Belastingverhoging Hazerswoude Vogelliefhebbers van Ter Aar gaan in de slag Rapport VNG 'n niet onbelangrijk stuk Hearing plan Korteraar Kwaliteit is hoos: in 60 leden tellende vereniging „Lasten verzwaring een vrij logische zaak" Bloemisterij: export van 600 min B. EN W. HAZERSWOUDE Kerst-man if est atie in Riinstreekhal DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 I.EIDSE COURANT HAZERSWOUDE Verschillende belastingen en rechten in de ge meente Hazerswoude zullen in de loop van het komende jaar in niet onaanzienlijke mate worden verhoogd. Burgemeester en Wethou ders hebben de gemeenteraad een reëel sluitende begroting kunnen aanbieden, door een tot nu toe ongebruikte beiastingcapaciteit te be nutten. Het totaal van de verhogingen brengt ongeveer 150.000,- in het gemeentelijke laatje. Allereerst zullen de straatbelastingtarieven drastisch moeten worden bijgesteld; een verdubbeling, hetgeen neerkomt op 30% van de be lastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen en 15% voor de gebouwde eigendommen. Deze niet onaanzienlijke lastenverzwaring is volgens het college verantwoord, zulks mede gelet op het sterk gestegen onderhoud aan de wegen en de straten en de pleinen". De opcenten op de personele belasting zullen op 300 moeten worden ge bracht. Het restant van de benodigd» dekkingsmiddelen zal moeten worden gevonden door verhoging van de leges en andere rechten. De tarieven voor de leges zullen met gemiddeld 50% moeten wor den verhoogd. „Daardoor kunnen deze worden geacht aan het huidi ge prijsniveau te zijn aangepast", aldus het college, dat zich nog zal beraden over mogelijkheid en eventuele noodzakelijkheid tot verhoging van andere tarieven. Zo zullen B. en W. zich bijvoorbeeld gaan beraden over de mogelijkheden voor de onroerend-goedpbelas- ting na het verschijnen van de ontwerpverordening door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. De reinigingsrechten, vrij recent in Hazerswoude op een verhoogd ni veau gebracht, blijven buiten beschouwing. Daar staat wél tegen over, dat het college meedeelt, dat de kosten van afvoer en en ver werking van huisvuil nog zeer blangrijk zullen stijgen. Gehele of ge deeltelijke dekking van deze toekomstige kostenvermeerderingen zal een niet onbelangrijke stijging van de reinigingenrechten tot gevolg hebben. Het invoeren van een rioolbelasting willen B. en W. pas instellen, wanneer er voor de hele gemeenten een rioleringsstelsel is, dat loost op zuiveringsinstallaties. O TER AAR Wanneer een de- der dagen uw aandacht ge trokken wordt door een vro lijk gekleurde affiche van de Nederlandse bond van vogel liefhebbers, dan zal het u duidelijk worden, dat er in Ter Aar een vogeltentoon stelling op komst is. Niet voor niets bruist het in de Ter Aarse vogelvereniging al weken van spanning en acti viteiten om de laatste hand te leggen aan de voorberei dingen. We zijn eens op bezoek gegaan bij Jan Versluis in de van Wassenaerstraat, die sinds een jaar de taak van voorzit ter op zich heeft genomen. Met recht een taak, want in deze functie moet je van al les kunnen. Deze 35-jarige geboren Ter Aarder wist zich In korte tijd de kneepjes van het vak meester te ma ken. Om gezondsheidsrede- nen, zo vertelt Jan nuchter, heeft hij zijn voetbal-bezighe den bij Altier, waarbij hij 23 jaar actief speelde o.a. in het eerste elftal .beëindigd en zijn hobby, het kweken van kleurkanaries, vooropge steld. De ongeveer 60 leden tellende vereniging, die opge richt werd in 1964 heeft de kwaliteit in haar vogelbe stand hoog opgevoerd. Onder de leden bevinden zich kwe kers van tropische vogels, (kleur)kanaries, grote par kieten en grasparkieten, waar straks bij de keuring voor iedere groep een keur meester benodigd is. In de huiskamer van Versluis treffen w» een door groen omgeven houten kooi aan waarin een kanarie zijn zangkunst ten beste geeft in schrille tegenstelling met zijn houten broeder in de kunst, die op gezette tijd laat weten, dat er uren verstrij- Als het om prestaties gaat wil men dit ook graag beloond zien en dan toont Jan een heel arsenaal bekers en me dailles, die zulke pogingen in die richting stimuleren. Hoofdinzet van de tentoon stelling is het bondskruis te winnen door de hoogst ge klasseerde E.K. (eigen kweek 1972). Verder is er een prijs (wisselbeker) in de z.g. open klasse (O.K.) waarvan Jan reeds voor de tweede maal in successie be slag op wist te leggen. In de collectie treffen we ver der aan een legpenning van „Artis", te verdienen door de jeugd tot 18 jaar als ere prijs. Medailles van de Ne derlandse bond van vogellief hebbers te winnen door iede re groep. Een wisselbeker van de gemeente Ter Aar (kamp. E.K.) en een kleine beker van de krant voor de Voorzitter Jan Versluis van de Ter Aarse vogelvereniging bij zijn hokken tweede mooiste vogel van de tentoonstelling. Het belangrijkste van deze liefhebberij is toch de inzet en liefde waarmee je dit doet. „Wanneer Je ziek wordt, zoals ik dat heb on dervonden vind je het toch wel fijn als je vrouw deze taak van je over kan ne men". aldus Jan. Ondertussen informeren we eens naar de stand van za ken in de volière. Na selectie heeft Jan 8 favorieten ter conditionering apart gezet. Want met officiële keurlijs- ten waar men d.m.v. een puntenwaardering (het hoog ste 92 is zelden bereikbaar) een beeld krijgt van zijn be stand, blijkt dat hij een ge duchte kanshebber Is voor de prijzenreeks. De bescheidenheid waarmee hij dit alles vertelt toont al leen maar aan, dot men door toewijding en geluk en door vermeerdering van kennis (leest vakblad van a tot z) een heel eind kan komen. Op de vraag of het een dure liefhebberij is antwoordt Jan „voor ongeveer 5,- in de week aan voer voor 35 vo gels en wat andere middelen heb Je het wel gehad". (Plot seling wordt deze aandacht getrokken door een grote pot waarin een z.g. „wondermid del" zit, die de kleur van de kanaries nou net dat geeft wat ze nodig hebben. „Inten sief heet dat", zegt Jan en zegt dut moeder natuur met worteltjes en boerekool en appel ook heel wat doet. Over zo'n liefhebberij kun je wel uren praten, maar in af wachting van de dingen die komen gaan nemen we toch maar afscheid van een man, die met z'n vrije tijd wel raad weet. L.S. HAZERSWOUDE Volgens burgemeester en wethouders van Hazerswoude is het op zichzelf een vrij logische zaak, dat in een tijd van voortdurende stijging van kosten de eigen gemeentelij ke heffingen periodiek moe ten worden bijgesteld, om het evenwicht tussen uitga ven en inkomsten te kunnen bewaren. „Het procentuele aandeel van de eigen heffingen in het to taal van de inkomsten is echter door deze verhogingen gestegen, waaruit men voorzichtige conclusie kunnen trekken, dat de rige inkomsten, voornamelijk bestaande uit uitkeringen van het rijk en uit het ge meentefonds, niet voldoende zijn gestegen." Wanneer, volgens het college, op deze weg wordt voortgegaan, dan zal het onvermijdelijk wor den om bepaalde taken af te stoten of wel tot verminde ring van het gemeentelijk aandeel in bepaalde te ko- men taken. Van uitbreiding I of verzwaring van het ge meentelijk takenpakket on der deze omstandigheden kan, aldus B. en W. nauwe lijks sprake zijn. De budgettaire positie van de gemeente Hazerswoude baart B. en W. geen ernstige zor gen, maar zij zien duidelijk onder ogen, dat uitgaven, waarvoor geen reële dek kingsmiddelen kunnen wor den aangeboord, achterwege moeten blijven, en dat de prioriteiten nog scherper ge steld moeten worden. Ten opzichte van het tijdstip van aanbieding van de begroting voor dit jaar trad er wat be treft de liquiditeitspositie een verbetering op, mede door de toewijzing van middelen uit de centrale finariciering. Een verdere verbetering achten B. en W. niet moge lijk, dit mede gelet op de vrij sterke verruiming die op de kapitaalmarkt heeft plaatsgehad. Zij verwachten, dat dit op korte termijn het einde van de centrale finan ciering zal betekenen. Burgemeester Van de Poel zet de situatie in Korteraar uiteen Ter Aar In het gemeentehuis werd gisteravond een bijeen komst gehouden, die tot doel had een toelichting te geven op het bestemmingsplan Korteraar. Een ieder was in de gelegenheid informaties hieromtrent in te win nen. Een wethouderskamer vol inwoners uit Korteraar hadden op deze uitnodiging gereageerd. Van de zijde van de gemeente waren- aanwezig burgemeester Van de Poel. secretaris Roberts, wethouder van Harten en de raadsleden Fransen, Van Harten en Ahles. De heer M. Blok, ge meente architect, had gezorgd, dat er kaarten van de huidige situatie aanwezig waren. Ir. A. A. M. van den Berg. stedebouw- kundige van het adviesbureau „Stad en Landschap" gaf een uiteenzetting van het bestem mingsplan. Burgemeester Van de Poel zei in zijn openingswoord, dat het be treffende gebied een open ka rakter diende te krijgen waarbij de huidige situatie in de toe komst zal worden aangepast. Een door de raad benoemde commissie ad hoe heeft omtrent dit plan overleg gepleegd met de heer Van den Berg. Men spreekt in het plan over woon eenheden (b.v. koppelhuizen met nevenbebouwing erbij) waar men bij een huizenbreedte van b.v. 10 meter resp. 5 meter van de erfscheiding moet afblij ven. De onderlinge ruimte tus sen de wooneenheden is varia bel naar gelang de breedte van ieder huis afzonderlijk, doch in ieder geval minstens 10 meter. Uitzonderingen zijn mogelijk naar gelang de situatie. Vele vragen bereikten het team. Bij verbouwing zal (als het be staande niet in overeenstem ming is met het plan) wijziging dienen plaats te vinden volgens de nieuwe richtlijnen. Door brand verwoeste huizen kunnen herbouwd worden in de oude si tuatie. Woonboten vallen niet onder het bestemmingsplan. Ga rages dienen 6 meter naar ach ter gebouwd te worden gere kend vanaf de voorgevelbouw- grens. Gevestigde bedrijven kunnen er blijven. Het plan is niet dwingend bedoeld aldus de burgemees;er, maar zal een soepele iege'ing zijn naar een betere ruimtelijke or dening, waarbij uitbreiding van industrie niet gewenst is. Hij wees de aanwezigen erop. dat eventuele bezwaren schriftelijk doch uiterlijk 25 november a.s. kenbaar gemaakt kunnen wor den. Het plan, dat nu ter visie ligt zal pas definitief zijn wan neer de raad zich hierover heeft uitgesproken. UTRECHT (ANP) De Neder landse bloemisterij denkt dit jaar voor meer dan 600 mil joen aan bloemen en bloemiste- rijprodukten te kunnen uitvoe ren. Men rekent op een binnen landse afzet van ongeveer 200 miljoen. Aldus de voorzitter van de vereni ging „De Nederlandse bloemis terij", mr. P. A. A. Teunissen, op de jaarvergadering in Utrecht. Mr. Teunissen zei, dat men de spanning tussen vraag en aan bod, ontstaan door de grotere produktie, tracht te beïnvloeden door vergroting van de afzetbe- vorderende activiteiten. De bin nenlandse markt is nog steeds van grote betekenis. De grote produktie-uitbreiding wordt na genoeg in gelijke mate in bin nen- en buitenland afgezet. HAZERSWOUDE Realisering van het streven van de regering om de bestuurlijke organisatie te verbeteren, waarvan de ver sterking van het lokale bestuur in het bijzonder de gewestvor ming wordt genoemd, is volgens B. en W. van Hazerswoude al léén mogelijk, wanneer vooraf duidelijkheid bestaat over de ta ken en bevoegdheden van de ge westen. Aan de feitelijke functionering van gewesten dient huns inziens een herverkaveling van over heidstaken vooraf te gaan. Als i criteria dienen onder meer te worden gesteld: de kwaliteit van de dienstverlening en de betrokkenheid van de individue le burger bij het bestuur. „De afstand tussen bestuurder en bestuur mag beslist niet worden vergroot". Er zullen duidelijke antwoorden moeten komen op enkele essen tiële vragen, aldus het college. Dat zijn: Worden de ogen voor de werkelijkheid gesloten, waar in de vierde bestuurslaag in fei te bezig is te ontstaan? Zullen de provincies in gewijzigde op stelling en indeling de functies Uitnodiging 'AZERSWOUDE De gemeente besturen van Benthuizen en Moerkapelle hebben destijds hun collega's weieens „aange schoten" om te praten over ge meentelijke herindeling. In de begeleidende nota van aanbie ding, behorende bij de begroting Voor 1973, merken burgemeester tn wethouders van Hazerswoude op: „De initiatieven van de ge meentebesturen van Benthuizen en Moerkapelle inzake die ge meentelijke herindeling schijnen ernstige groeimoeilijkheden te niet binnen ondervinden, gezien het feit, dat een nadere uitnodiging tot dus verre achterwege is gebleven." ZOETERWOUDE De hervorm de jeugdraad organiseert a.s. vrijdag een bazar in Ons Huis welke op donderdag wordt voor afgegaan door een huisvlijtfen- toonstelling. De opbrengst is o.m. bestemd voor schulddel ging van de restauratiekosten van de N.H. kerk. van de gewesten moeten gaan vervullen? Kunnen in deze tijd zonder volledig onderzoek be sluiten worden genomen, die tot aanzienlijke verzwaring van de kosten van het openbaar be stuur zullen leiden? De veronderstelling is, volgens B. en W., gewettigd, dat er niet on belangrijke wijzigingen zullen komen in de gewestelijke inde ling. zoals die zich momenteel in de Hazerswoudse omgeving manifesteert. Het college ba seert haar mening op de ver schillen in opvatting, die bij het procinciaal bestuur hieromtrent bestaan. B. en W. vinden het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat in opdracht van het gewest Leiden werd uitge bracht, voor Hazerswoude „een niet onbelanrijk stuk". In dit rapport wordt een taak toebe deeld aan Hazerswoude, maar het gewest heeft nog niet naar de mening van het gemeentebe stuur over het Hazerswoudse gedeelte in het rapport ge vraagd. In genoemd rapport wordt onder i meer Hazerswoude genoemd j voor de mogelijke aanleg van nieuwe bouwplaatsen, „op grond van landschappelijke. infra structurele en verzorginstechni-1 sche redenen". Hazerswoude- Rijndijk wordt gunstig gelegen geacht aan een railverbinding (de spoorwegen hebben zoals bekend thans het officiële plan, om in Rhynenburch een trein- halte te vestigen), terwijl de verbindingen ovet de weg „re- j delijk" worden genoemd. In sa menhang met Koudekerk aan den Rijn kan, aldus nog steeds het rapport, een woonmilieu van geheel eigen karakter worden opgebouwd, op de spoorlijn ge zadeld, zonder dat de openheid van het landschap noemens waard wordt aangetast of belang rijke extra infrastructurele wer ken tot stand zouden moeten worden gebracht. De huidige kerk, op korte afstand van het industrieterrein De Grote Polder te Zoeterwoude gelegen, heeft 'n beperkt voorzieningenapparaat. „Voor een uitbouw van deze kern pleit echter dat een betere spreiding van de bevolkingsdruk mogelijk wordt, aangezien het j merendeel van de geschikte j bouwplaatsen tot nu toe vrijwel uitsluitend ten noordwesten van Leiden werd gevonden", aldus het rapport. In het rapport I wordt voor Hazerswoude-Rijn- I dijk gerekend op een capaciteit van 3000 woningen. KLEUTERSCHOOL WEGGEVAAGD ALPHEN Ook Alphen heeft dit jaar zijn eigen Kerst-manifesta tie. De manifestatie wordt ge houden in de Rijnstreekhal en begint vrijdagavond 22 decem ber om 20.00 u. en duurt tot 3 januari 1973. 'In de hal is een ruimte ingedeeld voor de tentoonstelling van de World Press Photn 1972, een kunstmarkt en Informatiestands van dc Alphense sportstichting, de Kulturcle Raad, dc Jeugd raad en de gemeentelijke voor lichtingsdienst. Voorts zullen er kinderfilms gedraaid worden en een spelinstuif en uitvoeringen van sportverenigingen gehouden worden Om de manifestatie luis ter bij te zetten, heeft men nu al de fluitist Chris Hinze en de popgroep „Earth and Fire" ge contracteerd. Op Nieuwsjoors- dag staat op het progrumma een nieuwjaarsconcert. Dit is alles wat er overbleef van de kleuterschool in Roelofarends- veen. De storm had zijn werk gedaan, de kleuters zullen een ander onderkomen moeten zoeken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5