KVP OP DE DE LEIDSE BRES VOOR BELANGEN Oegstgeest helpt Leiden van kuil af Oegstgeest geeft sociëteit subsidie stad en randgemeenten BONA STARS Met been water Vbsurd Windstilte Kies een vrouw Over de tong Prognose PAGINA 5VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT Halverwege de vierjarige raads periode maakte dr. mr. J. A. M. Cornelissens, lid van de KVP-fractie in de Leidse ge meenteraad de balans op. In dit artikel, waarvan morgen door ons het tweede deel gepubli ceerd wordt, waagde de vice- voorzitter van de fractie ook een blik in de toekomst: de tweede helft van de raadsperio de. i twee jaar geleden startte de Leidse KVP-fractie met de uit voering van haar verkiezings programma. Voor het eerst in haar geschiedenis in samenwer king met de Protestants Christe lijke Partijen. ontwerpers van het program ma hebben begin 1970 nauwe lijks een vermoeden gehad van de komende afmattende slag in de raadsvergaderingen en de talloze commissievergaderin gen. De toekomst hield toen nog alle verborgen. Slagzinnen: .Naar een nieuwe toekomst in de eventiger jaren", klonken als heldere muziek in de oren. De zes raadsleden, met wie de partij in zee ging, leefden zeker niet in een droomwereld. Dat zij onvoorbereid waren op de ver wikkelingen, die zich in de afge lopen twee jaar hebben voorge daan in de Leidse gemeente raad, is evenwel heel goed te begrijpen. De weg naar een nieuwe toekomst is ook thans zeker niet uit het oog verloren en de strijders aan het front zijn nog niet moe geworden, ook al zullen er zich bij hen wel eens momenten voordoen, waar op zij minder ontvankelijk zijn voor de mooie muzikale klanken van begin 1970. lEen greep doende uit een lawine van stukken en verhandelingen, lijkt het mij nuttig over het j werk van de KVP-fractie in de raad enige persoonlijke indruk ken weer te geven ten aanzien van de volgende punten. CONFESSIONELE SAMENWERKING Zoals bij ieder optreden in team verband hebben de spelers in het veld tijd nodig gehad aan elkaar te wennen. Regels voor het dagelijks met elkaar leven zijn nu eenmaal niet in een pro gramma vast te leggen. De vas te wil het gezamenlijke pro gramma uit te voeren en een aantal verhelderende gesprek ken bij voorkomende menings verschillen hebben de weg ge baand tot een hechtere samen werking. Regelmatig vergade ren beide fracties gezamenlijk, hetgeen de uitvoering van het programma in de praktijk zeer ten goede if gekomen. Of deze samenwerking uiteindelijk zal uitmonden in de totstandko ming van één partij valt thans nog moeilijk te voorzien. Velen, die <fe christelijk-demo- cratische beginselen in de poli tiek zijn toegedaan, hopen dat deze wensen eens in vervulling zullen mogen gaan. Hoe dit ook zij, naar mijn mening, zal bij een dergelijke eenwording ook in de Leidse gemeenteraad het jeugdige élan niet kunnen en niet mogen ontbreken. OVERLEG MET ANDEREN Hierbij zal onderscheid moeten worden gemaakt tussen de par tijen, die als oppositiepartij op treden (PAK en de PSP) en de overige partijen, waarvan al leen de WD in het college is vertegenwoordigd. Ofschoon de doelstellingen van bedoelde niet-oppositiepartijen grote verschillen vertonen met die der confessionele, kan wor den gesteld, dat zich in de afge lopen twee jaar met deze par tijen over 't algemeen genomen weinig meningsverschillen van princiële aard in de raad heb ben voorgedaan. Wat de benadering van de opposi tiepartijen betreft is het streven van de KVP er steeds op ge richt geweest, dat de Leidse be volking niet de dupe zou worden van partij-politieke tegenstellin gen, waarvoor de basis feitelijk al was gelegd voordat de huidi ge raad in september 1970 werd geïnstalleerd. Ondanks het feit, dat de KVP in de afgelopen jaren regeringsver antwoordelijkheid heeft gedra gen, werd niet nagelaten op te komen voor de belangen van de Leidse bevolking zelfs al weken de daartoe strekkende voorstel len in bepaalde gevallen af 1 de inzichten van de regering. DR. CORNELISSENS Streven naar wat maximaal haalbaar is praktische politiek J. LIJTEN Werken aan verbetering van Leidse werkgelegenheid In de afgelopen jaren werden ini tiatieven uit eigen kring onder nomen om de Leidse noden on der de aandacht van de rege ring en de Staten-Generaal te brengen. Daarnaast werden de initiatieven van de zijde van de oppositie ondersteund, voor zo ver zij zich bewogen binnen de grenzen van het wettelijk toe laatbare en het praktisch poli tiek haalbare. Wat dit laatste betreft is steeds ruimte gelaten voor ieder open gesprek en een nauwgezette afweging van argu menten pro en contra. De fractie heeft zich evenwel steeds verzet tegen moties en voorstellen, die de grenzen der redelijkheid overschreden, en welke met name van de zijde van de PSP enige malen naar voren zijn gebracht. Ditzelfde geldt evenzeer voor directe vor men van beïnvloeding van de opinievorming van de raadsle den tijdens de raadsvergaderin gen van de zijde van de publie ke tribune door actiecomités. Aldus handelende zal er een re delijke marge worden gelaten, de zozeer door de meeste raads leden gevreesde polarisatie te voorkomen. Het zou onwijs zijn in de huidige raadsperiode weer eens opnieuw een gedegen fun dament te leggen voor onover brugbare tegenstellingen na de verkiezingen van 1974. De Leid se belangen zouden daardoor ernstig worden geschaad. KVP-IS ETHOUDERS Openbare werken en Volkshuis vesting. De portefeuille Openbare Werken en Volkshuisvesting is tot mei 1972 beheerd door de heer Men ken, die om gezondheidsredenen zijn taak heeft moeten neerleg gen. Een woord van hulde zou ik op deze plaats willen brengen aan de heer Menken, die met inzet van al zijn krachten ruim 27 jaar de belangen van zijn stad heeft gediend en vooral de laatste jaren onder politiek moeilijke omstandigheden. De taak van de heer Menken werd overgenomen door de heer Ham, financieel deskundige van de fractie. Als raadslid had de heer Ham tevoren reeds her haalde malen blijk gegeven van een sterk sociale bewogenheid. Bij het aanvaarden van zijn taak als wethouder lag het dan ook in de lijn van de verwachtingen, dat de heer Ham zich met alle energie zou gaan wijden aan het tot oplossing brengen van het klemmende woningvraagstuk. Leiden heeft zich als taak ge steld tijdens de zittingsperiode van de gemeenteraad 4000 wo ningen te bouwen. Het aantal in aanbouw zijnde woningen in 1971 en 1972 zal 2177 bedragen. De heer Ham zal er, onvoor zienbare omstandigheden voor behouden, wel in slagen het ge stelde streefcijfer te halen. Afgaande op de uitlatingen van de wethouder in het commissie overleg met de raadsleden mag worden verwacht, dat hij in de toekomst wat het door hem te voeren beleid betreft sterk de nadruk zal leggen op de sane ring van de oude stadswijken en een snelle vernieuwing van het oude woningbestand. Wat de verschillende malen in de raad behandelde harmonisatie van de huren betreft, ziet het er naar uit, dat de wethouder zal streven naar een huurniveau, dat enerzijds voldoende speel ruimte laat voor verbetering van het woningbestand en waar bij anderzijds huurverhogingen achterwege blijven, die voor be trokkenen tot onbillijkheden kunnen leiden. Ook in de nieuw te bouwen wijken zullen de huren in de toekomst betaalbaar moeten zijn. Een punt van zorg vormen daarbij de stijgende grondkosten. Ge tracht zal moeten worden de druk van deze kosten op de to tale huurprijs door gebruikma king van subsidieregelingen e.d. zoveel mogelijk terug te drin gen. ECONOMISCHE ZAKEN De heer Lijten, reeds geruime tijd lid van de raad en voortkomend uit Leidse industriële kringen, nam in september 1970 de be hartiging van deze portefeuille op zich. Het beleid van de wethouder is tot nog toe sterk gericht ge weest op de ontwikkelingen van de werkgelegenheid, het overleg met de plaatselijke midden standsorganisaties en de Leidse Vereniging van industriëlen. Zeker de ontwikkelingen op het gebied van de werkgelegenheid zullen nauwlettend moeten wor den gevolgd. Als gevolg van reorganisaties bij het bedrijfsle ven heeft een aantal onderne mingen Leiden verlaten, zodat moest worden gezocht naar ver vangende werkgelegenheid. Helaas is het tot nog toe niet al tijd mogelijk geweest die pro jecten aan te trekken die voor Leiden het meest aantrekkelijk zijn. In het kader van de werk- gelegenheidspolltiek mag het een verheugend verschijnsel worden genoemd, dat de uitgifte van de eerste industriegrond door het Industrieschap de „Grote Polder" binnenkort zal plaatsvinden. Het Industrie schap is een samenwerkingsor gaan tussen de gemeenten Lei den en Zoeterwoude. Vaak zullen bij het scheppen van nieuwe werkgelegenheid ver schillende belangen tegenover elkaar moeten worden afgewo gen en het is te begrijpen, dat ln het overbevolkte Westen wordt uitgezien naar werkgele genheidsprojecten, waarbij mi lieuverontreiniging tot het mini male beperkt blijft. Het is daarom juist dat de wet houder het vaak zoekt in de richting van de dienstverlenen de sector. Hieronder vallen o.a. ook vestigingen van kantoren en banken. De bestemming van het goed via openbare vervoer te bereiken Schuttersveld voor kantoren e.d. kan dan ook een belangrijk punt worden ge noemd en de raad doet er daar om naar mijn mening verstan dig aan het streven van de wet houder in deze richting te on dersteunen. Welke resultaten de contacten van de wethouder met de Kamer van Koophandel, de Midden standsorganisaties en de Leidse Industriëlen zullen opleveren valt thans nog moeilijk te voor spellen. Het begin is in ieder geval gemaakt en men ontmoet elkaar regelmatig. Bij een goed gevoerd overleg zullen contact stoornissen, die zich voorheen verschillende malen hebben voorgedaan, zeker kunnen wor den vermeden. Onvermeld mogen hier ook niet worden gelaten de activiteiten van de wethouder m.b.t. de stichting van een regionaal energiebedrijf en de aantrek king van de Rotterdamse vee markt door Leiden. Door dr. J. A. M. Cornelissens ÏEGSTGEEST Voordat de tele- visie zich gisteravond bezig hield met het „Gat van Neder- land" werd er in de Oegstgees- ,^e" ter raad uitvoerig gediscussieerd over „de kuil van Leiden". an. Deze kuil is een stukje wegdek liet tussen de Leebrug en de War- monderhekbrug. Reeds vanaf 1964 zijn er pogingen onderno men oip te komen tot een ver antwoorde reconstructie. Het ophogen van het wegdek tus sen genoemde bruggen kost 250.000 gulden en de provincie heeft een bedrag ineens toege zegd van 225.000 gulden. Het resterende bedrag moet uit de beurs komen van de gemeenten Leiden, Warmond en Oegst geest. Per gemeente 8.335.- gul den. Wethouder Van der Voet vond dit een prachtoplossing waar ook Warmond bijzonder gelukkig mee is. Niet iedereen riep ech ter van harte „hoera" in het bijzonder omdat men niet ge loofde dat de verkeersveiligheid er werkelijk mee gediend zou zijn. Drs. De Graaf (PvdA), de heer Gmelich Meylingh (VVD), mevr. Van Lookeren (D'66) en haar collega de heer Olivier wil den o.m. verkeersdrempels, snelheidsbeperkingen en duide lijke voorzieningen. De vrees werd uitgesproken dat bij egali- sering van het wegdek straks de automobilisten met te grote snelheid de Oranje Nassaulaan te Warmond binnen stuiven. De heer Brouwer (PC) had bezwa ren tegen het financieren van een werk dat eigenlijk alleen Leiden aangaat omdat het grondgebied van deze stad be treft. Met vier stemmen tegen werd het krediet verleend. OEGSTGEEST „Deze mensen hebben getoond dat zij het waard zijn". Met deze woorden doelde KVP-wethouder J. J. Thorn (CRM) gisteravond in de raad op het verzoek om een bij drage van het bestuur van da Sociëteit voor alleenstaanden en kamerbewoners te Oegstgeest. Het betrof een eenmalige ge meentelijke bijdrage van 2750 gulden. Genoemde groepering vond vooral in mevrouw Gouverneur van Deene (KVP) een goede ver tolkster van de gevoelens. Zij hield een warm pleidooi om dit bedrag toch vooral ter beschik king te stelen. „Hier wordt een uitermate goed werk verricht" concludeerde zij nadat zij ver slag had gedaan van het feit dat zij zich ter plaatse van de gang van zaken op de hoogte had gesteld. De heer Gmelich Meylingh (VVD) leverde echter tegenspel. „De VVD-fractie heeft er moeite mee. Wij zijn bang voor precedenten, wij vin den de barprijzen, waarvan de sociëteiten moeten bestaan te laag. Dit kan voor bestaande lo kaliteiten een bedreiging vor men. De VVD is bereid het voor stel te steunen als er een duide lijke toezegging komt m.b.t. de consumptieprijzen". dat de genoemde voorwaarde tc hoog gegrepen was omdat het hier om een eenmalige uitkering ging. Wethouder Thorn: „Het is positief dat genoemde groepe ring pas na een jaar bij de ge meente aanklopt. De barprijzen zijn bewust laag gehouden. De sociëteit is in de eerste plaats een gezeiligheidsvereniging. Men wil er geen café van ma ken. Het is inderdaad een stukje cultuurbeleid. De heer Gmelich Meylingh was echter niet van zijn standpunt af te brengen en stelde dat jongelui tussen 20 en 30 jaar heus wel wat konden op brengen. Als je als volwassen mensen iets gaat beginnen geeft het consekwenties. De raad ging akkoord met de stem van de heer Gmelich Meylingh tegen. ADVERTENTIE BASKETBALL 5MEIHAL TEGEN RAAK-PUNCH Kaartverkoop vanaf 7.00 uur kassa's 5 MEIHAL BOSHUIZERLAAN - LEIDEN Toeg.prijs 2.50, t/m 14 Jr. 1,50 Advertentie aangeboden door: JAFFA-DRINK MENKEN-LANDBOUW vla sportpromotlon - lelden Drumband Vios telt 100 leden ZOETERWOUDE Bij drum band Vlos, die onlangs het eer ste lustrum vierde, is een dezer dagen het 100ste lid Ingeschre ven. De drumband is daarmee een van de grootste drumbands in de regio geworden. Om financiële zorgen het hoofd te bieden organiseert men tal van akties. Hiertoe behoort ook een serie kaartavonden. De eerste is morgenavond in café Landzicht aan de Verlaatweg. Nu Anneke Koek na haar huwelijk is ge stopt is Inge Lemmerzaal ge promoveerd tot maltre van de senioren. Haar plaats bij de jeugd wordt nu ingenomen door Hetty van Mill. NOORDWIJK St. Nico- laas arriveert morgenmiddag om twee uur bij het Hof van Holland. Daarna volgt een rondrit door Binnen en Zee. Op het bordes van het Lido zal Sint afscheid nemen. zult zich wel hebben afgevraagd waar onze zeergewaardeerde ipedewerker Lucas van Vonderen, de onvolprezen futuroloog, die toveel nuchter realisme in zijn polemieken wist te verwerken, [bok ai was hij bij het schrijven ervan zelden boven zijn theewater iën verwerpelijk drankje trouwens, dat hij nimmer tot zich nam) kèbleven is. Welaan, onze Lucas is niet meer, naar wij vrezen, fieeds menige traan noodde öns tot wegpinken, omdat wij sedert tange tijd niets meer van onze eigen hoop in bange dagen mochten rernemen. Wat wij concreet weten is dit: enige tijd geleden wapper- le hij wat macaber rond met een plechtig papiertje, zijnde een lérvolle uitnodiging om toe te treden tot het Vreemdelingen- of Zon- lerlingenlegioen. Wat kon Cas, zoals wij n in de wandeling plach- en te noemen, ande.s doen dan op de^c ,:atie positief te reage- •en. En op een voor ons kwade dag was „et zover. Piunjezak over Ie schouder, daar ging hij. Maar niet nadat hij ons minzaam de lelofte had gedaan regelmatig pennevruchten te zullen leveren over :ijn belevenissen, avonturen, reilen en zijlen en wat je nog meer in Jen vreemde kan gebeuren. Wel U hebt het gemerkt. Die dag was le laatste, dat we iets van Lucas mochten vernemen. Daarna hoor- len we nimmer meer van hem. Ons rest nog één troost: de ge- lachte dat U, lezer of lezeres, een benefietwedstrijd voor ons, arm- zalig redactieteam, op touw zet. Klein maar dapper Opgetekend uit de mond van een gemeenteambtenaar te Leiden wiens grote teleurstelling in het functioneren van het gemeente lijk apparaat omgekeerd even redig is aan zijn lichaamsleng te: „Ik heb een flat gekregen in X. Leiden is zo'n rot-gemeente. Nogal wiedes dat iedereen weg trekt. En daar ga ik flink aan meedoen! (Nu ja: een klein beetje flink.) Door het stille weer van de afge lopen nacht gaf de Leidse bin nenstad vanmorgen vroeg een chaotische aanblik. De grote trotse eiken in de Leidse hout stonden nog even kaarsrecht als voorheen, 65000 dakpannen op de Beestenmarkt waren geen millimeter verschoven en in de gehele Breestraat was er niet één geknakte tv-antenne". „Een ramp", zo deelde ons vanmor gen de gedupeerde eigenaar van een antennebedrijf mee. Een muziekliefhebber in de Vrouw- steeg liet ons vanmorgen weten dat zijn pas gekochte plaatje „Hoort de wind waait door de bomen" vannacht om half twee geen krimp gaf. Een speciale afdeling van de Leidse politie heeft op het Stationsplein met uiterst gevoelige microfoons de wacht gehouden maar na acht uur waken kon men maar tot één conclusie komen; niemand heeft vannacht een speld horen vallen. Het weerkundig instituut in De Bilt heeft meegedeeld dat zo'n stille nacht slechts één maal in de afgelopen 1972 jaren is voorgekomen en wel tijdens de Kers:nacht. Inmiddels heb ben 20.000 automobilisten zich spontaan opgegeven bij het co mité '„leefbaar Leiden" om in de komende nacht Leiden wak ker te houden. De politie heeft toegezegd gratis alle uitlaten te verwijderen. De jeugdgroep „Komt allen tesamen" heeft toegezegd her en der in de stad tijdens de nachtelijke uren bel letje te gaan trekken, Welke bekende politicus gaat er achter deze bal schuil?? „Man-Vrouw-Maatschappij" heeft zijn stemadvies doen uitgaan: „Kies de partij die U wilt maar stem op een vrouw". De argumen ten: In 1919 kreeg Nederland als grote overwinning in de strijd om de emancipatie van de vrouw algemern kiesrecht voor man én vrouw. Een halve eeuw later bestaan de geme nteraden voor 8% uit vrouwen, de Tweede Kamer voor 10% en telt de Eerste Kamer 5% vrouwel jke afgevaardigden. To-h mag men aannemen, dat de bevolk ng voor ongeveer 50% uit vrouwen bestaat. Dan is er al dus M .M geen sprak? van „?venredge verte;-. .nwoordiging". De pol.tiek bepaalt ieders leven en daarom moet ook de vrouw zich meer b'j de politiek betrokken vcrlcn. Tot zover van harte akkoord. Maar zouden de geachte afgevaardigden mannen zowel als vrou wen eenmaal gekozen, eindelijk 'ns wat geloofwaardiger kunnen optreden? Stem op een vrouw! Maar dan op een vrouw, die bereid gebleken is, algemeen belang te stellen boven de muggenzifterij van hpar partij. Raadsel: weet u hoe men een lezer minstens 3 x hetzelfde kan laten lezen? Oplossing onderaan deze rubriek. Als de Tour de France onverhoopt niet door Lei den komt (je weet maar nooit), dan hebben we toch in ieder geval Vondeling gehad. Vonderingeling Tegenwoordig Omdat Joop van zijn vriendjes niet met Frans mag spelen, lacht Hans zich rot. Maar andere Hans moet met Bas en Joop maar weer zien, hoe hij Barend van de wip krijgt. „Dit is gekken werk", zal Bob wel weer roepen. Wammes Wiegel Als het Nederlands Elftal zondag van België verliest, kunnen we altijd nog als excuus aanvoe ren, dat we Jos Coler niet meer hebben. Omdat de bal rond is en diezelfde bal bovendien raar kan rollen, omdat het gras groen is, omdat de spelers twee benen hebben, omdat we ons nooit aan een prognose wagen, omdat alles van de omstandigheden afhangt, om dat jc maar nooit weet hoe een koe een haas vangt, omdat voet bal voetbal blijft en omdat je nu eenmaal nooit weet hoe het loopt, durven wc ons niet aan een voorspe'üng ontrent de wedstrijd Bel," Nec?er'and te' wagen. M::ar als onze jongens in Antw rpen niet winnen, is het wel bij de konijnen af. VVDM over De Koster's reactie op lang haar: een smerig zaakje. Bellen met een politicus: zonde van Je dubbeltje. Je- Bij Feyenoord gaat alles nog steeds volgens ver wachting: men blijft verliezen. Justitie pakt nepbom aan. Driehonderd politiemannen per jaar meer: straks kan je niet eens meer normaal over straat lopen. Raadsel: Weet u hoe men een lezer minstens 3 x hetzelfde kan laten lezen? Oplossing bovenaan deze rubriek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5