GOEDKOPE CHARTERS MINDER GOEDKOOP 3 HP d0ENE Jonge vrouwen schaarser dan jonge mannen AUTOMAAT VERKOOPT ZEKER 88 PRODUKTEN S> 25 lil 10° rt BEWAPENING NEDERLANDSE POLITIE IS ONVOLDOENDE DE NIEUWE UNIE 100 'DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslagge vers) jtters deri's. Stars 31 j)EN HAAG Er zijn nog geen vaste afspraken ge maakt over de prijzen van goedkope charters naar Amerika en Canada, die, zoals gemeld, met ingang van 1 april 1973 voor ieder een mogelijk worden. Hier over zal volgende maand in Parijs worden beslist. De gedachten gaan uit naar een retourtje Amster dam—New York van 600. Dat is dus beduidend meer dan hier en daar reeds in advertenties onder voorbe houd wordt aangekondigd (ongeveer 500) enig Wk 'Dit deelde de heer P. v. d. Tuuk Adriani, hoofd politieke zaken £>e heer P. v. d. Tuuk Adriani, dooi ..yan de Rijksluchtvaartdienst hoofd politieke zaken van de -.gisteren op een persconferentie Rijksluchtvaartdienst. ,jnee. aöpè goedkope charters op de (.Noord Atlantische routes kun nen overigens pas ingaan als de alles., Amerikaanse. Canadese en Europese autoriteiten tot over eenstemming zijn gekomen over de nieuwe charterbepalingen. Men verwacht wel, dat dit vóór 1 april 1973 zal zijn. Enkele vvi' de (voorgestelde) nieuwe bepalingen zijn: men hoeft niet meer lid te zijn van een club of vereniging, d-r reis m0et drie maanden van tevoren worden geboekt, de reisbureaus moeten 90 dagen voor vertrek 0! .bij de Rijksluchtvaartdienst een lev«- lijst inleveren met de namen urlijk van de deelnemers, er moeten voor- -minimaal 40 mensen per groep ;-boeken, de verblijfsduur in 'Amerika en Canada is in de zo- 'mer minimaal 15 dagen en in de winter (1 november—1 april) 10 dagen. De reisbureaus zijn ..'■verplicht tenminste 120 dagen vóór de vlucht bekend te maken pw! tegen welke prijzen er wordt ge ologen. pa cup De bewapening van de Nederland se politie is. gezien het moderne banditisme, volmaakt onvol doende, betoogt Elsevier in een lijvig artikel. Een politiefunctio naris over de voorgeschreven karabijn: ,,Je kunt er nog geen haas mee schieten. Hij is onzui ver en levensgevaarlijk bij ge bruik in openbaar". Het politie pistool daarentegen kan hele maal geen kwaad, want die heeft volgens het blad „een on schuldige kogel". Voorts een exclusief interview met de vader van de Russische h-bom, Andrej Sacharow. Hij zegt onder meer: „Sinds Nixons bezoek gaat het veel slechter. De autoriteiten zijn steeds bru taler omdat ze geloven, dat zij door de ontspanningspolitiek de westerse publieke opinie kunnen negeren". Eveneens een exclusief gesprek met de baanbreker op het ge bied van de hartchirurgie in Ne derland, prof. dr. A. G. Brom. Citaat: „Wij hartchirurgen zijn ten dicht maken, vernauwde of lekkende kleppen vervangen, af wezige leidingen aanleggen, te nauwe leidingen verwijden. Wel is er voor het uitoefenen van de hartchirurgie moed nodig". Vrij Nederland heeft een huive ringwekkend interview met de Vlaming Jef Geeraerts, wiens boek „Gangreen 2", de goede moordenaar, over militaire QJ Q -"Ö i-H moordpartijen onder zijn leiding in de koloniale Congo een best seller aan het worden is. De man blijkt zelfs kannibalisme be dreven te hebben. Verkwikkelij- ker is het verhaal over een an dere Belg, de biljartkunstenaar René Vingerhoedt: „er is dus van mij wel gezegd, dat ik op een biljart geboren ben. Maar ik heb dat mijn vader en moe der nooit goed durven vragen". Limburgs voetbalidool Willie Bro- kamp wordt gevraagd naar zijn beste schijnbeweging. Het blijkt te zijn: „linker flank, rechter flank, klatsj, mem, jummi, buul, tor". Aan serieuze leeskost on der meer nog artikelen over Arie Groenevelt en Heinrich Bol 1Het blad geeft de lezer deze week een 36 pagina's grote boekenbijlage cadeau. Ook de Haagse Post aandacht voor de Vlaamse „goede moor denaar" Jef Geeraerts. Citaat: „Wij hebben eens 400 Baluba in een hinderlaag gelokt en neer- gemaaid, daarna hebben we ze op een hoop gegooid en met benzine overgoten en verbrand. De geur van verschroeid men senvlees mengde zich met de geur van de kippen, die onze kok op het kampvuur braadde. Ik heb willen aantonen welk verscheurend dier de mens nog is als door omstandigheden en kele remmen en wetten zijn weggevallen". Het omslagver haal gaat over Willem van Ha- negem. Zijn levenskenmerk blijkt te zijn dat hij niet tegen zijn verlies kan. „Als enkele vriendjes van zijn zoon Gert hem inviteren een partijtje op straat mee te spelen, schroomt hij niet de knaapjes onderstebo ven te lopen en een voorsprong van 20-0 te nemen". Voorts een lang gesprek met Mar cus Bakker altijd goed voor pittige uitspraken, een jjroot verhaal over de Duitse succes schrijver GUnther Grass op ver- kiezingstoer voor Willy Brandt, en de dreigende conclusie „ook de dollar gaat er aan". In de Nieuwe Linie de beschuldi ging dat de politie het gebruik van heriolne in de hand werkt. Drugverslaafden spuiten nu het gevaarlijke middel „want onze eigen Chinees waar we opium kochten, is er niet meer die is opgepakt". Merkwaardig nu van onze zuiderburen. „Elke dag reizen 2000 Belgische scho lieren uit alle hoeken van het land naar de hoofdstad Brussel. Ze brengen daar een van hoger hand verordonneerd bezoek aan de jubileumtentoonstelling van de 150 jaar oude Société Géné rale de Belgique, de machtigste financiële groep van het land. De kosten van deze massale voorlichtingsoperatie die zich In totaal over ongeveer 100.000 stu derende jongeren uitstrekt, zijn voor rekening van de staat. Daarmee wordt de reële invloed van het grootkapitaal op het Belgische staatsapparaat en op de onderwijswereld nog eens nadrukkelijk aangetoond". Voorts een artikel over Franco, die nog jaren meekan en Spanje er wanhopig uit- De Groene komt nog terug op de verkiezing van Nixon. „Het be tekent ongetwijfeld dat taloze Amerikanen, die op verandering uit zijn, na deze ervaring het hoofd moedeloos in de schoot zullen leggen. Een klein deel zal echter doorgaan en we kunnen een opleving van buitenparle mentaire acties verwachten. van sommigen wanhoplgen mis schien zelfs van terroristische aard". De Noorse polemoloog Galtung komt aan het woord over het Salt-akkoord tussen Rusland en Amerika, dat hij niet alleen on zin noemt, maar bewuste op lichting. „Ze zijn samengegaan om het bewapingsmonster te lei den naar nog gigantischer pro porties". Over de slechte resultaten van Feyenoord en de houding van de clubleiding in deze: „Het is schandelijk dat daarvoor keer op keer de spelers voor rotte vis worden uitgescholden. Als ze in het openbaaar zo op hun ziel krijgen als vorige week. dan kan men zich ongeveer voorstel len wat er binnenskamers ge beurt. Erg fris is het allemaal niet". Ook Accent een boekenbijlage, en wel van 13 pagina's. Op de voorplaat glundert Drees jr. ons toe en moedigt hij ons aan de auto te behandelen als een paard. Binnenin zegt hij onder meer: „Naar onze opvatting is het onjuist dat de Surinamers en Antillianen alleen naar Ne derland komen om een beroep te kunnen doen op ons sociale systeem. Uiteraard mogen ze dat doen als ze hier een paar jaar zijn, dan behoren ze tot onze groep. Maar het is een misstand als ze alleen naar Ne derland komen om zich te be roepen op de bljstandwet". Veel postume aandacht voor de ne derlaag van McGovern. Luchtkussen- vervoer tussen iDen Helder en Terschelling n d! coac': e ver- nden onde; ROTTERDAM (ANP) Interna- -tional Hoverservice in Engeland .JL-tJ "verwacht over twee jaar een veerdienst te beginnen met luchtkussenvoertuigen tussen Den Helder en Terschelling. Ook heeft het bedrijf het plan om ten behoeve van toeristen vanuit Amsterdam tochten met dit soort voertuigen te maken. :ho'.e: het andet 1;8D: tiïë! 1-!. ?i i 2-1 1LCTr- M' i T' UDOS ■holte I -•;<■•• rsjci 6 1-t 5—IM Ook de Amsterdamse en Rotter damse brandweer, havendien sten en baggerondernemingen hebben belangstelling vöor het voertuig. De HM2, zoals het vaartuig heet, is in staat om 65 '"passagiers of 5 ton vracht met een snelheid van 35 knopen (65 'Nm per uur) te vervoeren. Vol- "''gens de fabriek kan het werk Van tien conventionele boten van gelijk formaat overnemen. 4pollo-mannen m afzondering KAAP KENNEDY (UPI) De drie ruimtevaarders van de Apollo-17, Eugene A. Cernan, Ro nald E. Evans en-dr. Harrison H. Schmitt zijn gisteren in me dische afzondering gegaan voor hun vlucht naar de maan de laatste van het Apollo-program- ma die over drie weken be gint. lot hun lancering is hun bewe gingsvrijheid beperkt tot het ruimtevaartcentrum op Kaap Kennedy en de nabijgelegen luchtmachtbasis Patrick om hen zo min mogelijk bloot te stellen aan besmetting. Het ruimteschip vertrekt woens dag 6 december te 15.53 uur (Ned. tijd). Cernan en de geo loog Schmitt blijven 75 uren in een noordoostelijke maanvallei terwijl Evans rond de maan blijft draaien. Pachman vertrekt maandag fRAAG (DPA) De Tsjechische schaakgrootmeester Ludek Pachman zal pas maandag met zijn vrouw en zijn moeder zijn land voor goed verlaten. «teren deelde hij in Praag mee dat hij niet op die dag kon ver- trekken, zoals aanvankelijk in zijn bedoeling lag, maar pas op 20 november. Hij had die datum in zijn vergunning over het hoofd gezien. Pachman heeft al zijn bezittingen al laten inpak- DEN HAAG (ANP) Er zijn in Nederland meer vrouwen dan mannen, maar dat betekent niet, dat de jongemannen een ruime keus hebben. Integendeel: er is een tekort aan jonge vrouwen. Bovendien zijn er eigenlijk alleen in West-Nederland meer vrouwen dan mannen: in de rest van het land is het precies andersom, behalve in de pro vincie Groningen, waar er van beide geslachten evenveel mensen zijn. Prinses Margriet kreeg gis teren uit handen van de heer Th. H. de Meester een antieke Zeeuwse rin^aan geboden. Ze kreeg de ring ter gelegenheid van de opening van de school voor Gezondheidszorgop leidingen in Goes. De prin ses verrichtte de plechtig heid. Nog 10 visaas-automaten UTRECHT (ANP) De verkoop van produkten via auto maten neemt snel toe. Er zijn minstens 88 produkten die op deze manier aan de klant worden of zijn gebracht, al dus blijkt uit een recent onderzoek van het voorlichtings instituut voor distributie door automaten. Duidelijke uit schieters zijn uiteraard de sigaretten- en shagautomaten, de munttelefoontoestellen, de parkeermeters en de postze gelautomaten, maar zeer duidelijk in opmars zijn de con doomautomaten, de bus- en tramkaartenautomaten en de fotokopieerapparaten. Verdwenen of op de terugtocht zijn automaten voor curiosa, ballpoints, bankzegels, boeken, grammofoonplaten, massage en opname van eigen stem op grammofoonplaat. Uit het rapport van het voorlich ting sins tit uut voor distributie dcor automaten (VIDA) blijkt, dat er >ln Nederland naar schat- Dit blijkt uit de gegevens van het .Centraal Bureau voor de Statis tiek in het jaarlijkse zakboek van deze instelling. Op 1 janua ri 1972 waren er in Nederland 1003 vrouwen op elke 1000 man nen, een „overschot" dus van drie vrouwen per duizend man nen. In West-Nederland is dat verschil groter; daar zijn 1024 vrouwen op elke 1000 mannen. Uitschieter is Noord-Holland, waar het overschot 28 vrouwen bedraagt. Drenthe en Noord- Brabant hebben de 'grootste mannen-overschotten. In Dren the wonen 974 vrouwen op elke 1000 mannen en in Noord-Bra bant 976. Nog minder vrouwen zijn er naar verhouding in de zuidelijke IJsselmeerpolders: slechts 918 op elke 1000 mannen. Tot aan de leeftijd van 40 jaar zijn er landelijk bezien duidelijk meer mannen dan vrouwen in ons land en dat geldt voor iede re leeftijdsgroep beneden deze grens. Zo zijn er volgens de cij fers per 1 januari j.l. in de leef tijdsgroep tussen 15 en 19 jaar ruim 569.000 jongens en ruim 543.000 meisjes. In de leeftijds groep 20 tot 24 jaar is dat resp. 618.500 mannen en ruim 585.000 vrouwen, een verschil van ruim 33.000. Tussen de 25 en de 29 jaar zijn er bijna 40.000 meer mannen dan vrouwen en in de groep van 30 tot 34 jaar is het maruieno verse hot ongeveer 37.000. Tussen 35 en 39 jaar wordt het verschil el kleiner en zijn er nog maar ongeveer 23.000 mannen meer dan vrou wen. In de daarop volgende groep is het verschil geslonken tot een mannen-teveel van ruim 1000 en in de hogere leeftijds groepen krijgt de vrouw steeds meer de overhand, totdat in de leeftijdsgroep \an 65 tot 74 jaar er ruim 93.000 vrouwen meer zijn dan mannen (381.000 man nen en 474.000 vrouwen). Uit de bevolkingsstatistieken van het CBS blijkt verder, dat naar verhouding de meeste bejaarden (boven 65-jarigen) in Zeeland (13,3% van de bevolking) en Noord-Nederland (11,7%) wonen en de minste in Zuid-Nederland (7,8%). De meeste jongelui (tot 19 jaar) wonen in Zuid-Neder land (38,7%) en de minste in het westen (33,4%). West-Neder land dreigt daarmee te vergrij- Weil in cel mede- BERLIJN (DPA) De 23-jarige radicaal rechtse ziekenverpleger Ekkehard Weil, die wegens een aanslag op een Russische sol daat zes jaar had gekregen en sinds maandag in een Berlijnse gevangenis werd vermist, is in de cel van een mede-gevangene gepakt. Weil werd uit een houten kast bo ven de verwarming te voor schijn gehaald nadat de gevan genisdirectie een tip gekregen had. Echtgenoot van Zarah Lean der verongelukt KIEL De echtgenoot van Zarah Leander, de dirigent Arne Hül- phers, i dinsdag in Kiel veron gelukt. Hij viel 's avonds na set eerste deel van een concert van zijn vrouw, die hij op de vleugel begeleidde, van een tap. Hül- phers werd daarbij zo zwaar 'ge wond dat hij i de loop van de nacht overleed. Jossi bleef zwijgen KIRYAT BIALIK (UPI) Jossi de papegaai hield gisteren zlin bek weer toen een rechter poogde via hem er achter te ko men wie zijn ware eigenaar is. De grijze roodstaart papegaai is de centrale figuur in een lang durig proces van de 37-jarige Haim Moes, die ervan wordt beschuldigd het lievelingsdier ter waarde van een kleine dui zend gulden van Amos Meir te hebben gestolen. Rechter Welinsky besloot de bewering van Meir, dat hij het beest geleerd had een Duits kinderliedje te zingen en de diets- pe astmatische ademhaling van zijn vader te imiteren, aan een onderzoek te onderwerpen. Hij verplaatste de rechtszaal van Haifa 13 km verder naar het huis van Meir cpdet pape gaai Jossi, die geweigerd had in de rechtszaal „het woord te voeren", zich thuis zou voelen. Er kwam echter geen Duits liedje noch het geluid van een astmatische ademhaler. Het is nu aan rechter Welinsky alleen zijn besluit te vormen. ting nog 10 automaten voor vis- aas staan. Het zijn verbouwde kroketautomaten. Ze ziijn waar schijnlijk uniek in de wereld.. Een probleem is, dat het aas snel last heeft van de warmte. Het en'ge „automatische café" staat in een Rotterdamse disco theek, die drie A vier alcoholi sche drankautomaten exploi teert. Over de toekomstver wachtingen is wemig bekend. In Amer ka heeft men al een alco hol-automaat die de nuchterheid en de geschiktheid voor de ko per elektronisch vaststelt via een identiteitskaart, als de ko per niet aan de eisen van de au tomaat voldoet, wordt niet ge tapt... In Nederland zijn nog geen bijbel automaten (zoals in Brussel) en plannen ervoor bestaan even min. Dierenautomaten, zoals ze in Amerika bestaan, zullen er ook wel niet komen, want de VIDA verwacht in dat geval veel verzet van de dierenbe scherming. In New York is een aquarium met tien goudvissen voor 10 dollar in een automaat te koop. Op deze manier worden ock gcudhamsters en schildpad den verkocht. Heath weer in Ulster LONDEN (DPA/UPI) Premier Edward Heath had vandaag en voert ook morgen besprekingen met vertegenwoordigers van ge meenten, kerken, bedrijven en politieke groeperingen In Ulster. Het is de tweede maal dat de conservatieve leider Ulster be zoekt sinds hij In juni 1970 aan de macht kwam. Hij zal geen vertegenwoordigers van militante of paramilitaire groepen van protestanten en ka tholieken ontvangen. De groot ste oppositiepartij in Noord-Icr- land, de „sociale en democrati sche LabourpartiJ". heeft nog geen uitnodiging voor een ge sprek gekregen. Drie kleinere rooms-katholieke partijen willen zelf Heath niet ontmoeten. Vijf kinderen omgekomen BRUSSEL (ANP) - Vijf Belgl- sche kinderen zijn In de nacht van dinsdag op woensdag omge komen in de vlammen van hun brandend huls. Dat gebeurde In Montignies-sur-Sambre, rond vier uur in de ochtend. rvijf en TwnmefK? EL G.ULDEN v tnè f 100 O ÏOOO 1080 De nieuwe bankbiljetten van 25, 100 cn 1000 gulden, die zoals wij gisteren al hebben gemeld met ingang van 15 december (het biljet van 1000 gulden een maand later) in omloop worden gebracht, zijn kleiner dan de huidige biljetten. Het biljet van 25 gulden Is 76 x 148 mm groot cn is aan de voorzijde uitge voerd in de kleuren karmijnrood, rood, oranje, violet en oker met rechts een portret van de componist Jan Pietersz. Swee- linck. Het biljet van 100 gulden is 76 x 154 mm en is aan de voorzijde uitgevoerd in de kleuren donkerbruin, oranje, violet, bruinzwart en lichtbruin met rechts een portret van Mlchiel Adriaansz. De Ruyter. Het biljet van 1000 gulden is 76 x 160 mm groot en is aan de voorzijde uitgevoerd in de kleuren donker groen, blauw-groen. lichtgroen en violet met rechts het portret van de wijsgeer Baruch d'Espinoza.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7