Visserij bank gaat op in de Raiffeisenbank Actie tegen dempen van de Spijkersloot Veel laagbouw in nieuw plan van Katwijk Goed toneel van KPJ op Oogstdankdag Ook Voorhout wil een gewest Bollenstreek Parochie in de Veen viert patroonsfeest BELASTINGEN IN RIJNSBURG GAAN OMHOOG Boeiende veranderingen bij Residentie-Orkest PAGINA 4 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1972 I.EIDSE COURANT St T6G k fl j 61 WS HOOGiYIADE De plannen van het kade-waterschap Ade om de Spij- kersloot in Hoogmade dicht te gooien stuiten op veel tegenstand. Twee bezwaarschriften liggen kant en klaar om fel protest aan te tekenen tegen de demping. St. Nicolaas- cadeau voor Boskoop BOSKOOP Als alles meezit komt St. Nicolaas aiet met lege handen naar Boskoop. Aan burgemeester Van Dedem en wethouder Van den Dool werd tijdens hun bezoek aan de firma Van den Buys in Antwerpen de leverancier van de ballonoverkapping van het zwembad meege deeld dat omstreeks vijf de cember het nieuwe doek ge reed zal zijn. De segmenten van de ballon worden niet meer aan elkaar gelast. Een van de bezwaarschriften is afkomstig van de bewoners van de woonarken in de omgeving van de Spijkersloot. Indien namelijk de plannen van het kade-waterschap inderdaad gerealiseerd gaan wor den betekent dit, dat enkele watertjes waar nu het water door stro ming nog ververst wordt, dood water zullen worden zoals in de Noord Aa. Dat er een fikse vervuiling zal optreden is wel zeker, want in de tochtsloot die aansluit op de Noord-Aa komt de riolering van Hoog made uit. En voor de toekomst zal nog meer op deze tochtsloot ge loosd worden i.v.m. met de uitbreiding van het woonareaal in de omgeving van de katholieke kerk. Ook de partij Gemeentebelang is in de pen geklommen om te protesteren tegen de voorgenomen demping. Het kade-waterschap Ade wil de Spijkersloot dempen, omdat de kades aan beide zijden van de sloot in een slechte toestand verkeren. Ge meentebelang zegt dit geen argument te vinden om zo'n belangrijke ingreep op het milieu te doen. Bovendien, zo redeneert men, ii ontwerp streekplan Plassengebied komt naar voren, dat het wa reaal in deze omgeving zoveel mogelijk moet worden uitgebreid. Met dempen wordt het tegenovergestelde bereikt, zo zegt men. Een van de oplossingen zou zijn, dat de rioolwaterzuivering Hoogmade op een andere manier gerealiseerd wordt. Die kans lijkt echter niet aanwezig, omdat het streekplan Plassengebied aangeeft, dat van een rioolwaterzuivering in Hoogmade tot 1980 geen sprake is. Een tweede oplossing zou zijn het aanbrengen van duikers om doorstroming toch nog te waarborgen. Gemeentebelang zegt ner gens in de plannen van het kade-waterschap aanwijzingen te hebben gevonden, dat dat inderdaad gaat gebeuren. De Spijkersloot, die steeds KATWIJK - Indien het plan-Rijns oever door GS zal worden goed gekeurd zullen in deze nieuwe uitbreiding in Katwijk begin 1975 de eerste huizen worden opgeleverd. Het gehele plan voorziet in de bouw van ca. 1900 woningwetwoningen waarbij ge streefd zal worden naar 70% laagbouw en 30% middelhoog- en hoogbouw (tot 5 woonlagen). Het ligt in de bedoeling in Rijns oever 45% woningwetbouw uit te voeren, een vrij hoog percen tage weliswaar doch men is er van uitgegaan dat in de toe- ZOETERWOUDE - De L.T.B. houdt met het vieren van de Oogstdankdag een goede tradi tie in ere. Daarvoor kwam men gistermorgen samen in de Sint Jan voor een eucharistieviering waaronder de Oogstdankgave symbolisch werden aangeboden bij de offergave. Het was een bedrag van 1.275,- dat beschik baar wordt gesteld aan de Werkgroep Missie en Ontwikke lingshulp voor steun aan de ei gen missionarissen. Na de H.Mis kwam men samen in het Don Boscohuis voor een ge meenschappelijk ontbijt. Voor de avondviering was 't Cen trum stampvol. De K.P.J. bracht daar onder regie van de heer Th. Wesselingh een opvoe ring van ,,Sil de strandjutter". Deze groepering die afS enige in Zoeterwoude het toneelspel nog beoefent had in Kees de Groot een sterke titelrolspeler. Zijn VOORHOUT De Voorhoutse ge meenteraad heeft gisteren met veel instemming kennis geno men van het feit, dat vijf van de zes gemeentebesturen in de Bollenstreek tot een principieel akkoord zijn gekomen om te streven naar de vorming van een Gewest Bollenstreek. Alle fracties zullen het toejuichen als mettertijd een samenwer kingsverband gecreëerd kan wor den waarin de Voorhoutse be langen kunnen worden inge bracht. De raad werkte hierna vlot een groot aantal voorstellen af. Eni ge discussie was er wel bij het voorstel van B. en W. om een beroepschrift van de heer E. Knoppert ongegrond te verkla ren. Het beroep was ingesteld tegen het weigeren van een bouwvergunning, omdat er niet aan de bebouwingsvoorschriften was voldaan. De heren Kelder en Van Os vonden de afdoening over het geheel genomen onbe vredigend. Het plan om de hoogspannings masten bij Sikkens te verplaat sen ontmoette nogal wat bezwa ren van planologische aard. Men wil de Elstgeesterpolder niet laten ontsieren. Het ver moeden werd wel uitgesproken, dat er waarschijnlijk weinig of niets tegen de verplaatsing te In de vakature ontstaan door het vertrek van de heer Abbink, werd als lid in de commissie tot onderzoek van de gemeentere kening de heer J. P. Hoek met algemene stemmen benoemd- De heer IJ do vroeg zich af hoe het college zich het plan tussen Boekhorstlaan en spoorbaan voorstelt. Het college wist hierop nog geen concreet ant woord te geven, de vrije sec torbouw komt nog in de com missie van ruimtelijke ordening. Verder ging men nog accoord met een krediet ten behoeve van bestekgereedmaken van de verbetering van het kruispunt op de Nagelbrug, de vernieu wing en uitbreiding van de huis telefooninstallatie in het ge meentehuis. een aanvullend kre diet van 1500,- voor het uit breiden van de St. Andreas- school, de verkoop van twee percelen grond aan de Mar grietstraat en de verkoop van een aantal percelen grond in het bestemmingsplan Spoorlaan. Bij de rondvraag vroeg mevr. Lo- chem waarom het toezenden van de kandidatenlijsten voor de a.s. verkiezingen zo vroeg ge beurde. Nu verdwijijnt het weer Wijling zag liever dat het grof- snel in de prullemand. Mevr. huisvuil op woensdag werd opgehaald, men doorkruist hiermee het werkschema van de reinigingsdienst, aldus het colle ge. De heer Warmenhoven vond het onnodig dat vuilniszakken vaak op zondagavond al buiten uerden .eezet daar deze vaak kapotraken, hij zag graag dat hier een onderzoek naar inge steld werd. De heer IJdo zag liever geen glas meer in de plasticzakken wat soms nare gevolgen met zich mee kan brengen, hij stelde voor dit ap- part in een container te laten deponeren. vrouw Sjaakje werd gespeeld door Ria Zandbergen wiens kwaliteiten op de planken be kend zijn. De beide zoons wer den vertolkt door Leo Mooijman en Theo van Leeuwen, zij kwa men tot een zeer aanvaardbare prestatie. Dat geldt in nog ster kere mate voor Maria Veldhui zen als de aangenomen dochter van Sil wiens lieveling zij was, en niet van hem alleen. Haar duidelijk spreken deed prettig aan. Belangrijke rollen ook voor Joke Olsthoorn v. d. Salm en André de Boer als de bevriende buren en hun dochter Maam waarmede Margriet Berg debu teerde. Wil v. d. Poel speelde op de juiste wijze de oude buur man Ane- Anneke Wijsman was dg weduwe en Adri de Jonk kwam als dominee ten tonele. Jammer dat een deel van het pu bliek niet altijd juist reageerde op de soms dramatische scè- nes.Veel waardering verdient in het bijzonder costumering welke met zorg was gekozen. Er was aan het slot dan ook terecht veel applaus en het dankwoord van voorzitter P. D. Jong ging in het bijzonder uit naar regisseur Wesselingh. Nadat ook secreta ris Berg als man achter de or ganisatie van de Oogstdankdag was gehuldigd werd het feest besloten met een dansje waarbij het duo Slingerland de muziek verzorgde. komst buiten Rijnsoever weit gelegenheid zal zijn voor v ningwetbouw. De eerste fase bestaat uit bouw van ongeveer 800 won gen. (waarvan 550 eensgezii woningen) aan beide zijden de te verlengen Billlaan. Wat hi aantal te bouwen winkels treft is men uitgegaan van inwonertal in de Hoornes mi Rijnsoever van 15.000 mensi over 15 jaar. Het Hoornesplei blijft winkelcentrum wordt flink uitgebreid. Natuui lijk is er ook gedacht aan de dl verse gemeenschappelijke voor zieningen zoals jeugdhuizen speelplaatsen. Het verkeer. Al zuid-noord-verbinding z Billlaan in noordelijke richtii worden doorgetrokken i aansluiting krijgen op de Zwaï te Weg. In de kernen van h< woongebied zal de auto worden toegelaten. Desondanl zal vanaf parkeerplaatsi (deels overdekt) de loopafstai niet groter zijn dan 30 mei De groenvoorziening zal mo jesmaat geschieden vanwege nadelige invloed van het zeewa ter. Op beperkte schaal zullei er in Rijnsoever heesters men worden geplant. NIEUWKOOP De Nieuwkoopse Visserijbank g.a., een van de allerlaatste kleine zelfstandige banken in ons land, houdt op te bestaan. In een zêer bewogen N en door sentimenten gedragen buitengewone ledenvergadering is van de week besloten volgend jaar een fusie aan te gaan met de Raiffeisenbank in Noorden. Het kantoor aan het Rechthuys- plein blijft gehandhaafd. De Visserijbank. mede opgericht op 15 januari 1915 door het be kende Nieuwkoopse schoolhoofd Pieter de Graaf, heeft in de bij na 60 jaar van zijn bestaan in een zeer grote plaatselijke be hoefte voorzien. Vooral tijdens het kassierschap van de enige jaren geleden overleden ge meentesecretaris P. Oskam groeide de bank uit tot een ge zonde financiële instelling. De zelfstandigheid van de bank werd de laatste jaren steeds meer discutabel door de al maar hogere eisen, die de Ne derlandse Bank aan kleine ban ken ging stellen. Juist omdat de Visserijbank nu nog in een fi nancieel gezonde positie ver keert en een partner is waar mee tijdens de fusiebesprekin gen rekening gehouden diende te worden heeft het bestuur met voorzitter C. den Hertog er dan ook bij de leden met klem op aangedrongen, zo snel mogelijk tot een opgaan in de Raiffeisen bank te besluiten. Een en ander werd nog toegelicht door de heer Van der Stam. directeur van de bank te Noorden. Na de voorstel de vereiste 3/4 meer derheid niet haalde, ontstond groot tumult. Tenslotte wist de meerderheid een herstemming' door te drijven en ging de oppo sitie door de knieën. ROELOFARENDSVEEN De wel zeer geslaagde omlijsting bij de eucharistieviering onlangs bij het 2-jarig bestaan van de nieuwe p; rochiekerk van St. Petrus Banden, alsmede de zeer grote belang" stelling die voor dit muzikaal gebeuren bestond, is aanleiding ge worden om morgenavond in de parochiekerk van Maria Presentatie aan het Pastoor Onelplein het patroonsfeest van de 2e parochie op gelijke wijze te gaan vieren. Hiervoor treden aan het dames- ei renkoor van St. Petrus Banden, het dekenale jongerenkoor, hel jeugdkoor van de Ignatiusschool en de Mariaschool. De begeleiding wordt verzorgd door: Eim Koek - trompet, Kees van der Meer tuba, Jeroen Nieuwint - basgitaar, Hans Nieuwint - electronisch or gel, Paul Koek - slagwerk. Het geheel staat onder leiding van koor directeur M. Nieuwint. stemming, waarbij het bestuurs- Het gebouw van de Visserijbant dat na de fusie gehandhaafd blijyft NIEUWKOOP De chr. ge mengde zangvereniging Con Amore, op 18 november 1922 opgericht onder de naam De Lofstem, viert morgenavond haar gouden jubileum met een zanguitvoering in de Ger. Kerk aan de Achterweg onder leiding van dirigent Jac Rozestraten uit Aarlan- derveen. Medewerking verle nen de muziekvereniging Eensgezind onder leiding van P. Drost, de combo The Gos pel Train, W. van Wachter- lo orgel en Marja ter Steig trompet Con Amore telt momenteel 23 leden. Het is ondanks het vrij geringe le denbestand een bloeiende vereniging. Op zangwedstrij den komt ze uit in de afde ling uitmuntend. Het koor treedt regelmatig op in ker ken en bejaardentehuizen. Het Academisch ziekenhuis in Leiden is een „vaste klant." Het dagelijks bestuur bestaat momenteel uit de heer P. v. d. Boom, voorzit ter, mej. J. Blom, secreta resse en de heer H. Koster, penningmeester. Het enige nog aktieve lid van de op richting af is mej. Schellin gerhout. Ze woont in een be jaardenwoning in Vijverhof. ceptie in de Ger. Kerk van Ze zal natuurlijk in de feest- 34 uur. Op de foto: het viering betrokken worden. koor in het begin van de Morgenmiddag is er een re- vijftiger jaren. Biesheuvel naar Alphen ALPHEN Minister-president B. Biesheuvel spreekt aanstaande maandagavond op een verkie zingsavond van de ARP in de grote zaal van Avifauna; aan vang 20.00 uur. Danikampioenen in Hazerswoude HAZERSWOUDE Richard Stol wijk, Tineke Vierstra en Wibo Speckling zijn damkampioen ge- worden van respectievelijk de Hazerswoudse Michaël-, Johan nes Post- en Springplank-basis school. De damvereniging Samen Sterk tekende voor de organisatie van dit monsterscholierentoernooi en kan in de toekomst wellicht de vruchten gaan plukken van de talentenjacht onder de veeltalli- ge damminnende jeugd van Ha- zerswoude. RIJNSBURG De raad van Rijnsburg is er gisteravond mee akkoord gegaan dat een aantal plaatselijke belastingen, als bij voorbeeld de reinigingsrechten worden verhoogd. Ook de water tarieven gaan omhoog. De raad hield zich verder gister avond bezig met de begroting voor '73. Tijdens de debatten had het raadslid De Mooij het over „een gemeentelijk Sinter- klaasbeleid". Hij doelde daar mee op het soms trage verloop van eigendomsoverdracht waar door de gemeente opdraait voor renteverliezen. De heer Noort vond het niet in de haak dat de grondprijzen in de saneringsgebieden nogal ver schillen met die in de nieuw bouwwijken. Hij vond verder dat de gemeente in sommige gevallen best mocht onteige nen. Boos werd burgemeester Kooman even op mevr. De Haas, die een geheim telefoon tje tussen haar en de onderwijs- inspecteur had geschonden. De inspecteur had mevr. De Haas gezegd dat hij eventueel een ur gentieverklaring zou kunnen be-' pleiten voor een school in Fre-j deriksoord, maar dan moest de gemeente de benodigde finan-j ciën hebben. Daar die er niet) zijn is ten onrechte de indruk, gewekt dat een tweede basis-j school in de Frederiksoord totj de mogelijkheden behoorde. (ADVERTENTIE) ALPHEN Door een druk op de knop aan boord van de zandzuiger Cornelis heeft burgemeester Gallas gisteren de zandopspuitingswerk- zaamheden op gang gebracht in Ridderveld II. In dit nieuwe deel van Alphen zullen de komende jaren 5000 woningen worden gebouwd voor circa 16.000 personen. LEIDEN Het Residentie-Orkest heeft gisteravond weer een con cert afgeleverd, van harte konden Het is boeiend te horen welke veranderingen dit orkest onder gaat. De vroeger dikwijls al te stoere aanpak heeft plaats ge maakt voor een grotere beweeg lijkheid. Het was geïnspireerd vooral in Britten en Scriabine. Haydns Symphonie nr. 103 was mooi licht van toon gehouden. Alleen in het Menuet waren de wat dik aangezette accenten niet in overeenstemming met het karakter van deze dans vorm, want een Menuet is geen klompendans. Anner Bijlma excelleerde in het celloconcert op. 129 van Schu mann. Feilloos en muzikaal geïnterpreteerd, toonde hij zich de grote meester die technisch geen problemen kent. Hij ont wikkelde een fraaie warme toon in de cantilenen; maar een hartveroverend werk is dit cel loconcert toch niet. Ofschoon, wij geven het toe, dit een per soonlijke smaak is. De veelvoud van emoties kwam na de pauze tot ons in dat onge looflijk mooie werk van Britten: de Serenade voor tenor, hoorn en strijkorkest op. 31. De com ponist koos daarvoor zes gedich ten. die hij in een cyclus sa menvatte. Philip Langridge. een tenor met een opvallend licht timbre. heeft de essentie hiervan goed aangevoeld. Hij was ontroerend vooral in de Nocturne (op een gedicht van Tennyson). Deze stem, gecombineerd met de hoorn (solist was Vicento Zar- zo) en het orkest was een bele venis aan klankkleur. Van de uitvoering niets dan goeds. Meer nog: het was geweldig. Geïnspireerd ook was het orkest in „Poème de l'extase" van Scriabine. een werk dat zich be weegt tussen de uitbundigheid van de laatromantiek en de zachtere tinten van het impres sionisme. Bezielend leidde de di rigent zijn orkest naar het exta tische slot. Ook dit was overwel digend. B. RIJNDERS Begeer, Van Kempen Vos N.V. Amsterdam - Leidsestraat 79 Utrecht - Oudkerkhof 28 Den Haag - Plaats 2 Leiden - Hoogstraat 6 Rotterdam - Lijnbaan 77 Delfzijl - Marktstraat 41

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4