Aan terugkeer Peron wordt nóg getwijfeld Belijden, ambt en Getuigenis op agenda van Herv. synode ARGENTINIË EXPLOSIEF Duitse liberalen boos over brief van bisschoppen PONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 BUENOS AIRES Op gro te schaal zijn de afgelo pen dagen in Argentinië weddenschappen afgeslo ten over het al dan niet terugkomen van Peron, de 77-jarige ex-president die ruim 17 jaar geleden door de militairen het land is uitgejaagd. Vrij dagmiddag, drie uur Ne derlandse tijd, moet vol gens de Peronistische plannen de bejaarde lei der van de Movimento Justialismo op het inter nationale vliegveld Ezeiza bij Buenos Aires aanko men. De situatie in Argentinië is er explosiever dan ooit door ge worden. Peron kan op zeker de helft van de Argentijnen rekenen (voornamelijk de ar beidersmassa). Velen aanbid den hem, en in 'n recente pu blicatie wordt hij zelfs de nieu we San Martin genoemd (gen. San Martin bevrijdde Argenti nië van de Spanjaarden). An deren, vooral vele militairen en middenstanders, hebben een dodelijke haat tegen hem. Veel Argentijnen willen niet ge loven, dat Peron ook werkelijk komt. Dit ongeloof is natuur lijk ergens op gebaseerd. Som migen menen, dat de opera tie thuiskomst" slechts een taktische manoeuvre is van Peron om een staatsgreep te h#u,inH Peron met plegen en het bewind neraal Lanusse ten val te brengen. Anderen denken dat de operatie thuiskomst niet zal doorgaan, omdat anti-Peronis- tische militairen vooral in de marine heerst een grote haat tegen Peron zullen in grijpen. Peron heeft meermalen laten weten dat zijn terugkeer be- harten van de Argentijnen doeld is om een bijdrage te le- vooral de militaire dictators sinds 1966 het land gebracht hebben. Maar er zijn aanwij zingen, dat de militaire top onder leiding van generaal La nusse en Peron een beginsel akkoord hebben bereikt over de verkiezingen die de militai- ran voor 13 maart van het vol gend jaar hebben vastgesteld. Het definitieve akkoord zou onder andere moeten inhou den, dat Peron zich openlijk als presidentskandidaat terug trekt. Demagoog-dictator Peron was van 1946 tot 1955 pre sident. Hij kwam aan de macht nadat honderdduizen den demonstranten in 1945 zijn vrijlating hadden afgedwon gen, Peron regeerde als een demagoog, die zich steeds meer ontpopte als een dicta tor, die alles deed voor zijn vrienden, veel voor de arbei ders en anderzijds geen mid del schuwde zijn vijanden uit te schakelen. Het Peronisme wordt gedragen door 'n veelvormig gezelschap. Er zitten duidelijk fascistische groepen in en men treft er ook marxistische pluimage aan. Peron zelf, eens een grc be wonderaar van de regerings stijl van Mussolini, zegt een „socialistisch nationalisme" voor te staan. Veel jonge mensen hebben zich de laatste jaren tot Peron ge wend. „De arbeiders steunen Peron en daarom hebben wij Peron no dig om de arbeidersklasse aan de macht te brengen", luidt enerzijds de motivering. An derzijds krijgt men te horen: „Peron heeft misschien vele dingen verkeerd gedaan en je kunt hem een heleboel verwij ten, maar wat we na hem hebben gekregen, heeft zich slechter gedragen". Het gevaar van de Argentijnse situatie is, dat Peron zijn be weging niet in de hand heeft en dat Lanusse niet echt re presentatief is voor de mach ten binnen de strijdkrachten. In dit opzicht is er nu niet zo veel verschil met 1964, toen Peron ook het voornemen had naar Buenos Aires terug te ke ren, maar niet verder kwam dan Brazilië. De militairen dreigden toen zijn vliegtuig neer te halen en Peron keerde weer terug naar Madrid. Nu zegt de militaire top, dat het Perons terugkomst garandeert en dat het proces naar de ver kiezingen zal doorgaan. Om deze doeleinden te beveiligen, zo heeft de regering laten we ten, zullen voor vrijdag leger en politie-eenheden gemobili seerd worden en troepenver plaatsingen plaats hebben. Op straat Om ongecontroleerde massa-uit barstingen bij Peron's terug keer te voorkomen hebben de vakbonden (bijna geheel in Peronistische handen) een na tionale staking aangekondigd. In hoeverre dit evenwel kal merend zal uitpakken, moet maar worden afgewacht. Wat is namelijk het geval? De Peronistische guerrilla-orga nisaties, een minderheid van de Peronistische leiders bin nen de vakbonden en de jonge renorganisaties, maken er geen geheim van, dat zij geen vertrouwen hebben in een ak koord met de militairen. Als zij de kans krijgen, willen zij het liefst met Peron ook al is het tegen zijn wil in op straat de macht veroveren en de militairen definitief hun macht ontnemen. De Peronistische guerrilla's heb ben dit sedert de vorige i maand duidelijk laten blijken door met een golf van bom aanslagen en overvallen op een confrontatie piet de mili tairen aan te sturen. De vak bondsleiders hebben in woord en geschrift ongeveer hetzelf- de meegedeeld, terwijl de I jeugdleider Galimbert: dezer dagen heeft opgeroepen om I Peron op Ezeiza te ontvangen. 1 waarbij „hij die stenen heeft of iets meer. dit mee moet brengen". Wat dat „iets meer" is, hoeft in een land waar enkele honderdduizenden wapens (al dan niet illegaal) in omloop zijn, geen toelich ting. Onvoorspelbaar op lokale schaal in bijvoor beeld de steden Cordoba, Ro- sarlo en Mendoza heeft ge kend, waren voor de meesten een verrassing. Anderzijds bleef het veelal betrekkelijk rustig op die dagen, waarop redelijkerwijs betogingen ver wacht hadden mogen worden. Misschien moeilijker dan In welk ander land in Latijns- Amerlka zijn de gebeurtenis sen in Argentinië te voorspel len. Alle volksopstanden, die Argentinië de afgelopen 3 jaar Wat betreft de komst van Peron behoeft dit geen maatstaf te zijn. Zijn terugkeer kan ge makkelijk als een tijdbom uit pakken. Niet alleen bestaat het gevaar van een spontane ontlading van de jarenlang op gekropte gevoelens van de in tern zo verdeelde Peronisten en militairen. Er zijn ook vol doende anti-Peronisten, even eens verdeeld van uiterst links tot ultra-rechts, die op eigen houtje maar wat graag voor de ontsteking zouden willen zorgen. De linkse anti-Peronisten, omdat zij menen dat de Peronistische beweging al jarenlang een po larisatie in de richting van een duidelijke klassenstrijd heeft afgeremd en nog steeds onmogelijk maakt, terwijl bij de ultra-rechtse anti-Peronis ten er 'n bijna panische angst heerst voor het opnieuw aan de macht komen van Peron en zijn arbeidersmassa. Unilever- prijzen cliemie- studenten VLAARDINGEN (ANP) In Vlaardingen zijn gisteren aan tien studenten in de chemie of chemische technologie de jaar lijkse Unilever chemie-prijzen uitgereikt. De uitreiking ge schiedde door prof. dr. J. Bol- dingh, voorzitter van de direktie Unilever Research Vlaardin- gen/Duiven. De prijzen, een be lastingvrij geldbedrag van 2500 gulden, worden gegeven aan de studenten die volgens faculteits besturen het afgelopen jaar het duidelijkst hun begaafdheid in de chemie hebben getoond en volharding bij het behalen van resultaten. De prijswinnaars zijn de heren C. J. Bakker (uni versiteit van Amsterdam), drs. W. H. Mager (Vrije Universi teit, Amsterdam). E. I. L. Margherita, J. Venselaar en J. J. Heijnen (resp. technische ho geschool Delft, Twente en Eind hoven), M. M. Rutgers van der Loeff, L. van Bodegom en A.M.H.P. van den Besselaar (resp. rijksuniversiteit Gronin gen, Leiden en Utrecht), J. A. Loontjes (katholieke universi teit. Nijmegen) en J. L. de Wit (landbouwhogeschool, Wagenin- gen). Onderhan deling bouw-C.A.O. DEN HAAG Onder leiding van prof. dr. Albeda, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam zullen vertegenwoordigers van de bouwbonden van het NVV, CNV. en NKV vanavond voor de eer ste maal in Den Haag bijeenko men met de werkgevers, ver enigd in de Stichting Rand van Bestuur Bouwbedrijf, om te on derhandelen over een nieuwe c.a.o. in de bouwnijverheid. Van beide kanten zullen vanavond de voorstellen ter tafel worden gebracht. De bouwbonden eisen onder meer een verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden van 3,5 pet. (excl. arbeidstijds verkorting en meer vakantie) en een zo snel mogelijke Invoe ring van de 40-urige werkweek. Een nota over het belijden van de kerk een tweede behandeling van het rapport over het ambt en de toelating tot het H. Avondmaal en een boodschap van de synode naar aanleiding van het vorig jaar verschenen „Getuigenis", zijn de belang rijkste punten op de najaarszit ting van de Hervormde Synode. Van maandag 20 november tot en met donderdag 23 november is de .synode bijeen in het cen trum Hydepark te Driebergen. De nota, „de weg van het belijden der kerk" is opgesteld door ds. F. Landsman, secretaris-gene raal van de hervormde kerk, naar aanleiding van de behan deling in de juni-syrode van de kwestie Gereformeerde bond en Generale Kas. Er wera toen op aangedrongen dat de synode geen organisatorische besluiten zou nemen, zonder het geheel van het geesteliju beleid ten aanzien van net samenleven van verschillende groeperingen in de kerk in ogenschouw te ne men. De kwestie van het ambt komt in de synode aan de orde naar aanleiding van de binnengeko men reacties uit de kerk op het studierapport-Berkhof over het ambt, dat begin 1969 door de synode werd behandeld. Ook bij de toelating tot het H. Avond maal zal de synode zich bezig houden met de reacties die daarop door de kerkeraden en classes zijn verzameld. De synodale boodschap met be trekking tot „Het Getuigenis" is ook al eerder dit jaar aan de orde geweest. De ontwerp-bood- schap kon in februari echter in de ogen van de synodeleden geen genade vinden. Er werd toen opdracht gegeven tot her schrijving van het stuk. Omdat de synode ook onderwer pen te behandelen krijgt die niet los van elkaar gezien kun- nen worden komt er dinsdag avond een nota op tafel op de noodzaak wordt gewezen om agendapunten van princi- pieel-theologische aard op elkaar De Nederlander dr. Mark Reuver (46), ex-lid van de pauselijke commissie Recht vaardigheid en Vrede en oud- carmeliet is benoemd tot se cretaris-generaal van het Idoc (internationaal Informatie- en documentatiecentrum) in Rome. Hij volgt dr. L. G. M. Alting von Geusau op, die hoogleraar is geworden in de ecclesiologle aan de „theologi- h Ds. J. Landsman, secr.-gen. hervormde synode. Met de brief, die het Duitse episcopaat afgelopen weekein de in de kerken heeft laten voorlezen ter gelegenheid van de verkiezingen op 19 novem ber, hebben de Duitse bis schoppen zich de woede op de hals gehaald van de West-Duit se liberale partij FDP, met name omdat de bisschoppen stelling te nemen tegen de ver ruiming van de abortuswetge ving, die vooral door de libera len wordt voorgestaan. De FDP noemt de brief, „een herhaling van de fout in de vijftiger jaren en een verkapt stemadvies". De brief van de bisschoppen verwijst naar de door hen in september uitgege ven verklaring over de maat schappij-politieke ontwikkeling in de Bondsrepubliek. De socialistische partij SPD heeft kalm gereageerd. Zij be waart naar haar zeggen „het onwankelbaar vertrouwen in de politieke mondigheid van de burgers van alle gezindten", De CDU, de christen-democra ten, zegt dat 't volkomen onlo gisch is te spreken van partij digheid van de kerk, wanneer blijkt dat de eisen van de bis schoppen het best aansluiten bi, het programma van de CDU (met name waar de bis schoppen stelling nemen tegen de verruiming van de abortus wetgeving). Voor de radio heeft kardinaal Döpfner gezegd dat het niet ongewoon is dat bisschoppen verklaringen uitgeven over vragen van maatschappelijk en politiek leven, „als wegwij zer en hulp voor zowel de ker kelijke gemeenschap als voor het handelen van de afzonder lijke christenen". Voor de bisschoppen zelf is hun herderlijke brief niet meer dan een oproep aan de katho lieken om van hun stemrecht gebruik te maken. Kardinaal Julius Döpfner, penconferentie. ■zifter van de Duitse bisschop- cal union faculty" in New York, een instelling op oecu menische grondslag. Kardinaal Koenig van We nen heeft gevraagd om het ontslag van de vice-deken van de universiteit van Wenen en hoogleraar in de godsdienstw-e tenschap H. Mynarek, die zoals gemeld, uit de kerk is getreden. Een bepaling in het concordaat tussen Oostenrijk en de Heilige Stoel zegt, dat de leerstoel voor katholieke theo logie aan de Oostenrijkse uni versiteiten aan een katholiek voorbehouden moet blijven. Voor het eerst sinds acht jaar heeft het Vaticaan toe stemming gekregen van de Russische regering om een bis schop in Letland te benoemen. De zondag gewijde mgr. Vale rian Zondaks (64) volgt de 77-jarige mgr. Vaivods op als apostolisch administrator van de beide bisdommen van Let land die geen residerende bis schoppen hebben. In de leeftijd van 61 jaar is t? Nijmegen overleden prof. dr. J. J. P. van Boxtel. Hij als gewoon hoogleraar in de ethica, algemene sociologie en wijsgerige politiek verbon den aan de faculteit der socia le wetenschappen, zowel als aan de centrale interfaculteit. Paus Paulus zou opnieuw graag naar Australië komen en wel om het internationaal eucharistisch congres van 18 tot 25 februari in Melbourne bij te wonen. Kardinaal Nor man Gilroy zei dit in Sydney bij zijn terugkeer uit Rome. Hij maakte verder bekend, dat de paus zijn definitieve beslis sing vlak voor Kerstmis van dit jaar zal nemen. In 1970 heeft paus Paulus al een be zoek aan Australië gebracht. Het oud-strijders-legioen heeft de kardinaal in een brief laten weten het er niet mee eens te zijn, dat hij dr. Le van Loc. vertegenwoordiger van het communistische bevrlj- .dingsfront van Vietnam heeft ontvangen. Het legioen leidt hieruit af, dat kardinaal Al- frink bewust heeft gekozen voor het communistische noor den. Men is van mening dat ook de kardinaal van de r.k. kerk in Nederland geen waar borg meer is voor zekerheid en vertrouwen. Boekensteun Bij uitgeversbedrijf Gottmer In Nijmegen Is dezer dagen de Nederlandse vertaling versche nen vun het In 1970 uitgegeven boek „School for prayer" van metropollet Anthony Bloom. Het bock uitgegeven als eerste deel In de reeks Spiritualiteit kreeg de titel mee: „De weg naur binnen". Het ontstond voornamelijk uit voordrachten die metropoliet Bloom voor de BBC heeft gehouden. HIJ ver staat de kunst zijn persoonlijk doorleefde spiritualiteit voor iedereen toegankelijk te ma ken. Het boek is geschreven vanuit een spiritualiteit die rechtstreeks put uit de bron nen van de bijbel en Griekse vaders. Ingenaaid, 112 blz.. prijs 10,-). Van de hand van de twee pas tores, drs. S. G. Konijn (bisdom Haarlem) en drs. J. C. Dek kers (bisdom Breda) is bl] uit geverij Gooi en Sticht te Hil versum het boek „Bouwstenen, overpeinzingen bij een groeien de polarisatie" verschenen. Met het boek willen de belde auteurs een bijdrage leveren om te komen tot een oplossing van de steeds toenemende po larisatie. De bijdragen in het boek vormen een soort gewe tensonderzoek, waarin men antwoord poogt te geven op vragen als „Waar gaan we met de kerk heen? wat kunnen we doen? en waar Is onze plaats?". (Ingenaaid, 132 blz., prijs 9,-). Om het veranderingsproces van onze moraal te analyseren heeft het Nederlandse Gesprek Centrum een commissie In het leven geroepen om deze ont wikkeling te bestuderen. Het verslag van die studie is nu gepubliceerd in het boek „Ver andering van de moraal", uit gegeven bij Bosch en Kounig NV te Baarn. De hoofdstukhen in het hoek zijn door verschil lende commissieleden afzon derlijk geschreven, o.a. door prof. dr. J. de Graaf, prof. mr. L. Hulsman, prof. dr. H. Kul- tert en drs. J. v. d. Ploeg. Paperback. 78 blz. prijs f 5.90). Bij uitgeverij Ten Have In Baarn is van de hand van Thijs Boolj het boek „Gerefor meerd, hoe lang nog?" ver schenen. Het bock bevat een terugblik van de schrijver op een kwart eeuw gereformeerd leven. Over de toekomst zegt de auteur slechts: „Ik zou met geen mogelijkheid de toekomst van het gereformeerde leven kunnen voorspellen". Hij be perkt zich dan ook tot de ver anderingen die zich de afgelo pen vijfentwintig jaar In de ge reformeerde wereld hebben vol trokken. (Paperback. 112 blz., prijs 9.50).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13