I Onderzoek naar nieuwe vormen van kerk-zijn Bulletin Kaski-Horstink BEVRIJDING CENTRAAL OP WERELDZENDINGS- CONFERENTIE BANGKOK Korte metten PAUS PAULÜS EN DE DUIVEL OOK Wat u moet weten IRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT „Wat is nodig om ons geloof te verdiepen en wat doen wij met ons geloof? Deze vragen staan centraal in het eerste bulletin van de reeks „Kerkopbouw vandaag en morgen, documen tatie van getuigenissen", een gezamenlijke uitgave van het Kaski en De Horstink. In de reeks zijn onder meer gepland, een bulletin over kerstviering in 1972, monniken, monialen en leken, begeleiding van stervenden en zieken, reli gieuzen, het basispastoraat, missionarissen en ontwikke lingshelpers. In hun inleiding schrijven drs. W. Kusters, directeur van het instituut voor sociaal-religieus onderzoek een studie in Den Haag (Kaski) en H. J. van Santvoort, directeur van het communicatie- en oriëntatie centrum voor kerk en wereld te Amersfoort (De Horstink) dat zij voor hun gezamenlijk onderzoek naar eigentijdse vormen van kerk zijn, een groot deel van het materiaal ontlenen aan gesprekken met mensen, aan wie gevraagd zal worden waarom zij geloven. Het gaat hen om de mate van echtheid en geloofwaardigheid, om het geloof zelfs en zoals het wordt beleefd. Uit ervaring menen de initia tiefnemers te mogen zeggen dat inzicht en voorlichting aan gaande de ontwikkeling van het godsdienstig en kerkelijk leven nodig is. De behoefte hieraan bestaat zowel bij de kerkelijke overheden, als bij het gelovige volk dat diepe be hoefte heeft aan teken van hoop temidden van de vaak conflictueuze en teleurstellende gebeurtenissen in het kerke lijk leven. „En op internatio naal vlak, waar steeds weer blijkt, dat de worsteling van de Nederlandse katholieke kerk naar een nieuwe gestalte slechts gekend en beoordeeld wordt vanuit een fragmentari sche en onevenwichtige infor matie". In de veertien bijdragen in het eerste bulletin wisselen objec tieve analyses en persoonlijke getuigenissen over kijk op en houding in geloof en Kerk el kaar af. Veel nadruk wordt in de bijdragen ook gelegd op het belang van de liturgie en van het gebed. Op dat laatste gaat met name de bisschop van Groningen, mgr. B. Möller, uitvoerig in. „Het is nodig, zo stelt hij, dat de vraag naar de inspiratie waaruit wij leven, meer naar voren komt. De vernieuwing van het kerkelijk leven zal vastlopen, als er geen vernieu wing van het geestelijk leven plaats vindt". Het bulletin, „Eigentijdse vor men van kerk-zijn", kost 8,90 en kan besteld worden bij De Horstink, antwoordnummer 16, Amersfoort. Ongeveer 250 deelnemers uit alle delen van de wereld wor den verwacht op de wereldzen- dingsconferentie die van 29 de cember tot 18 'januari in Bang kok (Thailand) zal worden ge houden. Het is de achtste con ferentie sinds die van Edin burgh in 1910. Het thema van de conferentie zal zijn „salvation - bevrijding", toegespitst op de vraag hoe het evangelie der bevrijding in deze tijd dient te worden ver tolkt en op welke wijze iets van deze boodschap in de sa menleving kan worden gemani festeerd. Dr. M. H. Thomas voorzitter van de Wereldraad van Ker ken zal het thema inleiden, waarna in bijbelstudiegroepen, meditatieve groepen en groe pen voor muziek, zang en beel dende kunst er nader op zal worden ingegaan. Binnen het aspect van de „ac tie" zal in allerlei groepen worden overwogen wat de be tekenis is van de boodschap der bevrijding voor de vernieu wing van culturen en voor de expressie van eigen identiteit, wat de relatie is tussen „salva tion" en de strijd om raciale en sociale gerechtigheid. Ook zullen enkele groepen zich be zighouden met de plaats en de roeping van de kerken in Gods bevrijdend handelen. Tevens zal in contact met aan hangers van andere religies (o.m. Boeddhistische monniken van Thailand, moslims en hin does) de vraag aan de orde komen naar de relatie tussen dialoog, getuigenis en zending in de huidige pluralistische sa menleving. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Bijbelgenootschap (NBG) heeft besloten voorlopig geen nieuwe versie te laten verschijnen van de Statenver taling. Het besluit daartoe is genomen op grond van het Icit dat een commissie van de Ge reformeerde Bijbelstichting (GBS) werkt aan een herziene tekst van de Statenvertaling. Het NBG acht het niet Juist dat er tegelijkertijd twee her ziene versies van de Statenver taling zouden verschijnen. Tachtig Chileense priesters hebben dezer dagen in een openlijke verklaring ernstige kritiek geuit aan het adres van president Allende. Zij verwij ten hem tijdens de laatste bin nenlandse onrust dictatoriaal machtsmisbruik en onderdruk king van zijn tegenstanders. Dat machtsmisbruik werd naar de mening van de pries ters vooral gedemonstreerd in het gewelddadig onderdrukken van burgers, die het niet met de politiek van Allende eens zijn. De Anglicaanse pastor van Trevethin in Wales, zal er de brui aan geven als een bruid haar aanstaande man nog ®ens in zijn kerk laat wachten. Het komt in zijn parochie herhaal delijk voor dat de bruid veel te laat komt voor de huwelijks sluiting. De laatste keer dat dat weer het geval was, ging de pastor terug naar de pasto rie en liet hij een boodschap voor de bruid achter, dat hij „meer te doen had". Later op de dag verbond hij het paar toch nog in de echt. De instel ling van de bruid om de brui degom „eens lekker te laten wachten", is volgens de pastor een slecht begin van het huwe lijk. Het aantal christenen in In dia omvat 2.6 procent van de totale bevolking van India. Ze nemen daarmee de derde plaats in in de rij van gods dienstige groeperingen in dut Die priesters werken in vijf India is die van de Hindoes. De tweede plaats wordt inge nomen door de Moslims. De meeste christenen wonen in do deelstaten Kerala. Tamil Nadu en Andhra Pradesh. In de af gelopen tien jaar is het aantal christenen in India met ruim dertig procent toegenomen. Volgens officiële kerkelijke cijfers zijn er op dit moment 18.151 katholieke priesters in de Poolse zielzorg werkzaam. Die preisters werken in vijf aartsbisdommen en zestien bis dommen, die in totaal 6.376 pa rochies tellen. De priesters hebben de zorg over 13.392 kerken en kapellen. Paus Paulus heeft de mensen, die hij deze week tijdens de generale audiëntie ontving (zie foto) er voor gewaarschuwd dat de duivel vijand nummer één is en de bekoorder bij uitstek. Op zijn wekelijkse audiëntie heeft paus Paulus verklaard dat de duivel echt bestaat en dat de mensen op hun hoede voor hem moeten zijn. „Een van de grootste zorgen van de r.k. kerk", aldus de paus, „is de verdediging tegen het kwaad dat wij de duivel noe- Moderr.e theologen neigen er toe vele leerstukken van het traditionele geloof te ontmy thologiseren, waaronder de leer over de duivel. Maar vol gens de paus bestaat de duivel als „een duistere en vijandige macht". De paus zei het te betreuren dot in het herziene doopformu lier minder de nadruk wordt gelegd op de uitdrijving van de duivel. Over de herziene uit drijving bij de doop, waaraan paus Paulus zelf drie jaar ge leden als onderdeel van de wijziging van de riten van de kerk zijn goedkeuring heeft ge geven. zei hij: „Ik weet niet of het we! realistisch Is". Het was voor de eerste maal dat paus Paulus een gehele toespraak aan de macht van het kwaad besteedde. HIJ ver klaarde ondermeer dat sex en verdovende middelen satan de mogelijkheid hebben verschaft om de mensheid te infiltreren. De synode van de Anglicaanse kerk heeft dezer dagen het of ficiële rapport van de hand van mevrouw Christian Ho ward over „de toelating van de vrouw tot het ambt" be sproken. Uit de discussies blijkt dat nog vele anglicanen hun aarzelingen en twijfels hebben rond de toelating van de vrouw tot het kerkelijk ambt. Sommige sprekers waren van Vrouw in ambt ook teer punt voor anglicanen mening dat „de wijding van vrouwen tegen de diepste in stincten van de mensheid in gaat". Anderen hadden op heel andere gronden bezwaren. Zij waren de mening toegedaan dat de oecumenische verhou dingen, vooral die met de rooms-katholieken en de ortho doxen, door de toelating van de vrouw in het ambt, enorm geschaad zou kunnen worden. De synode heeft zich in haar laatste bijeenkomst beperkt tot de discussies over het onder werp. Pas in juli van het vol gend jaar zal er over worden gestemd Valt die stemming positief uit, dan moet het voor stel ter goedkeuring naar alle diocesen. Als daarvan de meerderheid akkoord gaat, komt het weer terug in de al gemene synode. De algemene verwachting is dat daar nog vijf jaar overheen zal gaan. Tom en Marie Ann Het jaar van de boze kabouter Protesten tegen parachute sprong van St. Nicolaas BODEGRAVEN In Bodegra ven zijn protesten gerezen tegen het voornemen St. Ni colaas dit jaar per parachute in deze gemeente te laten landen. De oudervereniging van de Harlekijn- en de Willi- brordschool schrijft in een open brief: „De aankomst van de Goedheiligman per parachute is finaal in tegen spraak met het beeld dat onze kinderen van hem en zijn feest hebben". Vorig jaar kwam de Sint in Bodegraven per trein aan. Een rijtoer door het centrum van het dorp werd toen ont luisterd door een regen van krammetjes die naar hem werden geworpen als protest tegen zijn verjaardag die ver vallen is tot een consumptie- feest ten bate van de mid denstand. De rijtoer is dit jaar niet op het programma te vinden. - LEIDEN Vanavond is er in zaal 2 van „Ons Cen trum", Hooigracht 84. een le zing-dia-avond verzorgd door de N.S. in samenwerking met de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden In het Spoor- en tramwezen, Aanvang 19.30 uur. Aan de hand van dia's worden de verschillende beveilings- en begeleidingssystemen uiteen gezet. A DC kampioens- pretendent LDDB Degradatie dreigt voor Samen Sterk HAZERSWOUDE/ALPHEN Het (provinciale) hoofdklasser- schap van het eerste team van de Hazerswoudse damvereni ging Samen Sterk hangt aan een zijden draadje. Na de 128 nederlaag bij DOS in Delft is Samen Sterk de compe titie namelijk geëindigd met vier winstpunten, behaald in -ne gen wedstrijden. CDR uit Rot terdam eindigde de competitie in de hoofdklasse met een zelfde puntentotaal. Zéker is. dat in elk geval twee teams uit de hoofdklasse moeten degraderen, maar wanneer Hendrik Ido Am bacht struikelt over RDG 2, dan eindigen er drie teams op de laatste plaats. En aangezien RDG 2 uit Den Haag tot nu toe zeer sterk voor de dag is geko men. is het niet onmogelijk, dat Hendrik Ido Ambacht CDR en Samen Sterk komt gezelschap houden. Een aantal beslissings wedstrijden zou dan moeten uit maken, welke twee teams dan weer naar de afdeling moeten afdalen. Directe degradatie voor deze drie is overigens ook nog mogelijk, indien zich vanuit de hogere regionale hoofdklassen een gelijk aantal degradanten (dus drie) meldt... Door een 11—9 nederlaag van Lis- se tegen WDG is ADC op de eerste plaats geëindigd in de hoofdklasse van de Leidse Di stricts Dambond. Het heeft evenals HDC 9 punten uit 6 wedstrijden. Op 13 of 20 decern- ber zal waarschijnlijk in de damzaal van „Samen Sterk" te Hazerswoude-dorp een beslis-1 singswedstrijd om het kam- pioenschap worden gespeeld. AARLANDERVEEN - Het comité dat zich in Aarlan- derveen eerdaags gaat inzet ten voor de aktie Kom over de Brug is samengesteld uit J. Dekker. M. van Berkel, A. Vos, N. Groot en de dames De Boer-Groenendijk en Vos-Zevenhoven. De huis- aan-huis collecte ten bate van de kerken overzee is in de week van 11 tot 15 decem ber. AARLANDERVEEN r- St. Nicolaus brengt zaterdag middag 2 december op uitno diging van de speeltuinver eniging een bezoek aan Aar- landerveen. Er wordt een rondgang door het dorp ge maakt, waarna de Sint in het Dorpshuis zitting houdt voor de jeugd. Mej. P. Veenswijk, v.d. Leeplein I heeft de orgn- nisatie in handen. VALKENBURG De drie koren die Valkenburg rijk is - het gemengd koor Advendo, het meisjeskoor Allegretto en het Kinderkoor De Lefstcm - geven maandagavond een concert in het Dorpshuis; aanvang 20.00 uur. De lei ding is in handen van Peter Bontje en mevrouw Erlk.s- Zonneveid. In totaal doen 150 man aan deze zangavond mee. Het concert wordt ge- geven in het kader van een donateursaktie. WOUBRUGGE - De huis- aan-huis collecte ten bate van de vereniging Draagt Elkanders Lasten heeft in Woubrugge 261.39 opge bracht. WARMOND Vanaf zater dag tot en met 9 december exposeert de heer Van Leeu wen uit Oud Ade strobloj- men en wanddecoraties in Galerie 't Hoekje bij de Pomp. Zaterdagmiddag kunststukjes worden muukt. NOORDWIJKERHOUT - Het bestuur van de Judoclub Noordwijkcrhout wordt thiins gevormd door de heren H. van der Lans, voorzitter, J. Belj, secretaris, J. Looye- stijn, penningmeester en de heer D. van der Linden en mevr. T. van den Burselaar. De heren M. Kanters en H. Leenderts, tot nu toe voorzit ter en secretaris van de ver- eniging, waren aan de beurt van aftreden en zij stelden zich niet herkiesbaar. NOORDWIJKERHOUT Zaterdag komt St. Nicolaas met gevolg om 14.00 uur in Noordwijkerhout. Vanaf de Zeestraat rijdt hij, voorafge gaan door de muziekkorpsen, naar de Brink, waar de Pie ten strooien. Om half drie wordt hij door burgemeester H. J. M. Bosmu op het hor des van het gemeentehuis ontvangen. Daarna volgt de rondrit door het dorp en tot slot de ontvangst op de pas torie van de St. Vlctorparo- chie. BOSKOOP St. Nicolaas komt morgen om half drie 's middags per boot aan bij hotel Neuf. Harmonie Excel sior zal de Goedheiligman op zijn tocht door het dorp be geleiden. KATWIJK Burgemeester Vermeulen heeft gisteravond de expositie van Ko-Plu-Ko in sporthal Cleyn Duin ge opend. De wisselbeker voor de beste duif ging naar de heer K. Kuyt. LISSE Postduivenvereni ging De Luchtklievers hul digt morgenavond in het clubhuis dc kampioenen van het seizoen; aanvang 20.00 uur. LISSE Toneelvereniging ONI speelt morgenavond in gebouw Rehoboth het stuk „Een beeld van een Man". De baten van de toneelavond zijn voor de hervormde school.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9