Leidse toets: selectie of begeleidingsmiddel? Raad Leiderdorp wil zich niet vastleggen op bestemming van pand Bruggestraat 1 Kortsluiting over onderwijs- aansluiting Leidse clubhuizen organiseren reeks politieke avonden DINSDAG 14 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Bijna 5.000 leerlingen van zesde klassen van basis scholen in Leiden en omgeving worden deze week onderworpen aan een Schooltoets. Deze toets. ,,de Leidse toets", heeft ook dit jaar weer heel wat ouders ver ontrust. En in onderwijskringen heeft men, zij het om andere redenen, al evenmin vrede met de Leidse toets. De verontrus- iing van de ouders vloeit voor namelijk voort uit wantrouwen en angst, dat de uitslag van de toets bepalend is voor de soort van voortgezet onderwijs en dus voor de toekomst, die voor hun 19701971: November 1970: alle overleg kinderen open ligt. De onvrede 1-1- 'Ie leerjaar. Maart 1971: alle bij het onderwijs berust in '1. 6c leerjaar. Mei 1971: alle hoofdzaak op de toepassing van leerlingen 5e leerjaar. te nemen), de Leidse toets. 1971—1972: September 1971: alle De toets-prcblematiek verdwijnen. Wel zegde hij toe dat over deze zaak studie en overleg, ook met het CITO (Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling te Arnhem) gaan de zou houden. De staatssecre taris heeft bij die gelegenheid vastgesteld dat er nog maar weinig vorderingen zijn ge maakt in het onderzoek betref fende de toetsontwikkeling. Ook wees hii op het gevaar dat deze technieken in het onderwijs te zeer een eigen leven gaan lei den. et doorgaan, staat BEZWAREN afvaardiging gereed De bezwar» i de basis-school- i de opengevallen plaatsen i begin 5e leerjaar. Maart Een aantal „werkers in het veld" 1972: alle leerlingen 6e leerjaar, meent, cat ze hen niet méér MISVERSTAND „kijk" geeft op de mogelijkhe- Ro„d dc toets aa„ het elnd van de hun toevertrouwde leerlingen en dat ze, bij de on mogelijkheid de kinderen meer begeleiding te geven, de achter stand van de scholieren uit de minder bedeelde wijken alleen maar schrijnender doet voelen. Wrevel, oppositie en ongenoegen maken het nodig, dat de school toets meer en intensiever be langstelling krijgt. Want alleen die belangstelling kan hardnek kige misverstanden wegnemen en misschien de ouders meer bij het onderwijs aan hun kinde ren betrekken. Tot voordeel van het onderwijs. De wettelijke verplichting tot het houden van schooltoetsen hangt samen met de invoering van de Wet op het Voortgezet Onder wijs („de Mammoetwet"). In de oude onderwijswet was het la ger onderwijs een eind-onder- wijs. Het kind dat voortgezet onderwijs moest volgen (door gaans op verlangen van de ouders), begon opnieuw. Het 1 kwam op een school van totaal I ander karakter. Het deed toela-1 tingsexamen, samen met leer lingen afkomstig van verschil- J lende andere scholen en dus van verschillend eind-niveau. Mede in die overgang naar een onderwijsvorm van totaal ande re structuur, lag de kiem van heel wat vertraagde of mislukte studies. Ze deed een aantal mensen terecht komen op plaat sen, waar ze zich niet volledig konden ontwikkelen. USIS A nieuwe wet spreekt niet meer van lager onderwijs. Het primai re onderwijs dat ieder leerplich tig kind ontvangt, is de basis geworden voor elke vorm van voortgezet onderwijs, waarvoor de individuele leerling aanleg blijkt te bezitten. „Lager" onder wijs werd dus basisonderwijs. Aan 't eind van 't basisonderwijs werden de leerlingen twee we gen naar de toekomst geopend: die, via het Lager Beroeps On derwijs (l.t.s., 1-l.s., leao, lagere detailhandelsschool etc.) óf die door het Algemeen Vormend Onderwijs (mavo, havo, vwo) naar middelbaar- en hoger on derwijs. Hoewel de keuze van een van bei de wegen in de zesde klas basis school gemaakt zou moeten worden, voorzag de wetgever in een soepeler overgang van ba sisschool naar voortgezet onder wijs door het instellen van „brugklassen" (en zelfs van „middenscholen" maar die functioneren nog niet). Alleen daardoor zou het mogelijk zijn, de beide onderwijsvormen vloeiend in elkaar te doen over lopen middels „verticale leer stofplanning". Maar in de prak tijk is sinds 1968 de vraag ge bleven, wüèr het punt van aan sluiting moet liggen. VRAAG Over die vraag breekt zich de BAVO-commissie het hoofd, waarin de overlegorganen BAVO (Basis Alg. Voortgezet Ondenvijs) en BALBO (Basis Lager Beroeps Onderwijs) par ticiperen. Deze commissie ontwikkelt de toetsen voor het zesde leerjaar (in samenwerking met de afde ling Schoolpsychologie van de Rijksuniversiteit van Leiden) en houdt zich bezig met de vertica le leerstofplanning voor 5 en 6 basisonderwijs en de brugjaren voortgezet onderwijs. Een bij zonder belangrijk aspect van haar werk is ook het intensive ren van de contacten tussen ba sis-, lager beroeps- en algemeen voortgezet onderwijs, welke con tacten liggen „op het breukvlak van het onderwijs". Deze con tacten hebben dit jaar tot een fikse kortsluiting geleid omdat het de gesprekspartners aan een gemeenschappelijke onder- j Ook veel bomen het vijfde leerjaar zijn misver standen ontstaan. Bij het basis onderwijs rezen bezwaren te gen de selectiefunctie van deze toets; bij het vwo ontstonden bezwaren tegen de dubbele functie (begeleiding én selectie) van deze toets. Een deel van de BAVO-commissie legt een dui delijk accent op de selecterende functie van de toets terwijl an dere commissieleden de begelei- dingsfunctie veel belangrijker achten. Tenslotte werd beslo ten, de eerste drie jaren twee selectietoetsen in het zesde leer jaar af te doen nemen. Bij de vertegenwoordigers van open- baar- en katholiek onderwijs in de commissie bleven echter zó sterke bezwaren leven tegen het zware accent dat op de selectie gelegd wordt door twee toetsen af te nemen in het zesde leer jaar, dat de deputatie van het katholiek onderwijs zich uit het overleg terugtrok. (Omdat het niet al leen een Leidse aangelegenheid. Dat mag blijken uit het Verslag van Mondeling Overleg n.a.v. de rijksbegroting voor 1972 waar gesproken wordt over „Het gebruik van schooltoetsen bij het basisonderwijs". ,De minister is van mening, dat welke bezwaren men ook tegen deze tcetsen kan aanvoeren, deze voorlopig in de 6e klasse als de minst slechte oplossing moet worden beschouwd. Zou die toets er niet zijn, dan zou men toch weer met een toela tingsexamen, een proefklas of een ander soort onderzoek moe ten gaan werken. Zo gezien ver vullen de toetsen toch wel een nuttige functie, al zal niemand menen dat hiermee het eind van een ontwikkeling is bereikt. Zo Rolschaats- baan Peppelschans moeten bestaan tot het van advies. Bij het pogen, te voldoen aan de hoge toelatings eisen d;e het voortgezet onder wijs stelt, is menig onderwijzer niet in staat, de hem toever trouwde leerlingen voldoende begeleiding te geven. Bovendien ontbreekt hem de tijd om zich te bezinnen op de vernieuwing en de aanpassing van het onder wijs aan de kinderen, die hij in de klas heeft. zal b.v. de vraag, of te zijner Daardoor wordt de schooltoets, tijd de plaats van de toets kan worden ingenomen door de schoolvorderingentest, moeten worden bekeken". Maar op dit moment wilde de minister zeker niet de stelling voor zijn reke ning nemen, dat de schooltoet sen uit de zesde klas moeten hoofden zijn dus over het alge meen niet gericht tegen de toets als zodanig maar tegen de toe passing ervan. De toets zou als graadmeter een waardevolle steun kunnen zijn, aan de hand waarvan de onderwijzer zijn leerlingen individueel zou kun nen begeleiden. Maar dan zou de uitslag van de toets van een interpretatie voorzien moeten j LEIDERDORP De commissie worden en zou de gelegenheid ruimtelijk ordening en openbare werken zal het voorstel in over weging nemen om een rol- schaatsbaan en een trapveld aan te loggen aan de Peppel schans. Dit wordt behandeld op de openbare vergadering op woensdag 15 november, die om 21.15 uur begint. De commissie zal zich eveneens buigen over het voorstel om het bestemmingsplan tussen het Es- senpark en Leythenrode uit te breiden met het bouwrijp ma ken van 16 patiobungalows. De comm'ssic gaat verder praten over het aanleggen van een voet- en rijwielpad tussen het Essenpark en de Persant Snoep- weg. Als voorbereiding voor het bestemmingsplan „Oude Rijn" zal de commissie de verbreding van de Rijn tussen de Leider- dorpse brug en de brug in de rijksweg bespreken. LEIDEN Dank zij de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers hebben vele gehandicapten en bejaarden die moeilijk ter been zijn gisteren kun nen u'infeelen bij het warenhuis V. en D. Normaal is dit warenhuis op maandagochtend dicht. Men had dus alle ruimte. hoe goed van opzet ook, als extra-handicap ervaren door de hoofden van die scholen, waar van de leerlingen toch al moeite hebben met het halen van het peil, dat de toets vereist, die aan 5.000 kinderen integraal wordt afgenomen. een „onrijpe motie". De meeste raadsleden steunden de motie in zoverre dat het wel zoveel mo gelijk voor culturele doeleinden gebruikt moet worden, maar dat men zich er niet aan moet vastleggen. LEIDEN In het Ontmoetings centrum bij de Antoniuskerk heeft de r.-k. bond van bejaarden en gepensioneerden gisteren een cheque van 750 gulden in ont vangst genomen uit de zomer- zegelopbrengst. Voorzitter F. Goddijn nam uit handen var mevr. Otto van het Zomerzegel- comité de cheque in ont\>angst zie foto). De cheque zal 1 gebruiken voor de aanschaf een stereo-installatie die dienst moet gaan doen op de sociëteits middagen. Zestig auto's ih Ridderveld beschadigd ALPHEN De storm heeft giste ren ook in Alphen de nodige schade aangericht. De grootste ramp voltrok zich in Alphen- Ridderveld. Daar zijn meer dan 60 personenauto's ernstig be schadigd door van de daken af waaiende pannen, van de stra ten en daken op en af springen de grint-porties. Op Rijksweg 11 werden in één klap drie auto's onbruikbaar toen een vrachtwagen, beladen met grint, de wind onder kreeg en de personenwagens onder de lading bedolven raakten. Vele antennes vlogen van de da ken of werden op hun plaats on klaar gewaaid. Enkele balkons braken van huizen af en stort ten enkele meters verder ver- I nielend in tuinen. wijs-filosofie ontbreekt. Het schil van mening in de BAVO- commissie gaat over de functie en de frequentie van de toets in het zesde leerjaar. Vanaf augus tus 1968 is het toetsprogramma nog geen jaar hetzelfde ge weest: •chooljaar 1968—1969: Toets I: Maart 1969, alleen t.b.v. v.w.o /b.a.v.o./m.a.v.o. kandida ten. Toets II: Mei 1969, alleen o./h.a.v.o./m.a.v.o. gelden. Op meerdere plaatsen, voornamelijk bij scholen werden lange zware fietsrekken opgeno men en tientallen meters verder neergesmakt; de meeste zijn onbruikbaar vernield. Lb.v kandidaten. ?691970: November 1969: alle II. 6e leerjaar. Maart 1970: alleen t.b.v. v.w.o./h.a.v.o./ ri.a.v.o. kandidaten. TER AAR De collecte ten hate van de Nederlandse Niersrichting heeft in Ter Aar 1264,03 opgebracht. LEIDERDORP De Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen afdeling Leider dorp organiseert begin vol gend jaar weer een weefcur- sus voor beginners. De cur sus omvat 10 lessen en.wordt gegeven in het Dorpshuis op dinsdag van 14.00 - 16.00 uur. KATWIJK De commissie voor middenstands- en marktzaken vergadert maan dag 20 november vanaf 19.30 uur. Op de agenda staat o.a.: wijziging van de verordening van marktgeld en wijziging van de openingstijden van de markt. LEIDERDORP De gemeente raad van Leiderdorp handelde gisteravond de 32 agendapunten van de raadsvergadering in 2% uur af. De motie van de KVP- fractie om het pand Brugge straat 1 voor culturele doelein den te gebruiken werd verwor pen. De VVD-er Poels vond het Na veel heen en weer gediscus sieer over deze zaak besloot men, na stemming 8 voor en 6 tegen deze motie eerst in han den te geven van burgemeester en wethouders. De heer Hekkelman lichtte toe, dat tijdens de laatste vergade ring van het waterleidingbedrijf De Rijnstreek, naar voren is ge komen. dat de hardheid van Leiderdorpse water van 36 Duit se graden is teruggebracht naar bij de Makro. De wethouder Drenth zei, dat dit al zo is en dat er een bepaling is die bij een notaris in Amsterdam is vastgelegd, dat alleen aan detail listen verkocht mag worden. De vraag was naar uanleiding van de vrees die is ontstaan bij de Leiderdorpse middenstand. De gemeente heeft steekproeven ge nomen en aan de hand daarvan hebben b. en w. de heer Verhoef, directeur van het bedrijf ge- j vraagd om 14 november a.s. j ten Gemeentehuize te komen en een uiteenzetting c.q. een verkla ring te geven hoe het komt dat er niet alleen detaillisten bij hem kopen. Dit naar aanleiding van de steekproef. Nieuws van de Leidse universiteit /Benoemingen Bij K B. is dr. P. M. V. Résl- bois benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de theo retische natuurkunde. Prof. Résibois (36 jaar) komt uit België, waar hij te Brus sel studeerde. In 1957 promo veerde hij met de allerhoog ste lof. Ter gelegenheid van haar 9e lustrum heeft de katholieke Hogeschool te Tilburg het eredoctoraat in de sociale wetenschappen verleend aar prof. dr. F. van Heek, var 1948 tot 1 september j.l, hoogleraar in de sociologie aan de Leidse universiteit, wos Er wordt een werkgroep ont wikkelingsstrategie (WOS) opgericht die als taak krijgt de aandacht voor het ontwik kelingsvraagstuk te vergro ten. Belangstellenden hier voor kunnen morgen om 17 uur verdere informatie krij gen in het LASF-gebouw (Noordeinde 5), aanvang 17 Elke avond tussen zes en ze ven uur kan men eten op de Joodse mensa. Levendaal 8. Ichtus Vanavond organiseert de evan gelische studentenbeweging Ichtus een open avond in de Doopsgezinde Kerk, Pieters kerkstraat aanvang 19.15 uur. Drs. H.G. Geertsema zal spreken over „Het den ken vanuit de mens na de renaissance". Sempre Crescendo Op 6 december is in het Rijn lands Lyceum te Oegstgeest het burgerijconcert van Sem pre Crescendo. Het program ma vermeldt werken van on dermeer Schubert en Quantz. Soliste is Joan-Mary Krou- Mllleu Vanavond is er bij Augustinus. Rapenburg 24, een avond over milieubeheer. De Nos- film „Is meer ook beter?" wordt vertoond en de heer Mulder van de Vereniging voor Milieudefensie houdt een lezing. Aanvang 20 uur. Verkiezingen Donderdag orguniseert het fls- «alrechtelljk dispuut „Pecu nia non Olet" een openbanr verkiezingsforum in hel Be lastinggebouw, Breestrant 18. aanvang 20.00 uur. Sprekers iljn de heren Stuyvcnoerg (DS'70). Amelsfoort (KVP). Vermant (ARP). Dolman (PvdA). De Goede (D'66) en Joekes (VVD). Hel geheel staat onder leiding van de heer J. Reugenbrink. Lezingencyclus ia liet krealief LEIDEN Een aantal Leidse fi losofiestudenten organiseert in de komende weken een lezin gencyclus In het Kreatlef Sen trum aan de Brcestraat. De cy clus heeft de titel „Orientutic" meegekregen. Aan het woord zullen komen sprekers die een meer of minder afwijkende visie op mens, wetenschap en maat schappij hebben. Hedenavond spreekt dc Indiase filosoof VI- mala Thakur, aanvang 20.00 Bij het voorstel tot verkoop van grond in het bestemmingsplan Essenpark merkten enkele raadsleden nog op, dat dit pro ject niet de doorstroming bevor dert. Dit gezien het woningtype, dat men daar gaat bouwen nl. huizen in prijs variërend van 100.000 tot 200.000. Met de nieuwe politieverordening die gisteravond is goedgekeurd zal nu iedere Leiderdorpse hond aan de ketting moeten daar de eigenaar anders een verbaal van de politie kan krijgen. Bij de nieuwe verordening kan nu nergens meer een hond zonder touw lopen. Dit vonden sommi ge raadsleden wel erg cru. Men LEIDEN Het WARMOND De Warmondse molen De Broekdijk is gistermorgen totaal uitgebrand. De wieken van de molen sloegen als gevolg van de hevige storm van de rem. Door oververhitting stond de kap al spoed.g in brand. De vrijwillige brandweer van Warmond had bijna een kwartier nodig om ter plaatse te komen. De molen ligt in de Broek en Simontjespolder en was voor de brandweerauto onbereikbaar. Met een draagbare spuit werden daarna onmiddellijk de blussingswerkzaamheden gestart, maar inmiddels had den rukwinden het vuur in de kap al aangewakkerd tot een grote vlammenzee. De molenaarswoning bleef voor de vlammen gespaard. stelde dan ook voor om in het park een apart veld aan te wij- sen waar de honden los mogen rennen en hun behoefte kwijt kunnen. De wethouder de heer Drenth zegde toe dit aan een nadere studie te onderwerpen. De gemeente Leiden zal geudvi- scerd worden om borden te plaatsen met het opschrift „Brug open. motor af" aan de Leidse zijde van de Leiderdorp se brug. Spanjaarosbrug en Zijl- brug. De heer Hekkelman zag i.pi.v. deze voorgaande tekst lie ver „Motor af. stinkers!" De raad ging ook akkoord met j het voorstel om een afrastering te maken rond de lagere school i Zijlkwartier en de kleuterschool I ,,'t Splintertje" dit mede i.v.m. de vele vernielingen, die er door de jeugd of anderen wor- j den aangebracht. De middenstandsvereniging heeft toestemming van de raad gekre- j gen om de winkels van 29 no- I vember tot en met 2 december en 4 december a.s. open te hou-j den tot 's avonds 22.00 uur. De heer F. J. Mey werd tijdens de vergadering door de raad be noemd tot commissielid van fi nanciën en belastingen. Tijdens 1 de rondvraag liet de KVP-frac- tie weten graag een bepaling opgenomen te zien waardoor le vering door het verkoopbedrljf „Lijnbaan" rechtstreeks aar 1 particulier erlegorgaan dat r vember een politiek Cirkus ge houden. Het belooft een vrolijke avond te worden met muziek, informatiestands en plakkaten langs de muur. „We willen op de eerste plaats de mensen tus sen 18 en 21 jaar opwekken te gaan stemmen. We dachten dut we dat konden herciken door er een gezellige dag van te ma ken", aldus een van de organi satoren. Zendingszuster houdt lezing in Sassenheim de volgende discus- SASSENHEIM Op uitnodiging sie-avond zal worden gehouden en met welke politici. Weliswaar voor een kleine groep /al ook het clubhuis „In de Vro- lijcfce Arke" een gespreksavond organiseren. Op dc dag van dc verkiezingen worden er in het Vijfl.oven huis alternatieve ver kiezingen gehouden. Vanaf 24 Zuster Trijntje Huistra werd in november is het ook hier moge- I909 vanuit Sassenheim ultge- lijk informatie te kr in-i door zonden. Haar werkzaamheden middel van goed leesbare partij- worden gefinancierd door de progra .11 a's. Vanavond Marte protestantse jongeren van Sas senheim, Warmond, Dc Kaag en Voorhout. Na het volgen van een aantal cursussen zal zij in januari haar werkzaamheden in Nieuw Guinea weer hervatten. van de clubhuizen In de binnen stad organiseert in de komende weken een aantal politieke avonden. Primair op deze avon den staat de voorlichting van het jonge kiezerspubliek. Zo worden er in het Leidse Volks huis op 25 november alternatie ve verkiezingen gehouden. In de week daarvoor is er informatie te krijgen door middel vun goed leesbare partijprogramma's. De werkgroep Politiek organiseert woensdag 15 november een hea ring over de problemen van werkende jongeren In het vor mingscentrum „Troef". Naar I aanleiding van een discussie- avond in jeugdsoclëteit Mirakel 1 op 19 november zal men bepa len dc Jeugdcommissie Ontwik kelingswerk zal dc zendlngszus- ter Trijntje Hulstra 19 novem ber een lezing houden over haar werk in Nleuw-Gulnea. Tevens houdt de zendingscommissie Kamma een meditatie. de activiteiten in het Miercr. nest. waar een politiek café is. Enkele politici zullen aanwezig uitgesloten is. zo- j zijn. In het Kreatief Sentrum hetzelfde krijgt als I tenslotte wordt zondag 25 no-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3