Helft jonge kiezers heeft nog geen keuze Geen verhoging ambtenarenbijdrage in pensioenen R'damse wijken krijgen eigen bevoegdheden Akkoord over dumping giftig afval in zeeën „Overleg, maar als het moet strijd" Sake van der Ploeg Mgr. Simonis: Jongeren niet onder één noemer te vangen katholieke volkspartij lijst 2 frans andriessen VERANTWOORDELIJKHEID ARKA •voorzitter: PINSDAG 14 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Donderdag naar de stembus (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Ongeveer honderduizend Rotterdammers gaan deze maand tweemaal naar de stembus. Over twee weken voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar over morgen reeds voor de verkiezing van Rotterdams eerste drie deelgemeenteraden: Hoek van Holland (7.000 inwo ners), Hoogvliet (26.000) en Rotterdam-Gharlois (bijna 100.000). Dit zijn de Rotterdamse wijken, die op 1 janua ri a.s. gaan functioneren als Nederlands eerste deelge- Opzet van de deelgemeente is, be stuurlijke decentralisatie en meer inspraak van de wijkbe- volking in de wijkproblematiek. De bedoeling is, dat er op den duur - men hoopt in 1976 - in Rotterdam acht tot tien deelge- problemen. Zo heeft het college van B. en W. al laten weten, hete hangijzers als Maasvlakte en Pernis onder eigen vleugels te willen houden, terwijl juist de deelgemeenten Hoek van Hol land en Hoogvliet ze tot hun territoir willen zien. meenten komen, met een be- £en probleem zijn ook de finan- paalde maar beperkte mate zelfbestuur. Zij krijgen de be schikking over een eigen secre tarie en een eigen ambtelijk ap paraat, gecontroleerd door de deelgemeenteraad. De deelge meenten kunnen beslissingen nemen over het gebruik van al lerlei gemeentelijke voorzienin gen en zij kunnen wijkactivitei- ten stimuleren met subsidies. Geen bevoegdheid hebben zij ten aanzien van diensten en be drijven die werkzaam zijn voor de hele stand. Belangrijk in de nieuwe opzet is de adviserende bevoegdheid van de deelgemeenten. Veel algeme ne voorstellen zullen, alvorens in de Rotterdamse gemeente raad aan de orde te komen voor adviezen naar de deelge meenten gaan. De uiteindelijke beslissing ligt weliswaar bij de Rotterdamse raad, maar deze mag niet zonder motivering van de adviezen van de deelgemeen ten afwijken. Het overdragen van bevoegdheden verloopt overigens niet zonder ciën. Daar ligt de gemeente Rotterdam nu al mee overhoop met Provinciale Staten, die hun misnoegen hebben uitgesproken over de hoge kosten van de eer ste deelgemeenten. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het rijk financieel gaat bijspringen. Rotterdam raamt de kosten voor volgend jaar op 2 miljoen; deze zullen stijgen naarmate er meer deelgemeenten worden in gesteld. Op den duur, zo ver wacht men, zullen de Rotter damse deelgemeenten jaarlijks 20 miljoen gaan kosten. :tie) onder 825 jongeren tussen 18 en 22l/2 Twee zaken blijken de jongeren vo igeren jaar. gens het onderzoek belangrijker l (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG— 50% van de jongeren tussen 18 en 22 jaar, die 29 novem ber voor het eerst mogen stemmen, weten niet zeker of ze wel gaan stemmen en op welke partij. Van de andere 50% geeft de helft zijn stem aan de linkse drie, 15% steunt de confessionelen, 19% stemt op V.V.D. en D.S.70 en 11,5% op P.S.P. en C.P.N. De overige 4,5% zal op ande re partijtjes stemmen. Dit blijkt uit een in opdracht van K.R.O.'s „Brandpunt" uitgevoerde enquête onder 825 jongeren tussen 18 en 22y2 jaar. Uit het onderzoek bleek duidelijk dat deze jongeren minder van politiek weten dan de kiesgerechtigden in het algemeen, hoewel een kwart van hen op de linkse drie zegt te stem men wist 49 pet niet dat drs. Den Uyl lijsttrekker van de P.v.d.A. is. K.V.R.-lijsttrekkker Andriessen was bij 83 procent onbekend, C.H.U.- lijsttrekker Tilanus bij 93 procent en V.V.D.-lijsttrekker Wiegel bij 63 procent. Twee zaken blijken de jongeren vol gens het onderzoek belangrijker te vinden dan de kiesgerechtigden in het algemeen. 77 procent vindt de natuurbescherming belangrijk (al len: 63 pet), en 23 procent de hulp verlening aan arme landen (allen 16 pet). 35 procent van de jongeren vindt echter meer hulp aan arme landen onbelangrijk (allen 46 pet). Inflatie-bestrijding vindt 48 procent van de jongeren belangrijk (allen 56 pet) en misdaadbestrijding 28 pro cent (allen 40 pet.). (Van onze correspondent) LONDEN Vertegenwoordi gers van bijna zestig lan den, waaronder de Ver vende, die een einde moet maken aan het dumpen van giftige afvalstoffen in de zeeën. De Siciliaan Tomaso Bucetta staat hier voor een huis in de Braziliaanse stad Itapema, waar hij door de politie werd gearresteerd. De politie beschuldigt hem ervan leider te zijn van een narcoticabende. Het kind op zijn schouders is zijr} dochter, zo meldt de Jornal da Tarde in Sao Paolo. enigde Staten en de Sovjet pas na twee weken confereren in Bezetting van Lambertus- kerk gaat door EINDHOVEN (ANP) Het kerk bestuur van Gestel-zuid is gis- 1 teravond, tijdens een beraad over de bezetting van de Lam- bertuskerk, niet tot een eenslui dend standpunt gekomen over eventueel te nemen maatrege len. Eind deze week wordt op nieuw vergaderd. Voor die tijd zal het kerkbestuur zeker geen actie ondernemen. Het bestuur heeft wel zijn teleurstelling uit gesproken over de bezetting en over de weigering van het actie comité om het heilige sacra ment uit de kerk- te verwijde ren. De bezetters willen dit ech ter niet. omdat de kerk dan geen godshuis meer zou zijn en daarom gaat het hen. Unie, maar niet de Chinese Volksrepubliek, onderte kenden gistermiddag in de Britse hoofdstad een con- UTRECHT (ANP) „Onder de huidige maatschappijvorm moet tot het uiterste worden getracht door overleg en samenwerking te ko men tot een rechtvaardiger verdeling van het vele goede dat er in de wereld is. Maar ik zal niet aarzelen mijn mensen tot de strijd op te roepen als na goed onderling beraad bliikt dat daaraan ni»t i,n Dit zei Sake van der Ploeg, voorzitter van de 36.000 leden tellende agrarische en voedingsbedrijfsbond NVV (A.V.B.), gisteren bij de opening van de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht. De heer Van der Ploeg signaleerde grote onrechtvaardig heden in de huidige wereld. Het schijnt dat de grootondernemers bezig zijn de arbeiders het conflictmodel op te dringen, „omdat zij er toch van overtuigd kunnen zijn dat het kapitaal toch overwint." Onteyreden toonde hij zich vooral over het functioneren van de E.E.G., waarin parlementaire controle alleen in naam wordt bele den en de positie van arbeiders en hun organisaties onzeker is on der een zwak democratisch Europees bestuur. De vakbeweging is bij de Europese gemeenschappen veel te zwak vertegenwoordigd. De werkgevers hebben in Brussel 200 Europese secretariaten gevestigd. Hun aantal en invloed is 50 maal sterker dan die van de vakbeweging. Ook de internationale werkgevers zijn er sterk vertegenwoordigd, zoals Unilever, Philips, Shell en AKZO. De nationale vakbonden en vakcentrales zullen hun aandacht voor een zeer groot deel naar Brussel moeten gaan verleggen, want de werk gevers gaan gewoon hun gang, zo meent de heer Van der Ploeg. In één van de bijgebouwen van het bisschoppelijk bestuur in Straatsburg is zondag een bom ontploft. Niemand werd gewond maar de materiële schade was groot. het Lancaster House van Lon den, waar de laatste zitting de hele nacht duurde, zijn de afge vaardigden er in geslaagd een overeenkomst te bewerkstelli gen. die nu nog goedgekeurd moet worden door hun respec tieve regeringen. Men verwacht, dat uiteindelijk 78 landen d; conventie zullen ondertekenen. Het verdrag omschrijft de princi pes van de strijd tegen vervui ling van de zeeën en oceanen. Het geeft richtlijnen om het lo zen van afval te controleren. De ondertekenende landen moeten er met eigen wettelijke midde len voor zorgen, dat deze con ventie geëerbiedigd wordt. Het verdrag houdt evenwel geen re kening met vervuiling veroor zaakt door olie. Om dat pro bleem te regelen, is er een af zonderlijke internationale confe rentie nodig. Dit geldt ook voor het vraagstuk van verontreini ging van stromen en rivieren. De conferentie van Londen werd bijgewoond door vertegenwoor digers van 90 naties, 12 delega ties traden uitsluitend op als waarnemer. Gehelmde politiemannen kijken door de ramen van de gevangenis van Suffolk in de Verenigde Staten naar de ravage die binnen is aan gericht bij een gevangenenoproer. De oude gevangenis werd door de ontevreden gevangenen zwaar beschadigd, voordat tij in hun cellen werden teruggedreven. „Nee", zei de man. „Ik doe niet mee. Dat laat ik aan anderen over." „Jammer", zei ik terug. „Want daar vecht ik nu juist tegen. Ik loop me het vuur uit de sloffen om iedereen te prikkelen wél mee te doen. „De politiek kan niet alles. U moet ook wat doen. U hebt ook uw verant woordelijkheid. In uw gezin. In uw omgeving. In uw werk. Loop niet weg. Draag die verantwoordelijkheid. Neem deel aan het bouwen van uw eigen toekomst'. De man zweeg. Ik hoop op 29 november antwoord van hem te krijgen. (van onze parlementaire redactie) MAASTRICHT De ARKA is op geen enkele manier bereid om het rijk te helpen 10Ó miljoen te besparen via een verhoging van de eigen bij drage van de ambtenaren in de pensioenpremie. De heer J. J. Loerakker, voorzitter van deze ka tholieke ambtenarenvereniging, heeft dit vanmor gen bij de opening van het tweedaagse ARKA- congres in Maastricht in niet mis te verstane be woordingen duidelijk gemaakt. De heer Loerakker gaf minister Geertsema van binnenlandse zaken, die de ambtenarenbelangen in het kabinet behartigt, de raad om alsnog met voorstellen te komen om de overheidsbijdrage aan het pensioenfonds te verlagen van 24 naar 23 procent. Zowel van de zijde van het centraal georganiseerd overleg, als van enkele Tweede Kamerleden is hierop aangedrongen. Minister Geertsema, die het congres in Maastricht bijwoont, heeft in de Tweede Kamer laten weten dat een dergelijke verlaging niet mogelijk is zon der schade toe te brengen aan de pensioenrege ling. Bovendien zou een dergelijke verlaging bin nen het kader van de nationale economie niet het beoogde effect sorteren. De heer Loerakker noemde het laatste argument DELFT „Er zijn jonge ren, die geen zekerheden opgedrongen willen krij gen, maar er zijn er ook een heleboel, die dat wel willen", zo betoogde de bisschop van Rotterdam, mgr. A. Simonis, gister avond tijdens de vergade ring van de Diocesane Pas torale Raad, die onder gro te publieke belangstelling in de Adelberthof in Delft werd gehouden. Het bestaan van twee groepen jongeren, die mgr. Simonis on derscheidde. heeft gisteravond voor een groot gedeelte de dis cussies over het jeugd- en jon gerenpastoraat bepaald. Vooraf gaande aan de bespreking van dit onderwerp had de directeur van het service-centrum voor levensvorming, pastor R .Kur- vers al duidelijk vooropgesteld dat men niet van dé jongeren kan spreken, maar dat men enerzijds de groep heeft, die consumeert, zich keurig adnpast, in het gareel loopt en daarnaast de groep die kritisch aftast en met vallen en opstaan iets van de toekomst naar zich toe poogt te halen. Kritische geluiden klonken er af <n toe vanuit de raad ten aan zien van de richting die het dio cesane service centrum voor haar werkwijze heeft gekozen. Hier en daar veronderstelde men dat het centrum zich teveel richtte op de kritische groep van jongeren. Pastor Kurvers zette uiteen dat O het niet in de bedoeling ligt om zich alleën tot die groep te rich ten. Wat men vooral beoogt is anderen te laten zien, dat datge ne wat onder de anticiperende jeugd leeft ook van belang kan zijn voor de anderen. Mgr. Si monis maakte bij de beoorde ling van de geboden gespreks stoffen van het centrum de kanttekening, dat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken dat de problemen al te vrijblij vend aangesneden werden. .Ion- geren zouden naar zijn mening xmet de vraag blijven zitten: maar wat doen wij daaraan? Franco wordt overgrootvader een „vage kreet". Over het eerste zei de heer Loerakker dat de minister dan kennelijk geen kennis heeft genomen van een publicatie van de verzekeringsactuaris dr. Th. C. L. Kok in het tijdschrift „het verzekeringsarchief". Daarin stelt de heer Kok dat een verlaging van de over heidsbijdrage aan het pensioenfonds tot 23 pro cent zeer wel mogelijk is zonder aan de pen sioenrechten schade toe te brengen. Bovendien zou de verlaging van deze bijdrage veel meer dan 100 miljoen opleveren. De heer Loerakker is van mening dat, nu de alge mene premiespaarwet voorlopig niet wordt inge trokken en van kracht blijft in 1973, de premie spaarregeling voor rijksambtenaren in ieder geval voor het jaar 1973 gehandhaafd moet blijven. Volgens de heer Loerakker mag op geen enkele wijze getornd worden aan de afspraak, die tussen de regering en de bonden in het georganiseerd overleg gemaakt is, dat de ambtenaren ook in de toekomst inspraak hebben in de voorgenomen overp laatsingen van rijksdiensten. De heer Loe- Volgens deskundigen gaat het om rakker hekelde fel de opmerkingen van de KVP- j een volmaakte edelsteen, alleen lijsttrekker Andriessen. Deze heeft op een verkie- te verge'ijken met de diamant. I Maria del Carmens echtgenoot, zingsbijeenkomst in Limburg gezegd dat het CBS I die d«' filmster Elisabeth Taylor i prins Alfonso de Borbon ri maar naar Zuid-Limburg moet worden overge-in 1969 in de Verenigde Staten! Spaans ambassadeur in Zweden, plaatst. De heer l oerakker wilde zich daar na- heeft gekocht. Deze steen weegt Hij en Maria del Carmen trouw- drukkelijk van distantiëren. I 69 karaat. den in maart. Volmaakte diamant op veiling CENfcVE (AFP) - Een licht blauwe peervormige diamant van 56 karaat, waarvan de waarde op 2,6 miljoen Zwitserse francs (ruim 2,2 miljoen gulden) wordt geschat, zal het bclang- rlj'tite stuk zijn op een veiling, die de Londense firma Christie morgen in Genève houdt. Vonnis tegen kaapsters in hoger beroep gehandhaafd TEL AVIV (UPI/DPA) - Het mi litaire hof van appel in Tel Aviv heeft gisteren de straf van le venslang die was gegeven aan twee Arabische meisjes die vijf maanden geleden meededen aan de kaping van een Belgisch lijn- vllegtulg, In hoger beroep be vestigd. „Het is de straf die u verdient", verklaarde kolonel Devorah To mer. presidente van het hof van appel en commandante van het Israëlische militaire vrouwen korps. De 21-jarige Rima Tannous en de 19-jarige Therese Khalsa, wer den op 14 augustus door een mi litaire rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. MADRID (UPI) Generaal Francisco Franco, het Spaanse staatshoofd, dat op 4 december S0 jaar wordt, krijgt op of om streeks die dag een bijzonder geschenk: een achterkleinkind. Het CNV tekent hierbij Braziliaan wint 7 miljoen in voetbaltoto RIO DE JANEIRO (Rtr.) Een 23-jarige Braziliaan heeft 11 mil joen cruzeiro (ruim zeven en een kwart miljoen gulden) gewonnen in de voetbaltoto. De winnaar Mario Alberto Ronconl uit Santa Tereza bij Victoria - Is na het in ontvangst nemen van deze hoofdprijs „ondergedoken". CNV: betaal bare huizen voor UTRECHT (ANP) De gemeen ten kunnen wel doorgaan, wo ningen met toekomstwaarde te bouwen, maar ze dienen wel te bedenken dat de huurders van daag de huur moeten betalen met de inkomens die ze nu ver dienen. De econoom van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer K. van der Meer, zegt dat deze week in "de Gids" van het CNV naar aanleiding van het steeds meer voorkomend verschijnsel dat nieuwe woningen leeg blij ven staan omdat de woningzoe kenden de huur te hoog vinden. Volgens de heer Van der Meer moet nogmaals een poging wor den gedaan om het parlement ertoe te bewegen, wettelijke re gels vast te stellen voor de doorstroming. 73 CNV- lederi vóór federatie UTRECHT (ANP) Van de ruim 1100 leden van de Christelijke vakbeweging die de rayonvergn- derlngcn hebben bezocht die de afgelopen weken in 79 plaatsen zijn gehouden over de toetre ding van het CNV tot een fede ratie van de drie vakcentrales, heeft bijna driekwart (73,2 pro cent) zich voor de federatie uit gesproken. Ruim 1000 leden wa ren tegen (24,4 procent) en 2,4 procent stemde blanco. Franco's oudste kleindochter, Ma ria del Carmen de Borbon Mar- tinezabordiu Franco, kwam gis teren in Madrid aan om de laat ste weker van haar zwanger schap door te brengen in Fran 's residentie buiten Madrid. dat geen enkele zekerheid is dat deze cijfers ook voor de Christe lijke vakbeweging als geheel gelden. De leden die naar de ravonverg.ideringen kwamen maken ongeveer twee procent van het totale ledental uit en zij behoren - aldus het CNV - stel lig tot de zeer meelevende le den wie de grondslag en het we zen van de Christelijke vakbe weging zeer ter harte gaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7