VLUCHT EINDIGDE IN EIGEN SLAAPKAMER STRAUSS: IK BEN EEN GOEDE, SIMPELE MAN CeidécSourant Kom over de brug 1972 vraagt één pet besteedbaar inkomen Kruidendokter: ik heb miljoen in bos begraven Pastoraal Overleg maakt rechtvaardigheid concreet Koelhuis- boter in discussie Brandt, het „rode gevaar" Kerken helpen kerken DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 De kapitale auto van Van de Moosdijk staat nu. met een beschadigde neus. op de binnenplaats van het Bladelse politiebureau. Voor de zekerheid heeft de politie een band leeg laten lopen. De voortvluchtige Frans van de Moosdijk. broer van de kruidendokter, die waarschijnlijk in Amster dam is. Mogelijk heeft hij een deel van het geld bij zich. Ontwerprapport gereed DEN HAAG (KNP) Het Lande- de eenentachtig afgevaardigden lijk Pastoraal Overleg (LPO) dat van diocesen, richtingen en or- op uitnodiging van de Neder- ganisaties zal kunnen dienen, landse bisschoppen op 26, 27 en De samenstellers hebben met de 28 januari 1973 in Noordwijker- gespreksstof, voorzien van een Van een onzer verslaggevers BLADEL De opzienbarende vlucht van kruidendokter W. J. H. van de Moosdijk is ten einde. Na 120 uur op vrije voeten te zijn geweest werd Van de Moosdijk (46) gistermorgen om negen uur door rijkspo litiemensen aangehouden, in zijn slaapka mer in zijn grote witte villa „De Zand- hoeve" aan de Zandstraat in het kleine Kempische dorpje Casteren. Daarmee kwam een einde aan een internationale jacht op de man die vrij dag ervandoor ging met bijna 1,2 miljoen gulden, geroofd van een beambte van het Grenswisselkan toor in Eindhoven. Een duidelijke verklaring voor zijn gedrag heeft de ont redderde kruidendokter tot vanmorgen niet kunnen De grote villa „De Zandhoeve' hout bijeen zal komen zal zich diepgaand bezig houden met de vraag, hoe de katholieken in Nederland praktisch kunnen gaan meewerken aan de verwe zenlijking van de rechtvaardig heid in de wereld. Hiertoe is gisteren een ontwerp rapport verschenen, dat tot lei draad van de bijeenkomst van de Nederlandse bisschoppen en Gewonde door Oostduitse „schiet- maeliine" DUDERSTADT (AFP) De au tomatische schietinstallaties die op bepaalde plaatsen langs de demarcatielijn tussen de twee Duitse staten zijn opgesteld heb ben voor de eerste keer gefunc tioneerd. Een man raakte ge wond. De automatische schietinstallatie bestaat uit een gaaswerk van enkele meters hoog, volgestopt met trechters die lood en explo sieve ladingen bevatten. Bij het minste contact treedt het sy steem over de volle breedte en hoogte in werking. Tevens gaat op hetzelfde moment een licht signaal werken als waarschu wing voor de Vopo's dié op deze wijze niet meer van grote af stand behoeven te schieten. aantal concrete vragen, twee dingen op het oog. Enerzijds wil men de diepe motivering vanuit het gelcof om mee te bouwen aan een betere wereld op de voorgrond plaatsen. Anderzijds wil men duidelijkheid krijgen op welke punten men aan het werk moet gaan, individueel, als kerk en als maatschappij. Het is de bedoeling dat vanuit dit eerste Landelijke Pastoraal Overleg een blijvende bewe ging voor het vestigen van rechtvaardigheid in onze eigen samenleving, naar binnen en naar buiten, op gang zal komen. Van één onzer verslaggevers Coördinator inlichtingen diensten DEN HAAG (ANP) De vlagof ficier personeel, vice-admiraal F. T. Kruimink, die de marine- dienst verlaat, wordt coördina tor bij het ministerie van Alge mene Zaken van inlichtingen en veiligheidsdiensten. Zijn op volger in de functie van vlagof ficier personeel bij de kon. ma rine wordt commandeur F. H. Heckman, die bevorderd wordt tot schout bij nacht. Tot com mandant van het korps mari niers is benoemd de kolonel A. C. Lamers, die medio 1973 gene- raal-majoor C. C. Schoenzetten zal opvolgen en dan de rang van generaal-majoor krijgt. geven. Zijn broer Frans (51) is nog niet gevonden. Deze zou zich in Amster dam ophouden. Ook het overgrote deel van het geld is nog niet terecht. e Eindhovense politie kreeg dinsdagavond om tien uur een telefoontje van een kennis van de kruidendokter in Eindhoven. Van de Moosdijk had zich een nacht bij hem schuil gehouden en hem 80.400 gulden gegeven. De kennis was echter bang ge worden en vroeg daarom de po litie langs te komen. Hij over handigde het geld dat hij» an de kruidendokter ontvangen had. De vrouw van de kennis had Van de Moosdijk toen al op diens verzoek per auto naar Casteren gebracht en in de rt bloeiend „kruidenbedrijf". buurt van zijn huis afgezet. Na middernacht is hij omzichtig zijn huis binnengekomen, waar bij hij zelfs een stuk over de grond gekropen zou hebben. Een team van 15 politiemensen uit Bladel en omgeving, met honden, heeft 's nachts de om geving afgezocht. Het duurde tot gistermorgen voordat het spoor naar de woning leidde. Zijn vrouw en kinderen wezen meteen waar de kruidendokter was, in de slaapkamer. Hij werd i Casteren. eens het hoofdkwartier nog niet duidelijk. Ze teren) te hebben begraven. Mo gelijk echter heeft ook broer Frans een deel van het geld bij zich. Gisteren werd de hele dag gezocht in de bossen bij Ves- sem, waar zaterdag ook de auto van Van de Moosdijk, een paar se Oldsmobile met beschadigde neus. werd terug gevonden. De officier van justitie, mr. J. Hulleman, heeft gezegd geen verdenking te koesteren tegen over de chef van het Grenswis selkantoor, de heer T. de Lange (44). „Hij is alleen te vlot van vertrouwen geweest." De direc tie van de grenswisselkantoren stelt wel een onderzoek in, om dat de man meer geld bij zich had dan was toegestaan bij een transactie thuis. Ook de kennis die voor de ontknoping zorgde, wordt niet verdacht. Hij heeft de uitgeloofde beloning van de Grenswisselkantoren van tien duizend gulden met nadruk van de hand gewezen. De 80.400 gul den had hij gekregen als vriend van de kruidendokter. zijn niet naar het buitenland ge- Adjudant H. T. Spanjers, groeps- vreesde dat ze naar het Spaanse Alicante zouden gaan). Waarschijnlijk hebben ze zich al die tijd in de buurt van Casteren opgehouden, behalve maandag, toen ze met een busje naar Amsterdam zijn geweest. Daar is broer Frans achterge bleven. Volgens mevrouw Van de Moosdijk is hij daar nog. De Er i commandant van de rijkspolitie Bladel. veronderstelt dat Van de Moosdijk een wanhoops- sprong gemaakt heeft, omdat hij geen geld meer had. De poli tie had volgens hem goede hoop de kruidendokter snel te pak ken, „want hij kon er niet tegen lang van huis te zijn." heel Europa, vooral In 'ergebracht naar het Van de Moosdijk had 1.080.000 groepsbureau van het nabijgele gen Bladel. De kruidendokter maakte een zeer vermoeide in druk en heeft tot vanmorgen nog weinig over zijn avontuur verteld. Waar Van de Moosdijk en zijn broer die vijf dagen zijn ge- gulden aan Nederlands geld 109.000 gulden aan buitenlands geld bij zich toen hij vluchtte. Daarvan is nog pas de 80.400 gulden terecht via de kennis. De kruidendokter heeft gezegd de rest ergens in de bossen bij Vesscm (vijf kilometer van Cas- Nederland, België, Frankrijk en Spanje door Interpol jacht gemaakt op de broers Van de Moosdijk. Broer Frans, al twee maal ter beschikking gesteld wegens diefstal en oplichting, droeg toen hij maandag in Am sterdam bleef, een donkerblauw pak, een donkerblauwe trui, een groen legerjack, een ribfluwelen bruine pet en zwarte schoenen. Onvrede bij jongeren QNDER de jongeren leeft op grote schaal onvrede en er zijn maar weinig sectoren in onze samenleving die zich aan deze onvrede onttrekken. Uit het gevoel van onvrede vloeien klachten, wensen en eisen voort. Onder die klachten, wensen en eisen zijn er heel wat die ouderen di rect of na enig nadenken als reëel zullen moeten onderkennen. Ze zijn in de meeste gevallen terug te brengen tot twee hoofdpunten: ten eerste dat de ouderen werken voor een te statische maatschap pij. waarin de samenleving van morgen, welke jongeren als hun ideaal voor ogen hebben, zich niet kan ontplooien, ten tweede dat op diverse punten geprobeerd wordt de jongeren aan het lijntje te houden in afwachting van het moment, waarop de ouderen door fy sieke of andere redenen gedwongen worden de lijn los te laten. Nu lopen de inzichten en wensen van de jongeren parallel met de standpuntbepaling van een deel der oudere generaties: geen won der. want in alle leeftijdscategorieën bevinden zich mensen die geen genoegen nemen met de samenleving van nu. En ook geen wonder is dat de pressiegroepen van de ouderen en het aktieve deel van de jongeren elkaar ontmoeten en stuwen, ant om de machtspositie te bereiken, vanwaaruit wat ze wensen gerealiseerd kan worden, heb ben ze elkaar nodig. Is het zover gekomen, dan is evenwel de kans groot dat de onvrede opnieuw krachtig de kop zal opsteken, omdat de samenleving dyna misch blijft en de jongeren van morgen op hun beurt ook zullen trachten zo snel mogelijk tot het stadium van overmorgen door te dringen. Solidair zijn W/E HEBBEN gezegd en herhalen dit. dat een flink deel van de wen sen en eisen der jongeren ook die in het politieke vlak juist zijn. Maar onder de dwang van het polarisatiestrcven dat som migen de natie zo gretig aanpraten (een streven dat jonge mensen zeker psychologisch sterk aanspreekt) wordt bij herhaling de indruk gewekt dat jongeren slechts toegankelijk zijn voor een overtrokken, vereenvoudigde problematiek en dan alleen maar tevreden, zijn wan neer hun oplossing daarvoor, desnoods door de ,,dram-het-erin"-me- thode in plaats van door overtuiging, geaccepteerd wordt. Dan ontstaat het risico dat we de omkering van het kwaad krijgen: het zijn niet meer de ouderen die de toekomstige generatie dwingen te leven in het keurslijf van hun opvattingen, maar de jongeren trekken anderen het keurslijf aan. Op die manier kan er moeilijk of nooit! de solidariteit tussen de generaties ontstaan weke onmisbaar is, willen we met zijn allen voorkomen, dat de nieuwe samenleving er een wordt die weer vol met frustraties en geestelijke vereenzaming komt te zitten. Stemrecht I7R zijn heel zinnige argumenten aangevoerd om mogelijk te ma- ken wat in ons land op democratische wijze beslist is: de poli tieke emancipatie van de jonge burger vast te stellen op 18-jarige leeftijd en wel in de vorm van het stemrecht. In zekere zin is het daardoor voor de jongeren mogelijk geworden am „mee te rege- Maar we geloven dat dit goed een nieuw vat buskruit wordt, wanneer de politieke emancipatie uitsluitend benut wordt door bij gelegen heid van verkiezingen direct of indirect hel erop toe te leggen voor jonge staatsburgers op sociaal, economisch, cultureel en algemeen- maatschappelijk gebied het maximale te bedingen wat het leven te bieden heeft, daarbij voor de ouderen de troostprijs overlatend van so ciale voorzieningen in noodsituaties, inclusief het perspectief van een goede AOW. Zoiets lijkt ons even zinloos als van een jonge stam te verwachten dat ze in de lente al appels en peren laat zien. Het belangrijkste is tijdens de groei en bloei alle maatregelen te nemen dat dc appels en peren er inderdaad komen. Gaat men uit van andere gedachten, dan voorzien we in de toekomst (en beslist ook wanneer de jongeren van nu de categorie van de 30- 60-jarigen vormen) een generatiespanning die het beeld zal tonen van een voortdurende conflictsituatie. Een onvrede, die even hard om oplossingen roept als de onvrede die op dit ogenblik aan de orde (ADVERTENTIE) BECKERING RIJSWIJK (ANP) Het is nog niet geheel zeker of er al op korte termijn koelhuisboter be schikbaar zal komen. Vandaag zou in het comité van beheer in Brussel de desbetreffende ont- werp-verordening in discussie komen. Er is evenwel nog een aantal organisatorische en tech nische problemen op te lossen. Van onze correspondent mie te drijven. Maar Strauss zal hebben dat hij de constructie van met behulp van prof. Schiller „het de politieke eenheid in de'EEG HüNCHEN „U allen hier kent huidige systeem handhaven". „een taak voor de volgende gene tlij als een goede simpele man", Punt twee in de toespraak van ratie" achtte. Strauss noemt dit «et Strauss de voorzitter van de Strauss is de Ostpolitik van „misdadige nalatigheid", en be- «gt Strauss, de voorzitter van oe kanseUer M,f WQrdt )ooft nu te werken v00r een Eu_ UU tegen zijn gehoor op een ver- op a)]e mogeljjke manier be- ropese staat, die in staat is tot üeringsbijeenkomst in Garmisch schimpt en belachelijk gemaakt, politieke eenheid en zelfverdedi- ^rtenkirchen. maar over het verdrag is Strauss ging". Nu de Verenigde Staten voorzichtig. Hij keurt de overeen- haar troepen gaat terugtrekken, üs de christen democraten win- )(0mst n,et af, maar zegt ook niet moet Europa vooral een sterke '*n is het onvermijdelijk dat Bar- 0f hjj Zjjn steun aan de onderteke- macht vormen die een goed te- M kanselier wordt. Maar als men ning geeft. Strauss geeft toe dat genwicht biedt tegenover de Rus- hrauss, die toch coalitiepartner hij in (je afgelopen drie jaar ook sen, die alle belang hebben bij 'an de CDU is, hoort spreken, met je communisten onderhan- verdeeldheid en zwakte zoals •an bestaat Barzel nauwelijks. ^eld zou hebben, maar dan zou Brandt die nu veroorzaakt. )e CSU-leider heeft drie thema's hij er een veel beter resultaat uit- Strauss eindigde zijn toespraak 1 zijn toespraak. Allereerst is hij gesleept hebben dan „die dilet- met: „Drie jaar met een socialis- l^an overtuigd, dat hij alleen de tant Brandt". tische regering hebben het huis 'oorstander is van de vrije markt- Tenslotte beschuldigt Strauss de grote schade toegebracht, maar oonomie die zijn waarde heeft kanselier ervan de EEG verwaér- het is nog niet geheel verwoest. «wezen. Brandt probeert op loosd te hebben. Brandt wordt Stem voor de SPD en het rode ge- 'wlse manier Duitsland naar een vastgepind op het feit dat hij vo- vaar. of stem voor mij en de red- oarxistisch gecontroleerde econo- rig jaar in Londen gezegd zou ding". AMSTERDAM - De Interkerke lijke actie „Kom over de brug 1972" hoopt medio december 50 miljoen gulden bijeen te krijgen om het werk van de kerken overzee mogelijk te maken en voort to zetten. Een „lopers korps" van zo'n 250.000 tot 280.000 mannen en vrouwen projecten die de voortgang van de verkondiging beogen, daar naast projecten die uitbreiding van het dienstbetoon bewerk stelligen, projecten die de ge rechtigheid bevorderen en ten slotte projecten, die vernieu wing van de gemeenschap tot doel hebben. wordt In dere weken In alle gro- De actie wordt „ieti 20a]s da, wel De Amerikaan Mark Schneider in de staat Florida heeft veel exo tische dieren: krokodillen, vogel spinnen, veel tropische vissen in 45 aquaria en ook vijf vogels. Deze ara eet niet uit zijn hand, maar volgt slechts het bevel op: pak mijn gebit. G.S. ZUID-HOLLAND: Meer zekerheid voor leefmilieu op Maasvlakte Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gemeentebe stuur van Rotterdam moet de plannen voor een uitbreiding van de industrie op de Maas vlakte veranderen. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland heb ben het bestemmingsplan Maas vlakte van de Rotterdamse ge meenteraad afgekeurd. Belang rijkste bezwaar van het provin ciebestuur is dat er in de voor schriften voor industrievestiging nauwelijks iets staat over mi lieu-eisen, waaraan een zich op de Maasvlakte vestigende Indus- I trie zou moeten voldoen. De Raad van Rotterdam had zich j op het standpunt gesteld dat die Voorwaarden altijd nog bij de reële uitvoering van het plan j gesteld kunnen worden. G.S. vinden dat eisen aangaande de j lucht- water- en bodemveront- i reiniging al in het bestemmings- i plan moeten vastliggen. Bedrei- I ging van het leefmilieu moet bij voorbaat voorkomen worden, i menen G.S. Verder vreest het provinciebestuur dat het plan zoals het er nu ligt na verwe- j zenlijking de arbeidsmarkt on- gunstig kan beïnvloeden. Men is vat) mening dat er waarborgen moeten worden ingebouwd. J waardoor er een selectie van de bedrijven kan plaatsvinden. kleine plaatsen land samengesteld om straks In december de geregistreerde le den van de deelnemende kerken te gaan bezoeken. De actie „Kom over de brug", waaraan dit jaar ook de katho lieke kerk deelneemt, start in feite op maandagavond 11 de cember. Dan worden alle kerk leden in het land bezocht en krijgen zij geef- en informatie materiaal overhandigd. Op vrij dagavond 15 december wordt de gift of de kaart waarop een gift wordt toegezegd, opgehaald. Ge vraagd wordt niet minder dan één procent van het besteed baar jaar inkomen. De ver wachte 50 miljoen guldens is no dig om de projecten die door de kerken in de ontwikkelingslan den zijn aangeboden en waaruit er door de organisatoren van „Kom over de brug" ruim 700 zijn geselecteerd, te financieren. Dat projectenpakket is in feite in vier groepen onder te brengen: nmige andere acties hef geval was, via de televisie ge voerd. De basis van de actie is het bezoek van de kerkleden aan huis. Wel zullen de komende weken diverse projecten in ra dio en tv-programma's worden belicht. Op vrijdag 15 december zal vanaf half elf tot half één 's nachts een rechtstreekse re portage worden uitgezonden van de slotfase van de actie. Eigen vlag voor ministers behalve de be windsman van Defensie die er reeds een voert, krijgen een ei gen vlag. De nieuwe ministers- vlag is wit met aan de boven- en onderzijde rood-wit-blauwe banen en op het witte deel de Nederlandse Leeuw. inwoners van Luna Pier in de Amerikaanse staal Michigan roeien in een bootje door de hoofdstraat van hun woonplaats na een over stroming van het Eriemeer. De gouverneur van de staat heeft dc hulp van de nationale garde ingeroepen om diefstal te voorkomen. Miliejubewuste Sint schenkt kerstbomen in bloempot AMSTERDAM (ANP) - Sint Nl- colaus gaat zich dit jaur In de strijd werpen voor de milieube scherming. Hij zal propaganda maken voor het In leven houden van de kerstbomen. Na zijn triomfale intocht in Am sterdam zal de Sint zaterdag middag in het Hilton Hotel on der kinderen vun Amsterdamse kindertehuizen 250 door staats bosbeheer ter beschikking ge stelde bloempotten met kleine sparreboompjes uitdelen. „Koop geen ufgezaugde kerstbo men meer, maar plant het spar retje uit de bloempot in tuin of elders om in de toekomst een permanente kerstboom te heb ben". aldus de raad van de Goedheiligman.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9