Laatste kans voor Den Uyl op Catshuis ONTVOERDERS PARIJS' MEISJE AMATEURS Haar militairen voorlopig nog ongemoeid Bijna 9 miljoen kiezers Gaullist verlaat partij Bomalarm voor de slanke lijn Vrijdag n november ilt2 LEiLSE COURANT DRS. DEN UYL: Bij linkse regering rechtse actie groepen UTRECHT (NP) „Als er een linkse regering komt na 29 november zal je zien dat de rechtse actie groepen zullen op staan, van de winke liers tot de beter ge situeerden. De men sen uit de nette buur ten zullen dan met spandoeken gaan lo pen. Men ziet de si tuatie in Chili. We moeten niet vergeten dat Nederland in fei te weinig rechtse ac tiegroepen kent". it zei Partij van de Arbeid-lijstaanvoer- der, drs. J. M. den Uyl, gistermiddag op een bijeenkomst in Utrecht met Utrecht se welzijnswerkers. ROOLVINK: Vak- beiveging heeft er wel eens beter op gestaan llTRECHT (ANP) „Nog nooit heb ik in een verkiezingstijd zoveel kritiek ge hoord op beïnvloe ding van de overheid door en haar machte loosheid tegenover pressiegroepen. De vakbeweging heeft er wel eens beter op ge staan. Er zal abso luut gematigd moe-- ten worden. Als we zo doorgaan gaan we naar de knoppen". Aldus het Tweede-Ka merlid B. Roolvink gisteren in Utrecht op een ledenvergade ring van de groep so ciale werkvoorzie ning van de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel. DEN HAAG Drs. Den Uyl is na tuurlijk veel meer dan alleen maar lijsttrekker van de grootste partij in Neder land. Hij is de aanvoerder van het grootste oppo- sitieblok van PvdA, D'66 en PPR. En als zo danig is hij de minister-presi dent van het schaduw-kabi- net, popelend om hei Catshuis - de ambtswoning van de premier - te betrekken. Den Uyl is een vak man, zeer belezen en bestudeerd, een denker over maatschappij problemen» met een grote bestuur lijke ervaring als wethouder van Amsterdam en minister van Eco nomische Zaken. Deze schaduw-premier, vader van zeven kin deren, is zo druk met denken en overleg gen dat hii in het praktisch-politieke dikwijls wat chao tisch en verstrooid aandoet. Politiek-tac- tisch komt hij niet altijd sterk uit de hoek. Zoals hij soms in een kostuum ..hangt", sigaren-as morsend, peinzend en de blik ver weg, dan moeizaam lange zinnen formulerend, dat is den Uyl: het tegendeel van een re- volutionnair, van een „boe-roeper". Wel een man die wil sleu telen aan de maat schappijvernieu wing en daarvoor zo graag wil regeren, bij stukjes en beetjes wil veranderen „bin nen de smalle mar ges van de democra tie". lijsttrekker Wiegel, noemen Den Uyl „in teger". Maar zij we ten ook dan Den Uyl rekening moet hou den met wat er in zijn partij leeft. Hij heeft het soms moei lijk met die lastige partij van hem - een partij die gist en soms radikaal door draait. Een partij die te veel ineens wil, ter wijl Den Uyl reke ning moet houden met de beperktheden van de politiek. De komende verkiezin gen zijn voor Den Uyl zo ongeveer „zijn laatste kans". Als het hem nu niet lukt het Catshuis te halen - en die kans is niet zo groot- dan zal het voor hem wel een afgedane zaak zijn. Het is nauwe lijks aan te nemen, dat Den Uyl deze po litieke slijtage-slag nog jaren blijft vol houden. Zoveel eelt heeft hij nu ook weer niet op zijn politieke ziel. BIESHEUVEL: ■„Geen rood avontuur met Den Uyl BREDA (ANP) „Nederland heeft geen behoefte aan een rood avontuur met Den Uyl. Niet- alleen overtrekt de PvdA de invloed van de overheid, ze is in nerlijk zo gespleten dat de burger in het duister tast wat be treft een groot aantal beleidspunten van de partij, die dan ook niet rijp is voor rege ringsverantwoorde lijkheid". Dit heeft AR-lijsttrek- ker Biesheuvel giste ren gezegd op een verkiezingsbijeen komst in Breda. DEN HAAG Te beginnen met vandaag plaat sen wij tot en met dinsdag 28 november een dag voor de verkiezingen een portretje van een bekende lijstaanvoerder. In totaal worden het er acht: PvdA, D'66, PPR, WD, DS'70, KVP, AR en CHU. Naar schatting kunnen op 29 november 8,8 mil joen Nederlanders aan de verkiezingen voor een nieuwe Tweede Kamer deelnemen. Een aantal kiezers heeft geen belangstelling voor het stemhokje, maar verwacht wordt dat zeker zes miljoen mensen van hun stemrecht ge bruik zullen maken. Wie op de dag van de verkiezingen 18 jaar is, mag ook stemmen. Een kleine miljoen jongeren kan voor het eerst meedoen. Ook al weten vele kiezers nu nog niet aan welke partij zij hun vertrouwen zullen geven, in ieder geval is er keuze genoeg. Niet minder dan twintig partijen dingen mee naar de gunst van de kiezers. We kunnen slechts acht portretten plaatsen. Vier partijen doen alleen in enkele delen van het land mee. De kans dat deze partijen de Tweede Kamer zullen halen is niet zo groot. Drie van deze partijen hebben lijst nummer 17 gekregen: de lijst-Stam in de kieskringen Den Helder en Haarlem: de Partij van het Recht in de kieskringen Rotterdam en Leiden: Den Haag. Als hekkesluiter van de kieslijsten fungeert lijst 18 van de Nieuwe Roomse Partij. Deze partij doet alleen mee in de kieskring Den Drs. Tilanus mist bij VVD visie LEIDEN (ANP) - Hel is de lijsttrekker van de CHU, drs. Tila nus, opgevallen dat de liberalen momen teel een duidelijke beleidsvisie missen. „Het urgentiepro gram van do VVD is een slap aftreksel van wat in het verle den door vooraan staande liberalen als een denkend deel van de natie naar vo ren werd gebracht", aldus drs. Tilanus gisteravond tijdens een verkiezingsver gadering van zijn partij te Leiden In haar verkiezingsad vertenties gebruikt de VVD het spreek woord „Jong ge leerd, oud gedaan" met daarbij foto's van de liberale lijst trekker Wiegel en de liberale voorman wij len mr. P. J. Oud. Denkende aan Thor- becke en diens „ge niale" visie op de li berale politiek zei drs. Tilanus dat hij weinig terugvond van een brede visie in het VVD-program van thans. Deze week aankomst in Rio de Janeiro Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. Van onze Parijse correspon dent LUCAS KLEYN PARIJS Twee omstandig heden hebben er toe bijge dragen dat het ontvoerde meisje van 4 jaar in Pa rijs een dag na het gebeur de veilig aan haar ouders kon worden teruggegeven. In de eerste plaats waren de drie ontvoerders allen gearresteerd amateurs die niet dommer hadden kunnen optreden dan zij het in werkelijkheid heb ben gedaan. Zij bleven in Parijs rondrijden in de zelfde gestolen blauwe Volkswagen, waarmee de overval was gepleegd. In de tweede plaats is een op sporing en arrestatie mo gelijk gemaakt door een knap samenspel van de ou ders, de politie en de pers. De ontvoerders zaten in tijd- en geldnood, terwijl de vader van Laure opdracht had gekregen van de politie het bij elkaar brengen van het losgeld 300.000 fr. zoveel mogelijk te rekken. De pers was van een en ander op de hoogte, maar gaf zo weinig mogelijk bijzonderhe den aan het publiek, liet het be drag van het losgeld in het mid den en onthield zich van details om het leven van het kind te sparen zo lang het nog in han den was van de ontvoerder'. Ook de vage antwoorden van vader van Laure aan verslag vers zijn achteraf te begrijpen, want hij wist, had althans het sterke vermoeden, dat de hoofd dader de broer was van zijn ei gen vrouw. Het geluk was met de politie toen tijdens de ontvoering een der daders niet meer in de wegrij dende auto kon stappen cn de vlucht nam. Deze vluchteling kon worden gegrepen, maar hij ontkende aanvankelijk iets met de ontvoering uitstaande te heb ben. Toen hem de grond te heet onder de voeten werd noemde hij de naam van zijn twee me deplichtigen en gaf het adres waar Laure zich bevond, waar na de politie gistermiddag in greep. De verrassing was volko men. Twee jongemannen in de leeftijd van 22 jaar lagen rustig op hun bed terwijl Laure op de grond speelde of er niets aan de hand was. Met uitgestoken handjes liep Laure naar de agenten. F.en van hen nam haar in zijn sterke armen en bracht haar veilig naar de ouders. In totaal waren bij de ontvoering 6 mensen betrokken. Jean Kerbidy. Jean-Marc Joolles, beiden 20 jaar en Frangois Lerisson, 22 jaar v.l.n.rwerden door de Parijse politie gearresteerd in verband met de ontvoering van het 4-jarige meisje Laure Blagojevie. Het meisje werd gistermiddag door de politie ongedeerd aangetroffen in gezelschap van twee van haar ontvoerders. Lerisson is de broer van de moeder van het meisje. Een politieman neemt het ontvoerde meisje Laure op de arm. Ze werd in een Parijs' huis teruggevonden in gezelschap van haar ontvoerders. (Van onze pari. red.) DEN HAAG minister De Koster (defensie) zal voor de verkiezingen van 29 no vember geen beslissing meer nemen over de haar dracht van militairen. Dat is gistermiddag duidelijk geworden na het gesprek van de minister met verte genwoordigers van de vvdm en leden van de vaste commissie voor De fensie uit de Tweede Ka mer. De minister wil de langharige sol daten voorlopig ongemoeid la ten. Wel moet er uit een oog punt van hygiëne en internatio nale harmonisatie iets gebeuren aan de extreem lange haren. ..Extreem lang moet lang wor den". aldus de minister Een beslissing tot herinvoering van een verplichte lengte voor het militaire hoofdhaar zal. zo heeft minister de Koster toege zegd, niet genomen te worden, niet dan nadat daarover met het georganiseerd overleg over eenstemming is bereikt. De mi nister hoopt ook de VVDM in dit overleg te betrekken. Het is niet uitgesloten dat de mi nister toch nog na de verkiezin gen een beslissing zal nemen, als de kabinetsformatie erg lang zal duren. Tegen de leden van de defensie commissie uit de Tweede Ka mer heeft de minister gezegd, dat de kwestie van de haar dracht een kabinetzaak is en niet alleen een zaak van de mi nister van defensie. In Dipoli, vlakbij de Finse hoofd stad Helsinki beginnen op 22 november de voorbereidende be sprekingen voor een eventuele Europese veiligheidsconferentie. Met man en macht is men mo menteel bezig de voorbereidingen voor die voorbereidende bespre kingen te treffen. PARIJS (AFP) Kort na Jean Marcel Jeanneney oud-minister onder president Charles de Gaulle, heeft een tweede ex-mi nister van wijlen de generaal diens beweging, de UDR (Unie van Democraten voor de Repu bliek) officieel de rug toege keerd. Het is Christian Fouchet. een 61-jarige medewerker van het eerste uur van De Gaulle. Hoofd redacteur Haagse Post treedt af De hoofdredacteur van de Haagse Post, de heer W. L. Brugsmo, zal binnen niet al te lange tijd zijn functie al* hoofdredacteur op medisch advies neerleggen. De heer Brugsma blijft wel als geregelde medewerker-colum nist aan de Haagse Post ver bonden. Injecties tegen tandbederf NEW-YORK (Rtr) - Tandarts Geoffrey Smith uit Londen heeft gisteren in New-York gepleit voor het bestrllden van tandbe derf door middel van Injecties. Volgens hem vormt de entstof, verkregen uit een organisme dat normaal in de mond voorkomt, geen enkel gevaar. Er zouden vier injecties in de mond nodig zijn, na drie weken gevolgd door een vijfde. Daarna zou jaarlijks met één injectie kunnen worden volstaan. Het tandbederf zou daardoor met ongeveer 90 procent vermin deren. SYDNEY (Reuter) Meer dan duizend passagiers van het Ita liaanse passagiersschip Achille Lauro zijn gisteren in de Au stralische stad Sydney haastig van boord gegaan. De politie had een anoniem telefoontje ontvangen waarin w ,d I dat er een bom in het schip was verborgen. Een grootscheepse zoekactie leverde echter niets op. De politie vermoedt dat het een grap betreft. SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 10& voor m Emigreren naar Australië wordt 300 SYDNEY (Rtr.) De Australische regering is van plan met Ingang van het nieuwe jaar de passage- prijs voor Immigranten te ver drievoudigen. Sinds 1947 moesten landverhuizers voor hun vervoor naar Australië 25 Australische dollars (ongeveer 100 gulden) betalen. Dat wordt nu 75 dollar of 300 gulden. De prijsverhoging geldt voor im migranten uit Engeland. Italië, Nederland en Zuidslavië waar mee Australië immigratie-over eenkomsten heeft. Per jaar ko men circa 90.000 landverhuizers naar Australië. Geen rozijnen in kerstbrood? Er Is een Ie bakkers wereld ontstaan. Contracten met rozijnenlcveranciers worden niet nagekomen. De roiljnenprljzen stijgen met het uur. Resultaat waarschijnlijk: geen rozijnen in het kerstbrood of heel dure, zo blijkt uit het vakblad „Bakkers wereld". Oorzaak van de „rozijncnoorlog" j is een internationale prijzenslag, i waardoor onze voornaamste j leverancier (Turkije) niet meer tegen dc contractprijzen levert. De grote Importeurs hebben j 10.000 ton rozijnen besteld legen oude prijzen, maar dc opdrach- ten worden niet uitgevoerd. RAND- KRANT V rouwen Het Franse weekblad L'Ex press heeft een opinie-onder zoek onder zijn lezers gehou den over de vrouw zoals de man deze ziet. De overgrote meerderheid van dc Franse mannen (36%) vindt het niet erg als hun vrouw meer geld verdient dan zijzelf en 85% bekommert er zich niet om als de wederhelft een belang rijker functie heeft. Ontrouw blijkt in de ogen van 63% der mannen een zeer ernsti ge zaak. Tenminste als de vrouw zich daaraan schuldig maakt. Als de man ontrouw is, dan is hij wat terughou dender en daalt het percen tage tot 58. De Fransman heeft graag een gevoelige vrouw. Daarentegen wordt jaloezie de kwalijkste eigen schap genoemd, op de voet gevolgd door een wisselvallig humeur. Wat de ontwikkeling op het gebied van hot vrouw-zijn betreft: 54% van de mannen vindt dat de vrouw zondigt door haar kle ding. 51% vindt dat dit ge beurt door haar gedrag en 20% Is van mening dat de vrouw zondigt door haar ge voelens. Vondeling De heer Vondeling loopt dwars door Nederland met dc kie zers mee, in de veronderstel ling dat hij iets heel nieuws doet. Hij vergist rich. We herinneren ons uit het verle den heel wat kandidaten, die reeds eerder op het idee ge komen zijn een loopje met de kiezers te nemen. Sleutel Jaren hebben we gezocht naar dc sleutel, waarmee de har ten van de gelovigen weer kunnen worden ontsloten voor het parochiële leven. In de St.-Lambertus-parochie in Eindhoven hebben ze hem ontdekt: het blijkt dezelfde te zijn waarmee de kerk op slot wordt gedaan. Leger Minister De Koster vraagt zich af. hoe hij de voorlichting omtrent het Defensie-appa raat kan verbeteren en het leger doeltreffender aan de man-in-de-straal kan verko pen. Vooral dat laatste is briljant. Maar welke man in de skraal wil het hebben? Verzoek Vilt u er in liet verJscer alstu- blieft rekening mee houden dat hinderen nh rfa terug kun- nen doen. Vraag Men is er nu don in geslaagd een rechtopgaande mens te vinden, miljoenen jaren oud. Ach, vrinden. jaloers heb ik mij afgevraagd: hoe kon die mens de kunst verstaan, op deze aard rechtop te leven? En waarom wordt ons voorge schreven een leven lang gebukt te gaan? Zegswijze Tegen een miljoen is geen kruid gewassen (Zegswijze in Casteren). Twijfel (Gedachte blf hel vernemen van het feit, dat veel kiezers nog niet weten hoe zij eind november zullen stemmen). De grote kiezerstwiffel maakt 's lands toekomst nog niet gru welijk: in ouderwetse twijfelaars ontbloeit vaak 'f schoonste hu welijk. Opgepast Vriendelijk verzoek aan onze lezers om hijzonder voorzich tig te zijn bij het aantreffen van een zwarte huls met drukknop. Binnenin de huls bevindt zich een holle meta len staaf met spanwerk en veren. Het misleidende van het voorwerp is, dat er geen uurwerk in zit: het tikt dus niet. Desondanks, wees er voorzichtig mee. Het is onze paraplu, die we ergens heb ben laten liggen en we weten niet meer waar. Mollig De voedingsdeskundige prof dr. Den Uartog heeft zich kritisch uitgelaten over het probleem van overvoeding bij zuigelingen. Kunstmatige voeding kan te zware kinde ren tot gevolg hebben, omdat de aanpassing aan de be hoefte aan calorieën hif de zuigelingen gemaJételijk uit de hand loopt. De prol waar schuwde dan ook voor het competitie-element onder moeders bij consultatiebu reaus. ..Moeders willen nogal eens graag opscheppen over de dikte van hun baby's". Weg dus met die lekker molli ge dikzakfes. Weg met die Ruhens-achtlgn engeltjes. Gun uw zuigelingen ook de door u zo fel begeerde slan ke lijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7