Raad Noordwijk beslist dinsdag over toekomst Sint-Nicolaas in Leidschendam Bollen- duin- en vlietstreek Lissese katten komen vreemd aan hun eind Café s in Lisse tijdens weekend tot 2 uur open OOK Wat u moet weten V rou wenbeweging van Voorhout en de drugproblemen PAGINA 5 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 fOORDWIJK De gemeente raad staat dinsdag voor een be slissing, die voor de toekomsti ge ontwikkeling van Noordwijk van ingrijpende betekenis zal zijn. Aan de orde komt dan na melijk de interimnota op het structuurplan, waarbij op basis van de in deze nota verstrekte gegevens en suggesties, een be slissing moet worden genomen waar in de komende tien jaar de woningbouw in de gemeente zal plaatsvinden. n nauwe samenhang daarmede wordt ook de mogelijkheden op langere termijn (19821992) aan een beschouwing onderwor pen. De interim-nota is een lijvig, goed gedocumenteerd stuk, verlucht met tabellen, statistieken en kaarten. Enorm veel denkwerk de structuurplancommissie is hieraan voorafgegaan. De provinciale overheid verlangt een dergelijke uitgebreide stu die, alvorens aan bestemmings- en uitbreidingsplannen zijn goedkeuring te hechten. Wethouder C. van Di':n, verant woordelijk beheerder van de portefeuille openbare werken en ruimtelijke ordening, is uiter aard nauw bij de totstandko ming van deze interim-nota en het structuurplan betrokken. Hij kent deze materie als geen an der, al zal hij bescheiden, on- LEIDSE COURANT middellijk ook zijn medeleden in het college, de commissie van openbare werken en de ge meenteraad noemen. In een vraaggesprek met de wet houder lichtte hij enkele van de meest markante punten uit de nota toe. Het gaat om de vraag waar wij de grond vinden om in de periode 1972—1982 woning bouw te plegen. Rekeninghou dend met een bevolkingsgroei, even groot als het geboorteover schot zal in de eerstkomende tien jaar ongeveer 35 hectare nodig zijn. Twaalf hectare daar van vindt men in het Duinpark. De resterende grond moet ge vonden worden in het gebied van de Grashoek, in het Mid dengebied-Noord en in het Mid dengebied-Zuid. In de alternatie ven A en F, waaraan de com missie de voorkeur geeft, wordt gedacht aan een bebouwing van ongeveer drie hectare in het zuidelijke middengebied ter af ronding van de woonwijk aan de Lijnbaanweg. Grenzend aan de Prins Hendrikweg wordt in dit gebied het zwembad gesi tueerd, doch verder zal het vol komen open moeten blijven. Ten aanzien van het Middenge bied-Noord tussen Wetering kade en Duinweg zou de wet houder de grootste voorzichtig heid willen betrachten. Het col lege geeft daarom de voorkeur aan het alternatief dat voorziet in een bebouwing van maximaal 8 hectare, gelegen tussen de Weteringkade en een denkbeel dige lijn van het Irisplein naar de Nieuwe Zeeweg. Wij willen in dit gebied wel enige woning bouw toestaan, doch de open Tuimte zoveel mogelijk behou den. De consequentie is, dat in het gebied van de Grashoek 4 hectare meer, oftewel 12 in- plaats van 8 hectare gevonden zal moeten worden. In dit ge bied dient een open strook langs de Duinweg te blijven, zodat de bestaande bedrijven gehand haafd kunnen worden. O f er in de toekomst in het mid dengebied plaats zal zijn voor bepaalde gemeenschapsvoorzie ningen, valt nu nog niet te zeg gen. Het ligt er aan tot welke conclusies het volgend jaar ver schijnend eindrapport komt. Dit zullen wij moeten afwachten, al dus de heer Van Duin, maar ik blijf er bij dat men ten aanzien van dit gebied de uiterste voor zichtigheid dient te betrachten. Omtrent de aard van de toekom stige woningbouw, kon de wet houder nog weinig met zeker heid zeggen. Het ligt in de be doeling, dat na het Duinpark eerst het gebied van de Gras hoek aan de beurt komt voor woningbouw. Dit wordt bepaald geen wijk van flats. Het karak- Wethouder Van Duin bezig met denkwerk in het middengebied. Voorzichtig zijn met open ruimte tussen de woonkernen ter van Noordwijk leent zich riet voor dergelijke hoogbouw. Het beleid zal dan ook gericht zijn op de bouw van overwe gend eengezinswoningen. Reke ning moet worden gehouden met hetgeen ook in dit opzicht haalbaar is. Wat de toekomst van het sport complex betreft, sprak de heer Van Duin als zijn mening uit, dat de voetbalvelden in ieder geval gehandhaafd dienen te blijven. Men rekent, dat straks vijf velden nodig zijn alsmede een oefenveld. Behalve voor de voetbalsport zal het complex een functie vervullen als groene zone tussen de woongebieden Boerenburg en Duinpark-Gras- hoek. Ten aanzien van andere op het complex beoefende spor ten, zoals hockey, handbal, korf bal en dergelijke, ziet het er naar uit, dat deze successieve lijk naar elders gelegen terrei nen zullen moeten verhuizen. In de gemeente zijn daarvoor de mogelijkheden aanwezig. Zijn de plannen voor de vestiging van een winkelcentrum in het middengebied nu voorgoed van de baan? ,,Zo zou ik dit zeker niet willen stellen", verklaarde de wethou der. De middenstand is thans bezig met een onderzoek naar de structuur van de bestaande winkelbedrijven. Daarbij zijn ook de winkelbehoefte in het geding en de situering. De resultaten van dit onderzoek zullen wij moeten afwachten. Het uit te brengen rapport gaat een onder deel vormen van het structuur onderzoek voor de gehele ge meente. Op deze wijze wordt te vens tegemoet gekomen aan het destijds naar voren gebrachte bezwaar van de middenstand, dat zij door de plannen van het gemeentebestuur waren overval len. Landgoederen als Offem en Calo- rama zijn van nature land schapsgebieder, welke in de te genwoordige staat gehandhaafd blijven en nooit voor woning bouw of dergelijke in aanmer king kunnen komen. Naast de alternatieven in de interim-nota, zijn ook uit de commissie van Openbare Werken overwegings- waardige suggesties naar voren gekomen. De wethouder atten deert daar nog eens uitdrukke lijk op. Hoewel het structuurplan los staat van de komplannen, is er toch wel verband met de modernise ring van de badplaats. ,,Bij de vraag welk karakter Noordwijk in de toekomst dient te dragen, vindt men in de nota diverse aanknopingspunten", meent wethouder Van Duin. Bewust wordt gewezen op de be stemming van Noordwijk als badplaats met zee, strand en duinen als natuurlijke recreatie mogelijkheden. Daarnaast die nen er aanvullende voorzienin gen te zijn. In dit verband is de aanleg van het zwembad be langrijk, de aanwezigheid van sportaccommodatie, maneges en dergelijke. Overheid en particu lier initiatief zullen hier samen moeten gaan. „In geen geval is het de bedoeling om het nachtleven in Noordwijk te gaan uitbreiden. Het blijft naar mijn idee een rustige bad plaats, maar dan rust in de zin van recratief bezig zijn", be sloot wethouder C. van Duin. LISSE De bewoners van de Barendszstraat, Kanaal straat, De Ruyterstraat en Van Spyckstraat houden sinds enige weken hun kat ten angstvallig binnen. Ten minste als hun kat nog leeft want in zes weken tijd zijn er op onverklaarbare wijze twintig katten in deze woon wijk aan hun eind gekomen. 's Avonds even uitgelaten en de morgen daarop van pijn verkrimpende huisdiertjes die na uren marteling ten slotte dood op het huiska merkleed bleven liggen. „Het is een schande", zegt mevrouw Grimme, voorzit ster van de Lissese afdeling van de Vereniging tot Be scherming van Dieren. We weten bijna zeker, dat die dieren vergiftigd worden". Een dierenarts heeft reeds sec tie op één van de lijken ver richt en heeft inderdaad ver giftigingsverschijnselen ge constateerd. Maar hoe de dieren aan hun einde komen, dat weet nog niemand. Me vrouw Knoppien, één van haar twee katten moest een uitstapje ook met de dood bekopen: „In de Barendsz straat leeft geen kat meer. Vandaag gaan we handteke ningen inzamelen. Die bren gen we naar de politie. Dan moet men wel iets gaan doen". De Lissese politie heeft vol gens mevrouw Knoppien tot nu toe erg lauw gereageerd op de massale kattensterfte. Men is bij de politie, zo zegt ze, „niet van plan om zoveel drukte te maken voor een poessie". Inmiddels is wel een inspec teur uit Leiden in de arm ge nomen om de vreemde kat tensterfte nauwkeurig te on derzoeken. Wellicht loopt in Lisse een kattenmepper rond, maar de mogelijkheid wordt ook niet uitgesloten dat het vooral in deze tijd kwistig gestrooide vergif in tuinen de oorzaak van de massale sterfte is. Prof. Albeda zet zich af tegen de polarisatie LISSE De Rotterdamse hoogle raar in de economie en lid van de Eerste Kamer Albeda heeft zich gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst van de ARP In Lisse fel afgezet teRen de pola risatie in de politiek en de op stelling van de PvdA. Hij keurde het af dat de grootste partij van Nederland zich aan de verantwoordelijkheid ont trekt, terwijl ons land kampt met problemen als Inflatie. Prof. Albeda vond het een ver dienste van de regering Bies heuvel en met name van minis ter Boersma dat er in het be drijfsleven een sociaal akkoord tot stand is gekomen. De vor ming van een rechts minder heidskabinet achtte de Rotter damse senator wel mogelijk, mits deze ook de steun krijgt van rechtse splinterpartijen. LISSE De horeca-bedrijven In Lisse mogen voortaan op vrij dag en zaterdag tot 's nachts twee uur open blijven, door de weeks tot 's nachts 1 uur. Hier toe besloot de raad van Lisse gisteravond na een voorstel van de KVP'er Salman. Tegen ver lenging van de openingstijd wa ren de drie wethouders, dc so- j cialist Kalis, de heren Smith en Hollander van de prot. chr. I fractie en de SGP'er Nieuwcn- I huis. Zij hadden principiële be zwaren. Lang is gisteravond in de Lissese raad gesproken over gewestvor ming. De liberaal Snik deed on der meer de suggestie een com missie ad hoe te benoeming om de problematiek rond deze zaak regelmatig door te praten. In die commissie zouden ook ge meenteambtenaren zitting moe ten hebben. Burgemeester Be rends was daar tegen. Zijn mo tief: Dat kost mij een man per dag. Besloten werd dat het col lege van B. en W. een nota uit brengt met voorstellen, waar over de raad t.z.t. van gedach ten kan wisselen. De raad ging er gisteravond mee akkoord dat de winkels zater dagavond 28 november tot 's Door de weeks tot één uur avonds 9 uur open mogen blij ven. Een voorstel van de KVP- er Slootbeek om te bepalen dat honden voortaan alleen nog maar aan de lijn uitgelaten mo gen worden, werd verworpen. Op vragen van dhr. Smit deelde burgemeester Berends mee dat de gemeente in onderhandeling is met het bestuur van de open bare leesbibliotheek over de huisvesting van de bibliotheek. De leeszaal kampt al geruime tijd met ruimte-problemen. De heer Smit deed de suggestie de bibliotheek onder te brengen In plan-Blokhuis. Aan het slot van de vergadering werd burgemeester Berends even kwaad op de democraat Zeeberg, die vragen had gesteld over een maandag ingewaaide muur van een flatgebouw. „Of er geen onderzoek ingesteld kon worden. Het zou nog wel eens 'n keer kunnen voorkomen". De burgemeester vond de vraag maar tendentieus. LISSE Op zondag 3 de cember organiseert de atle- thiekvereniging „De Spar taan" een prestatieloop aan het Langevelderslag. De start is om 12.00 uur precies. St. Nicolaas zelf zal ann de finish paraat staan om de herinneringsmedailles uit te reiken. LEIDSCHENDAM - De Haag se groep „Lincoln" zal zater dagavond in het ontmoetings centrum „Sater" optreden met experimentele muziek en enkele bluesnummers. „Sater" is om 8 uur open. „Lincoln" begint om 8.30 uur. LEIDSCHENDAM Het Utrechts Byzantijns Koor onder leiding van dr. Moros- low Antonowyez zal dinsdag 28 november om 20.15 uur een concert geven in de St. Joseph Opifexkerk aan de Burgemeester Sweenslaan. LEIDSCHENDAM - De ge- meenteraadsfractdes van PAK en D'66 komen vrijdag avond iin de zaal van de An- dreaskerk aan het Pres. Kenraedyplein bijeen om met belangstellenden te praten over de Algemene Beschou wingen van beide fracties en het antwoord dat zij daarop van B. en W. hebben ontvan gen. Verder zal het antwoord worden behandeld dat de fracties bij de openbare be handeling van de begroting op de maandagmorgen 20 en 27 november zullen geven. Iedereen is welkom, aanvang 20 uur. NOORDWIJK - Op 17 novem ber bestaat in de Rank uan de Golfbaan gelegenheid tot het inleveren van vakantieze gels voor loonderving in de kerstvakantie van de NCB hout- en bouwbond CNV. In geleverd mogen worden voor bouw- en baggerbedrijf 35 dagzegels en voor het schil dersbedrijf 7 weekzegels. Losse zegels worden niet aangenomen. De uitbetaling geschiedt per postgiro of postcheque. - WARMOND Vanavond tussen 19.00 en 20.30 uur kun nen bij de Raiffeisenbank de volgeplakte boekjes van de W.K. worden ingeleverd. Ook de komende twee woensdag avonden is er gelegenheid tot inlevering. SASSENHEIM De traditio- nele kerstvolkszang wordt dit jaar op 18 december in de St. Pancratiuskerk gehouden, aanvang 19.30 uur. De plaat selijke harmonievereniging „Crescendo" zal medewer king verlenen. Nieuwe chef van Katwijks korps maakte kennis KATWIJK De nieuw benoemde korpschef van de Katwijkse ge meentepolitie kwam gisteren kennismaken. Om kwart voor elt maakte hij op het gemeente huis officieel kennis met burge meester A. G. Vermeulen, waarna men vertrok naar het politiebureau aan de Voorstraat. Daar kreeg het korps gelegen heid kennis te maken met hun nieuwe chef. De heer F. J. Laméris verheugt zich op zijn nieuwe werkkring. „Het is plezierig om na een theoretische werkkring weer de praktijk in te gaan", zei hij. Zoals bekend is de nieuwe korps chef nu nog adjuncht-directeur van de politieopleidingsschoo! voor Noord en Oost Nederland te Lochem. De heer Laméris kende Katwijk al een beetje uit de tijd dat hij in Leiden werkte en in de omge ving, Noordwijk, woonde. De heer Laméris ziet de taak van de politie voornamelijk orde be warend. De politie moet zijns inziens in de samenleving staan en niet een tegenpartij ziir. We' vraagt de heer Laméris zich af wat de plaats van de politie za' zijn wanneer de no'arisatie zich voortzet. Per 1 ianuari zal de heer Laméris in dienst treden. LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Sint Nicolaas zal zaterdag om 2 uur niet minder dan 20 Zwarte Pieten per stoomboot aan de Sluiskant arriveren, waar Hij zal worden begroet door het bestuur van de Leld- schendamse Ondernemers Ver eniging. De stoet trekt via de Damhouder straat, Venestraat en Damlaan naar het raadhuis, waar wet houder van Dongen de spaanse heilige namens het gemeentebe stuur zal begroeten. Sint Nico laas heeft gezegd dicht bij de kinderen te willen blijven en zal ze daarom niet zoals gebruike lijk vanaf het balcon maar van af de trappen van het raadhuis toespreken. De stoet, die begeleid wordt door majorettes, drumband en har monie „St. Caecilia" trekt daar na verdere via de Koningin Wil- helminalaan. Prins Hendriklaan, Smitslaan, Amstelweg, Prinses Annalaan, Gravin Juliana van Stolberglaan naar het winkel centrum aan de Prins Frederik- laan waar de voorzitter van het winkelcentrum in Prinsenhof, cfe heer Edmonds, de Sint zal toe spreken een waarbij tevens de prijzen worden uitgereikt voor de kindertekenwedstrijd. De Sint die om ongeveer half vier In Prinsenhof wordt verwacht gaat daarna via de Noordsingel en het Pres. Kennedypleln naar de Burgemeester Sweenslaan waarna de stoet zal worden ont bonden. De winkeliers van het Damcen- trum hebben Sint Nicolaas uit genodigd voor enkele wandelin gen op dagen voorafgaande aan zijn verjaardag. Hierbij zal hij in het oude dorp endeau-eques en waardebonnen voor vliegrei zen uitreiken. De feestverlich ting in het oude dorp. met inbe grip van het strijklicht op Dorpskerk, sluis en brug, zal weer voor de gezellige sfeer zorgen. VOORSCHOTEN In de periode van 21 november tot en met 4 december zal in Voorschoten een bevolkingsonderzoek naar tuber culose plaats hebben. het pastoor van Bemmelen-ge- zondheidscentrum, Jan Evert- senlaan 199 op 21 november van 14 tot 16.15 uur en van 17.30 tot Het onderzoek zal worden gehou den in: Tuberculose- onderzoek in Voorschoten - het dr. Van der Stoel-gezond- heidscentrum, Wijngaardenlaan 2, van 23 november tot 4 decern- ber voor de overige wijken. Op 23 november is het onderzoek van 9 tot 11.45 en van 14 tot 16.15 uur. Alle inwoners van 25 jaar en ouder zullen een oproep- 1 kaart voor het onderzoek ont-1 vangen. Extra zorg voor niet „gewapende" vjuilzakken VOORSCHOTEN De Voor- schotense reinigingsdienyzeft thans een stipheidsaktie op het gebied van de vuilniszak ken. Alle zakken niet voor zien van een gemeentewapen worden niet door de vuilnis wagen meegenomen. Het raadslid Ir. J. van Dalen (V.V.D.) heeft naar aanlei ding van deze reinigingsaktie een brief geschreven naar B. en W. Het raadslid is voor gebruik van een universele plastic-zak met een KOMO- keurstempel en verzoekt het College om in navolging van enige andere gemeenten deze zak goed te keuren. Hierdoor wordt verwarring bij het pu bliek voorkomen, dat niet be grijpen kan welke maatsta ven gehanteerd worden. Het publiek is nog verbaasder, aldus het raadslid, te moeten constateren dat enige tijd na het verdwijnen van de offi ciële vuilnisauto een adere auto voorkomt rijden met twee stoere mannen, die de ronde door de wijk gaan doen met blijkbaar als enige opgave de overgebleven zkken in de voortuintjes te rug te zetten. Wat het raads lid b'ijkbaar nog niet weet, is dat deze twee stoere man nen ook nog een gele kaart afgegeven aan de bewoner. Wanneer blijkt dat er geen vooruintje is of dat niet met zekerheid de laatse eigenaar van de zak is aan te wijzen, dan nemen de twee stoere mannen de zak zelfs mee. Een niet „gewapende zak" krijgt in Voorschoten zo ex tra aandacht, maar het vraagt wel veel mankracht. De vraag is of de „cost voor de baet uit gaay". VOORHOUT Dc Vrouwenbewe ging van Voorhout heeft zich met mevr. Brugman grondig verdiept In de problemen die een gevolg zijn van soft- cn hard drugs. Het druggebruik, al dus de deskundige mevr. Brug man, Is in bijna alle landen strafbaar. Het gebruik van soft drups is minder gevaarlijk dan harddrugs. Onder softdrugs worden hasi, af komstig uit India, on marihua na, afkomstig uit Mexico, gere kend beide een produkt van heruiepp'ant. He' effect van deze softdrugs is kalmerend, j maar het reactievermogen gaat j achteruit, van verslaving is wei nig of geen sprake, j Harddrugs, o.a. LSD, eveneens uit j Mexico afkomstig en bij toeval ondekt door een scheikundige verbinding, kan verschrikkelijke gevolgen met zich meebrengen. Na het Innemen van LSD be leeft men een „trip" van circa 6 tot 12 uur welk goed of zeer slecht kan zijn. Hieraan zijn ui teraard bijzonder veel risico's verbonden. Na de pauze ging men in kleine groepjes verder discussiëren on der leiding van een van de vijf gespreksleiders over het gevaar en gebruik van drugs. Na afloop werden de dames en heren door de voorzitster, mevr. van Leeu wen, een fraai boeket overhan digd als dank voor hun dergelij ke belangenloze inzet voor deze avond. Het la altijd weer jammer, dat er voor dergelijke belangrijke avonden meestal weinig belang stelling ts, aldus de voorzitster. Voor speciaal de Jongeren, die er bijna niet waren, was dit een zeer leerzame avond, maar mis schien krijgen ze in de naaste toekomst nog een keer de kans.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5