Udink wil te grote huurverhoging Hanoi akkoord met gesprek Keuze Nixon dient vrede' PLANBUREAU VERKIJKT ZICH OP PRIJZEN Prettig! de postgiro CcidAcSouacmt 'Beperkte groetplicht inconsequent' King verwekt opschudding in Engeland Maak lonen bedrijfs leven openbaar voor de slanke lijn Israël wil geen joodse negers LEIDSE COURANT Terwijl de kippen rustig blijven zitten huilt dit Vietnamese kind als zijn moeder hem even in de steek laat. Beeld van de vluchtelingen stroom rond hoofdweg 13, benoorden Saigon, waar de oorlog nog hevigheid woedt. alle Kissinger rekent op nog meer dan één ronde In Laos bereidt men zich erop voor dat na het akkoord in Vietnam dat land wel eens opnieuw een brandhaard zal kunnen worden. Het Laotiaanse bevrijdingsfront heeft in het door de communis ten beheerste gebied een onder gronds persbureau ingericht. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Ook het voorstel van minister De Koster (Defensie) om de groetplicht in te perken een mindere zou een meer dere alleen nog moeten groten als hij zich binnen de kazerne meldt is bij de mili- taure belangenorganisaties niet in goede aarde gevallen. Zij vinden het voorstel op portunistisch en in strijd met de eigen uit gangspunten van de minister. In de ogen van de organisaties moet echter ook een beperkte groetplicht worden afge wezen, omdat deze er op gericht is steeds de ondergeschiktheid te benadrukken. Over de kwestie werd gisteren gesproken in het georganiseerd overleg van de organisaties met een aantal defensie-ambtenaren. De WDM was daar niet bij aanwezig, omdat zij geen deel van het georganiseerd over leg uitmaakt. LONDEN (Reuter) In Engelse politieke kringen is opschudding ontstaan over de „Cecil King diary 1965-70" waarin de voor malige uitgever van bladen als de Daily Mirror zijn mening geeft over de Britse politiek. King wordt verweten dat hij teveel uit de school heeft geklapt. In zijn omstreden boek haalt King een uitspraak van oud-pre mier Harold Wilson aan waarin deze Lord Woodford, een bekend strijder tegen porno grafie, ,,:n geestelijk opzicht een 12-jarige noemt". Van de voormalige minister van buitenlandse zaken Michael Stewart wordt gezegd dat hij ,,zo vaag was dat hij bijna onzichtbaar was" De Amerikaanse ambas- saudeur in Londen, Walter Annenberg, wordt beschreven als een „uiterst onaan trekkelijke man, zo onontwikkeld dat hij vrijwel een analfabeet is". PARIJS, (Rtr/AFP). Le Due Tho, de Noordvietnamese gesprekspartner van Kissinger, is vanuit Hanoi naar Pa rijs vertrokken voor een nieuwe ronde van onderhandelin gen. Daarmee accepteert Hanoi het Amerikaanse voorstel van nog een gespreksronde over het al bereikte akkoord. Radio-Hanoi heeft evenwel gewaarschuwd dat het de strijd zal voortzetten als de VS de ondertekening van het akkoord blijven uitstellen. Washington heeft evenwel giste ren laten weten dat er voor de totstandkoming van een defini tief vredesakkoord nog i dan een gespreksronde in Parijs noodzakelijk zou zijn. Dit it genstelling tot eerdere verkla ringen dat men aan één ronde voldoende zou hebben. President Thieu heeft zijn bezwa ren tegen het akkoord nog steeds gehandhaafd. Saigon heeft vandaag voorgesteld Zuid-Vietnam te laten meedoen aan het geheime overleg. Generaal Haig, die zondag uit Vietnam is teruggekeerd, heeft het bewind van Cambodja gead viseerd snel zijn strijdkrachten uit te breiden, omdat na het ak koord om Indo-China de Ameri kaanse hulpverlening aan ban den ligt. Voorzitter ARKA 1AASTRICHT (ANP) - „Laat het bedrijfsleven nu maar eens de salarissen en vergoedingen openbaar maken over de laatste vijf jaar, dan kan worden be paald of er al dan niet is gema tigd. Daar komt de oproep aan het bedrijfsleven op neer die de voorzitter van de Algemene Rooms-katholieke ambtenaren- vereniging, de heer J. Loerak ker uit Haarlem, vanmorgen in lijn jaarrede op het tweedaagse congres van de ARKA in Maas tricht heeft geuit. >e heer Loerakker vroeg de be sturen van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en van het Verbond van Neder landse Ondernemingen ook hun leden mee te laten werken aan openbaarmaking der salarissen en vergoedingen van degenen voor wie geen cao geldt en die werkzaam zijn in bedrijven met tienduizend en meer werkne- Reeds 54 cholera gevallen in Bahrein KOEWEIT (DPA) In het Ara bische vorstendom Bahrein zijn sedert 26 oktober 54 gevallen van cholera ontdekt. Eén per soon is aan de ziekte overleden en zeven mensen zijn nog in quarantaine, aldus een medede ling van het ministerie van volksgezondheid van Bahrein. Vermoed wordt dat voedsel of drinkwater dat een Australisch lijnvliegtuig in Bahrein aan boord nam de oorzaak is ge weest van de choleragevallen die in Australië zijn ontdekt. SPECIAAL-SINAS tijdelijk van 106 voor Partijleider Gillend, krijsend en zwaaiend met hun handen doen jonge meisjes een Amerikaanse popgroep uitgeleide, die vanaf het Londense vliegveld Heatrow naar Duitsland vertrekt. Het lawaaierige afscheid viel te beurt aan de Osmonds, die zich deze taferelen nauwelijks meer konden indenken. Zelfs 10-jarigen klommen over de veiligheidshekken op het dak van het luchthavengebouw, toen ze na uren wachten hun idolen zagen vertrekken. Van automatiseringstechniek adeffifflb. neef-, regel- en besfuringsinsfallaties Schiedim (010) 26 94 85* (Van een onzer verslaggevers). mer over de prijzen. Dit bete- jN HAAG Het Centraal Plan- kent, dat de kamerleden spe- wreau schijnt zich in zijn prog- ciaal daarvoor terug moeten ko- *ses ernstig vergist te hebben men naar Het Binnenhol, wer de prijsstijgingen in 1973. Het N.V.V. heeft zich thans even- k prijzen zullen niet met 5,75 eens in de politieke prijzenslag Ptocent stijgen, zoals in de een- gemeld. Deze vakcentrale wil parlementaire redactie kabinet de zwakken in de sa menleving veronachtzaamt. Het Tweede Kamerlid mej. J. van Leeuwen (AR) zei weinig te voelen voor gedetailleerde re- geerakkooorden, omdat er daar door te weinig speelruimte is voor parlement en kabinet. Bij de vorige kabinetsformatie is te veel tevoren vastgelegd. vzn Veen vond. dat voor het centraal ak koord een hoge prijs is betaald. „We hadden graag meer mati ging gezien. Daarom gaan we een moeilijke periode tege moet". Brezjnjew: MOSKOU (AP) De secretaris- zijn kant alles zal doen om deze generaal van de Russische com- ontwikkeling te bevorderen, munistische partij, Leonid I. Brezjnew zei een en ander tijdens Brezjnew, heeft gisteravond ge zegd dat de uitslag van de Ame rikaanse presidentsverkiezingen een verbetering betekent van de vooruitzichten op wereldvrede. Verder sprak de Russische partij leider over belangrijke „veran deringen ten goede die onlangs in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben plaats gehad", en beloofde hij dat Moskou van TEL AVIV (UPI/AFP) Israëli sche emigratiebeambten hebben gisteren op de luchthaven Lod van Tel Aviv de toegang gewei gerd aan vier Amerikaanse ne gers die beweerden „met hart en ziel jood" te zijn. In de steden Dimona en Mitzpeh Ramon in de Negev-woestijn en in het bijbelse Jericho op de be zette westelijke Jordaanoever hebben zich in de afgelopen twee jaar 300 „zwarte Israëlieten" gevestigd. Volgens de plaatselij ke nieuwsmedia zijn ze een on afgebroken bron van wrijving. ■*le overeenkomst tussen werk- Wvers en werknemers vermeld 1,5 tot 2 procent "leer. Dit onder meer heeft de "cialistische fractieleider drs. den Uyl ertoe gebracht de re aring te verzoeken direkt een Wjsstop in te voeren. <*ht er deze week geen prijsstop 'ïmen dan wil drs. den Uyl vol gde week dinsdag 21 novem- een debat in de Tweede Ka- samen met het N.K.V. C.N.V. in het gehele land een groot aantal prijsmeldingssta- tions inrichten, speciaal voor de consumenten, die onverantwoor de prijsstijgingen signaleren. Aan de hand daarvan willen de vakcentrales voortdurend con tact houden met de overleg or ganen van bedrijfsleven en overheid, die controle moeten houden op de lonen en prijzen. ROTTERDAM Het Tweede Ka merlid P. Cornclissen (KVP) vindt dat minister Udink (Volkshuisvesting) blijkens diens nota huur- en subsidiebe leid de huren te veel ineens wil verhogen. Dat is zijns inziens onverantwoord voor grote groe- pen van de bevolkinB. Hij iel p. CH-mTniiier' dit gisteren tijdens een discussie over het woningbouwbeleid in het Bouwcentrum. Volgens de heer Nypels (D'66) moeten beleggers worden ge dwongen gelden in de woning bouw te steken. De huren moe ten onder de prijzenwet worden gebracht. Het Kamerlid De Beer (WD) was van mening, dat het kern probleem in de woningbouw het te lage peil van de huren is. Hij zei, dat mensen die de lonen om hoog jagen geen krokodillen tra nen moeten vergieten over prijs stijgingen in de bouw. Lijsttrekker Biesheuvel (AR heeft in een verkiezingsvergade ring in Aalten stelling genomen tegen de beschuldiging dat zijn Rotsblok smakt bus in zee TAIPEH (Reuter) Op Taiwan is gisteren een autobus door een rotsblok van wel duizend kilo, dat van een helling kwam rollen, getroffen en van 180 meter Twee bekende Duitse schrijvers maken reclame voor de SPD, de partij hoogte in zee gesmakt. Achttien van Willy Brandt, in verband met de verkiezingen van a.s. zondag, j inzittenden kwamen om het le- Links Heinrich Böll, Nobelprijswinnaar van dit jaar, rechts Günther j ven en 27 werden gewond. i Grasz. diner in het Kremlin ter van een Bulgaarse delegatie die op het ogenblik een bezoek aan Moskou brengt. Volgens het officiële Russische persbureau Tass zei Brezjnew dat „anders dan tijdens de kwart eeuw van de koude oor log. de verkiezingscampagne in de Verenigde Staten deze keer, waar het internationale kwesties betreft, voornamelijk werd be heerst door aandringen op een vredelievende, realistische bui tenlandse politiek". Miljoendnroof scliilderijen in Frankrijk BAGNOLS-SUR-CEZE (AFP) - lil de nacht van zondag op maandag zijn talrijke schilderij en van beroemde impressionisti sche meesters ontvreemd uit het museum van Bagnols-sur Cèze, een stadje in Zuidoost- Frankrijk op 30 km. van Avig non. De waarde van de kunst werken loopt in de miljoenen. Van Renoir, Bonnard, Pisarro en Dufy werden elk werken gesto len, terwijl voorts van Marquet, Cézanne, Monet, Matisse, Ber ths Morisot en Boudin elk een werk werd meegenomen. Deze werken maakten deel uit van ,-ie verzameling van een voormali ge conservator van het mu seum. Een in het zelfde gebouw ondergebrachte andere collec tie impressionistische en moder ne schilderijen werd ongemoeid gelaten. In het museum van Bagnols-sur- Creze in Frankrijk zijn 14 doe ken van impressionistische mees ters gestolen ter waarde van on geveer twee miljoen gulden. De dieven klommen langs de buiten zijde naar het dak, drongen de zolder binnen, zaagden een gat in één der plafonds, lieten een touwladder neer en verdwenen langs deze weg met de buit. Minimjumloon belangrijker dan perfecte loonopbouw /"'AAT in Nederland het minimumloon zó snel omhoog, dat er nare consequenties uit voortvloeien? Een objectief gegeven is, dat Nederland op dit punt de koploper van West-Europa is; een subjec tieve conclusie welke sommige werkgevers en economen hieruit trekken is, dat door het snelle tempo waarin in Nederland het mini mumloon omhoog gaat, de loonopbouw wordt verstoord. Inderdaad zijn de lonen en salarissen der minst-betaalden hier de laatste jaren sneller gestegen dan waar ook in omringende landen. Zo iets verdient evenmin als het periodieke optrekken van de AOW blaam; integendeel; het komt neer op een stukje recht vaardiger inkomensverdeling en vormt dus onderdeel van een drin gend gewenste sociale politiek. Kritiek is alleen op zijn plaats, als hieraan onrechtvaardige nevengevolgen gepaard zouden gaan. Vorige maand is de kwestie actueel geworden, toen de Sociaal-Econo mische Raad advies moest uitbrengen over een structurele verho ging van het minimumloon; een verhoging dus welke reëel is en komt boven verhogingen welke een gevolg zijn van compensatie voor prijsstijgingen en sociale premies. De werkgevers boden 1.2 procent, de vakbeweging vroeg 5% enkele Kroonleden gingen met 3 procent in het midden zitten. Het werd 2 procent, voor welk advies tenslotte 21 van de 40 SER-leden zich uitspraken. Frustratie? WHJ komen nog eens op dit advies terug, omdat enkele onderdelen van de stelling welke werkgevers betrokken, o.i. nader beraad vergen. Eén van de bezwaren was namelijk dat door optrekking van het minimumloon keer op keer de loonopbouw verstoord dreigt te worden, wat meestal neerkomt op extra loonkosten om het be staande stelsel intact te kunnen houden; bovendien zou permanente beweging van het minimumloon de prestatiebeloning doorkruisen en nivellering bevorderen. Het een en het ander kan waar zijn; maar op zichzelf spreken deze bezwaren ons minder aan dan economisch-rampzalige gevolgen van een arbeidsintensieve bedrijfstak met veel zwakke ondernemingen die overwegend „licht" personeel in dienst hebben en bovendien vanwege de buitenlandse concurrentie stijgende minimumlonen niet door prijsstijgingen kunnen compenseren. Hiervoor zou een redelij ke dispensatie-mogelijkheid geschapen moeten worden. Maar voor het overige mogen de pogingen tot een beter minimumloon niet afketsen op de mogelijkheid dat dan de hele cao-pyramide op gekrikt gaat worden. Dat belanghebbenden een poging hiertoe zullen aanwenden, ligt voor de hand. Maar het wordt dan mede een taak van de vakbeweging om de werknemers ervan te overtuigen, dat het een groot belang voor de minst-betaalden en een zekering tegen economische over spanning kan zijn, wanneer een structurele verhoging van het mini mumloon niet per definitie tot verhoging van alle salarissen en lo nen moet leiden. Bij inkomensnivellering mag wel in de eerste plaats, maar nooit uitsluitend nan de hoogste inkomens gedacht worden. Ook een deel van de middengroepers en handarbeiders die qua inkomen op het niveau daarvan gekomen zijn, zullen om meer economisch perspectief voor de laagst-betaalden mogelijk te maken, eisen en wensen moeten matigen. Centen-procenten ¥N dit verband komt ook de kwestie van „centen of procenten" bij loonsverhogingen om de hoek kijken. Tot nog toe is de sympathie daarvoor bij beter betaalden louter platonisch gebleken. Misschien komt dit wel, omdat betreffende groepen zich vaak van twee kanten tegelijk onder druk voelen gesteld: door de overheid die via de fiscus en sociale lasten probeert een groter deel van hun inkomen voor collectieve voorzieningen af te romen en door druk van beneden waar men probeert de procenten van loonsverhogingen in centen om te zetten. Een feit is dat dan menigeen die bij de fiscus open kaart wil spelen en weinig of niets op anderen kan af wentelen boven redelijke mate zou worden belast, Een kwestie om bij het sluiten van toekomstige „sociale contracten" ook niet uit het oog te verliezen. Maar verder lijkt het ons geen onoverkomelijke zaak als op de duur de loonopbouw wat van haar perfectionisme gaat verliezen; wellicht blijkt het element „prestatiebeloning" een gewicht waarmee te zwaar gewogen is; het stelsel waartegen we nu zitten aan te kijken is in elk geval gedeeltelijk het produkt van een rangeninflatie die in het belang van beter-betaalden veel geld heeft gekost. Een reden te meer om in het belang van een goed minimumloon (waarbij wij dan de gelijkheid van mannen en vrouwen, jong en oud, niet tot het uiterste zouden willen doortrekken) de perfecte loonop bouw wat offers te laten brengen. Dat hoeft en kan niet ineens. Maar we moeten wel ermee beginnen zodra het kan. Dat tijdstip ligt in de naaste toekomst. KERKEN BEZETTEN |7EN brok tragiek zit in het besluit van katholieken om, zoals In J Eindhoven, zich niet neer te leggen bij het sluiten van hun pa rochiekerk. Anders dun bij het bezetten van scholen, verenigingsge bouwen of universiteitsruimte vank het geval is, wordt hier niet ge handeld omdat men de conflictsituatie bemint, muar omdat men de organisatorische besluiten van zijn kerkelijke overheid minder zwaar-wegend vindt dan een stuk vormgeving van de eigen geloofs traditie. De bisschoppen hebben verkondigd dat ze gebouwen in onze tijd min der belangrijk vinden dan de mensen die in apostolaat en eredienst werken. Bij hun op zichzelf juiste beleid vergeten de bisschoppen misschien wel eens, dat in onze tijd met zijn aardverschuivingen op het gebied van de geloofspraktijk voor sommige katholieken de ge bouwen meer houvast bieden dan zielzorgers in wie ze zich zelf niet meer herkennen. Op grond van statistische gegevens en sociografische studie kunnen soms zeer juiste conclusies getrokken worden, die desondanks voor sommigen onaanvaardbaar blijken. In een tijd waarin minderheids groepen regelmatig begrip voor hun problematiek weten af te dwin gen, mag men zich daar niet over verwonderen. Het zou bijvoorbeeld onze kerkelijke overheid ertoe kunnen brengen om te erkennen dat wat volgens het verstand de beste oplossing is, volgens het hart soms moet wijken voor de op één na beste oplos sing. De tijd doet niet alleen wonderen door het helen van wonden; een ge democratiseerde Kerk moet zich manifesteren in het opbrengen vun veel geduld. dak niakkèojkl Met Postgiro geen mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer. T

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9