DE LEIDSE TOETS: GELIJKE KAP VOOR ONGELIJKE MONNIKEN Parochieraad in verlegenheid door verzoek werkgroep ,Ond Leiden" 70 jaar pal voor bevorderen historisch besef stad en randgemeenten Middelen ontbreken om toetsnorm te bereiken Kerst-inn niet in C.D,-kerk Tweede Kamerleden in Leiden PAGINA 3 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT - ---Èru-sS 3rZ LEIDEN „Wij zijn beslist niet tegen de schooltoets. Waarom zouden we? We willen graag meedoen aan een objectieve beoordeling van het kind aan het eind van het basisonderwijs. Maar WIJ zijn het juist, die zit ten met kinderen die van huis uit een duidelijke achterstand hebben. De kansen van' het kind uit het milieu waarin wij wer ken, zijn niet gelijk aan die van kinderen uit andere wijken. Maar er is geen geld, er zijn geen mensen en er is nauwe lijks wetenschap achter de hand om er iets aan te doen". Aan het woord zijn de heren R. Reniers, hoofd van de H. Hart- school aan de Lusthoflaan, Rien de Jong waamemend-hoofd van de belendende Christelijk Natio nale Basisschool en de heer H. Gaykema, hoofd van de openba- re basisschool „Marnix van St. Aldegonde" aan de Maresingel. In feite ligt bij de beschouwingen rond de (Leidse) Toets hun standpunt ergens tussen de op vattingen van drs. Poell (Schooladviesdienst) en de heer Van Riessen (onderwijsinspec- teur) in, die we gisteren aan het woord lieten. Ze stellen vast: De toets als zodanig is he lemaal geen probleem. Maar voor de kinderen uit het milieu van Leiden-noord (bijvoorbeeld) wordt ze dat wel. „Door de ma nier, waarop de schooltoets nu wordt toegepast, is ze niet mi lieu-gebonden" aldus de heer Reniers „en ik vraag me af of dat wel overeenkomstig de bedoeling is, waarmee ze in het leven werd geroepen". De heer Gaykema valt hem bij: „De wet verlangt, dat naast het advies van het schoolhoofd ten aanzien van voortgezette studie van de leerlingen, een onder zoek wordt ingesteld naar hun mogelijkheden. Volgens die op zet zou de schooltoets waarde vol kunnen zijn als steun voor de onderwijzer bij de begelei ding van de leerlingen". Re niers: „We zitten met kinderen, die van huis uit een duidelijke achterstand hebben. Landelijk komt naar ik meen ongeveer 25% van de zesdeklassers niet aan het peil, dat de toets ver eist. Maar wij blijven daar nog 30% onder. Er is geen geld, er zijn geen mensen en er is nau welijks wetenschap achter de hand om daar iets aan te doen. Belangstelling van de ouders zou de kinderen kunnen stimule ren'. Maar veertig procent van de ouders kennen we niet". Hij tekent een lijn: dat zijn de leer lingen. Daarop streept hij stuk ken af. „Om tien procent hoe ven we ons weinig zorg te ma ken. Die doen het leuk en de ou ders komen regelmatig op school. Nog eens tien procent, daar hebben we helemaal geen vat op. Je ziet de ouders alleen als ze de onderwijzer in elkaar willen slaan. Dan twintig pro cent aan beide zijden. Dat zijn de kinderen waarvan we de ou ders helemaal niet kennen". Gaykema: „De scholen staan als een fort in deze wijk. Dat geeft ze meteen het odium van een „instituut", van een verlengstuk van het stadhuis en er hoeft maar iets minder goed te gaan of er zijn mensen, die geagi teerd opveren: „Ze pakken onze kinderen". De Jong: „Het zou fijn zijn, als we ouders konden inschakelen bij het motiveren van ouders en daardoor bij het onderwijs.Maar de heer Reniers is het daar niet mee eens: „Dan zou je ook moeten komen met een aan deze kinde ren aangepaste leermethode. Als je de ouders wilt motiveren, dan moet je het milieu binnen trekken. Nee, geen kind hoeft bang te zijn, dat het hier niet aan zijn trekken komt. Als we maar het idee hebben, dat ze méér kunnen', dan krijgen ze een kans. Maar een klein deel van de kinderen krijg je een voudigweg niet verder. De om standigheden zitten tegen". Gaykema: „Heel Nederland zegt onderhand dat voor deze kinde ren zeventien leerlingen per klas het maximum is. Maar wij zitten met klassen van vijfen dertig. En dat is structureel: als we niet uitkijken, zitten er het volgend jaar veertig". De onge lijkheid in kansen wordt dus in het gebrekkige thuisfront en in de onmogelijkheid om de kinde ren voldoende studiebegeleiding te geven. De heer Reniers somt op: „Je hebt het hoofdschap met de verantwoording en alle De heren De Jong, Gaykema en Reniers (v.l.n.r.): „De kansen zijn niet gelijk" administratieve en representa tieve rompslomp, gesprekken en vergaderingen. Je bent de p. .paal voor weet-ik-wie-alle- maal. Maar je bent nog klasse onderwijzer ook en dan houd je echt geen tijd meer over voor de begeleiding van de jonge on derwijzers. Je moet zo'n jong kind zeggen: Daar is de klas en als er iets is, dan zeg je het maar. Dat moet zich toch wre ken". Komt er dan geen steun van de Schooladviesdienst, die in Lel- den-noord een project onder handen heeft? Gaykema: „De Schooladvies dienst, dat is mooi maar het personeel dat hier werkt, zou gerekend moeten kunnen wor den tot het personeel van de school". De Jong: „Hun advie zen zijn niet op de praktijk ge richt" en de heer Reniers: „Ze komen niet met methoden en ideeën, die wij hier kunnen ge bruiken. Voor onze scholen is geen apparaat aanwezig dat in deze wijken bruikbaar is". En ook de toets houdt geen reke ning met de structurele achter stand. Ze stelt haar norm en daaraan moet ook de zesdeklas- ser uit Noord aan voldoen. „Wat heeft het voor zin geeft Reniers een voorbeeld ter illu stratie om jongens die om het zo te zeggen als typisch lts- er geboren worden, lastig te vallen met Karei V, terwijl we ze geen historisch besef bijbren gen?" De drie leerkrachten vatten ten slotte de voorwaarden samen waaraan het onderwijs in wij ken als Leiden-noord moet vol doen om de vicieuze cirkel te doorbreken: 1) De klassen moeten kleiner, waardoor de leerlingen meer begeleiding kunnen krijgen; 2) Het schoolhoofd moet meer tijd krijgen waardoor hij de harden vrij kan houden voor andere dingen dan administratie etc. en 3) Er zijn ruimer (geld-)middelen nodig om aangepast materiaal aan te schaffen. Als deze voorwaarden vol daan is zal, aldus de drie onder wijzers, het resultaat uiterlijk althans nog niet onmiddellijk heter zijn. Maar wel de instel ling. En op den duur komt dat toch ook in de toets tot uitdruk king. Stemmen bij volmacht VOORSCHOTEN Een verzoek schrift tot stemmen bij vol macht op 29 november moet ui terlijk op 24 november worden ingediend. De kiezer, die bij volmacht wil stemmen moet zich met dege nen die voor hem in de plaats zal stemmen, daarvoor persoon lijk vervoegen bij de secretaris van de gemeente. De aanvraagformulieren zijn tot en met 24 november verkrijg baar bij de gemeentesecretarie, afdeling bevolking. Zware straf voor inbraak LEIDERDORP Wegens een in braak in een café aan de Zijl- dijk* eiste de Officier van de Haagse rechtbank vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Het was niet de eerste keer dat de straatmaker zich voor de rechtbank moest verantwoor den. In de meeste gevallen speelde drank een grote rol. In het huidige geval had de ver dachte geld, shag, een gouden horloge en een radiotoestel ont vreemd. Het vonnis is op 28 no vember. LEIDEN De bewoners ven het centrum „De Parelvissers" hebben j gisteren een ouderwetse fancy-fair gehouden. De opbrengst van de op de fancy-fair aangeboden goederen is voor het bevorderen van de zelfwerluaamheid van de bewoners. Vele mensen uit de buurt maakten van de gelegenheid gebruik om eens een kijkje te komen nemen in het centrum en de zelfgemaakte artikelen te bewonderen. Met deze fancy-fair hebben de bewoners van „De Parelvissers" een direct contact weten te leggen met hun omgeving. LEIDEN Dagelijks zit het ge meentebestuur van Leiden voor moeilijke puzzels. Vrijdagmor gen komt daar nog een puzzel bij. Dat is de puzzel, die de ver eniging „Oud Leiden" heeft uit gegeven bij gelegenheid van haar zeventig-jarig bestaan. De jubileumdag, 5 november, is in alle stilte verstreken. Maar het bereiken van de zeven kruisjes krijgt morgen alsnog enig ac cent als het bestuur van de jari ge vereniging haar verjaarsca deau aan het college van b en w overhandigt. De typisch „Leidse" puzzel stelt het Amsterdamse Veerhuis aan de Oude Rijn te Leiden voor. volgens een Delfts-blauw tegel tableau uit de 18-de eeuw, dat men in werkeliikheid kan zien in „De Lakenhal" te Leidon. De puzzel bestaat uit 1.000 stukjes en meet ca. 40 x 65 centimeter. Door het uitgeven van deze „re minder" zo vlak voor Sinter klaas en door het lanceren, nog in december, van een facsi mile-uitgave van Mr. Simcn van Leeuwen's „Korte Beschrijving van het Lugdunum Batavorum nu Leyden" uit 1672, wil „Oud Leiden" de aandacht op zich vestigen. De vereniging werd opgericht „in het allereerste begin van deze i eeuw, toen in Nederland het his- torisch besef tot een dieptepunt gedaald was". Dat historisch besef staat, op dc keper be schouwd. nog altijd op een vrij laag pitje. Wat meer aandacht voor Oud Leiden is na zeventig jaar nog altijd urgent. Zeventig jaar lang heeft de vereniging zich ten doel gesteld „de beoefe ning der locale geschiedvorsing, het nemen van maatregelen tot behoud van gebouwen belang- rijk door hunne kunstwaarde, of i die nan Leidens historie en die zijner omgeving herinneren en niet in het minst de op wekking tot een meer algemene belangstelling in het historische verleden van onze stad en hare omstreken". Ze telt thans 1000 leden. De vereniging heeft zich dapper van die taak gekweten: ze heeft zich zeventig jaar lang met wis selend succes ingezet voor het behoud van bedreigde monu menten. Maar het heeft ook het historisch besef van de bevol- i king bevorderd door het uitge- ven sinds IH04 van het „Leids Jaarboekje", en van an dere publikaties van gehalte en I door het houden van excursies j en lezingen. Oud Leiden: profi ciat. fcOETERWOUDE De parochie raad is op haar maandelijkse vergadering nauwelijks verder gekomen met de agenda dan het punt ingekomen stukken. Heet hangijzer was het verzoek van de werkgroep Vrede om haar op Tweede Kerstdag de Christus Dienaarkeric ter be schikking te stellen voor het or ganiseren van een Kerst-inn. Enkele leden van de werkgroep waren aanwezig om nadere in formatie te verstrekken. De raad stelde direct vast, dat zij in deze slechts zou kunnen advi LEIDEN Vrijdagavond speelt het trio Wim Over- gauw op de jazz-zolder HOT HOUSE, Rapenburg 24, aan vang 22 uur. Het tio bestaat uit: Wim Overgaauw (gi taar). Victor Kahyatu (bas gitaar), Evert Overweg (drums). LEIDEN Zaterdag draait J£&0 in het Rijksmuseum vis»-- "«^kenkunde de derde kinderfili> „Met spoken meer mans", aanvang 14.30 uur. Hij is geschikt voor kin deren vanaf 8 jaar en duurt 1 uur en 20 minuten. Kaar ten verkrijgbaar bij K&O. Oude Vest 45, tel. 31841 en aan de zaal. seren, de uiteindelijke bevoegd heid ligt bij het kerkbestuur. Naast enkele bezwaren van praktische aard tegen het ter beschikking stellen van het ge bouw, die mogelijk bij een goe de organisatie zouden kunnen worden vervangen, stond men wel sympathiek tegenover het verzoek. Het feit echter dat bij het houden van de Kerst-inn geen eucharis tievieringen mogelijk zijn in de C.D. kerk op 2e Kerstdag werd toch het breekpunt. Men achtte het niet verantwoord, dat een grote groep paroohianen welke trouw van dit kerkgebouw ge bruik maakt op deze kerkelijke hoogtijdag naar elders zou moe ten worden verwezen. Met de recente ervaringen van de vorige parochieraadsvergade ring nog vers in het geheugen was deken Lamot bevreesd voor polarisatie in de oarochiege- meenschap bij inwilliging van het verzoek. In het algemeen werd de mening van de werk groep onderschreven, dat de C.D. kerk een ideale ruimte is voor een dergelijk gebeuren. De organisatoren meenden, dat bij de eerste Kerst-inn, vorig jaar in Ons Huis, alle aktiviteiten niet volledig tot hun recht wa ren gekomen. Er werd een compromis-voorstel gelanceerd waarin gedacht werd aan een tweetal kerkdien sten tussen 8 en 11 uur waarna de ruimte gebruikt zou kunnen worden voor de Kerst-inn. Hier voor leek een flinke meerder heid in de raad te vinden te zijn. Dit kwam echter niet in stemming, wel het verzoek zoals het ter tafel lag. Het werd met 7 tegen 5 stemmen afgewe zen. De werkgroep gaat zich nu wenden tot het kerkbestuur. Het schema voor de dienster, rond Kerstmis en Nieuwjaar van het liturgisch beraad werd onver kort aanvaard. De nachtmissen in beide kerken zijn gesteld on 22 uur. Op le kerstdag is er in de Sint Jan een jongerenmis en. eveneens om 10 uur in de C.D. kerk een gezinsmis. In het sche ma zijn ook enkele boetevierin gen opgenomen. Het niet open stellen van de crèche op le kerstdag werd onjuist geacht te meer daar de behoefte daaraan vorig jaar duidelijk was geble ken. Er zal hierover alsnog con tact worden "ogenomen. LEIDEN In het Enkabé-gebouw hebben staatssecretaris Oosterbrink en mr. Andriessep een gesprek gehad met Leidse middenstanders. De opkomst was gering. Er kwamen 16 middenstanders. De vragen gingen hoofdzakelijk over de invoering van de btw per I januari en de bevriezing van de kinderbijslag I voor het tweede kind. Ook kwam nu weer ter sprake de vestiging van grote bedrijven in de buurt van de j middenstand. De heer Oosterbrink was er van overtuigd dat de klanten zullen blijven komen wanneer u uw waren goed verzorgd". Voor de bespreking in het Enkabé-gebouw hadden de KVP-vertegenwoor digers een bezoek aan het winkeltje van de gezusters Oostdam aan de Pieterskerhkoorsteeg. Op de foto v.l.n.r.: kringvoorzitter Ibelings, wethouder Lijten, staatssecretaris Oosterbrink, fractie voor- ters Oostdam aan de Pieterskerkkoorsteeg gebracht. Werber. Sinterklaas per boot naar Oensfwest OEGSTGF EST Voor zover valt na te gaan zal Slnt-Nicolaas za terdag voor het eerst per schip te Oegstgeest arriveren. Vaak verscheen hij In de gemeente per speciale reiskoets en zelfs een tweetal malen per helikop ter. Maar thans stapt hij over van de stoomboot op een spe ciaal binnenvaartschip, waar mee hij zaterdagmiddag aan komt aan de President Kenne- dylaan. Daar zal de boot afmeren aan dc oever van het Oegstgecsterka- naal onder een tromgeroffel en jachthoorr.geschal van de Wil- bert Drummers, die zich even eens ingescheept hebben. Zeeverkenners zullen om kwart over twte de loopplank uitleg gen. waarna Sint-Nicolaas het Oegstgeerter grondgebied zal betreden. Daar zal hij hartelijk worden verwelkomd door wet houder J. J. Thorn, die hem na mens h. en w. zal toespreken. Ter hoogte van de Hazenboslaan zr de bisschop met zijn Zwarte Pieten plaatsnemen in een open calèche en voorafgegaan door het Leidse jeugdorkest „Dc Burcht", op uitnodiging van dc winkeliersver. Oegstgeest Ac tief, eer rondrit door de ge meente maken. Onderweg zal cr luisterrijk worden gestrooid. i Zouteloze Hutspot LEIDEN Na de succesvolle collage over de Tachtigjarige Oorlog, die de toneelgroep „Imperium" enige tijd geleden ten tonele heeft gevoerd (zie onze krant van afgelopen za terdag) lag het in do lijn der verwachtingen dat het beroeps toneel met dit gegeven nog wel veel meer zou kunnen doen. Die verwachtingen zijn echter in het Rijnlands Ly ceum op een grandioze manier de grond in geboord. De voor stelling van „Hutspot" die de Nieuwe Komedie daar verzorgde behoorde helaas tot die gelegenheden waarbij een recensent slechts om des le zers wil tot het einde toe rus tig or> zijn stoel blijft zitten. Om dit volledige falen van een beroepsgezelschap louter en al leen aan regisseur en acteurs toe te schrijven zou onsportief zijn. Iedere „gewone" bezoe ker die de voorstelling heeft bijgewoond (en gelukkig waren dat er maar weinigen) moet met mij eens zijn dat een zaal vol kinderen, uan wie iedere pointe ontgaat, weinig inspire rend zal werken. Aan de ande re kant mocht men toch veron derstellen dat juist een feezel- schap als de Nieuwe Komedie, dat altijd bekend heeft gestaan om zijn uitmuntende jeugd- en schoolvoorstellingen, wel zou weten hoe ze dit varkentje moesten wassen. Het is volkomen zinloos nader '"ei.i'.lIn te gaan. De „Huts- not" die ons gisteravond werd voorgezet was een zouteloos en slaapverwekkend geheel dat we maar zo snel mogelijk moeten vergeten. Zelfs een ge garandeerd succesnummer als de smartlap „Onze zwijger" kon door de uitvoerenden niet over het voetlicht heen worden getild. En als u dan weet dat er niet eens \toetlieh!en waren, dan weet u ook meteen hoe groot de inzet van onze be roepskunstenaars was. Als het zo moet hoeft het voor mij niet. Dan ga ik liever naar Im perium. Paul Korenhof. Benoeming l«*den milieuraad LEIDEN Sinds 26 oktober heeft Leiden een Raad voor milieu hygiëne. B. en w. hebben als leden hiervan voorgesteld: drs. M. 't Haat en drs. W. F. Prud'homme (werk groep milieubeheer universi- leit), mevrouw II. Porthens-Tcr- kuih' (Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening), me vrouw H. Touw-WIjnstra onder wij r,). mej. dri. C. M. Kuiper (preventieve pcnccskunde en dr. M G. var» N'ieuwenhuIJzen (so ciale geneeskunde).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3