hij gelaten opving. De excu ses van de KNAS waren onlangs een zwakke pleister op de wonde. Hij vecht het onrecht nu gedeeltelijk uit op de schermloper. Een ma nier, waarvoor bewonde ring gekoesterd moet worden. Optimistisch Weinigen hadden ver wacht dat het optreden van de groep van La- mar Hunt in Rotterdam zo'n groot succes zou worden. Niet minder dan 43.000 bezoekers hebben het evenement bekeken en dat getal lag ver boven de raming. Uit deze belangstelling blijkt dat het Neder landse tennispubliek best warm loopt voor een toernooi met een dergelijke bezetting. Natuurlijk heeft het suc cesvolle optreden van Tom Okker zeer veel bijgedragen aan het be zoek aan Ahoy. Na deze onverwacht grote op komst heeft de vertegen woordiger van Lamar Hunt gemeend het ijzer te moeten smeden ter wijl het heet was en on middellijk de mogelijk heid aangesneden het toernooi in februari 1973 opnieuw in ons land te houden. Voor de door gaans in fqrse bedragen denkende Amerikaan waren er geen doorslag gevende bezwaren aan een reprise verbonden. Hij meende dat nadruk kelijk was bewezen dat het Nederlandse publiek zo'n gebeuren wel „lust". Het lijkt echter iets te optimistisch ge dacht dat na dit succes een hernieuwd optreden over een paar maanden even veel enthousiasme losslaat. Een financiële miskleun is niet denk beeldig. Rotterdam zou er verstandig aan doen te wachten tot februari 1974 om dan het toernooi een jaarlijks gebeuren te laten worden. ANTWERPEN Er zal een nieuwe complete derby der lage landen voor nodig zijn om uit te maken of Neder land dan wel België zal kunnen deelne men aan het in 1974 te houden eindtoer- nooi om het wereldkampioenschap voet bal. Omdat de „erfvijanden" gister avond in het Antwerpse Bosuilstadion niet verder kwamen dan 0-0, werd de beslissing over de zege in groep 3 uit gesteld tot de 18de november van het volgend jaar, als op een nog aan te wijzen plaats in Nederland de tweede krachtmeting zal plaatshebben. De spanning, die al goeddeels zou zijn verdwenen indien Oranje de volle winst zou hebben behaald, blijft er dus nog even in. Voor de Belgen betekent dat een meevaller. Zij immers hadden er, ondanks hun voordeel van eigen terrein, niet op gerekend ook maar eni ge kans te hebben tegen de als een te genstander van wereldklasse afgeschil derde formatie van Fadrhonc. Toch zullen onze zuiderburen niet tevreden zijn geweest met het gelijkspel. In de eer ste plaats omdat Nederalnd zich alles behalve de ge vreesde tegenstander toonde, maar ook omdat zij zelf een veel betere prestatie lever den dan coach Raymond Goethals had kunnen hopen. Grotere België, de underdog, overtrof zichzelf. Het bracht Neder land dikwijls in moeilijkhe den en als er een ploeg de zege verdiend had, was het wel de Belgische, die tenmin ste bereid bleek risico's te nemen »en ook een veel gro tere inzet demonstreerde. Nederland speelde, in het bijzonder in de tweede helft, angstig. En naarmate het einde naderde veranderde die angst in lafheid. Spelers als Cruyff. Keizer en Van Hane gem, de potentiële spelma kers, konden zich niet aan de korte Belgische dekking onttrekken en kwamen in het stuk nauwelijks voor en dat was zonder meer teleurstel lend, aangezien van hen mocht worden verwacht, dat ze het Nederlandse spel zou den kunnen regelen. Maar Cruyff leek bevreesd om per soonlijke duels aan te gaan hij was kennelijk toch nog niet geheel hersteld van de in Sofia opgelopen enkelbles sure Keizer kwam er te gen de geroutineerde Hey lens nauwelijks aan te pas en Van Hanegem liet zich in het alleen voor de pauze boeiende schouwspel in het geheel niet zien. Althans niet als regisseur. Hij onder scheidde zich uitsluitend in negatieve zin door het ma ken van een fiks aantal over tredingen en dat de goede Engelse scheidsrechter Wal ker hem na een forse charge jegens Martens de gele kaart liet zien was dan ook volko men terecht. In de „gele gids" werden ook de namen genoteerd van de Belgische aanvoerder Van Himst wegens het herhaaldelijk te vroeg inlopen toen Keizer een vrije trap mocht nemen en van Neeskens, die zich er na rust uitsluitend toe be perkte de aanvankelijk uit blinkende Van Himst met on geoorloofde middelen af te stoppen. Neeskens kreeg na z'n achtste forse tackle een officiële waarschuwing. Hij mocht blij zijn, dat Walker met een dergelijke maatre gel volstond, want de meedo genloos ingrijpende Ajacied was op dat moment rijp voor een uitsluiting. Nadrukkelijk België—Nederland was na de rust een duel, waarin de angst regeerde. Bij de op het middenveld Overheersende Belgen minder nadrukkelijk dan bij de Nederlanders en daarom kregen zij ook de

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13