Rijnbrug krijgt naam burgemeester Croles Landbouwer moet caravanloods weer afbreken Y riendenschaar gaat spelen op proeftuin Rijn- veen- en vlietstreek Invloed buitenland op inflatie in Nederland gering Raadsvergadering moet wijken voor n Politiek Café Oppositie tegen tariefsverhoging zwembad De Fluit Bouw van Medisch Centrum Nieuwkoop begonnen Druk programma voor St. Nicolaas in Alphen a. <L Rijn Markt berichten PAGINA 4D0NDERDAG 16 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT KOUDEKERK De raad van Koudekerk heeft ingestemd met de door B. en W. geweigerde bouwvergunning aan landbou wer R. Dorrepaal Wzn. voor een caravanloods, die hij recen telijk heeft laten bouwen. De si tuering van deze loods is niet in overeenstemming met het vige rende bestemmingsplan. Boven dien had Dorrepaal zonder ver gunning gebouwd. Wel zette mr. Vreugdenhil (PCP) vraagtekens bij de gevolgde ju ridische procedure. Nadat wet houder Van der Pols de han delwijze van b. en w. had uit eengezet ging mr. Vreugdenhil zelfs zover de wethouder van een „Herman Goering" (een Duitse oorlogsmisdadiger uit de Tweede Wereldoorlog) mentali teit te betichten, welke woorden hij later weer introk en er Arie Groenevelt (de gevreesde NVV-voorman) voor in de plaats stelde, waarmee de wet houder zich ook niet erg in z'n nopjes toonde. Het zgn. „Saargebied" in de La- gewaard steldx.mjmheeft, vol gens raadslid G. van Bostelen. erg veel hinder van de stank van het „gezuiverde" water, dat de aangrenzende rioolwaterzui veringsinstallatie op de Lager- waardse wetering loost. Hij be twijfelde of de installatie wel juist werkt, temeer daar hij zelf had geconstateerd, dat het („dode") inktzwarte water een onwelriekende lucht verspreidt. „Inderdaad", zo gaf burgemees ter Van der Linden toe, is er onlangs een storing in de instal latie geweest, maar de rappor ten van de watermonsters, die regelmatig genomen worden, zijn goed". Dat de Lagerwaard- se Wetering zelf langzaam aan het dichtslibben is kon hij niet beoordelen, zegde een onderzoek toe. De uitnodiging zelf eens een duik in het water te nemen, sloeg de burgemeester vriende lijk doch zeer beslist af. Te oordelen naar uitlatingen van mr. Vreugdenhil zijn een aantal raadsleden niet geheel tevreden met het tot nu toe gevoerde aanbestedingsbeleid van de ge meente. Men gaat er in besloten zitting nog eens rustig over pra ten. Mevr. Slot roerde tijdens de rond vraag nog eens het bouwvergun- ningenbeleid aan. Ze meende, dat de provinciale overheid te lichtvaardig omspringt met door gemeentebesturen genomen voorbereidingsbesluiten om de bouw van „bepaalde" objecten in het „buitengebied" mogelijk te maken, zonder dat deze in stanties zich van de feitelijke si tuaties op de hoogte stellen. „Er wordt fn Den Haag inder daad te ambtelijk gehandeld" had burgemeester Van der Lin den gemerkt, „maar ja, hoe gaat dat als je duizenden aan vragen op je bureau te verwer ken krijgt". „Men wantrouwt nogal eens voorbereidingsbeslui ten van gemeentebesturen", al dus de voorzitter. Dat het Kou- dekerkse gemeentebestuur daar niets aan kan doen, daarvan was mevr. Slot wel overtuigd; niettemin bleef ze met een on behaaglijk gevoel zitten, zei ze, en kondigde aan het „hogerop" (bij haar politieke collega's in P.S.) te gaan zoeken. Ees plan om de Hosdsdijk tussen de twee bruggetjes en het aan sluitende deel van de Dorps straat (vanaf de Geref. Kerk) te reconstrueren werd met alge mene instemming begroet. Ook werd een lening ad 104.000 met de Bank voor Ned. Ge meenten aangegaan ter finan ciering van de voorlopige ver breding van de Hondsdijk, een werk dat reeds in volle gang is. Het eerdergenoemde construc tieplan is begroot op ca. drie ton. Oud-minister De Brauw: O O In Amerika is deze foto gepubliceerd van enkele Amerikaanse piloten die als krijgsgevangenen in Noord- Vietnam verblijven. De foto werd vrijgegeven door mevr. Philip Hart die tijdens haar verblijf in Hanoi met de mannen gesproken heeft. BOSKOOP De invloed van het buitenland op de inflatie in Ne derland is volgens oud-minister De Brauw van DS '70 niet zo verschrikkelijk groot. We zijn in Europa koplopers, het ligt aan onszelf, aldus De Brauw die gis termorgen met collega Drees een bezoek bracht aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Boskoop. Daar arriveerde hij overigens aanmerkelijk vroeger dan was verwacht. Toen het duo om half tien aanbelde werd de schoolleiding enigszins verrast. Men had de democratische so cialisten pas 's avonds om half tien verwacht. In allerhaast werden de leerlingen naar de Trekking loterij zwem club Alkemade ALKEMADE De hoofdprijs van de loterij van de zwem- en polo club Alkemade is gevallen op lot no. 0906. De tweede en derde prijs resp. op de nummers 1484 en 0282. De trekking had gisteravond plaats onder 't toeziend oog van twee leden van de Rijkspolitie. De prijzen kunnen tot uiterlijk 15 februari worden afgehaald bij de heer A. Hogetoorn, Anjer hof 7 te Roelofarendsveen. Jaarvergadering Het Groene Kruis ALKEMADE De plaatselijke Groene Kruisvereniging houdt maandag 27 november haar jaarvergadering in café Klein. Op zaterdag 25 november houdt het Groene Kruis zijn jaarlijk se „Brokkenaktie". Speculaas brokken zullen huis-aan-huis worden aangeboden. Trimclub in Alkemade ALKEMADE De ijsvereniging Oost-Alkemade gaat initiatieven ontplooien om een trimclub op te richten. Op de jaarvergadering van de ijs- vereniging op vrijdag 1 de cember in restaurant De Woeli ge Baren zal worden gepolst of er voldoende belangstelling voor bestaat. Op de vergadering zal voorts uitgebreid aan de orde komen het jeugdschaatsen. Het ligt in de bedoeling na af loop te klaverjassen. Kippen en andere consumptieprijzen vor men de inzet. Vonlioff naar Rij nsaterwoude ALKEMADE RIJNSATERWOU- DE Staatssecretaris Vonhoff van CRM is vrijdag 24 novem ber de grote man op de verkie zingsbijeenkomst van de VVD afd. Braassemermeer in jacht haven Meerzicht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VOORSCHOTEN De burgemeester' van Voorschoten heeft de raadsleden medegedeeld dat de extra raadsvergadering van vrij dagavond verschoven wordt naar een andere datum. Het niet door laten gaan van de raadsvergadering is gedaan op verzoek van de vijf raadsleden, die een extra vergadering ge vraagd hadden met als enig agenda-onderdeel: een vrije discus sie over gewestvorming. De raadsleden menen dat vrijdagavond het Politiek Café voorrang moet hebben. Het politiek café wordt in het restaurant van de sporthal „De Vliethorst" gehouden. Als bijzondere gasten zijn aanwezig de mi nisters De Koster (Defensie), Nelissen (financiën), Van Veen (onderwijs); de Tweede Kamerleden De Goede (D'66) en Ste- merdink (P.V.D.A.) en het Hoofdbestuurslid van de ARP, Prof. De Wilde. Het Politiek Café begint om 20.30 uur en alle aanwezi gen hebben de gelegenheid om door middel van een informeel gesprek te discussieren met de aanwezige gasten. Het Politiek Café is opgericht door de vijf plaatselijke grote politieke partij- lEIDSCHENDAM STOMPWIJK De commissie van beheer van het sportcomplex „De Fluit" is gisteravond niet meege gaan met een voorstel van voor zitter wethouder Bunnik tot ta riefsverhoging van volgens de wethouder gemiddeld 10°,', maar volgens de commissie 13 k 14%, voor de zwembaden. Het commissielid Roovers zei dat het voorstel niet van de com missie is maar van B. en W. „en dus behoort het bij de be groting van 11 miljoen". De meeropbrengst wordt op 38.000 gulden geraamd en de heer Roovers was van mening dat „deze 0.3%" wel op een andere wijze gevonden konden worden, xi.-j v riq prijzen met Voorburg en het Haagse zwem bad Overbosch waarbij Leid- schendnm aan de hoge kant komt. Hij herhaalde wat PAK al in de Algemene Beschouwin gen had gezegd dat er twijfels zijn over een verhoging van de inkomsten bij verhoging van de tarieven. Het feit dat de ver koop van de abonnementen vo rig jaar met 300 was teruggelo pen was volgens hem te wijten aan de tariefsverhoging en niet alleen aan het slechte weer. Wethouder Bunnik zei dat Voor burg ook van plan is de tarie ven met 10% te verhogen en als bewijs dat het slechte weer wel degelijk oorzaak was van de omzetverlaging bij de abonne menten wees hij erop dat de voorverkoop dit jaar weer hoger was, hetgeen de heer Roovers er toe bracht de wethouder te beschuldigen van het onthouden van gegevens waarop de com missie zich bij haar oordeel kan baseren. De heer Bunnik zei verder dat het totale tekort met bijna 91.000 gulden is opgelopen en dat door dit voorstel maar 'n deel daarvan wordt opgevangen. Het zwembad is zeer arbeidsin tensief en dat heeft ook gevol gen, daarom is voor de verhuur van het zwembad aan de ver eniging het tarief minder ver hoogd. Hij ontraadde een straffe verhoging voor 'n eenmalig be zoek zoals de commissie voor stelde omdat dit het eerste be zoek weer zou afremmen. De wethouder kon de commissie niet overtuigen. Zij nam een voorstel van de heer Roovers aan het voorstel terug te nemen en de tarieven gezamenliik op nieuw te bekijken, waarbij te vens een manier zou moefe« worden gezocht om een meer frequent gebruik van het zwem bad te stimuleren. De heer Bun nik zei hieruit te begrijpen dat een andere manier zou worden gezocht om de 39 mille verho ging toch binnen te krijgen, waarmee de commissie accoord ging- Oud-Ade In het gemeenschapscentrum te Oud-Ade werd gisteravond een in samenwerking met Peek en Cloppenburg georganiseerde mode. show gehouden. De honderden toeschouwers (het werd buiten ver wachting zo druk dat van her en der stoelen bijgehaald moesten worden), leden van de vrouwenvereniging uit Oud-Ade, Hoogmade en Rijpwetering genoten van een fraaie collectie moderne winter- kleding geshowd door vijf mannequins en vier dress-men. NIEUWKOOP Na enige jaren van voorbereiding is de eerste paal geslagen voor het Medisch Centrum in Nieuwkoop. Het heren J. Eijs en D. van der door de broederlijk samenwer kende voorzitters van het Wit Gele en het Groene Kruis, de eren J. Eijs en D. van der Vaart. De twee kruisverenigingen wer ken in Nieuwkoop zeer goed sa men. Om de bouw van het geza menliik te gebruiken centrum mogelijk te maken werd begin 1970 ook de Stichting Gezond heidszorg Nieuwkoop opgericht. Wegens gebrek aan voldoende financiële middelen is het niet mogelük, dat het centrum nu al in zijn geheel wordt gebouwd. Men gaat het plan van architect Oxener in fasen realiseren. Met de eerste twee fasen zullen de twee kruisverenigingen echter de eerste jaren over voldoende ruimte beschikken om hun werk goed te doen. BODEGRAVEN De nieuwe brug over de Rijn in Bodegraven zal 19 december officieel in gebruik worden genomen. De brug krijgt de naam van burgemeester Croles, de eerste burger van Bodegraven, die volgend jaar met pensioen gaat. De naamgeving van de brug komt aanstaande dinsdag in de raad van Bodegraven aan de orde. De raad moet dan ook beslissen over de reconstructie van de bocht Brugstraat—Van Tol straat. Voordat de reconstructie overigens kan beginnen, moet het voormalige kantoorgebouw van de Rotterdamse Bank wor den afgebroken. Het reconstruc tieplan voorziet in een belang rijke verruiming van de bocht, de aanleg van een trottoir van 3 meter en een siertegelbestrating op enigszins verhoogd niveau van het overblijvende terrein. Op dit terrein denkt het ge meentebestuur enkele kiosken of vitrines te plaatsen. Met de uit voering van het plan is een be drag gemoeid van een ton. In de raad van dinsdag komt ook aan de orde de verkoop, van gronden in het plan Broekvel- den. De Kaashandel van de Poll N.V. wil een kleine 3000 m2 be drijfsterrein kopen ten oosten van de Henri Dunantweg. In verband daarmee ziet het be drijf af van de eerder voorgeno men verplaatsing naar de voor malige boerderij aan de Dam- mekant. De heer L. van Rijs wijk wil ruim 400 m2 bouwter rein aan de Bourgondische laan kopen. Daarvoor moet hij 40 mille op tafel leggen. De heer J. Stokman, chef van de afdeling Algemene zaken op de gemeentesecretarie. wordt plaatsvervangend secretaris. Hij wordt dinsdag in de raad beë digd. St.-Nicolaas in Oude Wetering OUDE WETERING Het plaat selijk Middenstandscomité orga niseert een Sinterklaasoptocht op 25 november; aanvang half twee. De start is bij de Plantage rich ting Lisserweg. Vanaf 27 no vember zijn de winkels tot 21 uur open, behalve op zaterdag. Die week start ook de winkelac tie; bij iedere bestede gulden ontvangt de koper een gratis kansnummer, waarop men een geheel verzorgde 5-daagse reis voor twee personen naar Parijs kan winnen. Verder worden er geldprijzen van 100, 50, 25 en 10 gulden en artikelen beschikbaar gesteld. BODEGRAVEN De korfbalclub Vriendenschaar wil zijn wed strijden tijdelijk gaan spelen op de voormalige proeftuin, gele gen tussen de Bodelolaan en de Eendrachtsweg, die door de ge meente van Turkenburg nv is gekocht. Met ingang van het seizoen 1973—1974 zou dat moe ten gebeuren. B. en w. stellen de raad voor Vriendenschaar het terrein voor in principe vijf jaar ter beschik king te stellen tegen een huur prijs van vijfhonderd gulden per jaar. Het terrein is ongeveer driekwart hectare groot. De kosten van het bespeelbaar ma ken worden geschat op vijfdui zend gulden. B. en w. stellen voor dat de gemeente 75% hier van subsidieert. In de toekomst zal Vriendenschaar, nu gebrek kig ondergebracht in een in fei te ongeschikt particulier terrein aan de Noordzijde, in Broekvel- den gehuisvest worden. Dat zal echter nog wel even duren en daarom waren de aanvankelijke plannen het huidige terrein van de voetbalclub Esto tijdelijk te bestemmen voor de korfballers, wanneer Esto eenmaal verhuisd is naar Broekvelden. Vrienden schaar geeft echter de voorkeur aan de voormalige proeftuin, vanwege de grotere ruimte en omdat deze gelegenheid op kor tere termijn beschikbaar kan komen. De uiteindelijke bestem ming van de proeftuin is een nog te bepalen centrumfunctie. ALPHEN AAN DEN RIJN - St. Nicolaas bezoekt zaterdag Al phen aan den Rijn. Van 's mor gens 10.00 uur en verder de hele middag is de kindervriend in de gemeente en hij zal een zeer druk programma afwerken. Omstreeks 10 u. komt Sinterklaas bij hotel-restaurant 's Mole- naarsbrug waar hij officieel zal worden ontvangen. Van het res taurant vaart hij met zijn ge volg van Pieten naar de Open bare Leeszaal en Bibliotheek in de P. Doelmanstraat. Na de ontscheping gaat de bisschop te voet naar het Raadhuis voor een ontmoeting met het ge meentebestuur. Vervolgens wordt een korte rit gemaakt door de gemeente die onderbro ken wordt voor een bezoek van Sinterklaas aan het nieuwe voetgangersgebied in de Van Mandersloostraat. De rit eindigt tenslotte bij de Rijnstreekhal, waar de kinderen een grools feest wacht. Dat feest is 's mid dags van 14.00 tot 16.00 uur. De kinderen van Ridderveld vie ren het Sinterklaasfees: in ..De Bron" van 16.30 tot 17.30 uur. Gedurende de hele St. Nicolaas- periode is Alphens centrum 's avonds verlicht en wordt er mu ziek gemaakt. kantine geroepen, waar De Brauw foeterde op de inflatie, die „alle groei opeet". De jonk heer toonde zich er ook een te genstander van dat bijna 50 procent van het nationaal inko men wordt uitgegeven door de staat. Verder noemde hij een heel rijtje op waar DS'70 alle maal tegen is: tegen polarisatie, tegen toenemend autoverkeer, tegen grote steden, tegen grote sporthallen, tegen grote winkel centra, tegen slaap- en werkste den. Volgens De Brauw moeten er vrij kleine leefgemeenschap pen worden gecreëerd. Bij geen bindende afspraken met het be drijfsleven voorzag de oud-mi nister onrust, stakingen en wer keloosheid. Drees jr. weerde zich later in het centrum van het dorp. Een gla zenwasser hield hem daar voor dat de regering te veel geld over de balk gooit. „U heeft ge lijk" aldus Drees, „maar ik moet nu verder". Reactie van de glazenwasser: „Ik ga ook verder, want wie schrijft, die blijft". Geluids installatie kwam uit de mottenballen; dat was te merken ook KOUDEKERK „Je staat er soms van versteld wat er bij een verbouwing allemaal tevoorschijn komt", merkte burgemeester Van der Linden aan het begin van de gisteravond gehouden raadsvergadering op. Hij doelde op de geluidsinstalla tie die in de raadzaal stond opgesteld, en waarop menig een al een bewonderende blik had geworpen. Op de publieke tribune zijn sommige raadsleden bijzon der moeilijk te verstaan, en om deze reden heeft men al tijdens verscheidene verga deringen van de raad een nieuwe geluidsinstallatie uit geprobeerd, zonder tot defi nitieve aanschaf over te gaan. Dat was maar goed ook, want wat ontdekte men bij de ver bouwing van de zolder van het gemeentehuis; pre cies, een geluidsinstallatie, die een vorig college kenne lijk reeds had aangeschaft, maar die blijkbaar in de mottenballen was gelegd. Vandaar ook de opgewekte constatering van de voorzit ter, dat hij nu geen krediet voor een spiksplinternieuwe nodig heeft. Dat de zojuist ontdekte installatie jaren op de zolder in stof en zaagsel heeft doorgebracht, was ove rigens wel te merken: de luidspreker maakte zoveel geruis dat het ding nauwe lijks enige verlichting voor de oren van de belangstellen den betekende, en mr. Vreug denhil na enige tijd angstig deed uitroepen: „hij kookt, hoor!" ,,'t Is blijkbaar niet de duurste installatie ge weest", merkte de voorzitter na veertig minuten „herrie" ontmoedigd op, waarna de geluidsinstallatie maar weer buiten werking werd gesteld. Een plaatselijke leverancier mag 'm nu repareren, de le verantie van een nieuwe ging z'n neus voorbij. Toneeluitvoering „Maskerade" RIJPWETERING Toneelvereni ging Maskerade voert aanstaan de zaterdag in het Dorpshuis „Het oude ijzer" op. Dit toneel stuk van Hans Nesma wordt ge bracht qnder regie van Ben Berk. Voor de decor- en toneel verwerking zorgde Ton Oomen. De voorstelling begin om 20.00 uur. Zaterdag 25 november wordt het stuk nogmaals opge voerd. Dan voor bejaarden en invaliden. ROELOFARENDSVEEN, Bloemen. 15 nov. Anjers Rose, Rood. G. J. Sim. Lena. Espircnce 20-33. Sim Wit. Keefer. Arthur. Pr. Ann 21—29. Yellow Dusty 32—37. Rozen Garnet- te. Carol. Roswltha 2025. Zorlna, C iral Princess. Sonora. Carina 21— 32. Sonia 4166. Motren. Belinda. Spanish Sun. Super Stur. 42—60. Esther Otarini 40—48, Nerl 40—50. I.ellcs 25-80, Heleconla 80- 2,05, Hyacinthen 53, Gerbern's 45— 51 p.st. geplozen stuks chrysanten 2-S50 p.st. Troschrysanten 1,00— tl ni (pnrmnd l.GV-2.40, Tros-, anjers 1.75—3.0'. Anemonen 27—12. 1 rcesia's 90—1.75. Llatrls 1.80—2.95. li,,., 1.so—3.55. Gladiolen 3,05— XH.L; TWT TK. >nte i i 5.20—5.50. A 1 4.80—0.80. A 11 2.GO—5.50. B e.x- Ii-a 7 70S.i'.n n 1 tl KV—8.20. B 11 C.40-0 co c 1 4.70. C 11 3.004.90. Bloem6 1 fci>. 6 11 .o. S 1 64— 110. s 11 22- 00 i; 1 47. 12 11 21- 49. Rode kool 18—7,0 Andijvie 24— 46. Boerenkool 40—47 Knolselderle 25—42. Prei 35—54. Bospeen 66—81. Spitskool 40. Groene kool 29. Bleek- selderie 32—34. Aanvoer waspeen 2S0.000 kg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4